Toeristenstroom naar Walcheren niet zonder meer op te vangen Oud handwerk in een Vlissingse werkplaats BOUW ULO TE KRUININGEN ONDERHANDS AANBESTEED VANDAAG Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 15 AUGUSTUS 1961 INFORMATRICES HEBBEN GEEN VRIJ WEEKEND V.V.V.-Middelburg bespreekt opvang voor volgend jaar De Middelburgse V.V.V.-be- stuurders zullen in de maanden 11a het nu niet meer zo lang du rende vakantieseizoen rond de tafel gaan zitten 0111 de proble men te bespreken, die de snelle ontwikkeling van het vrije week einde heeft meegebracht. Zij zullen zich beramen over nieu we plannen om de enorme uit breiding van het toerisme in het laatste jaar zo goed mogelijk op te vangen. Niet alleen de hoofdstedelijke V.V.V.-ers zullen zich met dit probleem moeten bezighouden; ook andere Zeeuwse verenigin gen voor vreemdelingenverkeer (met name die op Walcheren) en degenen, die ten nauwste bij het toerisme betrokken zijn, moeten zich 0111 de tafel scha ren. Want de snelle ontwikkeling; van de vrije zaterdag en zondag, waarbjj vele toeristen bovendien al op vrijdag op hun vakantie- of weekeïndbestemming aanko men heeft hen, die dat alles moe ten opvangen, voor grote proble men gesteld. Plotseling is er een enorme verkeersstroom en een daarmee gepaard groot aantal toeristen op Zeeland (om alleen nog maar bij onze provincie te blijven) afgekomen, die niemand in het begin van dit jaar ook maar heeft voorzien en die niet zonder meer op te vangen is. Dan komt het onder meer tot situa ties zoals die zich de laatste weken en vooral afgelopen zaterdag op één der drukste weekeinden van het seizoen wat de „aanwas" van de va kantiegangers betreft hebben voorgedaan: tot vrij laat in de avond lopen de toeristen te zoeken naar een onderkomen. In Middelburg hebben ze de hulp in geroepen van de politie. Ze vertelden, dat het V.V.V.-kantoor gesloten was. „Maar het V.V.V.-kantoor was niet gesloten", verklaarde ons de heer P. Blaauw, de V.V.V.-voorzitter, bij nadere informatie. „Tot laat in de middag hebben de informatrices het bureau „bevolkt" en men mag toch wel van de min of meer ervaren va kantieganger (vooral als die met een gezin met kleine kinderen komt) ver wachten, dat hij zich voor half vijf van een onderkomen verzekerd heeft" aldus de heer Blaauw. „En de V.V.V.- dames kunnen toch voor een zo schraal salaris niet tot 10 uur op hét bureau blijven zitten", meende hij. De V.V.V.-voorzitter verklaarde, dat de Middelburgse V.V.V.-informat rices elke vrijdag tot zes uur op het bureau aanwezig zijn en elke zaterdag van rond half negen tot 's middags rond half vijf. Een vrij weekend is er voor haar dus niet bij. Eigenlijk zou de snelle ontwikkeling van het toerisme door de gemeentelijke autoriteiten mede opgevangen moeten worden. Of de V.V.V.-bureaus zouden met meer of duurderbetaalde krachten ver sterkt moeten worden. Maar daar zijn de budgets bij lange na niet op berekend, zei de heer Blaauw. Dit zijn dus enkele problemen, die V.V.V.'s en de betrokken autoriteiten voor het nieuwe seizoen op afdoende wijze tot een oplossing moeten bren gen. Men weet in elk geval wat de jaarzomer van 1962 aan aantallen toeristen kan brengen en dat wist men voor dit jaar eigenlijk niet... W edstrij dpro gramma avondcompetitie korfbal Voor de avondcompetitie van de Zeeuwse korfbalbond zijn nog 10 wedstrijden te spelen: donderdag 17 augustus: Ondo 2 Vedo 3 (1); Swift 4Animo 4 (1); Animo 5—K.V.L. (2); maandag 21 augustus: K.V.L.Vedo 3 CL); dinsdag 22 augustus: Swift 4On do 2 (1); Zuidwesters 3Animo 5 (i); donderdag 24 augustus: Swift 4 K.V.L. (3); Animo 4—Ondo 2 (1); De beide kandidaten voor de titel, K. V.L. en Swift IV, moeten elk nog drie wedstrijden spelen. We veron derstellen, dat Swift IV de beide thuiswedstrijden tegen Animo TV en Ondo II wel in winst zal weten om te zetten, terwijl ook K.VJL. tegen Animo V en Vedo m de volle winst moet kunnen behalen. De belang rijkste wedstrijd wordt dus gespeeld op