3 4 Olieboringen voor de kust van Kijkduin fijnproefsters vinden Rama veruit het lekkerst! Ontheemdentehuis in gastvrij heuvelland van de Dordogne Nieuw procédé voor vaststellen van menselijke bloedgroep »E BOEKENPLANK van de PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 15 AUGUSTUS 1961 COMBINATIE SCHIP-TOREN ZeewaterSemperatuur doet olie stollen Nog in de tweede helft van deze maand zal de boorponton Triton, als de weersomstandigheden dit tenmin ste toestaan, naar een punt op 3.8 kilometer voor de kust van Kijkduin worden gesleept. Daar zal worden nagegaan of het economisch en tech nisch mogelijk is booreilanden ten behoeve van de olie-industrie in de Noordzee te plaatsen. Dit is maandagmiddag medegedeeld door dr. ïr. H. A. Stheeman, direc teur van de Nederlandse Aardolie- maatschappij. Al sinds 1953. toen in Rijswijk de eerste Westnederlandse boring pro- dulttief werd. wordt de mogelijkheid overwogen ook in zeegebied te explo reren. In 1957 is de hiertoe vereiste concessie verworven en in 1959 volg de een nauwkeurig seismografisch onderzoek. In 1959 en in 1960 werden verdere voorbereidingen getroffen. Talrijke omstandigheden belemmer den in 1959 en 1960 de uitvoering van het voornemen een boortoren te plaatsen, maar nu is het toch zo ver. De boorponton Triton, in Enge land gebouwd, is thans op de werf Niehuis en Van den Berg in Per nis gereedgemaakt en als alles goed gaat zal dit vreemde stalen insekt nog deze nraand voor de kust liggen. De ponton, waarop de boortoren met alles wat erbij behoort, bemanningsverbljjven en een landingsplaats voor kleine he likopters, zal op vier poten op de zeebodem komen te rusten op een hoogte van negen nieter boven de zeespiegel, zodat zelfs hoge gol ven de kiel niet zullen raken. Boren vanaf een drijvend, schomme lend eiland, is niet mogelijk. De zee klotst straks onder het booreiland, dat dus weinig met een echt eiland gemeen heeft. De poten, waarop het eiland komt te staan, zullen 53 meter lang zijn. De top van de boortoren steekt 65 me ter boven de zee uit. De proefboring waarmee men in de eerste dagen van september hoopt te beginnen gaat 2000 meter diep. Deze diepte wil men voor het begin van het winterseizoen medio oktober be reiken. De proefboring zal moeten aantonen, of er inderdaad in.de zee bodem bij Kijkduin olie is. Gestolde olie Dit is, zoals dr. Stheeman het uit drukte. „een sprong in het duister". Overigens een vrij kostbare sprong, waarmee vele miljoenen guldens zijn gemoeid. Als er olie is, dan zijn dc moeilijkhe den nog niet opgelost. De boring, die men bij Kijkduin gaat verrichten, is de meest noordelijke op liet noorde lijk halfrond. De temperatuur van het zeewater is er ook 's zomers zo laag dat de olie zal stollen. Het ver voer van het booreiland, van de boor put dus, via pijpleidingen naar het land is derhalve onmogelijk. De N.A. M. hoopt als het zover is, ook voor dit probleem een oplossing te hebben. Samenzwering verijdeld in Zuid-Vietnam De Zuidvietnamese regering heeft maandag meegedeeld dat een komplot van de communistische Viet Cong or ganisatie is ontdekt, die was gericht op omverwerping van de pro-wester se regering van president Ngo Dinli Diem. Volgens de regeringsmedecicling uit Saigon had de Viet Cong het huidige bewind willen vervangen door een regime dat orders zou aannemen van het communistische bewind in Noord- Vietnam. Bewijzen van het komplot had de Zuidvietnamese regering gevonden op de lijken van 167 opstandelingen, die in juli werden gedood bij bloedige ge vechten in de Jonkenvallei. Negen Viet Cong guerillastrijdcrs die waren gevangen genomen, hadden bovendien