BILT Bankdirecteur B. J. Schreuder te Vlissingen officier Oranje Nassau Hoe gelukkig te leven met reumatiek RAAD THOLENRAPPORT VAN CENTRALE DIENST SUBJECTIEF RYNBENDE' S NIEUW ROOD Imwm Almanak KLEINSTE CIRCUSTREKT DOOR HET ZEEUWSE LAND ZEELANDS M0LENBEZIT ZAL WORDEN GEBOEKSTAAFD 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 IK HEB ER NIETS VAN GEWETEN".. H. J. Slingenberg, directeur vau de Rotterdamsche Bank N.V., over en tot „één van onze allerbeste districts directeuren". Hoewel het een af scheid is, wilde de heer Slingerberg van het woord „triest" in dit verband toch niets weten, wegens de stralen de gezondheid van de heer Schreu derTenslotte zwaaide hij nog een welkom toe aan de heer D. C. A. Lugt, die benoemd is tot directeur in Vlissingen. Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reumatiek, ischias, spit-, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95, 2,40, 8,88. Examens Te Rotterdam slaagde dezer dagen de heer A. J. van Nimwegen uit We- meldingc voor het brevet voor de textielhandel. Motorschip vast en los voor vluchthaven Zijpe Vanwege de zeer lage waterstand liep vrijdagavond het 550 ton meten de Belgische motorschip „Laurent" bij het binnenvaren van de vluchtha ven Zijpe midden in de havenmon ding aan de grond. Bij een poging om los te komen kwam het dwars te liggen, waardoor het scheepvaart verkeer tijdelijk werd gestremd. Door een passerend vaartuig werd de „Laurent", die geladen was met zand, vlotgetrokken. MOTIE AANGENOMEN Kleedgelegenheid Bij afscheid van het bankwezen „lk heb er werkelijk niets van geweten", zei gisteravond de zichtbaar ontroerde heer B. J. Schreuder, directeur- van de Rotterdumsche Bank in Vlissin gen. Hij deed deze stellige ont kenning even nadat burgemees ter mr. B. Kolff van Vlissingen had verteld, dat de heer Schreu der bij koninklijk besluit van 20 juli 1961 was benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje Nas sau.... Dit alles speelde zich af in een bo venzaal van „Brittannia", waar de r pure bessenjenever Gisteravond onthulde burgemeester mr. B. Kolff (links), dat de heer B. ,7. Schreuder, districtsdirecteur van de Rotterdamsche BanJc in Vlissin- gen benoemd is tot. officier in de or de van Oranje Nassau. Hier heeft burgemeester Kolff de versierselen behorende bij deze onderscheiding bij de heer Schreuder opgespeld. (foto P.Z.C.) directie van de Rotterdamsche Bank de heer Schreuder, zijn familie en en kele vrienden en relaties een diner aanbood, omdat deze Vlissingse bankdirecteur dit jaar afscheid neemt wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. „Een afscheid van een zo belangrijke ingezetene van onze stad", zoals bur gemeester Kolff het zei. „U had nog geen ander werk gedaan, toen U als zeer jong man bij de Rotterdamsche Bank.in dienst.kwam", wist de bur gemeester. „Die bank bent U 44 Jaar lang trouw gebleven, eerst in Leeuwar den, later in Groningen, weer la ter in Vlissingen, daarna in Ter- neuzen en tenslotte weer in Vlis singen", aldus de heer Kolff, die ook enkele hoogtepunten uit de carrière van de heer Schreuder kon opnoemen: 1932 procuratie houder ïn Terneuzen, oktober 1941 directeur kantoor Vlissingen, juni 1949 districts-directeur in Vlissingen. „Hoewel U een noordeling bent, hebt U zich toch altijd uitstekend thuis- gevoeid in Zeeland, en met name in Vlissingen". zo wist de burgemees ter. Daarvan getuigen onder meer de functies van deze bankdirecteur in het plaatselijke leven, met name jdie van penningmeester van het in- I ternaat van de zeevaartschool. Met rote waardering maakte de heer iolff ook gewag van hét feit, dat de heer Schreuder reeds tien jaar