Joods jongetje door familie ontvoerd TIT0W KWAM OOSTBERLIJNERS MORELE STEUN GEVEN Nederlander in New-Orleans vrijgelaten Waar zijn onze schepen? LEGER KOOPT BELGISCHE F.N.-GEWEER 10 li O V IN 01 ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 GESCHIL OVER OPVOEDING Grootvader wilde kind onder toezicht houden Rechercheurs van Scotland Yard zijn bezig Engeland af te zoeken naar een elfjarig Israë lisch jongetje, dat twee jaar lang het middelpunt is geweest van een bittere familievete over zijn godsdienstige opvoeding. De jongen heet Yoselle Schu macher. Niemand weet waar hij is. Intussen zit zijn 22-jarige oom, Shalom Shtarkes, in Lon den in de gevangenis. De rege ring van Israël heeft reeds om zijn uitlevering gevraagd. In Israël zit de grootvader van het jongetje gevangen, Naliman Shtarkes, die tevens de vader van Shalom Shtarkes is. Shalom Shtarkes wordt er van be schuldigd Yoselle in mei 1960 mee naar Engeland genomen te hebben, toen hij daarheen reisde om leraar Hebreeuws te worden. Shalom ont kent die beschuldiging. De vreemde geschiedenis ving vijf jaar geleden aan, toen Yoselles ou ders hem en zijn zusje naar Israël meenamen. Zij wai'en uit Oost-Europa naar de joodse staat gevlucht. De ouders had den maar heel weinig geld en onder vonden dus grote moeilijkheden bij hun pogingen in Israël een nieuw le ven te beginnen. Yoselles grootvader nam de taak op zich de twee kinderen een opvoeding te geven, maar hij steldef één voor waarde: het moest een orthodox gods dienstige opvoeding zijn. Daar gingen de ouders mee akkoord. In oktober 1959 hadden de Schuma chers zich voldoende geïnstalleerd, om hun kinderen zelf op te voeden en daarom vroegen zij de grootvader Yoselle en zijn zusje terug te zenden. Het zusje kwam onmiddellijk terug, maar Yoselle niet. Onvindbaar Nahman Shtarkes vertelde zijn schoonzoon, dat Yoselle gedurende de vakantie op school was geble ven om extra lessen te volgen, maar dat hij zich in december bij zijn ouders zou voegen. Maar in december keerde Yoselle niet naar het ouderhuis terug en evenmin daarna. Ook was hij op schoot niet te vinden. Toen ging de vader naar de politie en beschuldigde zijn schoonvader er van te proberen zijn zoon van hem weg te houden. Yoselles grootvader werd door de politie ondervraagd en bij die gele genheid zei hy: „ik leef alleen voor de jongen. Ik zou hem nooit kwaad kunnen doen. Hij moet een godsdien stige opvoeding hebben". Volgens de grootvader waren de Schumachers van plan hun zoontje naar Rusland mee te nemen. Yoselle moest echter in Israël blijven. By dit alles weiger de de grootvader nertinent de politie mee te delen, waar het jongetje nu eigenlijk was. De grootvader werd in zijn houding gestijfd door wijlen de opperrabbijn De schoènenmode voor het komende herfst- en winterseizoen kenmerkt zich door de rechte neusjes van het schoeisel, dat over het algemeen toch nog zeer spits toeloopt. Op de foto vier voorbeelden van de Duitse schoenenindustrie, die als heersende modekleur twee tinten bruin koos: Maresco" en Palisandergenaamd. van de orthodoxe gemeenschap in Je ruzalem, Zevi Esah Frank, die het verbergen van de jongen „een daad van vroomheid" noemde, omdat Yoselle daarmee bewaard werd voor ongodsdienstige opvoeding. Tenslotte nam men zyn grootvader Nahman Shtarkes gevangen. Bemiddelaar Vervolgens verscheen rabbijn Shlomo Lorentz op het toneel, een orthodox lid van de Knesset (het Israëlische parlement), die aanbood de rol van bemiddelaar te spelen. In mei 1960 kwam men overeen, dat rabbijn Lo rentz de voogdijschap over de jongen met diens ouders zou delen, totdat Yoselle zestien jaar zou zijn. Intus sen zou de godsdienstige opvoeding van Yoselle worden