Sanovite Wetsontwerp parkeren naar Tweede Kamer Rotterdamse raad akkoord met studie voor tweede staalbedrijf Happy Food «kiüui X I VERSLAG MONDELING OVERLEG VOORTGEZET ONDERWIJS MINISTER TREEDT OP TEGEN KNETTERENDE BROMFIETSEN STUURMAN HUNZE VI DOET RELAAS VAN RAMP OP ZEE 4^aJua.2. X ül 8 PROVINCIALE ZEEUWSE. O OU RA N T VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 RAPPORT VAN BERKUM WAS TENDENTIEUS Frans en Amerikaans onderzoek naar mogelijkheden op Rozenburg De vraag over de al of niet vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf in het Europoortgebied is met het rapport-Van Berkuni, dat voor Rotterdam negatief was, nog niet afgedaan. Dat blijkt uit het voorstel van b. en w. van Rotterdam, gister middag spontaan bekrachtigd door de gemeenteraad, om door erkende deskundigen, die tot dusver nog niet in deze zaak zijn gepiengd, een rapport te doen opstellen over de economische en technische mogelijkheden van een zodanig bedrijf op Rozenburg. Namens alle fracties, met uitzonde ring van de uit twee man bestaan de communistische, sprak de heer J. Wilschut (a.r.) grote waardering uit voor de snelle wijze, waarop door het havenbedrijf de nodige contacten zijn gelegd. Hij noemde het rapport-Van Berkum het meest tendentieuze dat ooit was uitgebracht en zeide vol goede moed te zijn wat de uitslag van de nieuwe onderzoekingen betreft. Hij herinnerde eraan, dat in 1960 de tota le produktie van staal in de landen van de E.E.G. 73 miljoen ton had be dragen. Het Nederlandse aandeel daarin bedroeg slechts 1,9 miljoen. Geen wonder, dat de drang naar het oprichten van meer staalbedrijven on verminderd voortduurt, waarbij men getuige o.a. de berichten uit Oos tende vooral het oog gericht heeft op vestiging dicht bij de kust. Bezwaren Burgemeester Van Walsuni recapitu leerde daarna nog eens de wordings geschiedenis van de plannen voor een staalbedrijf in het Europoortgebied, die leidden tot het instellen van de commissie-Van Berkum, hetgeen ge schiedde met instemming en medewe ten van de regering. Een van de be zwaren, die na de publikatie van het rapport dier commissie gerezen zijn, is z.i., dat het in hoge mate beheerst wordt door de inzichten van de Hoog ovens en men kan niet stellen, dat de Hoogovens geen onmiddellijk belang hebbenden in deze zaak zijn. Objectief Dit maakt het noodzakelijk naar een beoordeling te zoeken, die in dc ob jectieve sfeer ligt. Dit nieuwe onder zoek prejudicieerl volgens de bur gemeester in geen enkel opzicht op de beslissing, die ten slotte genomen zal worden. Mocht het resultaat van het onderzoek gunstig zijn, dan zal hoogstens de gemeente Rotterdam in bepaalde mate participeren, zoals Amsterdam ook ten aanzien van het paticuliere bedrijfsleven doet. Het zijn in de eerste plaats twee Franse bureaus, 'met wie contact is opgenomen, namelijk de Société d' Economie et de Mathematique Appli- quees (SEMA) en de Société Fran- Qaise d'ÉLude d'Installations Siderur- giques (Sofresid), beide gevestigd in Parijs. De SEMA heeft reeds ver schillende belangrijke staalindus trieën in zake economische en techni sche vraagstukken van advies ge- 7 Advertentie) KINDERCAKES pal: voldoende voor 14 dagen 78 ct l-lappy Food is een product van MOLENAAR'S KINDERMEELFABRIEKEN Het vakantieseizoen beleeft: oolc Italië zijn hoogtepunt temeer daur duizenden gebruile maken an de gelegenheid om hun JPerrayosto de vakantie in midden augustus buitenshuis door te brengen. Op de Romeinse stations is het een drukte van belang de warmbloedige pas sagiers schromen niet om via de ra men de treinen in te klauteren diend, terwijl Sofresid gespecialiseerd is in het ontwerpen van staalbedrij ven. Kosten Tijdens de onderhandelingen bleek, dat ook de United Stales Steel Cor poration in Pittsburgh bereid was een studie over de vestiging van een staalbedrijf op Rozenburg ter hand te nemen. B. en w. hebben ook van deze mogelijkheid gebruik gemaakt, omdat de medewerking van dit be drijf, dat in de staalwereld h.i. een leidende plaats inneemt, de betekenis an het onderzoek alleen maar kan versterken. De kosten van liet