Kinderen komen er bekaaid af in onze televisie PALTHE TON HASEBOS (ENFANT TERRIBLE): DORIS DAY - DOODSBANG - IN „EEN STEM IN DE MIST" Zij kan lachen! kwaliteits behandeling 1 OSRAM ONDERWIJZERS ONTEVREDEN OVER DE „MARGEKWESTIE" SATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Advertentie) „Toen ze de zendtijduitbreï- ding per 1 oktober hadden verdeeld, hielden ze vijf mi nuten over. Weet je wat, heb ben ze gezegd, die geven we aan het kinderprogramma. Daarom krijgen we voortaan kinderprogramma's van 35 in plaats van 30 minuten. En dan zeggen ze dat we in de eeuw van het kind leven". Dat is de eerste opmerking die Ton Hasebos, regisseur van kinderprogramma's bij de V.P.R.O., maakt, als wij hem in zijn modern ingerich te flat te Hilversum naar zijn mening over kïnder-t.v. vra gen. Kijkers van morgen Hij heeft nogal wat kritiek op die programma's. ..Men zoekt het in de steeds weerkerende figuur van het amusement. Maar we moeten niet vergeten, dat de kinderen van nu de kijkers van morgen zijn. Zij zullen de eersten zijn, die van kind af aan met de televisie zijn opgegroeid. Als je een beetje pe dagogisch wilt zijn, zeg je tegen je kinderen: je mag alleen naar de kindertelevisie kijken. Nou, dan komen ze er bekaaid af. Bij prak tisch alle kindei-programma's gaan ze van het standpunt uit: „daar mot jc om lcenne lache", meent Ton Hasebos. Hij vergelijkt zijn Nederlandse ervaringen met die, welkehij begin van dit jaar bij de BBC heeft opgedaan. ..Ze heb ben daar een heieboe) „departe- ments". Ook een voor de kinder programma's, die los staat van de schooltelevisie. In die kinderafde ling wordt door verstandige men sen gepraat over: hoe zullen we het doen. Ze kunnen daar een pro gramma maken, hier niet. Zuilen in de weg Elke sectie komt om de 14 dagen aan bod en je kunt geen seriepro gramma's maken, omdat de zuilen in de weg zitten. In Engeland heb ik quizprogramma's voor kinderen gezien. Hier worden ze alleen voor de grote mensen gemaakt, hoewel ze" eigenlijk beter geschikt zijn voor kinderen. Bij de BBC houden ze districtswedstrijden en elke week opnieuw is er spanning, wie zal overblijven. Als V.P.R.O. zou ik na de eerste aflevering moe ten zeggen: tot over acht weken. De andere secties hebben dus om de veertien dagen een kinderpro gramma, maar ook dat is een te lange afstand om de quiz-spanning erin te houden. Als ik aan kinder televisie denk, denk ik aan een wekelijks terugkerend program ma. Coördinatie tussen de ver schillende secties is er niet. Ze zeggen alleen, dat er geen twee clowns in de verschillende strips mogen zitten. En als er toch twee clowns zijn, dan mogen ze niet hetzelfde geschminkt zijn. En als ze toch hetzelfde geschminkt zijn, mogen ze niet allebei in een woon wagen rondtrekken. Naar leeftijd is er evenmin coördinatie. Zo heb ben de secties dit jaar de kleuters helemaal laten vallen. Omdat ik vond, dat die toch ook wat moes ten hebben, beperk ik me uitslui tend tot de kleuterprogramma's. En dan moeten ze niet zeggen, dat de V.P.R.O. alleen maar kleuter uitzendingen op het scherm brengt. Ik zié de televisie als geheel en dan komt .er een keer in de acht weken iets voor de kleintjes. Er zijn geen centen voor de kinder programma's en de rollen in al die kindertelcvisie-spelen kunnen dus niet door goede acteurs worden ge speeld. Daarom zijn die uitzendin- fen zeer ver beneden peil. on Hasebos vertelt achter elkaar door, hij heeft geen enkele aan loop nodig. Kindertelevisie heeft zijn hart gestolen cn hij maakt zich op een bijna cynisch-berusten- de wijze kwaad over wat hij ziet als krankzinnige toestanden in ons omroepbestel. ..Er zijn geen katholieke cn protestantse kinde ren, zoals er ook geen katholieke Ton Hasebos is niet te spreken over de televisie voor kinderen. Er wordt te weinig voor de jong ste» gedaan vindt hij. Een van de weinige programma's, die zeer po- piiliar zijn, is dat