Brazilië's president-volgens-de- grondwet is ongewenste gast KLANKBORD Tsjombe ontslaat Europese officieren S0EKARN0 bezoekt Londen BOORPONTON TRITON STREKT BENEN IN DE NOORDZEE ZO ZIET DIOR DE WINTERMODE DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 „Blijf maar in Parijs" luidt advies Ministers van leger, marine en luchtmacht willen hem niet Brazilië's prcsidenfc-ad-interïm Mazzilli heeft liet congres giste ren middels een schrijven aan de vice-president van de senaat meegedeeld dat de ministers van de strijdkrachten „uit hoofde van de nationale veiligheid" hebben geweigerd vice-president Goulart naar zijn land te laten terugkeren. Goulart had gisteren te Parijs tijdens een persconferentie nog verklaard dat hij zich zelf beschouwde als de „grondwettelijke president van Brazilië". Kort na de ontvangst van het schrijven heeft het Braziliaanse congres een voorstel in behandeling genomen waarin Goulart formeel wordt uitgesloten van het presidentschap en binnen 60 tot 120 dagen verkiezing A an een nieuwe president wordt gelast. Mazzilli's boodschap luidde: „in ver band met de huidige politieke toe stand, die ontstaan is door het af treden van president Quadros hebben de ministers van land-, zee- en luchtmacht mij meegedeeld dat zij nit hoofde van hun functie verant woordelijk voor het handhaven van de orde de terugkeer van vice- president Goulart in strijd achten met de binnenlandse veiligheid". In dit schrijven van Mazzilli weer klonk de mening van minister van oorlog Denys, die eerder had ver klaard dat hij niet zou toestaan dat de huidige crisis werd opgelost op een wijze waarin de inauguratie van Goulart een rol zou spelen omdat hij zich niet kon verenigen met „de be stuursvorm die hij voorstaat". Door de verklaring van Mazzilli is het twijfelachtig geworden of Goulart, die het leger tegen zich heeft wegens zijn naar commu nisme neigende ideeën, zelfs maar President Soekarno van Indone sië zal, op uitnodiging van ko ningin Elizabeth, in de tweede helft van 1962 een staatsbezoek aan Londen brengen. President Soekarno kreeg tijdeus zijn laatste wereldreis in het voorjaar van 1961 de uitnodiging', een bezoek aan Engeland te brengen voor besprekin- fen niet premier Macmillan. Hij stel- e dit bezoek uit tot 1962 omdat toen het programma van zijn reis geen ge legenheid bood voor een bezoek aan Londen, In antwoord opjjen vraag heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gezegd dat het de Nederlandse regering bekend was, dat koningin Elizabeth deze uitnodi ging voor aatsbezoek aan Lon den had gedaan. Dé wooru voei uer herinnerde aan een commentaar van 7 april waarin het ministerie van buitenlandse zaken meedeelde, dat de Nederlandse rege ring „niet aangenaam getroffen" was door een uitnodiging van de Britse regering aan president Soekarno voor een officieel bezoek aan Londen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken wilde toentertijd geen antwoord geven op een vraag of er een misverstand tus sen beide regeringen was ontstaan daar de president niet voor een staatsbezoek was uitgenodigd. Hij zei dat staatsbezoeken kwesties zijn die met de koningin moeten worden be sproken en dat hij daarom geen com mentaar kon geven. WANHOOP. In het vakblad van de Engelse bond van hand- en voetver zorgers wordt verteld van een rade loos lid dat zijn auto tenslotte maar parkeerde op een plaats waar dat niet mocht, onder het bevestigen van volgende mededeling op de voorruit: ,,Ik heb twintig maal om dit blok gecirkeld. Ik moet