voortgezet. Maar ook daar ging grootvader Shtarkes niet mee akkoord. De politie bleef zich met de zaak be moeien. In de loop van dit jaar maakte de politie bekend, dat Yoselle naar het dorpje Komeniut was ge bracht, een centrum van de ultra orthodoxe Agudat Israël partij. Volgens de Israëlische politie was de rabbijn van Komeniut ook bij het komplot betrokken. Maar toen men hem wilde arresteren, vormden de plaatselijke bewoners een kordon rond zijn liuïs en maakten duidelijk, dat men de rabbijn slechts zou kun nen arresteren „over onze lijken". De Soli tie gaf het toen niaar op. 'adat deze maand algemene ver kiezingen in Israël waren gehouden, werd er een openbare commissie ge vormd, die tot taak kreeg Yoselle op te sporen en er voor te zorgen, dat zijn oom, Shalom Shtarkes, uit En geland zou worden teruggehaald. Dit is de F.N.-Browning, kaliber 7,62, het NATO-standaardgeweer, waarmee de Nederlandse parate troepen in de loop van liet volgend jaar znllen worden uitgerust. Het geweer heeft in zich de eigenschappen verenigd van een geweer of karabijn, een pistool-mitrailleur en een lichte mitrailleur. Het valt onder de categorie „lichte automatische gewe ren". Met dit geweer kan automatisch geschoten worden. Door de vinger aan de trekker te hou den. blijft het geweer vuren tot de 20 patronen uit het magazijn op zijn. En dat gaat bij deze vuurwijze vlot, want de vuursnelheid ligt tussen de 600 en 700 schoten per minuut. Semi-auto- matisch vuur betekent, dat men slechts voor ieder schot even aan de trekker hoeft te trek ken. Ook op deze vuurmethode kan dit geweer worden ingesteld. En de derde mogelijkheid is het repeterend schieten, d.w.z. het schot voor schot vuren, terwijl door een aparte handeling van de schutter het wapen na ieder schot ge spannen moet worden. Het geweer is 105 cm lang en weegt 3,9 kg in lege toestand, voorzien van magazijn met 20 patronen wordt het gewicht bijna 5 kg. Voor de verschillende landen, die het wapen al heb ben aangeschaft, zijn verschillende uitvoerin gen gemaakt. Nederland krijgt het wapen met een stevige tweepootsteun önder de loop, een stalen handbeschermer (het deel tussen de naakte loop en het onderuitstekende magazijn), een plastic handgreep en een kolf van Frans walnotehout. Het wapen is zeer eenvoudig en makkelijk t© onderhóuden. Het is als een jachtgeweer te openen: eenvoudig middendoor breken, waarna men de vitale delen als afsluiter, slede, pa troontrekker en slagpin kan controleren en desgewenst uitnemen. Als het geweer gesloten is, kan er van buitenaf geen vuil en stof in komen, behalve natuurlijk als men de loop in het zand steekt. Het belangrijkste van dit wapen, vooral bij automatisch vuurgebruik, is dat het zwaarte punt hoger is gelegd dan bij alle tot nu toe ver vaardigde geweren. Het gevolg van deze ver legging van het zwaartepunt is, dat het opslaan van het wapen na ieder schot vrijwel niet meer gebeurt. Zelfs bij automatisch vuren uit de losse hand, dus door slechts de handgreep vast te houden en de kolf geen steun te geven aan schouder of heup. slaat de loop niet naar bo ven, hetgeen de trefzekerheid van het wapen zeer groot maakt. De bevestiging van de bajonet is zodanig dat het geen verschil in de ligging van het vuur geeft of men met of zonder bajonet schiet. Franse volk wil geen oorlog om Berlijn Tachtig procent van de Fransen is van mening dat het westen geen wereldoorlog moet riskeren ter ver dediging van zijn huidige positie in West-Berlijn. Dit blijkt uit een peiling van het Franse instituut voor openbare me ningsvorming, waarvan de uitslag gepubliceerd is in „France Soir". Ca. 62 procent achtte het mogelijk met de Russen over Berlijn te onderhan delen en 16 