FOTO-ELEKTRISCHE CEL SUNIL PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer De groene hel Uit de wondere wereld van de techniek AARDE HAD MIDDEN 1959 2907 MILJOEN INWONERS SPANJAARDEN LIETEN ZICH DE SIËSTA NIET AFNEMEN WASDAG - SUN1LDAG WASDAG - SUNILDAG &1INIL IE,OMWIL, Ckefarine 4 RYNBENDE' S ROOD Het blanke mysterie van de Matto Grosso 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 15 AUGUSTUS 1961 werkingsschema sperlaagcel binnenvallend licht ■{beuchtings-meterV een modern type is de "sperlaagcel' die gebruikt wordt in de elektrische bellchtlngs-meter. lich trooster]* t de2e cel bestaat uit een ijzeren plaatje bedekt met een dunne laag selenium. daarover is een laagje i goud aangebracht, zo dun dat het lichtstralen door- laat. door het invallende 4 licht wordt een zeer lage elektrische spanning opge- 1 wekt tussen de buitenste i metaallagen. door een ge- i voelige amperemeter die i met deze lagen verbonden 1 is zal een stroompje vloei- u en, zodat de meter uitslaat m evenredig aan de hoeveel- heid opgevangen licht. i sperloagcêl Iselenum] een foto-elektrische cel zet een**lichtstraal (elek- tro-magnetisch signaal) om in een stroom (elek- trisch signaal). schaal- [verdeling kathode!': lichtstraal] anode lichtstraal wordt] onderbroken buiscel 1 van dit laatste zijn voorbeeldenhet signaleren van rook bij brand, of het au tomatisch openen van deuren. de buiscel bestaat uit een luchtledige glazen buis, waarin een weinig argon-en heliumgas.... i Ft ATOHES IWOlCAU LAAGSTE GEBOORTECIJFER IN EUROPA Gemiddelde levensduur is in Noorwegen het hoogst in de buis is een lichtge voelig plaatje metaal (kathode) aan een nega tieve spanning gesloten., een draadraampje er vóór (anode) is op een positieve spanning aangesloten. onder invloed van licht- of infrarode stralen gaat de kathode elektronen naar de anode zenden (foto- .emissie); anders gezegd er gaat een elektrische stroom vloeien. deze kan worden versterkt en gemeten. meest al echter wordt er een elektrische schakelaar door bediend. dit kan dus gebeu- ren wanneer een lichtstraal ?I,5^,JREFT' DOCH OOI< OM- gtkeerd door het onderbre ken van een voortdurend op de cel gerichte lichtstraal. Het demografische jaarboek 1960 van de Verenigde Naties vermeldt dat op grond van ter bescliikking staande gegevens is vastgesteld dat dc aarde in het midden van 1959 werd bev olkt door 2907 miljoen mensen. Dat is 412 miljoen meer dan het voor het mid den van 1950 vastgestelde aantal. Te genover elk sterfgeval staan byna twee geboorten. Een kwart van de wereldbevolking woont in de vier landen met de grootste bevolking, te weten conti nentaal China, India, de Sowjet-Unie en de V-erenigde Staten. In Noorwegen geboren baby's hebben volgens het jaarboek de grootste kans op een lang leven, namelijk jon getjes 71 jaar en meisjes 75 jaar. In Nederland en Zweden is het aantal jaren voor jongetjes gelijk, maar dat voor meisjes 74. De kansen op een lang leven zijn voor pasgeborenen in Guinee het geringst. De gemiddelde levens duur voor beide geslachten is daar volgens een in 1955 verricht on derzoek, 30.5 jaar. Ook in Haiti is de gemiddelde levensduur kort, 32,6 voor beide geslachten. De cij fers voor Groenland zijn 32,2 voor mannen en 37,5 voor vrouwen en voor India 32,45 voor mannen en 31,6 voor vrouwen. Het aantal geboorten is waarschijnlijk in Afrika het hoogst en in Europa het geringst. In Afrika komen, vooi'- zover men dat kon nagaan, 47 ge boorten en 28 sterfgevallen op elke De Spanjaard in de straat, in nauwe sa menwerking met de Spanjaard achter de kantoorbureaus heeft de Spaanse regering gedwongen tot volledi ge aftocht op één be langrijk punt: de Nuevo Horaria'', de nieuwe werktijden en dé Spanjaard won die slag mét:niets doen. De Spaanse siësta is heilig, net zo heilig als tea-time" in En geland en net zo tra- aitionéèl als hét Hol landse pepermuntje in de kerk. Maar de SpAaftsê regering over woog dat dè siësta uit dè tijd was. Deze 20- ste eeuw is een tijd van doelmatigheid en dvnamiek en dan past het niet om van twee tot vier de tnd te slij ten met loomheid, doe zeligheid en een slaap je: siësta. Er werden nieuwe werktijden ingesteld in Spanje. Tijden die veel weg hadden van. de schema's in de andere Euorpese landen. Er was in die nieuwe regeling geen plaats meer voor de siësta, maar daartegenover stond, dat winkels al sloten om zes of ze ven uur zodat het win kelpersoneel ook