Afwateringskanaal bij Othene weldra gereed KORENMOLEN VAN IJZENDIJKE WORDT GERESTAUREERD Vlissingse oliehandelaar C. Poerstamper jubileerde STAVENISSER SCHOOLHOOFD BIJ VERTREK GEHULDIGD Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 vervanging oostelijke waterleiding Afvoer overtollig water Zeeuws-Vlaamse polders De werkzaamheden aan het nieuwe afwateringskanaal nabij Othene gemeente Zaamsla: zijn nu zo ver gevorderd, dat binnenkort het kanaal kan worden gebruikt om het overtol lige water uit een aantal Zeeuws-Vlaamse polders naar de Westerschelde af te voeren, De ruim 42 meter lange uitwa teringssluis, even beoosten Ter- neuzen, is geheel gereed, even als de wachtsluis in de buurt schap Othene, die een lengte van 28.70 meter heeft. Tussen deze beide sluizen loopt het pas gegraven kanaal, dat een leng te heeft van 500 nieter, een bodem- breedte van 25 nieter en een diepte van 4,50 meter beneden N.A.r. Dit nieuwe kanaal dient ter vervan ging van de oostelijke rijkswater leiding, die momenteel het polder water nog loost in de oostelijke bui tenhaven van Ter-neuzen, via de schuiven in de „Stenen Beer". Zoals bekend, zal deze oostelijke rijkswaterleiding binnen afzien bare tijd worden gedempt, onder meer om het plan „Serlippens- polder" verder bouwrijp te maken en omdat de zeewering achter de watertoren aangepast moet wor den aan het Delta-niveau. Omdat de uitwateringssluis van het nieu we kanaal binnen de oude zee wering moest worden gebouwd, is een uitwateringshaventje ont staan, waarin thans de laatste hand wordt gelegd aan de oever versterking. kerknieuws Gereformeerde synode in Apeldoorn Vandaag zal in Apeldoorn de gene rale synode van de gereformeerde Kerken in Nederland beginnen. Het ligt in de bedoeling, dat de afgevaar digden van verscheidene buitenland se kerken de zittingen van woensdag zullen bijwonen. Dan zullen enkele zaken worden behandeld die speciaal hun belangstelling hebben. Het gemeentebestuur van Apeldoorn zal de synode donderdagmiddag offi cieel ten gemeentehuize ontvangen en na afloop daarvan de leden een auto tocht door Apeldoorn aanbieden. Ds. J. Keizer leidt bijeenkomst in Kampen Op 27 september zal te Kampen In zeven gebouwen de theologische ho geschooldag van de gereformeerde kerken vrijgemaakt worden gehou den. Als voorzitter in één van de ze ven bijeenkomsten zal optreden ds. J. Keizer te Brouwershaven. Afscheid, bevestiging en intrede ds. A. van Santen Ds. A. van Santen zal zondagmid dag 3 september om half drie in de Grote Kerk afscheid nemen van de hervormde gemeente van Drach ten en veertien dagen later. n.l. zondagavond 17 september om zeven uur iri de Koorkerk, na vooraf 's- morgens om tien uur in de Nieuwe Kerk te zijn bevestigd door ds. M. Énkel uit Middelburg, intree doen als predikant van de hervormde gemeen te van Middelburg. Hij is in verband met zijn benoeming tot predikant voorganger van de afdeling van de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den. in de vacature van ds. I. J. van Houte, die met ingang van 1 sep tember a.s. is benoemd tot adjunct directeur van dc V.P.R.O.. beroepen als predikant voor bijzondere werk zaamheden. Bevestiging en intrede kandidaat G. Gommer Zondag 3 september zal kandidaat G. Gommer, legerpredikant te Zuid- Laren en beroepen predikant voor de gereformeerde kerk te Oostkapelle, zijn intrede doen in Oostkapelle. In de morgendienst wordt kandidaat