LEZERS SCHRIJVEN Groep-Rijkens staakt Indonesisch contact PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer De groene hel Het blanke mysterie van de Matto Grosso PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1961 OP WENS VAN REGERING „Directe onderhandelingen zonder prestigeverlies" De z.g.n. „groep-Rijkens" heeft meegedeeld dat zij zich zal ge dragen naar de wens der rege ring en geen verdere contacten met Indonesiërs inzake Nieuw- Guinea zal onderhouden. Zij wil echter blijven ijveren voor her stel van normale vriendschappe lijke betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië. In de ver klaring der „groep-Rijkens" skaat onder meer „De Nederlandse regering heeft enige dagen geleden bekendheid gegeven aan haar opvatting, dat verdere con tacten van personen met Indonesiërs inzake de Nieuw-Guinea-problema- tiek dienen te worden afgeraden. De groep-Rijkens zal zich uitteraard gedragen naar de hieruit blijkende wens van de regering. De groep is in de loop der jaren her haalde malen ter sprake gekomen. Zij vormde zich in 1954 uit personen zowel uit zaken- als uit andej-e krin gen, die zich bezorgd maakten over de ontwikkeling van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Zij vertegenwoordigde een niet te ver waarlozen ervaring betreffende de verhoudingen in Indonesië en in de wereld. Van tijd tot tijd werden achtereenvol gende regeringen in Nederland op de hoogte gehouden van de inzichten van de groep, inzichten welke naar haar overtuiging door velen in den lande werden gedeeld. Ook hadden herhaaldelijk gedaclitenwïsselingen plaats met vooraanstaande Indone siërs uit de kring van het regerings- bestel in dat land, welke ten doel hadden de on vattin gen van de groep te toetsen. Ten dele sproten deze ge- Tweede fase van Cubaanse geldhervorming ingetreden Maandag is een begin gemaakt met de tweede fase van de geldhervorming op Cuba. De Cubanen hebben niet meer dan 1000 peso in nieuwe bank biljetten kunnen afhalen van „spaar rekeningen", waarop zij al hun bank biljetten op 6 en 7 augustus hebben moeten plaatspn met uitzondering van een bedrag van 200 peso, waar voor onmiddellijk nieuw geld werd gegeven. De saldi der spaarrekeningen zullen met niet meer dan 100 peso per maand worden vrijgegeven. Ten aanzien van de totale waarde der geldomwisseling zijn in het geheel geen officiële cijfers gepubliceerd. De Cubaanse premier Fidel Castro heeft verklaard dat de geldhervorming de geldomloop met 400 miljoen peso zou verminderen. In maart was er een geldomloop van 1 miljard peso. Acht maanden voor stelen van zeven bromfietsen Wegens diefstal van zeven bromfiet sen in een periode van nauwelyks drie maanden veroordeelde de recht bank in Utrecht dinsdag de 19-jarige bijrijder A. P. uit Woerden tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie had eenzelfde straf geëist. Omdat de jongen dol graag een bromfiets bezat maar er van zijn vader geen mocht kopen stal hij de brommers in de straten van Woerden. Na er een paar dagen op te hebben gereden, zette hij ze aan de kant of verkocht ze bij opkopers. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwer Amsterl-Noord W. H. Melles te Kampen;-beroepen te Asperen en te Bergentheim J. J. Kuiper, kandidaat te Sassenheim; be roepen te Barendrecht J. Vlaardin- gerbroek te Grijpskerke. dachtenwisselingen voort uit initia tief van de zyde van de groep, ten dele werden zij van Indonesische zijde gezocht. In de loop van de laatste paar maan den hebben dergelijke contacten plaats gevonden met president Soe- karno en met andere uit zijn omge ving, en wel in Washington. Wenen en Rome. Doel van deze -contacten was in het bijzonder om, bij volledige afwezigheid van enige officiële di recte of indirecte verbindingen tussen de regeringen van Nederland en In donesië, door kennis te nemen van het