PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KWESTIE BIZERTA VOOR V.N.-F0RUM Goes werkt hard aan zevende fruitcorso Afro-Aziatisch blok dient resolutie in Britse tanks langs „Berlijnse muur" Va ndaag I Geen „bloemen voor mama" West-Berlin- story 204e jaargang - no. 197 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. lew.; fr. p. p. 7,25 per -kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 aug. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr 58-60. i 2355 (b.g.g. red 3508/3546. adv 3647/3643; Middelburg. Markt 51. tel 3841 (b.g.g red 2078/3168 adv 2375); Goes Gr. Markt 2. tel 6140 (b.g.g red 7853 adv 5213J. Oostburg tel 2395. re.neuzente) 2116. Zienüzee red .el 2425 adm 2094 V.S. zouden zich van stemming onthouden De algemene vergadering der Verenigde Naties is gistermiddag te New York in buitengewone zitting bijeengekomen ter bespre king van het conflict tussen Frankrijk en Tunesië om Bizerta. De Ier Boland werd als voorzitter herkozen. De Franse afvaardiging zal de bijeenkomst niet bijwonen. Pre sident De Gaulle, die hiertoe opdracht heeft gegeven, heeft daar mede zijn ongenoegen te kennen nollen geven over de „inmen ging" door de V.N. in het negentien juli j.I. uitgebroken Frans- Tunesisch conflict. Men verwacht, dat de speciale zitting een week of tien dagen zal duren. Eenendertig Afrikaanse en Aziatische landen en Joego-Slavië hebben een ontwerp-resolutie ingediend, waarin een beroep op de algemene vergadering wordt gedaan het „soevereine recht van Tunesië te erkennen, om een beroep te doen voor terugtrek king van alle Franse strijdkrachten, die zich thans zonder Tu nesische instemming in het land bevinden". De assemblée wordt voorts uitgeno digd een resolutie van de Veilig heidsraad te onderschrijven, waarin een oproep werd gedaan voor een staken der vijandelijkheden en voor een terugtrekken der wederzijdse troepen op de stellingen, die voor de strijd werden ingenomen. In de re solutie der Afrikaans-Aziatische lan den wordt er bij de Franse regering op aangedrongen deze maatregelen „ten volle uit te voeren". Onderhandelingen In de ontwerpresolutie wordt ten slotte een beroep gedaan op de rege- ringen van Frankrijk en Tunesië om „onverwijld onderhandelingen te be- ginnen over het, in overeenstemming met het handvest, treffen van vreed-1 zame maatregelen ter verzekering van een terugtrekken van alle Fran se strijdkrachten van Tunesische bo dem". Doorgaans welingelichte bronnen te Washington hebben gisteren verklaard dat de Ver. Staten zich van stemming zullen onthouden over de Afro-Aziatische resolutie. De Ver. Staten zouden zelfs geen poging ondernemen de resolutie gewijzigd te krijgen aangezien zij van mening zijn, dat Tunesië en Frankrijk directe onderhandelin gen moeten aanknopen ter oplos sing van de crisis te Bizerta. y>Dag van aggressie De eerste spreker, de Tunesiër Mon- gi Slim, betreurde de afwezigheid van de Franse delegatie. Hij sprak over de negentiende juli als een „dag van agressie door Franse troepen, die onze Tunesische grond bezetten". ...wordt de befaamde Lïtause, tot Fransman genaturaliseerde beeldhouwer Chain Jacob Lïp- chitz, wiens beeld „Le Couple" in 1956 op last van de Am sterdamse burgemeester uit het Leidse Bosje moest wor den verwijderd, hetgeen een artistenrel veroorzaakte, te Hastings-on-the-Hudson bij New York 70 jaar. Denemarken besteedt veel aan- s dacht aan kinderspeelplaatsen. Steeds komen er toeer nieuwe ideeën naar voren. Op het grasveld bij een