onderzoek zijn geraamd op f 430.000. De U.S.S. zal de helft van de door haar te maken kosten zelf dragen. Jongetje verongelukt, zusje zwaar gewond Gistermorgen omstreeks half twaalf is op de Zilkerduinweg in de Zilk, in de nabijheid van huize „de Tilten- berg", dé zesjarige Dickie J. Pompe bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het jongetje wilde met zijn driejarig zusje de weg oversteken op het mo ment. dat een personenauto, be stuurd door de heer G. V. uit Noord- wijkerhout, naderde. Do beide, kinde ren werden door de auto gegrepen. Het jongetje was op slag dood; zijn zusje werd levensgevaarlijk gewond naar de „Mariastïehting" te Haarlem overgebracht. Emigrant beschuldigd van valsheid in geschrifte De 41-jarige uit Nederland afkom stige A. B., directeur van het reis bureau „Seven Seas", is in Melbour ne officieel beschuldigd van valsheid in geschrifte. Hij zóu „bewijzen van geen belas tingschuld" hebben vervalst. De aan klacht is ingediend nadat de poli tie een onderzoek had ingesteld naar een beweerd tekort van 50.000 Australische ponden in de boeken van het reisbureau. Advertentie) neem mee! De zuivere vol-tarwe smaak combineert voortreffelijk met iedere belegging. Ook zoutarm overal verkrijgbaar Gelijke kansen Gemeenten mogen kiezen uil meter en schijf (Van onze Haagse redactie) Door invoering van zowel de parkeermeter als de parkeer schijf, zal getracht worden op zeer korte termijn een stuk van de oplossing van het parkeer probleem te creëren. Binnen en kele dagen is de indiening van een wetsontwerp bij de Tweede Kamer te verwachten, dat deze weliswaar nog gedeelte lijke oplossing beoogt. Het wetsontwerp is zo samengesteld dat aan de schijf en de meter dezelfde kansen worden gege ven. De gemeenten zullen zelf kunnen bepalen tot welke vorm van parkeerregeling zij zullen overgaan. Voor het invoeren van de parkeer nieter is een wijziging van de motor rijtuigen-belastingwet noodzakelijk, aangezien in deze wet wordt gere geld welke kosten men mag bereke nen voor het gebruik van de open bare weg. Aangezien door het ge bruik van parkeermeters voor het parkeren op de openbare weg een extra belasting van het budget van de automobilist buiten de nor male wegenbelasting ontstaat, is re geling van deze heffing in de wet nodig. Voor de parkeerschijf daarentegen is alleen wijziging van de algemene maatregel van bestuur van het we- 0 Het internationale Rode Kruis wil met een lucntbrug levensmiddelen brengen nnar 3000 Tibetaanse vluchtelingen die in het hooggeberte aan de grens van Tibet eri Nepal dreigen om te komen van honger. De voorraden zullen per vliegtuig van de Ne- palse hoofdstad Katmandoe naar Pokhara worden vervoerd, en door dragers naar het op 2700 meter ho6g gelegen Takhola wor den gebracht. Ten minste 40 vluchtelin gen zouden reeds zijn gestorven en onge veer 100 zouden de dood nabij zijn. jenverkeersreglement nodig, een technische kwestie waarbij de volks vertegenwoordiging niet rechtstreeks betrokken is. Door A.N.W.B. en K.N.A.C. is enige tijd geleden een actie ge voerd tegen invoering van de par keerschijf, omdat deze bonden een extra belasting van de beurs van de automobilist wilden tegengaan. Van de zyde van politie-verkeers- deskundigen werd daarentegen gepleit voor de parkeermeter, aangezien dit apparaat de con trole door het toch al niet over bezette poütie-apparaat beter mo gelijk maakt dan de parkeerschijf. Vrije heffing De gemeenten die de parkeermeter kiezen, zullen vrij zijn in het bepalen van de heffing voor een vastgestelde tijdsduur. De bewindslieden van ver keer en waterstaat en binnenlandse zaken zijn van mening dat dit een kwestie is die gemeentelijke autono mie raakt, een gebied dus waar zij buiten wensen te blijven. Advertentie) Met sigaren slagen Karei I vragen MARKANT Brand legt meisjesschool in Zeddam in de as Gistermorgen is brand ontstaan in de rooms-katholieke meisjesschool in Zeddam. gemeente Bergh. Door de felle wind was het oude gebouw waarin zes Wassen van de lagere school zijn ondergebracht, spoedig een vlammenzee.' De brandweer van Bergh. geas teerd dodr die van Doetinchem. kon niet veel uitrichten. Het gebouw brandde geheel uit. De vermoedelijke oorzaak van de brand is een ontploffing, ontstaan tij dens schilderwerkzaamheden aan d< school. Daarbij werd de heer Helmes, hoofd van' een school, die naar het werk stond te kijken,, licht gewond aan gelaat en handen. 