bekend dat zij hadden behoord tot een bataljon, dat een opleiding in Noord-Vietnam had gehad. Jongelui schopten Haagse agent een hersenschudding Een Haagse agent van politie is zondagavond door vijf jongelui zo ernstig mishandeld, dat hij met een hersenschudding het bed moet hou den. De agent fietste door een straatje toen tie 22-jarige classificeerder H. hem zonder enige reden begon uit te schelden. De agent stapte af en gelastte de jongeman mee te g8an naar het bureau, maar santen met vier vrienden besprong H. dc man. De agent, die onder meer een schop tegen het hoofd had gekregen, wist zich toch los te worstelen, waarop het vijftal de vlucht nam. Na vruch teloos waarschuwingsschoten te heb ben gelost achtervolgde de agent de jongens in de auto van een burger die zijn diensten had aangeboden en slaagde erin samen met collega's, die inmiddels ter assistentie waren ge komen, H H. en een van de anderen, de 24-jarige schilder J. W., aan te houden. De Duitse Messcrschmidt vliegtuigfa brieken in Manchïrig. hebber» dc eerste Lockheed F 104 G. Starflghter die op de eigen werkplaatsen Is geassembleerd, voltooid- De straaljager werd samenge steld uit onderdelen, die door de Ame rikaanse Lockheed fabrieken naar -Duits land waren gezonden. 0 De regisseur Geza Va:r Bolvary, eén rat» de nioniers van de Duitse amusements films, i* op. 63-jarige leeftijd in Rosenheid overleden. Er komen veel verbindingen tussen land en het booreiland: een radiover binding via radio-Scheveningen, een mobilofoonverbinding met het hoofd kantoor der maatschappij in Rotter dam. een bevoorradingsschip, en een helikopterverbinding. Ook zal er voortdurend een sleepboot langszij liggen. De hogere stollingstemperatuur van de olie die men er hoopt te vinden, zal er vermoedelijk toe lelden, dat het raffinageproces al op zee moet beginnen. Volledige onbemande elek tronische installaties zouden daar voor moeten worden ingeschakeld. Toekomstmuziek? De proefboring in september-oktober zal vermoedelijk het antwoord op deze vraag kunnen geven. (Advertentiei SMA AKPR0EYENIN ALLE DELEN VAN HET LAND BEWIJZEN: Overal in Nederland worden smaakproeven gehouden. Aan honderden huisvrouwen is de vraag al gesteld: „Wilt U margarine X en margarine Y eens proeven en vettellen aan welke van de twee U de voorkeur geeft?" En Rama komt tevoorschijn als de grote overwinnaar! Rama! Veel lekkerderDat is het antwoord, dat 3 van de 4 fijnproefsters geven. WAT IS UW KEUS ALS FIJNPROEFSTER? Proeft U maat! Vergelijkt U maar! Rama geeft U zoveel meer voor Uw geld. RAMA MAAKT DAT ALLES FIJNERSMAAKT Nieuw levensdoel voor ex-medewerkster van Schweitzer Hollandse meisjes verrichten hier zwaar mannenwerk (Van een speciale verslaggever) Een jonge Nederlandse chirurge, die al vijf jaar als eerste assistente in het ziekenhuis van Albert Schweitzer in Centraal Afrika werkt, heeft zich sedert een Half jaar met haar Franse echtgenoot die ze leerde kennen in Lambarene bij Schweitzer in het Franse departe ment Dordogne gevestigd. Niet zo maar gevestigd, maar op een grote verwaarloosde boer derij met 25 ha. al evenzeer sterk verwaarloosd land. En op dit bezit, dat „Vaudune" is genaamd, wil het echtpaar nu een vluehte- lingendorp stichten, een „Village Albert Schweitzer", waar het aan vluchtelingen, alleenstaanden én gezinnen, die nu nog in kampen huizen, sommigen al vele jaren, een nieuw echt tehuis en ook en be staan wil bieden. Een enorm werk, maar ook een prachtig werk. Greet Barthelémy- v. d. Kreek (dochter van een bekend Bussums kunstenaarsechtpaar) zegt echter, dat het haar onmogelijk was na vijf jaar Lambarene ge woon