Schoenenfabriek in Sluis start in september met de produktie Archeologen-zwerm in Aardenburg <3.wivt t^Zifae 00GSTV00RUITZICHTEN ZIJN IN ZEELAND GOED PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 15 AUGUSTUS 1961 EERSTE STEEN" INGEMETSELD Burgemeester P. F, van Hootegem legde de eerste steen voor de nieuwe schoenfabriek aan de Sint-Anna- straat in Sluis. Foto P.Z.C Vennootschap „NABCO" werkt op internationaal niveau SLUIS industrialiseert. Jantje, het houten manneke in het Bel fort zorgt er niet alleen voor dat in de stad alles op tijd gebeurt, hij gaat ook met de tijd mee. Maandagmiddag was er in de sta tige raadszaal onder hem een uitgebreid industrieel gezelschap verzameld, dat daar officieel door het gemeentebestuur werd ontvangen. Een half uur tevoren namelijk legde burgemeester P. F. van Hootegem aan de St.-Annastraat de eerste steen voor de schoenfabriek van de N.V. „NABCO", die daar eind septem ber met de produktie zal starten. Naast liet hoofdzakelijk agrarische en het toeristische stempel op liet economische leven van de stad is er nu een nieuwe karaktertrek bijge komen: die van de industrie. Offi cieel althans, want de bouvvbedrijvig- heid op het fabrieksterrein dateert niet van vandaag of gisteren. Terwijl de gasten van de N.V. „NABCO" en het Sluise gemeentebestuur rond bur gemeester Van Hootegem groepten, toen hij de eerste steen naast de hoofdingang van het complex inmet selde, konden zij zich namelijk al een indruk vormen van wat binnenkort in deze grensstad als fabriek zal ge opend worden. De muren waren reeds tot maximale hoogte opgetrokken en ook het ge raamte voor het dak was al bevos- Advertentie) Reumatiek T O G AL H E LPT Griep T O G AL H ELPT Migraine T O G A L H ELPT Menstruatiepijn T O G A L H ELPT Verkouden T O G A L H ELPT Hoofdpijn T 0 G A L H ELPT Spit T O G A L H ELPT tigd. „Sluis is zeer vereerd met de vestiging van uw industrie". Dat wa ren de woorden van de burgemeester, toen hij de directeuren, de leden van de raad van. beheer en de verdere aanwezigen begroette. Bij de ingang van het fabrieksterrein waren drie vlaggen in top gehesen: de Nederlandse, de Belgische en die van de Verenigde-Staten van Ame rika. Eenzelfde combinatie is terug te vinden in de eerste drie letters van de naam van het schoenenbedrrjf. En dit alles is dan terug te brengen on der de noemer van de samenwerking op internationaal niveau, waardoor de vestiging van dit bedrijf is moge lijk gemaakt. Internationaal De fabriek, die in de huidige opzet een capaciteit van 150 werknemers heeft, zal zich uitsluitend toeleggen op de vervaardiging van damesschoe nen. In het Belgische Iseghem staat een fabriek met 700 arbeidskrachten onder dezelfde directie. Op deze internationale samenwer king, deindustriële spreiding en de verruiming van de afzetgebie den ging een van de directeuren de heer L. Defauw, bij de steen legging uitvoerig in. Hij roemde daarbij het begrip en het enthou- VAN TOT EXPOSITIE. IN DE raadskelder van liet Slui se stadhuis werd maandag een verzameling schilderwerken bin nengebracht van de Belgische kunstenaar Alfons Blomme. Van vandaag tot 3 september aan staande houdt deze een exposi tie van schilderijen. De kunste naar uit Haan aan Zee, die stu dio's heeft in Brussel, ïloeselae- Zeeuwse llniiiiiiik VERHAAL.... Op en um de Vlissingse boulevards treft men in deze vakantietijd altijd wel enige bejaarde inwoners aan, die de vreemdelingen geheel en al belan geloos tekst en uitleg geven over de beloodsing en alles wat daarmee sa menhangt. Soms gaan ze nog verder met hun informaties en dan duiden ze haarfijn uit wat er allemaal aan ile zeewering gebeurt. In vele gevallen is .hun uitleg voor treffelijk', vooral als het erom gaat verhalen op te dissen uit het. verle den, toen er nog met zeil- en roei boten gewerkt, werd. Dat hunnen heel spannende verhalen zijn. Maar een enkele