Raad Vlissingen nam toch nieuw aandelenpakket in NV Britannia DE BESTE ,D0E HET ZELF VERF HEET PUBLIEK WEINIG KRITISCH IN KEUZE MUZIEKLERAAR STEMMEN UIT DE KERKEN Z.V.K. STELDE UITGEBREID WINTERPROGRAMMA SAMEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 „MET DE RUG TEGEN DE MUUR" Raadslid: „Over twee jaar zijn de 140.000 galden weer opgesoupeerd" „MET DE RUG tegen de muur" zoals enkele raadsleden liet zeiden heeft gistermiddag de gemeenteraad van Vlissingen besloten dan toch nog maar een nieuw aandelenpakket van de n.v. „Grand Hotel Britannia" te nemen: besloten werd namelijk medewerking te verlenen aan de uitbrei ding van het statutair kapitaal van deze n.v. en daar met 140 nieuwe prio- riteits-aandelen (per stuk 1000 gulden) deel te nemen. Bijna drie maan den geleden had de raad dit voorstel nog aangehouden, waarbij er echter wel om voorlopig de liquiditeits moeilijkheden op te lossen een kre diet in rekening-courant van 100.000 gulden uit de bus was gekomen. Dit krediet zal nu worden ingehouden op het bedrag van 140.000 gulden, dat Vlissingen nu voor het nieuwe aandelenpakket moet betalen. Het (gehei me) accountantsrapport had de meeste raadsleden „zij het met een angstig gevoel", zoals gezegd werd overtuigd van de redelyke vooruit zichten, die er toch nog waren. De heer J. J. Kempe (pvda) vertolkte zo ongeveer de mening van de meerderheid van de raad, toen hy zei: „Het is niet zo erg, dat er nu weer 140.000 gulden gevraagd wordt en we stap pen er ook nog wel overheen als over twee jaar weer onze financiële me dewerking wordt ingeroepen, wanneer we maar de verzekering hebben, dat over vier of vijf jaar de exploitatie tenminste sluitend is" Op dit punt waren de verwachtin gen van de heer E. T. Oosterhuis echter bepaald niet hoog gespan nen. Dit V.V.D.-raadslid, dat on getwijfeld de grootste en belang rijkste bezwaren naar voren bracht, begon met op te merken, dat het Britannia beslist niet goed doet om op deze manier zo vaak „in het nieuws" te komen, vooral ook, „omdat iedere Vlissinger zr langzamerhand voor een bedraj van tien gulder in deze n.v. is ge interesseerd"... Niet volledig „De oorzaak van alle moeilijkheden is", zo concludeerde de heer Ooster huis. „dat b. en w. nu al zes jaar lang de raad steeds weer confronte ren met te mooie voorstellen. Ge volg steeds weer is er een tegen slag en steeds weer komt er een ver zoek om geld in de raad". Voorzich tig formulerend zei de heer Ooster huis voorts „De voorlichting aan de raad is ook niet steeds volledig". In ieder geval achtte hij de prognoses steeds veel te rooskleurig. Hij herin nerde b. en w. er aan, dat hij reeds twee jaar geleden deze tekorten tij dens een besloten zitting had voor speld. „Ik betreur het, dat ik gelijk heb gekregen, maar ik betreur het ook, dat er toen niet meer aandacht aan mijn woorden is besteed", aldus de heer Oosterhuis. Slot als begin „Het uitgangspunt van het accoun tantsrapport, dat nu uitgebracht is", aldus dit raadslid, „is, dat de bedbe- zetting van het hotel moet worden opgevoerd om een betere exploitatie te verkrijgen". Jaarlijks zou deze be zetting met 10 procent moeten wor den verhoogd, waarna de resultaten tenslotte een bruto winstverhoging van 40 procent te zien zouden moeten geven. De heer Oosterhuis noemde het echter vrij eenvoudig van tevoren een sluitende begroting te bereiken als men het sluitend slot van die be groting als uitgangspunt van