Oud-Vosmeerse W. M. van Dijke „melkt zich de Tweede Kamer in" SUNIL SUNIL HALEN MORGEN In Australië te warm voor de Zeeuwse kan Geref. Gemeente - Yerseke beziet maquette nieuwe kerk JAARVERSLAG WALCHERENS ZIEKENHUISVERPLEGING Examens P li QVIE Cl ALE ZEEUWSE C Q U U A N T DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1961 ZUURZOETE GESCHIEDENIS Gehuurde koe vervangt enige melkslijter van het dorp N DE STROMENDE regen zat Oud-Vosmeers W. M. van Dijke sr. woensdagmid dag onder zijn koe. Starre heet het beest en het geeft zo'n twaalf liter melk per dag. Genoeg voor het grote gezin van de heer Van Dijke, van beroep: metselaar. De heer Van Dijke wil geen melk van de enige slijter, die Oud- Vossemeer telt, zodoende. En als de vriendep en kennissen van de heer Van Dijke het willen, kunnen ze allemaal door zijn bemiddeling een koe huren. Dat heeft de heer Van Dijke gisteren zelf ook ge daan. En aan <Jifc schuchtere begin van een bloeiende veestapel wil de heer Van Dijke „zoveel mogelijk ruchtbaarheid geven'.'. sterker nog, zoals hij zegt: „de zaak moet de Ivamer in. De Tweede Kamer. Er moeten vragen over komen. Die kan de minister piet zo maar naast zich neerleggen. Den Haag is wel ver van Oud- Vossemeer, maar daar zullen ze ook niet stilzitten". Inderdaad, in Den Haag zit men ook geen duimen te draaien. De heer Van Dijke melkt. Wat wil de heer Van Dijke?" Voorshands een locale popularise^ ring van de koe. Of sterker, zoals hij zegt: „We zullen ze droogleg gen". Dat is dan niet b.edoeld voor de koeien, maar voor de enige melk slijter in het dorp, de heer A. Be velander, die een proper zaakje aan de Ring drijft. Het is intus sen wel duidelijk, dat de lieer Van Dijke iets heeft tegen de melkslij ter. „Ik wil geen dwang" zegt hij en daarmee is de voorgeschiedenis van deze romige affaire geïntrodu ceerd. Tien jaar geleden waren er nog zeven melkslijters in Oud-Vosse- meer, dat amper tweeduizend in woners telt. Duidelijk, dat de melkhandelaren elkaar de kaas van het brood aten. Zij deden hun zaken over aan het jonge, hardwerkende echtpaar Be velander. Niet dat de heer Beve lander naar een monopolie streef de: het overnemen gebeurde steeds op verzoek van de mensen, die hun zaak wilden liquideren. Tot voor kort was er naast de heer Bevelander uog één slijter „en route": de heer Van Vossen. Gevorderde leeftijd en een ver ouderde zaak deden de heer Van Vossen besluiten, zijn melkwijk eveneens van de hand te doèn. Drie maanden lang hééft de zaak te koop gestaan. Bevelander voel de er aanvankelijk niets voor. Koop zou monopolie betekenen. Maar er kwam geen andere ko per en toen veranderde de situa tie: indien Bevelander niet zou ko pen, zou de zaak van de heer Van Vossen verwateren en de klanten zouden hem kosteloos toevallen, Hiervoor vóelde Bevelander nog minder. De koop werd beklonken en Bevelandèr ging langs de oude eliëntèle van Van Vossen om te vragen, of hij in het vervolg de melk mocht leveren. „Stuk voor stuk heb ik ze afge werkt'1, vertelde de heer Bevelan der daarover, maar de heer Van Dijke heeft een andere zienswij ze. „Ze zeiden we hebben je ge kocht. En ik ben niet te koop. Dit was "dwang". Voordat Van Dijke gisteren zijn koe huurde, zag hij nog een an dere oplossing. Een melkhandelaar uit Tholen. de heer A. Schot, zou hem en een aantal van zijn aan hangers bedienen. De Slijtersver eniging*- Tholen heeft hier een stokje