Vopo's bestookten Westberlijners met traangas en watersalvo's Ontmoeting tussen kerk en film in licht van het Evangelie Nederlands meisje in België ontvoerd V.S. Publiceren document over Berlijn ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Menigte protesteerde tegen rede vein Ulbricht Amerikaanse militairen waren voor korte tijd teruggetrokken Eeii menigte van naar schatting 1000 Westberlijners is gister avond bestookt met Oostduitse traangasgranaten en vervolgens natgespoten door waterkanonnen uit de oostelijke sector. Dit heeft de Westberlijnse politie bekendgemaakt. Het incident had plaats aan de doorlaatpost in de Heïnrich Heinestraat. De West berlijners hadden zich op dat punt verzameld om luidkeels te protesteren tegen een Oostduitse luidsprekerwagen die aan de overzijde een verslag gaf van een rede van Walter Ulbricht. De volkspolitiemannen kwamen naar de grens en wierpen traan gasgranaten naar het westen. Tegelijkertijd werd een water kanon naar voren gereden dat na enige ogenblikken begon te spuiten. Bi] het incident werd niemand ge wond. Het doorlaatpunt ligt in de Amerikaanse sector, maar toen de volkspolitie in actie kwam waren geen Amerikaanse militairen aanwe zig. De wacht werd juist afgelost. Korte tijd later kwamen de verse soldaten bij de grenspost aan. De volkspolitie liet het waterkanon eni ge meters achteruit gaan. De com munisten staakten de uitzending van de radiowagen toen de Amerikanen een tank en twee pantserwagens in stelling brachten. De Westberlijnse politie wist in een klein half uur de orde bij de door laatpost te herstellen. Woedende massa De passages in de rede van Ul bricht die de Westberlijners woe dend maakten gingen over het overnemen door de Oostduitsers van alle westelijke land-, lucht- en waterwegen naar de geïsoleerde stad. De Oostduitse regering heeft voorts gezegd, dat de rechtbanken en de plaatselijke bestuurslichamen de macht hebben om „de beweging van de burgerbevolking te beperken in het belang van de veililgheid". In de mededeling welke door het Oostduitse persbureau A.D.N. werd verspreid, werd gezegd, clat „reizen van burgers in bepaalde districten of steden kan worden beperkt, indien de openbare veiligheid en rust eronder te lijden hebben". In zijn rede zei Ulbricht ook, dat een ondertekening van een vredesverdrag met Duitsland niet langer kon wor den uitgesteld. Prikkeldraad De Franse militaire politie in Ber lijn heeft de Oostduitse volkspolitie gisteren gedwongen een gedeelte van een prikkeldraadversperring af te breken, die op Westberlijns grondgebied stond. KORTE PREDIKATIE Daarom, velt geen oordeel vóór de tijd dat de Here komt die ook hetgeen in de duister nis verborgen is, aan het licht zal brengen en de raadslagen der harten openbaar maken. 1 Corinthen h 5. Van de voortvluchtige uit Haarlem stond er de vorige week een brief in Vrij Nederland, waarin hij zicli zelf, anderen en de rechterlijke macht van ons land beoordeelt. Er zijn nog al wat dagbladen geweest die deze brief gedeeltelijk hebben overgeno men en al lezende is ons volk heel dit geval, waarvan we slechts eenzijdig Iccnnis hebben genomen, gaan beoor delen. Ieder zal dit weer hebben ge daan op eigen ivijze. Bij elke beoor deling van ons en bij elk oordeel dat we vellen want daartoe komt het gewoonlijk zijn wij zelf betrok ken. Elk oordeel dat wij uitspreken houdt altijd min of meer in dat wij of ons zelf beschuldigen of ons zelf willen handhaven. Het laatste komt natuurlijk het meeste voor. Met oordelen zijn we eigenlijk altijd bezig. We worden er ook voortdurend toe gedwongenMen vraagt er ons om. 