De Roo en Rentmeester samen naar Bern.... Sprong in de Eems redde schipper TARA SINGH ZAL TOT ZIJN DOOD TOE VASTEN FERDINAND BOONMAN REED IN RONDE VAN OOST-DUITSLAND m OLD CARS KNOKKE-SLUIS DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 NAAR STRIJD OM WERELDTITEL DE HONDERDDUIZEND IS ER UIT De honderdduizend van de staatslo terij is er uit. „Het is heel goed terechtgekomen en zal als sneeuw voor de zon verdwijnen", zei ons de verkoper van het lot nummer 7366 in de serie F de heer J. Hyn- berg in Den Haag. In de F serie wordt naar gelang de vraag ver kocht. Het waren er deze keer bij hem vier twintigje», die als twee tientjes de deur uit zijn ge gaan. Eén ging naar een gezin van een arbeider bij hem in de buurt, de andere naar werknemers van een bankbedrijf eveneens in Den Haag. Collectrice mej. G. Vermeulen in Rot terdam, die reeds 27. jaar loten van de staatsloterij verkoopt, kan voor de eerste keer de honderd duizend uitkeren. Zij heeft het goede nummer in een half lot en in tien twintigjes aan de man ge bracht. De heer J. Smit in Amsterdam heeft een half lot verkocht aan „een particulier" op de eerste dag van de verkoop. „Ik ken de hele man niet", zo zei hij. „Het was die morgen ook erg druk". In Hilversum is ook een half lot gevallen. Vier werknemers van een overheidsbedrijf belegden voor de derde keer de opbrengst van hun kaartavondjes bij de staats loterij en kregen zo dus wel heel snel succes. Mevrouw De Sitter in Epe, die een heel lot met het nummer 7366 heeft gehad, wist de uitslag nog niet officieel en kon daarom niet meedelen wie daar de gelukkigen zijn. J Collectrice mevr. Fievez-Stokvis in j Den Haag heeft het nummer waarop de honderdduizend is ge vallen. doorverkocht aan haar col lega mevr. E. Hartmans-Thys- sens, Prinsegracht 93 in Den Haag. Mevr. Hartmans werkt veertien jaar mee aan de staatsloterij en heeft, zo vertelde zij, in de afgelopen zeyen jaar vier keer de honderd duizend verkocht. De loten van dit nummer zijn weggegaan in een kwart, twee tientjes en de rest in twintigjes. Jachtopziener schiet militair van zijn fiets De 19-jarige militair G. van der Wal uit Tubbergen, die in Maastricht is gelegerd, is zaterdagnacht in zijn woonplaats door jachtopziener B. K. aangeschoten. Hjj werd door een pa troon uit een pistool getroffen in het rechterbovenbcen. De jachtopziener had schoten in de nacht gehoord. Hij vermoedde, dat deze door stropers gelost werden en belde de politie in Tubbergen om as sistentie. In afwachting hiervan be trok' hij de wacht aan de Almelose- weg. Toen hem een wielrijder zonder licht passeerde, riep hij: „Halt, poli tie. Sta of ik schiet". De wielrijder reed echter door. K. heeft toen, aldus zijn verklaring een waarschuwings schot gelost en daarna trof hij de wiel rijder. Het bleek de militair te zijn, die bloedend bleef liggen. De jonge man is gistermorgen naar een zieken huis in Almelo overgebracht. Rijks- en militaire politie stellen een onder- WANNEER NEHROE NIET TOEGEEFT Aparte Sikh-staat in Poenjaab geëist De vastende leider van de Indiase Sikhs, Tarah Singh verkeert in le vensgevaar. Sedert hij twee weken geleden met zijn actie begon is zijn gewicht met 19 pond teruggelopen tot 153 pond. Het vasten van de Sikh- leider is bedoeld als eeu campagne om premier Nehroe te dwingen toe stemming te geven tot het vestigen van een Poenjabi sprekende Sikh- staat in India. De Indiase premier voelt hier niets voor. Een van de vooraanstaande fi guren van de Sikhs, die enige dagen geleden naar New Delhi reisde om te spreken met premier Nehroe zei, dat hij de indruk had, dat de pre mier „in een andere wereld leefde". Nehroe had hem gevraagd, waarom de Sikhs aan zulke kleine dingen dachten, terwijl het leven vol was van grote dingen, zoals straalvlieg tuigen en vluchten naar