Gommer bevestigd door zijn schoon vader. dr. O. C. Broek-Roelofs, even eens uit Zuid-Laren. In de avond dienst zal hij zijn intrede doen. Voor dit haventje is een baggermo len bezig een sleuf te baggeren door de slikken, zodat hét polderwater straks ongehinderd een weg' naar de Westerschelde kan zoeken. Gelijktij dig met deze werken is de zeedijk, die bij springvloeden zorgen baart, vanaf de watertoren tot aan het zo genaamde ..Schelpenhoekje" op Del ta-hoogte gebracht. Een machtige Delta-dijk met een voetbreedte van 160 meer en een hoogte van SV> meer plus N.A.P. zorgt nu voor een afdoende beveiliging van de ach tergelegen polders van de nieuwe Terneuzense stadsgedeelten. Het afwateringskanaal bij Othene gemeente Zaamslag dat binnen kort het water uit de Zeeuws-Vlaam se polder zal afvoeren is zo goed als gereed. Thans wordt de laatste hand gelegd aan de oeverversterking van het haventje. (Foto P.Z.C.) Boven op de dyk loopt een ruim twee nieter breed voetpad, ideaal voor een fikse wandeling langs de Schelde- boorden. De werkzaamheden, uitge voerd door het Hollandse aannemers bedrijf Zancn Verstoep N.V., heb ben twee jaar in beslag genomen. NIEUW GEMEENTEHUIS VOORKLOETINGE Kloetinge krijgt een ander gemeen tehuis: de voormalige pastotrie aan bet Kerkplein. Als de raad donder dagavond akkoord gaat met een voorstel tot aankoop van het gebouw en een daarbij behorend stuk tuin grond van 1767 vierkante meter, zal men binnenkort kunnen beginnen met de restauratie en de inrichting'. Het gehele perceel beslaat een opper vlakte van 3497 vierkante meter en de totaalprijs zou 32.500 moeten be dragen. Het tegenwoordige gemeentehuis, dat vlak naast het aan te kopen pand ligt', is uit oogpunt van repre sentatie en uit overwegingen van prakische aard al lang niet meer geschikt. Er werden eerder reeds be rekeningen gemaakt voor aankoop en verbouwing van de voormalige pastorie, maar in verband met de destijds hangende annexatie-voor stellen en dc uitvoering van toen meer noodzakelijke kapitaalswerken moest het onderwerp „nieuw ge meentehuis" voorlopig worden uitge steld. Door nieuwbouw is de pastorie aan het Kerkplein vorig jaar be schikbaar gekomen. Sedertdien is het gebouw verhuurd voor tijdelijke be woning. De raadsagenda voor donderdag ver meldt verder voorstellen in verband met de verbetering van het kruis punt Buys Ballotstraat - Lewestraat •Rijksweg. Ook zal de gemeentebe groting voor 1962 reeds worden- aan geboden. Raad Sf.-Philipsland In Anna-Jacobapolder blijven noodwoningen bewoond De noodwoningen te Anna .Jacoba- polder, die eigenlijk al lang afgebro ken hadden moeten zijn, blijven nog een jaar bewoond. De raad van St.- Philipslaud heeft maandagavond hiertoe besloten. Gebrek aan woon ruimte in de gemeente laten het nog steeds niet toe, dat bet aantal wo ningen door afbraak wordt terugge bracht. In deze vergadering werd een groot aantal voorstellen in een vlot tempo afgehandeld. Zo wees men een plan van de Centrale Dienst „Noord-Zee land" tot afrastering van de dijk bij de molen af. Dit zou in totaal 6400 moeten kosten. Tot de gemeentelijke vertegenwoordi gers voor de „Beatrixschool" te Zie- rikzee werden aangewezen burge meester L. J. de Jonge en wethouder P. Mol, De aftredende leden van de woon ruimte adviescommissie werden allen in deze functie herkozen. De raad kon zich verenigingen met het voor stel van G.S. om aan de burgemees