PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DODEN EN GEWONDEN BIJ RAMP MET KABELBAAN Ministersconferentie over Berlijn in V.S. Minister Toxopeus: Souburg ZELFSTANDIG Toeristen worden met helikopters bevrijd uit cabines Indonesië kondigt nieuwe actie aan MOSKOU VERLENGT DIENSTPLICHT Corry Benelux Vandaag... 204e jaargang - no. 204 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunpt: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 30 aug. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ,3rieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2335 (b.g.g.red. 8508/3646, adv. 3647/3643; Middelburg. Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375)Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg, tel 2395; Ter neuzen, tel. 2110; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Straaljager snijdt in vlucht kabel door bij Chamonix Tot sluiting vredesverdrag Rusland heeft, gisteren bekend ge maakt dat de dienstplichtige Sowjet- soldaten, die dit jaar zouden af zwaaien, „tot een vredesverdrag met Duitsland is gesloten" onder de wa penen zullen blijven. In het besluit wordt onder meer ver klaard; „indien de imperialisten, in verband met het sluiten van ëen vre desverdrag met Duitsland, opnieuw pogen ons in de afgrond van de oor log te sleuren, zullen zij ondervinden dat wij tenvolle besloten zijn de krachten, die op het verwekken van agressie uit zijn, voor altijd uit te schakelen". Het aantal dienstplichtigen, waarom het gaat, wordt in het besluit niet genoemd. Gezegd wordt slechts dat de minister van landsverdediging Malinowski opdracht heeft gekregen „het noodzakelijke aantal soldaten, matrozen en onder-officieren", dat dit jaar met groot verlof zou gaan, tot nader order onder de wapenen te houden. Westen heeft ontwapeningsplan De Canadese minister-president John Diefenbaker, heeft giste ren gezegd dat spoedig een wes telijk ontwapeningsplan zal worden bekendgemaakt. Hij zei tegen verslaggevers dat „een volledig en veelomvattend plan door de Verenigde Staten na de hierover tussen de westelijke landen gehouden besprekingen zal worden voorgelegd". Verbinding met Europoort kost Rotterdam 34 miljoen De verbindingen van het nieuwe ha vengebied „Europoort" met Rotter dam en het: achterland gaan de ge meente Rotterdam f 8S.900.000 kos ten. In een voorstel aan de gemeen teraad verzoeken b. en w. dit krediet beschikbaar te stellen. Boven de hellingen van de Mont Blanc bij Chamönix is gister middag om kwart voor twee een Franse F-84-F Thunderstreak straaljager tegen de kabels gevlogen van een kabelbaan die naar de 3842 meter hoge top van de Aquille du Midi leidt. De straaljager sneed de kabels door, ten gevolge waarvan ver scheidene inzittenden in de cabines werden gedood en vele ande ren hoog in de lncht strandden. Volgens berichten die gisteravond op het reddingshoofdkwartier binnenkwamen, zijn negen doden geborgen, onder wie vier Duit sers en twee Italianen. Zij zijn gevonden op de gletsjer van de „Witte Vallei". De straaljager liep slechts lichte schade op en kon zijn basis Luxeuil bij Lyon bereiken. Velen urenlang opgesloten boven afgrond i Dinsdagochtend vroeg is H.K.H. Prinses Irene op Schiphol terugge keerd na een vakantie van zes we ken in Mexico en CanadaDe foto toont de prinses in vrolijk gesprek met de Mexicaanse ambassadeur in NederlandZ.E. Rafael Fuentesdie naar Schiphol was gekomen om haar te verwelkomen. De kabelbaan loopt in drie etappes over een lengte van 5093 meter Aan het dalstation Helbronner naar de Aiguille du Midi. Het ongeluk gebeurde bij de „Witte vallei" waar zich een gletsjer be vindt, hij een uitspringende, rots in het midden van de vallei, op 3500 me ter boven de zeespiegel. Aan het stuk kabel dat door de straaljager werd vernield, hingen 20 cabines van aluminium, die ieder vier passagiers kunnen bevatten. Enkele cabines vielen te pletter tegen de rotswand en de helling van de glet sjer, de meeste echter bleven op on geveer 150 meter hoogte aan de kabel hangen, aangezien een stuk van de gebroken kabel zich om een van de liftmasten had gekronkeld. Nieuw-Guinea-geschil „Eind september situatie bevroren of ontdooid" I)e voorzitter van de Economi sche Nationale Planraad van president Soekarno, Mohammed Yamin, heeft gezegd dat sep tember enkele „historische mo menten zul opleveren in de Indo nesische strijd om westelijk Nieuw-Guinea van de Nederlan ders terug te krijgen". Mohammed