standpunt aan gene zijde, de weg te verkennen waarlangs het overleg tussen de beide regeringen zou kun nen worden hervat door middel van personen alsdan aan te wijzen door die regeringen." Prestige Ofschoon de groep-Rijkens de raad de rregering- zal opvolgen, zal de groep-Rykens blijven ijveren, met geen ander dan het Nederlandse be lang voor ogen, voor herstel van nor male vriendschappelijke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, die naar haar overtuiging te bereiken, en zelfs uitsluitend zijn te bereiken, door directe onderhandelingen tussen Ne derland en Indonesië. Zij is ervan overtuigd dat ons land langs deze weg zonder verlies van „prestige" zijn positie in de wereld kan Verster ken en dat daardoor tevens een ver dere ontwikkeling van zaken, die Ne derland slechts onheil kan brengen, kan worden afgewend." Leids conservator met expeditie naar Thailand In november zal de heer H. R. van Heekeren, wetenschappelijk ambte naar aan het rijksmuseum: voor vol kenkunde in Leiden, met een Deense archeologische expeditie naar Thai land vertrekken. Dit is de tweede maal dat de heer Van Heekeren met een Deense ar cheologische expeditie naar dit land gaat. De eerste expeditie vond plaats van november 1960 tot maart 1961. Thailand is voor de heer Van Heeke ren, die als prehistoricus in het voor malige Nederlands-Indië heeft ge werkt, geen onbekend land. Hij heeft daar indertijd als krijgsgevangene van de Japanners aan de beruchte spoorlijn gewerkt, waarbij hij reeds allerlei prehistorische ontdekkingen Nederlander kreeg hoge Britse onderscheiding De Nederlander S. S. Eriks, die direc teur is van een Engelse radioindustrie, heeft een hoge Britse onderscheiding gekregen. Hij is benoemd tot honorary knight of the British empire. De heer Eriks is afkomstig uit de Friese plaats Oosterzee. Zijn fabriek leverde in de tweede wereldoorlog ongeveer de helft van de radiobuizen voor het Engelse leger. De regeringen van Denemarken en In donesië zullen hun wederzijdse legaties tot ambassades verheffen. (Advertentie) LIEBHERR *W<VVWWWWWWVWV\*A Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam, 15 augustus 1961. Londen 10.06—10.06%. Montreal 3.48',i—3.48Brussel 7.21%— 7.22V». Stockholm 69.67%—69.72%. Milaan 57.90%—57.95'/2. Oslo 50.29'/a —50,34i,i. Lissabon 12.57%—12.58%. New York 3.39,".—3.59 ft. Parijs 73.131,2—73.18':. Frankfort 89.96% —90.01%. Zürieli 83.27—33.32. Ko penhagen 52.00\'i32.05'.-. Wenen 13.92'.;—13.93', i. wwwwwwwwwwvw (Advertentie) West Berlijn verplaatsen Antwoord aan ds. Pennings Zeer geachte dominé, Naar aanleiding van het door U ter discussie gestelde voorstel in de P.Z.C. van 11 dezer, om het gevaar lijk smeulende vraagstuk van Berlijn op te lossen door deze stad uit te blussen, neem ik de vrijheid enkele vragen aan U te richten. 1. Verondersteld een boer heeft van zijn voorvaderen een vruchtbare akker geërfd. Door omstandighe den is deze ingesloten geraakt tussen de akkers van niet welwil lende buren en volgens afspraak alleen nog voor hem toegankelijk op een smalle weg. Op een goede dag komen de buren met de eis: Deze akker moet bij ons komen, omdat hij tussen onze gronden ligt. Zoudt U deze buren gelijk ge ven en de boer aanbevelen zijn akker maar prijs te geven, want verplaatsen, dat kan niet? 2. U stelt voor de 3% millioen West- beriijners te evacueren. Dit zou tegenover hun dwangsgewijs even onuitvoerbaar als onmenselijk zijn. Waarom stelt U niet aan de Oost- duitse regering voor, haar ogen te openen voor het feit dat haar communistisch beleid niet bruik baar is voor de Oostduitsers, wel ke reeds een peil van ontwikke ling bereikt hadden dat de Rus sische massa nog mist? 3. Waarom staan de Russische lei ders zo afwijzend tegenover het westerse voorstel van algemene vrije verkiezingen over de vraag van de Duitse hereniging? Uit