PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.S. VOORZICHTIG IN HET CONFLICT OM BERLIJN Vele Zeeuwse scholieren speurden tevergeefs naar vakantiewerk... Kennedy wil sussen; Brandt vraagt actie Kustvaarder zinkt - 3 opvarenden vermist Vandaag... Cultuur 204e jaargang - no. 193 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van do Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter, Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 16 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 aug. '61 ADVERTEN l IEPR1JS 27 cent per man. Minim p advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 6 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.23. JBrieven bureau van dit blad' 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. I tel 2363 (b.g.g. red l, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 61. tel. 3841 (b.g.g. red adv. 2373); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g red 7853 adv 6213), Oostburg tel 2395. Ter neuzen tel 2116. Zlerlkzee red -el 2426 adm te) 2094. Brief van Berlijns burgemeester aan Amerikaanse president In gezaghebbende Amerikaanse kringen is vernomen dat on danks de Westduïtse verzoeken om optreden door de westelijke mogendheden, de Verenigde Staten een krachtmeting met de communisten over de sluiting van de Berlijnse sectorgrens wil len vermijden. Men herinnerde eraan, dat de afsluiting van de grens met het westelijk deel van Berlijn, opdat niet nog meer Oostduitsers naar het westen zouden vluchten, niet de crisis om, Berlijn vormt, waarop de wereld wacht. De echte crisis aldus de Ameri kaanse kringen, zou pas veroorzaakt worden door een poging van Oost-Duitsland om het westelijk verkeer naar de stad te blokkeren. Tijdens een massale betoging waaraan een kwart miljoen West- berlijners gisteren deelnam, verklaarde de burgemeester van het westelijk deel Willy Brandt, dat het westen meer moet doen om de jongste actie van de communisten tegen zijn stad teniet te doen. Brandt zei ook, dat hij aan president Kennedy had ge schreven, dat „Berlijn geen woorden verwacht, maar politieke maatregelen". „Ik heb vandaag een persoonlijk schrijven gericht aan de president van de Verenigde Staten, en hem hierin mijn openhartige mening gegeven, over iets, waar wij het, naar ik aanneem allen over eens zijn: Berlijn verwacht meer dan pro testen. Berlijn verwacht politieke actie", zei Brandt. Ook Londen werpt olie op de golven President Kennedy en zijn mi nister van buitenlandse zaken, Dean Busk, hebben gistermor gen aan liet ontbijt beraad slaagd over de te volgen ge dragslijn in de kwestie-Berlïju. Intussen verklaarden Amerikaanse functionarissen dat de Amerikaanse regering een politiek zou voeren die erop gericht zou zyn de crisis zoveel mogelijk te sussen in de hoop dat vreedzame onderhandelingen over de toekomst van Berlijn kunnen worden gevoerd. Houding ongewijzigd De Amerikaanse regering wil in tussen proberen munt te slaan uit het duidelijk naar voren komende feit dat het communisme in Oost- Duitsland heeft gefaald, aldus de zegslieden. Dit feit is duidelijk af te leiden uit de stroom van vluchtelingen die voor de afslui ting der sectorgrenzen in Berlijn naar het westen vloeide. Maar hoge Amerikaanse rege ringsfunctionarissen hebben dui delijk gemaakt dat de vastbeslo tenheid der Verenigde Staten om indien nodig te vechten om Ber lijn, ongewijzigd is gebleven. Doorgaans welingelichte zegslieden hebben te Londen verklaard dat de Engelse regering haar bondgenoten heeft geadviseerd de voorgestelde economische sancties tegen Oost- Duitsland uit te stellen tot een later Bosbrand bij Marseille Een bosbrand, aangejaagd door de mistral loeide gisteren aan de bui tenwijken van de Zuidfranse stad Marseille. De brandweerlieden noem den de toestand „zeer ernstig". De brand is ontstaan aan de kust van de Middellandse Zee. Het vuur liep snel voort naar het binnenland. Het stak de spoorweg over en ver oorzaakte oponthoud voor het trein verkeer. Bij het kustdorp Carry-le-Rouet moesten de reizigers een trein op weg naar Marseille verlaten en de reis over de weg