verder te leven, alsof er geen Schweitzer in haar leven was ge weest. En haar Franse echtgenoot denkt er precies zo over. Einde vorig jaar trouwden ze in Bussum en sinds het begin van dit jaar wonen en werken ze op „Vaudune". Werken Wie als wij eens een bezoek aan het prachtige heuvelland van de Dordogne zou brengen en daar ergens op die heuvels, in de buurt van de dorpjes Paunat en Trémo- lat, de boerderij zou hebben ge vonden, zou ongetwijfeld perplex staan. Want wat hier door een kleine groepje pioniers wordt verricht, is fenomenaal. Greet en Guy Barthelémy hebben langza merhand een kleine staf rond zich verzameld: een staf, die goeddeels bestaat uitHol landse meisjes. Natuurlijk, er zijn ook mannen. Naast Guy nog twee: Arjen Vis ser uit Voorst, een jong land bouwkundige. en Ruud Kemp uit Haarlem, architect en bouwkun dige, Zij geven leiding aan het landbouw- en het restauratic- werk: ploegen en zaaien, nadat eerst de bomen en struiken uit het verwaarloosde land zijn ge rooid. Slopen, herstellen, bou wenvoor wat betreft de ver vallen gebouwen, die te zamen 't complex van Vaudune uitmaken. Maar mét hen werken hier ook een stuk of vijf Nederlandse meisjes, die weliswaar eigenlijk ieder haar eigen taak hebben in dit jonge landbouwbedrijf, dat ook vluchtelingendorp moet wor den, maar die naarnaast mannen werk verrichten: enorm zwaai en ruw mannenwerk, waarvoor elke bezoeker alleen maar grote bewondering kan hebben. „Vaudune" heeft, om maar eens een voorbeeld te noemen, gebrek aan water. Onder aan de heuvel is er voldoende in de beek, maar hoe krijg je het naar boven. En als je het naar boven zou kun nen transporteren, waar berg je het dan. Reservoir in rotsbodem Op één van de werkbesprekingen, die regelmatig gehouden worden, werd besloten, dat er een reser voir gemaakt moest worden. De meisjes gingen aan het werk. Met gebrekkige houwelen en spaden gingen zij een gat delven in de steenharde rotsbodem: acht me ter lang, twee en half breed en ongeveer even diep Judith van der Meys uit Vlaar- dingen is eigenlijk de secretaresse en administratrice van liet vluch telingendorp. Adriane de Bouvry uit Bussum zal straks dc zorg voor de kinderen op zich nemen en Jetty van der Wal uit Bussum zorgt nu reeds dagelijks voor dc duizend kuikens, die kwamen uit de broedeieren, die in Friesland voor het vluchtelingendorp wer den ingezameld. Dan zijn er nog twee meisjes met een typisch technische „knobbel": Nicolette van der Ben uit Hilversum, leer linge van de Utrechtse h.t.s., die hier haar praktijktyd doorbrengt, en Mink Kikkert, een Amster damse, die kandidate in de wis- en natuurkunde is én bijvoorbeeld voor de elektrische installatie zorgt. Wat er op het ogenblik gebeurt is eigenlijk alleen nog maar voor bereidend werk. wanneer de vluchtelingen komen en men rekent erop, dat dit weldra het geval zal kunnen zijn moeten we ze een echt tehuis kunnen aanbieden, zegt Greet van der Kreek. Een eigen woninkje in de eerste plaats. Ruud Kemp tovert allerlei oude en vervallen bijge bouwtjes om tot huisje. Voor zichzelf en zijn gezin zal hij bo vendien de „ruïne", ergens achter op het uitgestrekte terrein, res taureren. Greet en Guy wonen in het „kleine" huis en in het hoofd gebouw, het zgn. „grote huis", is momenteel behalve de inmid dels tot jonge kippetjes uitge groeide kuikens, een internatio naal werkkamp ondergebracht, dat is komen helpen. Arjen woont in een herstelde duiventoren! Tweede bezit Het Village Albert Schweitzer heeft inmiddels de vorm van een stichting gekregen. En deze stich ting heeft zelfs al een tweede centrum in voorbereiding: een boerderij bij