Burgemeester Brandt doet beroep op West-Duitslands bondgenoten KLANKBORD CONCURRENTIE OP TEXELS VLIEGVELD NAAR KOOKPUNT Arrestaties in Oost-Duitsland DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1W1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gloedvolle protestrede in gedeeld Berlijn Bondskanselier Adenauer danig van repliek gediend (Van een onzer redacteuren). Berlijn, 17 augustus. Willy Brandt heeft gistermiddag onder een liemel van grijze regenwolken en tussen stortbuien door zijn Westberlijners moed ingesproken: versaagt niet, want weet dat de geallieerde garanties voor ons stadsdeel nog altijd en onver minderd gelden, zo riep hij de honderdduizenden toe, die voor het Berlijnse stadhuis bijeen waren gestroomd. Maar tegelijker tijd waarschuwde liij de westelijken „openhartig zoals men dat onder vrienden doet" dat zij zich ervan bewust moeten zijn dat de vrede niet met zwakheid is gediend. „Ik zeg- het in alle openheid: Berlijn verwacht méér dan woorden, het verwacht politieke activiteiten", zei Brandt. En een donderend applaus dreunde over de Rudolf Wildeplatz en in de volgepropte zijstraten. Span doeken gingen omhoog met opschrif ten als „geen papieren gebruiken te gen tanks" en vanuit de stadhuistoren luidde met zware beierende slagen de vrijheidsklok, die de Amerikanen na de oorlog Berlijn schonken. Drie elementen bevatte Brandts rede: ten eerste de geallieerde garanties blijven van kracht, dat wil zeggen dat de geallieerden West-Berlijn niet la ten schieten: ten tweede de vrede is na de oorlog nog nooit zo onzeker geweest als nu, waarbij de toestand zich vergelijken laat met de dertiger jaren toen Hitier het Rijnland bezet te, zodat het westen thans moet be grijpen dat Berlijn het München van onze tijd kan worden; ten derde her stel van de Duitse eenheid behoort het doel van de Westduitse politiek te blijven. Brandt riep de Westduitsers op tot solidariteit met de Berlijnse zaak en vroeg hen niet langer meer uit wisselingen te bedrijven op gebied van de sport en cultuur. „Dat geldt ook voor de Leipziger Mes- se", riep hij uit, „Ga er niet heen. Wie daar zaken wil doen moet daar maar blijven" en weer don derde het emotionele applaus over het Rudolf Wildeplein. senaat liep hij woedend uit de vergadering weg. En later ver klaarde hij: „Wie op dit ogenblik de vastbeslotenheid van ons volk in gevaar brengt, helpt onze vij anden". Triomfantelijk en groot opgemaakt maakten woensdag de Oostberlijnse kranten zich meester van de contro verse in de westelijke wereld. En hun commentaren waren honend, zoals die van de Berlijnse pers getuigden van een vertwijfelde verbazing. Een der Westberlynse bladen publiceerde een bijtende karikatuur. Brandt en Adenauer in een woedend gevecht gewikkeld in een bondsring, toe schouwers: van top tot teen bewapen de Russen met een schaterlachende Kroesjtsjew in het midden. Invitatie Het werd doodstil op de Rudolf Wil deplatz, toen Brandt gistermiddag deze onverkwikkelijke zaak aansneed. Men luisterde gespannen, want Aden auers aanval had iedere Westberlij- ner, ongeacht zijn politieke overtui ging verbijsterd. „Ik wil persoonlijke zaken hier buiten beschouwing la ten", zei Brandt kalm, „Ik wil ze zelfs uitwissen. Tenslotte sta ik hier alleen maar als burgemeester van deze stad" en met stemverheffing: „als zo danig echter zeg ik U dat ik mij er oprecht over zal verheugen wanneer bondskanselier Adenauer nu ook eens naar Berlijn zal komen". En Brandt voegde er'aan toe, dat naar zijn me ning ook de