weeshuis is nu een grote paal in de grond ge- E zet. De paal is omcirkeld met een stapel autobanden. De kin- deren zijn dolblij met hun H nieuwe klimpaal. Üiiiiiiiliilliniiiiiiiiiinii Hij vervolgde: „De toestand in Bi zerta is gevaarlijk voor alle landen. De Tunesische regering' kan geen onderhandelingen aanvangen, die een schijn van wettigheid aan de Franse aanwezigheid op ons gebied zouden geven. Napalm Volgens Slim zijn er bij de ge vechten in Bizerta, voor zover bekend, ruim 800 mensen omge komen en 1155 gewond, voor het merendeel burgers, de Fransen hebben op 22 juli, drie dagen na het uitbreken van de gevechten, 150 lijken overgedragen aan de Tunesiërs. Van de meeste lijken waren de handen op de rug vast gebonden. Slim zei voorts dat de Fransen napalm bij de gevechten hebben gebruikt. Beroep op V.N. Hg deed vervolgens een beroep op de VA", om niet de hoop van de kleine landen de bodem in te slaan en te tonen, dat zij effectieve steun kunnen krjjgen van de V.N. „Beslis singen die genomen worden onder invloed van geografische of ideolo gische solidariteit zullen een gevaar blijken voor de V.N. en voor de we reldvrede", zo besloot hij. Mikojan over Berlijn „RUSLAND ZAL GEEN METER WIJKEN" De Russische vice-premier Anas tas Mikojan die gisteren zijn of ficieuze bezoek aan Japan zul beëindigen, heeft op een bijeen komst van de Japanse commu nistische partij te Tokio duide lijk gemaakt, dat Rusland in de kwestie Berlijn „zelfs geen me ter" zal wijken. „Niemand twijfelt eraan dat de Rus sische militaire macht groter is dan die van de kapitalisten" liét Mikojan weten. Hij zei, dat het slechts een gerucht was, dat de Sowjet-Unie „een slechte bedoeling" had met Berlijn. Onder het gefluit van vele stoom fluiten zonk eind april de laatste van de zeven caissons, die het Veerse Gat afsluitennaar de bodem. Zoals uit de bijgaande luchtopname blijkt, is er heel wat werk verzet: van de zeven caissons zijn er nog amper drie zichtbaar. Ook ziet men, hoe de be tonnen kolossen slechts een klein deel van de complete dam vormen. (Luchtfoto A.N.P.) Johnson in Washington Fabrieksmilitie vervangen door volkspolitie Verscheidene Britse Centnrion- tanks hebben gisteren in de Ber lijnse wijk Spandau stellingen betrokken. In Oost-Berlijn zijn de leden van de fabrieksmilitie, die met de politie en soldaten aan de grens met West-Berlijn dienst hebben gedaan, terugge trokken en voor een deel ver vangen door volkspolitie. Dit zou gebeurd zijn omdat de fa brieken geen mensen genoeg meer hadden om normaal te kunnen draaien. Verscheidene Oostduitsers zijn er zondagnacht in geslaagd over de prikkeldraadversperring en de beton nen muren te klimmen en naar West- Berlijn uit te wijken. Onder hen be vond zich de burgemeester van Fal- kensee, dat vlak bij West-Berlijn ligt. Leden van de Westduitse vakbonden hebben gistermorgen op wacht ge staan bij 46 van de 50 stations van de Berlijnse luchttram, die door de Oostduitsers wordt geëxploiteerd. Met borden, waarop o.m. stond „Geen cent voor de communisten", trachtten zij de Westberlijners ervan te weer houden met de tram te reizen. Hun actie heeft succes gehad, want de trams reden vrijwel leeg door West- Berlijn. Intussen hebben de Westber- lijnse autoi'iteiten nieuwe buslijnen geopend, die parallel lopen met de tramlijnen. De functionaris van de Oostduitse spoorwegen zei dat West- berlijnse „bandieten" in de eerste week na de afkondiging van de jong ste Oostduitse maatregelen, 62 wa gens van de luchttram hadden