Chefarine 4 Patiënt de dupe van verkeerde diagnose PILOOT STORM ontroerd in de stratosfeer De groene hel Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent JONGEN WILDE ZUSJE REDDEN MAAR KON NIET ZWEMMEN ®SH0DB Nieuw Algerijns offensief verwacht HUWELIJK OP LOEVESTEIN BIJ STEMMIG KAARSLICHT NIEUW BROOD! Het blanke mysterie van de Matto Grosse 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 DOKTERS VERGISTEN ZICH Man met hersenbloeding in psychiatrische inrichting (Van een onzer verslaggevers) Als gevolg van een verkeerde dia gnose in het Amsterdamse Binnen gasthuis is een 51-jarige fotograaf uit de hoofdstad, die getroffen was door een hersenbloeding, naar de psychiatrische inrichting Groot Graf- fel te Warnsveld bij Zuthpen ver voerd, vanwaar hy later, toen gecon stateerd was dat de man werkelijk mankeerde, in een ziekenhuis te En schede terechtkwam. De toestand van de patiënt, die eigenlijk niet ver voerd had mogen worden, was zon dagavond „zeer zorgelijk". Vorige week maandagavond was de man voor eigen rekening aan het ontwikkelen en afdrukken van foto's in het atelier van een reclame-bureau in de Spuistraat te Amsterdam, waar hij in dienst was. De concierge van het gebouw wilde hem 's avonds om half twaalf een bezoek brengen, maar kreeg geen gehoor. De politie werd gewaarschuwd en even later I troffen concierge en agenten de man bewusteloos aan. Verkeerde diagnose De G.G. en G.D. werden gewaar schuwd, die al spoedig de man naar het Binnengasthuis vervoer den. Dat was 's avonds omstreeks twaalf uur. Een arts en een psy chiater van het Binnengasthuis onderzochten de man, die nogal wild om zich heen sloeg. Zij kwa men tot de conclusie dat de pa tiënt aan psychische storingen leed. Omdat er in de daarvoor in aanmerking komende inrichtin gen in Amsterdam geen plaats voor hem was, werd besloten de patiënt naar Groot Graffel te ver voeren. Dat vervoer had plaats de volgende morgen, ruim zeven uur nadat de man in het Binnengasthuis was ge arriveerd. Al die uren had hij op een brandcard gelegen. In Groot Graffel kwam de dokter, 1 die de fotograaf daar onderzocht, i tot een geheel andere conclusie dan de artsen van het Binnengasthuis, t Volgens hem leed de man aan een Renault lanceert nieuwe auto Volgens zegslieden in Londen zal Re nault spoedig de komst van een goed kope auto op de markt aankondigen. De nieuwe Renault zal geen smeer olie nodig hebben en de waterkoe ling hoeft niet te worden ververst. Het enige onderhoud bestaat uit het nakijken van de remdruk, de rem vloeistof en de stand in de batterijen, en periodieke inspectie van de motor. Alle smeerpunten zullen worden ver vangen door verzegelde kogellagers en de borstels zullen geen smeerolie nodig hebben. Ook het koelings- systeem zal worden verzegeld en ge vuld met een oplossing van water en anti-vries. hersenbloeding en het was daarom dringend noodzakelijk dat de patiënt zuurstof kreeg toegediend, waarvoor echter op Groot Graffel de appara tuur ontbrak. Nadat er weer heel wat tijd was heengegaan met het zoeken naar een ziekenhuisbed, kwam de auto op nieuw voor en reed men de man naar een ziekenhuis te Enschede, waar hij 's avonds om zeven uur arriveerde. Hier werd bij onderzoek de conclu sie van de arts van Groot Graffel bevestigd. De familie van de fotograaf, die over deze gang van zaken zeer verbolgen is, laat het er niet bij zitten. 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablei doen wonderen, terwijl zelfs een gevoelige maag niet van streek raaktl leder iablei Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chelarox en dient in het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder bezwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. DRAMA IN TILBURG Rijdt veel. Eist snelheid, karakter, represen tatief uiterlijk. Vindt in SKODA: top op 125 bij 100 km. kruissnelheid, sportieve lijn, degelijke afwerking. Betrouwbare wagen met prettig comfort. Prijst de verwarming bij kou, de koeling bij hitte. Rekent 1 op 13 in de praktijk zuinig. Tip voor zakenman die SKODA wil zien: morgen'bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. GOED UIT.... MET compleel me) verwar ming, rolhoes, slaapban ken, enz. f 5495.