voortzetten. Verscheidene villa's langs de kust bij het dorp Aubagne moesten worden ontruimd omdat de bewoners gevaar liepen. Het centrum van de bosbrand ligt bij La Valentine, juist ten westen van Marseille. ...viert Indonesië zijn onaf hankelijkheidsdag; viert de Nederlandse dich ter, essayist, criticus, schilder en tekenaar Hendrik de Vries, aan wie in 1960 de culturele prijs 1959 van de provincie Groningen werd toegekend, te Haren (Gr.) zijn 65e verjaar dag. VV\A\\VV\VVWAVVWVVAV tijdstip, wanneer deze tegenmaatre gelen mogelijk in verband met een toegenomen verscherping van de Berlynse crisis meer nut kunnen af werpen. Russische boodschap De Westduitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano, heeft gistermiddag op een bijeenkomst van de parlementscommissie voor buiten landse zaken en zaken geheel Duits land betreffende, meegedeeld dat bondskanselier Adenauer gisteroch tend een boodschap van premier Kroesjtsjew heeft ontvangen. In deze boodschap zegt de Russische rege- Pr.emier Macmillan heeft een korte vakantie genomen, om in Yorkshire bij vrienden tijdens de jacht de we reldproblemen even te vergeten. Op de foto ziet men hem, tweede van rechts, met de minister van land bouw Soames fr.) op weg naar de plaatsivaar de jacht op de korhoen ders gehouden werd. ringsleider geen nieuwe verslechte ring van de toestand in Berlijn te voorzien. De Russische ambassadeur Smirnow, overhandigde de boodschap. Von Brentano zei dat Adenauer Smirnow heeft geantwoord dat de Westduitse regering niets zal doen wat ertoe kan leiden dat de betrek kingen tussen de bondsrepubliek en de Sowjet-Unie en de internationale toestand slechter worden. (Verslag van Willy Brandts rede op pagina 3, kolom 1). CHAMBERLAIN-PARAPLU VOOR KENNEDY Een paraplu het symbool van de mislukte politiek van. verzoening die wijlen de Britse premier Neville Chamberlain n ten opzichte van Hitier-Duits- H land voerde is over de post H naar president Kennedy gezon- M den. Dit cynisch gebaar is afkom- p stig van een groep van 20 Duitse studenten van de unï- m versiteit van Bonn. De studen- ten willen met bun geschenk H hun afkeuring van de westelij- ke lijdzaamheid ten aanzien jg van de Berlijnse crisis kenbaar maken. In een begeleidende M brief wordt de Amerikaanse president aangeduid als degene g{ „die op het ogenblik het meest I| in aanmerking komt de drager te zijn van dit symbool van een fatale politiek". §g illlllllllllllllllllllM Russisch geleerde krijgt asiel in Canada De Canadese immigratiedienst heeft woensdag bekendgemaakt dat aan dr. Mikhail Antonovich Klotsjko, een vooraanstaand Russisch geleerde op het gebied van algemene en organi sche chemie, politiek asiel is ver leend. De 59-jarige professor woonde het 18de internationale congres over theoretische en toegepaste chemie by, dat begin augustus in Montreal werd gehouden. Hij verlengde zijn verblijf om Ottawa te bezoeken, al dus de immigratiedienst. In Ottawa stelde hij zich in verbinding met de koninklijke Canadese „Mounted Po lice" en vroeg zijn wens in het land te blijven aan de regering over te brengen. Dr. Klotsjko heeft de Stalinprys en de Orde van Lenin ontvangen. Voor hij uit Rusland naar Canada vertrok zou hij aan het hoofd gestaan heb ben van een chemisch laboratorium in Moskou. Ondanks de stromende regen hebben duizenden. Westberlij- ners woensdagmiddag deelgeno men aan een protestbijeenkomst tegen de Oostduitse grensmaat- regelen. Op het spandoek is te lezen: Wij eisen eindelijk tegen maatregelen. In Eemsmonding Stuurman met helikopter van wrak gehaald Voor de monding van de Eems, bij het Duitse eilandje Lauge- oog, is gistermiddag de 140 ton metende Nederlandse kustvaar der „Hunze VI" gezonken. De Hunze die vijf jaar geleden werd gebouwd, is eigendom van de re derij „Lemmer Boot" te Gro ningen. Een hefschroefvliegtuig van het Duit se leger heeft één lid van de beman ning van de Hunze VI gered. De man, die volledig was uitgeput, is met een vliegtuig overgebraeht naar een zie kenhuis in Esens in de Kreïs Witt- mund. Een van de eerste mededelin gen die hij deed was dat zich