mij aan een af spraak houden. Vergeef ons onze schulden". Toen de man bij zijn auto terug kwam, vond hij het volgende briefje naast het zijne: „Ik cirkel al twin tig jaar om dit blok. Geef ik u geen bekeuring, dan ga ik de laan uit. Leid ons niet in bekoring". VERRASSEND ROKERTJE. De Ita lianen zijn er zo langzamerhand aan gewend geraakt, dat zich in hun on der staatstoezicht vervaardigde siga retten vele ongerechtigheden bevin den, Zwart; rokers zeggen stukjes hout, nagels en zelfs wormer in hun „na- zionale"-vokert.jes te hebben gevonden. De Romein Gino Rebucci gaat echter sinds kort aan de kop van deze mop perende rokers. Toen hij dezer dagen een sigaret aanstak had hij. na een paai- trekjes plotseling het gevoel of zijn, longen scheurden, vertelde hij. Bij nader onderzoek bleek een stijf opgerolde halve zakdoek in het siga- rettenpapiertje de oorzaak te zijn. TERUG OP HONK. Henry, de post duif van John Alisop uit de Engelse Plaats Derby, is op zijn basis terug gekeerd na een reis van veertien jaar. De duivenhouder R. B. Dixon in het nabijgelegen Bridlington, merkte en kele dagen geleden op dat tussen zijn duiven een vreemd exemplaar was neergestreken. Aan de ring om een poot zag hij dat de duif toebe hoorde aan Allsop. Die zei: Henry was wel de laatste die ik ooit nog dacht terug te zien, Jaren geleden had ik de hoop al opgegeven". de gelegenheid zal krijgen om aan zijn grondwettelijke verplichtin gen te voldoen. Dreigementen De aanhangers van de vice-president hebben echter gedreigd moeilijkhe den te veroorzaken indien hun idool van het presidentschap zal worden uitgesloten. In Sao Paulo heeft de plaatselijke politie gisteren enige malen moeten ingrijpen bij pro-Goulart demon straties. Zestig personen zijn gear resteerd. Eerder op de dag was het bericht binnengekomen dat een vliegtuig moederschip en twee oorlogsschepen afgeladen met soldaten in de rich ting van Porto Alegre voeren. In de ze plaats woont het grootste deel van Goularts aanhang. Volgens grondwet Goulart gaf in Parijs een pers conferentie op straat. Glimlachend riep Goulart. die vergezeld was van de Braziliaan se ambassadeur te Parijs, Alves de Souza, naar de 60 verslagge vers die zich voor hem verdron gen: „Volgens de grondwet ben ik j president van Brazilië. „Ik verwacht hier morgen een groep parlementsleden te ont moeten". Op de vraag wanneer hij naar Bra zilië zou terugkeren, zei hij: „Ik vind Parijs een prachtige stad. Ik kan op het ogenblik nog geen datum voor mijn terugkeer noemen". Braziliaanse zegslieden te Parijs hebben verklaard, dat de delegatie naar zij begrepen Goulart officieel zou verzoeken af te treden als pre sident. Naar Europa Vernomen wordt dat ex-president Janio Quadros van Brazilië zich gis teren met bestemming Europa, met zijn gezin aan boord van de „Urugu ay" van de Blue Star Line lieeft in gescheept. Quadros lieeft in liet afgelopen weekeinde gezegd dat hij uit Brazi lië zou vertrekken, „want mijn aan wezigheid zou nadelig zijn voor mijn opvolger, die rust nodig heeft om het hoofd te bieden aan de ernstige moeilijkheden, waarvoor het land zich ziet gesteld". Worstmaker verongelukt Bij een ongeval in de vleeswarenfa- brielc „Gevato" in Driebergen is gis termiddag de 17-jarige leerling- worstmaker F. Vermeulen uit Utrecht om het leven gekomen. Door nog onopgehelderde oorzaak is de zuiger uit de cilinder van een worstmaehïne gesprongen. De zuiger kwam met- grote kracht tegen het hoofd van de jongen, die vrijwel op slag dood was. EINDELIJK