ter een vergoeding van 1400 per jaar voor ritten binnen de gemeente toe te kennen. Tenslotte moest de begroting voor de bouw en de inrich ting van het nieuwe gemeentehuis worden herzien. plan voor een zwembad „Aansluiting onrendabele percelen" in de raad De gemeentefaad van IJzendijke heeft in de vrijdagavond gehouden vergadering besloten, de van 1841 daterende korenmolen te laten res taureren. De kosten hiervan zullen ongeveer f 75.000 bedragen, waar van de geriieente 12.000 zal betalen. Molenaar G. Doens zal de molen In exploitatie nemen. Van de P.Z.E.M. was een verzoek binnengekomen om een bijdrage in de de kosten van de aansluiting van onrendabele percelen, waarvan IJzen dijke er 30 bezit. De kosten zullen gemiddeld 5000. per percéel bedragen, waarvan de P.Z.E.M. 37% zal bijdragen, de pro vincie 10%, de gemeente 20% en de belanghebbende 33%. Op een vraag van de heer C. Geernaert, (k.v.p.) of de arbei ders wel in staat zullen zijn. deze 33% te hetalen, antwoordde de voorzitter dat de belanghebben den samen 33% van de totale bosten zullen moeten betalen, maar dat deze kosten niet voor ieder dezelfde zijn. De heer Geer naert stelde hierop voor, het voorstel terug te wijzen naar b. en w. opdat dit college verdere gegevens zal verzamelen en aan de raad voorleggen. De vergade ring besloot, dit te doen. B. en w. kwamen vervolgens met een voorstel voor de aanleg van twee tennisbanen op het sportveld, kos ten 16.500. De raad ging hiermee akkoord. Verder zal een ringriool en een rioolzuiveringsinstallatie worden aangelegd. De rioolbelasting zal moe ten worden verhoogd tot 15. 22,50 30 en 35. De heer Geernaert hoopte, dat dit de laatste keer zal zijn. dat de rioolbelasting verhoogd wordt. Bovendien zal een plan voor een zwembad worden ontworpen. Op de vraag van de heer J. Ch. Cornelis, (k.v.p.) of voor dit alles geen kapi taalkrachtoverspanning zal optreden, antwoordt wethouder Termote, dat de plannen klaar moeten liggen om op een geschikt ogenblik verwezenlijkt te worden. Een bedrag van 8500 werd uitge trokken voor opvoering van de pa raatheid van de brandweer. De ge- meenteschuur zal gerestaureerd worden. Op voorstel van b. en w. wordt een bijdrage verleend in de kosten van restauratie van de uit dc 17e eeuw daterende tïen-gebodentafel in de N.H.-kerk. Aan de burgemeester zal een auto vergoeding worden toegekend van 1200 per jaar voor gebruik binnen de gemeente en van 14 cent per ki lometer voo.r gebruik buiten de ge meente. Voor het schilderen van liet slachthuis werd aan b. en w. een krediet van 800 verleend. Oudste inwoner van Sint-Annaland overleden Zaterdag is de oudste inwoner van Sint-Annaland, de heer D. Goedege- buure, op de leeftijd van 98 jaar en 10 maanden, overleden. De heer Goedegebuure was nog dc enige in leven zijnde oprichter van dc plaat selijke muziekvereniging „Acceleran do", die op 22 september a.s. pre cies 80 jaar bestaat. In verband met het overlijden van de lieer Goedege buure heeft „Accelerando" een muziekavond te Sint-Maartensdijk, die zaterdagavond werd gehouden, afgezegd. Raad Zuidzande komt vanavond bijeen De gemeenteraad van Zuidzande komt vanavond (dinsdag) in openba re vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer:^aanbieding van do gemeenterekening over 1960; wij ziging jaarwedde opzichter Centrale Dienst; autovergoeding burgemees ter; verkoop bouwgrond en subsidie aanvragen voor 