maal gaan ze in hun en thousiasme toch iets te ver. Zoals de man, die een groepje vakantiegan- aers vertelde hóe men op de Oranje- dijk druk doende was om de boule vard door te trekken tot aan de. slui ten. Een móói verhaal, dat wél, maar vooralsnog dan ook alleen maar een verhaal.,.. re, Burgh en Renesse, heeft in de historische raadskelder een waardig decor voor zijn schilde rijen gevonden. KLAP VERTRAAGD. DE KLAP is in Bruinisse weer een dag uitgesteld. De klap, waarmee de zeemijn, die vorige week in de Gre- velingen word opgevist, onschadelijk zal worden gemaakt. Maandagmid dag om zes uur zou de mijnenveger A 906, die met de opruiming is be last, een zware springlading ophalen en aanbrengen om het elfhonderd ki lo wegende cilindervormige gevaarte uit de weg te ruimen. Alle inwoners van Bruinisse hebben ook maandag overal ramen en deuren tevergeefs opengezet, want de klap kwam weer niet..,,, ATTRACTIE. DE BUURTVERENIGING „De Korte Ring" te Bruinisse zal za terdag weer een speciale attractie voor de jeugd organiseren. Die zal ditmaal bestaan uit een poppen kastvoorstelling. Plaats van han deling: het plein voor de muziek tent. „V.V.V.-CON CERT. IN DE. SCHOUWSE Westhoek orga niseert de V.V.V. zomeravondconcer ten, Verschillende muziekverenigin gen van het eiland werken mee om deze tot een succes te maken. Zater dag was het de beurt aan „Apollo" uit Brouwershaven, dat onder leiding van de heer J. van den Bos een be zoek bracht aan Renesse, De drum band onder strakke hand van tam- boer-maïtre A. van de Velde werkte ook men, onder meer aan de taptoe aan het eind van het programma. De vakantiegangers toonden veel be langstelling voor de uitvoering. siasmc, waarmoe de nieuwe on derneming in Sluis en omgeving was tegemoetgetreden. Met eenzelfde resultaat had men ook bij de vertegenwoordigers van de ver schillende arbeidsorganisaties voor komendheid gevonden. De heer De fauw durfde dan ook op alle mogelij ke medewerking van deze zijde te rekenen. „Ik hoop dat ik het goed heb gedaan en dat de fundering voor uw bedrijf er door is verstevigd", was de eerste reactie van burgemeester Van Hoo tegem, toen hij de troffel na het in metselen van de „eerste steen" neer legde. En toen de natuursteen met inscriptie oenmaal goed op zijn plaats lag, vroeg hy zich af, wie eigenlijk de allereerste bouwstenen voor het nieu we bedrijf had aangedragen. Daar toe ging hij terug tot 1960, toen Sluis voor de eerste maal van over de grens was benaderd over de vestiging van een industrie ter plaatse „Veel succes", zo voegde Sluis' eerste bur ger het gezelschap in de raadszaal dan ook toe. En deze wens fundeerde hij op liet vertrouwen in dc voortvarendheid, die de nieuwe vennootschap tussen de eerste voorbereidingen voor, de fa briek en de symbolische „eerste steen" aan de dag had gelegd. Ver schillende sprekers sloten zich la- tor aan bjj deze hartelijke begroe ting van een nieuwe industrie in het „Land van Cadzand". Vlissinger gewond bij botsing onder Breskens Op de kruising tussen de rijksweg Schoondijke—Veerhaven en de weg BreskensGroede ontstond maan dagmiddag om half drie een herige botsing, waarbij de 25-jarige motor rijder K. uit Vlissingen ernstig werd gewond. In bewusteloze toestand werd hij overgebracht naar het St.- Antoniusziekenhuis in Oostburg. K. reed met zijn motor in de richting Veerhaven. Op het kruispunt naderde uit de richting Breskens een perso nenauto met aan het stuur B. uit Breskens, Hij wilde de voorrangs- weg oversteken en wachtte totdat een personenauto uit de richting Schoondijke was gepasseerd. Onmid dellijk daarna reed B. weg in de richting Groede. Vermoedelijk lette hij daarbij niet op de motor van K. Met een grote klap trof dc motor de personenauto in de flank, waarbij de berijder tegen het wegdek werd gesmakt Een passerende arts verleen de eerste hulp. Per ambulance werd K. naar het ziekenhuis