de maan. „Meneer Nehroe had de Sikh hem daarop geantwoord wij zullen u niets in de weg leggen als u naar de maan wilt vliegen. Nehroè heeft gisteren in een spe ciale verklaring tot het parle ment de eis van de Sikhs tot op richting van een deelstaat met het Poenjabi als voertaal opnieuw afgewezen. Hiermee heeft Nehroe als het ware het doodvonnis on dertekend van Tarah Singh. Aanvaarding van de eisen der Sikhs, aldus Nehroe, zou leiden tot „een verzwakking van de democratie" in India. Hij wees erop dat de huidige TERUG IN ZEELAND Vlammen vernielden T.M. 40 Zeeuws gevaar voor buitenlandse favorieten.... TWEE ZEEUWSE wielrenners zullen donderdagmorgen rond zes uur het grote avontuur te gemoet gaan... Jo de Roo (24) uit Schore en Piet Rentmees ter (23) uit Yerseke vertrek ken dan uit Zeeland naar Bern in Zwitserland om daar deel te nemen aan een wegwed strijd voor de wereldtitel! En dat is bij voorbaat al een suc ces voor Zeeland, want in de acht man sterke Nederlandse ploeg is deze provincie met twee renners sterk vertegen woordigd. Waarschijnlijk komt Jo de Roo op die donderdagmorgen het vroegst uit de veren (eigenlijk nog in het holst van de nacht), want de twee Zeeuwen gaan met de wagen van Jo naar Bern. En Piet staat er op, dat ze rond zes uur aan hun twaalf uur durende tocht naar Bern be ginnen. „Ja, we wisselen elkaar wel af achter het 3tuur", zegt De Roo. Zij zijn er aan gewend om samen op stap te gaan, want ook naar Belgische wedstrijden zijn ze al dikwijls „in combine" gegaan. VERKENNING Pas zondag zullen ze moeten aantre den voor de rond 285 km lange race voor de wereldtitel. „We hebben dus de Vrijdag en de zaterdag nog om het parkoers te verkennen", re kent Piet Rentmeester uit. Van an dere renners en ook uit enkele uit voerige publikaties in de „Wieler sport" kennen ze overigens het parkoers al ongeveer. En zowel De Roo als Rentmeester meent:, dat het parkoers hen wel ligt. „Het lykt. wel enigszins op liet par koers van het eiland Man", verge lijkt Jo de Roo, die op dat eiland in de eindsprint niemand minder dan de Fransman André Darrigade ver sloeg en winnaar werd van deze sterk bezette prof koers... Het is dan ook niet te camoufleren: de buitenlandse favorieten achten van de Nederlanders voor Jo de Roo, Jo de Haan en Ab Geldermans ge vaarlijk. Inderdaad: vooral Jo de Roo, die het presteerde Darrigade in een eindsprint te verslaan. CONCLUSIE „Maar dan concludeer ik. dat ik ook rapper ben dan Darricade", zegt lachend Piet Rentmeester, „want De Roo versloeg Darrigade en in 'een criterium in Amsterdam ver sloeg ik in de eindsprint De Roo. Wel wie is dan de snelste?" Hele maal als een grapje ziet wielerdes- kundige Gerrit Luijk het toch niet, want terwijl we in zfjn café met De Roo en Rentmeester zitten te pra ten, zegt hij: „Voor mij is niet al leen De Roo, maar ook Rentmees ter een kanshebber" Rentmeester zelf houdt een slag om de arm door te zeggen: „De afstand (283 km) is Zeelands troeven bij de wereldkam pioenschappen wielrènnen op de weg: Piet Rentmeester (linksI en Jo de Roo. Donderdag zullen zij sa men naar Bern rijden. (foto P.Z.C.) voor mij wat te lang, want meestal krijg ik na 230-240 kilometer een inzinking", Jo de Roo daarentegen kan het niet te lang zyn. Zo kwam hij in Borde aux-Parijs (een 560 km lange race ten dele achter dernies) tot een voortreffelijke zesde plaats na lan- ge tijd aan kop te hebben gereden, 'aarvoor had Jo de Roo in dit sei zoen de aandacht al op zich geves tigd door de Ronde van Monaco te winnen en door als tweede te ein digen in het grote criterium van Monte Carlo. Uitstekende klasse ringen bereikte hij ook in belang rijke klassiekers als Milaan-San Rcmo (11e), de Ronde van Vlaan deren (12e), Parijs-Roubaix (12e) en Parijs-Brussel (8e). Dan was er dus nog die befaamde