procent was een tegen overgestelde mening toegedaan. BLOEMEN VOOR ASTRONAUT Leider Evangelische Kerk door Vopo's tegengehouden Oost-Berlijn heelt gisteren de Sowjet-ruimtevaarder Titow be groet met bloemen en kussen, maar de deur gesloten voor het hoofd van de Duitse protestant se kerk. Titow landde op de luchthaven Schoe. nefeld voor een vierdaags bezoek, om het Oostberlijnse moreel te verster ken, dat een geduchte knauw had ge kregen door de maatregelen tegen vluchtelingen. De leider der Oostduit- se communisten, Walter Ulbricht be groette Titow met zoenen en stond naast hem in een open auto tijdens een rit van 30 kilometer door spaar zaam bevolkte straten. Partijmensen hadden er voor gezorgd dat kinderen met vlaggetjes stonden opgesteld en zij haalden ook arbeiders bij vracht autoladingen tegelijk uit de fabrie ken, om het welkom een feestelyk tintje te geven. Maar de welkomstloper werd opge rold voor deken Kurt Scharf, titu lair hoofd van de Duitse protes tantse kerk, zo heeft het hoofd kwartier van deze kerk in Berlijn gisteren bekend gemaakt. Scharf, een inwoner van Oost-Ber lijn, had toestemming gekregen West-Berljjn te bezoeken en latei- werd hem toestemming geweigerd terug te komen. De weigering Scharf toe te staan te rug te keren, wordt gezien als een nieuwe stap der communisten om de splitsing te voltooien in de Duitse kerk, welke er nog in was geslaagd de splitsing van Duitsland te overle ven. De Oostduitse politie heeft gisteren het vuur geopend op een jonge Oost duitser die naar het westen wilde vluchten en hem vergeefs tot 80 me ter op Westberiyns grondgebied ach tervolgd. „Voor Suriname waardige plaats in rij der volken" Gouverneur bij opening der Staten „Wat de staatkundige ontwikkeling betreft, streeft de regering er naar dat Suriname zich een waardige plaats verwerft in de ry der volken, hetgeen meebrengt dat Suriname zo spoedig mogelijk een internationale status deelachtig moet worden", al dus de gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg in zijn rede ter opening van het nieuwe zittingsjaar der staten. „De legering zal er dan ook inten sief naar streven dat de rondetafel conferentie zo spoedig mogelijk wordt voortgezet en tot een goed einde ge bracht. Intussen zal de regering voortgaan de reeds gelegde persoonlijke contac ten met andere landen en internatio nale organisaties nauwer aan te ha len. terwijl in het komende jaar nieu we contacten tot stand zullen worden gebracht, waarbij de landen in Zuid- i Amerika en het Caribische gebied ze ker niet zullen niogen worden ver waarloosd". Opstelling Zeeuwse korfbaltwaalftallen Het Zeeuws korfbal-twaalftal dat vanmiddag om half vijf op het ge meentelijk sportterrein te Goes tegen het team van de Dordtse Korfbal Bond speelt, is als volgt samenge steld: Aanval: Miek Daniëlse. Joke Tange, Leen Engelse, Chris Francke (allen Tjoba Middenvak: Corrie van Dijke (Elto), Marga Wolf (Animo), David van Soelen (Zuidwesters), Jaap Karman (TOGO). Verdediging: Truus Buteyn (VIOS), Lenie Smit (Tjoba), Jan Cysouw (Animo) en Herman Hemperman (TOGO). Om half 4 speelt dc jeugdploeg in de volgende samenstelling: Aanval: Elly Steenhard (Tjoba), Fri da Zeylmaker (Swift), Ko Schipper (Tjoba), Jan Meliefste (Swift). Middenvak: Lenneke Bruggeman en Ella Deurloo (TOGO). B. Bondeling (Zeelandia) en Win» Koole (Animo). Verdediging: Lia Bruggeman (TO GO), Janny Zandee (VIOS), Jackie Tholens (Luctor) en Kees de Goffau (VIOS). Zu: Jslaviër Parma werd wereldkampioen jeugdschaken De Zuid-SIaviër Parma is jeugd-we- reldkampioen schaken geworden. Vrijdagavond bereikte hij in zijn laatste partij, waarin de Fin Wes- terinen zijn tegenstander was, remt- De Nederlander Hugo Brandt