Bondsdag van Bonn naar Berlijn had behoren te komen. Deze komt nu pas vrijdag in Bonn bijeen om de Berlijnse kwestie te be spreken. „Geen dag te vroeg" aldus Brandt, „men is op dit stuk van za ken nogal voorzichtig, niaar juist de ze voorzichtigheid geel't onze tegen stander, de kettinghond Ulbricht een grote eetlust. En men moet wetende inzet van de strijd is niet alleen Ber lijn, maar is de eenheid van de wes telijke wereld. Op die eenheid reke nen wij". ZET EN TEGENZET Repliek Voortreffelijk heeft de Berlijnse bur gemeester in zijn rede van gistermid dag bondskanselier Adenauer van re pliek gediend. Zoals men weet heeft Adenauer in zijn verkiezingstoe spraak te Regensburg Willy Brandt sarcastisch „Herr Frahm" genoemd. En dat heeft de Berlijnse burgemees ter opgevat als een dolksteek in de rug, juist op het moment dat hij de grootst mogelijke steun behoefde. Willy Brandt is namelijk geboren als Herbert Karl Frahm, de onwettige zoon van een winkelmeisje uit Lu- beck. Toen hij in 1933 voor de nazi's naar Noorwegen vluchtte, nam hij de naam Willy Brandt aan. En wanneer men hem nu Frahm noemt dan snijdt het venijnige mesje aan twee kanten: Men herinnert Brandt aan zijn af komst en aan zijn vlucht uit het va derland. Desertie Voor de gemiddelde niet al te in telligente Duitser heeft dat laat ste nog altijd iets te maken met desertie. Men kan de verkiezings- aanval van Adenauer dan ook moeilijk als een sympathieke geste kenmerken. Toen burgemeester Brandt van Adenauers rede hoor de men bracht hem het nieuws tijdens een zitting van de Berlijnse Antwoord op uitdaging Adenauer naar Berlijn Een woordvoerder van de Westduitse Christen-Democra tische Partij heeft gisteren meegedeeld dat bondskanselier Adenauer een bezoek aan West-Berlijn zal brengen. Ade- nauer die de toestand in Ber- i lijn wil zien, zal waarschijnlijk in het begin van volgende i weelt gaan. I De burgemeester van West- Berlijn, Brandt, had er gister- middag- in zijn redevoering op de protestbijeenkomst voor het stadhuis bij Adenauer op aan- gedrongen naar Berlijn te ko men. VERLEPTE AARDAPPELTJES. Boer Robert Hawes uit Watford in Engeland vroeg zich af hoe het kwam dat zijn aardappelen er zo verlept bij lag. Dinsdag wilde hij het naadje van de kous weten. En met de eerste spade in de grond wist hij het. Dieven hadden de aardappels gerooid en de wortelloze planten zorgvuldig terug gezet. ZAKKEN ROLLENDE N UDISTKN. De politie van Bricket Wood in Enge land staat voor een moeilijk technisch probleem, namelijk een zakkenroller op te sporen in een nudistenkamp. De dier is er in geslaagd vier pond te stelen en ze te verbergen. „Het is wel lastig om de gasten van het kamp tc fouilleren", zei een poli tieman. Enkele maanden geleden werd in dezelfde club ongeveer 30 shilling gestolen. De politie denkt nu met een kleptomaan te doen te hebben. Steeds lagere prijzen scheppen verwarring (Van een onzer redacteuren) Op het Texelse vliegveld wordt een felle concurrentiestrijd gestreden. Nadat de N.V. Sinberg vorige week rondvluchten boven Texel instelde, die tien minuten duurden en slechts f 6,50 kostten, heeft Aero Contrac- ters het offensief opnienw geopend. Door soortgelijke vluchten aan te kondigen maar dan tegen de som ma van f 6,doen beide concurre rende luchtvaartondernemingen zet en tegenzet, met als gevolg een pu bliek dat zich in een doolhof van prijzen en mogelijkheden waant en een stemming in het havengebouw, die langzamerhand ver beneden het nulpunt ligt. Van het enthousiasme waarmee enkele