zfcge op het eiland Man, alsmede een overwin ning in de derde rit om het kampi oenschap van Nederland. Daarnaast won hij onder meer een sterk bezet te kermiskoers in Eeklo. Kortom: Jo de Roo heeft bewezen een sterk wegrenner met een scherpe eind sprint te zyn. VERRASSING Datzelfde kan ook van Piet Rent meester gezegd zijn, die dit seizoen met een glanzende vorm uit de Ronde van Duitsland, waarin hij als derde eindigde, terug kwam. Prompt won hij daarna in 's-Heeren- hoek en Terneuzen sterk bezette profwedstrijden, werd 2e in de Om loop van Midden-Vlaanderen, won in de Ronde van Nederland het Amsterdamse criterium, alsmede de etappe Dokkum-Enimen. zege vierde in Schiedam en in Hamme en zotte voorlopig een kroon op zijn werk door in het afgelopen week einde de klassieker Gent-Brugge- Antwerpen te winnen... Wie de prestaties van De Roo en Rentmeester kent verbaast er zich niet meer over, dat zij tijdens dc race bij Bern door Belgen, 'Fransen, Italianen en Spanjaarden zeer nauwlettend in het oog gehouden zullen worden. De Roo, die liever een 300 km lange race rijdt dan een uiteenzetting over zijn'kansen te geven, zegt simpel: „Ik zal m'n best in ieder geval doen" Maar Rentmeester ziet in zijn kameraad een kanshebber. Met gezond chau vinisme zegt Gerrit Luijk wat later als beide renners vertrokken zijn „Ze hebben alle twee een goede kans om voor een grote ver rassing te zorgen"... En daar hou den ook wij het op! KERKNIEUWS GEREF. KERKEN. Examens: de classis Groningen heeft préparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer M. Berg, te Sappemeer, kandidaat aan de V.U. Aangenomen naar Palmerston-North (Nieuw-Zeeland) ref. church S. Oege- ma te Lewedorp. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Wijckel (toezegging) J. A. Geusebroek te Barsingerhorn. Juist op lijd voor de Ronde van 's-Heerenhoek Juist op tijd om nog in de Ronde van 's-Heerenhoek te kunnen star ten stapte zondagmiddag om kwart over één Ferdinand Boonman de ouderlijke woning in 's-Heerenhoek binnen. Hij was juist teruggekomen uit de oostzone van Duitsland, waar hij vorige week heeft deelgenomen aan de Ronde van Oost-Duitsland. Een ronde, die overigens voor hem een zeer onfortuinlijk verloop had. Deze Zeeuwse renner heeft dit jaar reeds aan 55 coursen deelgenomen 5 maal reed hij zich in de prijzen. Hij werd driemaal eerste, namelijk in Groede, Zwinaarde (België) en de Eernegem (eveneens in België). Met de zeven tweede plaatsen, die hij behaalde, vormt dit de balans van één van de sterkste Zeeuwse amateurs. Een resultaat, dat er best mag zijn. Boonman werd door de R. N.W.U. dan ook verschillende malen aangezocht om in wed strijden te starten. Dat was ook het geval met de Ronde van Oost- Duitsland, waarin deze Zeeuwse renner voor de eerste maal aan de start verscheen. De eerste etappe leverde voor Boonman een achtste plaats op. In een tijdrit over 42 kilometer, die de volgende dag werd verredon, ein digde Boonman op de veertiende plaats. In het tweede gedeelte van deze etappe een traject van 120 kilometer reed Schuring plat. Ferdinand Boonman moest met en kele andere landgenoten proberen Schuring de bestgeplaatste Ne derlander op dat ogenblik weer bij het peloton te brengen. Dit lukte, maar in de volgende etap pe moest Boonman wegens maag klachten en na een valpartij de strijd staken. Niet alleen het slechte eten speelde de renners parten in de ze zware wedstrijd. Ook de materi aalvoorziening was volgens Boon man niet om over naar huis te schrijven. Zelfs de banden moest de ze ploeg, die onder leiding stond van J. Koopmans, zelf kopen. De 19-ja- rige Boonman heeft ondank» het Melktappers staken in Leeuwarden Directie ontsloeg ze op staande voet Veertien melktappers, in loondienst, bij de Coöp. verbruiksvereniging „Excelsior U.A." in