voor gestoken. De vereni ging vond dit, nadat Bevelander de zaak van Van Vossen had over genomen, een ongezonde toestand. Zij verzochten de twee in Bergen op Zoom staande melkfabrieken de heer Schot niet meer melk te verstrekken dan het kwantum, dal hij dagelijks in Tholen aan de man brengt. Zo gebeurde. Van Dijke liet het er niet bij zit ten. Hij huurde zijn koe. En hij wil verder. Koeien voor de kennis sen, koeien voor de vrienden. „Als ik er geld voor had, stichtte ik een eigen fabriek", Voorts is hij van meping, dat het de Kajjicr in moet In de kamer van de heer Beve lander, die het „een storm in een glas melk" noemt, zit ook de knecht van Bevelander. Hij gaat weg als er over de zaak wordt ge sproken, Zo geeft hij de gelegen heid zijn patroon te laten onthul len, dat er sprake is van een vete tussen de knecht en Van Dijke. „Bij de overname van de zaak van Van Vossen kwam het zo uit, dat de knecht de melk bij Van Dijke zou bezorgen. Toen weigerde hij. De enige. Alle klanten kwamen over". „Een vete?" zegt Van Dijke schouderophalend, „daar weet ik niets van hoor..." Vete of geen vete, tussen Be velander en Van Dijke botert het niet meer. Van Dijke heeft geen eieren voor zijn geld gekozen, maar een koe. En zo, hoopt hij, melkt hij zich rechtstreeks de Kamer in. NADELIG SALDO A.-VERZEKERING Verhoging ligdagprijzen in de ziekenhuizen Uit iiet jaarverslag over I960 van de vereniging ziekenhuisverpleging op Walcheren te Middelburg blijkt on der meer, (lat het afgelopen jaar zjch VQor deze vereniging ook weer gekenmerkt heeft door verhogingen van de Jigdagprijzen in de ziekenhui zen. Hetzelfde verschijnsel openhaar- de zich ten aanzien van de uitgaven voor klinische hulp (de B-C-verzeke- ring). Kon het vorig jaar de premie voor de ligdagenverzekering nog ge handhaafd blijven r— hoewel de prijs van het Gasthuis 15.15 ten volle betaald werd en de rechten tot f to liepen dit jaar werd deze nrjjs tot 16 verhoogd, zo iymrkt de secreta ris-penningmeester in het verslag op. Aangezien de vereniging de prijs in de laagste klas pleegt teJjetalen die ip het grootste percentage van de opnamen niet boven de 16 komt besloot het bestuur tol verboging: van de rechten en een maximum-uit kering van f 16 per ligdag. Hieraan moest een verhoging van de premie voor de A-verzekering gepaard gaan. Als één der oorzaken van het nadelig saldo der A-verzekering (f 13.130) noemt de secretaris bet feit, dat de premieverhoging eerst per 1 juli in gevoerd kon worden. In het alge meen kan zelfs bij de meest minuti euze begroting niét ontkomen wor den aan de „verrassing" van invoe ring van verhoogde verpleegprijzen. Daar ook de ziekenhuizen met plot selinge verhoging van exploitatiekos ten te kampen hebben, wil de secre taris geenszins een verwijt maken aan de ziekenhuizen, die immers ook met een kostenstijging soms met terugwerkende kraeht geconfron teerd worden. Uit reserve gedekt Dank zij een conservatief financieel beheer kon het nadelig saldo van de A-verzekering uit de reserve worden gedekt. De stijgingen van de gemid delde kosten per 'verpleegdag fin 1959 bedroegen die kosten 16.77 en in 1960 ruim 19) vormen de voor- naamsle oorzaak van het nadelig saldo van de A-verzekering. Het Drie honden geslaagd voor examen politiehond In Klein-Valkenisse hebben zes hon den dezer dagen op de najaarskeuring proeven afgelegd voor het „examen" diensthond van de