van Pipo de eloign. en protestantse voetballers zijn die naar Sport in Beeld kijken. Ik zou wel eens een hele serie over de bijbel willen maken, niet vanuit V.P.R.O-standpunt en niet als par tij. maar gewoon omdat een hele boel mensen nu eenmaal aan Onze Lieve Heer geloven. Lekker veel Voor het televisieprentenboek schrijft hij zelf de composities en de tekst en hij neemt ook alles zelf op. Van de V.P.R.O. heeft hij daartoe een camera gekregen, zo dat hij helemaal zelf supporting is. „Continuïteit en verscheiden heid. dat. is wat kinderen leuk vinden. Daarom is het binderjour naal „De Verrekijker" zo popu lair. Het moet lekker veel zijn vijf minuten van dit, vijf minuten A an dat. Een half uur achter el kaar naar hetzelfde kijken ver veelt ze", meent Hasebos. Het komende seizoen gaat hij voor de V.P.R.O. op de zaterdagavond van half acht tot acht uur jeugd programma's verzorgen. „Wat ik ga doen, weet ik nog niet. Ik had in mijn hoofd een serie over jeugd en sexualiteit te maken. Maar dat zou een serie met tussenpozen van drie maanden worden en dat gaat natuurlijk niet. Bovendien ben ik technisch beperkt, omdat er geen studio ter beschikking staat, en ik moet dus alles op film doen of eventueel als voorproduktie met Ampex". Het is Inmiddels wel duidelijk ge worden. dat Ton Hasebos zo zijn RADIOEN T.V.-RUBRIEK bedenkingen tegen bepaalde toe standen in onze vaderlandse tele visiewereld heeft. Hij loopt in deze wereld ondanks zijn 29 jaren al zeven jaar mee. Hij heeft de ge bruikelijke carrière van dollydu- wer via cameraman naar regisseur doorlopen. „In die begintijd waren er maar 30.000 kijkers, maar ik geloof dat er toen meer respect was voor die 30.000 dan nu voor dat miljoen. De telefoon staat de laatste tijd witgloeiend van mensen, die opbel len, dat ze liet programma weer waardeloos vonden. De portiers van de N.T.S. krijgen liet allemaal op hun hoofd. Heel vaak roepen de mensen: kom mijn t.v.-toestel maar weghalen. Eén portier ant woordt dan steevast: mag ik uw naam en adres, méneer, dan zal ik het voor U laten weghalen", vertelt Hasebos. Hung Belafonte verschijnt avond op het scherm in Vlaamse programma. 3\orew, yew cn.... sclmjven YANDAAG MORGEN Morgenavond zijn Nina en F rede- rik te horen in een A.V.R.O.-uit- z ending. T elevisie Om twee uur 's middags zit U niet Willy van Hemerts programma „Een zomerimpressie uit Holland", dat de Westduitse televisie uit zendt. Dit geheel Nederlandse pro gramma wordt opgevoerd in de studio op de Berlijnse radio- en televisielentoonstelling en door al le Westduitse televisiestations overgenomen. Wel wordt de Nederlandse Kijxer .om drie uur verbonden met Bern, waar de wereldkampioenschappen om de wielertitel langs de weg worden verreden, 's Avonds kan men o.a. kijken en luisteren naai de 24-jarige Italiaanse zanger Johnny Dorelli, die in de burger lijke stand als Aurelio Guidi staat ingeschreven en die al in zijn mid delbare schooltijd voor de televi siecamera's optrad. De Vlaamse televisie zendt om half negen de achtste aflevering in de serie „Het is altijd Dennis" uit. Om vijf voor negen een show programma rond de Amerikaanse balladezanger Harry Belafonte. een telerecording van een der Amerikaanse omroepmaatschap- pijen. Radio In het VARA-programma wordt via Hilversum I om urie uur 's middags de 37e en laatste afle vering uitgezonden in de serie „Tsjaikovski, bekend en onbe kend". De laatste weken heeft dc VARA bijna elke dag dat hij zend tijd had 's morgens cn 's middags zó'n aflevering voor de microfoon gebracht. Deze laatste keer wordt een volledige uitvoering ten geho re gebracht van het ballet „De Notenkraker" door het Suisse Ko- mande Orkest onder leiding van Ernest Ansermet. Over de andere zender speelt de Poolse pianist Witold Malcuzynski om kwart voor vier twee polonai ses van Chopin in het programma van de K.R.O. 