Leeuwarden, zyn gistermorgen, in staking gegaan, na een conflict met de directie. Het ge volg is geweest, dat de melktappers op staande voet zyn ontslagen. Er liepen tussen de directie en dc melktappers reeds enige tijd onder handelingen over een loonsverhoging. Op verzoek van de directie hadden de melktappers een voorstel inge diend. Dit werd donderdag overhan digd en de directie deecl de toezeg ging, dat. er binnen twee weken een beslissing zou worden genomen. Zondagavond lieten de melktappers schriftelijk weten, dat zij maandag morgen om half zes in staking zou den gaan, als ze niet op korte ter mijn een loonsverhoging van 50 per week zouden krijgen met terug werkende kracht tot 1 januari. Op een met de melktappers gevoerde bespreking zei de directeur van de coöperatie, de heer F. Hellinga, dat de eis onredelijk was, omdat deze verder ging dan het oorspronkelijke voorstel. Hij verzocht de melktap pers nog enig geduld te hebben. Zij bleken hiertoe niet bereid en zijn i daarop op staande voet ontslagen. feit, dat hij was uitgevallen de gehele wedstrijd uitgereden. Hij vertrok ie dere dag met de andere Nederlandse uitvallers voordat de overige ren ners aan de start verschenen. Boonman heeft door die val echter geen arm of been gebroken, zoals vo rige week werd beweerd. Daardoor kan hij op 27 september samen met Jo de Roo, Piet Rentmeester, Emiel Verstraete, Jan Westdorp en Rat" Gijzeis de Middelkamp-kleuren bij het clubkampioenschap van Neder land verdedigen. Kotter was in paar tellen een laaiende fakkel Als een laaiende fakkel dreef gistermorgen de Termunterzijl- se vissersboot TM 40 over de Eems, ter hoogte van boei G-3. Binnen een kwartier was de eiken kotter finaal uitgebrand en gezonken. Schipper H. Per dok kon het vege lijf redden door pardoes in de Eems te dui ken. Hoe zijn ranke schip in brand gekomen is, blijft voor de 44-jarige visser (de enige opva rende) een raadsel. deelstaat Poenjab, waar Hindoes en Sikhs in verschillende gebieden wo nen, welvarend was en een van de beste geïntegreerde staten van India. „De staat te splitsen zou een trage die zyn," verklaarde Nehroe, „scha delijk voor het land, voor de Poenjab, en vooral voor de Sikhs. Ik zou meester Tarah Singh ernstig verzoe ken zijn vasten op te geven. De ver keerde middeleu kunnen niet tot de juiste resultaten leiden." Mooie successen voor „Delta-Sport" in Den Haag By de door de Haagse atletiekver eniging „Sparta" georganiseerde re gionale wedstrijden heeft eën aantal leden van de Zierlkzeese atletiekver eniging „Delta-sport" weer uitste kende successen weten te boeken. Henk Hage wist beslag te leggen op de eerste plaats bij het nummer hoogspringen jongens-A met een sprong van 1.70 meter. Katrien Schot deed hem dit na bij "dé meisjes met 1.53 meter. Jopie Stoutjesdijk veroverde eveneens een eerste plaats: by het verspringen meisjes C met een sprong van 4.59 meter. Op het nummer 100 meter A-junio ren werd Hans Klompe tweede in 12,1 seconde voor Henk Hage, die een tijd van 12.2. seconden liet af drukken. Het kogelstoten meisjes leverde met 10.41 meter een tweede plaats op voor Janny Schot. Zij werd derde op de discus met 25.84 meter voor Riet Stoutjesdijk, die de schijf 23.56 meter wierp. Deze werd uit een veld van 32 deelneemsters op het nummer verspringen meisjes B met 4.46 meter vijfde. Op het sterk bezette nummer jon gens-B werd P. van Sprundel vierde met 5.56. Jopie Stoutjesdijk werd derde op 60 meter meisjes-C in 8.5 sec. Jan Gaanderse, die voor het eerst op een wedstrijd uitkwam wist op de honderd meter jongens-b tot de de mifinale door te dringen met een tijd van 12,4 sec. Baron van Tuyll van Serooskerken overleden Te Utrecht is op 72-jarige leeftijd overleden mr. A. M. Baron van Tayll van Serooskerken, oud-president van de Haarlemse