PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTBERLIJNERS HAALDEN JOHNSON JUICHEND IN Amerikaanse soldaten in de bloemen gezet Eerste overspanning brug over Haringvliet in maart 1962 Vandaag „E5izerta? in V eiligheidsraad Merkwaardig verhaal van prof. Duynstee Vand aag. Nehroe bereid te bemiddelen Venezolanen moeten land verlaten 204e jaargang - no. 196 Dagblad, uitgave van de ürraa Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van fle Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hooldredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, J 7.00 p. bw.; ïr. p. p. 7,25 per ,bw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 21 aug. 1961 ADVERTEN 11EHKIJS 27 cent per tn.m. Minim p advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25 „Brieven bureau «an dit Olad' 25 cent meer. Giro oo 359300 P.Z.O Middelburg. Bureaus: Vlisslngen VValstr 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red 3508/3546, adv 3647/3643; Middelburg. Markt 51, tel 3841 (b.g.g red 2078/3169. adv 2375); Goes Gr. Markt 3. tel 6140(b.g.g red 7853 adv 6213). Oostburg tel 2395. re.neuzeDtel 2116. Zierikzee red -ei 2425 adm tel 2094. „Besprekingen met Brandt waren een succes" De communisten in Oost-Berlijn moeten knarsetandend hebben geluisterd naar het gejuich, dat hen gisteren via de gebarrica deerde sectorgrens uit het westen van de stad bereikte. Er was immers niets gekunstelds aan het enthousiasme van de West- berlijuse bevolking voor de binnentrekkende Amerikaanse mili tairen en voor vice-president Johnson, die in een open auto door de stad reed, naar de menigte wuivend, alsof hij in Amerika op verkiezïngstournee was. Zaterdag bezocht Johnson Bonn, waar hij met Adenauer sprak. Vijftienhonderd mail Amerikaanse troepen zijn gisteren door Oostduïts gebied getrokken 0111 het geallieerde garnizoen in West-Berlijn te versterken. Het militaire convooï had op de 170 kilometer Iunge tocht geen hinder van de Russen of Oostduitsers ondervonden, behalve dat Russische officieren elke Amerikaanse soldaat telden alvoren hem de grenspost bij Helmstedt te laten passeren. iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bier-salvo voor vice-president Johnson genoot zichtbaar van zijn bezoek aan de stad. Op een gegeven moment rende er een vrouw uit een cai'é, waar bij samen inet burgemees ter Brandt langs reed, om hem een flesje bier aan te bieden. Johnson stak zijn liand uit om de verfrissing in ontvangst te nemen. De vriende lijke geefster wipte de kroonkurk er af en plotseling spoot er een straal uit, die de vice-president vlak in het gezicht trof. Johnson was er niet in het minst door uit het veld geslagen en zette glimlachend zyu weg voort. In de Monair kazerne, waai' de Ame rikaanse soldaten gelegerd zijn, sprak hij de manschappen toe. „Ik ben er zeker van, dat gij allen uw taak tot eer van uzelf en uw land zult ver vullen. Gij zijt hier om te tonen, dat Amerika zich voortdurend en onver minderd inzet voor de vrijheid van Berlijn, wat er ook moge gebeuren..." T ranen Johnson was ook aanwezig bij de aankomst van de 1500 Amerika nen in West-Berlijn. Er werden bloemen naar de Amerikaanse soldaten geworpen en in de luid juichende menigte zag men hier en daar mensen, die tranen weg pinkten. Het was een toneel, dat in veel opzichten herinnerde aan de oorlogsjaren, toen de geallieerden steden binnentrokken, waaruit de Duitse bezetters verdwenen wa ren. V ersterkingen De vijftienhonderd Amerikanen had den order gekregen zo netjes moge lijk voor den dag te komen. Zij waren allen pijnlijk goed geschoren en za gen er in hun gevechtsuniformen keu rig uit. Bij hun bewapening bevon den zich honderd stukken anti-tank geschut, terwijl er per spoor negen pantserwagens van het type M-59 arriveerden. Het