Villeneuve-sur-Lot Greet Soldatenbewind tot zomer 1963 in Zuid-Korea De voorzitter van de opperste mili taire raad van Zuid-Korea, generaal Pak Tsjoeng Hi, heeft do pers mee gedeeld dat het militaire bewind tot de zomer van 1963 het gezag in han den zal houden. Voor maart 1963 zal een nieuwe grondwet worden opge steld en in niei van dat jaar zullen algemene verkiezingen worden ge houden. De nieuwe grondwet zal zijn geba seerd op de presidentiële staatsvorm. Er zal een parlement van één kamer komen met 100 tot 120 leden. Generaal Pak Tsjoeng Hi zei dat hij zeker twee jaar nodig zal hebben om zijn politieke toezeggingen uit te voeren, namelijk onderdrukking van de omkoperij en vestiging van poli tieke en sociale orde in het land. Jeugdige autodief gepakt na wilde achtervolging Na wilde achtervolgingen door dc rijks- en de gemeentepolitie is in de nacht van zondag op maandag een 16-jarige landarbeider in Den Haag aangehouden met een auto, die hij van een boer in Benthuizen had ge stolen. Een. Haagse jeeppatrouillQ stuitte op de auto, toen deze reeds door een wagen van de rijkspolitie werd ach tervolgd. Ondanks de snelheid van 80 km per uur, waarmee de jongen zigzag door de stille stad reed, slaag den de Haagse agenten, die dichter bij de auto konden komen dan de rijkspolitie, er in na een schot in de lucht en vier op de banden een ach terband aan flarden te schieten. Te gen een tuinmuur kwam dc wagen tot stilstand en daarop kon de" jeug dige dief worden aangehouden. (rechts) en Judith schillen met 51 ha grond, ongeveer 50 voor het kleine huis" de aardappe- km zuidelijker, die geschonken is door een oude boer Auguste Gar- rigues. Een waarlijk vorstelijk geschenk, ook al omdat land en huizen in een veel betere conditie verkeren. De opzet is, dat de vluchtelingen deels op de boerderijen, deels ook in fabrieken en werkplaatsen in de omringende plaatsen werk zul len vinden. Liefst eerst in de fa brieken, omdat ze dan tussen Fransen komen en sneller kunnen assimileren. Wat de kinderen be treft, willen Greet en Guy eerst Franse kinderen via voogdijra den tot zich trekken om dan later alweer ter wille van de snelle aanpassing de vluchtelingen- kindertjes in Franse groepen te kunnen opnemen. Maar voor het zover is, zal er nog heel wat moeten gebeuren. Daar bij heeft het vluchtelingendorp vanzelfsprekend hulp van buiten af nodig. Vanuit Holland is er. in de vorm van grote zendingen ingezamelde goederen. al heel veel hulp gekomen, maar om al lerlei noodzakelijke voorzieningen len. tot stand te kunnen brengen, zal er ook geld moeten komen. Heel veel geld! Ook dat komt gelukkig al binnen, vooral dank zij de ac tiviteiten van enkele plaatselijke comités in Nederland en van hulpacties in Franse steden in de omgeving van de Dordogne. Een landelijk comité tot steun aan het Village Albert Schweitzer zal waarschijnlijk ook in Nederland binnenkort worden gevormd. Ook gasten helpen De Barthelémy's en hun mede werkers (sters) zijn voor dit alles buitengewoon dankbaar. Ook trouwens voor de vele belangstel ling, die zli sedert enkele weken ondervinden van Hollanders, die tijdens hun vakantie in Frankrijk eens een kijkje op „Vaudune" 1' - men nemen en de hun daar ver leende gastvrijheid soms zitten er wel tien gasten tegelijk mee aan tafel! altijd weer honore ren met een middag werk. Za en we een Eindhovenaar hier bij voorbeeld niet samen met een arts uit Hilversum een sleuf door het rotsterrein houwen om een elektriciteitskabel naar een der bijgebouwen te kunnen leggen En was de vrouw van diezelfde dokter niet de hele middag in de weer om de moestuin eens een flinke wiedbeurt