PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTEN REAGEERT MET TANKS EN KANONLOPEN V.S. vragen Moskou om menselijk besluit Gevraagd: burgemeesters voor gemeenten in Zeeland... West-Berlijn gaat nu ook controleren Vandaag... i; Vereisten: ouder dan 25 jaar en niet zwakzinnig f Op korte termijn 204e jaargang - no. 199 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W, de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p, p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJS STEMMEN Donderdag 24 aug. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per ra.ro. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1 1,25. Drieven bureau van dit blad" 23 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg. Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv. 5213), Oostburg, tel 2395, Terneuzen. tel 2116; Zlerikzee, red tel 2425. adm ttl 2094. Onmiddellijk na nieuwe Oostduitse maatregelen Zou dit plaatje een beetje symbolisch zijn voor de stemming aan beide kanten van de grens door de ver scheurde stad Berlijn f Terwijl Ame rikaanse soldaten op de voorgrond rustig in het gras liggen en kenne lijk in alle rust wachten op de dingen die komen kunnen, maken Oostduitse soldaten zich aan de zonegrens in het district Rudow erg druk bij het bouwen van een hechte prikkeldraad versperring Het westen heelt gisteren binnen enkele uren gereageerd op nieuwe Oostduitse beperkende bepalingen voor bet verkeer in Berlijn. Amerikaanse, Britse en Franse troepen zijn gaan pa trouilleren langs de 41 km lange sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn. De Britse troepen zijn uitgerust met pantseraf- weerkanonnen en de Amerikaanse met tanks en pantserauto's. De tegenmaatregelen hebben ten doel de onschendbaarheid van de grens te verzekeren. Ook het bestuur ran West-Berlijn beeft prompt gereageerd door controleposten in te richten bij de thans nog bestaande zeven doorgangen in de sectorgrens. De bedoeling van deze posten is, aldus een woordvoerder, „ongewenste personen" te verhinderen West-Berlijn binnen te komen. Ulbricht Troepen bewaken gehele grensstrook De Oostduitse bepalingeu houden in, zoals gisteren reeds kort gemeld, dat Westberlijners zonder speciale pas Oost-Berliju niet mogen binnenko men. Voor de geallieerden staat één doorgang open, voor Westduitsers twee en voor Westberlijners vier. Verder hebben de oostelijke autori teiten de waarschuwing uitgegeven dat men zowel aan de oostelijke als aan de westelijke zijde op een af stand van honderd meter van de sectorgrens moet blijven. Een geallieerde woordvoerder heeft echter gezegd, dat de Amerikaanse, Britse en Franse troepen in deze zone van honderd meter patrouille ren en iemand van het bestuur van West-Berlijn zei, dat alleen de West berlijnse autoriteiten verantwoorde lijk zijn voor liet gebied ten westen van de sectorgrens. Geen vergunningen Het Westberlijnse bestuur heeft gisteren bekendgemaakt dat de Oostduitse regering geen reis bureaus in West-Berlijn mag ves tigen voor het uitgeven van reis vergunningen. De senaat van West-Berlijn ver klaarde dat dergelijke reisver gunningen onwettig waren en bedoeld om de spanning in de stad te verhogen. Het bestuur van de afdeling Bei-lijn van de Westduitse Sociaal-Democra tische Partij heeft gisteren besloten de acht bureaus van de partij in Oost-Berlijn definitief te sluiten waardoor de banden tussen de partij en 6000 leden in Oost-Berlijn zijn verbroken. ...is het 400 jaar geleden, dat prins Willem van Oranje (als weduwnaar van Anna van Eg- mond) te Leipzig in het huwc- S lijk trad met prinses Anna van Saksen-Meissen, uit welke, in 1574 ontbonden, echtverbinte- nis vijf kinderen werden gebo- ren, waaronder Willems opvol- ger prins Maurits. S SMWSWWWVWVWWVNW Deze familie vlucht rechtstreeks uit haar huis tiaar West-Berlijn. Het huizenblok staal in de oostzone, maar de straat, is westsector. De deuren zijn door de Oostduitse politie afge sloten, maar de ramen kunnen nog open. De leider van de Oostduitse com munistische partij en staatshoofd van Oost-Duitslaud, Ulbricht, heeft in een korte toespraak op de Stalinallee gezegd: „Wij zullen erin slagen de