aan boord van het schip vier bemannings leden hebben bevonden. Men vreest, dat de drie anderen met het stuurhuis, dat door de golven van het. schip werd weggesleurd, over boord zijn geslagen en zijn verdron ken. De geredde zeeman is de 41-jarige stuurman C. Troost uit Leek (Gro ningen). Hij maakt het redelijk wel en heeft al een telegram naar zijn vrouw gestuurd om te berich ten, dat zij zich niet ongerust moet maken. Een van de leden van de directie van de Groninger Beurtvaart N.V. de rederij „Lemmer Boot" is een dóchtermij. van deze onderneming is per vliegtuig naar Duitsland ver trokken om van nabij het verloop van de gebeurtenissen te volgen. De directie deelde gisteravond mede, dat de stuurman in de romp van het schip moet zijn geweest, toen het stuurhuis overboord sloeg. Toen de redders het wrak naderden hoorde men klopsignalen en met snijbranders is toen een opening gemaakt. De Groninger Beurtvaart N.V. is er niet van op de hoogte, dat zich nog een vierde persoon aan boord zou be vonden. De kans bestaat, zo zei men, dat één van de bemanningsleden een passagier of vakantieganger heeft heeft meegenomen. Vermist worden in ieder geval kapi tein E. Karei, 64 jaar, uit Gronin gen en matroos H. Hesling, 31 jaar, uit Groningen. Aangenomen wordt dat zij zyn verdronken. Seizoenwerk was minder GEEN VAKANTIEWERK.... In kapitale letters was deze simpele mededeling in de af gelopen dagen te lezen op een van de ramen van het gewes telijk arbeidsbureau in Vlis- singen. Een mededeling, die vooral vele scholieren leed zal doen. Honderden li.b.s.-ers, u.t.s.-ers, l.t.s.-ers, mulo-, zee vaart- en huishoudscholieren zijn er namelijk op gebrand om in lmii vakantie wat te verdienen, teneinde van de vakantie ook inderdaad een vakantie te maken! „Er is een enorme belangstelling voor vakantiewerk", zo kan directeur J. D. de Voogd van het Vlissiugse gewestelijke arbeidsbureau uit ervaring verklaren, „veel meer nog dan voorgaande jaren". Voor deze scholieren is het echter een triest toeval, dat er juist dit jaar minder sei zoenwerk is, terwijl toch het aanbod van deze jeugdige seizoenwerkers groter is. Dat heeft zo zijn oorzaken. De aardbeienpluk moest dit jaar grotendeels gedaan worden voor de vakanties begonnen. Daardoor zijn er ook bij de veilingen minder hulpkrach ten nodig. De mosselinlegbe- drijven in Yerseke, die vorig jaar een stroom van scholie ren vakantiewerk verschaf ten, kunnen het nu groten deels alleen af. En tenslotte wordt het „uientrekken" ook lang niet op zo'n grote schaal beoefend door scholieren als vorig jaar Geen wonder, dat de geweste lijke arbeidsbureaus in Mid delburg en Vlissïngen honder den scholieren teleur moesten stellen. In Vlissïngen bijvoor beeld meldden zich tot nu toe ongeveer 300 jongens om een baantje, maar niet meer dan circa. 150 gegadigden konden inderdaad aan verdiensten ge holpen worden. Van de bijna 200 werklustige meisjes kon den er 120 a 130 een vakantie baantje krijgen. In Middel burg boden circa 200 jeugdige va kan tie-arbeïd skraebte n zi cli aan en hier was werk voor ruim de helft van dit aantal te vinden. Eigen weg In cle andere bevolkingscentra van Zeeland, die een gewestelijk arbeidsbureau rijk zijn (Goes, Zierikzee en Terneuzen) kwamen er aanzienlijk minder aanvragen binnen. „Dat is wel te verklaren", vertelde ons directeur A. P. Bos (Zie slot pag. 2 kol2) ftantlijH Enkele dagen geleden is een Bene- lux-publikatieblad verschenen, zoals dat bij tussenpozen wordt uitgegeven door het secretariaat-ge neraal van de Benelux Economische Unie. In dat blad wordt naast veel ander nuttig nieuws ook iets meege deeld over de culturele toenadering tussen de drie landen in het jaar 1960. Misschien is de belangrijkste mededeling wel, dat er een commis sie is gesticht van enkele Belgen. Luxemburgers en Nederlanders, die „zullen nagaan op welke gebieden van het culturele leven een gelijktij dige samenwerking van de drie lan den bevorderlijk zou kunnen zijn voor de culturele toenadering tussen die landen en op welke wijze die sa menwerking praktisch tèn uitvoer gelegd zou kunnen worden". Die