donderdag 24 augustus te Middel burg. De K.V.L.'ers staan één punt voor op Swift IV. Mocht het hen in derdaad gelukken in de uitwedstrijd een gelijkspel te behalen, dan is de titel voor hen. Wint echter Swift IV dan kunnen ze zich. na een onder breking van één jaar, weer titelhou der noemen van de avondcompetitie. Zuidwesters III kan haar laatste wedstrijd winnen, en daarmee heeft het de kans boven Animo IV te ein digen, dat tegen Swift IV wel in het zand zal bijten. Vedo m zal wel on deraan blijven hangen, de enige kans is nog de wedstrijd tegen Ondo II, dat ook slechts twee punten heeft. Wint Ondo n dan kan het nog gelijk komen met Animo V. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK /VVW\AAAAAAV*A*WWW\» ovew, yen en.... sclvrijven Op zaterdag geen veiling meer in Kapelle Met ingang van deze week zal er door de veilingsvereniging „Kapelle- Biezelinge en Omgeving" te Kapelle op zaterdagmiddag geen veiling meer gehouden worden. Het nog tc oogsten fruit maakt het niet meer noodzakelijk op deze dagen nog te veilen. Mutatie bij belastingdienst De surnumerair met de persoonlijke titel van adjunct inspecteur van 's Rijksbelastingen T. J. W. Kunst, thans belast met de waarneming van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Waalwijk werd bij beschikking van de Staatssecretaris van Financiën tijdelijk te werk ge steld te Goes op de inspectie van de belastingen ingaande 17 augustus 1961. Dit in verband met de ver plaatsing van de inspecteur A. A. Ideman van Goes naar Breda. Oostduitse voetballers vroegen politiek asiel Twee leden van de Oostduitse voet balclub „Dynamo" uit Oost-Berlijn hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt niet naar Oost-Du itsland terug te keren, toen zij met hun club in Kopenhagen zaterdag een wed strijd moesten spelen. Daags na de wedstrijd, zondag, aan vaardde het elftal de reis naar huis terug. Bij de grenscontrole in Ged- ser, ten zuiden van Kopenhagen, waar men de veerboot verlaat om op de trein naar Duitsland te stappen, bleken twee spelers op het appel te ontbreken. In Kopenhagen waren de beide spelers, waarvan de namen niet door de Deense politie vrijgege ven werden te zamen met hun club genoten in de trein gestapt. De beide spelers hebben politiek asiel gevraagd en wensen zich te verber gen zolang de club zich nog op Deen se bodem bevindt. Aangenomen wordt, dat de twee spe lers bij de laatste stopplaats voor dat men op de veerboot gaat, op het kleine station van Noerre Alslev, de trein hebben verlaten. De plaatselij ke politie wenste geen inlichtingen te verstrekken. Jo de Haan werd tweede in wedstrijd te Wilrijck De Nederlander Jo de Haan is maan dag tweede geworden in een wieler wedstrijd over 141 km voor profs te Wilriiek (België). De zege ging naai de Belg Auguste Peeters, die de snelste was in de sprint. Hij had voor de 141 km 3 uur 29 min. nodig. De Nederlander Dik Groeneweg werd, met 20 andere renners, ex aequo tiende geplaatst in dezelfde tijd als de winnaar. KOPEREN SIERVOORWERPEN BESLUIT VAN DE RAAD Rioleringsplan Hansweert kan worden uitgevoerd In zijn vergadering van maandag avond besloot de raad van Kruinin- gen de bouw van een openbare ulo school onderhands aan te besteden en te gunnen aan het aannemersbedrijf J A. Poleij te Kruiningen. Dit voor een bedrag van f 249.442,95. De heer J. Griep (V.V.D.) verklaarde zich geen voorstander van onderhandse aanbestedingen en hoopte dat spoe dig weer openbare aanbestedingen zullen kunnen worden gehouden. De raad toonde zich verheugd, over de mededeling van burgemeester A. Schipper, dat het rioleririgsplan in Hansweert-West gedeeltelijk kan worden uitgevoerd. Door het goed- keuringsbericht van Ged. Staten is T elevisie De film van vanavond „Als de kat van huis is" verhaalt van een Engel se familie waarvan pa met alle ge weld wil emigreren. De voorbereidin gen worden getroffen, het meubilair wordt met veel (op de. lachspieren werkende) moeilijkheden van de hand gedaan