— uitstekende onderdelen- voorziening meer dan 60 dealers in Nederland H.ENGLEBERT N.V. Thcresiastraat i45,Den Haag Tel. 070-723903* DEALERS: ADRIAANSEN, Oostburg Oude Stad 16, tel. 2679 WANDEL, Nieuwerkerk Zuidstraat 10, tel. 482 JOOSSE, N. S. Joosland Rijksweg 24G, tel. 318 Meisje in kanaal verdronken (Van onze correspondent) Aan het Wilhelmïnakanaal te Tilburg heeft zich gistermiddag een drama afgespeeld. Tientallen kinderen wa ren op de kanaaldijk en omgeving aan het spelen. Het tienjarig meisje Nellie van den Broek uit de Curacao- straat was aan het spelen met het onderstel van een kinderwagen, teza men met liaar broertje George (8). Plotseling reed het onderstel met het meisje het kanaal in en verdween in de diepte. George, hevig geschrokken, bedacht zich geen moment en sprong in het water om zijn zusje te helpen. In zijn schrik had het knaapje er niet bij na- edaeht dat hij niet kon zwemmen. )ok hij verdween in de diepte, doch een passerende kanovaarder wist na enkele malen duiken George boven te brengen. Door de andere kinderen was alarm geslagen en George kon in allerijl naar het ziekenhuis te Tilburg ver voerd worden. Met kunstmatige ademhaling in de ziekenwagen en na een behan deling in het ziekenhuis, kwam George een uur later weer bij ken nis. De kinderen, die aan het wa ter waren, dachten dat zijn zusje Nellie naar huis was gegaan om aan moeder te vertellen wat er met George gebeurd was. George, bij kennis gekomen, schreeuwde: „Nellie ligt ook in het water". Hij werd tot kalmte gebracht en in allerijl werd de politie gewaar schuwd. Om kwart voor zes slaagde men erin het ontzielde lichaampje van het ver dronken kind op te halen. Ze was met haar benen verward geraakt in het touw dat aan het onderstel van de kinderwagen bevestigd was... Zo was het kind direct naar de diepte gezo gen. Nederlander in Belgisch café neergestoken Bij een caféruzie in Lomniel, even over de grens in België, is de 20-jari- ge J. Verberkt uit Veldhoven in Ne derland zodanig met een ines gesto ken, dat hy later in een ziekenhuis aan de verwondingen is overleden. De 24-jarige caféhouder Van H. heeft bekend de dodelijke steken te hebben toegebracht. Hij verklaarde, dat het slachtoffer hem aangevallen had. Van H. is in bewaring gesteld. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doen! Koker 20 tabletten f 0.80. Politieke waarnemers te Parijs gelo ven dat de vervanging van het hoofd van de Algerynse regering in bal lingschap, de 61 jarige Ferhat Abbas door de 41-jarige Joessef Ben Khed- da vrywel zeker gevolgd zal worden door een nieuw offensief op het di plomatieke en militaire vlak. Officieel heeft de Franse regering zich van commentaar onthouden na de bekendmaking van de kabinets verschuivingen, aangezien Frankrijk de Algerijnse regering in balling schap niet erkent. Een communiqué dat te Tunis is Uitgegeven en waarin de resultaten worden samengevat van de zitting van de „Nationale Raad van de Algerijnse Revolutie" (C.N.R.A.) te Tripoli in Libië laat weinig twijfel bestaan aan de bedoe lingen van de Algerijnen. In het communiqué wordt gezegd dat de activiteiten van het gueril la leger in Algerije zullen worden opgevoerd, als ook de „mobilisatie van de Algerijnse massa": op het buitenlandse vlak de „Algerijnse re volutie" een neutrale politiek zal vol gen. Onlusten in Oran vergen 3 doden In de Algerijnse plaats Oran zijn gisteren opnieuw ongere geldheden voorgevallen. Een 18- jarige Europese scooterrijder werd door een kogel ernstig ge wond, waardoor in de Europese wijk opwinding ontstond. Laat in de middag werden enige mo hammedaanse voorbijgangers aangevallen