'Elk oordeel betekent een waar- demeting, en daarbij zijn we gebon den aan ons zelf, aan onze gevoelens, aan onze gevoeligheden, aan onze omstandigheden, aan onze stemming en aan nog een heleboel dingen meer. Ons hele mens-zijn is er bij betrok ken. Laten we ons dit toch steeds be wust zijn. Paulus wordt beoordeeld in de ge meente van Corinthe en bij sommi gen valt dit. oordeel niet al ie best uit. Wat gaat hij nu doen? Gaat hij zich zeil 'verdedigen? Hij zon daar door niet gerechtvaardigd zijn. „Hij die mij beoordeelt is de Here", vs. En dan knoopt hij .er aan vast de vermaning geen oordeel te vellen vóór de tijd dat Christus wederkomt De Bijbel aaat er van vit dat God alleen in staal is liet rechte oordeel te. vellen. Hij is tie enige die zich zelf niet. behoeft te handhaven. Dit maakt zijn oordeel tot iets geheel eigensoor tigs. Wij mensen inoefen in ons oordcel een onderscheid maken tussen ver oordeling en vrijspraak, maar bij God zijn deze twee in één begrepen. Hel Kruis ran Golgotha spreekt van het hoogste oordeel Gods. maar tegelij kertijd is dit de hoogste vorm van genade. Paulus voelt zo zo zeer de kracht van dit oordeel en van deze genade in zich, dat hij zich. niet meer Haat verdedigen of handhaven, Het kruis heeft hem geleerd wat zijn schuld eigenlijk is. maar tegelijk wat zijn vreemde vrijspraak is. Wij gaan voort met oordelen. We kunnen niet anders. Doch. laten we geen ogenblik vergeten dat alles wat wij zeggen, enkel zin heeft in het licht van de uiteindelijke klaarheid Gods. H. Een patrouille van de Franse militai re politie ontdekte dat de communis tische politie in haar ijver om prik keldraad aan te leggen in de buurt van het station Schoenholz, op West berlijns gebied was aanbeland. Aan een verzoek om het stuk versperring op te ruimen, voldeden de Vopo's zonder tegenstribbelen. T reurig De Westduitse vice-kanselier en mi nister van economische zaken, Lud- wig Erliard, heeft gisteren met bur gemeester Brandt van West-Berlijn een inspectietocht langs de barrica den op de sectorgrens gebracht. Op de Potsdamnier Platz zei Erhard bij het zien van de hoge muur bekroond met prikkeldraad: „Treurig, treurig". Niet stabiel, wel zomers weer H (Van onze weerkundige M medewerker) Dit laatste weekeinde van augustus zal zeker niet het ongunstigste weer brengen. r~ Ons land ligt nog aan de rand s van een hogedrukgebied boven Midden-Europa, zodat een zuidwestenwind voorlopig nog e subtropische lucht aanvoert, 1 waarin de temperatuur onge- 1 veer 20° C. bedraagt. 1 Ten noorden van Schotland is I M een depressie aangekomen waarvan hef oceaanfront via m de Britse eilanden naderbij f komt. Langs dit front kan op enkele plaatsen een buitje vallen, en e is er zondag aanvoer van iets M minder warme lucht nodig. Ook daarin komen flinke zon- e nige perioden voor, zodat het algemene weerbeeld niet be- H paald ongunstig is. Tot nu toe bijzonder teleurgesteld. Niet al- leen wat de temperatuur be- e treft, maar ook het aantal jü uren zonneschijn, wat tot op heden ongeveer 90 uren be- draagt, tegen normaal 150 e f! uren. Illlll[||||li!lllllllllllil!l!!llllllli:i!llllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll!liÜ RUZIE MET VERLOOFDE Twee mannen sleurden haar in auto en verdwenen Een mysterieuze ontvoering van een ongeveer 25-jarig meisje, waarschijn lijk van Nederlandse nationaliteit, in de Belgische plaats Hasselt heeft een klopjacht ingeleid door de Belgische politie op een Amerikaanse auto met een Nederlandse nummerplaat. In de nacht van woensdag op donder dag