vrees voor een verenigd Duitsland uit militair oogpunt? Russische legers zijn in de laatste twee eeuwen, twee keer tot in Berlijn geweest. Duitse legers hebben Móskou niet kunnen bereiken. Wie heeft dus meer reden tot vrees 4. Wie kan waarborgen dat een Sowjetgetrouwe Oostduitse rege ring, indien zij haar zin zou krij gen in het vraagstuk West-Ber- lijn. niet daarna bijvoorbeeld ook Hamburg zal opeisen, want de Elbe stroomt door haar gebied en Hamburg heeft een waardevolle haven en is een aantrekkelijke stad? 5. Vindt U niet dat er een voor de hand liggende gelijkheid bestaat tussen de regeerders van het Duit se nationaal-socialisme toen en het Russische communisme nu? De kern was bij de een, de zegen van het Germaanse ras met geweld aan de volken te brengen, bij de ander, hun eigen soort van com munisme met dwang door te zet ten. Daarbij komt onwillekeurig de herinnering op aan bepaalde verkiezingsaffiches na de eerste wereldoorlog, waarop een werk man was uitgebeeld met een wa pen in zijn dreigend opgeheven vuist, oproepend tot: „Nie wieder Krieg!" Laatste vraag: Voelt U zelf voor dit soort zegen Met belangstelling zie ik uw ant woord tegemoet. Vlissingen. H. EHRLICH AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Herstel hoofdfondsen Op de forse koersverliezen van maan dag als gevolg van de plotselinge toe genomen spanningen rond Berlijn, heeft Jiet Damrak gistermiddag een goed her stel laten zien. Alle hoofdfondsen gaven bij de opening koersverbeteringen te zien ten opzichte van de slotkoersen van maandag. De scheepvaartsector was vast. Amsterdam ondervond gistermiddag steun van Wallstreet waar de slotkoersen maandag meevielen. De Newyorkse beurs 'achtte de situatie rond Berlijn blijkbaar niet zo ernstig als de Europese beurzen hadden gedaan. De koersen op de West- duitse beurzen schommelden dinsdag wal heen en weer. De verschillen, vergeleken met het vorige slotniveau, waren er vao weinig betekenis. Mede doordal» do beurs in Parijs en Brussel alsmede de kantoren in het zuiden van ons land gisteren gesloten bleven in verband met de feestdag van Maria ten hemelopne ming, was de handel-gistermiddag öp het Damrak minimaal. De koersfluctuaties bleven op de dag binnen zeer nauwe grenzen. AKU gaf een zeer goed herstel te zien op 383%, tegen een vorige slot- koers van 377. Philips ruim 3 punten ho ger op 995, Unilevers verbeterden bijna 6 punten tot 747, terwijl Hoogovens 5 punten hoger noteerden op 914. Kon. Olies een paar dubbeltjes beter op f 113.90. De laagste koers van de maandagavond- handel voor AKU was 377, Philips 990, Unilever 738? Hoogovens 905 en voor Kon. Olie f 113.30. De scheepvaarthoek trok de meeste be langstelling bij een vaste stemming. Na dat direct bij de qpenlng de koerSen boven het vorige slotniveau uitkwamen, liepen deze gedurende de verdere beurs- duur nog verder uit. Uiteindelijk bedroe gen de koerswinsten voor de sclieep- vaartaatidelen 3 tot 6 punten. De belang stelling in deze sector kwam hoofdza kelijk van publieke zijde. Kon. Boot liep op van 189 tot 192% (185%), Holland- Amerika Lijn steeg van 153 tot 156', L- (152%). Van Nievelt klom van 161% tot 164'j (159) en Scheepyaart Unie van 157% 1.ot 1G0% (136), Genoemde aandelen verlieten de markt op. vrijwel liet hoog ste punt van de dag. Cultures over de gehele linie in herstel met weinig zaken. Hetzelfde kan gezegd worden van de staatsfdndsenhoek. De aandelen van de Nederlandsche Grond- briefbanb worden nog steeds ruim ver handeld op de biedprijs van 400 pet. Maandag bereikte dit fonds de grootste omzet ter beurze met een bedrag van no minaal f 118.000, Dinsdag 29 augustus a.s. wordt de inschrijving a pari opengesteld op de reeds aangekondigde dubbele emis sie ten laste van de stoomspinnerij „Twenthe". De firma Boom en Ruygrok komt binnenkort met een 4% pet. obli gatielening k pari, groot f 600.000. 