en dochter Peggy krijgt de moeilijkste opdracht: zij moet zien de kat onder dak te brengen. Zy raakt echter meer kwyt dan de kat zij verliest ook haar hart, wat de eniigratiewil niet onaanzienlijk ver mindert. Het is een echte vakantie film met typische Britse humor, die overigens al zes jaar geleden in pre mière ging in Nederland. Op het Vlaamse scherm gaat het weer Nederlands toe vanavond. Om half negen wordt een telerecording uitgezonden van „Fred Kap(s)-sa- lon", een voortreffelijk goochel-show- programmaatje rond Fred Kaps, dat de A.V.R.O. op 10 juni op het scherm heeft gebracht. Behalve Fred Kaps werken o.a. ook de Israëlische zan geres Rika Zarai, Anneke van Hoof en struisvogeldanseres Paulette mee. Na de quiz „psychorama" volgt dan om kwart voor tien opnieuw een Ne derlands programma, namelijk Her man van der Horst's befaamde docu mentaire „Faja Lobbi". Radio In liet programma van Hilversum II brengt de A.V.R.O. om drie uur s middags het Jorn Grauengard Kwintet met zang van Lis Bjornholt en Nina en Frederik voor de micro foon. 's Avonds om zeven uur de ope ra buffa in een akte „Gianni Schnic- chi" op muziek van Puccini. Italiaan se solisten en het orkest van de ope ra te Rome zijn de uitvoerenden. Om vijf over half negen wordt het hoor spel „Zoutwaterkout" van Klaas Smelik herhaald. mm uit de ETHER WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1961 Hilversum I 403 746 kc/s. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde mui. 7.50 Het brood des levens: meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant, 8,35 Gram. 8.50 Gram. 9.00 V. d. Zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.10 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. me de! 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Oostenrijkse volksmuz. 14.00 Gram 14.20 Gram. 15.30 Pianotrio. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Lichte müz. 17.40 Beursber. 17.45 Het Spectrum. 18.00 Kamerkoor. 18.30 R.V.U.: Nieuws over sterren en melkweg stelsels II, door dr. H. Groot, 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Leger des Heilsmuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Volksmuz. 20.15 Omr. ork. en soliste. 21.25 Licht progr. 21.50 Metropo- le ork. en solist. 22.30 Nws. en S.O.S^ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Nieuwe gram. 2355—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 1007 kc/s. 7.0U VAK-A. 10.00 VPRO. 1050 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Inl, t. h. past. ge sprek. lezing. (ÏII). VARA: 10.20 Gram.- 10.45 Vocaal Dub'oelkwartet. 11.00 Cabaret- progr. 11.30 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.80 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 1258 Gram. 13.00 Nws. 13.35 Ma rinierskapel 13,50 Van vuistbijl tot kunst maan, lezing. 14.06 Kameroik. 14.45 Volks muz. 15.00 Indrukken uit een bedreigde stad, gespr. 15.10 V. d. jeugd. 16.30 Gram. 17.00 Tips voor vakantie. 17.50 Regerings- uitz.: Jeugduitz. De geschiedenis van de Surinaamse bevolking door C. Butner. 1850 Nws. en comm. 1820 Act. 18.30 Loos- drechts Jazzconcours. 18.55 VAEA-Varia. 19.00 V. d kind. 19.10 gram. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. 20 00 Nws. 20.05 Operettemuz. 20.35 Een hoorspel schrijven...?, hoorsp. 21.35 Gesproken portret. 21.50 Dansmuz. 2220 Sportprogr. 22 30 Nws. 22.40 Sopr. en piano. 23.10 Jazzmuz. 23.35 Gram. 23.55— 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS.: 17.00 Jeugdjourn. AVRO: 17.10—17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. 2020 Rep. v. d. Intern, skelterwed- strijden te Driebergen. 20.50 Zuidameri kaans progr. 21.00 Documentaire. 21.40 t.v.- film. 22.05-22.15 Epiloog. VLAAMS BELGISCHE T.V.-PRO 3F AM MA'S 19.30 Feulll. 20.00 Nws. 20.30 Progr. over Overijsel, 21.10 Speelfilm. 22.20 Nws. FRANS-BELGISCHE T. V .-PROGR AMM A'S 19.00 V. d. jeugd. 20.00 Journ. 20.30 Film. 22.15 Bezoek aan onze neven. 