overgebracht. Zeldzaam jubileum op inrichting „Vrederust" Zuster J. v. d. Vote binnenkort 40 jaar in dienst Op vrijdag 18 augustus a.s. zat zus ter J. v. d. Vate, eerste verpleegster in paviljoen I op de inrichting Vre derust bij Bergen op Zoom van do Vereniging tot Christelijke verzor ging van Geestes- en zenuwzieken in Zeeland haar veertigjarig dienstju- bileum herdenken. Het zal een bijzonder jubileum voor haar en voor de inrichting worden, omdat zij de eerste verpleegster van Vrederust is, die 40 jaar in dienst is. Zuster v. d. Vate, geboren in Schoon hoven, kwam met haar ouders al vroeg naar Zeeland en woonde daar in Vrouwenpolder. Zoals zovele Zeeuwse meisjes, voelde zij zich tot de verpleging aangetrokken. Op 18 augustus 1921, kwam zij in dienst op Vrederust. Eerst is zij werkzaam geweest in de linnenkamer en volgde daarbij de verpleegstersopleiding, waarna zij vier jaar later werd gediplomeerd. Zuster v. d. Vate kwam vervolgens in dienst in paviljoen 6; in het zie- kenpaviljoen 9 en in 12 en de laatste jaren in paviljoen 1, resp. onder de leiding van de hoofdzusters Sontag Lopik en v. d. Linde. Zuster v. d. Vate is wars van alle uiterlijk vertoon, en had daarom liefst deze dag onopgemerkt voorbij laten gaan. Zij is trouwens in deze dagen niet op Vrederust, maar met haar zuster „ergens in Nederland". Zij zal echter later in de bloemetjes worden gezet door bestuur en direc tie, verpleegsters en dc patiënten van het paviljoen en dóór tie personeels vereniging. Zuster v. d. Vate doet alles wat in haar vermogen is voor de genezing van de patiënten, o.a. doet zij veel „Prinses Irene" voer zee op met visserij-feestende toeristen Drie uur lang heeft maandag avond de luxueuze veerboot „Prin ses Irene" met duizend gasten aan boord over de avondlijke Schelde en langs de Belgische kust geva ren. Duizend dansende en feestvie rende mensen, voornamelijk bui tenlandse toeristen, die de kans hadden waargenomen deze „mid zomer-rondvaart" van V.V.V. Breskens mee te maken. Hot was geen gewone rondvaart want do „Prinses Irene" had de visserijprinses Anneke Vermeulen en haar hofdames aan boord. Zij opende het bal op het rijdek met de secretaris van het visserijeomi- te de heer F. van Luijk aan haar zijde. En toen volgden de duizend gasten en word het een echt vis serijfeest. Terwijl op de brug kapitein J. Sutin met zijn mannen over de rustige zee Uitkeek en vond, dat die meewerkte, maar dat het weer spelbreker was, vermaakten de passagiers zich in de salons en bënedendeks met dansen en uit kijken naar de lichten van de schepen en van de plaatsen aan de kust. Er waren maar liefst, drie bands aan boord. De harmonie aan het therapiewerk. Lange tijd was zij lid van de zangvereniging Zanglust van de inrichting en ook deed zij met de patiënten aan de volkszang. Zij houdt ook veel van de natuur, met de patiënten op de in richting maakt zij jn bos en hei lan ge wandelingen. Kerkelijk is zij een zeer meelevend lid van de Gereformeerde Gemeente. Slot van pag. 1 dit eiland bedroeg de gerstoogst ge middeld slechts 2700 kg. Bovendien zat men in Schouwen met. een extra onregelmatige afrijpingsperiode, zo dat verschillende percelen zelfs in gedeelten moesten worden geoogst. Wat de zomertarwe betreft schom melen de verwachtingen tussen matig en redelijk. Met de oogst zal eerst daags worden begonnen. Beneden kostprijs Erwten: grootsto deel al gedorst. Opbrengst goed. Kleine groene 3800 kg en schokkers 3200 kg per ha. De kwaliteit is goed. De prijs is echter beneden kostprijs, omdat de handel nog met grote partijen zit van het vorig jaar. B\j de aardappelen lopen de opbreng- 'sten sterk uiteen, namelijk van 260 tot 600 lil per ha en in enkele geval len nog belangrijk hoger. Kwaliteit geeft geen reden tot klagen. Het grootste bezwaar is, dat de prijs de laatste weken in dalende richting gaat. De winteruien daarentegen