Kon. Ned. Politie hondenvereniging. Drie honden slaagden, namelijk de Duitse herder „Wilson" van de wacht meester der eerste klasse P. C. Bab- bijn uit Biggekerke (315 pnt., eerste Êrijs), „Arno", een bouvier van A. al uit Nieuwerkerk (285 ptn., tweede prijs). De derde prijs kreeg de bou vier „Arco" van de heer P. J. van Scbaick uit Middelburg, met 253 pun ten. Een flink aantal toeristen woon den de demonstraties bij. aanvullend fonds boekte een voorde lig saldo van bijna 7i00, welk be drag aan de reserve werd toege voegd. Het nadelig saldo van de kli nische kostenverzekering B-C beliep ruim 5000, die gedekt werden uit de reserve. Na de personeelsvereniging v.an de Schelde te Vlissingen, zo blijkt ver der uit het verslag, besloten heeft haar leden op kostendekkende basis te verzekeren, verloor de vereniging voor ziekenhuisverpleging op Wal cheren daardoor rond negenhonderd leden. Voorts wordt in het verslag de aan dacht.gevestigd op de nieuwe 2e klas B-yergekering, die ingevoerd is ten einde tegemoet te komen aan de be hoefte om in één verzekering een aantal risico's te dekken. Voor deze nieuwe verzekering kon men ruim duizend leden boeken. Prof. Kamphuisen - 64 jaar oud - in Arnhem overleden Tot 1928 advocaat en procureur in Middelburg Woensdagochtend ia in het St. Elisa- bethsgasthuis te Arnhem waar hij dezer dagen voor ccn operatic waa opgenomen op 64-jarige leeftijd overleden prof. nir. P. W. Kamphui sen, voorzitter van de raad van com missarissen van de Algemene Kunst zijde Unie N.V. Na zijn rechtenstudie was prof. Kamphuisen eerst secretaris bij het Internationaal Intermediair Instituut te Den Haag, Daarna vestigde hij zich als advocaat en procureur te Middel burg. tot hij in 19.28 hij de A.K.U. in dienst trad als hoofd van de juridi sche afdeling. In 1930 volgde zijn benoeming tot chef algemene zaken. Zeeuwse kinderen naar Bio-vakantieoord Vandaag der trek kop 33 Zeeuwse kin deren in de leeftjjd van 6 tot 13 jaar voor een vakanfje van zes weken naar het Bio-vakantieoord „Russen- duin" te Bergen aan Zee. In dit va kantieoord worden het gehele jaar door kinderen uit alle delen van Ne derland verpleegd. Voor opname in het Bio-vakantie oord komen uitsluitend schoolgaande kinderen in de leeftijd van 6—12 jaar in aanmerking, waarvoor de school arts de uitzending nodig acht en waarvan de ouders of verzorgers na- genoog niet in staat zijn iets voor de verpleging bij te dragen. Voor de dekking van de onkosten wordt tweemaal per jaar in alle Ne- derlandsfe bioscopen een collecte ge- hoyden. De Zeeuwse kinderen, die AavertenUe r, NEDERLANÜS Ittül litBKIM KAÜIHIltl ■HBIHSNHHBHHHHHHHhHBSH Hein Cujé naar Praag Dezer .dagen ontving de Middelburg se atleet Hein Cujé (Dynamo) van de N.T.C. der K.N.A.U. bericht, dat hij uitgenodigd is deel te nemen aan een grote internationale cross-coun try, die op 24 september a.s. te Praag zal worden gehouden. Op de 26e sep tember zal hij dan uitkomen in een baanwedstrijd. die eveneens in Praag gehouden wordt. Naast Cujé, zijn ook Kunen van Sprint en Delnoye van Kimbria voor deze wedstrijden geïnviteerd. Afgelopen zondag nam de Middelbur- fer deel aan een zeer sterk bezette 000-meterwedstrijd te Brugge. Na een groot deel van de wedstrijd liet tempo te hebben aangegeven werd hij in de laatste meters nog gepasseerd door Alloiisius en Hanswjjck, bei den Belgen. Hans Bostelaar werd in deze race 12e. Burgemeester