Corstius (25) die in New Orleans was gearresteerd wegens ordever storing, is vrijgesproken door de ge meentelijke rechtbank in New Or leans. De Nederlandse consul in New Or leans, verscheen namens Corstius, voor rechter Andrew L. Bucaro, aan wie hij de bewijzen overlegde dat Corstius een verslaggever van het Nederlandse weekblad „Vrij Neder land" was. Corstius was gearres teerd met twee leden van Core (Con gress on Racial Equality) met wie hij voor het bureau van de burge meester had gepost uit protest tegen het ruwe optreden van de politie te gen leden van Core. Maandag zitting over kernstop in Genève De Geneefse drie-mogendhedencon- ferentie inzake een verbod op het ne men van proeven met kernwapens zal maandag a.s. in plenaire verga dering bijeenkomen, zo is van Russi sche en van Amerikaanse z(jde te Genève bekendgemaakt. Het is nog niet bekend of de leiders van de Amerikaanse en de Britse de legatie, resp. Dean en Ormsby-Gore, die na de bekendmaking van *de her vatting der Russische kernproeven door hun regeringen werden terug geroepen, voor deze bijeenkomst naar Genève zullen terugkeren. In Genève hebben doorgaaïls-betrouw bare zegslieden meegedeeld dat de delegaties van Rusland en de Ver enigde Staten gisteren zijn begon nen met de voorbereiding van „be langrijke" verklaringen, welke op de volgende en mogelijk laatste zitting van de kernstopconferentie zullen worden uitgegeven. IN SEPTEMBER TWEE N.A.V.O.-OEFENINGEN De Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie heeft bekend gemaakt dat haar strijdkrachten deze maand twee bijzondere oefeningen zullen houden. De eerste, „Checkmate" geheten, is bedoeld om het defensie vermogen van NAVO's land-, zee- en lucht strijdkrachten te bepalen en zal van 12 tot 14 september duren. „Checkmate-two", de tweede oefe ning zal van 15 tot 25 september worden gehouden onder het bevel van admiraal C. R. Brown, van de Amerikaanse marine, commandant der geallieerde strijdkrachten in Zuid-Europa. Deze oefening zal overbrengen van een gevechtsgroep door de lucht naar Turkije omvat ten. Aan de oefeningen nemen deel land-, zee- en luchtstrijdkrachten van Griekenland, Turkije, Italië, de Verenigde Staten en Engeland. Nog 49 mensen vermist bij scheepsramp in Indonesië In de Indonesische wateren ten oos ten van Balikpapan is een schip ver gaan dat een passagiersdienst tussen Indonesische eilanden onderhield. Patrouilleboten hebben 43 overleven den opgepikt. Negenenveertig men sen zouden nog worden vermist. Naar hen wordt nog steeds gezocht. Het schip zou zijn vergaan doordat het op weg van Buton op Celebes naar Balikpapan op een zich onder de zeespiegel bevindend rif zou zijn gelopen. E.E.G. coördineert landbouw-plannen Dr. S. L. Mansholt heeft vrijdag in Groningen verklaard, dat men in de top van de E.E.G. bezig is plannen van de diverse landen zoveel moge lijk te coördineren. Naast deze plannen in groter verband zei hij ook regionale plannen zeer be langrijk te achten. De heer Mansholt sprak op de „agrarische dag'% die werd gehouden in het kader van de show „M.G. '61". CALTIEX NAPELS (I) GEERTJE BUISMAN I LAAROERKERK 1 v LUTTERKERK MARGRIET ANJA 3 BINNENHAVEN 3 MOLENKERK 3 I COMMANDER PARENDRCCHT ROTTERDAM 31 l I FRERING 31 SIMONSKCRK SINON 1 t» I SLAMAT 1 t» (Van onze Haagse redactie) Het departement van defensie heeft bij de Fabrique Nationale in Luik een order van vele mil joenen guldens (waarschijnlijk ongeveer 20 miljoen) geplaatst voor automatische geweren ter vervanging van de thans bij de parate troepen in gebruik zijnde semi-automatische Garand-ge weren. Door een aantal grote wapenfabrie ken is de laatste jaren een felle con currentiestrijd gevoerd om de Neder, landse