stond het meisje aan de kant van de weg van Diest naar Hasselt, waar ze een „lift" kreeg van een Belgische autobestuurder, Paul d'Haese. Zij was erg zenuwachtig en vertelde de heer d'Haese, dat zij ruzie liad gehad met haar verloofde, dat hij haar had ge slagen en dat zij naar Nederland wil de terugkeren omdat zij Nederlandse was. Na enige tijd merkte de heer d'Haese, dat hij werd gevolgd door een grote Amerikaanse auto. Hij werd inge haald en de twee inzittenden gaven hem een teken om te stoppen. Zijn lifster werd steeds zenuwachtiger en op haar verzoek reed hij door. Even voor Hasselt probeerden de achter volgers de kleine Duitse auto van de heer d'Haese in te halen en te blok keren, doch deze manoeuvre misluk te. In de straten van Hasselt trachtte hij vergeefs te ontkomen. Bij een plein moest de heer d'Haese remmen, waarop de zware auto hem van ach teren aanreed, zodat hij dwars over de weg kwam te staan. 1-Iet meisje sprong uit de auto en late cafébezoekers zagen, hoe de twee mannen haar vastgrepen en in hun auto sleurden. Hoewel ook beschadigd door de botsing, ver dween de auto met grote vaart, na over de stoep te zijn gereden om de dwars over dr weg staande auto Loterijwet 12 september in Eerste Kamer De Eerste Kamer zal, blijkens de gisteren verschenen agenda, de door do Tweede Kamer goedgekeurde wij ziging van de loterijwet op 12 sep tember in behandeling nemen, onder voorbehoud echter, dat het eindver slag tijdig gereed zal zijn. Dit is drs. Fr. J. W. Gijzeis, wethou der van financiën en bedrijven in Eindhoven, wiens benoeming tot staatssecretaris van economische za ken tegen midden september is te verwachten. van de heer passeren. d'Haese te kunnen Ook een andere auto, die snel dwars over de weg was gezet om hun het vluchten te beletten, wisten de man nen te ontwijken. Aangezien de wagen met gedoofde lichten reed, bestaat geen zekerheid over de juistheid van de aan de politie opgegeven nummers. Het Wereldgebeuren BOURGUIBA Fransen zullen Tunesië verlaten President Bourguiba van Tune sië heeft gisteren op een bijeen komst in Medenin in het zuiden verklaard dat zijn land niet zal aarzelen de strijd met de wa pens te hervatten indien Frank rijk voortgaat de besluiten van de V.N. over Bizerta te negeren. De algehele ontruiming van Tunesië door de Franse strijdkrachten is on vermijdelijk. Nadat Tunesiës soeve reiniteit volledig is geworden is alles mogelijk, aldus de president. Vele Tunesiërs zijn door Franse kogels gesneuveld maar op een dag zal alles vergeten zijn. Niet het verleden maai de toekomst alleen zal dan tellen. Wij zullen iedereen, met inbegrip van Frankrijk, nodig hebben. Wij zullen met Frankrijk samenwerken als met andere mogendheden. „De doden van Bizerta moeten geen belemmering zqn". Bij de hervatting van het debat over Bizerta in de algemene vergadering- der V.N. heeft Rymond N'Thepc van Kameroen gisteren bekendgemaakt dat 11 Afrikaanse landen, die vroe ger onder Frans bewind stonden, de ontwerpresolutie zullen steunen, waarin om onderhandelingen op kor te termijn wordt gevraagd die dan zouden moeten leiden tot terugtrek king der Franse troepen uit Tunesië. Zoals bekend hebben al 32 landen hun steun aan deze resolutie toege zegd. Uit een Amerikaanse helikopter in Berlijn worden traangasbommen ge worpen ter ondersteuning van de mi litairen op de grond, die met gas maskers op een opstandige menigte moeten verspreiden. De opstandige menigte bestaat hier overigens uit Amerikaanse soldaten. „MISS SOUTHEND" KAN ER WEER EEN WEEKJE TEGEN Om kwart voor drie gistermiddag stapte