14 aug. 15 aug. Nederland 1959 (4%.) 102-,V 101 Nederland 1951 (3',i) 9Sb 98% Nederland 1948 (3'/i) 91 91% Nederland 1955 (3%) 93 y:i Nederland 1947 (3%) 93% 95 ft Nederland 1937 3 923» 92'i Dollarlening 1947 3 90% 90% Investeringscert. 3 99ftgb 9%gb Nederland 1962-64 3 100'/egb 100% 6 Woningbouwl. 1957 11 Oft 11 Oft Grootboek 1946 3 93% 93 %l Ned. Handelmij. 336 338'/, Alg. Kunstzijde Unie 376% 387 Bergs' en Jurgens 300 300 Calvè-Delft 725 726 Hoogovens n.r. 903 914 Ned. Kabelfabriek 564 570 Philips 990% 993% Jnilever 740gb 747 Wilton-Feijenoord 265 270 1867. Piloot Storm staarde enigszins verbaasd naar de wapens, die voor hem op de grond waren gelegd. Als die brave roodhuiden dach ten dat hij al die spullen met zich ging meesjouwen, hadden zij 't mis. Hij schudde beleefd glim lachend het hoofd en haal de zijn paral uit het holster. „Dit is alles wat ik nodig heb", sprak hij en hoewel niemand hem verstond, be greep men hem blijkbaar toch wel. Alle aanwezigen, staarden wat achterdochtig naar het kleine, glanzende voorwerp in zijn hand, maar toen hij bij wijze van demonstratie enkele malen de trekker overhaalde zodat er een knetterende licht flits uit te voorschijn schoot, was de conster natie om hem heen geweldig! Er ging een opgewonden gemompel op en de meeste dap pere krijgers sprongen verschrikt achteruit. Daarom borg Arend zijn wapen maar weer vlug op en grijnsde verontschuldigend. Toen hij wat later te kenneü gaf dat hij zijn speur tocht naar zijn metgezellen wilde voortzetten, trad Zilvervos, de zoon van Zwarte Havik aan zijn zijde, als wilde hij zeggen: „Ik volg U". En zo verlieten piloot Storm en de Indi aan het dorp der Delawaren. Billitori Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaarl Rotterdamsche Lloyd Scheepvaart Unie Stv. Mij: Nederland ICN.S.M. Ver. H.V.A. Mij. N.V. Deli Mij. Bank voor Ned. Gem. 5-1! Van Berkels Patent Albert Heijn Bronswerk Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde N.I Intern. Nickel American Motors Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Pennsylvania Republic Stee! Shell Oil Comp. Tide Water U.S. Steel Nat. Can. Corp. Amsterdam 1951 Breda 1954 Eindhoven 1954 Enschede 1954 Den Haag 1952 I Den Haag 1952 II Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 II Rotterdam1557 Utrecht 1952 Amsterdam 1956 1 Amsterdam 1956 II Amsterdam 1956 II Amsterdam '33 (C cn A) Dordrecht 1956 Alkmaar 1956 Zuid-Holland 1957 Intern concerns Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 576 113.40 114.20 107'/sgt 109% 152 159 150 151 143 150 155% 160gl 183 186% 185% 193 123% 124 141.50 143.20 58 105% 105 U 305 306 604 610 165 169% 375 373 293 297 82% 82% 17/A 17% 51'. 7 B3ft 43% 93 ft 47% 47% 85% 83% 13 ft 63% 64% .43% 43'. 21%b 1 21U 86% 86% 12% EN. 88% 88 li 85% 84% 83 V» 84% 92% 93' 96'-» 94%I 93'k 95% 95% 98% 96 92% 92% 84% 84% 90% 90-% 96% 96% 83''* 108 83% 83% 95% 85'* DICES. 14-8 15-8 542,27 346.31 363.38 363*63 181.72 186.37 238.18 238.52 158.89 160.20 396.32 399.09 DENK OM DE WEGWERKERS WERK IN UITVOERING'! Dus... langzaam rijden Bijna elke keer dat U per auto, mo tor of scooter langs de weg bent, komt U wel ergens een bord tegen dat U verzoekt langzaam te rijden omdat men aan de weg aan het wer ken is. Deze borden werk in uitvoe ring" worden vaak verontachtzaamd maar weinigen matigen hun rijsnel heid. Degenen die bezig zijn met het her stellen of wijzigen van de weq heb ben een gevaarlijk beroep. Zij be hoeven maar in een moment van on oplettendheid een stap opzij te doen om vermalen te worden door het langsrazende verkeer. Vaak ook wor den zij getroffen door een stuk steen dat onder de wielen van een te snel rijdende, passerende wagen wegspat. De A.N.W.B. vraagt U deze gevaren U eens te realiseren als U een bord werk in uitvoering" nadert. Het voorkomen van