en gewond. Een brandweerauto, verscheidene ambulaneewageiis en veilig heidstroepen werden naar de plaatsen van onrust gestuurd. Drie moslims kwamen om en 32 werden gewond. In het stadscentrum werd 'n motor fiets in brand gestoken. De twee mo hammedaanse beryders konden ont komen. Een menigte van naar schatting vier honderd personen was in het centrum op de been, gewapend met flessen, Ijzeren staven en knuppels. De winke liers sloten hun winkels. Naar een au tobus werd een Molotov-cocktail ge worpen, waardoor drie mohammeda nen werden gewond. TWEEDE SEDERT 1627 Unieke gebeurtenis bij Grotius-herdenking In Gorkum zijn gistermiddag geleer den uit achttien landen .aangeko men voor een Grotiusherdenking. De internationale Grotiusstich- ting tot verbreiding van het vol kenrecht houdt voor de elfde maal een driedaagse bijeenkomst ter nagedachtenis van de „inter nationale Nederlander" Hugo de Groot, voor de eerste maal in diens geboorteland. In slot „Loevestein" is gisteren, op de eerste dag, een huwelijk voltrokken, het tweede in de ge schiedenis van deze eeuwenoude vesting. In 1627 werd hier Arnol- dus Geesteranus in de echt ver bonden met Suzanna van Oost- dijk. Geesteranus, een remon strants predikant, ver-bleef op „Loevestein" in gevangenschap, evenals Hugo de Groot. En deze Grotius was gisteren de aanleiding tot een twintigste eeuws huwelijk in het oude slot. De oprichter van de internationa le „Grotius Stichting" namelijk, dr. Hans Keiler uit Duitsland, trad hier In het huwelijk met Ro- semarie von Maltitz. Het paar HOOG EN LAAG WATER -f- nap nap nap 30 augustus uur meter uur meter uur meter Vlissingen 4.43 2.41 16.58 2.34 11.07 1.94 Terneuzen 5.12 2.57 17.31 2.50 11.41 2.10 Hansweert 6.03 2.66 18.09 2.56 0.09 2.64 Zierikzee 6.24 1.79 18.27 1.69 11.53 1.46 Wemeldinge 6.44 2.10 18.58 1.96 12.10 1.69 nap uur nieter 23.44 2.22 1878. De afstand tussen het kamp der Mohikanen en de rivier leek piloot Storm veel groter dan op de heenreis. Maar voor het bevrijde tweetal dat gedurende enige dagen weinig of niets ge geten had en hun gevan genschap in de meest on comfortabele houdingen had moeten doorbrengen, was deze plotselinge inspanning van de beenspieren een bij na onmogelijke opgave. Slechts het besef, dat zij voor hun leven liepen, hield hen overeind. Het tempo werd echter steeds trager. Zilvervos moest herhaaldelijk wachten en dan trachtte hij Charley en Titia met heftige ge baren tot grotere snelheid aan te sporen. Het meisje wankelde en 6ruikelde over de minste oneffenheid, terwijl Charley hijgde als een oud had de gelegenheid aangegrepen om tijdens de driedaagse Gro tiusherdenking in de kamer waar Hugo de Groot tijdens zijn bal lingschap verbleef, hun huwelijk te laten inzegenen. In de door kaarslicht en enkele lale zonnestralen verlichte „Grotius kamer" verrichtte ds. J. Brinke rink uit Hardinxveld deze plech tigheid, welke uniek in de ge schiedenis genoemd mag worden. Hij leidde de dienst in het Engels, maar sprak de remonstrantse huwelijksformule, in het Duits uit. Ds. Brinkerink vroeg zich af, of in 'n herdenkingsbijeenkomst als deze iets persoonlijks als een trouwerij, die bovendien kerkelijk is, deto neert. Maar Grotius zou het niet vreemd gevonden hebben, meende hij en bovendien leek het de pre dikant goed om voor een ogenblik alle verschillen in landaard en al le titels van de aanwezigen te vergeten om zich te herinneren, dat we hier als. mensen zijn, die simpel verlangen naar geluk. Het is trouwens gemakkelijker om over wereldvrede te spreken dan om de naaste lief te hebben, aldus de predikant. Na het wisselen van ja-woord en rin gen in de steeds donkerder wor dende kamer, waren er bloemen en geschenken voor het bruids paar. In bet stadhuis van Gorin- chem bood burgemeester ridder Van Rapard later op de avond een ontvangst aan. Vader premier Ver woerd na beroerte overleden Wilhelmus Johannes Verwoerd, de in Nederland