maanden geleden in het Teso-boekingskantoor met de werkzaamheden werd begonnen, is geen spoor meer terug te vin den. Men doet er het werk met een zekere verbitterdheid, voor zover de tegenpartij zich niet reeds bij voorbaat over de toe komstige passagiers heeft ont fermd. Op het parkeerterrein schieten de runners van Aero Contracteis haas tig de arriverende bezoekers van het vliegveld aan, die voor zij het zelf beseffen in de Dornier boven Texel vliegen. Vanuit loket 1 reiken de Tesco-stewardessen folders voor de N.V. Sinberg uit, maar terwijl een der meisjes de tickets voor en kele passagiers uitschrijft, weet personeel van Aero Contracters op geheimzinnige wijze deze mensen een loket verder te lokken en hen daar kaartjes voor de Dornier te verkopen. Dat het publiek uit de vreemde en verwarrende situatie ge heel niet meer wijs kan worden, werd dinsdagmiddag door een duide lijk voorbeeld gedemonstreerd. Een Duitser kwam aan het loket van Sinberg een briefje van f 25,wis selen, omdat hij de piloot van Aero Contracters, met wie hij zo juist ge vlogen had, een fooi wilde geven. De Tesco-stewardess telde met een beleefde glimlach tien rijksdaalders voor hem uit want ook in het heetst van de strijd blijft men op het vlieg veld tegenover het publiek voorko mend. Redenavond wordt in het museum „Eet Prinsenhofin Delft de jaar lijkse kunst- en antiekbeurs ge opend. Een A.N.P.-fotograaf nam er woensdag een kijkje en maakte dit doorkijkje van de tentoonstelling. Commando smaldeel V in Rotterdam overgedragen Explosie in Algerijnse fabriek: 10 doden Bij een ontploffing in een farmaceu tisch laboratorium te Kouba bij Al giers zijn gisteren tien mensen om het leven gekomen. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. De Ontploffing deed zich voor in het deel van het laboratorium waar ether en natrium lag opgeslagen. Er is ook nog een vijftiental gewon den. Sommigen zouden er erg aan toe z(jn. DOOR BLIKSEM GETROFFEN Drie woningen afgebrand te Soesierberg Aan de Postweg te Soesterberg is gisteravond, tijdens een hevig on weer, een woning door de bliksem getroffen en in brand geraakt. Dit huis, evenals een belendend perceel, werd geheel door het vuur vernield. Een derde woning brandde groten deels uit. De brandweren van Soesterberg, Soest en de militaire brandweer van het vliegveld Soesterberg hebben het vuur bestreden, 0 Uit Moskou is een tweemotorig straal- passagiersvliegtuig in Rome aangekomen met ruim 100 Russische toeristen aan boord. Het was de eerste maal dat een Russisch passagiersvliegtuig op Rome's nieuwe vliegveld, Flumicino, dat begin dit jaar werd geopend, landde. Twee series saluutschoten daverden gistermorgen over de Nieuwe Maas, elf ter afscheid van de scheidende commandant van liet Smaldeel V der Koninklijke Marine, commandeur A. P. Ferwerda, en elf als begroeting van zijn opvolger, de 48-jarige commandeur A. van Es uit Den Haag. De commando-overdracht geschiedde op het vliegdek van Hr. Ms. „Karei Doorman", die op stroom lag in de Rotterdamse haven. Het was een ceremonie overeenkomstig de eeuwenoude maritieme traditie: op het dek een deel van de bemanning van de „Karei Doorman" en deputaties van de tot het smaldeel behorende jagers „Groningen" en „Limburg", alsmede van de onderzeeboot „Zee leeuw" en de beide vlieg'tuigensquadrons, muziek van de kapel van het marinevliegkamp Valkenburg, snerpende fluitjes en inspecties, voorlezing van het Koninklijk Besluit, vlagwisseling en tot besluit de saluutschoten. Het smaldeel vertrekt maandag a.s. uit de Rotterdamse haven voor een oefenreis van zes weken naar Canada. Het vliegkampschip en de onderzeeboot „Zeeleeuw" zullen dan o.m. een bezoek brengen aan Montreal, de beide jagers gaan naar Quibec. Na afloop worden ter hoogte van Halifax oefeningen gehouden in samenwerking met de Cènadese marine. Foto: De scheidende commandant (links) en de nieuwe com mandant tijdens de inspectie van de op het vliegdek opgestel do bemanning. INDONESIË versterkt grens met N.