formulering is bepaald wel een mondvol en de sierlijkheid van de bewoordingen is zo groot, dat ze alleen nog maar wordt overtroffen door de vaagheid van de inhoud. De daarna uitgesproken hoop, dat een voorgestelde bijeenkomst tot concrete resultaten zou leiden, doet zelfs na die schone woorden wat ironisch aan. Daarmee wil dan niet gezegd zijn, dat er op het stuk van de cul turele samenwerking tussen België, Luxemburg en Nederland niets zou zijn bereikt. Er is inder daad wel iets tot stand gebracht in de achterliggende jaren. Zo is er bij voorbeeld wat universitair contact geweest, er zijn over en weer studie beurzen gegeven, er zijn congressen gehouden en er zijn studiereisjes ge maakt. Alles bijeen is er op onderwijsgebied wel wat uitwisseling geweest en dat wordt nog eens bevestigd in het ver slag over 1960, dat is opgenomen in het bovengenoemde publikatieblad. Maar wanneer we van dat verslag 1960 het hoofdstukje „artistieke aan gelegenheden" lezen, dringt zich toch heel sterk de indruk op, dat de cul turele Benelux-samenwerking nog in de allereerste kinderschoentjes gaat. De samenstellers van dit hoofdstukje hebben werkelijk alles bij elkaar moeten vegen wat maar enigszins op artistiek contact leek, om daardoor met een opsomming te komen, die althans door haar lengte enige in druk zou kunnen maken. Ze hebben echter wel een aantal toekomstige gebeurtenissen tussen de feiten van 1960 moeten ..mengen" om tot die lengte te komen. Wat het muziekleven betreft be stond in 1960 de toenadering slechts .uit het optreden van een Nederlands strijkkwartet in Brussel. België zond naar Nederland een kwartet, een blazers-ensemble en twee solisten. De Belgisch-Neder landse eomponistendagen gingen niet door. Voor een muzikale toenadering tussen volkeren van meer dan 20 miljoen zielen samen, kunnen deze muzikale activiteiten nauwelijks van enige betekenis zijn geweest.' De toenadering op het gebied van kunsttentoonstellingen was al even min de moeite van het vermelden waard. Iets meer is gepresteerd op het gebied van toneel en letteren, al ging het wat het beroepstoneel be treft maar om een spaarzame subsi die voor enkele voorstellingen. Het kwam aan de lengte van de opsom ming der toneelactiviteiten ten goe de, dat vermeld kon worden hoe aan vankelijk de heer Brulin als gast-re- gisseur bij een Nederlands toneelge zelschap zou optreden, maar dat dit optreden uiteindelijk niet doorging. Er is ook contact geweest op het ge bied van het amateur-toneel. Mel ding wordt gemaakt van drie voor stellingen in België en drie in Neder land. Veel is het ook al weer niet, maar gaat slechts om amateurs. Dat zijn dan alles bijeen en heel vluchtig opgesomd de voor naamste uitingen geweest van de officiële culturele samenwerking in Benelux-verband gedurende 1960. Zij geven wel aanleiding tot de :on- clusie, dat er nog een geweldig ar beidsveld braak ligt Voor de commis sie. die zal „nagaan op welke gebie den van het culturele leven een ge lijktijdige samenwerking bevorderlijk zou kunnen zijn voor de culturele toenadering en op welke wijze die samenwerking praktisch ten uitvoer gelegd zou kunnen worden". Vooral die „gelijktijdige samenwer king" zal belangrijk zijn. Wij hebben van ongelijktijdige samenwerking heel nare dingen gezien! V.N. waarschuwen Katanga De Verenigde Naties hebben in een nota de Katangese regering laten weten dat zij niet tussenbeide zullen komen in een militaire actie die <le centrale Kongolse regering zou on dernemen om de eenheid van Kongo te herstellen. Volgens waarnemers te Elisabeth- stad heeft de nota Katangese func tionarissen verrast. Premier Cyrille Adoela van Kongo is gisteren te Stanleystad met tranen van mevrouw Pauline Loemoemba en gejuich van duizenden Kongole zen begroet. Vice-premier Antoine Gizenga wa3 niet op het vliegveld aanwezig noch voegde hij zich later bij net gezel schap dat een militaire parade af nam en een receptie bijwoonde ter ere van Adoela. In de stad Tactban Jn het centrale ge bied van de Philippijnen heelt een brand mensen dakloos gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1