Yamin, die met de presi dent naar de neutralistischc topcon ferentie in Belgrado is gereisd, zei dat de kwestie op deze conferentie ter sprake zal worden gebracht. Na deze bijeenkomst zal Indonesië met de andere Afrikaans-Aziatische lan den wachten op de Nederlandse reac tie. „Tegen eind september kan de situa tie worden bevroren of geheel ont dooid worden. De Nederlanders kun nen de Indonesische opwekking om het gebied eervol te verlaten, aan vaarden of in een zeer precaire situ atie strompelen. Als de benadering van president Soe karno door de Nederlanders wordt aanvaard, kunnen er weer normale betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland zijn. Maar als dit niet ge beurt, zullen wij de Nederlandse uit daging op alle gebieden beantwoor den. Indonesië heeft gisteren tevens commentaar te geven op de Britse uitnodiging aan president Soekarno om een bezoek aan Londen te bren- WEER OOSTDUITSE VLUCHTELING GEDOOD De communistische volkspolitie heeft gisteren weer een Oostduitse vluch teling neergeschoten die trachtte zwemmend het westen te bereiken. Dit Is in West-Berlïjn bekendge maakt. Een hoge ambtenaar van het Indone sische ministerie van buitenlandse za ken zei: „de uitnodiging is een over winning van de Indonesische buiten landse politiek over de Nederlandse politiek waarbij getracht werd de In donesische pogingen om goede be trekkingen met het westen te onder houden, te belemmeren. Deze uitnodiging wettigt de Britse politiek van „Indonesië betekent za ken doen". Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken zei dat hij nog geen officieel bericht had ontvangen over de Indonesische ver klaringen. Hij voegde hieraan toe: „De Britse regering heeft geen rechtstreeks be lang in de kwestie behalve haar al gemeen belang bij het behoud van vrede en veiligheid in Zuid-Oost- Azië". Te pletter geslagen Een cabine werd na de kabelbreuk tegen een van de masten gewor pen. De inzittenden werden ge dood. Een tweede cabine zwiepte tegen een rotswand en ook hierbij kwamen de beide inzittenden om het leven. De andere slachtoffers bevonden zich in cabines die te pletter sloegen tegen de gletsjer, aldus hebben leden van de red dingsploegen verklaard. Helikopters zijn gisteravond inge schakeld om 'de inzittenden van de cabines te bevryden die op 60 meter hoogte boven de gletsjer hingen. Veertig personen zaten gisteravond nog opgesloten en men heeft een be roep gedaan op de Franse luchtmacht nog meer „Alouette" helikopters ter beschikking te willen stellen. Volgens de leden van de reddings ploegen is een van de problemen die de reddingsoperaties van de helikopters bemoeilijken de ijle lucht op deze grote hoogte. De toe stellen hebben moeite boven de ca bines te blijven cirkelen. Met het ondergaan van de zon daalde de temperatuur aanzienlijk. De mees te toeristen die gistermiddag met de kabelbaan de berg op waren gegaan, waren in dunne zomerkleren gekleed. Koude De koude en de mogelijkheid van plotseling opstekende stormen, die de cabines gevaarlyk zouden kunnen Frankrijk tegemoetgekomen Daarna informeel gesprek met Gromyko De westelijke bondgenoten heb ben een voorlopige afspraak ge maakt binnen de komende paar weken een conferentie van wes telijke ministers van buïtenland- doen schommelen, waren de twee grootste gevaren die de ingesloten toeristen nog te wachten stonden. Om half elf dinsdagavond werd ge meld dat 33 toeristen uit de cabines aan beide kanten van de Frans-Itali aanse grens zijn gered. In de zomer van 1959 vloog een Fran se burger-helikopter tegen de kabel baan over de Witte Vallei. Oe heli kopter stortte toen neer, beide inzit tenden kwamen om. se zaken te houden en wel waar schijnlijk in Washington, zo is gisteren in de Amerikaanse hoofdstad vernomen. De conferentie zou worden gehouden voor de Berlijnse besprekingen met Rusland zouden beginnen. Verwacht wordt dat die besprekingen zullen worden gehouden even voor of om streeks de datum van opening van de volgende zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties 19 september. De westelijke ministers van bui tenlandse zaken zouden op hun conferentie tot taak hebben de tactiek vast te stellen die het wes ten in het gesprek met Rusland moet volgen. Na de westelijke ministersconferentie, zal Rusk misschien alleen of zullen misschien alle ministers van buiten landse zaken van de westelijke grote drie in New York een informele ont moeting hebben mpt de Russische