Wissenkerke 1 september met pensioen Bij Koninklijk Besluit is aan J. van Halst op zijn verzoek met ingang van 1 september 1961 eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Wissenkerke. Belgische auto's botsten Op liet kruispunt in de omweg rond IJzendijlce bij de marechausseeka zerne zijn dinsdagmiddag twee Bel gische personenauto's in botsing ge komen. Eén van de wagens sloeg over de kop. De inzittenden van de ze wagen, de bestuurder met twee kinderen werden evenals de bestuur der van de andere auto slechts licht gewond. De auto's werden zwaar be schadigd Nieuwbouwplannen voor beschuttende werkplaatsen In het verslag over het jaarverslag van de stichting Federatie van be schuttende werkplaatsen in Zeeland zal de kopregel wellicht verwarring hebben veroorzaakt, omdat die "niet jn overeenstemming was met het ar tikel. In deze kopregel werd vermeld, dat Vlissingen en Goes plannen heb ben voor nieuwe werkplaatsen. Dit is onjuist, daar --- en dit zal men uit het verslag gelezen hebben in Vlissingen en Oostburg nieuwbouw plannen gemaakt zijn. LEZERS SCHRIJVEN Rijwielpad en busdienst Als vakantiegangers hebben we en kele weken geleden zeer genoten van het prachtige land Walcheren. Wij wilden echter gaarne twéé op merkingen doorgeven, die U enkel maar moet zien als opbouwende kritiek. Uw onvolprezen V.V.y. kan er moge lijk nog zijn nut mee do,en. Aller eerst is daar het rijwielpad SJoute- lande-Vlissingen. Het aantal loslig gende tegels is legio en op sommige punten zou men" zelfs van een ge vaarlijke situatie kunnen spreken. Walcheren herrees uit de waters nood. Mogelijk is het verbeteren van dit pad slechts een peuleschilletje tot hetgeen gepresteerd werd De tweede opmerking geldt de bus dienst Öostkapelle e.d. Middel burg, In Öostkapelle gelogeerd, na men wij de bus naar Middelburg voor het prachtige licht- en klank spol in de Abdij. Wij moesten ech ter voortijdig uit de Abdij vertrek ken om de bus van 9.30 uur te ha len. daar er geen bus tussen 0.3GL&P 11.30 uur rijdt. Wij vonden dit oók voor andere bezoeken aan Middel burg een ernstige tekortkoming. Wolfheze, A. Dekker, „De Waagschaal". ZEEUWEN ALS EMIGRANTEN „Ze krijgen ons niet meer terug naar Nederland" Van onze correspondent in Australië) „Ik vind Australië wel eng mooi, maar in de zomer is het er te warm voor de Zeeuwse kap". Dat zegt mevrouw A. Borger uit Veere, die met haar echtgenoot en dochter een bezoek brengt aan haar andere dochter, die on geveer zeven jaar geleden naar Australië emigreerde. Dat is alle kritiek, die ze op dit land heeft, hoewel ze toch voor Veere kiest. Toen de dochter van mevrouw Bor ger naar Australië ging was haar verloofde, de heer H. v. d. Berg, daar reeds, In dit verre land trouw den ze. „We hebben niet veel van de gewone emigranten-moeilijkheden gemerkt", zegt mevrouw v. d. Berg Ze hadden minder moeite om huis vesting te vinden dan een gezin met kinderen. „Wanneer iedere emigrant Hiér zo beginnen kon, zou het nog Voor het praktijkdiploma machine- schrijven (130 aanslagen per minuut) slaagden: E. van Loenea; J. Moort- hapièr; N. de Kunder; A. Howell; L. de Kraker; M, van Baai; L, de Klerk én C. Verhuist, allen t,e Axel, Voor het diploma Nederlandse han delscorrespondentie, afgenoipen door de Nederlandse Associatie voor Prak tijkexamens, slaagde mejuffrouw J. J. den Boer te O.