's Avonds om acht uur geeft het Omroeporkest een concert ter gelegenheid van de 70e verjaardag van dr. C. L. Walther Boer met werken van Saint-Saens en Tsjaikovski. De jarige dirigeert zelf het orkest. T elevisie Als we aan onderontwikkelde ge bieden denken, zien we in gedach ten meestal landen in Azië of Afrika voor ons. Binnen de gren zen van de Europese Economische Gemeenschap treffen we echter ook nog heel wat onderontwik kelde gebieden aan. Zuid-Italië is daar een voorbeeld van en in deze streek is het vooral het eiland Si cilië dat ver in ontwikkeling is achtergebleven bij de andere Euro pese landen. Over dit eiland Sicilië gaat de Duitse documentaire van Jürgen Neven Dumont, die de N.C.R.V. vanavond om negen uur op het scherm brengt. De Vlaamse televisie brengt om half negen de film „Van muizen en mensen" en om tien over half negen de film „Lage getij in het Nauw van Calais" op de beeldbuis. Om negen uur wordt de opera Florentijns avontuur op tekst van Oscar Wilde en muziek van Georg Fuhr uitgezonden. Radio In het programma van Hilversum I houdt dominee I. J. van Houte een redevoering in verband met het feit. dat hij*tot adjunct-direc teur van de V.P.R.O. is benoemd. Deze uitzending is om half zeven. Via de zender Hilversum 1. Om vijf minuten over acht komt de A.V.R.O. met het programma „Variatie in Melodie en ritme" waaraan o.a. Nina en Frederik en Harry Belafonte meewerken. Over de andere zender speelt in het K.R.O.-programma om tien minuten over half drie 's middags het Nederlands Studentenorkest onder leiding van Jan Brusse de Concertino voor orkest van Ket ting. Om half tien 's avonds wordt het eerste deel uitgezonden van het luisterspel in vier delen „Eigen haard is moord waard" van Hele- ne Swildena. Het betrefL' hier een herhaling van een uitzending op 9 oktober 1960. FILMS IN ZEELAND jÊt. Haar sucdc-jasjc ziet er weer on berispelijk uit. Het aparte cachet van dc suèdc is volledig terugge keerd dank zij dc Suède jasje reinigen 14.50 MISLUKTE PROEF METMINUTEMAN De eerste poging om een Amerikaan se „Minuteman"-raket uit een tach tig nieter onder de grond gelegen ruimte te lanceren is mislukt. De ra ket is ontploft. De tweede en derde trap van de vas- te-brandstofraket vlogen de lucht in en kwamen een paar honderd meter verder neer. De „mlnuteman", een zogenaamde „drukknop-raket", zou volgend jaar in gebruik genomen worden. De raket is ontworpen om door een eenvoudige druk op een knop binnen een minuut te kunnen worden gelanceerd. Zij is 18 meter lang en moet hetzelfde werk op het land doen wat de „Polaris" op zee doet. De Polaris wordt startklaar aan boord van atoom-onderzeeërs vervoerd en kan onder water worden gelanceerd. In Djakarta Is prins Soerjadlningrai overleden, die een groot deel van zijn leven wijdde aan de strijd om onafhan kelijkheid voor zijn land. Hij was lid yan het parlement. De overledene bereikte de leeftijd van 81 Jaar. Nieuwe vrolijke rolprent van Fernandel David Miller, regisseur van ver scheidene thrillers heeft zijn krachten beproefd op een to neelstuk van Janet Green, ge titeld „Matilda shouted fire", dat door Ivan Goff en Ben Ro berts voor de film werd be werkt. „Matilda" is een echt griezelstuk, waarin de beruchte Londense mist onmisbaar is. Op het toneel zal dat niet eenvoudig geweest zijn, maar op het doek kost het tevoorschijn toveren van een ondoordringbaar mist gordijn weinig moeite. Overeen komstig het mistige cachet van de griezelaffaire noemde Miller zijn werk „Midnight Lace", voor Nederland vertaald in „Een stem in de mist". Hoofdpersoon is de rijke Amerikaan se vrouw van de Britse financier To ny Preston. In de dame-in-kwestie herkennen we de tot actrice gepro moveerde zangeres Doris Day en in de echtgenoot de hoofdrolspeler van de Britse My Fair Lady-versie Rex Harrison. De vrouw hoort, wanneer zij op een dag door de op zichzelf reeds zo deprimerende en isolerende mist wandelt een stem, die haar