Britse garnizoen werd bovendien versterkt met acht- is het 50 jaar geleden, dat Leonardo da Vinci's beroemde schilderij ..La Gioconda", het portret van de Napolitaanse schoonheid Mona Lisa, uit het Louvre te Parijs werd gestolen door Vincenzo del Peruggia. De Amerikaanse vice-president Lyn don Johnson is zat er day in West- Berlijn aangekomen. Met ziet hem met burgemeester Brandt tijdens de officiële begroeting op het vliegveld Tempelhof. tien pantserwagens en zestien ver kenningswagens van liet type „Fer ret". De Amerikaanse gevechtseen heid had haar tanks echter op haar basis in Mannheim achtergelaten. Succes Voordat hij zijn rondrit maakte, had Johnson een bespreking met Brandt in de Berlijnse residentie van de Amerikaanse ambassadeur Walter C. Dowling. Dowling zelf en generaal Clay waren daarbij aanwezig en gedurende vijftig mi nuten besprak de vice-president met Brandt de brief, die de laatste verleden week aan president Ken nedy had geschreven. Ook over handigde Johnson Kennedy's ant woord op die brief. Na de bespre king deelde Johnson mee, dat hij en Brandt het geheel met elkaar eens waren. „Onze besprekingen zijn een succes geweest. Mijn mis sie is een succes" M Een beeld van de zonegrens bij M Helmstedt: een Amerikaans M konvooi uit Mannheim op weg j§ naar West-Berlijn gefotogra- M feerd bij het overrijden van de M zonegrens bij de Russische controle. Boodschap In een redevoering tot de Westberlij- ner3 zei Johnson o.m. „Ilc ben naar Berlijn gekomen op instructie van president Kennedy. Ilc moet U na mens hem zeggen en ook namens mij zelf, dat de toezegging die hij heeft gegeven over de vrijheid van West- Berlijn en de toegangsrechten tot Berlijn vaststaat. Voor het voortbe staan en de scheppende toekomst van deze stad zeggen wij, Amerikanen, toe wat onze voorouders toezegden bij de stichting van de Verenigde Sta ten: „Ons leven, ons fortuin en onze eer". Johnson zou vanochtend vroeg per vliegtuig uit Berlijn naar de V.S. ver trekken De perschef van het Witte Huis Pier re Salinger heeft zondagavond mee gedeeld dat de Amerikaanse vice-pre sident Lyndon Johnson onmiddellijk 11a aankomst met president Kennedy overleg zal plegen. De president had eerder laten aankon digen dat Johnson naar zijn vakan tieverblijf te Hyannisport zou komen. Dit plan is gewijzigd, Kennedy vei'- Volgens de Londense Sunday Times wil premier Nehroe van India zijn bemiddeling tussen oost en west inzake Berlijn aan bieden. De Sunday Times schreef dat Nehroe voornemens was het vraagstuk Ber lijn op te nemen met premier Kroesjtsjew en president Kennedy, na bijwoning van de aanstaande con ferentie van zogenoemde niet gebon den landen in Belgrado. De Sowjet-Unie is thans bezig een campagne te voeren om internatio nale steun te winnen voor haar poli tiek inzake Berlijn, omdat zij ervan uitgaat, dat de Berlijnse crisis waar schijnlijk in de algemene vergadering van de Verenigde Naties zal komen. De Russische campagne heeft vooral de Zuidamerikaapse, Afrikaanse en Aziatische landen op het oog. Kroesjtsjew heeft reeds uitvoerige diplomatieke nota's verzonden, waar in hij de Russische doelstellingen ten aanzien van Berlijn uiteenzet, en erop aandringt diplomatieke erkenning te verlenen aan de Oostduitse republiek. Deze nota's zijn uitgegaan naar ver scheidene landen, die op 1 september te Belgrado de conferentie van neu- tralistische staten zullen bijwonen. Deze landen beschikken gezamenlijk over 25 van de 99 stemmen in de Verenigde Naties en kunnen daarom de doorslag geven bij een eventueel debat tussen oost en west. aldus Johnson. trekt hedenmorgen naar Washington. Frankrijk boycot zitting Rustige zondag na relletjes bij basis De algemene vergadering van de Verenigde Naties zal vandaag in buitengewone