te geven? Bovendien vertrekken alle gasten van „Vaudune" steeds als de meest enthousiaste propagandis ten. En ook daar heeft het vluch telingendorp heel veel profijt van! De grijze Albert Schweitzer, die dit najaar persoonlijk bezoek aan de Dordogne hoopt te brengen, en de bekende mensenvriend Abbé Pierre hebben hun plaats in een inmiddels gevormd internationaal erecomité willen innemen. Grote namenzjj zouden niet zo bereidwillig ter beschikking ge steld worden, wanneer het hier geen groot en goed werk betrof. Een moeilijk werk ook, dat slechts met de steun van velen aan het gestelde doel zal kunnen beantwoorden: een nieuw tehuis te worden voor mensen, die reeds vele jaren niet nieer weten, wat een echt „thuis" is! SENSATIONELE VOORUITGANG VOOR DE CRIMINALISTIEK Kleinste vlekje al voldoende Ontelbare malen heeft zich in de ge schiedenis van de criminalistiek een geval als dit voorgedaan: na een moord wordt koortsachtig naar de dader gezocht. Eindelijk ontdekt men op de kleding of op een stuk gereed schap van een ernstig verdachte een minuscuul verdroogd en voor het blo te oog nauwelijks zichtbaar bloed- vlekje. Het gaat er nu om vast te stellen tot welke bloedgroep deze resten behoren en of zij overeen stemmen met de bloedgroep van liet slachtoffer. Maar... de deskundigen halen dikwijls spijtig de schouders op en verklaren tegenover de rechter, dat het bloedmonster te klein was voor een betrouwbare analyse. Het sluitend bewijs dat reeds zo dichtbij scheen, kan niet gegeven worden, de moordeneer kan niet worden ge vonnist. Nu echter hebben twee Engelse des kundigen, die zich reed6 jarenlang in tensief met de gerechtelijke genees kunde bezighielden een vrouwelij ke arts en een dierenarts een be trouwbare methode ontwikkeld die het mogelijk maakt, ook het onaan zienlijkste bloedvlekjc tc onderzoeken op dc bloedgroep. Deze ontdekking kan een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis der cri minalistiek betekenen. In de komende maanden zal het nieu we procédé waarschijnlijk door alle laboratoria van dc Britse politic wor den overgenomen. Moorden die tot nu toe niet konden worden opgehel derd en waarbij bloedsporen een be slissende rol spelen, zal men opnieuw in onderzoek nemen. Verschillende bij Interpol aangesloten staten, heb ben roods om nadere inlichtingen verzocht. Executie in de 17e eeuw Mevrouw dr. Barbara Dodd, docente iri de gerechtelijke geneeskunde aan de Londense Universiteit en Robin R. A. Coomb, dierenarts en seroloog aan het pathologisch Instituut van de uni versiteit van Cambridge, hebben een groot aantal proeven gedaan voor hen de vroegere geneeskundige advi seur van het Britse ministerie van binnenlandse zaken hieronder valt in Engeland de justitie kon ver tellen dat zij inderdaad een der be langrijkste ontdekkingen op dit ge bied fn de laatste veertig jaar had gedaan. Mevrouw Dodd ging bU haar ex perimenten zelfs zeer niep in het verleden graven; in het Britse Museum stelde zij aan liet gebrei de zijden hemd, dat koning Carol I meer dan driehonderd jaar ge leden tijdens zijn executie droeg, feilloos vast dat een zwakke ver kleuring niet, zoals men aannam, liet gevolg was van een schimmel doch van de executie van de onge lukkige koning. Nu willen de ge leerden voor historische studies ook nog kleine deeltjes van het executlebiok in de Tower af schrapen en de daarin aanwezige bloedresten met eveneens uit vroe ger tjjden stammende bloedvlek ken vergelijken, waarvan de her komst bekend is. Gedrag bloedcellen.... Tot nu toe werd de bloedgroep hier door geïdentificeerd, dat men onder de microscoop waarnam hoe zich de <Van en