heel die begroting neemt... „Nergens in het rapport is dan ook rekening gehouden met de kostenstijgingen", aldus de heer Oosterhuis, die er op wees, dat een landeljjk rapport van hotel- en restaurantbedrijven had aange toond, dat de arbeidslonen In de horecabedrijven in de periode 1960-1965 met 31,5 procent zullen stygen. Ook over de mogelijke ge volgen van de 5-daagse werkweek wordt met geen woord gerept. Prijsverhogingen zullen moeilijk te bereiken zijn, omdat de minister van economische zaken daarvoor toe stemming moet geven en omdat de prijzen van Britannia toch al „zeer scherp aangetrokken" zyn. Eén van zjjn conclusies was dan ook, dat het verhoogde aandelenkapitaal over twee jaar weer zal zyn opgesoupeerd. Prijzen hoger Burgemeester mr. B. Kolff stelde, dat de uitbreiding van de bedbezetting de kostenverhogingen zal opvangen. Voorts meende hij, dat voor een ver hoging der prijzen „ik denk hier eerder aan de hotelprijzen dan aan de prijzen der consumpties" toch zeker toestemming zal worden ge geven als aangetoond kan worden, dat dit nodig is in verband met de exploitatie, 5-daagse werkweek enz.". „Het is ons onmogelijk advies in te winnen by deskundigen over dit rap port, zolang ons geheimhouding is op gelegd", aldus de heer S. J. Adriaanse (k.v.p.). Burgemeester Kolff ant woordde, dat het toch vanzelfspre kend is, dat exploitatiecijfers van een hotel niet publiek gemaakt kunnen worden en dat het rapport is samen gesteld door een accountant, die door de raad is aangewezen. Ontkennend moest burgemeester Kolff antwoor den, toen de heer Kempe vroeg of een tweede grote aandeelhouder een bod op alle aandelen had gedaan. „Het is een waagstuk", zei de heer H. van Rooijen (c.h.), maar afgaan de op liet rapport en oj» de jaarlijks toenemende stroom van toeristen vond hij toch nog redenen tot opti misme. Wel achtte hy het noodzake lijk, dat de gemeente op de lange duur de aandelen van de hand doet, „want exploitatie van een hotel Is toch eigenlijk geen overheidszaak". „Wij als leken hebben toch vastig heid aan dit rapport, dat door des kundigen is samengesteld", zei de heer P. Bikker (c.h.), die onder het motto „we moeten doorgaan nu we er aan begonnen zijn" met enig op timisme zijn steun aan het voorstel gaf. De heer J. H. Krietemeyer (a.r.) bepleitte bezuinigingen „In de win termaanden het restaurant dicht" „Dat is vorig winterseizoen reeds ge beurd", zei burgemeester Kolff, „als er 's avonds in de grote zaal niets te doen was". In de komende winter zal deze maatregel zelfs worden ver scherpt, want dan gaat het café-res taurant ook dicht als „slechts kleine gezelschappen" gebruik maken van de grote zaal. Omzetverhoging In zijn antwoord zei burgemeester Kolff, dat er toch zeker wel enige reden tot optimisme is. Inderdaad bleef de hotelbezetting het laatste halfjaar van i960 een derde achter bij de verwachtingen... Sedertdien is het gunstig geworden en vooral de maanden juli en augustus zijn verge leken met vorig jaar aanmerkelijk beter geweest. De omzetverhoging (keuken, dranken enz.) heeft zeker aan de verwachtingen voldaan. Zo steeg de omzet in I960 vergeleken met de gemiddelden van 1955 tot 1959 met 33 procent, terwijl 1961 in vergelijking met de jaren 1955- 1959 zelfs een verhoging met 59 procent liet zien. Bij de replieken merkte de heer Oos terhuis nog op, dat met name de schouwburgzaal „zoals in vrijwel alle gemeenten" een schadepost te zien