PQ[QVINCIALE ZEEUWSE COURANT „00ST-BERLIJN BLIJFT GESLOTEN" STRANDPASTORAAT: de kerk kampeert tussen badgasten Lyndon Johnson naar Bonn en West-Berlijn Opnieuw betogingen tegen basis Bizerta Prolesten Namen Vandaag... de vraagbaak voor duizenden toe risten op Schouwen. „Wie naar de duinovergang wil, passeert onze kiosk", zegt de heer Elgersma „ome Daar' bij de kinderen. In werk domineert evangelische spits Provinciale Zeeuwse Directie: F van de Velde en F B. BV WH B1H|| M H H M M S II VV III III II I WW H| 1 fi log. mededelingen driemaal tarief. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. wi *-■ H- WK .KW m m m ffl Bh Hoofdredacteuren: - W. Leertouwer en Q. A. de Kok. 25 ceQt P« reBel met een minimum «STiw pTS™Ï. t n fë WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no 359300 p.z.C Middelburg Bureaus: Vllsslngen Walstr. 53-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3548. adv. 3647/3643; Middelburg. Markt 61. tel. 3843 «b.g.g. red 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel 6140(b.g.g red 7853 adv 6213). Oostburg tel 2395. Te.neuzen tel 2116. ZierUoee red .el lAZh adm tel 2094 P.Z.C.-zaterdagnummer 1 UIT DE INHOUD van dit zes- 1 ff tien pag. tellende P.Z.C.-zater- ff dagnummer noemen wij: Stem- men uit de kerken (pag. 3); „Zeelands toeristische troeven" (pag. 6)letterkundige kro- §f mek en kunst (pag. 9)Radio M ee en T.V. plus Films in Zeeiand (pag. 11)Kerken en Maat- ee schappij en feuilleton (pag. 13) ee en de kinderkrant met klan- ken uit de ether op pagina 15. n iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii^ troepen naar West-Berlijn ULBRICHT VERKLAART IN TELEVISIEREDE De Oostduitse coinmunlstenleïder Walter Ulbricht heeft gister avond tijdens een rede voor radio en televisie gezegd, dat het het westen niet zal gelukken om de afgesloten grens tussen Oost- en West-Berlijn te heropenen. Hij zei, dat de rode vlag stevig op de Brandenburger poort was geplant en dat deze daar zou blijven staan. „Er is geen kans op, dat wij onze actie zullen herzien", zei liïj. Hij voegde er aan toe: „De Sow jet-Unie en de Duitse Democratische Republiek zullen zich niet laten chante ren". Ulbricht wees de protesten van de westelijke bondgenoten over de sluiting der grenzen van de hand. President Kennedy van de Verenigde Staten heeft gisteren be sloten vice-president Lyüdon Johnson naar Bonn en Berlijn te zenden om de Westduitsers gerust te stellen. In de nacht van donderdag op vrij dag hebben de Oostduitse Vopo'sin enkele uren een muur laten metselen op de Potsdarnmerplatz, zodat Ber lijn op deze plaats letterlijk dichtge metseld is. De muur is vervaardigd van betonplatenmet daarbovenop stenen met ijzeren staven voor het aanbrengen van prikkeldraad. Blokkadeheld generaal Clay komt mee Johnson komt vanmiddag in Bonn aan. Hij zal een gesprek hebben met bondskanselier Adenauer en later burgemeester Brandt van West-Ber lijn ontmoeten. De vice-president van de V.S. wordt vergezeld van gene raal L. D. Clay, die tijdens de blok kade van Berlijn in 1948-'49 com mandant was van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland. De aanwezigheid van Clay in West- Berlijn zal naar verwacht wordt een bijzondere uitwerking hebben op het moreel van de Westberlijners, die hem zijn gaan beschouwen als de redder van de stad toen alle toe gangswegen waren geblokkeerd, en onder Clay's leiding de luchtbrug- werd ingesteld. Geruststelling De Westduitse regering heeft zich gisteravond enthousiast uitgela ten over de aankondiging, dat de Amerikaanse vice-president en generaal Clay naar Duitsland zul len komen, In het enthousiasme over da reis van Johnson slikten de christendemocraten van Ade nauer zelfs hun boze woorden weg, die zij hadden willen uiten over de onverwachte briefwisse ling tussen burgemeester Brandt