verkeersongevallen is vaak slechts een kwestie van be grip; begrip ook voor de omstandig heden waarin anderen verkeren. Be grip ook voor de fouten van andereu. De omstandigheden waarin wegwer kers verkeren, moeten U brengen tot een vermindering van uw rijsnel heid, dón is U zich van uw verant woordelijkheid op de weg beivust. De vroegere premier van Nieuw-Zee- land, sir Sydney George Holland, is. 68 jaar oud, in Wellington overleden. Hij 1s premier geweest van december 1949 lot september 1957 het tijdstip waarop hij met pensioen ging.en heeft de Natio nale partij tweemaal In 1951 en 1954 een stembusoverwinning bezorgd. HENRI VAN WERMESKERKEN 54 De stam eerstdan pas het Indi vidu. Wij moeten geheel van richting- veranderen. Nog één nacht marcheren, door fris se mensen en wij zouden de pampa bereikt hebben en de moerassen daar. Nu hebben wij bijna geen rust gehad. Martelend tergen de insekten. Wij moeten trachten helemaal te ont snappen en dan pas de pampa ingaan. Maar hebben zij ons spoor, dan be tekent de pampa met het hoge gras, waarin ze zich verbergen, onze zeke re dood. Ontsnappen wij niet, dan moeten wij in de open woestijn blij ven en dat betekent onze dood door verdorsting. Als de maan opkomt, verdeel ik het laatste water. Maria, zo veel zij drinken kan. Ik ben hier dictator. Voor Taipeke, Pancho en mij ieder goede grote slokken. Met moeite kauwen wij wat gedroogd vlees naar binnen. Voort weer, wij hebben nu weer kracht. En snel, zolang de nacht er i». In de nacht kunnen zij ons omsin gelen en wij zijn verloren. Taipeke loert met zijn Indianenogen voortdu rend de horizon af. Wij marcheren hoofdzakelijk door de dalen, om silhouetten tegen de avondhemel te vermijden. Telkens staat Taipeke ineens stil en luistert op de grond. Staart uit, met de hand boven ae ogen. Er is nog iels anders dat hem verontrust, maar hij zegt niets. Ais de maan al hoog staat, wordt hn nerveus. Er is te veel licht, zelfs al is dat maar een halve cirkel. De ster ren zijn zo klaar. Ziet hij daar iets? Links en rechts tuurt hij angstig. Heeft de omsingeling al plaats? Steeds sneller lopen wij, soms even in draf. Maria is nu weer van een jonge, sterke kracht, die wonder baarlijk is. Ze heeft een speciale ma nier om mijn arm te nemen en daar mee je lichaam en gang te steunen. Maar ik ben toch niet zwakker dan zij, mijn kleine dochtertje. Ineens blijft Taipeke staan. ..Liggen, Dom Franco!" Wij liggen. Enige minuten, neen. veel langer. Even plotseling zegt hij ge rustgesteld weerVoort! Over een uur zal het dag zijn, reeds gloort daar vaag aan de horizon een gloed. Weer komt zijn signaal, lig gen! Weer liggen we stil, eindeloos lang en zonder het minste geluid. Nerveus wijst Taipeke vóór ons, in- plaats van achter Zijn ze ons in de nacht voorbij ge trokken? Alles is mogelijk. Daar begint de dag te gloren, veel meer rechts van de plek, waar we eerst de gloed zagen. Een vage dagglans nog maar Taipeke schijnt het niet te begrijpen. Het is alsof er twee zonnen zullen opkomen. Hij laat ons weer even lig gen en dan ineens weer snel voortlo pen. Meer westwaarts. Dat liggen heeft goed gedaan. Alleen de dorst schroeit. Maria heeft al twee maal gevraagd: „Water, vader!" Taipeke wijst mij even later, wat hij zagEen dood stuk boom, dat uit de vlakte oprees. Maar meteen uit hij een kreet. Er staan hier en daar grassprieten, ijl nog en zeldzaam, maar ze zijn erDat is het einde van de woestijn, en mogelijk van onze dorst. De ene plek gloed wordt heller, de andere vermindert in glans. Als we op een kleine heuvel komen, staan we sprakeloos. CABLOCOS Daar is een kamp van twee tenten, er brandt nog een vaag vuur. Maar die tenten werken op dat ogenblik op mij; alsof ik een wereldstad zag. De civili satie. Want het zijn módrne tenten. Een stuk er achter' grazen een zestal paarden en drie lastezels. De