PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ACTIE VAN HET LEGER IN BRAZILIË Motorvrachtschip „Mol" werd in Vlissingen te water gelaten Troepen bezetten de belangrijke gebieden Druk beraad over onderhandelingen Ontvoering eindigde in een verzoening Dode en gewonde aan boord van de „Groningen Va ndaag... 204e jaargang - no. 202 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct:VV. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G, A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw.Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 28 aug. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim. _p. advertentie t 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met eeD minimum van f 1,25. ..Brieven bureau van dit Wad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g.red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt3, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 6213», Oostburg, tel 2385, Terneuzen tel 2116. Zierikzee red tel 2426 adm fl 2094 Verzet tegen opvolger van Janio Quadros Kroesjtsjew wil W.-Berlijn tot vrijstad maken Met symbolische troepen van vier grote mogendheden De Amerikaanse journalist Drew Pearson heeft zondag verklaard, dat Kroesjtsjew hem in een vraaggesprek heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid is West-Berlijn tot een vrij stad te maken, gewaarborgd door de aanwezigheid van symbolische troe pen van de vier grote mogendheden. In het interview in de badplaats Sotsji aan de Zwarte Zee had de Sowjetleider de Russische voorwaar den voor een regeling van de kwes- tie-Berlijn herhaald. Deze voorwaar den zijn reeds door het westen ver worpen. Pearson zei dat Kroesjtsjew hem na afloop van het vraaggesprek een sa menvatting van hun gesprek in het Engels had gegeven, waarin de pre mier verklaai'de dat West-Duitsland een „vreedzame hereniging van Duitsland" afwijst en een gewelddadi ge verovering van Oost-Duitsland overweegt. „Na het ondertekenen van een vredesverdrag met de (Oost)- Duitse democratische republiek zal West-Berlijn de positie van een vrij stad krijgen en geheel zelf zijn lot kunnen bepalen. „Wij stellen voor in het verdrag een artikel op te nemen, waarin staat dat niemapd het recht zal hebben zich in de zaken van West-Berlijn te mengen of de bevol king daar zijn wil op te leggen, aldus Kroesjtsjew. In Brazilië zijn na het aftreden van president Janio Quadros moeilijkheden ontstaan over de opvolging. Volgens in New York ontvangen berichten zou vice-president Goulart krachtige tegen stand kunnen verwachten van de kant van de minister van oorlog generaal Odylio Denys. Volgens Zuidamerikaanse diplo maten bij de Verenigde Naties zou de generaal een militair be wind over Brazilië willen instellen. Goulart zou voor Denys onaanvaardbaar zijn in verband met zijn linkse opvattingen. Uit Rio de Janeiro is gemeld dat in de Rio Grande en twee andere zuidelijke staten, Santa Catarina en Parana, troepen in alarm toestand zijn gebracht door generaal Jose Machado Lopes, com mandant van bet derde leger. Hij verklaarde dat zijn leger de orde en rnst zou handhaven in het gehele onder zijn jurisdictie staande gebied. De torpedobootjager-escortevaartuig Beapendi, die in de haven van Porto Alegre, hoofdstad van Rio Grande, ligt, is gereedge maakt voor actie. „Bloedige strijd" De gouverneur van Rio Grande do Sul, Leonel Brizolla, de voornaamste aanhanger van vice-president Gou lart, zei dat er een „bloedige stryd" zou zijn indien het leger zou trachten te voorkomen dat Goulart president wordt. De Berlijnse crisis Kroesjtsjew schrijft Fanfani Achter de schermen wordt druk overleg gevoerd, dat zal moeten leiden tot onderhandelingen over de Berlijnse crisis. Het Ita liaanse persbureau Ansa heeft gemeld, dat premier Kroesj tsjew dezer dagen een bood schap aan premier Fanfani heeft doen toekomen. Volgens Ansa heeft Kroesjtsjew in deze bood schap bevestigd, dat hij Fanfa- ni's beroep tot onderhandelingen tussen Rusland en het westen over de hangende internationale vraagstukken heeft aanvaard. Geassisteerd door