dreigt. Van dat moment af heeft zij geen rust meer en de stem klinkt vrijwel dagelijks, wanneer de ge heimzinnige figuur zijn bedreigingen telefonisch herhaalt. Daarbij ontkomt zij enkele malen op het nippertje aan mysterieuze ongevallen. De ontkno ping is een grote verrassing. De film wordt vertoond in twee theaters: Grand (Goes) en Alhambra (Vlissin- gen).. „Zo zal je er een hebben" verzucht Fernandel in de film die onder de ze titel in Luxor (Vlissingen) te zien is. Hij doelt met die uit spraak op het zoontje van de mil jonair Jumelin, dat gekidnapt "wordt en zijn ontvoerders een massa last bezorgt. Het is een bij zonder vrolijke film met behalve (Advertentie) „ONGELIJKE BEHANDELING" 1) Regering zou afspraken niet zijn nagekomen De In de Algemene Nederlandse On. derwyzers Federatie (A.N.O.F.) sa menwerkende onderwijzersorganisa ties (ruim 60.000 leden) zijn van me ning dat de regering de met haar onderwijzers" bij algemene beteringen voor ambtenaren heeft ge schonden. Dit blijkt uit een artikel in „Het schoolblad", het orgaan van de Ne derlandse Onderwijzers Vereniging. De zogenaamde margekwestie bij de salariëring voor het onderwijzend personeel vormde de aanleiding tot dit conflictpunt tussen de regering en de A.N.O.F. Het is toegespitst na dat de minister van binnenlandse za. ken het A.N.O.F.-bestuur een audiën tie over deze kwestie weigerde. Vol gens „Het schoolblad" zijn de onder wijzersorganisaties vastbesloten de strijd voor deze rechtvaardige zaak voort te zetten. De „margekwestie" is een uit vloeisel van de per 1 januari 1958 tot stand gekomen salarisverbete ring voor de lagere en middelbare ambtenaren. De „vertaling", van deze verbetering voor de ondcrwij- zerssalarissen leverde reeds moei lijkheden op. Beide partijen von den uiteindelijk elkaar, doch op het punt van de „marges" werden de onderhandelingen officieus voortgezet. In de centrale commissie weigerden de ambtenarencentrales met instem ming van de onderwijzersorganisaties akkoord te gaan met een margever betering uit de zogenaamde franje- pot. De regering bepaalde toen, dat zij de zaak eerst aan de orde willen stellen bij de verdeling van de „ruim te" voor 1962 en 1963, waarover voor l januari a s. zal worden onderhan deld. Wat <le materiële inhoud van de mar gekwestie betreft, gaat het volgens de A.N.O.F. om een geringe verbete. ring voor de zogenaamde marge trekkers. Dit zijn de onderwijzers bij het ulo, blo en vglo en de hoofden van scholen. De met deze groep ver gelijkbare ambtenaren kregen vol gens de A.N.O.F. per 1 januari 1958 een salarisverbetering van maximaal twee en soms zelfs vier punten (een punt is ongeveer 15). De marge trekkers kregen evenwel een punt. Over deze „ongelijke behandeling" ontstond grote ontevredenheid, omdat de A.N.O.F. zich beroept op een in 1946 tussen liaar en de regering ge maakte afspraak. Daarbij werd be paald, dat bjj algemene salarisver, beteringen voor ambtenaren voortaan „gelijktijdig en evenredig" voor on derwijzers zou gelden. Toen bleek dat de regering eerst per 1 januari 1962 de datum waarop voor de ambtenaren de tweede pe. riode van de zogenaamde vrijere loon politiek begint verhoging van de marges in overweging wilde nemen, heeft het A.N.O.F.-bestuur de kwes tie op 30 mei in audiëntie inet mi nister Cals besproken. In deze be spreking bleek, dat de minister hier aan niets kon doen, omdat de rege ring volgens „Het schoolblad" een standpont heeft ingenomen als uit. vloefsel van haar opvatting over de toepassing van de vrijere loonpolitiek ten aanzien van ambtenaren. Fernandel Gino Cervi en Papouf ln de hoofdrollen. De regie is van Henri Verneuil. City (Middelburg) vertoont voorts een spannende western, te weten „Captain Buffalo", geregisseerd door John Ford en met Jeffrey Hunter in de belangrijkste rol. Electro (Middelburg) heeft op het programma de bekende film van Henri Decon „Liefde en