order te bemachtigen. De Bel gische fabriek is hierin thans ge slaagd. Aflevering van de geweren wordt in 1962 verwacht. Over de grootte van de order zwijgt het departement van defensie. Slechts wordt gesproken van „noodzakelijke aantallen". Vast staat evenwel, dat de order veel klei ner is dan aanvankelijk de bedoeling was. Enige weken geleden werd na melijk door defensie in Israël een or der voor 100.000 Uzi-pistool-mitrail leurs geplaatst. Ook deze Uzi-sten- guns zullen de Garand-geweren ver vangen, zij het slechts voor een deel. Met het F.N.-geweer zal dc totale vervanging van de Garand-geweren die ter beschikking van de mobili sabele eenheden zullen worden ge steld een feit worden. Over de begroting voor 1961 werd voor de aanschaf van de nieuwe ge weren 15 miljoen gulden uitgetrok ken. Men verwacht dat op de komen de begroting een bedrag van minstens 35 miljoen gulden hieraan zal moe ten worden toegevoegd. Aangenomen wordt dat in eerste instantie bij de Belgische F.N.-fabriek ongeveer 40.000 geweren zijn besteld. Poolse oud-strijders solidair met het westen De bondsraad van de wereld-federa tie van de Poolse oud-strijders in ballingschap, die onlangs te Londen bijeenkwam, heeft in een reeks van resoluties zijn verlangens kenbaar gemaakt. Er op wijzend, dat de verantwoorde lijkheid voor de tegenwoordige ge spannen internationale toestand ge heel bij Moskou ligt, verklaren de Poolse oud-strijders zich solidair met het Westen, maar vragen tege lijkertijd de solidariteit van liet Wes ten met het Poolse volk en met alle andere onderdrukte volkeren achter het IJzeren Gordijn. „Wij hebben het recht en eisen van de Westelijke mogendheden hulp in het herstel van vrijheid en onafhan kelijkheid in Polen en in alle andere Midden- en Oosteuropese landen. Wij eisen voor ons volk het zelf bestem - mingsrecht en het recht om deel uit te maken van een vrij en verenigd Europa". Als de eerste belangrijke stap in deze richting, pleiten de Poolse oud- strijders voor de erkenning door de Westelijke mogendheden van de Oder-Neisse grens. Fel protesteren de Poolse oud-strij ders met name Legen het onbegrijpe lijke besluit van het Internationale Padvinders Comité, dat de ontbin ding van de Poolse Padvindersorga nisatie in ballingschap heeft beslo ten. Nog in de bloei van ztfn leven heeft God plotse ling van ons weggenomen mijn lieve man en der kinderen zeer zorgzame vader LEONARDUS THEOPHILE ALPHONSUS VAN KERKHOVEN echtgenoot van l'ctroiiella Helena Mathilda Biesen Het H. Oliesel kon hem nog tijdig worden toege diend. P. H. M. van Kerkhoven-Bicsen Sera en Jack Peter Middelburg, 1 september 1961. Zusterstraat 47. De plechtig .gezongen H. Mis van Requiem zal aan God worden opgedragen dinsdag 5 septem ber a.s. in de Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Middelburg om 11 uur, waarna de begrafenis op het r.-lt. kerkhof zal plaatsvinden. Met leedwezen geven wij kennis van het plotselinge, overlijden van de heer, L. TH. A. VAN KERCKHOVEN. bouwkundig opzichter bij de stichting „Goed Wonen". Zijn nagedachtenis zal in onze herinnering blijven voortleven. Namens het bestuur, A. J. Kaland, voorzitter. L. Everaars, secretaris. Middelburg, 1 september 1961. ADVERTEER IN DE P.Z.C. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed in hui ze „Der Boede" te Koudekcrke onze ge liefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder, MATINA GERUITS E, weduwe van W. KLAP, in de ouderdom van 88 jaar. Namens de familie Klap. Koudekerke, 31 augustus 1961. De begrafenis zal plaatshebben op maan dag 4 september a.s. op de algemene be graafplaats te Krui- ningen, des middags om 13 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12