de president-direc teur van de Kon. Mij. de Schelde, de heer J. W. Hupkes, verrichtte me vrouw G. J. I. Goyens-Vandesteene ■uit Antwerpen de doop van het .12.000 tons vrachtschip „Mol", dat zaterdagmiddag van een der Schel- de-hellingen te water werd gelaten. (foto P.Z.C.) President De Gaulle heeft van zijn Amerikaanse: ambtgenoot eveneens een persoonlijke brief ontvangen. Reuters correspondent Harold King zegt dit uit volstrekt betrouwbare bron te hebben vernomen. In de boodschap zet president Kennedy uiteen waarom de Ame rikaanse regering gelooft dat de westelijke bondgenoten in de zeer nabije toekomst een of andere stap moeten- opdernemen om de Russen uit te nodigen tot onder- Volgens berichten uit Porto Alegre, hoofdstad van Rio Grande do Sul, heeft de gouverneur de particuliere radio-omroep Guaiba overgenomen om „de orde te handhaven en het pu bliek juiste voorlichting te geven". De uitzendingen van twee andere radio-omroepen zijn tijdelijk verbo den. Arrestaties Maarschalk Henrique Texeïra Lott, een voormalige minister van oorlog die Goularts aanspraken steunt, is inmiddels gearresteerd door het leger, tezamen met een generaal-majoor en twee brigade generaals die het met hem eens waren. Het Braziliaanse leger sloot gisteren het hoofdkwartier van de Nationale Unie van Studenten in Rio. Deze or- fanisatie is van plan vanavond een rjeenkomst te houden voor steun aan Goulart. GESTOLEN BEELDJE LAG IN TUIN Het beeldje dat woensdagmiddag bij de Amsterdamse kunsthandel van mr. H. Schlichte Bergen aan de P. O. Hooftstraat was ontvreemd, is te recht. Het 37 centimeter hoge kostbare stuk handelingen over Berlijn en het houtsnijwerk, volgens experts een Duitse vraagstuk en misschien voorbeeld van middeleeuwse over de betrekkingen tussen oost en west in hun geheel. De Britse premier, Harold Macmillan heeft gisteren verklaard dat de Ber lijnse kwestie door onderhandelingen op vreedzame wijze dient te worden opgelost. Nota's De Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankryk hebben de Sowjet- Unie zaterdag plechtig gewaar schuwd dat belemmering van de wes telijke toegangswegen naar Berlijn „zeer ernstige gevolgen zal hebben waarvoor zy volledig verantwoorde lijk zal zyn". De desbetreffende nota's zyn zater dag te Moskou overhandigd. Vlaamse kunst, werd door een Am sterdams meisje in de tuin van haar woning aan de Mozartkade gevonden, niet wetende, dat het de ineens zo bekend geworden „Anna te drieën" was, had zij het in een schuurtje neergezet. Vlootbeweging Volgens onbevestigde berichten zouden een vliegkampschip en drie torpedobootjagers koers zetten naar Zuid-Brazilië. Zij zouden op weg zyn naar Rio Grande do Sul. Brazilië heeft een vliegdekschip de „Minas Gerais", die onlangs op een Nederlandse werf is gebouwd. Het schip meet 15.890 ton. Uit Parijs wordt intussen gemeld dat vice-president Joao Goulart het ne men van een beslissing of hij al dan niet naar Brazilië zal gaan in af wachting van verdere politieke ont wikkelingen in zQn land heeft „opge schort". Naar buitenland Men ileemt aan dat Goulart op zijn minst tot vandaag in Parys zal blij ven, waar hy gisteren arriveerde. Janio Quadros, de afgetreden presi dent van Brazilië, heeft de pers mee gedeeld dat hjj het land gaat verlaten voor een reis van drie maanden in het buitenland. Mysterie van Hasselt opgelost Het Nederlandse meisje, dat verleden week donderdag van 'n Belgische vertegenwoordiger in Dïest op de weg Brussel-Has selt een „beschermende lift" kreeg en in Hasselt met geweld „ontvoerd" werd, is zaterdag in Maastricht wegens dronken schap en verzet gearresteerd. Zij Is dc 23-jarige Arnhemse E. S., die met de 26-jarige grondwerker L. E. in de Limburgse hoofdstad de bloe metjes buiten zette. Toen de man met dronken hoofd in zijn auto, een grote Amerikaanse wagen, weg wilde rijden, belette de politie dit. De grond werker en zijn gezellin verzetten zich tegen arrestatie. De jongedame zwaaide daarbij vervaarlijk met een hamer. De man en het meisje hebben zich verleden week dinsdag in Apeldoorn geweld in de