van West-Berlijn en president Kennedy. Voorwaarde Brandt ,op zijn beurt, zei gistermid dag, dat het hem „veel genoegen" had gedaan te vernemen, dat de Amerikaanse vice-president naar Duitsland zou komen. Kort tevoren had hij op onomwonden wijze het westen er nog aan herinnerd, dat de Verenigde Staten, Frankrijk, en Engeland zich hadden vei'bonden om pal te staan voor de hereniging van Duitsland. Hij ging zelfs zover er aan te herinneren, dat dit een voor waarde was geweest waarop West- Duitsland tot het westelijk bondge nootschap had willen toetreden. Versterking Brandt zei dit in de Bondsdag, nadat de Westduitse bondskanse lier, Adenauer had meegedeeld dat West-Duitsland zijn militai re paraatheid binnen de NAVO zal verhogen. Adenauer zei voorts dat de bonds regering van oordeel is dat het nog steeds mogelijk is door middel van onderhandelingen een oplossing te vinden voor de toestand waarin de wereld zich bevindt. Zij is bereid elke regeling te steunen voor onderhande lingen van de vier mogendheden die voor Berlijn en Duitsland verant woordelijk zijn. Voor de V.N. Brandt zei, dat hij er voorstander van was de „menselijke ellende" van liet verdeelde Berlijn voor de Vere nigde Naties te brengen, voordat an dere landen dat deden. „Ik beweer niet, dat dit een ideale oplossing zou zijn, maar wij moeten vechten om de openbare mening in allo landen ter wereld aan onze kant te krijgen". Meer Amerikaanse Het Amerikaanse garnizoen in West-Berlijn zal met 1500 man worden versterkt. President Kennedy heeft liiertoe besloten hi verband met „het overbren gen van Oostduitse strijdkrach ten naar Oost-Berlijn". Het Witte Huis heeft meegedeeld dat een reeds in West-Europa gelegerde strijdgroep van 1500 man via de autoroute door Oost-Duitsland naar West-Berlijn zal gaan. De troepen worden daar zondag verwacht. Het Amerikaanse garnizoen in West- Berlijn bedraagt 5000 man. De Fran se en Engelse garnizoenen tellen sa men ongeveer 6000 man. Het besluit werd bekendgemaakt kort nadat president Kennedy over leg had gepleegd met zijn voornaam ste adviseurs. In het officiële com muniqué wordt gesproken van „een passende versterking" van de Ame rikaanse troepenmacht in Berlijn. EIND DIT JAAR AMERIKAANSE ASTRONAUT ROND AARDE Het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart, de N.A.S.A., heeft gis teren gezegd dat er geen gedeeltelijke ruimtevluchten meer zullen 1 volgen. Eind dit jaar zal een poging gedaan, worden een man in een l baan om de aarde te brengen. De N.A.S.A. maakte bekend dat de twee reeds gedane ruimtevluchten alle nodige gegevens hebben op- 1 geleverd. Bourguiba roept bevolking op Parijs stelt onderhandelingen voor President Bourguiba van Tune sië heeft gisteren te Sousse mee gedeeld dat er vandaag beto gingen tegen Bizerta zullen wor den gehouden. Indien de Fran sen gaan schieten op de „rustige en ongewapende betogers" zul len Tunesische troepen terug schieten, aldus de president. Ad- Ie Tunesische strijdkrachten hebben desbetreffende bevelen gekregen. President Bourguiba zei dit bij het officiële begin van drie dagen van betogingen in Tunesië tegen de aan wezigheid van Franse strijdkrachten te Bizerta. Een menigte Tunesiërs heeft gister avond reeds voor het plaatselijke hoofdkwartier in Bizerta van de Neo Destour, de Tunesische nationalisti sche partij, een betoging gehouden waarbij geschreeuwd werd: „Ontrui ming, ontruiming". Een woordvoerder op de Franse basis zei, dat de Franse troepen bevel gekregen hebben, incidenten te vermijden. Het Tunesische pers bureau T.A.P. meldde gisteravond dat het aantal betogers op meer dan 50.000 kon worden geschat. Franse vliegtuigen vlogen op '25 meter hoogte boven de betogers. Frankrijk heeft inmiddels formeel de Tunesische regering benaderd in te stemmen met het openen van directe onderhandelingen