Vurig kijkspel besloot Breskens negende visserijfeest B 1 1 {3.ijpe EERHERSTEL VOOR OUDSTE CARILLON VAN NEDERLAND GARNALENSLAATJE SLAAN UIT BRESKENSE VISSERIJFEESTEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1001 SALUUTSCHOTEN VOOR DE VLOOT Visserij koningin mijnde en ontving eerste koop garnalen Met een uitbundig- vuurwerk van meer dan twintig afdelingen zoals luelitsalvo's. zilverraketten en een wentelende Romeinse kaarsenbatterij, zijn de Breskense visserijdagen 1961 gister avond spektaculair en luidruchtig af gesloten.. Het kleurige kijk spel betekende het einde van een grotendeels geslaagd vierdaags visserijfeest, dat honderden belangstellenden naar Breskens heeft gelokt, en dat bovendien de edele produkten van de zee weer eens stevig in de belangstelling heeft geplaatst. Ook de laatste dag- bracht weer de nodige evenementen en de daarbij be horende beslommeringen voor hare majesteit de visserijkoningin, die zich hier en daar in blinkend wit visserij- gewaad compleet met hof dames ver- loonde, om een gewaardeerde centra le plaats bij de plechtigheden in te Terwijl op het Oranjeplein stand werkers hun zegje zegden tijdens een concours ter gelegenheid van de jaarmarkt, draaide de Bresken se vissersvloot statig de haven binnen, begroet met muziek van het plaatselijke „Uit het volk voor het volk" en dreunende sa luutschoten van vijf kardoezen. De visserijkoningin was present om de vissers weikóm tc heten en vervolgens in de vismijn de eerste koop.te mijnen. Terwijl de scheepjes afmeerden en de garnalen op de wal werden gebracht sprak de koningin een vorstelijke re de uit, waarin zij zei, dat haar hart was vervuld met trots en dankbaar heid toen zij de vloot had zien bin nenvaren. Zij zei te menen dat de band tussen vissers en bevolking vas ter werd, dit als teken van een ge zonde samenleving. Ze wenste de -vis sers voor de toekomst een charmant „behouden vaart en goede vangst". {Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA KV Mersltjil 19 Middelburg Iel, 01180-2962 waarna zij de klok van de vismijn in werking stelde. De eerste en tweede kofcp garnalen werden daarna na mens de Breskense groothandel in garnalen aan de visserijkoningin en de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Eekhout, aangeboden. Kikvorsmannen De luide slagen van de kardoezen waren nog lang niet verklonken toen een nieuwe harde slag de Breskense haven in opschudding bracht. Hier bij ging het om de Br. 52, die aan boord een ernstige ontploffing had moeten doorstaan. De reddingboot „President Wierdsma" met schipper Slis en voltallige bemanning was snel vanuit de vissershaven in de handels haven gearriveerd, waarna de demon stratie reddingswezen en E.H.B.O. voor het publiek pas goed duidelijk werd. By een volgende demonstratie was de gloednieuwe kotter „Jozina", de Br. 14 het middelpunt. Met dit vlag- geschip en trots van de Breskense vissersvloot werd het publiek getoond hoe ongeveer wordt gevist. De voor zitter van de vissersvereniging, de heer Kosten gaf bij een en ander tekst en uitleg. Hij onderstreepte dat het vissersbedrijf een zwaar beroep is. niet verstoken van risico's en ge varen. Zo kunnen de netten ver strikt raken in de vele wrakken op de Scheldebodem en vaak zijn er dui kers voor nodig om alles weer in het reine te brengen. Om de demonstra tie zo duidelijk mogelijk te doen zijn verscheen er inderdaad een duiker, die voor een belangryk deel bijdroeg tot het weislagen van dit instructieve programmapunt. yAN TOT PROFITEREN. I)K INWONERS van de Zeeuws- Vlaamse plaatsen Zuiddorpe en Overslag zullen waarschijnlijk nog dit jaar van een snelle busverbin ding kunnen profiteren. De directie van de Z.V.T.M. heelt het beste met hen voor. Dat blijkt uit een brief, die het gemeentebestuur heeft ontvan gen. Daarin staat namelijk, dat het in de bedoeling ligt de route van de busdienst tussen Sas van Gent en Axel te verleggen. Er zal dan via Zuiddorpe en Overslag worden gere den. ÉR VAN DOOR. DE VOETBALLERS van ..Oostburg" doen af en toe in hun vrije tijd nog iets anders dan tegen het leer trap pen deze week maakten