Helena Upson (19), die kans heeft gezien om de Britse pers drie dagen in opwinding te brengen met haar „mysterieuze verdwijning", in het Bristol-toestel /an de „Channel Air Bridge" met bestemming Southend. Ditmaal was niet haar rode wollen konijn haar onafscheidelijke maskotte, maar een pop in Marker kleding, een geschenk, dat haar kort voor het vertrek werd aangeboden. Miss Upson is drie dagen in Rotter dam geweest om wat rust te vinden voor de drukke week, die haar als Southend „beauty queen" wacht. Want vandaag begint het grote carnaval. Maar veel rust werd het schoonheidskoninginnetje niet gegund: „ik heb het in mijn leven nog nooit zo druk gehad als gisteren, met al die persmensen". Gistermorgen heeft miss Upson in gezelschap van een Engelse journalist inkopen gedaan in de stad. VVWV\VVVVWvWVVVVWVWVVAVVVvVA\^\A/VWwV/<AV Titov naar Oost-Berlijn H Walter Ulbricht. de Oostduitse leider, heeft gisteren aange- kondigd, dat Gherman Titov, |7 H de tweede Russische astronaut, een bezoek zal brengen aan 17 Oost-Berlijn. Dat zal op 1 sep- §1 tember gebeuren. In West-Berlijn circuleerden 7; reeds enige tijd geruchten, dat H de Oostduitsers een prominente 77 i= figuur naar Oost-Berlijn zou- 7] den halen als tegenhanger van n vice-president Lyndon Johnson van de V.S. Er was zelfs sprake van een visite van premier Kroesjtsjew. llllllllinftlllllllllllllllllllllllllllllllM Amerika heeft gisteren ver klaard dat de belofte van de ge allieerden om West-Berlijn te verdedigen tegen de communis tische agressie en druk in feite neerkomt op de verdediging van de vrijheid der gehele wereld. Dit valt te lezen in een door het State Departement gepubliceerd document „Berlijn 1961" waarin de ach tergronden van de westelijke en com munistische politiek tegenover Ber lijn worden uiteengezet. In het docu ment wordt gezegd, dat het westen met zijn politiek tegenover Berlijn de verdediging op zich heeft genomen van elke stad en elk dorp in Europa, Azië, Afrika en Latijns-Amerika, waar de mensen vrij willen zijn. Het document zal door de Amerikaanse diplomatieke missies over de wereld worden verspreid. Bij het document zijn kaarten van centraal Europa ge voegd en een groot aantal foto's. Het State Departement vergelijkt de uit spraken van de Oostduitse communis tenleider Ulbricht met die van Hitier in „Mein Kampf" en noemt zijn be wind een „schepping van de commu nisten". Ulbricht regeert met het ter- reurapparaat van een politiestaat, die gesteund wordt door de Russische strijdkrachten, aldus het document. STEMMEN UIT DE KERKEN Grondgedachte: door de wereld gaat een stroom van verkondiging Wanneer, aan het begin van Öeze eeuw iemand zou hebben verkondigd dat de kerk nog eens gebruik zou maken van dc film, zou men algemeen vreemde ogen hebben opgezet. Onbegrijpelijk zou het geweest zijn, dat een stuk „kermisyermaak" dienstig zou kunnen zqn aan die instantie, die zich nog al van de kermis distancieerde. Maar er zijn meer zaken van de kermis bij kerkelijk werk gebruikt. Wc denken bijvoorbeeld aan het rad van avontuur, dat onmisbaar heet te zijn bij een bazaar, omdat dit het meeste geld in 't laatje brengt. Bij de film ligt het toch wel wat anders, omdat de mogelijkheden van deze groter zijn. We hebben de vorige week reeds vermeld dat er een werkgroep film evangelisatie is als een onderdeel van de Stichting Filmcentrum. Van die werkgroep stond in het jaarverslag 1960 o.a. vermeld dat zij in het najaar begonnen is met liet samenstellen van een rapport over filmevan- gelisatic, terwijl het de bedoeling was dat dit rapport zou worden