rechtbank, die tijdens het Neurenberg-proces als Neder lands vertegenwoordiger is opgetre den. Hij was onderweg op garnalenvangst. „Ik ging even naar het vooronder om een bakje koffie te drinken. Toen lk terugkwam bij de stuurhut achterop, spoot een straal rook naar buiten net als bij een explosie. Een steekvlam vólgde en in een oogwenk brandde de hele boot", herinnerde hij zich later. Tien jaar heeft visser Perdok op zijn TM 40 „Henjan" gevaren. Hij smeet emmers water in de vuur zee, in de hoop iets te kunnen red den. Maar vlammen en kokende olie kwamen in het ruim. Een olie tank van tachtig liter was ge barsten. Er waren nog twee tanks, elk met 200 liter olie aan boord, bovendien een koolzuurfles, waarop een druk van honderd atmosfeer stond. „Als die springen, ben ik er geweest'rea liseerde de visser zich. Hij vluchtte voor de opdringende vlammen langs de enig overgebleven uitweg: het wa ter van de Eems. Twee andere TerinunterzijNe boten, de TM 39 en de TM 22, koersten on middellijk bij. Visser B. Bosker van de TM 39 wist zijn collega, die tot aan zijn borst in het water vol sterke stromingen stond, aan boord te ne men. Door de Duitse waterpolitie is de heer Perdok later naar Emden ge bracht. De Delfzijlse rijkspolitie te water heeft hem vandaar overgeva ren naar Termunterzijl. De TM 40 was verzekerd. Portugal wijzigt zijn koloniale politiek De Portugese minister voor overzeese zaken, dr. Adriano Moreira, heeft gitsteravond in grijpende veranderingen ten aanzien van de Portugese over zeese gebiedsdelen bekendge maakt. Bij de nieuwe rekelingen krijgen alle onder Portugees ge zag staande volken, ongeacht ras, godsdienst of cultuur, vol ledige politieke gelijkheid. Tevens wordt voorzien in blijvende vestiging van Europese Portugezen in de overzeese gebieden, in een reor ganisatie van de rechtspraak en uit breiding van de landswetten. Dr. Moreira zei dat Portugal van me ning is dat Integratie van sommige Afrikaanse gebiedsdelen in een poli tieke eenheid met Europese volken van onschatbare waarde voor Afrika is. De Europeanen zouden in die Afri kaanse behoeften kunnen voorzien waar Afrika voorlopig zelf niet aan toe gekomen zou zijn. Troepen naar Timor Volgens een bericht van „Antara" van gisteren, zijn Portugese troepen ter sterkte van 1500 man geland" op het Portugese gedeelte van het eiland Timor in Indonesië. Volgens Antara zijn deze troepen, die gekleed waren in rimboe-camouflageuniformen, aan gekomen met het Portugese schip „India". Jongen gedood bij schoonmaken pistool (Van onze correspondent) Een tragisch ongeval heeft zich voorgedaan in de woning van de fa milie C. Enneking, chirurg te Til burg. De oudste zoon, die dezer da gen met lof zijn diploma behaalde, was naar zijn kamer gegaan om deze op te ruimen'. Even later hoorde de familie een knal. Toen zijn ouders naar boven renden om te zien wat er was gebeurd, lag hun 21-jarige zoon dodelijk getroffen door een kogel uit een pistool dat hij aan het schoon maken was. Wel heeft men nog ge tracht door operatief ingrijpen in een ziekenhuis te Tilburg de kogel te verwijderen, doch tevergeefs. Israël en de republiek Madagascar hebben een vriendschapsverdrag en een akkoord voor technische samenwerking getekend. Er zullen Israëlische deskundi gen naar Madagascar gaan en studenten van dit eiland zullen in Israël komen studeren. De „Veteran Car Club de Belgique' heeft het afgelopen weekeinde traditiegetrouw zijn jaarlijkse rally voor old-cars gehouden van Knokke naar Sluis. Voor deze rally waren J/6 deelnemers uit Neder land, België, Frankrijk en Engeland. Van de 1Tdeelnemende Neder landers wonnen er vier een prijs. Bij deze vier prijswinnaars waren twee Zeeuiven, namelijk de gebroeders Va», der Plasse uit Sluis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9