vice- consul van Denemarken is. Tenslotte speldde de heer Kolff de versierselen behorende bij de onderscheiding bij de heer Schreuder op. Met trots sprak daarna ook de heer „VOORUIT" OP REIS. I)e muzikanten van de muziekvereni ging „Vooruit" uit Waarde zullen aanstaande zaterdag in Abcoude la ten horen, Wat zij op muzikaal ge bied presteren. Zij zijn dan namelijk te gast bij de Abcouder Harmonie. Om twaalf uur worden de Waardese muzikanten door het gemeentebe stuur van Abcoude ontvangen. Met een viertal andere verenigingen maakt „Vooruit" 's middags een mu zikale rondgang door het dorp en daarna verzorgen zij een concert, 's Avonds brengen de verenigingen samen een taptoe. De relatie tussen „Vooruit" en de Abcouder Harmonie stamt uit het jaar 1953. De muziek vereniging uit Abcoude is reeds twee maal in Waarde op bezoek geweest. KEUS Er was bruiloft in Goes en ter recep tie was het wat men noemt ..goed van eten en drinken". Er was van alles en menigeen liep watertandend langs de tafels: belegde broodjes, croquetten, kaas en bitterballen, en fin te veel om op te noemen. We hou den trouwens met het opsommen van die spijzen op, want anders beginnen ulle lezers óók te watertanden. zult het in elk geval wel hebben: het was er best. Ge begrepen Maar het neefje van het bruidspaar liep wat treurig rond: hij bestudeer de nu eens deze, dan weer een andere lekkernij zonder tot een besluit te kunnen komen. Toen draaide hij zich resoluut om, stevende op de bruide gom af en vroeg hem,JSi-jïe gin bo ter am- mee brune suker voe mien?" Bitterballen of brune. suker Voor hem was de keus niet moeilijk SNELLE DUIVEN. leden van de duivenhouders- „De Voorwaarts" uit Twee vereniging ..De Voorwaarts" uit Zaamslag-Veer hebben met hun dui ven opmerkelijke successen geboekt bij de nationale vlucht voor jonge duiven vanuit Noyon het bonds- concours van de Nederlandse Bond van zaterdagvliegers. De heer J. Smallegange won de eerste prijs en de heer D. Kayser wist beslag te leggen op de tweede prijs. Vorig jaar werd deze vlucht eveneens gewonnen door een lid van „De Voorwaarts". PLONS! Twee jeugdige kanovaarders hebben zaterdagmorgen een onvrijwillige duik genomen in de nieuwe vissers haven van Bruinisse. Toen zij bun kano hadden vastgelegd aan een roeiboot, wilden zij zelf ook in deze boot stappen. Dat lukte niet erg, want de roeiboot dreef ai' en de bei de onfortuinlijke knapen plonsden in het water. Het enige wat zij van deze escapade overhielden was een nat pak. Het was toch mooi weer..... STRANDFEEST. Weer een strandfeest; ditmaal in Westkapelle op het noodstrand. De plaatselijke V.V.V. organiseerde dit feest, dat mede dank zij het mooie weer een groot succes was. Zowel de toeristen als de dorpsbewoners hadden veel belangstelling voor dit strandfeest en de kindereu namen met groot enthousiasme deel aan de verschillende spelen, zoals zaklopen, ringlopen en bouwwerken van zand maken. Dat enthousiasme werd voor al gestimuleerd door de vele fraaie prijzen. „Wat zijn nu de consequenties?" Tydens cen maandagmiddag gehou den vergadering van de raad Tholen diende de heer C. Boender (s.g.p.) bij de behandeling van 'het rapport van de commissie van toezicht be treffende de Centrale Dienst „Noord Zeeland" van bouw- en woningtoe zicht een motie in. In deze motie werd gesteld, dat „het rapport on voldoende is en subjectief opgesteld, zodat het voor de. raad niet mogelijk is hierover een juist oordeel te vor men omtrent betgeen. ten aanzien van de dienst moet worden besloten". In de motie kwam tevens een her nieuwd verzoek naar voren voor een objectief onderzoek, desnoods in sa menwerking met andere