1961. afscheid j. j. van veenendaal Geschenken en hartelijke toespraken voor echtpaar De heer J. J. van Veenendaal, hoofd der openbare lagere school te Stave- nisse, heeft maandagmiddag in te genwoordigheid van een groot aan tal belangstellenden afscheid geno men. De bijeenkomst, die onder meer werd bijgewoond door het college van b. en w. alsmede enkele raads leden en onderwijzend personeel, stond onder leiding van de burge meester A. Sluijmers. De eerste bur ger van Stavenisse drukte zjjn waar dering voor hfet werk der hoofdon derwijzer uit in een h&rteltfk speecli- je, waarin hij vooral de toewijding en ijver van de lieer Van Veenendaal accentueerde. Gedurende zes jaar was hy als hoofd onderwijzer te Stavenisse werkzaam. Ook mevrouw Van Veenendaal be trok de burgemeester in zyn toe spraak. Als stoffelijke blijk van waardering bood hij het echtpaar Van Veenendaal namens het ge meentebestuur een bloemenbak aan. Daarna voerde de heer W. P. Necle. voorzitter van de oudcreommissle der openbare lagere school het woord. Deze vond het evenals dc ouders van leerlingen der openbare lagere school spijtig dat de heer Van Veenendaal de school verlaat. Hij overhandigde de scheidende hoofdonderwijzer een bewerkte siga rettendoos en zijn echtgenote een cy claam. Ds. L. G. Zwanenburg dankte de heer Van Veenendaal voor de wij ze waarop hij hem tegemoet geko men was. Ruim een jaar-werkte hij met hem samen o.a. in het geven van godsdienstonderwijs. Hierop boden twee meisjes Wiliie Neele en Jannie Eén uur-veiling in Kapelle vervalt deze week Nu de pruimenopgst ten einde loopt, zal met ingang van deze week de één-uur-veiling van dinsdag en don derdag bij de veilingvereniging „Ka- pelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle komen te vervallen. Alle ove rige veilingen blijven gehandhaafd op dezelfde uren. I AMSTERDAM :RINO 26 70 r AMSTELMEER 26 100 ADARA pms 26 Kp Polo" Montovld»» ALBIREO 26 100 m n Ca ALIOTM 20 70 m- O Hala KYLlX 26 IS KABYLIA 26 KH7.SIELLA THUREDRECHT KATEL75IA I'etroleunihandelaar L. C. Poer stamper uit Vlissingen is er gis teren niet met zijn gemotoriseerde bakfiets op uitgetrokken 0111 zijn klanten te bedienen. Dat had een speciale reden, want die dag was het juist veertig jaar geleden, dat hij in de oliehandel ging. „Dat was ook op een maandagmorgen; ik weet het nog goed", zo vertelt de lieer Poerstamper in zijn ge zellige huiskamer, die versierd is met slingers en waar vele bloem stukken staan. In die veertig jaar „langs de weg" heeft de heer Poerstamper na tuurlijk heel wat meegemaakt. „En U hebt heel wat litertjes olie getapt", zo zei de heer R. W. de Jonge, die namens de directie van een grote oliemaatschappij waarvan de jubilaris zijn produk- ten betrekt zijn gelukwensen kwam aanbieden. Op de toto: de jubilerende olie handelaar L. C. Poerstamper. ,.Ik heb mijn werk altijd met ple zier gedaan", zo zegt de heer Poerstamper. In het begin trok hij er met een handwagen op uit, later kreeg hy een bakfiets, daar na een paard en wagen en nu rijdt hij met een gemotoriseerde bakfiets. Zijn mening ever „die goeie oude tijd" geeft de heer Poerstamper ten beste in één zin netje: „Het was hard weaken voor weinig geld". Volgend jaar houdt de heer Poer stamper óp met olleventen. Dan gaat hij genieten van een wel verdiende rust „met elke morgen een wandeling over de boulevard", zo neemt hij zich nu al voor. MISSISSIPPI!. LOYD