EILAND GEWORDEN En nu naar olie boren voor kust van Kijkduin Gistermorgen om tien uur Is het eiland „Triton" 3800 meter voor de kust van Kijkduin werkelijk heid geworden. Sedert ongeveer acht uur, toen het stalen gevaar te op de juiste plek in zee kwam, zakten langzaam de gigantische 53 meer lange en 2,5 meter dikke poten door het platform heen naar de zeebodem. Bedrijvige bergings- boten verankerden het booreiland tijdelijk aan zes 254 meter lange kabels en kettingen aan 4-tons ankers in zee. Toen de „Triton" eenmaal vaste voet had gekregen en zijn poten in het zand drukte om geheel stevig te kunnen staan, werden deze ka bels weer gelost. Het was met de hulp afgelopen. De zeegigant moest nu verder alleen „mast- klimmen". j Dit geschiedde zeer, zeer langzaam. Eerst moest de drijvende, ruim j vier mestere hoge pontori zich vrij van het water maken, door zich i hydraulisch naar boven te persen. Daarna, gedurende ongeveer twaalf uur, moest het platform j met zijn 40 meter hoge boortoren zich tot ongeveer-10 meter bo ven de laagwaterlijn werken. Dan pas is het grote werk klaar. I waarna het grootste karwei, het boren naar olie op ongeveer 2 kilometer diepte, zou kunnen be- ginnen. Kantine I Het helikopterdak van het boor eiland (18 x 15 meter) zal boven de verblijven en kantine voor 38 personen, op 22,5 meter boven de zeespiegel liggen. De Triton-pon ton zelf meet 41 bij 24.5 bij 4,6 meter. I Het is voor de eerste keer, dat in de j Noordzee een booreiland is ge legd. In de Golf van Mexico lig gen ongeveer veertig booreilanden van het type „Triton" zonder ver- 1 blijven en helikoptcrdekken. i Een sleepboot zal bij het eiland blrj- I ven. Een bevoorradingsschip en 3 i helikopters van Zestienhoven zul- len het eiland bevoorraden en per- I soneel vervoeren, i Het vervoer van het booreiland van I de Rotterdamse Eemhaven naar I de kust voor Kijkduin ging met geweldig veel voorzorgen ge- I paard. Gesleept door de „Gele Zee" van L. Smit en Co's inter- I nationale Sleepdienst en gesteund Het booreiland Triton (Luchtfoto A.N.P.) Baders in zee verdronken De 13-jarïge Edward Staaknian uit Den Haag is gistermiddag bjj het zwemmen in zee bjj Kijkduin (Den Haag) verdronken. Hij was met twee vriendjes, de 13- jarige Hendrik Kop en de 12-jarige Frans Reimerink in een muistroom geraakt. Alle drie kwainen ze in ernstige moeilijkheden. De 15-jarige Leo Mertens heeft waarschijnlijk het leven gered van Hendrik Kop. Leo wist hem te be reiken en heeft hem met het hoofd boven water gehouden tot de strand- brigade bij hen was en hen aan land kon brengen. •Zaterdagmiddag is de 52-jarige mr. H. A. J. Bothenius Brouwer tijdens het baden bij Bergen aan zee onwel geworden en overleden, Mr, Bothe nius Brouwer was secretaris van de raad van beroep voor sociale zaken te Amsterdam. Hij is vermoedelijk door een hartaanval getroffen. door de „Argus" en de „Steen- bank" bereikte het helder verlich te transport zondagnacht om streeks een uur open water. Kalmpjes aan werd naar Kijkduin gekoerst, waar op gunstig tij werd gewacht om de „Triton" op zijn plaats te brengen. Fakkel Als een grote blauwe fakkel was de boortoren van zeer ver af op het de voile maan weerkaatsende gladde zeetje zichtbaar. Tussen zeven en negen uur gister morgen, toen het eiland binnen de ring van vier licht- en licht- belboeien van het loodswezen, drie P.T.T.