aan geboden aan de internationale oecumenische filmconferentie die in april 1961 in ons land zou worden gehouden. Dit rapport is inmiddels versche nen en het is, in het Engels vertaald, „een uitgangspunt voor bezinning" geweest op de genoemde oecumenische conferentie. Het woord „evangelisatie" betekent eigenlijk niets anders dan de verkon diging van het Evangelie van Jezus Christus. Wanneer 's zondags de ge meente bijeenkomt, is het evangeli satie. Maar de betekenis van de woorden wordt bepaald door het ge bruik dat men ervan maakt en zo is de betekenis van het woord evan gelisatie beperkt tot de verkondiging van 't Evangelie aan de buitenkerke lijke mens. In de tegenwoordige tijd is het zo, dat het christendom zijn van zelfsprekendheid heeft verloren. Een tiental jaren geleden heeft de Neder landse Zondagsschoolvereniging een onderzoek ingesteld naar het percen tage van de kinderen in de hoofd stad van ons land dat, voor zover men kon nagaan, nog wel en niet meer met het Evangelie in aanraking kwam. Men heeft dit onderzoek ingesteld omdat na de laatste wereldoorlog bet aantal kinderen, dat door een zondagsschool bereikt werd, sterk afnam. Tevens was het onderzoek o__o erop gericht de oorzaken van deze I stond 'ook vermeid nog al onrustbarende teruggang /-7. op te sporen en naar mogelijk-1 A'te slot pCtg. 4 Rol1 heden te zoeken om daarin ver andering te brengen. Toen bleek welk een gering percentage van de kinderen met het Evangelie werden bereikt via school, zon dagsschool, kinderkerk enz. De oorzaak was gedeeltelijk daarin te zoeken dat vele ouders 's zon dags of in de weekenden weg trokken. Onzedige vermenging Maar eveneens kwam men tot de ontdekking dat zeer velen er ook niet meer om gaven, dat hun kinderen naar de zondagsschool enz. gingen. Men beschouwde de kerk als een ver ouderde instelling, die de m'oderne mens niets meer te zeggen had. Is do situatie in geheel Europa niet zo, dat „miljoenen mensen hun kinderen opvoeden zonder enig contact met de kerk", zoals het rapport van de werkgroep filmevangelisatie zegt? Ongemerkt „zijn de Europese kerken in een zendingssituatie terecht geko men". „Het verschil tussen deze Eu ropese zendingssituatie en die in de overzeese gebieden is vooral, dat wij hier te worstelen hebben met de doorwerking van een christelijk ver leden, dat ongetwijfeld positieve kan ten heeft gehad, maar dat ook in me nig opzicht een onzalige vermenging tussen christelijke waarden en wereld se belangen te zien gegeven heeft". Om nog even terug te komen op het rapport van de Ned. Zondagsschool vereniging over Amsterdam: daarin welk een groot Na 500 jaar Nederland en Portugal hebben In een wat verder verleden nauw contact gehad met elkaar, maar hoofdzakelijk vcchtender wijze. Men belegerde eikaars nederzettingen op verre kusten, men verdreef elkaar en als dat niet ging poogde men toch elkaar de handelsrelaties af te snoe pen. Zo kon het gebeuren, dat Neder landers met een aantal schepen voor de kust van Beneden Guinee versche nen en daar een handelsnederzetting op de Portugezen veroverden in het jaar 1640, maar in het jaar 1648 wer den de Nederlanders verdreven door een sterk Portugees eskader. Sedertdien hebben de Portugezen on bedreigd geheerst over deze kust strook van Beneden Guinea en daar uit ontstond langzamerhand dan de huidige kolonie Angola. Die kolonie is dus al een heel oud juweel in de gloriekroon van het Portugese rijk en het is te begrijpen, dat op dit ogenblik in Lissabon vele auto's rondrijden met een plakbrief je, waar op een „slogan" staat over het Por