MOHNKEUK 27 a« Burgemeester A. Sluymers van Sta venisse flinks) overhandigde hoofd onderwijzer J. J. van Veenendaal eh zijn echtgenote bij hun vertrek na mens het gemeentebestuur een bloe menbak. van Aarden zes zilveren vorken en een doos sigai-etten aan. Namens het onderwijzend personeel voerde de heer Eckhardt het woord. Ook deze sprak zijn collega waarderend toe. De heer Van Veenendaal dankte allen voor de geschenken en de vriendelijke woorden. Hierna was men nog enige tijd gezellig by- een. lezers schrijven Sport in Goes Ik wist niet. dat de gemeente Goes meer dan 4000 sportleden had. Die ruim 4000 actieve leden hebben tot op heden dan nog maar weinig initia tief ontplooid in de loop der jaren. Men spreekt over dictatoriale neigin gen van het gemeentebestuur. Zou den we de rollen niet eens om kun nen draaien? Wie wil er momenteel dicteren wat en hoe de sportstich ting zal gaan functioneren? Weten alle sportverenigingen af van de brie ven, die de raadsleden tot heden hebben ontvangen of is het ook hier, voor U, over U en zonder U? De afgevaardigden stellen eisen, maar wie moet deze zaak financieren?. Wie betaalt de ambtenaar van de Sport stichting etc. Men denkt nog steed», da b. en w. voor St.-Nicolaas spe len. Ik geloof, dat de afgevaardigden een miniem deel van de Goese sport vertegenwoordigen. Is de pluimvee- sport, damsport, hengelsport, bridge sport etc. vertegenwoordigd of is iedereen lid van 3 of 4 verenigingen? In 1959 is men bezig geweest om een sporthal in Goes op te richten. Hoe ver staat deze zaak Als ieder sport- Iid door elkaar in twee jaar nu eens 20 spaarde, dan had men een be drag van 80.000. Een goede sport man rookt en drinkt immers niet? Wanneer men met dit bedrag nu eens bij de gemeenteraad aanklopt en zegt: „Wij hebben 80.000, wilt U hier een bedrag bijdóen"? Dan heeft Goes een sporthal, die men nergens in Zeeland zal aantreffen en zal men zeggen: „Daar werd wat groots verricht". Sportlieden, aan U het woord! De IJsvereniging telt 700 leden. Na een reeks van zachte winters zal er wel een behoorlijk saldo in de kas zijn voor de sporthal. Waar blijven de totogelden? Neem een voorbeeld aan de v.v. Zeeland-Sport, welke vereni ging een clubgebouw bouwde. Een ieder weet, dat het gemeentebe stuur tegenover de gemeenschap heeft te zorgen voor voldoende ac commodatie, maar wat presteren de verenigingen zelf? Waarom moet de liefde altijd van één kant komen? Goes, Een oud-sportman. NAESb TIGER I NANUSA 27 ORANJEFONTEIN S OuOMOnt OMMENKERK 27 I 3 AMSTERDAM 2S v 3 ROTTERDAM 26 31 FOREST CAKE 26 220 m nno FINA NEDERLAND Pli.> 26 FRIESLAND 26 60 tn nto Kp PRINS OER NEDERLANDEN ROTTI 26 35 in nw Algleri REMPANG 26 V Antwerp. Rotterdam ROSSUM 26 300 m DO V STEENWIJK 26 1200 m Midway olland SENEGALKUST 26 v Man SEINE LLOYD 27 «ank KARACHI 25 li MAASYM-N 30 t« Lo loucaau verwacht MITRA 27 v Rotterdam naar Barton i) Bramarhaven l 26 v Port Said naar NaKHliiiiiit'ii -MivHi-tHiitlea. Met leedwezen geven wij kennis, dat in het St. Anthonius Zieken huis te Oostburg plot seling is overleden, on ze vader, behuwd- en grootvader en broeder MAAKTEN JANNIS NOTEBAART in dc ouderdom van 71 jaar. Uit aller naam: J. J. Notebaart. Breskens, 28 augustus 1961. 2e Zandstraat 5. De teraardebestelling zal plaatshebben D.V. op woensdag 30 aug. a.s. des nam. om 3.30 uur vanaf Havenstraat 18.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8