be schadigd. Van welingelichte zijde in Moskou is vernomen, dat een groep hoge Russische functionarissen vandaag naar Berlijn zal gaan. Men weet nog niet wie het zijn en wat zij in Berlijn zullen gaan doen. De gemeenteraad van Oost-Berlijn heeft alle „grensgangers" bevolen zich voor 26 augustus te laten in schrijven. Doen zij dit niet, dan zullen zij worden vervolgd. De Amerikaanse vice-president Lyn don B. Johnson is in Washington te ruggekeerd van zijn bezoek aan Ber lijn. Hij zal verslag uitbrengen aan president Kennedy. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft president Kennedy M Gisteren stond aan de grens tussen West- en Oost-Berlijn een man met een bos bloemen in zijn hand. Hij wilde zijn ja- rige vrouw aan de oostkant H van de met prikkeldraad ver- sterkte „Chinese muur" ver- H rassen. Vergeefs probeerde hij een communistische grens- wacht te vermurwen. Plotse- ling gooide hij de bloemen over de muur en riep tot zijn doch- tertje dat naast mama stond: H „Pak de bloemen voor mama". Dit was blijkbaar te veel voor de grenswacht. Met zijn plom- s pe laarzen vertrapte hij het boeket en direct daarop richtte hij zijn geweer op het kind. Met moeite slaagde een West- berlijnse politieman erin de f| driftig geworden man, die ste- ee tjen naar de grenswacht wilde H gooien, tot bedaren te brengen. j§ De man is een grensganger, eê die gezien de Oostduitse maat- regelen, niet meer naar zijn h gezin in Oost-Berlijn terug e: H kan. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil telegrafisch zijn dank betuigd voor het zenden van vice-president John son naar Berlijn. Hij verklaarde dat Johnsons bezoek „een overweldigende indruk in geheel Duitsland en met name in Berlijn en Oost-Duitsland" had gemaakt. Adenauer zond ook een telegram aan vice-president Johnson, waarin hij •hem verzekerde dat zijn bezoek een „groot succes" was geweest. Vijftien wagens in de stoet Het grootse fruitsprookje van het jaar wordt op zaterdag 16 september a.s. in Goes werke lijkheid: dan zal het zevende Zeenwse fruitcorso door de stra ten van deze stad trekken. Het fruitcorso vormt opnieuw het sluitstuk van de Zeeuwse lruitweek, gedurende wélke pe riode een charmante fruitfee over stad en land van Goes de scepter zal zwaaien. Liefst vijf tien praalwagens zullen in de kleurrijke sprookjesstoet mee rijden, hetgeen vier meer is dan vorig jaar. Verheugend is, dat het aantal deelnemende gemeen ten een belangrijke uitbreiding heeft ondergaan. Naast Wester- schouwen, Wissenkerke en 's- Heerenhoek dingen dit jaar mee naar de dorpsprijs van f 1000, en de zilveren appel de gemeen ten Wolphaartsdijk, Oudelande, Rilland-Bath en Heiningen in West-Brabant. vwvwvwvvwvwwwww Ditmaal geen taptoe maar vuurwerk Zo langzamerhand beginnen de fruit- week en het fruitcorso 1961 gestalte aan te nemen. Achter de schermen wordt hard gewerkt om het program ma van deze feestweek in elkaar te zetten, terwijl anderzijds de deelne mers al begonnen zijn met het in ge reedheid brengen van de praalwa gens. Tijdens een maandagmorgen in hotel „Centraal" te Goes gehouden persconferentie heeft het bestuur van de stichting „Het Zeeuws Fruitcorso" de plannen voor het komende corso ontvouwd. In grote lijnen stemt het program ma overeen met dat van 1960. toen meet; dan 50.000 bezoekerst van heinde en verre naar Goes waren gekomen, volop hebben ge noten van de kleur en pracht van Zeeuws fruit. Toch zitten aan dit corso enkele nieuwe aspecten: zo hebben de heren P. de