22.45 Journ. Sparta-Slovan Pressburg in intertoto-competitie Maandagavond is in Frankfort dooi de Zwitser Carl Rappan de loting verricht voor de tweede ronde van de intertoto-competitie, waarin zich o.m. Sparta, Ferjenoord en Ajax heb ben geplaatst. Sparta komt in een uitwedstrijd tegen Slovan Pressburg uit. Ferjenoord speelt op eigen ter rein tegen Spartak Koeniggraetz. Ook Ajax heeft een thuiswedstrijd geloot, namelijk tegen Vienna (VVien). De enige ontmoeting van de tweede ronde (kwart finales) waar in geen Nederlandse club uitkomt is de wedstrijd Oergryte Goeteborg Banik Ostrau. De wedstrijden moe ten voor 15 november zijn' gespeeld. De clubs spelen slechts eenmaal te gen elkaar, zodat de verliezers van de ontmoeting direct zijn uitgescha keld. Uitslagen derde ronde om wereldtitel jeugdschaken De uitslagen van de partijen die maandag voor de derde ronde van het wereldkampioenschap schaken voor de jeugd in Den Haag zijn ge speeld luiden: Groep a: Jacobsen (Denemarken) Nagy (Hongarije) afg.; Schmidt (Polen)Holaszek (Oostenrijk) 1 0; Rubinetti (Argentinië)—Gheor- ghiu (Roemenië) afg.; Thomson (Schotland) vrij. Na drie ronden heeft Gheorgiu de leiding met 2 pun ten en een afgebroken partij. Schmidt staat met lYz punt tweede. Groep b: Hort (Tsjecho Slowakije) Pfleger (W.-Dld.) y2: Maalouf (Libanon)—Rosino (Italië) 0—1: Zuidema (Ned.)Kinnmark (Zwe den) Y.—Yz\ Smith (G.-B.) vrij. Hort. Kinnmark en Rosino delen de eerste plaats met 2 punten. Groep c: Minaya (Columbia)Gil den (V.S.) afg.; Westerinen (Fin land)Diekstra (Ned.) afg.; Parma (Z.-SURischette (Lux.) 10: La- russon (IJsland) vrij. Larusson staat met 2 punten uit 2 partijen eerste: Parma is tweede met 1 y2 pnt. uit 2 partijen. Groep d: Calvo (Spanje)Kuindzhi (Rusland) Y%YzMarkus (Zwitser land)Gulbrandsen (Noorw.) afg.; Phillips (Nieuw Zeeland)Keogh (Ierland 10; Kuttner (O.-Dld.) Wcstijn (België) Y>Calvo, Kuindzhi en Phil'ips bezetten niet 2\'s punt de eerste plaats. Dr. Barendregt sloeg Niemela (10) in zone-schaaktoernooi Maandagavond zijn te Marienbad de partijen van de elfde ronde van het zone-schaaktoernooi gespeeld. De Nederlander dr. Barendregt behaal de een 10 overwinning op de Fin Niemela. Hij bezet momenteel de ne gende plaats in het klassement, waarvan Filip de leiding heeft. Dr. Barendregt verzamelde 5 punten met één afgebroken partij. men weer een stapje vooruit geko men. Voor een bedrag van 257.000 mag een gedeelte van het plan wor den -uitgevoerd. Men behoeft voor de ze werken nog wel de rijksgoedkeu ring. Wat betekent, dat men nog niet direct zal kunnen beginnen Evenwel kan in de tussentijd worden gewerkt aan de financiering van het plan. G.S. deelden reeds mee, dat bij uit voering van deze rioleringswerken de rioolbelasting in ieder geval ver hoogd zal moeten worden. Deze zal in de toekomst voor de gehele ge meente gemiddeld 25 per perceel moeten bedragen. Voorts besloot de raad het uitbrei dingsplan voor de kom Kruiningen te herzien, teneinde bebouwing mogelijk te maken op bet terrein gelegen tussen de Molenmeet en de rijksweg. Hiermee wordt be reikt, dat de bebouwde kom aan de oostzijde op een verantwoorde manier wordt afgesloten. Van de erven M. Goeree te Kruinin gen werd de woning Nieuwstraat 52 aangekocht voor saneringsdoeleinden in de toekomst. Eindje de Rondte In het uitbreidingsplan Eindje de Rondte werden een aantal perceeltjes grond verkocht voor de bouw van vier woningen, aan de heren M. J. Ie Clercq te Kruiningen voor 2 wo ningen. aan de heer C. van den Ber- gï te Kruiningen en de heer J. W. de Keijzer te Haarlem 1 woning. In afwijking van de aanbeveling, op gemaakt door het bestuur der instel ling voor Maatschappelijke Zorg, werd in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer W. Otte, be noemd de heer W. J. Pouwer te Hansweert. Wegens bedanken als lid van de com missie tot wering van schoolverzuim door de heer P. J. Verraes, werd in diens plaats benoemd de heer M. Hoondert, onderwijzer aan de r.