geeft. „Het zou begrijpelijk zijn als we hiervoor een subsidie gaven", aldus dit raadslid, dat b. en w. er nog op wees, dat de tweede aandeel houder zeer deskundig is op horeca- gebied en nooit iets zal ontzien om de eigen belangen op de voorgrond te plaatsen... „Het zijn per slot zeer grote bedragen, waarvoor de gemeen te garant is", aldus de heer Ooster huis. Na dit waarschuwend woord ging de raad echter met algemene stemmen met het voorstel akkoord. Politiebureau Vrijwel zonder discussie ging de raad akkoord met een aantal andere be langrijke voorstellen. Zo werd een krediet van 700.000 gulden beschik baar gesteld voor de bouw van een nieuwe gemeentelijke sociale werk plaats aan de Edisonweg. De heer H. Hekhuis (p.v.d.a.) brak hierbij nog een lans voor „dan ook maar een nieuwe conciërgewoning erbij". Wet houder C. J. Gillissen Verschage be- Radio-actieve neerslag in atmosfeer Deskundigen van de Amerikaanse commissie voor kernenergie hebben verklaard, dat slechts een klein deel van de radio-actieve neerslag, die tengevolge van kernontploffingen in de atmosfeer terecht is gekomen, nog actief is. Volgens hen is ongeveer 5.000 kg ra dio-actieve neerslag vrijgekomen in de periode van de explosie van de eerste atoombom op Hirosjima in 1945 tot de opschorting van de kern proeven in de herfst van 1958. Van deze hoeveelheid zou nog slechts on geveer vijf procent actief zijn. Enine tijd geleden is in Gorki Rus land.dit merkwaardige rivierschip tewatergelaten, dut aan SOU passa giers plaats biedt. Het schip, dat op valt door zijn merkwaardige vorm maakt op het ogenblik proeftochten. De naam op de zijkant luidt „Spoet nik". loofde de mogelijkheid onder de loep te nemen. Een krediet van 15.000 gul den werd beschikbaar gesteld voor het maken van een bouwplan voor een nieuw politiebureau, dan wel voor de verbouwing tot politiebureau van een bestaand pand. Desgevraagd ant woordden b. eh w. dat men in eerste instantie nog altijd het voormalige burgerweeshuis in handen probeert te krijgen, hetgeen volgens wet houder P. G. Smit „een moeilijke zaak" is. Eén van de vele onderwijsvoorstellen behandelde de raad in besloten zit ting. De heer S. .Joustra (p.v.d.a.) vroeg namelijk inlichtingen over de persoon van de heer B. P. Hollestelle, die als eerste en enige op de voor dracht stond voor een benoeming tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare Bouwen Ewoutschool. Na heropening van de openbare ver gadering werd deze uit Bruinisse af komstige onderwijzer benoemd, zij het dat twee stembriefjes „van on waarde" waren. Tijdens de rondvraag pleitte de heer IHPOLIN snelverf 500: s, is g«Mkk»lijk M dubUtótkkw^ TSJECHO-SLOWAKIJE ROEPT RESERVISTEN OP Van Tsjechische reizigers in Wenen is vernomen, dat Tsjecho-Slowakije de geleidelijke demobilisering heeft stop gezet en dat reservisten in ac tieve dienst worden opgeroepen. Oostenrijkse zakenlieden die van re cente bezoeken aan Tsjecho-Slowa kije zijn teruggekeerd, hebben de be richten van de Tsjechische reizigers bevestigd. Zij zeiden dat de maatre gelen van het regime in Praag daar en elders in de grote steden, het on derwerp van gesprek waren. Vernomen werd uit dezelfde bron dat de diensttijd van de Tsjechische dienstplichtigen is verlengd. De mi litaire maatregelen hadden de bevol king van Tsjecho-Slowakije aan het hamsteren gezet. Oosterhuis voor een spoedige aanleg van de weg VlissingenNieuwland in verband met