-Guinea Het Indonesische persbureau Antara heeft gisteren bekend gemaakt dat de regering het grensgebied tussen de Indone sische archipel en Nederlands Nieuw-Guinea heeft versterkt. Antara gaf de woorden weer van de politiecommandant van de Molukkcn, die had gezegd dat de politieposten >.zijn versterkt met ervaren en goed- getrainde officieren en manschap pen". De commandant had verder ver klaard: „deze maatregel is genomen in het kader van de toegenomen na tionale waakzaamheid. De posten aan de oostgrens van Indonesië zijn te vens versterkt in verband met de samenwerking tussen de verschil lende gebieden teneinde mogelijke be dreigingen het hoofd te kunnen bie den". „Hoop" De Indonesische ambassadeur op de Philippijnen, Nazir Pamontjak, heeft in een verklaring aan de vooravond van de 16de herdenking van de In donesische onafhankelijkheid, te Ma nilla gezegd, dat er ^beslist grote hoop" is dat de kwestie Nieuw- Guinea „in de zeer naaste toekomst" geregeld zou worden. Nederlander De ambassadeur zei dat aanwijzin gen voor een snelle oplossing van het probleem door „een hoge func tionaris van een grote Nederlandse firma" gegeven waren. Deze, die hij niet met name noemde, zou volgens hem onlangs aan vrienden te Manilla hebben meegedeeld: „er is grote hoop, dat het probleem West Irian voor het einde van dit jaar opgelost zal worden." Deuren gaan op slot De Oostduitse politie heeft gis teren de arrestatie bekendge maakt van een ondergrondse be weging van negen leden. Volgens het orgaan van de Oostduitse communisten „Neues Deutschland", was de groep maandag in de stad Erfurt in de Sowjetzone aangehouden. Zij was voornemens door de barri caden aan de Oostwestgrens een weg te banen naar het westen. Volgens welingelichte kringen was de in Erfurt gearresteerde groep een van „duizenden" anti-communisten die in Oost-Duitsland waren aange houden. Volgens deze kringen was de sluiting van de sectorgrens op zondagmorgen gevolgd door massa-arrestaties. De arrestanten waren anti-communisten en personen die ervan werden ver dacht naar het westen te willen uit wijken. Volgens in West-Berlijn ontvangen berichten, zijn in Oost-Beriijn dins dagavond achttien jongemensen ge arresteerd, toen ongeveer 300 Oost- berlijners probeerden op te rukken naar de straatversperringen op Unter den Linden. De Oostduitse politie is gisteren be gonnen met het sluiten van alle deu ren en het in beslag nemen van de sleutels van huizen in Oost-Berlijn die een uitgang hebben welke in de Westberlijnse sector uitkomt. Het Wereldgebeuren Berlijnse leverkwaal Niemand twijfelt eraan dat de rel om Berlijn tdie overigens nogal blijkt mee te vallen) werd uitge lokt door Kroesjtsjew. Hij zal niet nalaten het vuurtje te stoken. Hij be veelt. Aan wie? Daarover is men het ook wel eens: aan Walter Ulbricht. Die is niet de premier van Oosl- Duitsland, noch de president, maal eerste secretaris van de Oostduitse communistische partij. Met andere woorden: filiaalhouder. Hij ontvangt zijn orders uit het Kremlin en geeft die door aan premier