-boeïen van telegraaf kabels, zes ankerboeien alsmede acht andere boeien lag. werden de kettingen en kabols vastgemaakt. Daarna hiewde Je „Triton" zich rus tig naar een oranje boei met rood- wit-blauwe vlag, die de plaats van de eerste boring markeerde. Vervolgens zakten tergend langzaam de vier poten, die tijdens het transport even hoog staken als de boortoren zelf, naar heneden, daarna kon de verankering wor den gelost. Vandaag mogen de foto's van de nieuwe Parijse wintermode worden gepubliceerd, en omdat al sinds jaar en dag het modehuis Dior altijd weer een belangrijke stem in het kapittel heeft bij het „vertalen" van die mode in confectiekleding, geven wjj een Dior-model de" ereplaats op deze pagina. Het is het ensemble „Rond-Point" van Dior's leidende ont werper Mare Bohau, het is driedelig en biedt beschutting te gen het slechtste winterweer. Marineblauwe stof is het mate riaal voor deze creatie, waarvan het wijd-uitstaande jasje y karakteristiek Is voor de lijnen van de Dïor-collectie. y Op pagina 7 méér foto's van de mode voor komende herfst en winter. V\>A/S/vVVVVVVVV\VV\VVVVN^/VWVVWvVvVWWV\^AA^' Door V.N.-troepen gedwongen Belgen hamsteren in paniek President Moise Tsjombe van Katanga heeft gisteren alle Bel gische officieren en onderoffi cieren in het Katangese leger van hun rang vervallen ver klaard. Onmiddellijk hierna nam Tsjom be stappen om te proberen drei gende moeilijkheden af te wen telen onder de resterende Ka tangese officieren en manschap pen. Tsjombe ging schoorvoetend tot deze maatregel over, nadat de V.N. was begonnen met de arrestatie van het Europese legerkader. Gisteravond waren er ca. honderd officieren en on derofficieren, de meesten behorend l tot da gendarmerie, gearresteerd. De Het Wereldgebeuren Vele emoties Als je het lelijke liefhebt, dan wordt het aantrekkelijk voor jé". Deze woorden sprak het zeventienjarige Braziliaanse meisje Eloa do Valle, toen zc toch maar besloot met Janio Quadros te trou wen. Dit verhaal naast duizend en één andere verhalen vertelt Janio Quadros graag en hij zegt er ook bij, dat ze eerst niets van die lelijke man wilde weten. Eloa had dus vertrouwen in Janio. zoals ook de meerderheid van liet Braziliaanse volk vorig jaar vertrou wen in hem had. Dat volk koos hem ondanks zijn dwaze capriolen en zon derlinge redevoeringen tot president van Brazilië. Misschien koos liet hem wel voornamelijk omdat hij beloofd had de bezem te zullen hanteren en Brazilië schoon te zullen maken. Bij een politieke partij hoorde hij niet thuis en als hij er wel eens toe behoord heeft, dan was het om tijdelijke redenen. In een verkie zingsvergadering heeft hij eens ge zegd: „De twintigste eeuw is net crematorium van alle politieke ideo- logiën". Zijn vrienden beweren ove rigens dat hij wel wild en ongewoon tekeergaat en dat hij met het com munisme flirt bezoeken aan Fidel Castro en aan Moskou bewijzen dat maar dat hij in werkelijkheid trouw is aan de ouderwetse (kapita listische) economie. Hij was in zijn jeugd al zo emotio neel, dat het "hem zijn ouders en leer meesters niet gelukte hem goede manieren te leren. Op school was hij onhandelbaar en later zou hij op de meest onverschil lige manier gekleed gaan, dikwijls wekenlang ongeschoren rondlopen, in vergaderingen een zak boterham men leeg eten, en zich niet houden aan afspraken voor diners,, conferen ties. enz. Zo ver dreef hij deze excentriciteit, dat hij na zijn verkiezing tot presi dent plotseling verdween en in Euro pa opdook, zonder dat hij aan zijn ministers enigerlei richtlijn voor het bewind tijdens zijn afwezigheid had gegeven. Hij wou gewoon maar een tijdje on vindbaar zijn! Toeh