mogelijke Middel burgse plannen voor een tweede brug over het kanaal door Walcheren. De heer P. Bikker (c.h.) deed opnieuw een beroep op de wethouder van ge meentewerken om het puin van de afgebroken huizen in de Noordstraat spoedjg te laten opniimen. Boven dien bleek tijdens de rondvraag, dat door verschillende beperkende over heidsmaatregelen de bebouwing van Paauwenburg alsmede de sanering van de oude binnenstad wel enigszins vertraagd kan worden. DIRECTEUR ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL VERKLAART: Tien jaar register van staatsberoegde leraren „Het publiek is te weinig kri tisch in de keuze van een mu ziekleraar. Men laat zich ver leiden door veelbelovende ad vertenties van niet bona-fide in stellingen. Wat echter ontbreekt is de nodige ondergrond en theo retische kennis bij deze lera ren". Dit zei vrijdagmorgen Henk Stam, directeur van de Stichting Zeeuwse Muziek- en Balletschool. In een persbijeen komst in hotel „De Burg" te Middelburg vertelde hij hoe de Nederlandse Toonkunstenaars- raad dit euvel tracht te onder vangen. Sedert tien jaar heeft deze Raad vati beroepsorganisaties van toonkunste naars een register, waarin de bona, fide leraren en instellingen zijn in geschreven. Het register telt momen teel 2000 mannen van staatsbevoeg- de leraren, die verbonden zijn aan muziekscholen of privé-onderricht geven. Deze leraren zullen voortaan achter hun naam „I.T.R." (ingeschreven in het Toonkunstenaarsregister) plaat sen en tevens het vak, waarvoor zij bevoegdheid hebben, bijvoorbeeld •ianoleraar. Het publiek is er dan ze- :er van met een staatsbevoegd leraar te, doen te hebben. De staatsbevoegde instituten en le raren zijn te vinden in het onlangs in herdruk verschenen „Toonkunste. naarsboek van Nederland". De inschrijving in liet register geeft dus een zekere waarborg voor de bevoegdheid van de leraar. Dit in te genstelling tot de niet-bevoegden, die niet beschikken over de door het rijk erkende diploma's. Vooral de laatste jaren is het aantal muziekliefhebbers en diegenen, die een instrument willen leren bespelen enorm aan het groeien, aldus de heer Stam. Met het aantal muziekminnen- den stijgt ook het aantal onbevoegd lesgevende leraren en instituten. Men kan tegen een gering bedrag lessen ontvangen van leraren, die geen exa mens hebben afgelegd. Bij het onder wijs wordt voorbijgegaan aan het al gemeen vormend muziekonderricht, dat op de erkende instituten wel wordt gegeven. De Nederlandse Toonkunstenaarsraad is momenteel ernstig bezig om de muziekpedago giek op een ander plan te brengen. Want deze was het voor een deel die de bekende „drempelvrees" bij het publiek voor de erkende scholen deed ontstaan en die nog heerst. Op de muziekscholen wordt eerst een algemeen vormend muziekonderricht gegeven. Aan de hand van de daar mee behaalde resultaten wordt de leerlingen een bepaald instrument aangeraden. De praktijk heeft uitge wezen, dat men van een dusdanige wijze van studeren een groot plezier heeft. Van het doorbreken van de „sociale barrière", die nog steeds bestaat bij het publiek voor de muziekscholen is het nu tien jaar bestaande regis ter van staatsbevoegde leraren een belangryk facet. Vele muziekscholen zijn de laatste jaren semi-ovcrheidsinstellingen ge worden en het rijk heeft nieuwe ge sticht, zodat de muziekliefhebbers voldoende mogelijkheid krijgen stu dies te volgen. D© muziekscholen hebben staatsbe voegde