Grotewohj. Er gaan geruchten dat. als de huidige crisis om Berlijn mislukt, Kroesjtsjew het voornemen heeft zijn zetbaas Ul bricht van alles de schuld te geven en hem politiek naar Siberië zal stu ren. Ulbricht is een communist van het oude stempel. Hij houdt het nog steeds op de richting-Lenin. Ook uiterlijk denkt hij op deze gemum mificeerde mausoleum-dode te lijken: lengte en bouw zijn hetzelfde en zijn baard is een getrouwe copie van de kinversiering van Lenin. Ulbricht heeft overigens tijd genoeg gehad orn Lenin te bekijken, want vele jaren verbleef hij in Rusland. Daar zat hij aan de voeten van Stalin, die hem veel leerde. Vooral hoe je het best zuiveringen houdt in eigen gelederen en die zelf overleeft. Zo nu en dan reist Walter naar Moskou om in structies. Dat deed hij ook de vorige week. Daar vertelde men hem op liet Kremlin hoe het best de Berlijnse rel kon worden gespeeld. Besluiten be hoeft Ulbricht niet te nemen. Dat wordt wel voor hem gedaan. Hij is de zoon van een Thüringse kleermaker en was als jongen al een felle anarchist. In 1923 kreeg Ulbricht een functie bij de Duit se communistische partij. Hij leidde een putsch tegen de regering, die mislukte. Organisatie is bepaald niet zijn sterkste zijde. In 1933 kreeg hij opdracht het verzet tegen rijkskan selier Hitier te leiden, maar ook dal werd een fiasco. Toen ging Ulbricht naar het communistische Mekka om de fijne kneepjes te leren. Maar over al was hij een gehate figuur, kribbig, eigenwijs en uiterst gevaarlijk. Zijn politieke tegenstanders zeggen hardop wat zijn landgenoten in het economische ontredderde Oost-Duitsland ook wel weten: de hoge overslaande stem die alsmaar vragen stelt en onbeschofte opmer kingen maakt, vinden hun oorzaak in een chronische leverkwaal. Daarom rookt Ulbricht niet, hij neemt geen druppel alcohol en eet voor de mid- dagpot alleen wat rauwe groenten. De collega's-zetbazen van de landen van het Warschau-pact komen niet graag bij hem op visite. Het is een onuitstaanbare figuur, wiens enige verdienste een staat van dienst vol mislukkingen is. Zal Bei-lijn een fias co worden? Als dat zo is, dan kan Ulbricht wel inpakken. Hij zou de eerste partijleider en ook de laatste niet zijn, die werd gewipt. WALTER ULBRICHT tot uw orders, Nikita DIENSTTIJD IN V.S. VIER MAANDEN VERLENGD De diensttermijn van 84.000 dienst plichtigen van het Amerikaanse le ger die tussen 1 oktober en volgend jaar juni zullen afzwaaien, zal met niet meer dan vier maanden worden verlengd, zo heeft het leger bekend gemaakt. Het leger zal tevens 113 reserve-een heden, met in totaal 23.626 man. melden paraat te zijn om na een op roep in werkelijke dienst te komen. Jlilllilllllllllllllllllllllllllll|llllllli!lllllllllllllli|ll|illl!ll|llfllllllllllllllll| Nachtelijke sprong liep goed af voor insluiper M Op weg naar het toilet kwam H een Hagenaar in de nacht van dinsdag op woensdag in zijn hal plotseling een ongeveer zestienjarige jongen tegen, die bezig bleek de kleding aan de H kapstok te doorzoeken. Een portefeuille had hij al in de hand. De man greep de jon- H gen, maar moest hem tijdens de daarop volgende worsteling los laten. Op het balkon, waar de indringer naar toe was ge- vlucht, werd de strijd voortge- j| zet. Deze eindigde met een j§ sprong van vijf en halve me- ter naar beneden, gemaakt door de vluchteling. Merk- M waardigerwijs bleef hij hierbij ongedeerd, want hij wist, zon- der een spoor na te laten, te H ontkomen. n IÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3