is deze man verscheidene ja ren lang burgemeester van de stad Paolo en later gouverneur van de staat Sao Paolo geweest. Een van zijn meest- bekende daden, was het plotselinge ontslag van 12.000 ambtenaren, die vertrekken moesten omdat ze volgens de heer Quadros, domkoppen waren. Het zal vermoedelijk velen in Bra zilië spijten, dat deze emotionele en idealistische man het nauwe lijks acht maanden op de presidents zetel van Brazilië heeft uitgehouden. Op 31 januari 1961 aanvaardde hij zijn ambt en vorige week heeft hij het in een boze bui neergelegd, na dat de leidende groep van het leger hem nog eens duidelijk had aange zegd, wat hij volgens de heren gene raals en admiraals had te doen en te laten. Zelf zegt hij. dat hij aftrad omdat men hem wilde beletten een groter „Brazilië voor de Brazilianen" te stichten. De heer Quadros begon zijn presi dentschap even wild als destijds zijn gouverneurschap. Hij om sloeg rechts en links overtóllige ambtenaren en toen hij drie dagen heerste over alle Brazilianen, kon digde hij aan, dat hij vriendschappe lijke betrekkingen zou aanknopen met de communistische landen. Bovendien steunde hij overigens heel zwak het bewind van Fidel Castro op Cuba. Vooral in Washington wekte dat arg waan, maar de adviseurs van de Amerikaanse regering kwamen des ondanks tot de slotsom, dat Quadros alleen maar van twee walletjes wilde eten en dat hij als „neutrale figuur" dan maar zijn zin moest hebben. Hoewel daarover geen nadere ge gevens bekend gemaakt zijn. moet men wel aannemen dat de Braziliaanse generaals en admiraals Quadros niet ten val hebben ge bracht om redenen, die verband hou den met de buitenlandse politiek. Ongetwijfeld heeft hij binnenlandse hervormingen willen doorvoeren, waartegen de leiding van leger en vloot Nbezwaar hadden. Die leiding heeft ook bezwaar tegen de vice-president Joao Goulart als opvolger van Quadros. Deze heer Goulart was oorspronkelijk geen vol geling, maar juist een tegenstander van Quadros en hij werd als zodanig tot vice-president gekozen. Men ver wijt echter Goulart, dat hij evenzeer met het communisme koketteert. Straks zal wel blijken, dat deze ge hele presidenten-kwestie nog met voetangels en klemmen zit. Men is nog niet van Quadros af, al is hij kwaad weggelopen en men is ook nog niet af van Goulart. Het zit er echt wel in, dat Quadros via een volksbeweging weer naar de macht zal grijpen ofdat de mi litairen proberen met hem alsnog tot een akkoord te komen. arrestanten, van wie de meesten Bel gen en een aantal Britten en Rhode- siërs zijn, zullen worden gerepatri eerd. De V.N.-aclie wordt uitgevoerd door Indische troepen, die gisteren de belangrijkste gebouwen in Eli zabeths! ad bezetten. Zij voorkwa men dat leden van Tsjombe's re gering. die zich tegen de maatre gel wilden verzetten via de radio de bevolking tot opstand zouden aanzetten. Ehzabethstad was ge heel van de buitenwereld afgeslo ten en zelfs particuliere telefoon gesprekken waren niet toegestaan. De V.N, hebben Tsjombe verzekerd dat alleen de Europese militairen zul len worden ontwapend en dat geen inval van Kongolese troepen der cen trale regering te vrezen valt. Onder de Belgen In Katanga is on- nienw ongerustheid ontstaan. Zij slaan voedsel en benzine In en berei den zich voor op vertrek, wanneer de toestand mocht, verslechteren. Een aantal blanke gendarmerie-officieren zouden met hul» eenheden liet oer woud 7.yn Ingevlucht. QUADROS ...een lelijke man..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5