zitting bijeenko men om de kwestïe-Bizerta te bespreken. De zitting zal 's mid dags om half vier beginnen. De Franse afgevaardigde zal de zit ting niet bijwonen. Tunesië was aan de vooravond van het Bizertadebat in de algemene ver gadering van de Verenigde Naties volmaakt rustig, dit in scherpe te genstelling tot de relletjes van zater dag en vrijdag. In de havenstad Bizerta, waar Fran se troepen gedurende tien uur van vrijdagavond tot zaterdagmorgen me nigten Tunesiërs met brandslangen hebben bespoten, reduceerde het Franse garnizoen zijn patrouilledien sten en nam wat prikkeldraadver sperring weg. In Tunis zelf, waar president Bourguiba zaterdag 100.000 Tune siërs voorging bij het eisen van ontruiming van de basis Bizerta, vond een uittocht plaats naar het strand zoals op elke zonnige dag. In Tunesische regeringskringen richt men nu al zijn aandacht op het Bi zertadebat. Uit welingelichte kringen in Tunis weid vernomen, dat men enige moeilijkheden verwachtte bij het verkrijgen van tweederde dei- stemmen in de vergadering voor de Afro-Aziatische resolutie waarin aan gedrongen wordt op ontruiming door Frankrijk van de basis Bizerta. President Bourguiba heeft dezer da gen formeel de uitnodiging aanvaard om de komende conferentie in Bel- RUSK „Wij zullen niet uit W.-Berlijn worden gedrukt" De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Rusk, heeft zondag avond in een televisievraaggesprek gezegd: „Wij zullen niet uit West- Berlijn worden gedrukt". Het Berlijnse vraagstuk zal vrijwel zeker voor de Verenigde Naties wor den gebracht als de crisis zeer ernstig zou worden. Rusk zei echter niet te geloven dat het Westen de zaak nu reeds aan de Verenigde Naties zal voorleggen omdat de wereldorganisa tie waarschijnlijk bij de direct be trokken landen zal aandringen op on derhandelingen over het probleem. Verder zei Rusk te verwachten dat dit jaar onderhandelingen met de Russen zullen worden gevoerd. De plaats en het tijdstip moeten door de betrokken regeringen worden vastgesteld, maar de onderhandelingen worden gehou den. Geen uitlevering De regering van het koninkrijk heeft besloten de zeven Venezolaanse ge vangenen, die op 8 juni op Curasao zijn geland en later naar Nederland zijn overgebracht, bescherming te verlenen tegen ternggeleiding naar Venezuela. De Venezolaanse rege ring had om teruggeleiding verzocht. De gevangenen hebben opdracht ge kregen het grondgebied van het ko ninkrijk zo spoedig mogelijk te ver laten, aldus blijkt uit een zaterdag gepubliceerd regeringscommuniqué. MOSKOU VERWERPT AMERIKAANS PROTEST De Sowjet-Unie heeft de V.S. mee gedeeld, dat zij de Oostduitse maat regelen aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn „volkomen begrijpt en grado van zogenoemde niet gebonden 1 steunt", aldus" meldt het Russische landen bij te wonen. persbureau Tass. Reactie: „Onjuist" en „Onzin" „Bezetting Nieuw-Guinea zou moeten terugtrekken" (Van onze Haagse redactie). Prof. nar. Duynstee, de Nijmeegse hoogleraar die zo snel mógelijke overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië voorstaat, heeft een aantal zeer merkwaardige mededelin gen gedaan, die van officiële zijde als pertinent onjuist en van andere zijde, minder diplomatiek, als onzin zijn be stempeld. Prof. Duynstee meent namelijk te weten, dat de bevelvoerende officieren in Nieuw-Guinea onlangs een ge heime instructie uit Den Haag hebben ontvangen om bij een Indonesische aanval te evacueren. De commandanten zouden strikte orders hebben ontvangen ervoor zorg te dragen dat geen druppel Nederlands bloed voor Nieuw- Guinea zou vloeien. De marineschepen zouden slechts moe ten dienen om evacués op te nemen. Prof. Duynstee deed deze mededelingen in een besloten bijeenkomst van het bestuur van de Federatie