grote auto gesleept, waarna deze tot grote consterna tie van ooggetuigen in het donker verdween. Van vrijdag af blijkt in Maastricht verzoeningsfestijn te zijn aangericht, waarbij de drank rijkelijk vloeide. De kennelijke staat van de grondwerker werd door de politie aanleiding tot in grijpen, toen hij met de auto wilde wegrijden van het Lieve Vrouwe plein. De man en het meisje zullen voor de officier van justitie worden geleid. Weer losse melk in Breda De Algemene Vereniging voor Bfelk- voorziening ïn Noord-Brabant (A.V. M.) heeft besprekingen gevoerd met verlenen ween a.nsaag m rvpeiqoorn j SJSKSSde met succes tegen aanhouding verzet v»rsIreKKmg tan '°sse melK. Naar de A.V.M. mededeelt kwam in deze besprekingen tot uiting, dat de toen men hen, eveneens wegens dron kenschap, wilde pakken. Zij zijn nadien naar België gegaan, waar donderdag ruzie ontstond. De Arnhemse ontvluchtte haar ge zel en diens vriend. Zij stelde zich onder bescherming van een wille keurige automobilist, die aan een hem volgende wagen trachtte te handelwijze van de betrokken melk inrichtingen en zelfstandige slijters niet in strijd kon worden geacht met de terzake bestaande wettelijke voor schriften. Toch bleken melkinrichtingen zowel als zelfstandige slijters bereid aan het verzoek van de A.V.M. te voldoen ontkomen. Midden in Hasselt ram- 1 om met ingang van vandaag de losse de de achtervolger hem. Het meis- melk weer in het assortiment op te je werd door twee onbekenden met I nemen. BIJ DE KON. MIJ. „DE SCHELDE" De Duitse militairen, die naar Wales zijn getrokken ter voorbereiding van de komst van het 8Jj-ste Westduitse pantserbataljon, dat hier volgende maand zal trainen, hebben al vriend schap gesloten met de meisjes van Wales. Dit plaatje werd gemaakt in het stadje Pembroke. Op de achter grond het kasteel van Pembroke. yy 12.000 tonner is bestemd voor Cie. Maritime Beige S.A, Antwerpen thuishaven Belgische en Schelde-vlaggen wapperden zaterdag j.l. in de augustuszonnescliijn, toen het L2.000 tons schip „Mol" werd te water gelaten Aan de werf der Kon. Mij. De Schelde te Vlissin gen. Dit schip is in aanbouw voor de Cie. Maritime Beige S.A. te Antwerpen en de kiel daar voor werd gelegd op 27 januari 1961. De symbolische plechtigheden bij deze tewaterlating werden verricht door mevr. G. J. 1. Goyens-Vandesteene uit Antwerpen, die het schip doopte en daarna met een bijltje het touw door hakte, dat het schip nog aan de hel ling gebonden hield. Direct na de vlot te tewaterlating werd op de leegge komen helling de kiel gelegd voor een tweede twaalfduizend tons schip, dat evenals de „Mol" bestemd is voor de Compagnie Maritime Beige S.A. te Antwerpen. Een aantal directeuren van de Cie. Maritime Beige S.A. woonde met hun gezelschap deze tewaterlating bij en waren daarna de gast in het Schelde- kwartlen, Buren op bezoek Daar heette de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de Schelde-directie de gasten welkom. Hij wees er in zijn openingswoord op, dat in dit Schelde- kwartier reeds gasten van vele natio naliteiten waren ontvangen, maar dat er nog nimmer buren op bezoek wa ren geweest en dat geschiedde thans. Spreker verwelkomde allerhartelijkst het grote en vooraanstaande gezel schap. Hij herinnerde eraan, dat de Cie. Maritime Beige een serie „Mo"- schepen bezit, dat zijn schepen, waar van de naam met de letters „Mo" be gint en die allen zijn genoemd naar plaatsen in de Kongo. Sedert kort is de Cie Maritime daarvan afgeweken. Het thans tewatergelaten schip zal „Mol" heten naar het bekende Bel gische atoomcentrum. „Wij hebben", zo verzekerde de heer Hupkes, „in Nederland met België meegeleefd, toen het Kongo-probleem ontstond. Wij hebben daar groot be grip voor, want we hebben zelf jaren geleden met bitterheid ervaren hoe zeer men zich in het internationale recht kan vergissen". Spreker wees erop, dat de naam „Mol" wel heel belangrijk is, want daar Is een groots opgezet reactor centrum gevestigd. Deze naam alleen al bewijst, dat België nog springle vend is en grote verwachtingen heeft van de