vrede te bewaren, hoewel de imperialisten steeds weer zullen trachten ons uit te dagen". Hij deelde mee dat de Russische troepen sedert 13 au gustus, de dag van de sluiting van de grens, in staat van paraat heid zijn. Tevoren was een parade gehou den van fabriekswachten met lichte tanks en pantserauto's. Het State Department heeft laten weten, dat de westelijke geallieerden de mogelijke gevolgen bestuderen van de jongste communistische maatregelen in Berlijn. Volgens het ministerie was het besluit om de toe gang tot Oost-Berlijn nog verder te beperken een onderdeel van de com munistische ac*ie om „17 miljoen mensen achter prikkeldraad en be tonnen gordijnen" gevangen te hou den. Nehroe De Indische minister-president Neh roe. heeft gisteren in het Indische Hogerhuis gezegd, dat het verkeer tussen West-Duitsland en West- Berlijn berust op een concessie van de Russen. Het Westen kan geen recht op toegang ontlenen aan het feit dat West-Berlijn een enclave is. De premier beriep zich op het arrest van het internationale gerechtshof in Den Haag, in de zaak van de Portugese enclaves Dadra en Nagar Haveli in India. Volgens het arrest vloeit uit het bestaan van een en clave niet automatisch voort dat het land dat de soevereiniteit over de enclave heeft, een recht op toegang tot die enclave heeft, aldus Nehroe. België verlaagt rentevoet De Nationale Bank van België zal met ingang van vandaag zyn rente voet met y4 procent tot 4,75 procent verlagen, aldus is gistermiddag te Brussel bekendgemaakt. Op 4 augustus van het vorige jaar was de rentevoet van 4 op 5 procent gebracht. Het besluit om de rentevoet met U procent te verlagen wordt te Brussel gezien als een teken dat er voldoende kapitaal op de Belgische geldmarkt beschikbaar is. „Aanvaard kernstopvoorstellen" Laatste poging van Dean in Genève De Amerikaanse regering heeft een beroep gedaan op de Sowjet- Unie om het Russische stand punt inzake het staken van kernbomproeven „ter wille van de menselijkheid" te herzien. „Als Rusland het ontwerpverdrag over de kernstop verwerpt neemt het de zware verantwoordelijkheid op zich voor de toekomst van de mens heid" aldus een 34 pagina's tellende verklaring van de Amerikaanse re gering, die gisteren in Washington werd gepubliceerd. De verklaring zal onder meer via alle Amerikaanse ambassades in de wereld worden ver spreid. Engeland en Amerika hebben een volledig' ontwerpverdrag uitge werkt en aan de Russen voorge legd. Dezen hebben het tot nu toe steeds verworpen. In het document wordt voorts ge zegd, dat de Sowjet-Unie met haar gesloten gemeenschap en haar door geheimhouding omge ven daden, kernproeven kan doen zonder dat ze veel kans loopt dat dit ontdekt wordt. Als de Russen dit Amerikaans-Brit se ontwerpverdrag ter beëindiging van de kernwapenproeven zouden verwerpen, zouden ze „de hervatting van deze proeven" uitlokken. Volgens diplomatieke waarnemers heeft Washington nog nooit zo dui delijk gezegd dat het afbreken van de onderhandelingen te Genéve zal kunnen leiden tot hervatting van de kernproeven in de V.S. De publikatie van dit document van de Amerikaanse regering valt samen met het vertrek van Arthur Dean, de Amerikaanse onderhandelaar bij de kernstop-conferentie in Genève, naar Zwitserland. Gevaar voor Gander geweken De bosbrand die het internationale vliegveld Gander, Newfoundland, be dreigt is afgenomen door regen. Ver andering van de windrichting zal het vliegveld -:aar verwachting weer vrij maken. De Canadese luchtlijnen maken op eigen risico gebruik van het vlieg veld, maar internationale maatschap pijen doen het niet aan. Dinsdag werd Gander voor zes uur gesloten toen het zicht door de rook ontwikkeling tot nul werd terugge bracht. Nieuwe nota van Sowjet-Unie over crisis-Berlijn De Sowjet-Unie heeft woensdag een nieuwe nota aan de Verenigde Stalen gezonden inzake de crisis om Berlijn. De nota is onmiddellijk in studie ge nomen door vertegenwoordigers van het State Department en geallieerde diplomaten. Sommige zegslieden achtten de nota belangrijk. De nota was woensdag in de luup van de dag te Moskou overhandigd. Het schreven werd daarop onmid dellijk naar Washington