-k. school te Hansweert. Voor de aankoop van woningwetwo ningen door bewoners is als taxateur benoemd de heer M. J. Ie Clercq te Kruiningen. Er waren zeven aanvra gen, waarvan de minister van volks huisvesting er reeds twee afwees. Petroleumlampen, melkbussen en doofpotten Sinds ongeveer een half jaar klinkt bijna dagelijks in de Vlissingse Verkuyl Quakke- laarstraat het geluid van ijze ren hamers, die op koper neerkomen. Dat hamergeklop komt uit een kleine werk plaats, waar een achttal ko perslagers zich bezighoudt met het vervaardigen van pe troleumlampen, ouderwetse melkbussen, staande en lig gende helmbakken (voor de houtblokken bij de open haar)doofpotten, bloemen- hangers en vele andere kope ren siervoorwerpen. De vervaardiging van deze voor werpen gebeurt in Zeeuws-Hon gaarse samenwerking, want het bedrijf werd opgezet door de he ren J. de Koning uit Vlissingen, J. de Slagter uit Middelburg en de naar Nederland uitgeweken Hongaar Lajos Berczi. Er werkt nog een Hongaar by de „Silako" de naam van deze koperslage- rjj namelijk Zoltan Meijlinger. In dit bedrijf wordt geen namaak antiek gemaakt, want de verschil lende koperen voorwerpen worden geheel met de hand op de zelfde manier vervaardigd als honderden jaren geleden. Er wordt ook niets gedaan om de doofpot ten, de lampen, de melkbussen en wat dies meer zij, een „antiek aan zien" te geven. Er zijn maar vier van dergelijke bedrijven in Neder land. Fabrieken, waar deze pro- dukten machinaal vervaardigd worden, zijn er genoeg; het hand werk is echter zeldzaam. Kenners van koper kunnen uiteraard di- De Hongaar Lajos Berczibe zig met een ouderwetse kope ren melkbus. (Foto P.Z.C.) reet zien of een bepaald .voorwerp handwerk is of uit een fabriek afkomstig. De „Silako" levert hoofdzakelijk aan het binnenland, omdat de pro- duktïe te klein is voor export. Bloemisten en antiquairs zijn de voornaamste afnemers. Er be staat momenteel een grote vraag naar koperen voorwerpen, voor al in Scandinavië en Duitsland. Voordat men begint aan de ver vaardiging van een nieuw voor werp. wordt er eerst een werkte kening gemaakt. Aan de hand hiervan worden de mallen van zink vervaardigd. De mallen wor den op het koper gelegd en het •koper wordt uitgeknipt. Met een ijzeren hamer brengt de koperslager deze stukken in de vorm. Hiervoor worden vele soor ten hamers gebruikt. Do naden worden gelast en dan gaat de pot of ketel in een zoutzuurbad, om het vuil er af te weken. De bin nenkant wordt met zwavel be werkt. zodat dit gedeelte van het voorwerp een donkere kleur krijgt. Het polijsten is de laatste fase in het produktïeproces. Het was bijzonder moeilijk om voldoende vakkundig personeel te krijgen voor deze werkplaats, want er zijn maar weinigen, die cLit oude ambacht beheersen. Het is bovenal een vale. waarbij men gevoel voor proporties en vormen moet hebben. De 24-jarige Lajos Berczi die ruim vier jaar geleden naar Ne derland kwam maakte in Hon garije ijzersmeedwerk. Hij heeft zich nu dus toegelegd op de ko perslagerij en het bevalt hem best. Hij kan goed met zijn Nederland se collega's opschieten en spreekt de taal behoorlijk. „Je mag hier tenminste doen wat je wilt", zegt Lajos, die zich al helemaal Ne derlander voelt. Begum Liaquat Ali Khan had aanval van trombose De Begum Raana Liaquat Ali Khau, oud-ambassadrice van Pakistan in ons land, die nu haar land in Rome vertegenwoordigt, heeft een aanval van trombose gehad. Iiaar toestand is thans bevredigend. De aanval heeft, het haar tijdelijk on mogelijk gemaakt om tè spreiten. Ook kon zij een van haar handen niet gebruiken. Men verwacht, dat de Be gum over tien dagen het ziekenhuis kan verlaten. Nagekomen advertenties. Heden overleed plotse ling mijn geliefde vrouw MARIA HEIJNSDIJK- VERSTKATE, in de ouderdom van 79 jaar. Uit aller naam, J. Heijnsdijk Serooskerke (W.), 14 augustus 1961, Gapingseweg 7. De begrafenis zal plaatsvinden op vrij dag 18 augustus a.s., om 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6