6 Voor de -Amerikaanse ambassade en het Oostenrijkse parlement in Wenen zijn twee bommen ontploft, die weinig schade aanrichtten. Niemand werd gewond. Op een achtergelaten briefje stond „Weer wolf". ANTWOORD OP 169 VRAGEN Toezicht op eindexamen blijft gehandhaafd In liet mondeling overleg van minister Cals met de bijzondere commissie voor regeling van het voortgezet onderwijs uit de Tweede Kamer zijn 169 vragen gerezen en beantwoord over het nieuwe wetsontwerp terzake. Het verslag ervan vergt onge veer 120 kolom drukwerk. De minister heeft o.m. verklaard, dat het onderwijs in exacte vakken op het gymnasium b op hetzelfde ni veau als op dat van het atheneum b slechts zal kunnen worden gegeven indien onderwijs in het aantal lessen van overige vakken, met name in de klassieke talen, wordt ingekrompen. Dit zou naar ministerieel oordeel het karakter van het gymnasium, gezien de omvang van het onderwijs in klassieke talen, niet aantasten. Voor het opnemen van Engels, in het eerste jaar, van natuurkunde in het tweede jaar en van scheikunde in het derde jaar, zag hij ook geen gevaar. De mogelijkheid van onderwijs in la- tijn in het gymnasium-brugjaar heeft de minister opengelaten. Daar mee wordt tevens meer vryheid aan de schoolbesturen gelaten, ook voor de openbare scholen. Keuze Duits De keus van Duits voor het bruj jaar V.W.O.H.A.V.O.—M.A.V.l viel niet bij alle commissieleden in goede aarde. De minister kent het argument, dat Frans een be tere selectieve en determinerende (Advertentie) Karei I geeft goud voor 'n riks NIEUWE VOORSCHRIFTEN Maximum geluidssterkte niet hoger dan 75 decibel (Van onze Haagse redactie) De minister van verkeer en water staat, (lrs. H. A. Korthals, wil een eind maken aan de knetterende en schrikaanjagende bromfiets, waarin vooral vele opgeschoten jongeren in de steden veel plezier hebben. Deze week zal in de staatscourant een mi nisteriële beschikking worden gepu bliceerd, waarbij nieuwe keuringsei sen voor bromfietsen-en losse hulp motoren worden vastgesteld, die ten doel hebben het hinderlijke lawaai op de weg tegen te gaan. De nieuwe bepalingen geven de politie aanstonds de mogelijkheid op te treden tegen weggebruikers, die moedwillig de gestelde normen overschrijden oi' an derszins geluidshinder veroorzaken. Sedert 1958 bestaan er al keurings eisen voor bromfietsen en losse hulp motoren. die nu met ingang van 1 oktober zullen worden verzwaard. SCHIP WELLICHT VERLOREN Vier uur opgesloten in vollopende hut Stuurman Troost, 41 jaar, de enige overlevende van de scheepsramp van de „Hunze VI" is gistermiddag in zijn woonplaats Leek in Groningen teruggekeerd. Zijn vrouw haaide hem gistermorgen in het ziekenhuis in Esens (Duitsland) af en dank zij de burgemeester van Leek, die de grenspost had verteld dat de stuur man al zijn papieren was kwijtge raakt, kwamen zij snel over de grens. In Leek stonden het gemeentebe stuur. mensen van de rederij, familie leden en buren klaar om stuurman C. Troost, die op zo wonderbaarlijke manier aan de dood is ontsnapt, te verwelkomen. De heer Troost is nog ontdaan over de tragische ramp. In sobere woor den heeft hij het relaas van zijn red ding verteld. Toen- het schip door een grond- zee op een kant werd geworpen en omsloeg was hij in het slaap verblijf. Hy viel uit zijn kooi en toen hij opstond hing zijn kooi boven hem. Vier uren lang heeft hij opgesloten gezeten in de ruim te, die geleidelijk volliep. Jüist toen het vertrek bijna geheel was volgelopen sloeg het schip op de branding en draaide het weer. Troost kon toen zonder moeite de rampzalige „Hunze VI" verla ten. Door en door verkleumd en helemaal overstuur in hij daarop snel naar het ziekenhuis in Esens gebracht. De directie van de „Groninger Beurt vaart" N.V. heeft inmiddels meege deeld, dat