gaven weer enige reden tot tevredenheid, Dc opbrengst was goed en ook de prijs gaf geen reden tot klagen. Do winteruien zijn reeds voor een groot gedeelte afgeleverd. Ook de zaaiuien zullen een redelijke'opbrengst geven, maar op het ogenblik is cr een te ruglopen van de prijs. Suikerbieten Wat de suikerbieten aangaat rekent men op een goede opbrengst. Het gewas staat er goed voor. hoewel men hier en daar wel wat vergelings- ziekte heeft kunnen constateren. Vlas: opbrengst goed. Grasland: groei tot nu toe uitstekend met voldoende opbrengst aan hoöi. Verder is er nog een klein stukje Zeeland 40 ba, dat door de afslui ting in het Veerse Gat onder Noord- Beveland droogviel waarvoor dc vooruitzichten nog niet hoopgevend zjjn. Maar dit was dan ook te ver wachten. Hiervoor is liet zoutgehalte in de grond nog te hoog. Het land is in ieder geval geëgaliseerd; met de cultivator bewerkt en naderhand geploegd. Gotracht zal worden hier over enige tijd koolzaad uit te zaaien. Als hot echter geen nat najaar wordt, zodat het zoutpercentagft in de bodem daalt, is de kans van slagen gering. Voor Zeeuws nieuws zie ooit de pagina's 4 en 5. V\*VWS*\«VWW\*WVW*NV ,S5? IN EEN zwerm van veertig man sterk zijn deze week amateur-ar cheologen bij de opgra vingen te Aardenburg „neergestreken". En thousiaste lieden, die in hun vrije tijd oudheid kunde beoefenen en die zich nu in de Zeeuws- Vlaamse stad met zijn historisch zo interessan te objecten aclit dagen lang met hun hobby kunnen uitleven. Uiter aard met deze restrictie, dat de rijksdienst voor oudheidkundig bodem onderzoek de touwtjes strak in handen houdt. in drie groepen hadden de dames en heren zich maandag voor het eerst over de verschillende Aardenburgse objecten verspreid. Om bedreven te raken in de vingeroe feningen, die by het ar cheologisch verken- ningswerk een eerste vereiste zijn. Het was er een passen en meten, te kenen, schaven, graven en profileren dat het een lieve lust was. ALLEMAAL praktische werkjes, waarmee de le den van de Archeologi sche Werkgemeenschap Westelijk Nederland zich vertrouwd moesten maken om zich daarna te kunnen verdiepen in wat de Zeeuws-Vlaamse bodem aan historische schatten in zich bergt. Of liever: die op te die pen. En daarmee werd deze zelfde middag al dapper begonnen. Een groep was afgedaald in de opgraving vlak voor de deur van de St.- Baafskerk om daar naar grafsporen uit de Mid deleeuwen te zoeken en aan de hand van scher men vast te stellen, of zich daar inderdaad gra ven konden bevinden. Een tweede groep ont fermde zich over de in houd van een Romeinse tonput en dc resterende amateurs bekwaamden zich in het meten en te kenen. Natuurlijk gaven de vondsten telkens aan leiding tot uitgebreide discussies. Wanneer ie mand een scherf naar de oppervlakte baalde verdrongen de andere leden van dc groep zich om de vinder (foto) om zo met elkaar tot een identificatie te komen. Dat zal deze week nog vaak gebeuren. Want er staan nog heel wat praktisoho oofeningen op het programma van het werk- en studiekamp. Bovendien nog een flin ke dosis theorie in dc vorm van lezingen met lichtbeelden. Zo luisterde het gezelschap bijvoor beeld maandagavond naar een causerie van prof. S. J. de Laet uit Gent over „de urnenvel den-cultuur in Vlaande ren". Excursies naar Zeeuws-Vlaamse en Bel gische steden comple teren het weekprogram- ma. dat wordt afgeslo ten met een discussie over de opgedane erva ringen. „Uit het volk,, voor het volk", die onder leiding van dirigent P. Brakman de polonaise voor zijn rekening nam. Dan waren er de „Rhythm Kings" met pittige di- xielandmuziek, gespeeld onder lei ding van Arie Vinke. De „Rockin' Black Shirts" tenslotte zorgden met Ko Oosterling vooraan voor opgewekte rock 'n rollmelodieën. De „Prinses Irene" was om kwart voor zeven vertrokken uit Bres kens, nadat de harmonie „Uit het volk, voor het volk" onder het