leraren, die vertrouwd zyn met de opleiding van leerlingen. „Het is een vertrouwde groep, die is in gespeeld en hiermee kan het mu ziekonderwijs nieuwe wegen inslaan". (Slot van pag. 3) ste mis heeft bediend) naar werk zal moeten uitzien. Daar zorgt de bis schop wel voor. In de protestantse kerken ligt het over het algemeen anders. Daar moet iemand, die is toegelaten tot de evangeliebediening zelf maar zien dat hij een beroep krijgt of als vicaris ergens wordt aange steld. In de protestantse kerken is er een bepaald aantal predikan ten in algemene dienst, (we den ken speciaal aan de N.H. Kerk, maar in andere kerken kent men ze ook) dit aantal kan maar niet onbeperkt worden uitgebreid naar- dat er mensen tot de evangelie bediening worden toegelaten. En verder kunnen de gemeenten hét getal van hun predikanten ver meerderen of, wanneer dit finan cieel bezwaarlijk is, een vicaris benoemen. Na de oorlog was er een groot aantal studerenden in de theologie. Toen deze klaar kwamen zagen we het droevige verschijn sel dat de kerk geen werk voor hen had en een aantal van hen zich als overcompleet moest be schouwen, hetgeen zowel voor de kerk als voor henzelf een droe vige zaak was. Die periode zijn we nu voorbij. Vicarissen zijn mo menteel moeilijk meer vast te krij gen en wanneer er juist in deze jaren niet een uitzonderlijk laag aantal predikanten met emeritaat ging, zou er reeds nu een tekort zijn. Opleiding Wanneer iemand predikant wil worden, moet hij naar een gym nasium of naar de gymansium-af- VEEL AANDACHT VOOR DE JEUGD Heel de zomer i» er op het secretari aat van de Stichting Zeeuwse Volks universiteit te Middelburg hard ge werkt aan de samenstelling van het nieuwe winterprogramma, dat thans is verschenen. Dit programma ver meldt onder meer 31 toneel-, caba ret- en dansvoorstellingen, 6 grot© concerten, 3 recitals, 3 a 4 (het juiste aantal is nog niet; bekend) instruc tieve muziekavonden, 5 zogenaamde luisterciirsussen, diverse talencursus sen en voor de jeugd een uitgebreid programma, dat voor de leerlingen van de middelbare scholen 35 en voor het lager onderwijs 19 toneel voorstellingen omvat. Wat de muziek betreft, wordt mee gedeeld, dat besloten is ditmaal geen najaarsconcert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest in het pro gramma op te nemen, omdat dit or kest deze zomer reeds in Zeeland heeft geconcerteerd. Wel komt het inmiddels traditioneel geworden con cert van Het Brabants Orkest in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg en een voorjaarsconcert, door het Residentie Orkest in de Sint-Ja- cobskevk te Vlissingen... Verder zal het Kunstmaand Orkest in een gro tere bezetting dan voorheen voor de eerste maal optreden in Middelburg en wederom in Vlissingen, Zierikzee en Terneuzen. Daarnaast worden in Middelburg nog drie recitals georga niseerd in Vlissingen ditmaal geen voorts worden onderhande lingen gevoerd over verschillende uitvoeringen in Zierikzee, Terneuzen en Goes. Op het gebied van het toneel, ca baret enz. komen onder andere naar Zeeland „De Nieuwe Come- die (toneelgroep Arena), De Haagsche Comedie, Ensemble Rot terdams Toneel. Toneelgroep Centrum, (voorheen Puck), to neelgroep Theater, het cabaret Tingel-Tangel en het Spaanse danspaar Susana y José, die in verschillende plaatsen uitvoerin gen zullen geven. Middelburg De belangrijkste punten uit het pro gramma voor de verschillende Zeeuw se gemeenten