geboren vader van pre mier Hendrik Verwoerd van Zuid- Afrika, is maandag in Brandfort, Zuïd-Afrika, op 86-jarige leeftijd overleden aan do beroerte waardoor liij eind juli was getroffen. postpaard. Achter hen klonken steeds duide lijker de huiveringwekkende kreten der Mo hikanen. Toen het viertal een flinke open plek in het bos overstak, die vlak bij de rivier moest zijn, zoals Arend zich van de heenweg her innerde, bleef hij plotseling staan, doch ge baarde de anderen zo snel mogelijk door te lopen. Daarna stelde hij zich verdekt op aan de rand van de open plek en wachtte... Vandaag gebakken; morgen nog net zcr mals! i-'VI alléén bij de CO-OP bakker HENRI VAN WERMESKERKEN 64 Dan als ik meen dat ze eruit zal ont waken, komt opeens weer die kreet welke ik straks hoorde. En ook te voren hoorde, toen ze van de rots werd geworpen. Maar déarvoor toch ook! Maar die kreet schijnt haar nu een verlossing te zijn. Het lichaam schokt niet meer. de ogen gaan open. staren mij aan. Neen. ze staren ver der... ze zien dingen gebeuren... ach ter my? Snel zie ik om... Daar is niets dan het hoge dak van ondoordringbaar gebladerte over de kreek. Op het strand is niets meer. De ogen staren nog altijd naar iets, wat ze gebeuren ziet. Het is een rij van gebeurtenissen. Want ze veran deren van uitdrukking. Ik lees vrede, angst, huivering... vreugde en schrik, ik zie even een glimlach... Nog eens een veel grotere angst. Ze heft beide handen op. alsof ze zich aan iets wil de vastgrijpen, nog eens een snijden de angstkreet. Dan een doodse stilte! Nu zien de ogen mij aan. ik voel het duidelijk, haar ogen rijn recht in mijn ogen. Er komt een trek in, zoals ik er maar eenmaal in zag, toen ze mij op hit medaillon wees... Dan valt ze achterover, en nu be gint ze te snikken... te schreien, zo als Indianen-vi-ouwen zelden huilen, omdat men zijn smarten moet be dwingen. Maar zoals een blanke vrouw wel schreit. Hartverscheurend... Het doet mij pijn en tegelijk goed, want ik weet dat dit de genezing is. Ik weet dat hier na die schok ineens het geheugen terug is gekomen, dat de leemte in haar denken zich weer heeft aangevuld. Nu eerst schreit ze al de doorstane angsten uit. Nu eerst schreit ze al de tranen uit, die men haar op de rots niet wilde doen schréien, opdat geen krijgers zouden vallen in de strijd, opdat geen kinderen in het kraambed zouaen sterven. Ik laat haar rustig schreien... Dat gróte, grote verdriet, die folte rende angsten. Ik weet dat ze gered is... „Mariai'' troost ik zacht en leg mijn arm om haar heen, ...mijn lieve dochtertje, mijn kindje, alles is goed". Ik zeg de woorden, alsof ik meende dat ze die alle verstaan zou. Ik wil haar laten rusten aan mijn borst. Schuw en zacht duwt ze me weg. Als ik terugwijk, grijpt ze mijn hand, maar ziet mij aan. Lang blijven onze ogen in elkaar staren, en het is of er een hoge blijheid in mij juicht. Dan laat ze stil de hand weer los. Over het bleek gezichtje is een diepe blos gekomen. Ja, ik weet dat ze ge red is Ik weet nog meer. Ik vlucht zelf weg, het strand opstaar naar de bo men, naar de rivier naar de wereld die ineens veranderd lijkt, die ineens weer is, zoals ik die op de rots zag... van een geweldige machtige heerlijke schoonheid. Maria! Ik ontwijk haar Zij ontwijkt mij. Ik heb Maria vruchten van de boom gebracht, omrlat zij toch eten moest. Zij bracht mij de tinnen kroes met koffie. Ik legde vruchten neer en deed dan of ik snel naai* Pancho zoe ken moest. Zij zette de kroes voor mij neer. Zij vlijde zich niet als altijd in mijn armen, wreef niet met die innige te derheid haar wang langs mijn baardde wang van mijn dochter tje, die ik dan kuste. Ze zei alleen: ..Drink... goed!" En snel weer naar de tent, als had zij daar iets te doen. Ik ruim de boot op voor de derde maal. Er is ^eel vuil in de boot gekomen. Er slepen draden van pampagras langs de kleine kiel. Ze zitten er nog ingegroeid, die moe ten