ambtgenoot Gromyko. Het zou er daarbij om gaan „informeel" de mo gelijkheid van een Berlijnse schikking te toetsen. De Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland hadden er meer voor gevoeld onmiddellijk formeler onder handelingen voor te stellen, doch Frankrijks president De Gaulle had met klem betoogd dat een voorstel formele onderhandelingen te houden een teken van westelijke zwakte zou zijn. Doordat men streeft naar verruiming van recreatiemogelijkheden voor de burgerbevolking en oefengelegenhe den voor het leger, het laatste mede in verband met de voortschrijdende mechanisatie, heeft de legervoorlich- tingsdienst een „heidedag" georga niseerd. De bedoeling hiervan was om aan te tonen, dat op bepaalde oefenterreinen, zoals de Ginkelse Heide bij Ede, de velddienst van het leger en de recreatie van de burgers samen kunnen gaan. De foto geeft hier een enigszins geflatteerd 'beeld van een dergelijke situatie. SEROOSKERKE NAAR VEERE Naar wij vernemen heeft minis ter Toxopeus het voorstel tdt herindeling van de Walcherse gemeentegrenzen aan Gedepu teerde Staten van Zeeland te ruggezonden. De bewindsman heeft het college daarbij medegedeeld van mening te zijn, dat het ontwerp in deze vorm geen meerderheid in de Tweede Kamer zal behalen. In dit verband wil hij het ont werp zodanig gewijzigd zien, dat de gemeentelijke zelfstan digheid van Souburg gehand haafd blijft. Zoals men weet beoogde liet voorstel samen voeging van het grootste deel dezer gemeente met Vlissin- gen. De minister is 1111 daar van teruggekomen. Voorts wil de bewindsman nog een wijziging in hel ontwerp aanbren gen, namelijk in de combinatie Serooskerke - Aagtekerke-Gryps- kerke - Meliskerke - Sint-Laurens (gedeeltelijk) en Gapinge. De mi- vv\v\*vvvvvvvvvvvvvvv\w i Herindelingsplannen opnieuw gewijzigd uister stelt nu voor in te gaan op een suggestie van de raad Se rooskerke om deze gemeente te voegen bij de combinatie Vrou- wenpolder-Veere. Gedeputeerde Staten hebben thans de brief van de minister in studie. Deze jongste brief betekent weer een nieuwe fase in de toch al zo lange historie van de Walcherse ge meentelijke herindeling. Het inde lingsplan, dat tot voor kort een redelijke kans maakte om bij de Kamer te worden ingediend, da teerde van begin 1959. Vorig jaar september was de procedure zover gevorderd, dat het wetsontwerp in gedrukte vorm aan de gemeen tebesturen werd toegezonden. Ver geleken bij het aanvankelijke ont werp was er toen nog één grote verandering aangebracht, name lijk Vrouwenpolder was niet bij de combinatie aan de kust (met Domburg en Oostkapelle) ge voegd, zoals aanvankelijk was voorzien, maar werd met Veere gecombineerd. Dit „huwelijk" van Veere met Vrouwenpolder ver oorzaakte destijds nogal opschud ding met name in de gemeenten Domburg en Oostkapelle. Het is nu opvallend, dat ten bate van de nieuwe combinatie Veere-Vrou- wenpolder opnieuw een wijziging wordt verlangd en wel door toe voeging van Serooskerke. Veere zou daardoor tot een gemeente uitgroeien van aanvankelijk ca. 1000 inwoners via Vrouwenpolder (eveneens circa 1000) en Seroos kerke (circa 1800) tot een plaats van bijna 4000 inwoners. Nadat de gemeentebesturen destijds liet gedrukte stuk hadden ont vangen (september 1960), was het lange tijd stil rond deze zaak. Tot dat geruchten de ronde deden, dat minister Toxopens in verband met zijn nederlaag in de Tweede Ka mer rond de grenswijziging van Haarlemmerlieae, overwoog de zelfstandigheid van Souburg als nog te handhaven. Februari van dit jaar werd toen bekend, dat liij daarover een brief aan G.S. had gezonden, waarop het college de bewindsman echter mededeelde, dat het niet op zijn weg lag wijzi gingen voor te stellen. Opnieuw was het daarna euige maanden stil, een stilte die nu is verbro ken door de minister, nu hij aan het college heeft meegedeeld dat hij Souburg inderdaad als zelf standige gemeente wil laten voort bestaan en voorts nog een wijzi ging nodig aeht ten aanzien van Serooskerke. In het Haarlems Dagblad heeft mr. E. Elias de betrekkelijkheid van de Beneluxgedachte aan de orde gesteld. „Zodra ge de grens zijt overgegaan is het nele probleem Nieuw-Guinea van de aarde verdwe nen, de naam De Quay is onbekend, het woord spijtoptant is, in België reeds, onbekend en zesentwintig boeren, caféhouders, charcutiers en gendarmes uit de Ardennen konden mij niet één naam van een voetbal club uit onze eredivisie noemen", schrijft