toekomst» De heer Hupkes dankte de directie van de Cie. Maritime Beige voor de gegeven opdrachten en voor de pret tige samenwerking. Aan mevrouw Goyens zegde hij dank voor het tewa- terlaten en dopen van het schip. Spreker bood haar behalve het bijltje, waarmee de tewaterlating was ver richt, ook een souvenir aan. Vernieuwing Nadat een dronk was uitgebracht op de „Mol", sprak de directeur van de Cie. Maritime Beige S.A., de heer V. Goyens. Hij dankte voor de vriende lijke woorden en merkte op, dat het nieuwe schip als het straks bij de 33 eenheden van de vloot der Cie. Mari time Beige zal zijn gevoegd, door zijn technische volmaaktheid en door zijn naam zal getuigen van de steeds weer nieuwe mogelijkheden in de scheeps- bouwindustrie. Reeds sedert enige jaren schenkt de Cie. Maritime Beige volle aandacht aan de atoomenergie. Overigens zag spreker in de samen werking bij de bouw van dit schip een concretisering van de Benclux- Met het glas te heffen op „De Schel de" en de voorspoedige vaart van de „Mol" besloot de heer Goyens zijn toespraak. Tenslotte werd een koude lunch ge serveerd. De gasten konden daarbij luisteren naar de opgewekte klanken van een strijkje, terwijl enkele arties ten voor opgewekte intermezzi zorg den» Zaterdag is aan boord van Hr. Ms. „Groningen" tijdens olieladen in ru we zee een ernstig ongeval gebeurd, waarbij twee bemanningsleden van deze oorlogsbodem, schipper Abspoel levensgevaarlijk en matroos derde klas L. van Geest ernstig werden ge wond. De 47-jarige schipper Abspoel is enkele uren na het ongeval over leden. Het ongeluk gebeurde, toen tijdens 't binnenhalen van de doorhaler het kinnenbaksblok brak, waardoor bei de opvarenden door de omhoogslaan- de doorhaler werden geraakt. Na het ongeval werden de slachtoffers per helikopter naar Hr. Ms. „Karei Door man" overgebracht, waar zij chirur gisch werden behandeld. Voor schip per Abspoel mocht de chirurgische ingreep niet meer baten; hij overleed enkele uren later. Hij was gehuwd en woonachtig in Leiden. Naar de marinevoorlichtingsdienst meedeelt, is matroos Van Geest, ongehuwd en afkomstig uit Naaldwijk, thans bui ten levensgevaar. Zoals bekend is Hr. Ms. „Groningen", een schip met de „Karei Doorman", Hr. Als. „Limburg" en de onderzee boot „Zeeleeuw" behorend tot smal deel vijf, voor vlagvertoon op weg naar Canada. Het smaldeel, dat vorige week maandag is vertrokken, bevindt zich thans midden op de Atlantische Oceaan. FERHAT ABBAS UIT F.L.N.- REGERING De „voorlopige Algerijnse regering5* heeft gisteren een nieuwe samenstel ling van het kabinet bekend gemaakt, waarin Ferhat Abbas als premier is vervangen door Ben Joessef Ben Khedda. Ferhat Abbas maakt thans geen deel meer uit van de „voorlopige regering". De nieuwe premier was tot dusver geen lid van de voorlopige regering, evenals de nieuwe minister van bui- tènlandse zaken, Soad Dahlab. Bel- kacem Klim, die als leider optrad van de Algerijnse delegatie naar de vredesonderhandelingen met Frank- rijk in Evian en Lugrin, blijft vice- premier, doch wisselt zijn vroegere portefeuille van buitenlandse zaken voor die van binnenlandse zaken. On der dit laatste ministerie ressorteert de verantwoordelijkheid voor de po litieke activiteit in Algerije. Katanga paraat met pijl en boog De Katangese minister van binnen landse zaken Moenongo heeft giste ren tijdens een persconferentie mede gedeeld, dat als door do Katangese regering ontvangen berichten, vol gens welke de Kongolese centrale regering 1500 man troepen naar Eli- zabethstad zou sturen, juist moch ten zijn, dit als een „oorlogsdaad" zou worden beschouwd. Als deze troepen mochten kc:-n, zullen wij zelfs met pijl en boog te gen de Kongolezen en tegen de troe pen der Verenigde Naties vechten en de gehele bevolking opwekken in op stand te komen, aldus Moenongo. ...wordt mr. J. M. A. H. Luns, minister van buitenlandse za ken te Den Haag 50 jaar. ...wordt de bekende Neder landse schrijver van reisverha len en journalist Anthon}' C. van Kampen te Bergen 50 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1