gemeenten, waaruit beoordeeld kan worden: a. wat de consequenties voor ieder samenwerkende gemeente afzonder lijk zullen zijn bij opheffing van de dienst; b. wat de gevolgen zullen zijn voor de gemeente Tholen -bij uittreding; c. wat bij handhaven van de dienst en welke reorganisatie dient aange bracht te worden, oplat de gemeente het meest nuttig effect van deze dienst zal hebben. Deze motie werd met algemene stemmen aangeno men. Op het verzoek van de Z.L.M. om de vaste bijdrage in de kosten van de lagere landbouwschool te Scherpenisse met 50% en de bij drage per leerling tot maximaal 30 per jaar te verhogen beschik te de raad gunstig. Van de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen is toestem ming verleend voor hét aanstellen van een vierde leerkracht aan de openbare lagere school te Tholen en een zevende leerkracht aan de ulo school. Gedeputeerde Staten verleenden toe stemming voor de uitvoering van het eerste gedeelte van het riole ringsplan. wat volgens de voorzitter, burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven inhoudt, dat begonnen wordt met de uitgangen in de vest. die zullen wor den verlegd naar de zeedijk. Voorts deelde men mede dat het bureau van de burgerlijke stand op zaterdag opengesteld zal worden van 99.30 uur. Auto reed in Bergen op Zoom tegen verkeersbord Maandagmiddag ontstond een ver keersongeval op de Zuid Zijde Zoom te Bergen op zoom. Een auto be stuurd door R. de W. uit Driebergen reed plotseling van de rijbaan af en kwam tegen een verkeersbord te recht en ten slotte tot stilstand te gen een boom. De bestuurder liep daarbij vrij ernsti ge kwetsuren op aan borst en ge zicht en moest per ambulance naar het ziekenhuis worden overgebracht. Vermoedelijk Is de bestuurder plotse ling onwel geworden. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Expositie Sarika Göth te Veere tot 15 sept, open In verband met de grote belangstel ling blijft de schilderijenexpositie van Sarika Göth in huize „De Gouts- bloeme" te Veere twee weken langer voor het publiek te bezichtigen. De tentoonstelling zou eerst tot eind augustus geopend blijven. De slui tingsdatum is nu vastgesteld op 15 september a.s. Goese sportwereld niet gebonden aan nieuwe statuten De Goese sportverenigingen achten zich niet gebonden en zijn niet bereid hun medewerking te verlenen aan het totstandkomen van de nieuwe statu ten, die hedenavond (dinsdag) in de raad zullen worden besproken. Vol gens de Goese sportwereld 4090 leden zijn deze namelyk geenszins bet resultaat vun overleg tussen liet college van b. en w. c.q. de onder wijscommissie uit de raad met de ver tegenwoordigers van de sportvereni- - ?en. Is bekend hebben de verenigingen zich in overgrote meerderheid 21 in getal achter het tot nu toe ge voerde beleid geschaard van hun ver tegenwoordigers, die op 14 februari in het stadhuis door hen uit hun mid den zy"n gekozen. In een brief aan de raad brengen zij dit nog eens nadrukkelijk ter kennis van de raadsleden. Aan de heer J. M. Havergort werd voor de periode van vijf jaar viswa ter verhuurd. De raad verleende met algemene stemmen een krediet van 21.000 voor de bouw van een kleed gelegenheid op het sportterrein. De exploitatieverordening voor het sportterrein werd in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de horen J. Quist, C. Boender, F. Ver duit, H. Jansen, D. J. v. d. Velde en M, v. d. Sande. Men besloot met ingang van 1 september de vergunning van C. Duijne tot het exploiteren van een gedeelte van het terrein ten noor den van een dam door de Zoute- Vest over te schrijven op Shell Nederland: kosten 500 per jaar. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 8. VAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^^^? „Het enige kleine eir- cus in Nederland", zo noemt Peter van de Pol (30) het circus „Kinsbergen", dat op liet moment een zwerf tocht door Zeeland maakt. Hij voegt er trots aan toe „de naam is al 180 jaar oud". Samen met zijn' vader Jan, zestig jaar en met zijn moeder Jeanette, een vief vrouwtje van zeventig, vormt hij de cïrcusdireetïe, de stal knechts. het gehele personeel. Circus „Kinsbergen" is een klein circus. Met wat honden, pony's paarden en geiten. Maar hét is een echt circus, met een piste (tien meter in door snee) en een tent, maar zonder dak. Het drietal speelt van daag nog in Vrouwen polder, morgen wordt de tent opgezet in Oostkapelle'en dan in Domburg. Nóg een paar dagen is het cir cus op Walcheren, dan. trekt het door naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Circus „Kinsbergen" staat nooit ergens lang. „Het zwervers- bloed zit .in ons, cir- cusmensen, zegt Van de Pol sr. Zijn vróuw Jeanette gaat verder; j „daarom hebben, wij nu ook weer ons eigen be drijf". Dat eigen be drijf draagt de meis jesnaam van mevrouw Van de Pol. Circus „Kinsbergen" is altijd van vader op zoon overgegaan, 180 jaar lang. De oom van moeders zijde was de beroemde clown „Au gust" in het circus van (de grote) Oscar Carré. De Kinsbergens hadden het dus niet van een vreemde. Na de oorlog werkte het drietal éérst bij „Boltini", maar al gauw begon het weer op zichzelf. Met een paar woonwa gens trekt de familie door het land in de scizoénmaanden van pasen tot september- oktober. In de winter- wordt het programma bijgewerkt. In dat programma treedt de zeventigjari ge mevrouw Van de Pol op met haar hon den. In een felrood jack en glinsterend zwarte jurk laat zij de hondjes kunsten voor het publiek verto nen. Haar grijze haar springt op en neer. De hondjes wandelen ach ter "een kinderwagen "*i springen en buite len over elkaar heen. De specialiteit van de vader is het paarde- nummer, de zoon neemt de acrobatiek en de clownerie voor zijn rekening. En dat deed die zoon al heel jong: „toen ik vijf was gapte ik de schmink van mijn vader en liep zo de piste in..." Dat programma gaat onder de fraaie namen, die bij het circus ho ren, Pipo en Toto de clowns, de Hongaarse berggeiten Louwi en Jan. de paarden Flora en Cora, waarvan Co- ra het rekenwonder is, Silva de pony, die al leen nog de piste in wil als naar vier we ken oude veulen Prin ses achter haar aan loopt. Waar de verdienste goed is. blijft het cir cus wat langer. Want daarom is het toch te doen. „Er zijn geen kleine circussen meer in ons land", zegt Pe ter v. d. Pol. Daarom trekt het cir cus verder met de wa gens en de tent, waar op geen dak zit. Er kan dus alleen met goed weer worden ge speeld, in het licht van de zon, overdag, of in liet schijnsel vau schijnwerpers, 's avonds. De jeugd verdringt zich om de- Eiste, want circus lijft circus. JJlOi un pasi zocht mee te helpen aan een ino- leninventarisalie. „Minder ge slaagd en nogal onvolledig", was zijn eerste reactie, toen bij het resultaat hiervan onder ogen kreeg. Waarom Zeeland niet Het ene woord lokte het andere uit en de heer Van Hoogstraten bood aan om een verantwoorde, uitvoerig gedocumenteerde inven tarisatie van het Zeeuwse molen- bezit samen te stellen.' Zuid-Hoi- land heeft zijn molenboek. Utrecht. Limburg. Waarom Zee land niet?, zo redeneerde de sa mensteller van de inventarisatie. Hij verdeelde de gegeven syste matisch in een aantal hoofdgroe pen, vulde alle historische bijzon derheden aan en bezocht de ene molen na de andere. Veel mede werking vond hij bij een ambte naar van het kadaster en bij de Zeeuws-Vlaming I. J. de Kramer, molentechnicus van de provincie Zuid-Holland. Vorig jaar trok hij de hele provincie door. Iedere Zeeuwse molen was een pleister plaats. En het resultaat van deze kruistocht is een dikke bundel stencils, waarin al het tot dus-. 