getelegra feerd. De nota kwam daar aan terwijl de Verenigde Staten een serie belang rijke besprekingen hielden met de bondgenoten. Te Moskou is intussen nog niets be kend geworden over de inhoud van de nieuwe nota aan de Verenigde Staten. JIMIIIIIIIIIIIM ,Jk schreef „Mein Kampf" zegt Hess H In het laatste nummer van het joodse tijdschrift „Allgemeine Wochenzeitung der Juden" dat H te Dusseldorp verschijnt, wordt bericht, dat de plaatsvervan- ger van Adolf Hitler, Rudolf Hess, die nu een levenslange ee gevangenisstraf uitzit in de Westberlijnse gevangenis Span- =g dau, aan een cipier verteld zou H hebben de schrijver te zijn van het boek „Mein Kampf". ee „Mein Kampf" dat altijd aan - Hitler is toegeschreven is het n handboek geworden van de na- H zi's. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Binnenkort zelfs acht vacatures IEDERE NEDERLANDER van 25 jaar of ouder mag sollicite ren naar het ambt van burge meester! Het lijkt ons goed alle lezers, die hun 25ste verjaardag reeds ach ter de rug hebben, nog eens op dit simpele feit te attenderen, want momenteel hebben zeven Zeeuwse gemeenten een burge meestersvacature... Middelburg, Goes, Borssele, Ovezande, Zou- telande, Souburg en Grijpskerke zijn de plaatsen, die geen „vas te" burgemeester bezitten, maar een waarnemend eerste burger. Binnenkort zijn er zelfs acht va catures, want op 1 september gaat burgemeester J. van Halst van Wissenkerlce met pensioen. Nu gebiedt de eerlyldieid te zeg gen, dat uiteraard niet elke wille keurige sollicitant een redelijke kans maakt en voorts dat nog lang niet voor alle acht gemeenten VW\*W\AA/VW\*W>A'WVW sollicitanten opgeroepen zijn. Om bet in de ambtelijke taai te zeg gen: nog lang niet alle vacatures zyn opengesteld. De realiteit is namelijk, dat alleen Middelburg, Goes en Wissenkerke een nieuwe burgemeester zullen krijgen. In alle andere opgesomde plaatsen wensen de hogere instanties voor lopig nog geen nieuwe burgemees ter in verband niet grenswyzi- gingsplannen. Daarmee zijn de kansen op een bur gemeestersbenoeming voor „iedere Nederlander ouder dan 25 jaar" aan merkelijk gereduceerd. Bovendien is de sollicitatie-termijn voor Middel burg al lang achter de rug: zeer bin nenkort lean zelfs de benoeming van een nieuwe burgemeester te ver wachten zijn. Welverdiend... Voor de vacature-Goes is echter nog niemand te laat: 1 augustus is de sollicitatie-termijn opengesteld en deze termijn sluit pas op 31 augustus. Het is dan ook te verwachten, dat waarnemend-burgemeester dr. J. W. Nooteboom eind dit jaar of begin vol gend jaar zijn welverdiend pensioen weer in Voorburg kan voortzetten na de benoeming van een nieuwe burge meester. Voor de op handen zijnde vacature- Wissenkerke kunnen tie gegadigden hun „sollicitatiebrief" vast schrijven: op 1 september wordt deze vacature opengesteld en de sollicitatietermijn zal dan pas drie weken later weer ge sloten worden. Ook hier ligt er dus nog een kans voor „iedere Nederlan der enz." Men weet het: al sinds jaar en dag wordt gewerkt aan de plaunen voor de gemeentelijke herindeling van Walcheren. Hoe onzeker vele facetten van die plannen ook zijn, toch is liet Zie i lot pag. 5 kol. 1 De Beoeluxtunnel (onder de Nieu we Maas bij Vlaardingen) kan op basis van particuliere finan ciering plus tolheffing vervroegd worden uitgevoerd, zo is dezer dagen bekend geworden. Hier is sprake van een regeringsbesluit, dat allerwegen met instemming is begroet, want deze tunnel is dringend nodig en voorziet zoals dat plechtig heet „in een daadwerkelijke behoefte". Die instemming bestaat ook in Zee land, want de Beneluxtunnel en de Haringvlietbrug worden hier gezien als schakels in de voor deze provin cie zo belangrijke centrale weg. Voor beide werken is dus nu toestemming verleend. Maar nu deze twee grote kunst werken worden uitgevoerd, komt als vanzelf de vraag naar voren: wan neer de derde schakel? Het is im mers juist deze verbinding, die voor Zeeland van zulk uitnemend belang is, namelijk de Oosterscheldebrug. Maar men moet helaas vaststellen, dat over dit zo enthousiast aange vatte project op dit ogenblik een ijzig stilzwijgen heerst. Het laatste nieuws