zijn, Middelburg: 11 oktober De Nieuwe Komedie (toneel groep Arena) 24 oktober: Het Bra bants Orkest; 9 november: Toneel groep Centrum, (voorheen Puck); 24 november: Ensemble; 18 december: Het Nederlands Kamerkoor; 8 janu ari: Cabaret Tingel-Tangel: 18 janu ari: Hans Henkemans (Debussy- avond); 27 Januari: Toneelgroep The ater: 8 februari: Danspaar Susana y José; 15 februari: Lezing Jan Out (Mozart opera); 19 februari: Toneel gezelschap Cruys Voorbergh (Voor het laatst lady Barker); 3 maart: Toneelgroep Theater; 16 maart: Kunstmaand Orkest; 4 april: Rot terdams Toneel en 12 april: Pierre Mollet, bas bariton. Vlissingen Vlissingen: 25 september: De Haag sche Comedie; 17 november: Kunst maand Orkest: 25 november: Ensem ble; 29 januari: Rotterdams Toneel; 20 maart: Toneelgroep Centrum en 8 mei: Het Residentie Orkest. Goes Goes: 26 september: De Haagsche Comedie; 4 november: Toneelgroep Theater; 14 december: Lezing pror. dr. G. C. van Niftrilc (Existentialis tisch levensbesef); 9 januari: W. Stenz, viool en J. Patist, piano; 26 januari cabaret Tingel Tangel; 7 fe bruari danspaftr Susana y José en 7 maart Rotterdams Toneel. Zierikzee Zierikzee: 20 oktober: Kunstmaand Orkest; 8 november: Toneelgroep Centrum; 8 december: Lezing prof. dr. G. C. van Niftrik (Existentialis tisch levensbesef): 19 januari: En semble; 2 maart: Toneelgroep Thea ter en 21 maart: A. Vogel, voor dracht en W. Hielkema, piano. AxelT erneuzen AxelTerneuzen: 6 oktober: Ensem ble; 7 november: Toneelgroep Cen trum; 15 december: Lezing prof. dr. G. C. van Niftrik (Existentialistisch levensbesef); .10 januari: Cabaret Tingel Tangel; 9 februari: Kunst maand Orkest en 19 maart: Toneel groep Centrum. Oostburg Oostburg: 10 november: Toneel groep Centrum en 9 maart: Ensem ble. Sas van GentWestdorpe Sas van GentWestdorpe: 20 sep tember: Lezing A. Splits (En nu de Westerschelde); 6 december: Lezing R. van Dijk (Italië, land van Belcan to); 18 januari: Lezing Jul. J. A. Jongenelen (moderne schilderkunst, kunst... of kolder?); 21 februari: Het Reizend Volkstheater en 4 april: een lezing door dr. L. van Egeraat (Italië.-avond), deling van een lyceum gaan, op welke laatste onderwijsinstelling het mogelijk is de keus één of twee jaar later te doen. Op een leeftijd van 12-14 jaar moeten de kinderen al weten dat zij predikant willen worden. Er zijn er, bij wie dit het feval is, en ze kiezen gymnasium waar de nadruk vooral ligt op het Latijn en Grieks en waarze, naar believen, ook lessen in de He breeuwse taal kunnen volgen. De bijbel moet in de grondtalen kun nen worden bestudeerd en het La tijn is nodig om zich theologisch te kunnen verdiepen in de kerk vaders. Het Latijn is, tot in de vo- aige eeuw toe. de taal der geleer den geweest. Van het nut van dit Latijn in vroegere eeuwen zijn we overtuigd. We moeten eraan toe voegen, dat dit nut in onze eeuw heel wat minder is geworden. En •al mag een speciale afdeling op het Vaticaan dan ook bezig zijn Latijnse namen te vinden voor vin dingen van onze moderne tijd, om dat men deze namen nodig heeft in encyclieken enz. van de paus, dit neemt toch niet weg, dat er niemand meer aan zal denken om bijv. een proefschrift in deze taal te schrijven, wat vroeger een ver eiste was. Zelfs de proefschriften van de r.