over de kwestie- Bizerta. De Tunesische regering heeft gisteren de voorstellen echter afge wezen. In de Tunesische staatscourant is melding gemaakt van de „voorlopige" overneming van acht Franse firma's door de staat. Een door de Tunesische regering benoemde commissie zal de leiding van de firma's op zich nemen. Demonstranten bespoten met kokend water H Te middernacht zijn bij het pa- leis van de gouverneur te Bi- |e kerta gevechten uitgebroken ff s ken tussen Franse troepen en m demonstranten. Dit heeft het n ee Tunesische persbureau „Tunis- H Afrique-Presse" bekendge- f§ ee maakt. §e H Volgens het persbureau was er niet geschoten, maar waren de ee êe demonstranten met kokend wa- H ter door de Fransen bespoten s toen de betogers te ver opdron- ee gen. Verscheidene Tunesiërs M hadden letsel opgelopen vanwe- m H ge het „kokende water", aldus „Tunis-Afrique-Fresse". Direct na het uitbreken van de crisis rondom Berlijn is er ge roepen om economische sancties tegen Oost-Duitsland en zelfs tegen het gehele Sowjet-blok. En prompt volgde op dat geroep een duidelijke afwijzing in Londen. Men wees er op, dat Engeland in het verleden weinig plezier beleefde van economische sancties en ...dat ze nimmer tot het beoogde doel hebben geleid. Ook de Westduitse minister van eco nomische zaken, Erhard verklaarde zich tegen een blokkade van Oost- Duitsland. Er is een levendig han delsverkeer tussen West- en Oost- Duitsland. dat in beide richtingen on geveer een miljard mark per jaar bedraagt. Voor West-Duitsland, waar de hoog conjunctuur op dit ogenblik enigs zins afflauwt zou een Oostduitse blokkade dus een heel zwaar offer betekenen, waar van het effect pre cies tegengesteld zou zijn aan de wens tot het toedienen van een lesje aan de communisten. Het effect zou namelijk zijn, dat Oost-Duitsland zijn economie nog sterker zou moe ten harmoniseren met de communis tische landen en dus dat de banden met Moskou steviger zouden wor den dan ooit tevoren. Men zou van een blokkade tegen Oost-Duitsland eigenlijk in Moskou alleen maar plezier beleven zoals men vandaag daar ple zier beleeft aan de protestnota's van de Westerse mogendheden. In de Frankfurter Zeitung werd gisteren opgemerkt, dat protesten tegen com munistische maatregelen, hoogst ge vaarlijk zijn. Er is niets wat com munisten meer tot provocaties aan spoort dan het indienen van protest nota's. Die nota's worden namelijk beschouwt als evenzovele bewijsstuk ken voor de doeltreffendheid van de communistische maatregelen, waar tegen wordt geprotesteerd. Men meent aan de vijand van het communistische stelsel een neder laag te hebben toegebracht en dat succes nodigt uit tot het bezinnen op nieuwe provocaties, welke nog meer nieuwe successen beloven. De Frankfurter Zeitung is van me ning, dat president De Gaulle ditmaal de beste houding tegenover de com munisten aannam. Hij was zwijg zaam en hij gaf de communisten geen gelegenheid zich behagelijk te voelen na een woedend protest. Wel nam hij maatregelen om de Franse strijdkrachten te versterken, aange zien er rond Berlijn nog wel meer communistische provocaties zullen volgen. Het is erg ouderwets op uitdagingen te antwoorden met het versterken van het militaire potentieel, maar tot nog toe is dat net enige middel geweest, waarvoor de communisten een zeker respect toonden. Nu de fruitveilingen op volle toeren werken wordt de aandacht van de consumenten weer wat na drukkelijker gevraagd voor de „won derschone" namen, waarmee de fruit kwekers hun produkten versieren. Er zijn peren, die namen dragen welke de titel van een liefdesroman konden zijn en appelen, waarmee men zo on geveer de sprookjeswereld binnen wandelt. Een Nederlands weekblad heeft daarvoor een zekere teleurstelling ge uit, temeer omdat men in het verle den pittige Nederlandse benamingen