blazen van „Holland jubelt" met de vaarlustigen achter zich aan, als eens de rattenvanger van Ha meln, aan boord was gegaan. De visserijprinses kreeg een serenade op liet rydek. De ferry is zo tot half tien blijven kruisen, met een snelheid van rond 30 km per uur over de Wes- terschelde tot Zeebrugge toe en weer terug langs Vlissingen. In Breskens trokken de duizend feestvierders het dorp in om in de kantine van de vismijn 't feest te vervolgen. Ook daar was de harmonie weer present. Half tien was dus het einde van het bootfeest. De feestvierders trokken Breskens in en de veer boot voer naar Vlissingen terug. In één van de salons droogde een Nijmeegse toeriste de glazen af, benedendeks werden de slangen uitgerold om de „Prinses Irene" schoon te spuiten. Binnen een uur waren de sporen van het visserij feest op de boot verdwenen, 's Middags had eer demonstratie wagen, de rijdende viskeuken van het Voorlichtingsbureau voor de voeding en het produktschap voor visserij en visserijprodukteu vele belangstellenden getrokken. Fotowedstrijd Zeeland- Presenteertdag te Yerseke Het departement Yerseke van het Nut van 't Algemeen zal ter gele genheid van de feestelijke opening van het oesterseizoen op 8 septem ber, een fotowedstrijd organiseren waaraan iedereen kan deelnemen, uitgezonderd vakfotografen. Het on derwerp is de „Zeeland-Presenteer- dag" te Yerseke op 8 september in de ruimste zin des woords. De wedstrijd zal in 4 groepen worden verdeeld, namelijk: a. afzondoi'Iijk zwart-wit opnamen, zowel papier- als diabeelden. b. als a. doch beelden in kleur; c. opnamenseries in zwart-wit. zowel papier- als diabeelden, welke een to taalbeeld moeten geven van het on derwerp; d. als c, doch beelden in kleur. Aan deze wedstrijd zal een fototen toonstelling worden verbonden. Tewaterlating Belgisch vrachtschip te Vlissingen Zaterdag 26 augustus a.s. zal van een der hellingen van de Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen een 12.000 tons vrachtschip te water worden ge laten, dat in aanbouw is voor de Com pagnie Maritime Beige. Het schip zal „Mol" worden gedoopt, de naam van de Belgische gemeente, waai' het be kende atoomcentrum is gevestigd. Het weer in Europa De weerrapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, geheel bewolkt 17 gr. Ypenburg, regen 13 gr. Vlissingen, regen is gr. Eelde, zwaar bewolkt 13 gr. De Bilt, geheel bewolkt 13 gr. Twente, geheel bewolkt 13 gr. Eindhoven, geheel bewolkt 20 gr. Zuid-Limburg, geheel bewolkt 19 gr. Helsinki, zwaar bewolkt 20 gr. Stockholm, regenbui 11) gr. Oslo. regenbui 16 gr. Kopenhagen, regen 16 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 16 gr. Londen, zwaar bewolkt 18 gr. Amsterdam, regenbui 18 gr. Brussel, regen 19 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 17 gr. Parijs, regen 21 gr. Bordeaux, licht bewolkt 22 gr, Grenoble, licht bewolkt 2* gr. Nice, onbewolkt 26 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 19 gr. frankfort, zwaar bweolkt 22 gr. Müncheii. half bewolkt 21 gr. Zilrich, half bewolkt 21 gr. Genéve. onbewolkt 22 gr. Locarno, lioht bewolkt 25 gr. Wenen, half bewolkt 23 gr. Innsbruck, half bewolkt 2A gr. Athene, onbewolkt 33 gr. Rome. onbewolkt 32 gr. Ajaecio, onbewolkt 27 gr. Madrid, onbewolkt 30 gr. Mallorca, licht bewolkt 30 gr. Lissabon, onbewolkt 35 gr. AANHOUDEND KOEL. Veranderlijke bewolking' met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Aanhoudend koel. STK A N D VERW ACHTING. .(Van onze weerkundige medewerker). Ook vandaag koel en wisselvallig weer met een buienkans, maar ook met zonnige perloden. Frisse weste lijke wind, in de middag 17 38 gra den C. Zeewater 17 graden. Vooruit zichten; langzaam nadert van Ier land weer een rug van hogedruk met enige verbetering. ZON EN MAAN 16 augustus Zon op 5.24 onder 20.03 Maan op 10.30 onder 22.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2