-k. theologische faculteit in Nijmegen worden niet meer in deze taal geschreven. De reden is begrijpelijk. Wie zou het werk nog lezen wanneer het in 't Latijn ge schreven was en daarvoor worden ze toch niet gepubliceerd om onge lezen te blijven. Er is de laatste tijd nogal het een en ander te doen geweest over l\et behoud van het gymnasium. Argumenten vóór. en tegen hebben we gehoord. Aan in gezonden stukken in de kranten geen gebrek! De een geeft hoog op van „de klassieke opvoeding" en verdedigt de waarde van kennis van Grieks en Latijn. De ander trekt deze waarde in twijfel. Ei genlijk zijn vóór- en tegenstan- standers het er wel over eens dat de klassieke talen als taal der ge leerden haar tijd heeft gehad, hoe spijtig dit in een bepaald opzicht dan ook mag zijn. De moderne wetenschap loopt er vrijwel langs heen. Nu heeft ook do Geil. Synode der N.H. Kerk zich indertijd in het koor gemengd en zich uitgesproken vóór ae noodzakelijkheid van gymnasium A wanneer iemand theologie wil stu deren. Dit zou onmisbaar zijn. De Bij bel moet in de grondtalen 'door onze a.s. predikanten verstaan kunnen worden. Nu is het Latijn, strikt geno men, geen bijbeltaal en iemand kan zich als theoloog aan de universiteit laten inschrijven, zonder één letter Hebreeuws te kennen, 't Grieks blijft dan alleen over. Ouzcs inziens heeft de synode met haar besluit meer ach teruit dan vooruit gekeken. Late roepingen Evenals de r.-k.-kerk zit met de late priesterroepingen en daarvoor een oplossing gvonden heeft, waarmee we verder niet bekend zijn, zitten ook de protestantse kerken met de late roepingen om predikant te worden. Gegrepen door het evangelie of ge pakt door het werk van de kerk, mel den zij zich soms op een leeftijd die de dertig te boven gaat. Wanneer ze komen informeren naar de mogelijk heden van studie, worden er ernstig hoofden gefronst en wordt gevraagd of men er zich van bewust is dat het staatsexamen geen gemakkelijke zaak is. Dat is eerst nodig om aan de theologische studie te beginnen. Zo ligt het nu eenmaal en de synode - heeft zich daarin vastgebeten. Zou liet niet hoog tijd worden dat de synode, naast de normale op leiding, ook eens aandacht aau een andere opleiding van predikan ten met het oog op hen, die niet op een gymnasium zijn geweest en die waarschijnlijk eerst een ge heel andere studierichting hebben gekozen en die later tot de ontdek king kwamen dat zij toch het liefst het evangelie en de kerk en zo, in deze, onze hele samenleving zouden willen dienen. Het zijn meestal de slechtste predi kanten niet. die niet op een leeftijd van 12-14 jaar naar een gymnasium of eeu lyceum zijn gezonden, omdat ze toen reeds een visioen van pasto rie en kerk voor zich zagen. Na de oorlog, toen er gebrek aan predikan ten was, heeft men zendingspredikan ten in de kerk opgenomen, die over het algemeen ook niet een volledige opleiding in de geijkte zin hebben ge had. Zijn ze niet volledig en met ere predikant Wij zouden er voor willen pleiten, dat de protestantse kerken en dan liefst gezamenlijk, er toe overgingen een speciale opleiding to scheppen voor de late predikantsroepingen. Dan zit er ook nog een oecumenische kant aan en dat is alleen maar goed. Op de wijze zoals velen nu hun studies moe ten volbrengen, eerst voor het staats examen en dan op de universiteit, ter wijl menigeen bovendien nog in eigen onderhoud moet voorzien, is liet wel wat te veel van liun lichamelijke krachten gevergd. We pleiten hier voor gelovenden dat de kerk juist ook zulke mensen nodig heeft. H,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6