7jo ziel de kohcnmolen in Zuidzande eruit: ecu bekcml bechl in het Zeeuws-Vlaamse land, dat ook in het Zeeuwse Molenboek een plaats krijgt. ver bekende wel en wee van 75 korenmolens staat opgetekend. Het enige wat nog ontbreekt aan het concept voor het Zeeuwse Mo lenboek is: één literatuuropgave, een kaart en cen inleiding. De heer Van Hoogstraten hoopt voor de uitgave van zijn molenboek op subsidie van Zeelands provinciaal bestuur en het ministerie van o„ k. en w. Hij verwacht dat daar over in de winlérzltting van de Provinciale Staten zal worden be slist. De Statenleden -hebben al kunnen kennismaken met een proeve uit het werk van dc heer Van Hoogstraten. Bij de zomer- zitting van onlangs had de sa mensteller al een Kleine expositie ingericht. „Maar 't is en blijl't cen liefheb berij", zo wilde de lieer Van Hoogstraten nog voor gezegd heb ben. En als alles goed gaat heeft deze hobby Zeeland een waardevol document over een speciaal stuk je historie opgeleverd... Aanvaring met averij in Wemeldingse buitenhaven Zaterdagmiddag ontstond in de mon ding van de buitenhaven van We- meldinge een aanvaring waarbij het 392 ton metende Belgische motor schip „Pierre" ernstige averij op liep. De duwboot „Breton" van de Franse redery C.N.F.R. uit Straats burg kwam met de ruim duizend tón metende duwbak „Navis" vanuit de oostsluis en zou dc haven verlaten, toen juist de „Pierre" de haven bin nenvoer. De „Navis" liep in de bak- booordzijde van de „Pierre" en ver oorzaakte daar een scheur in de be plating boven de waterlijn. Boven dien werd de gehele scheepswand naar binnen gedrukt. De „Pierre", die met een lading ijzeren platen op weg was van Duisburg naar Reims, is voorlopig in Wemeldinge gemeerd. Indien blijkt, dat de lading in een ander vaartuig overgeslagen moet worden, zal dit In Vlissingen moe ten gebeuren, daar de platen onge veer tien ton per stük wegen. Het weer in Europa Den Helder, licht bewolkt Ypenburg. licht bewolkt Vlissingen. onbewolkt Eelde. licht bewolkt De Bilt, licht bewolkt Twente, onbewolkt Eindhoven, licht bewolkt Zuid-Limburg, licht bewolkt Helsinki, regenbui Stockholm, liali' bewolkt Oslo. half bewolkt. Kopenhagen, licht bewolkt Aberdeen, half bewolkt, Londen, onbewolkt Amsterdam, licht bewolkt Brussel, licht bewolkt. Luxemburg, onbewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, onbewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, onbewolkt Frankfort, licht bewolkt Münehen. onbewolkt Zürich, licht bewolkt Genèvc, onbewolkt 28 gr. Locarno, onbewolkt 29 gr. Wenen, onbewolkt 28 gr. Innsbruck, onbewolkt 29 gr. Belgrado, onbewolkt 30 gr. Athene, onbewolkt 30 gr. Home. onbewolkt 33 gr, AJaceio. licht bewolkt 20 gr. Madrid, licht bewolkt 36 gr. Mallorca, onbewolkt 30 gr. Lissabon, licht bewolkt 36 gr. 19 gr. 23 gr, 24 gr. 24 gr. 24 gr. 25 gr. 25 gr. 25 gr. 18 gr. 20 gr. 22 gr. 20 gr. 21 gr. 26 gr. .23 gr. 25 gr. 20 gr. 30 gr. 34 gr. 30 gr. 27 gr. 23 gr. 27 gr. 27 gr. VERWACHT. ECHT ZOMERWEER Droog en zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. STRANDVERW ACHTING Ook vandaag zomers strandweer met een zwakke zuidelijke wind. In de middag 23-25 gr. Zeewater 18 gr. Vooruitzichten: Hogedrukgebied blflft nog zomers strandweer brengen, ZON EN MAAN 30 augustus Zon op 5.47 onder 19.3.3 Maan op 21.55 onder 11.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2