- en West-Souburg. MEER DAN DUIZEND ZITPLAATSEN Zo sal de nieuwe kerk van de Gere- formeerde Gemeente te Yerseke er uitzien. Op het ogenblik staat in de consistorie van het. oude gebouw een maquette. Foto: de achterzijde met bijgebouwen en pastorie. Foto P.Z.C.) wel gaan", aldus mevrouw' v. d. Berg. Haar echtgenoot is timmerman van beroep en dal is een vak, dat voor een emigrant geen moeilijkhe den oplevert. „Werk is hier genoeg" zegt de heer v. d. Berg. Alleen de taal, daar hadden ze in het begin nogal wat moeite mee. Veel emigranten zoeken hun ge luk in de grote stad, maar de heer v. d. Berg heeft het gevonden in een klein plaatsje dicht hij Mel bourne. Eerst werkte hij bij een haas, maar ongeveer vijf jaar ge leden ondernam hij de grote sta]) en begoii voor zichzelf te werken. „Dal gaat hier allemaal veel ge makkelijker dan in Holland. Er zijn heel wat minder voorschrif ten en je hebt ook minder kapi taal nodig", aldus de heer v. d. Berg. Het bouwbedrijf in Australië is wel iets anders dan in Nederland. Er wordt niet alleen in steen gebouwd, ma.ar vooral ook in hout, „Fibj'o" en asb,est cementplaten. De heer v. d. Berg verbeterde ook zelf de woning die bij kocht. Onlangs werd een dochter geboren én dat was één van de redenen, waarom het echtpaar Borger naar Australië ging: „We wilden onze kleindochter graag eens zien". „Wilt U wel gelóven, dat we in Australië heel wat vrienden hebben gemaakt", zo zeggen dé heer en me vrouw Borger. Want er wonen nog al wat Nederlanders in de buurt van het plaatsje Mt. Evelyn. Er worden Nederlandse kerkdiensten gehouden door de Reformed Churches en er is een Nederlandse predikant. Mevrouw Borger was bij haar aan komst jn Australië in Zeeuwse kle derdracht en daardoor had ze nogal wat bekijks. Of de Jieër en meyrnmv Borger voorgoed in Australië willen blijven? „Dat is niets meer voor ons", aldus de heer Borger, die vroeger in het baggerbedrijf werk te, maar nu gepensioneerd is, „Je kunt in Australië beslist goed ver dienen; voor de jongelui is het er best, maar wij hóuden bet op Zee land". Het standpunt van bun doch ter en hun schoonzoon is: „Zo krij gen ons niet meer terug naar Ne derland". Financiële kant van het project kwam vlot en spontaan „rond" TWEEHONDERD werkuren zitten er in de maquette voor een modern nieuw bedehuis, die op het ogenblik in de consistorie van de kerk der Gereformeerde Gemeente van Yerseke is te bezich tigen. Mosselschipper-knutselaar A. de Koeyer heeft met dit knappe stukje handenarbeid eigenlijk voor zijn mede-gemeente leden de tekeningen gelezen van de architect en hen zo een in druk gegeven van het gebouw, waarvoor de plannen kant en klaar zijn. Een kerk, die 1050 zitplaatsen zal krijgen, een schip zal hebben met een oppervlakte van bijna 800 vierkante meter e" zes ton zal kosten. naar „Russencjuin" gaan, zijn afkom stig uit de volgende plaatsen: Goes (8); Vlissingen (8); Middelburg (4): V Heerënhoek (2); Yerseke (2; Zie- rikzee (1): St.rMaartensdi.jk (1); Sas van Gent (2); Axel <2); Oost- Elen Breskens (2). Alles was aan de houw van een der gelijk project vastzit, is in Yerseke in kannen en kruiken. Het wachten is alleen nog op de ryksgoedkeurtng. Komt die af, dan kunnen de heiers onmiddellijk beginnen op het bouw terrein aan de Molenlaan-hoek Bree- weg tweehonderd palen elk negen meter, de grond in te drijven. Daarop komt dan een gebouw te rus ten dat de Gereformeerde Gemeente van Yerseke uit een nijpend