het gestrande schip waar schijnlijk niet geborgen kan worden. Het zinkt snel weg. Nog een klein deel steeks boven het zand uit. Over het vierde bemanningslid weet men niets. Lager spaaroverschot bij plaatselijke spaarbanken In juli is bij de plaatselijke spaar banken 143,4 miljoen gestort cn J30.8 miljoen terugbetaald. Het spaaroverschot bedroeg aldus 12,0 miljoen (v. j. juli ƒ22,8 miljoen), In juni overtroffen de stortingen de terugbetalingen met 18,2 miljoen (v.j. 21,1 miljoen). In de laatste twee maanden bleven de spaarresultaten derhalve ten ach ter bij die van de overeenkomstige maanden van 1960, zulks in tegen stelling tot de maanden januari tot en met mei. die hogere overschotten dan in I960 opleverden. Een aanwijs bare oorzaak voor dit verloop is niet aan te geven. Overigens kan uit de daling van het overschot van juni op juli niet worden afgeleid dat een eventuele dalende tendentie zich ver- s ter kt zou voortzetten. De totaalcijfers over de eerste zeven maanden van 1960 wijzen een over schot aan van 209,3 miljoen tegen 173,2 miljoen in dezelfde periode van 1960. Het gezamenlijke inleg gerstegoed van de spaarbanken onder toezicht van dc Nederlandse Spaar- bankbond bedroeg der ultimo juli ƒ3050,7 miljoen. De belangrijkste wijziging heeft be trekking op de normen voor de ma ximum voortgebrachte geluidssterk te. Geen grotere geluidssterkte zal na 1 oktober mogen worden voortge bracht dan 75 decibel, na één jaar zal deze norm worden verlaagd tot 74 en op een later te bepalen tijd stip tot 73 decibel. De nieuwe bepaling sluit aan op het onlangs in het wegenverkeers reglement opgenomen voor schrift: „geen geluid mag worden voortgebracht, hetwelk een door de minister vast te stellen, in de Nederlandse staatscourant be kend te maken sterkte, te meten op een door de minister vast te stellen en eveneens in de Neder landse staatscourant bekend te maken wijze, te boven gaat". De nieuwe keuringseisen gelden niet voor de brommers, dfe nu op de weg zijn, maar voor de brommers, die na 1 oktober door de fabrikanten wor den afgeleverd. De oude brommers zijn echter wel onderworpen aan de strenge geluidsvoorschriften, die straks van kracht worden. De politie krijgt nieuw ontworpen instrumen ten- om het geluid van de bromfiet sen te kunnen meten. Overigens waren de bromfietsfabri kanten en de importeurs reeds lang overtuigd van dc urgentie van een stringente geluidsbeperking. Na de afkondiging van de snelheidsbeper king is de kwestie van het geluid één van de eerste programmapunten ge worden van de bromfietsafdelingen van de R.A.I.. die aan de totstandko ming van de gestelde normen actief hebben meegewerkt. Aangezien de bromfiesleveranciers zodoende reeds op de hoogte waren gebracht van de nieuwe voorschriften zullen deze in het algemeen geen consequenties voor de in produktie zijnde modellen met zich brengen. Alle nieuwe bromfietsen worden per type gekeurd door liet R.A.Ï.-T.N.O.- instituut alvorens op de weg te wor den gebracht. waarde zou hebben dan Duits maar acht zulks geenszins bewe zen. Hij wijst er voorts op, dat de keuze van Nederlands en Duits in de brugklasse nog niet defini tief is. Het welgevallen van Frans in die klasse behoeft niet te be tekenen, dat de voorbereidende cursussen Frans op lagere scholen uit zouden moeten vallen. De minister zegt over het eventueel uitvallen van Grieks op de b-afdeling gymnasium o.m., dat het dc vraag is. wat me nmet het leerprogramma wil bereiken. In beide gevallen zal nog nader beraad over vorm en in houd nodig zijn. M.A.V.O.-onderwijs Inzake het M.A.V.O.-onderwijs, zegt minister Cals, dat voor een driejarige cursus een schoolexamen voldoende kan zijn, maar voor een vierjarige cursus een eindexamen met gecom mitteerden. In bepaalde gevallen kan mogelijk worden gemaakt, dat een middenstandsexamen overbodig wordt. Deze zaak wordt nog nader bezien. M.A.V.O.-leerlingen zullen tenminste twee vreemde talen moeten hebben gevolgd om tot de voorberei dende leerkring van de kweekschool te worden toegelaten. Op M.A.V.O.- scholen zal de mogelijkheid om drie vreemde talen te volgen moeten wor den geschapen. M.A.V.O.