voor het fruit had, zoals juttepeer en sterappel. Och, die teleurstelling is wel be grijpelijk maar het is met het fruit als met libnderden andere zaken: men kiest er benamingen voor, die de verkoop stimuleren. En dat een handig gekozen naam de ver koop stimuleert, zullen alle verkoop experts beamen. Toch zou het voor de fruitkwekerij wellicht aanbeveling verdienen het wat meer te zoeken in de richting van de eenvoud. Er zijn nogal wat fruitnamen, die zowel voor de hande laar als de consument net iets te in gewikkeld zijn. IN DE SCHOUWSE WESTHOEK Dit embleem is de leidraad voor het werk van het strand- pastoraat: het Christus-mono- gram. (Foto P.Z.C.) Vrouw door stroom gedood Donderdagmiddag is de 71-jarige we duwe Th. W. YVarbroekkerk te Arn hem door elektrische stroom ge dood. Zij heeft vermoedelijk terwijl de stroom ingeschakeld was de contra stekker uit de strijkbout getrokken, waardoor deze stekker is gebroken. ff is het 400 jaar geleden, dat Maria Stuart op achttienjarige leeftijd als weduwe van de ee Franse dauphin uit Frankrijk ee naar Schotland terugkeerde, H waar zij als koningin en als ri- ff ee vale van haar nicht koningin =j Elisabeth een dramatisch be- leidde, dat in 1587 ein- digde met haar onthoofding te j= ee Fotheringay. §j heeft in België de jaarlijk- M ee se Ijzerbedevaart naar Kaas- §f kerke plaats. lillllllllllllllllllllllllllllllllöllM N DE SCHOUWSE WESTHOEK kampeert de kerk tussen de badgasten. Twee teams van jonge mensen hebben er te midden van een wirwar aan tenten, caravans en andere zo merverblijven knooppunten gevormd, waarin de koorden van hulpvaardigheid, simpele recreatieleiding, ontspanning en evangelisatie in elkaar verstrengeld zijn. Strandpastoraat staat er in de noemer, waaronder dit alles in Westenschou- wen en Renesse gebeurt. Een convent van de Hervormde en Gereformeerde Kerken in het duingebied is er gewoon aan begonnen. Maar het heeft tegelijk voor een novum op het lijstje van interkerkelijke activiteiten gezorgd. „Wij zyn er iedere dag...." In het Nederlands en in het Duits staat dit met witte letters op een bord, dat aan een houten kiosk is ge spijkerd. En de opsomming, die dan volgt inlichtingen, bilio- theek, boekverkoop, kinderspelen kan alleen maar onvolledig blij ven. Want teamleider en -leden hebben geen vastomlijnd werk plan. Zy organiseren lampionop- tocliten, zangavonden en teen- ageravouden, maar ook gespreks- avonden, kinderspelen en outmoe- tingsbijeenkomsten. En wie bij de teamleider op het kampeerterrein aan de Steenweg in Westenschouwen, ulo-leraar D. A. Elgersma uit Bilthoven, bin nenstapt om te vragen hoe laat de eerstvolgende bus vertrekt, krijgt dat op de minuut af te ho ren. Het strandpastoraat-team is Dit is 's werelds slankste Deltavlieg- tuig, de Handley Page HP. 115, dat donderdag zijn eerste vlucht heeft gemaakt vanaf het Engels militair vliegveld te Bedford. Squadron lea der J. Henderson van de R.A.F. heeft de nieuwe machine, xoaarvan de vleu gels een scherpere hoek maken dan bij welk vliegtuig ter wereld ook, si minuten met succes op alle mogelijke manieren beproefd. De HP. 115 heeft een vleugelwijdte van bijna zeven meter en is vijftien meter lang. De straalmotor ligt bovenop de romp in de staart gemonteerd. En hij heeft er echt wel kijk op na zeven weken op het kampeer terrein in een tent te hebben ge bivakkeerd. Alle mogelijke hand en spandiensten verrichten de jon ge mensen in Westenschouwen en Renesse. Zij doen dat met hun rug naar het Christus-momogram op een van de kiosk wanden: de Griekse let ters chi en rho. „In het karakter van ons werk domineert de evan gelische spits". Die woorden zijn van ds. F. Don, de hervormde pre dikant van Burgh en secretaris van het convent. (Zie slot pag. 2 kol. 3)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1