Dreu, Ad. Jobse en Jan Evers uit Goes en mej. Snepvangers uit Zundert en kele ontwerpen voor praalwagens gemaakt. Verschillende deelne mers hebben hieruit hun keus be paald. Nadat zes j'aar een gerenommeerd muziekkorps een taptoe heeft, gege ven op de Grote Markt te Goes, heb ben de organisatoren thans hun voor keur uitgesproken voor een groots vuurwerk. Dit vuurwerk vormt het slot van de corsodag'. Het zal worden afgestoken onmiddellijk na afloop van het avondcorso en wel in bouw plan Oost, nabij de boomgaard van Van Willegen. Brede basis Het begint er zo langzamerhand op te lyken, dat het doel van de stichting „Het Zeeuws Fruitcorso" zal worden verwezenlijkt: name lijk het geven van een brede basis aan het corso." Dit houdt in, dal men de deelneming wil van zoveel mogelijk gemeenten uit het Zeeuw se fruitteeltgebied. Verheugend Ifc het daarom, dat dit jaar meer ge meenten dan ooit met een praal wagen in de straten van Goes zul len verschijnen. Zoals te doen ge bruikelijk wordt de stoet van praalwagens gecompleteerd met een groot aantal reclamewagens. Eveneens zullen nieuwe modellen personenauto's in de stoet meerij den. Behalve de drie plaatselijke muziek gezelschappen „Euphonia", „Hosan na" en „Excelsior", komt ook het pij perskorps „Juliana" uit Middelburg. Het corso zal voorts worden opgeluis terd door het befaamd geworden Jachthoorn- en. Tamboerskorps der N.V. Bronswerk te Amsterdam, dat in vele plaatsen in binnen- en buiten land successen heeft geboekt. Een geheel nieuw facet van de muzi kale omlijsting rond het fruitcorso is het optreden van de showparade, ge bracht door de „Huzaren" uit Gent. Dit uit ruim 60 medewerkers bestaan de korps musiceert en voert tijdens de marsen folkloristische dansen uit. Uiteraard is dit Belgische korps ge kleed in een schitterend uniform bet geen de attractie van het optreden niet weinig verhoogt. Hel; parkoers Is hetzelfde als vo rig jaar. Het is dus wederom uit gezet in bouwplan Oost. Ook nu (Zie slot pag. 4 koi. 1 j^antliiK In dagen van grote spanning komt het aan op goede voorlichting. De Berlijnse kwestie is daarvan een voorbeeld: het gaat er daarbij om, dat men aan deze zijde van de Elbe een zo getrouw mogelijk beeld krijgt van hetgeen zich afspeelt in de stad, waar eens Hitier de lakens uitdeelde. De journalist, die zich met de verzameling van gegevens rond deze zaak bezighoudt, stuit daarbij echter voortdurend op de omstandig heid dat de beide machtsblokken soms dezelfde woorden gebruiken, maar er een totaal verschillende in houd aan geven. „Democratie" is bij voorbeeld zulk een woordin het wes ten bedoelt men er iets geheel anders mee dan aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn. In het spaarzame contact tussen oost en west komen deze verschillende denkwijzen vaak met elkaar in botsing, zeker op plaat sen waar de toestand gespannen is. En aan gene zijde van het gordijn gebruikt men dan al spoedig het woord „provocatie", uitdaging, uit lokking. In hoeverre kan men dit verwijt van de hand wijzen? Wij hebben ons de afgelopen week in de vroegere Duitse hoofdstad enige malen voor deze vraag gesteld gezien. Sinds het sluiten van de sectorgrenzen voor de Oostberlijners kwamen er uit dit cen trum van spanningen allerlei alarme rende berichten, onder meer over journalisten die met de Volkspoli- zei ernstige moei lijkheden hadden gehad. Zo was een Nederlander zes uur vastgehouden, voorts waren bij de Brandenburger Poort twee Franse journalisten gearresteerd, berichten