hij bedroefd. De enige Ne derlandse naam. die hem met eer biedige reverentie werd genoemd door een kelner in Zeebrugge was die van Corry Brokken. Mr. Elias geeft overigens toe dat het hier om een doodgewone zaak gaat: „Er zullen niet veel Noord- Nederlanders zijn, die de namen van drie Belgische parlementariërs ken nen en zo leven wij naast elkaar met een dunne, denkbeeldige lijn op de kaart als enige afscheiding en weten niets van elkaar". En hij meent tenslotte, dat „het begrip Benelux geen bal voorstelt, laat staan de eenwording van West-Europa. We zijn daar nog een enorm eind van af zolang geen mens in Italië vertederd wordt bij het ver nemen van de naam Romme, of in applaus losbarst wanneer ik Sjonnie Kraaijkamp of Simon Vestdijk zeg". Deze opmerkingen gekruid met de llcht-ironische overdrijving, die de stijl van de journalist Elias kenmerkt hebben in wezen niet veel te maken met de betrek kelijkheid van de Benelux-gedachte. Dit soort betogen kan men namelijk ook op een kleiner schaal toepassen. Wanneer men bijvoorbeeld dagelijks de Nederlandse regionale dagbladen doorkijkt, dan trekt het de aan dacht, dat er nog héél veel in de Ne derlandse gewesten gebeurt, dat niet verder komt dan ae denkbeeldige lijn, die de grens van een provincie markeert. Soms bestaat er zelfs tus sen twee delen van ons land een merkwaardig gebrek aan begrip voor en kennis van elkaar. Daarvan trof fen wij onlangs een «typisch voor beeld aan rond de veelbesproken overeenkomst tussen Antwerpen en Rotterdam over de Schelde-Rijnver- binding. Een Rotterdamse krant ge bruikte in dit verband enige malen het woord „Kreekrakplan", hetgeen ons in het zinsverband wat duister voorkwam. Maar wij gingen er daar bij van uit, dat met Kreekrakplan wordt bedoeld het project van Noord- Brabant om van West-Brabant een haven- en industriegebied te maken. Onder deze naam heeft Brabant im mers de laatste jaren voortdurend de trom geroerd. Dat tromgeroffel had blijkbaar het Rotterdamse oor nog niet bereikt, want in het bewuste ar tikel werd met Kreekrakplan be doeld het nieuwe voorstel van de Rotterdamse en Antwerpse kamers van Koophandel het Kreekrak weer te openen. Eén land, één woord, twee begrippen. In de gedachtengang van mr. Elias zou men nu kunnen betogen, dat het begrip Nederland „geen bal voorstelt". Dat nu is niet waar. In vele.gevallen echter is ons land het „Nederland der gewesten", zoals Europa naar het woord van De Gaulle het Europa der vader landen is. Niettemin moet men erkennen, dat er aan de uitvoering van de Beneluxgedachte nog wel eens wat hapert. Er zijn wel allerlei offi ciële contacten, maar waar het aan ontbreekt is de tastbaarheid van de Beneluxgedachte voor de gemiddelde Nederlander. Met name in een grensprovincie als Zeeland moet men dit dagelijks vaststellen, terwijl toch juist hier de voorwaarden aanwezig zijn om het Beneluxbegrip reëel te maken. Dat waarmaken van de Benelux lukt hier echter niet. Op het gebied van de herverkaveling moet men bij voorbeeld wel degelijk rekening hou den met de realiteit van de grens, terwijl hier een samenwerking aan beide zijden van de grens mogelijk had behoren te zijn. Wegenplannen worden aan de twee kanten van „de streep" gemaakt, maar zij worden niet in een totaliteit bekeken en aan gelegd. Men denke slechts aan het schone voorbeeld van enige jaren geleden, toen tijdens de debatten rond de vrije veren een Nederlandse minister meedeelde, dat België de weg van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Nederland zou verbeteren. Wat is er toen van die toezegging terecht gekomen? Er zijn nog andere voor beelden, zoals die van de industrie- bevorderende maatregelen, waarbij een coördinatie mogelijk zou zijn. In de grensstreek echter is nog steeds te weinig merkbaar van een Bene- luxpraktijk. Wij vragen ons af of zelfs op dit ogenblik de integratie van West-Europa niet sterker de aan dacht van Den Haag heeft dan de realisering van Benelux. Dat wordt blijkens de ervaring van mr. Elias overgelaten aan Corry Brokken. Men zou haar Corry Benelux kun nen noemen ...is het 150 jaar geleden, dat H de Franse dichter, roman- schrijver, litterair-historicus en kunstcriticus Théphile Gau- tier te. Tarbes werd geboren. Het werk van Gau tier heeft §e eez grote invloed gehad op zijn tijdgenoten zoals Baudelaire 1 s en Flaubert. n IllllllllllllllllllllllltlllllllllllllljlM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1