van Oud-strijders. Hij toonde zich zeer zeker van zijn beweringen en herhaalde deze desgevraagd meer dan eens. De secretaris van de federatie, de heer P. J. G. A. Ego, vroeg o.a. de vroegere staatssecretaris van marine, het huidige Kamerlid, vice- admiraal b.d. H. C. W. Moorman om enige opheldering. De heer Moorman noemde de uitlatingen van de heer Duynstee pertinent onjuist. Ook de officiële woordvoerder van de minister van defensie ontkende de juïsthéid van de beweringen van de heer Duynstee, die hij aanduidde met „volledig uit de lucht gegrepen". Naar de heer Ego meedeelde, zou de heer Duynstee voorts hebben verteld te beschikken over gegevens dat de militaire attachés van Australië en Amerika in Djakarta, de Indonesische machthebbers zouden hebben aangeraden om zeer snel op te treden bij een aanval op Nieuw-Guinea. „Bezet gelijk Biak en Hollandia, zodat het zo spoedig mogelijk achter de rug is", zouden zij hebben gezegd. In kringen van de Oud-strijders Federatie spreekt men van „onzin". WERK AAN ONDERBOUW KOMT OP GANG Bouw van de tien pijlers parallel met fabricage van brugstukken TUSSEN Goeree-Overflakkee en de Hoekse Waard, op de lijn Ooltgensplaat-Numansdorp, komt in gestaag tempo de onder bouw van de Haringvlietbrug van de grond. „Van de grond" wil hier zeggen: de bodem van het woelige Haringvliet, waar in twee enorme heimachines meterslange betonpalen laten ver dwijnen. De basis voor de tien pijlers van de Haringvlietbrug, waarvan er zich reeds drie beginnen af te tekenen. Voor het lekenoog al thans wat men op regelma tige afstanden in het Haring vliet ziet zijn de stalen damwan- den, waartussen de betonpalen worden geheid. Wel markeren zij uiteraard! uitstekend de plaatsen, waar de pij lers de meer dan twaalfhonderd me ter lange brug zullen dragen. Hoewel de brug eerst in 1964 voor het verkeer zal worden opengesteld, zullen de eerste van de pijlers toch reeds begin volgend jaar gereed zijn. In maart van 1962 wordt zelfs reeds het eerste bruggedeelte tussen twee pijlers op zijn plaats gebracht. Want intussen werkt in de omgeving van Alblasserdam een combinatie van staalfabrieken aan de bovenbouw van de brug. In maart is de eerste, honderd en zes meter lange overspan ning gereed en deze moet onmiddel lijk „de werf" verlaten, opdat men terstond de kiel kan leggen voor de tweede overspanning. Hoewel dus on der- en bovenbouw van de brug af zonderlijk zijn aan- en uitbesteed, werkt men volgens in elkaar grijpen de schema's: na maart 1962 zal zo ongeveer iedere twee maanden én een pijler én een overspanning ge reed komen. (Zie slot pag. 2 kol5) Terschellingse jongen is terecht Terwijl politie en inwoners van Ter schelling en op dit eiland verblijven de vakantiegangers op zoek waren naar de sinds 9 augustus vermiste Johan Haantjes, was deze uloscho- lïer „ergens" in Nederland bezig met het opknappen van allerlei karwei tjes om zo in zijn onderhoud te kun nen voorzien. Zaterdagmiddag is aan de ongerust heid over zijn verdwijning een einde gemaakt, dank zij de oplettendheid van een inwoner van Appingedam. Op zijn aanwijzingen kon de jongen daar worden aangehouden. Bij het verhoor door de rijkspolitie is komen vast te staan, dat de zestienjarige wegens niet overgaan op de uloschool onenigheid met zijn ouders had ge kregen, waarop hij besloot het ouder lijk huis te verlaten Adenauer dinsdag naar Berlijn Het aangekondigde bezoek van bondskanselier Adenauer aan West- Berlijn heeft dinsdag plaats, aldus heeft een woordvoerder van de se naat meegedeeld De bondskanselier zal besprekingen voeren met leden van het stadsbe stuur, een tocht door de stad en langs de afscheiding met Oost-Ber lijn maken en het vluchtelingenkamp Mavienfelde bezoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1