-onderwijs plus voorbereidende leerkring kweek school zouden desgewenst dezelfde rechten moeten geven als een H.A.V.O.-eindexamen. Dit ware te verkiezen boven een staatsexamen. Eindexamen Over het afleggen van eindexa mens merkt minister Cals o.m. het navolgende op: De eindexamens hebben in de eer ste plaats de bedoeling het niveau van liet onderwijs c'n de gelijk waardigheid van de afgegeven getuigschriften te waarborgen. Dit zal in het algemeen'een toezicht van overheidswege op de eindexa mens noodzakelijk maken. Tot op ze kere hoogte de genoemde bezwaren erkennende, achtte de minister aan dc evengenoemde vereisten nog het best voldaan indien aan het einde van de cursus de leerlingen ten over staan van gecommitteerden-buiten staanders eenmaal een proeve moe ten afleggen van de met het onder wijs bereikte resultaten. Indien het eindexamen geheel zou vervallen, acht de minister de kans te groot, dat subjectieve inzichten alleen over het bereikte resultaat zullen beslissen en de nodige waar borg voor niveau en gelijkwaardig heid zal ontbreken. De minister meende dan ook te moeten betwijfe len, of andere in* de vakpers genoem de systemen enige garantie op de bedoelde selectie geven. Engeland in staat tot ruimteschot halverwege maan De Britse minister Van luchtvaart Peter Thorneycroft heeft de geheim houding rond de Britse raket van het type Blue Streak opgeheven, en thans hebben de makers van de raket, Hawker-Siddeley, bijzonderheden ge geven. Dit is geschied nadat Engeland, Frankrijk en West-Duitslatid zijn overeengekomen om de Blue Streak te gebruiken bij de uitvoering van het Europese ruimtevaartprogramina. De Blue Streak is volgens de makers ervan in staat om een 1-ton zware satelliet in een baan om de aarde te brengen, welke omloop op een hoogte van 480 km kan liggen. Een 150 kg zware kunstmaan zou 100.000 mijl de ruimte in kunnen worden geschoten. Engeland zal ook een satelliet met behulp van deze raket halverwege de afstand naar de maan kunnen bren gen. Nederlandse zeeman slaat in Engeland terecht I)e Nederlandse zeeman II. W. R. is gisteren voor de magistraat in Menai Bridge (Engeland) geleid op beschuldiging van moord op Marga ret Ilughes, een 21-jarig dienstmeisje. R., een 29-jarige Amsterdammer, werd in Liverpool gearresteerd toen zijn schip, de „Wiema", daar meerde. Volgens de openbare aanklager, Ian Smith, was miss Hughes op 30 juni naar het huis waar zij in dienstbe trekking was, teruggekeerd na eeii bezoek aan haar moeder in de loop van de avond. De volgende morgen werd haar ontklede lichaam dood in bed aangetroffen. Dr. Gerald Evans, die de lijkschouwing had verricht, zei dat de dood naar zijn mening door wurging was veroorzaakt. Het bleek dat de „Wiema" op 1 juli uit Menai Bridge was vertrokken en toen het schip in Liverpool was aan- gekomen werden van de bemannings leden vingerafdrukken genomen. Volgens Smith kwamen de vinger afdrukken van R. overeen met die welke in het betrokken huis werden aangetroffen. De politie had vingerafdrukken ge vonden die erop wezen dat Iemand door het raam van de badkamer, dat die nacht openstond, was geklom men. „Twee haren die op het lijk werden gevonden, kwamen overeen met de hoofdharen van beklaagde," aldus Smith, „en monsters verf die van de butenramen van de slaapkamers en badkamer werden genomen, kwamen overeen met verfsporen op de kleding van R". Australië bitter gestemd jegens Euromarktlanden De Australische minister van handel John Mcewen heeft gisteren een ver bitterde aanval gedaan op de landen van de Europese Gemeenschap. Hij zei. dat de Euromarktlanden een bedreiging vormden voor de andere tanden, omdat zij deze landen het recht ontzegden om te leven en groot te worden in een voorspoedige en vrije wereld. Hij noemde de Euromarkt het groot ste obstakel voor de internationale handel in de geschiedenis, omdat de organisatie een torenhoge tarieven- versperring om 300 miljoen Europe anen heeft opgetrokken. Advertentie) Niet langer lopen Karei I kopen MARKANT M

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8