emotie is geweldig. Broeders van mijn stam! Ik wil een juichkieet aanheffen en hen tegemoet lopen. Taipeke trekt mij te rug. „Gevaar"! zegt zijn gelaat, ik weet niet wat voor gevaar er zijn kan. Hij wil eerst alleen vooruit gaan en zien. Ik zie tegen het vuur gestal ten bewegen,-die zich klaar maken 0111 op te trekken, nu de ochtend nog koel is. Het vuur wordt gedoofd, om geen pampabrand te verwekken. Ik zie ge weerlopen. Het doet mij zo goed, dat ik Maria stijf de handen druk. Zij legt zich tegen mij aan. Zij weet niet wat dat alles voor mij is, ze kent geen an dere mensen dan daar boven op rots. Ik schrik van Taipeke, zoals plotseling uit de vagi tendschemering opduikt. hij elige och- Zijn gelaat staat heel ernstig. En ter wijl hij ons enigszins terugvoert, ver telt hij wat hij zag. En het is met een huivering dat hij zegt: „Cablocosl". Taipeke fluistert het bijna angstiger, dan wanneer hij Indianen had moeten zeggen. Ieder kent in Brazilië de ge wetenloosheid van deze cablocos half bloeden. Soms zijn ze rubberjagers, clan weer mensenjagers. Soms revolu tionairen met een vaag politiek tintje politiek voor de lens, clan weer moor den ze, om enkele stukken rubberland, hele Indiaanse volksstammen uit. Schitterende schutters zijn ze, ze ge bruiken het geweer sneller dan ande ren. Steeds te snel. Taipeke wil niet, dat we er heen gaan. Hij wil dat we vluchten in andere richting. Bijna de Ai kas weer 'tege moet, ik heb veel van deze mensen gehoord. Maar toch zijn het stamge noten. Ik kan ze een som beloven, uit te. betalen in-Boa Esperanza, als ze mijn geleide willen zijn. Taipeke weet niets van blanken, maar hij weet van eablocos. En veelbeteke nend wijst hij op Maria. Ze ligt daar als een stille slanke jon gen. gestrekt in het zand. En toch kan ieder zien, dat ze géén jongen is. Maar geld is ook macht. Al draag ik het niet bij mij, ze zullen me geloven. Bovendien' zullen ze ons toch zien, als de dag er geheel is, dan is het nog be ter er zelf heen te gaan. Ik ben goed gewapend. En nog een andere factor. Daar is het water. Zij zullen water hebben en reeds brandt de dorst schroeiend, maakt spreken moeilijk. Reeds begint de hitte, en gonzen de dag-insecten tergend om ons. Ik kijk over dé heuvelhelling. Ik moet een besluit nemen. Heb altijd onder vonden, dat een slecht besluit beter is clan geen besluit. Ineens merk ik, dat twee mannen naar mij zien... Meteen giert er iets door de lucht en zie ik voor mij het zand opstuiven. Twee knallen komen na. Schoten. In de wildernis wacht niemand tot de ander schiet. Zeker geen cabloco. Geen keuze. Ik steek op mijn geweer de helmhoed hoog', die zij moeten ken nen als niet toebehorende aan India nen. Ineens veranderen zij van houding. Ze worden nerveus. Denken zij misschien een patrouille van de Indian protec tion service, de beroemde Indianen- dienst, die altijd op vijandige voet met hen staat en hun onrechtmatig heden belet? Als ze mij ten lijve uit zien verschijnen, wenken ze vriend- schappelijker. Eén van hen komt naar voren. Als wij elkaar bereiken, terwijl de anderen achterblijven, maakt hij vriendelijk duizend excuses. Die ik be grijp. Hij ziet er niet onknap uit voor een halfbloed, die in de bossen leeft cn jaagt. Indianenwild. Maar er is iets wreeds in zijn ogen, achter een charmante glimlach. Even daarna zitten we bij het gedoof de vuur en reikt men ons water en ge braden vlees. Maria dringt zich dicht tegen mij aan... Mijn dochtertje! heb ik voorgesteld, omdat dit ook niet te vermijden is. En tegelijk is het dwaas, want "mijn doch tertje spreekt geen taal en ligt met het hoofd omlaag gebogen, steeds maar tegen mijn schouder als een struisvogel, die zijn kop wegsteekt om er niet te zijn. Zij zijn op zoek naar een weg door de woestijn. (Wordt vervolgt)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12