eruit. Ik wil naar de tent zien, maar voel ineens dat zij naar mij ziet. Ik kijk snel voor mij. Wat is die kano van heel sterk hout gemaakt. Er zit veel vuil aan de kiel. Toch zijn er kleine gaatjes ingevreten door een insecten soort, die zich weer hebben gevuld, toen de boot in het water kwam. Wat doet Maria nu? De zon staat nu loodrecht boven mij. Ik zie het aan de schaduwen op de rivier, want hier komt geen zon, het bladerdak is geweldig en hoog en donker, met maar heel enkele licht- plekjes. Zou Maria ze ook zien? Ze dansen daar. Er zweven grote blauwe en gele kapellen in. Er flad deren vlug papegaaien over de rivier. Daar in de zon zijn ze goud, meteen verliezen ze zich in het duister van het oerwoud. Er valt iets naast me neer... Hoog op een tak zie ik twee kleine grijze aapjes zitten. Ze schij nen elkaar te liefkozen, al zijn ze niet groter dan een hand. Ja, heel de we reld is toch liefde! Ik beu blij dat ze zijn teruggekeerd hier in die hal boven de kreek. Ze zijn als kleine vrienden. Nog altijd is de rivier middenin wild en bewogen. Maar in de kreek is het roerloos als een spiegel. Het water heeft nog altijd gevloeid over de plaats waar wc eenmaal kampeerden, Taipeke en ik. Toen Yioa-Yioa sterven moest. Er is water gevloeid over die plek. Het schijnt even te schommelen. Van hier kan ik het eiland waar zij slaapt niet meer zien. Arme kleine Yioe- Yioe. Maria Het is nu eigenlijk tijd. dat wc weer eten, het moet het heetst van de dag zijn. Maar alles is zo heelijk koel hier. in deze prachtige hal van groen. De Groene Hel... Nog altijd. Niets is veranderd, sinds wij liier kampeer den. En toch is die hele kreek veranderd, alles is veranderd. Het is tijd dat ik weer vruchten zoek voor Maria, dat ik iets schiet. Maar ik kan nu niet schieten, die vogel zit er zo stil en roerloos. Het lijkt een wilde duif. Het geluid doet eraan denken. Een zacht diep kirren met een oeklank. Ik zie om naar de tent. Die is leeg nu. Ik zie Maria daar onder de grote boom. die telkens zijn vruchten laat vallen. Is zij het? Ze draagt iets an ders. Ze heeft zich de dunne slaap- deken om de schouder en de lendenen geknoopt. Ja, zo droegen de Aika- vrouwen haar statig kleed. Wat is zij rank, zoals zij daar staat in een kleine plek zonlicht te midden van de groene schemer. Een kind. En tegelijk vrouw. Maria! Telkens als ik naar haar zie, valt het mij op, dat zij plotseling anders is geworden dan in de dagen dat zij de herinnering nog niet terug had en ik veilig mijn dochtertje voerde naar deze streken. Heel de wereld is an ders geworden. Het kleine aapje is speels naar een andere hogere lak geklommen. Het mannetje klautert haar na... Nee, het is het mannetje dat heen ging, en het vrouwtje klautert hem na. Straks heb ik over Maria's gezichtje alle emoties zien gaan die zij daar op de rots meemaakte, sinds zij haar geheugen verloor. Het geheugen is onmeedogend teruggekomen, maar het heeft ook niets anders gebracht, de herinnering aan dat ogenblik, dat we elkaar in de ogen zagen, bij de Aikas. En die blik is nu alleen in haar ogen achtergebleven. Die herinnering schijnt de machtigste te zijn. Mach tiger clan de angsten om de dood. Ik vreesde dat deze haar schokken zou den. En er is juist een uitdrukking van groot, stil geluk op het gezichtje. Waarom is zij onder die boom van de vruchten? Zij zoekt ze voor mij. En ik wilde ze voor haar zoeken. Dan hacl ikheen kunnen gaan. Ik zou met mijn Winchester het woud zijn binnengedrongen om iets te schieten. Nu moet ik wachten, tot zij de vruch ten gebracht heeft, dat is de enige doorgang naar het woud. Wat is zij rank, zoals zij daar telkens bukt naar die vruchten en er de mooiste van uitzoekt. Zij is groot, bijna zo groot als ik reeds. Hoe lang is mij'n oom weggeweest... Meer dan twintig jaar geleden kwam hij bij die stam. Is zij dan achttien, of ze ventien. {Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12