tugese Angola. Als we de Portugese pers mogen geloven, dan gaat het goed met de militaire actie tegen de op standelingen in Angola. De bladen brengen verhalen zo in de stemming van: we zitten nu 500 jaar in Ango lawe hebben het verdedigd te gen de buitenlanders (Nederlanders!) en we hebben in de loop der jaren de kleine opstandjes gedempt, we zullen nu ook1 deze grote opstand wel even neerslaan. Vervolgens komen dan de gebrui kelijke mooie woorden over de trouw van vele honderdduizenden Bantoe negers aan het aloude Portugese ge zag. Daartegenover zijn de terroris ten Heden, die door communisten en extremisten van buiten Angola en dan voornamelijk uit de Kongo tot opstand zijn aangehitst. Helaas is er weinig buitenlandse con trole op die Portugese verklaringen, want buitenlandse journalisten krij gen geen kans in Angola rond te neuzen om precies vast te stellen, wat zich nu werkelijk in die kolo nie afspeelt. Er zijn daar ongeveer 30.000 man militairen in actie en men is bezig het binnenland in de noordelijke hoek van Angola uit te kammen. Daar woedt de opstand het felst. In Lissabon verwacht men, dat de gehele opstand in oktober neer geslagen zal zijn en dat moet dan wel. want in oktober begint de regen tijd, die de onverharde wegen in het binnenland onbegaanbaar maakt voor een gemotoriseerd leger. Is men in oktober niet met de zuivering ge reed, dan zal dat een werk van lan gere Huur worden. De Portugezen zijn optimistisch, maar de buitenwereld is dat stellig niet. De onrust, die zich in Angola open baarde is namelijk geen ver schijnsel, dat zich in Angola al leen voordoet. Er is onrust in ge heel Afrika en wanneer een land als Frankrijk, dat veel meer voor zijn Afrikaanse koloniën heeft gedaan clan Portugal en dat vooral op cul tureel» gebied Portugal ver voorbij streefde, toch aan zijn koloniën on afhankelijkheid aanbiedt, dan kan het niet anders of Portugal onder schat de onrust in Afrika. Te laat ook is men in Lissabon tot het besef gekomen, dat de Portugese aanwezigheid in Angola grote ver plichtingen oplegde op het gebied van sociale en culturele opbouw. Nu haast men zich om wat meer voor Angola te doen. Er zijn plannen om aan de negerbevolking dezelfde po- Htieke en sociale rechten te geven als de Portugezen hebben, die thans nog een bevoorrechte positie innemen. De Portugese regering heeft toege zegd, dat een deputatie van het In ternationaal Vakverbond een bezoek mag brengen aan Angola om na te gaan of er in Angola nog vormen van ..verplichte arbeid" bestaan, wel ke als slavernij betiteld zou moeten worden. De regering is ook bezig de grote verkoopkantoren van de Ango lese „koloniale produkten" over te brengen van Lissabon naar de hoofd stad van Angola, waardoor de eco- nomie van Angola wat schei-per wordt afgescheiden van de Portuge se economie. Dat zijn kleine maatregelen, maar men vindt ze in Portugal nogal belangrijk. Vermoedelijk ver gissen de Portugezen zich. Die maat regelen zouden in het verleden be langrijk geweest zijn, maar-ze -zijn het nu niet meer. Ze zijn klein omdat in Angola het verlangen is ontwaakt naar een zelfstandig volks bestaan. Er is een actieve groep, die niet langer de leiding van de Portu gezen aanvaardt en wanneer het een maal zover is. dan moet men kiezen uit twee standpunten: óf men hand haaft zich door permanente dreiging met geweld, óf men praat met de na tionalisten. En dat handhaven met geweld geniet weinig sympathie in de westerse wereld. DR. SALAZAK ...geen koloniën, maar Portugese provinciën...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13