begeerte" naar het zeer eenvoudige gegeven van een wintersportliefde in de Fran se Alpen. In de hoofdrollen Christian Marquand, Lucille Saint-Simon. City (Middelburg) draait zondag middag een jeugdfilm: „De ge schiedenis van de kleine Moek". Het is de eerste van een serie rol prenten voor de jeugd, die dit theater zal brengen. GRAND (Goes) vertoont zondagmid dag de western „Brigade des doods" met Keith Larsen. Dón Burnett, Phi lip Tonge en Angie Dickinson. Die middag is in ALHAMBRA (Vlissin gen) „De vuurdoop van een lafaard" te zien. eveneens een western met in de hoofdrollen Fred McMurray, Jef frey Hunter, Janice Rule, Chill Wills en Dean Stockwell. Lord Dubley houdt van orde en netheid De Engelsen zijn nog steeds mensen, die zelfstandigheid, originaliteit, fan tasie en humor op prijs weten te stel len, aldus „Missets Horeca". Een mooi voorbeeld daarvan is de 76- jarïge Lord Winston Dubley, die een zwak heeft voor reizen en hotels be zoeken, iftaar die beslist niet yoor een zonderling versleten wil worden. Deze bejaarde edelman doet regelma tig van zich spreken, wanneer hij in een hotel weer eens de puntjes op de i heeft gezet. Als de Lord zijn landgoed in Essex verlaat gaat hij graag logeren in middelgrote hotels in Denemarken, België, Frankrijk, Duitsland en Ita lië. Omdat hij een voorstander is van orde en netheid let hij bij die gelegen heden op hagelwit linnengoed, glim mend gepoetste schoenen en goed ge reinigd serviesgoed. Toen Lord Du bley in een hotel in Kopenhagen drie dagen moest wachten op het poetsen van zijn schoenen, trok hij op een nacht een werkjas aan, pakte zijn poetsmiddelen en poetste de schoenen van alle dertig gasten. Maar toen hij later de hotelrekening kreeg loste hij voor alle gasten dit raadsel1 op, door 10 kronen in mindering te bren gen voor het verrichten van deze werkzaamheden.. De hotelhouder stelde later een eis tegen Lord Du bley in teneinde de 10 kronen terug te krijgen. Intussen verwekte deze alweer beroering in een hotel aan de Rivièra door alle tafelkleedjes waarop hg vlekken ontdekte netjes op te vouwen en op een stapel te leggen. De hotelhouder wist niets an ders te doen dan met schone kleed jes te komen. Met de woorden: „Ik zal ze hier eens laten zien wat vaat- wassen is", verscheen Lord Dubley in een hotel in Nice, waar men hem serviesgoed met aangedroogde ran den had voorgezet. Hij deed een schort om en waste de vaat van zeventig gasten. In hotel „Orion" aan de Spaanse kust verliepen de werk zaamheden anders dan Lord Dubley had verwacht. Toen hij 's nachs op weg toog om schoenen te poetsen vond de exploitant van het hotel dit verdacht en liet de protesterende Lord arresteren. Nu was het Lord Dubley die een eis wegens belediging tegen de exploitant instelde. H De Amerikaanse wetenschappelijke filmexpeditie van de Harvard Universiteit is uit de Baüemvalleï in Nederlands Nieuto-Guinea naar M H Hollandia vertrokken. De expeditie heeft in het gebied van het oor- H logszuchtige stamhoofd Koereloe gewerkt en daar ongeveer zesdui- H p zend meter film gebruikt. Ook heeft men een groot aantal gelu<ds- M H opnamen gemaakt. H Op de film zijn allerlei etnologische en culturele aspecten van de M =j Dani-bevolking vastgelegd, zoals tuinaanleg, geneesmethoden, rouw- p ceremonieën, maar ook de wijze van oorlogvoering. De Nederlandse bestuursambtenaar en etnoloog de heer Broekhuyse, die aan de ex- j§ H peditie was toegevoegd, heeft de toelichting bij de opnamen ver- H zorgd. Een ander lid van de expeditie heeft vele gegevens verzameld p over de flora en fauna van dit gebied en over het gebruik en de toe- H passing daarvan door de bevolking. Een lid van de expeditie, Karl If H Helder, zal nog een jaar ln het Koereloegebled blijven om zijn etno- M logische onderzoekingen voort te zetten. H Foto de expeditie tn Nieuw-Guinea. H fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11