enkelen van 'lm\m Almanak OOIEVAARS Plet riclooj in licl aloude sprookje can. de ooievaar, dia de kindertjes zon thuis bezorgen, is nog niet hele maal verdwenen. Dat mag in deze verlichte eeuw van ver doorgevoer de voorlichting onwaarschijnlijk klinken, maar in Vlissingen woont een meneer, die het gedocumenteerd bewijzen kan. Zwart op wit. Sinds jaar en dag omringt hij twee, in zijn tuin geparkeerde, ooievaars met tedere zórgen en de vogels zien er dan ook voortreffelijk uit. Het zijn naniaak-ouievaurs, maar zó kun stig vervaardigddat ze een bijzon der levensechte indrukmaken. Vooral op kinderen. Dat is nog onlangs gebleken, toen de kundige maker van de ooievaars een briefje ontving van een klein meiske, waarin de „lieve ooievaarsgevraagd werd zorg ie dragen voor de leveran tie van 'een klein broertje of zusje. „Want dat had ze zo graag". Meneer heeft- de boodschap wel aan zijn ooievaars overgebracht en me neer kan véél, maar of zijn invloed toereikend zal zijn om de wens van dat meiske te doen vervullen, staat heel erg ie bezien hen per scooter een uitstapje naar Brussel waar het hoog oprijzende Atomium op de Heizelvlakte hun voornaamste pleisterplaats was. Het gezelschap tufte er via de nieuwe weg van Oostburg naar Sint Mar- griete vandoor, nu daar sedert enke le weken een officiële doorlaatpost van de Belgische douane is gevestigd. Eenmaal over de grens het over Kaprijke naar Gent, waar een tochtje langs de havens werd gemaakt. Bij de bekende zandta- pijten van Hekelgem werd ge pauzeerd en daarna ging 't recht op het doel af. Terug in Oostburg was er voor de deelnemers aan de rit een mosselmaaltijd aange richt. ONDERSCHEIDING. EEN ERE-MEDAILLE in 2ilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau: dat was de onder scheiding voor de lieer A. de Co- ninck te Zuiddorpe bij zijn vijftigja rig jubileum als jachtopziener. Bur gemeester A. J. M. Kesbeke speldde hem de versierselen, behorende bij- deze onderscheiding op de revers. Een halve eeuw heeft de heer De Coninck in dienst van W. baron Ker- vijn d' Oud Mooreghem te Gent de bossen doorkruist, In hotel „Zomer- lust" te Axel werd hij daarvoor har telijk gefêteerd. GOUD IIET ECHTPAAR E. de VTiegher- v. d. Goore te Zuiddorpe vierde zijn gouden bruiloft. Groot was de belangstelling voor de echtelieden op deze gedenkwaardige dag. In het raadhuis onthaalde het ge meentebestuur het krasse echt paar op de erewijn. VA KAN TI E SPREIDIN G. ZEEUWSCH-VLAANDEREN komt vanavond in de ether, De N.C.R.V. brengt om vijf voor half tien over Hilversum I het programma „Va kantie op volle toeren v aarin aan dacht zal worden besteed aan vakan- tiesprclding in Terneuzen, de Braak man, Sluis, Cadzand en Retranche- ment. Een groot succes was ook het vis restaurant in het gebouw van de vismijn, waar velen zich van een koele dronk voorzagen, met smaak garnalenslaatjes verorberden en „Uit het volk voor het volk" nog voor een vrolijke noot zorgde. Ditzelfde muziekkorps trok ver volgens naar het Spuiplein voor het geven van een concert. In de avonduren ging een gevarieerd muzikaal programma aan het vurige slotakkoord vooraf. De Vlissingse ak- kordeonvereniging luidde een teen agerprogramma in, waarbij talenten van eigen bodem als de „Rockin' Blackshirts" en „The Rythm Kings" zich niet onbetuigd lieten, daarbij af gewisseld door de Vlaamse humorist Renaat Venveen. Tenslotte trokken de vele belangstellenden naar de voormalige aanlegsteiger van de pro vinciale boot om er vol bewondering de snelle vurige peilen na te ogen, de harde knallen aan te horen en te genieten van de lichtzeeën, die enkele malen boven het havenwater werden ontstoken. Slechte weersgesteldheid belet explosie zeemijn De explosie, waarop heel Brui- H nisse al enkele dagen wacht, kwam ook gisteren niet. Door H ongunstige weersomstandighe- den is ook dinsdag de elfhon- derd kilo wegende zeemijn, die vorige week in de Grevelingen werd opgevist, nog niet tot ex- M plosie gebracht. De mijnenve- ger A 906 is met de opruiming van de mijn belast en zou een s zware springlading ophalen en aanbrengen op liet cilindervor- y