voor Schorpioen voor een ei Bij La Rivière en Voorhoeve iu Zwol le verscheen een boek van de schrijf ster Ooms-Vinckers, dat zij schreef ua een tocht door de Sow jet-Unie. „Een schorpioen voor een ci" is de titel die zij aan de Bijbel ontleende. Misschien heeft mevrouw Ooms haar politieke inzichten wat te veel opge hangen aan dit verhaal, want het is beslist niet zo dat elke Rus hunkert naar de bevrijding van het commu nisme. Het is een keiharde massa, waarin de Russen die zij beschrijft wel een uitzondering zijn. Als dat haar bedoeling is geweest, is zij ge slaagd. Maar over het werkelijke ge zinsleven in Rusland leest men niets. Het boek bevredigt niet. Jammer voor de schrijfster, wier boeken te recht grote faam hebben. Weer twee werken van Emile Zola De boeken van de Franse schrijver Emile Zola vinden nog altijd in bre de kring een grote waardering. Op de hem eigen wijze beschrijft Zola situaties en mensen, waarbij de lezer tevens een uitstekende indruk krijgt van de periode, waarin het verhaal zich afspeelt. Dit is ook het geval in „Levensvreugde" en in „Au Bonheur des dames". Beide boeken zijn ver schenen bij Bigot en Van Rossum N.V. te Blaricum. ,,De Kleine Vijf": toeristisch boekje By A. W. Bruna cn Zn. te Utrecht verscheen een alleraardigst boekje van Sam Waagenaar, getiteld: „De kleine vijf", dat een indruk geeft van het leven in Liechtenstein, Andorra, San Marino, Vaticaan en Monaco. Het boekje is in het Nederlands, Frans, Duits en Engels geschreven, zodat toeristen uit vele landen er hun voordeel mee kunnen doen. Een groot aantal foto's van de „kleine vijf" ver luchten het boek. Avonturen van een ondeugend konijn Een prettig (voorlees) boekje voor de kleintjes is „Keesje Knabbel", waarin Nielt van Noort de avonturen vertelt van het ondeugende konijn Keesje Knabbel. De suggestieve te keningen in dit bij de uitgeversmaat schappij J. H. Kok N.V. te Kampen verschenen werkje, zijn van Jack Kramer. Amerikaanse zwemsters tegen Nederland Na de Amerikaanse dames zwem- kampioenschappen, die in Philadel phia werden gehouden, heeft de Amerikaanse zwembond 14 zwem sters aangewezen, die een tournee zullen maken door Nederland, Enge land en West-Duitsland. De Amerikaanse dames starten op 19 en 20 augustus a.s .in Zwolle te gen Nederland. Op 22 augustus zul len zij deelnemen aan wedstrijden in Rhenen. In Blackpool op 25 en 26 augustus wordt de wedstrijd Ameri ka tegen de rest van Europa gehou den en daarna zullen de Amerikaan se dames deelnemen aan wedstrij den in West-Duitsland. namelijk op 31 augustus in Heidelberg en op 2 en 3 september in München. Het team bestaat uit Carolyn House (15 jaar). Robyn Johson (15). Chris von Saltza (17). Carolyn Wood (15). Becky Collins (17). Nina Harmer (15), Dale Barnhard (14), Jean Ann Dellekamp (14). Donna de Varona (14), Kafhy Ellis (14). Lynn Hop- kins (14), Nancy Kanaby (23), Joel Dina Lenzi (18) cn Barbara Mcalis- ter (20). Het Amerikaanse team ver trekt op woensdag uit de Verenigde Staten. bloedcellen gedroegen en niet andere cellen verenigden."Maar liet nieuwe procédé maakt liet mogelijk een microscopisch klein stukje van in liet Woed gedrenkt materiaal op precies dezelfde wijze te beoordelen als de bloedcellen zelf. Ook hier kan men het gedrag der cel len thans in alle details bestuderen, ook al is de bloedrest nog zou oud en nog zo verdroogd. Juist ln de al lerlaatste tijd is verscheidene malen bewezen, wat een beslissende rol bloedsporen in een geval van moord kunnen spelen. Het nieuwe procédé zal ongetwijfeld de strijd tegen de misdaad ten goede komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8