waarover men de neiging heeft ern stig het hoofd te schudden en ze mede een bewij's te achten voor de dat tegelijkertijd toch de vraag moet worden gesteld of betrokkenen er zich wel voldoende rekenschap van hadden gegeven, dat zij met een sy steem hadden te maken, dat over pers en persvrijheid principieel an dere gedachten huldigt dan het wes ten. En dat dus indien wordt ge oordeeld vanuit het andere stelsel het woord „provocatie" op zijn minst begrijpelijk wordt. Men oordele zelf. De Nederlandse journalist die uren werd vast gehouden in de oostsector, had weliswaar naar westerse begrippen geen erg grote zonde bedreven hij had (opvallend en zeker niet in het verborgene) Russische tanks gefoto grafeerd in het oostelijk deel van de stad maar in de communistische gedachtengang, waarin het woord „vrede" de boventoon heeft, was dit ontoelaatbaar. De Franse journalis ten werden vastgehouden, toen zij zich bij herhaling in het niemands land voor de Brandenburger Poort begaven, terwijl zij echter alles wat zich hier afspeelde, even goed kon den zien vanachter een touw, dat de westelijke grens markeerde. Van een westelijk standpunt uit bekeken de den zij niets ernstigs, maar voor de Volkspolizei waren zij de uitdagende vertegenwoc igers van een verwer pelijk systeem. Toen er geen einde aan de „provocatie" kwam, werden de beide Fransen, die zich juist op het gebied van Oost-Berlijn bevon den, in de kraag gegrepen. Wij geloven dat betrokkenen heel goed wisten wat zij riskeerden; heel groot was dat risico nu ook weer niet, want na enige uren werden zij als buitenlander weer in vrijheid gesteld. Maar het punt, waar het hier om gaat, was dat zij methoden ge bruikten, die in het westerse blok normaal en acceptabel zijn, doch in de oostelijke sfeer als taboe worden beschouwd. En dat leidt tot inciden ten. Incidenten, die men overigens gemakkelijk kan voorspellen... De Westberlijnse politie was over deze incidenten niet bijster en thousiast en probeerde door ver scherping van allerlei maatregelen een uitbreiding ervan te verhinderen. Zo werd bij de Brandenburger Poort een stuk van de rijweg geheel met touw afgezet en aan journalisten de opdracht gegeven binnen dit stuk te blijven. Het gevolg daarvan was enig gemor onder sommige persmensen, waarbij werd betoogd, dat het wes ten blijkbaar toch nog veel van het oosten had geleerd. Dat klinkt aan vaardbaar, maar is het niet. Wij zijn overtuigde voorstanders van persvrij heid en zullen steeds de vrijheid van nieuwsgaring bepleiten, maar tevens geloven wij dat er aan de journalis tieke kant begrip voor moet bestaan, dat men in het onderhavige geval had te maken met een systeem, waarin andere regels en gebruiken heersen dan in het westerse stelsel. En wanneer men dan opvallend gaat fotograferen op plaatsen, waarvan men weet dat men ze beslist niet ge fotografeerd wil hebben, wanneer men heen en weer gaat paraderen in een strook, waarvan men weet dat er niemand in wordt toegelaten, dan gaat het erop lijken, dat niet meer de vrije nieuwsgaring doel is, maar de „story", het „lekkere verhaal", in dit geval: de West-Berlin-story. Het wordt een bedenkelijke zaak. wan neer het uitgelokte verhaal het moet winnen van de zakelijke berichtge ving. De Amerikaanse planoloog prof. Mars hall Miller heeft gepleit voor de houw van een hoofdstad van een Verenigd Eu ropa aan de Moezel op de plaats waar Duitsland. Luxemburg en Frankrijk aan elkaar grenzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1