gebrek aan ruimte moet helpen Of blik heeft men een Op het ogen- accommodatie vleugel bijgebouwd leden werd in het middenschip een noodgalerij aangebracht. Dat 'dit nog steeds een provisorische oplossing is blijkt telkens weer. Het gebouw is voor een dergelijke galerij te laag en 's zomers heerst er zowel onder als boven het achterste deel yan de kerk een benauwdè temperatuur, De staat waarin de kerk zich op het ogenblik bevindt, is ook niet meer honderd procent: de muren zijn vochtig en hoewel het interieur er nog goed uitziet dringt de vochtigheid steeds door de hardboard-beplating van de wanden. Bovendien is de gemeente van ds. P. I-Ionkoop de laatste jaren uit gebreid tot 1200 zielen, zodai or ongeveer 300 zitplaatsen te kort. zijn. Eerst in de la Dat ajles leidde een kleine tien jaar terug al tot besprekingen over nieuw bouw, En op dat punl heeft men in ds. Honkoop een man met ervaring voor 700 zitplaatsen in het kerkge- gevonden. ïn zijn vroegere gemeenten bouw, dat rond het jaar 1870 word ■•*•••- opgetrokken. Sindsdien is er nog een De bouwgrond, die de Gereformeerde Gemeente van Yerseke enige jaren geleden in eigendom had, lag evenwel in een .nieuw uitbreidingsplan van het dorp en bovendien was de finan ciële situatie dprmate ongunstig, dat de plannen in de la bleven. Toen de bouwcommissie enige tijd ge leden opnieuw de stand van zaken bekeek, kwam men tot de conclusie dat het overgebleven stuk grond ruim 4000 vierkante meter vol doende was om er een ruime kerk te projecteren. Architect W. de Jonge uit Lissc maakte een plan op en inmiddels werd de financiële kant van de zaak „rond" gemaakt. Dat gebeurde in Yerseke heel vlug en heel spontaan. Al liet benodigde geld kwam name lijk van de kerkgangers, die ruim vier ton deels giftén, deels rente loos en deels tegen een lage rente voet op tafel legden. Daarnaast is een fonds gesticht van wekelijkse gif ten. waarin het afgelopen jaar bijna negentienduizend gulden werd ge stori. Iedere maand wordt nog een extra collecte gehouden voor de kerk bouw, die gemiddeld een bedrag van negenhonderd gulden opbrengt. Deze week konden de gemeenteleden aan de hand van de maquette een idee krijgen van de vorm, die de nieuwe kerk krijgt. Het gehele complex zal bestaan uit twee gedeelten, die niet een kokerachtige overloop aan elkaar worden „gesmeed" De afstand tussen hoofdingang en achteruit gang bedraagt 40 nieter. Lichtinval Het hoofdgebouw krijgt rondom licht inval: de voor- en achterwand be staan uit betonblokken waarin hon derden vierkante raampjes. Ook in de zijwanden is het hoofdbestanddeel- glas. Vlak achter de hoofdingang komt een galerij met 240 zitplaatsen en aan de overzijde daarvan de kan sel en het orgel. De bijgebouwen, die laas zijn gepro jecteerd bevatten een ij^rle trouw zaal met een kansel, een consistorie en vergaderlokaliteit, terwij) de pas torie ook met het gehele complex verhonden zal zijn. Rond de nieuwe kerk zullen dan verder nog een par keerplaats, een tegeltableau en ga zons worden aangelegd. Wordt eenmaal de eerste spade in de grond gestoken en men heeft in Yerseke goede moed. dat dit nog in 1961 liet. geval zal zyn dan moet te Den Haag en Rijssen heeft hii ook de nieuwe kerk van de Gercformeer- kerken helpen bouwen In Rijssen I de Gemeente binnen een jaar zijn af- zelfs een mot bijna 2400 zitplaatsen. gebouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6