daarover was, dat deskundigen van de provincie Zeeland en van de rijks waterstaat rond de tafel zouden gaan zitten om hun prognoses te vergelijken. Het ging hierbij om de berekening van het aantal voertui gen, dat van de brug gebruik zal maken. En daar over is bekend ge worden, dat de Zeeuwse progno ses aanzienlijk hoger liggen dan die van de rijkswaterstaat, welk ver schil tot dusver een verdere overeen stemming heeft bemoeilijkt. Sinds het moment, dat de ronde tafelconferentie tussen de rijks- en provinciale deskundigen werd aangekondigd het gebeurde tij dens de laatste Statenzitting is er al weer enige tijd verlopen en men mag aannemen, dat de lieren zo langzamerhand weer op hun basis teruggekeerd zijn. Er gaan geruch ten dat men elkaar helaas niet zo ver is genaderd, dat van een redelijke overeenstemming kan worden ge sproken. Dat betekent dus, dat de brugplannen nog steeds niet in de vereiste sneltreinvaart kunnen wor den afgewerkt. Immers, rijkswater staat adviseert de minister van ver keer en waterstaat, die op zijn beurt weer zijn ambtgenoot van financiën zal inlichten over de redelijkheid van de Zeeuwse voorstellen. Minister Zijl stra moet namelijk in het kader van de conjunctuurpolitiek toestemming geven tot de niet geringe investering voor de brug. Er is dus onenigheid over de prog noses. Rijkswaterstaat vindt dat Zeeland te hoog is, omgekeerd meent het provinciaal bestuur dat de deskundigen van de rijkswaterstaat veel te laag uitkomen. Nu is het al tijd heel moeilijk met prognoses: wie zal zeggen dat zij juist zijn? Maar in elk geval behoort aan de berekening ervan toch een bepaalde vaste en wetenschappelijk verantwoorde for mule ten grondslag te liggen, een formule die al naar gelang van de plaatselijkè omstandigheden correc ties behoeft. Zo zijn het E.T.I. voor Zuid-Holland en rijkswaterstaat het eens geworden over het te verwach ten verkeer in de Beneluxtunnel, welke overeenstemming er mede toe heeft geleid, dat tot vervroegde uit voering is besloten. Hoe dan ook: de berekening van de verkeersprognoses moet een vaste formule als basis hebben. Wanneer er nu verschillen optreden, dan zou het interessant zijn te weten door welke omstandigheid zij zijn ontstaan. Ligt het in de cor recties op de standaard-formule? Of gebruiken rijkswaterstaat en de pro vinciale deskundigen soms een ge heel verschillende basis-formule? Op de een of andere wijze moet dat toch blijken, waarbij dan vooral van be lang is wat andere deskundigen over deze verschillen r Wanneer nu de standpunten van Zeeland en die van rijkswater staat niet verenigbaar blijken, dan is het te hopen dat het provin ciaal bestuur het hoofd niet in de schoot zal leggen. Want waarom zou men minder vertrouwen hebben in de deskundigen van Zeeland dan in die van de rijkswaterstaat? Het pro vinciaal bestuur zal de minister(s) wij twijfelen daar niet aan wel duidelijk maken, dat de beslissing in zulk een gewichtige kwestie niet af hankelijk mag zijn van het oordeel van één instantie, in casu rijkswater staat. Op zijn minst genomen mag worden verwacht, dat de betrokken bewindsman zich op korte termijn zal laten adviseren door een derde, dit maal onafhankelijke instantie. Een dergelijke instelling kan dan ha oordeel geven over de berekeningen, zoals die van beide zijden zijn ge maakt. Er zijn in ons land voldoende van deze instanties: men denke aan de Rijksdienst voor het Nationale Plan, het Centraal Planbureau (wel ke laatste destijds een nota uitbracht over de rentabiliteit van Coen- en IJtunnel) e.d. Zij beschikken over wetenschappelijke ambtenaren, die zeker in staat zijn op korte termijn zich over deze kwestie een oordeel te vormen. Op korte termijn! Want de tijd dringt. Het voorstel tot aanleg van de brug is inmiddels ruim een jaar oud. Hoe lang nog zal deze zaak op sleeptouw worden gehouden? Cyprus zal deelnemen aan de confe rentie van de tot geen wereldblok beho rende landen, die in Belgrado zal worden gehouden. De Turkse kabinetsleden wa ren tegen dit besluit van de regering. Zij stelden dat de grondwet van het land Cyprus aan het westen bindt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1