mige monster. De woelige go) ven beletten clc marinemensen) ff op verantwoorde wijze deze ff springlading aan te brengen. De klap is weer een dag opge- §1 schoven, zodat er vandaag dus weer een kans is. ill!llll!ll!lllllllll!llllllllllllll!llllllllllllllllllllll!llllllllllftlllllllllllllür Meisje uit Grijpskèrke in Ermelo verongelukt Op de Leuvenumseweg te Ermelo is maandagavond een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 18-jarige Korrie Louws uit Grijpskerlce het leven heel't gekost. Het meisje dat in een groepje het meest links liep, werd door een ach terop komende militaire wagen ge grepen. Door de regen was het zicht op deze toch al donkere weg bijzon der slecht. Ernstig gewond werd zij overgebracht naar het ziekenhuis te Ermelo. waar zij kort na aankomst is overleden. Mej. L. was pas maandagmorgen met nog een meisje uit Meliskerke naar Ermelo vertrokken, waar zij voor veertien dagen ais vakantiehulp in een inrichting werkzaam zou zijn. Visserijkoningin Anneke Vermeulen stelde dinsdag in Breskens de klok van de vismijn in werking. Foto P.Z.C.) Statig draaide dc Breskense vissers vloot dinsdag de haven binnen. {Foto P.Z.C.) Goese soldaat in Arnhem bij ongeluk gedood In Arnhem is maandagavond de 21-jarige, uit Goes afkomstige luchtmaclitsoldaat H. J. M. Tel genkamp door een auto geschept en daarbij dodelijk verongelukt. Dc militair, gelegerd in Nieuw-Milli- gen, liep daar op de Baskenbcrgse- weg in gezelschap van een andere soldaat rechts op de rijbaan, toen in dezelfde richting een personenauto kwam aanrijden. Deze moest een bromfietser passeren. Dat lukte niet onmiddellijk, doordat de bromfietser slingerde en naar links uitweek. Dit noopte debestuurder van de auto eveneens naar links tc gaan, waar na hij dadelijk naar de rechterzijde van de weg terugweek. Plotseling zag hij toen de beide militairen voor zich opdoemen. Hij probeerde nog hen zo veel mogelijk te ontwijken, maar schepte met het rechtervoorspatbord van de auto de meest links lopende soldaat. Deze werd op de motorkap van de auto geslagen en vijftien me ter verder tegen een boom geslingerd. Vrijwel oninidcleliy'k is soldaat Tel genkamp aan de gevolgen van deze aanrijding bezweken. Slot van pag. 1 benaderen! In de vier zwaarste klokken van deze voorslag zijn dc fouten in de stemming ten aan zien van de grondtoon, priem en oktaaf namelijk niet groter dan vijftig cents, een nauwkeurigheid die alle respect oproept voor deze Vlaamse gieter. En dit temeer in dien wij weten, dat hij dit resul taat slechts door een incidentele bijstemming op de lip der klokken bereikte". V.V.V. voorkwam dus, dat aan een ongelukkig besluit van het gemeen tebestuur uit die dagen uitvoering werd gegeven. Zoals er in het verle- Werk aan toeleidingsweg Grevelingendam gestart met de werkzaamheden aan de toe leidingsweg voor het langzame ver keer naar de Grevelingendam. De weg komt te liggen naast een vier baansautoweg en krijgt een breedte van ongeveer vijf meter. Over een maand wordt begonnen met de werk zaamheden aan de oprit naar deze vierbaansweg. De asfaltfabriek, die het; werk onder handen heeft, is momenteel ook be zig met de bekleding van de westzij de van de djjlt. De fabriek heeft een maxïmum-produktie van acht- tot negenhonderd ton per dag. Vereniging „Zeeuwse Hulp" verleende hulp tot 7 mille Nog steeds kampen Zeeuwse gezin nen, hoewel het werk van de vereni ging „Zeeuwse Hulp" een aflopende tendens vertoont, met kosten inzake de opleiding der kinderen. Het is dc doelstelling van deze vereniging daarbij hulp te verlenen. In 1960 werd deelgenomen in de kosten van de vol gende opleidingen: universiteit 2, h.t.s. 1, h.b.s. 2, l.t.s. 4 en ulo 5. Voorts werd in 6 gevallen om andere redenen financiële hulp verleend. Dc door de vereniging verleende bijstand bedroeg in 1960 f 7177,80. Jan Adriann Hoogstad uit Breskens is 90 jaar oud en hij scheelt daar bij niet eens zoveel met zjjn zuster Adriana Jo hanna. Voor geen van beiden was deze hoge leeftijd gistermiddag aanleiding om niet naar de visserijfeesten te gaan. Kompleet met grote snor en wandel stok was Jar Adri&an niet uit het visrestau rant in de vismijn weg te slaan. Geen wonder. Want broer en zus Hoogstad lieten zich de garnalenslaatjes bij zonder goed smaken. Vele fotograferende be langstellenden vergaten niet van de gezellig smullende oudjes een plaatje te schieten en zo'n plaatje leverde wel weer eens een gnr- nalenslaatje op. Jan Adriaan, bijgestaan door Adriana Johanna, heeft als veteraan van de Breskense vissers in ieder geval laten zien dat men met vis eten oud kan worden! (Foto P.Z.O.) jfiffiWMiiiMhiiiiii1 riiiïii den in „magere jaren" wel meer on gelukkige besluiten zijn genomen om het gemeentelijke budget wat te ver ruimen. Zo is in 1811 het gehele ge meente-archief voor zeshonderd Franse francs als oud-papier ver kocht Daarom kan men over de bouw van de Zuidhavenpoort slechts zeggen, dat de eerste grondslagen tussen de jaren 1305 en 1350. bij de laatste uit breiding van de stad, gelegd moeten zijn. Door het ontbreken van archi valia is ook de bouwmeester onbe kend. Drie In een beiaard-minnend land als Ne derland heeft Zierikzee destijds een vrij unieke plaats ingenomen. Behal ve de Stadhuistoren en de Zuidha venpoort was ook de „dikke" St.- Lïevens Moustertoren een klokkespel rijk. Ook deze beiaard is in een pe riode van „laagconjunctuur", in de achttiende eeuw, als schroot ver kocht. Daarmee werd een uit de tijd van het ontstaan van Zierikzee stam mende traditie naar de smeltkroes gezonden: voordat de St.-Lievens werd gebouwd, moet op deze plaats reeds een klokkestoei hebben ge staan. Op klokkespel-gebied maakt Zierik zee thans weer een gouden eeuw door: het (Engelse) carillon in de .stadhuistoren die thans wordt ge restaureerd is „opgezonden" naar de fa. Eysbouts in Asten om bijge- stemd te worden en wellicht beziet men dan tevens de mogelijkheid, het stadhuistoren-klokkespel nog met één octaaf uit te breiden. Een dergelijke uitbreiding zal de aanschaf van een nieuwe trommel voor het speelwerk nodig maken en in dat geval zou de trommel uit. de stadhuistoren goede diensten kunnen bewijzen in de Zuidhavenpoort, waar in dus binnen afzienbare tijd de oud ste beiaard van Nederland zal klin ken. Voor Zeeuws nieuws zie ook dc pagina's 5 en 8 VVWWM^V\VVWVWWW Advertentie Iedere .woensdag-, donderdag- en vrijdagavond. Aanvang 20.15, 20.45 en 21.15 uur. Het weer in Europa Het weer in Europa volgens de weerrap- porten van gisteravond 7 uur: Den I-lelder, regenbui til gr, Ypenburg, zwaar bewolkt 17 gr. Vlissingen, onbewolkt 17 gr. Eelde, regenbui 10 gr. De Bilt, regenbul 17 gr. Twente, zwaar bewolkt 1G gr. Eindhoven, zwaar bewolkt 10 gr, Zuid-Limburg, zwaar bewolkt 17 gr. Helsinki, half bewolkt 18 gr. Stockholm, half bewolkt 13 gr. Oslo, regenbui 18 gr. Kopenhagen, regenbul 15 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 15 gr. Londen, half bewolkt 20 gr. Amsterdam, regenbul 17 gr. Brussel, zwaar bewolkt 18 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 13 gr. Parijs, zwaar bewolkt 10 gr. Bordeaux, half bewolkt 20 gr. Grenoble, half bewolkt 22 gr. Nice, licht bewolkt 25 gr. Berlijn, licht bewolkt 17 gr. Frankfort, regenbui M gr. München, zwaar bewolkt 10 gr. •Zürich, geheel bewolkt 10 gr. Genève, zwaar bewolkt 20 gr. Locarno, half bewolkt 23 gr. Wenen, zwaar bewolkt 22 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 24 gr. Belgrado, onbewolkt 27 gr. Athene, onbewolkt 33 gr. Rome. onbewolkt 31 gr. Ajaccio, onbewolkt 29 gr. Madrid, onbewolkt 32 gr. Lissabon, onbewolkt 37 gr. mmm VERWACHT... AFNEMEND BITHG. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige noordwestelijke wind. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets hogere. STRANDVEKWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker) Nog op enkele plaatsen een bui maar ook perioden van zonneschijn. Echter te koel strandweer met een matige noordwestenwind. In de mid dag ongeveer 17 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: "ug van ho- - druk brengt tijdelijk verbetering. ZON EN MAAN 17 augustus Zon op 5.26 onder 20.01 Maan op 11.37 onder 22.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2