op tijd vry was om een rustige avond te ge nieten. Dit zindè de Span jaarden niét. Zij ble ven uit de winkels, tóen dèzë tijdens siës ta-tijd open bleven en waren bijzonder ver stoord toen de winkels in de namiddag sloten. jui,st toen de Madrileen weer energie had om een winkel binnen te wandelen. Sommige winkels echter negeer den eenvoudig de nieu we regeling en hielden zich aan de traditie. De Spaanse regering heeft nu plotseling be kend gemaakt, dat werktijden zijn toege staan, waarin tijd is uitgetrokken voor een siësta. Met Spaanse diploma tie heeft de regering het niet verloren tegen de man in de straat. Men noemde de nieuwe werktijdenregeling des tijds Nuevo Horario". Men noemt de nieuw ste regeling dus ook „Nuevo Horario" (nieuwe tijden) en daarmee is de regeling van de overheid dus van kracht gebleven. Overigens heeft de Spaanse regering wel te kennen gegeven, dat Terneuzen in oktober opnieuw Hansweei t getracht zal worden de 1 siësta-loze werktijden Zierikzee regelipg in te voeren. Wemeldinge Advertentie) WASMIDDEL BawattüöüsSS 0 In Amman, Jordanië, is bekendgemaakt, dat archeologen de muren van een oude stad hebben blootgelegd, die naar men ver moedt 1000 jaar vdor Christus door David is veroverd. LEZERS SCHRIJVEN Rijwielpaden in Vlissingen Na een bezoek aan Vlissingen en omstreken is het mij een behoefte te zeggen, hoe goed verzorgd de wegen op Walcheren zijn en ook hoe heer lijk het fietsen op de zgn. B.-wegen is. Alleen één ding moet hoog nodig bekeken worden. De fietspaden in de nieuwe straten zoals o.a. de Presi dent Rooseveltlaan in Vlissingen zijn absoluut te smal, nu we een steeds groter aantal bromfietsen gekregen hebben. Ik heb verschillende malen gezien, hoe ongelukkig dit passeren ging. Gelukkig is er ruimte genoeg ,.om dit nieuwe euvel te herstellen door óf van de brede trottoirs óf van de grasrand naast de brede weg een stukje af te nemen. Leiden. C. M. v. Wecrlce-Hoekstra, Plantsoen 101a, tel. 24163. duizend inwoners voor. In Europa worden negentien mensen per dui zend inwoners geborenen sterven er tien. In de Sowjet-Unie is het sterfte cijfer acht per duizend. De kindersterfte is in IJsland 16,4, in Nederland 16,5 en in Zweden 16,6 per duizend. Het gemiddelde in de wereld ligt naar schatting tussen 30 en 40 per duizend. Van de gehele wereldbevolking is 49,9 procent van het mannelijk en 50,1 van het vrouwelijk geslacht. In Ca nada, Australië, Nïeuw-Zeeland, Mid- den-Amerlka, de eilanden van Ocea- nië en het grootste deel van Azië, wonen meer mannen dan vrouwen. 16 augustus Vlissingen HOOG EN LAAG WATER 4- nap 4- "ap naP uur meter uur meter uur meter 4.45 2.25 16.54 2.02 10.59 1.79 5.11 2.4.1 17.22 2.18 11.27 1.95 5.52 2.58 17.54 2.31 0.03 2.40 6.30 1.65 18.26 1.36 11.46 1.34 6.45 1.96 18.53 1.63 12.07 1.56 nap uur metèr 23.34 2.00 Communistisch China heeft spoedig kernwapens De Amerikaanse onderhandelaar op de Geneefse conferentie over beëindi ging van proeven met kernwapens, Dean, en de Amerikaanse senator Sparkman, hebben in een vraagge sprek voor de radio voorspeld, dat communistisch China over niet al te lange tijd een mogendheid met kern wapens zal zijn. Dean zei dat het bekend is dat de Chinezen aan een bom werken. Het zijn bekwame en briljante mensen, die vroeger of later een eigen bom kunnen maken. Dit zal misschien niet binnen een jaar gebeuren, maar toch stellig wel in de nabije toe komst. Volgens Sparkman heeft China het intellect en de technische kennis voor het maken van een atoomboni. Uit wat hij in de laatste jaren heeft gehoord, meende hij te mogen con cluderen dat de industriële voorwaar den voor het maken van een derge lijk wapen snel worden verwerke lijkt. Advertentie ELlammtóiSfil i f k KERKNIEUWS BAPTISTEN GEMEENTE Beroepen te Stadskanaal: H. J. Stuk- ker te Vriescheloo. Brand legde villa in Bloemendaal in de as Kort na middernacht In de nacht van vrijdag op zaterdag is brand ontstaan in een villa in het Duinlustpark in Bloemendaal. De villa is totaal uitge brand. Het huis had pas een nieuwe eigenaar, die er zeer binnenkort wil de gaan wonen. Een groot deel van de inboedel was reeds in de woning aanwezig. De schade wordt voorlopig geschat op ruim 100.000 gulden. De oorzaak van de brand is niet bekend, Het huis was tegen brandschade verze kerd. Een der brandweerlieden is bij het blussingswerlt gewond geraakt en moest overgebracht worden naar het marine-hospitaal in Overveen. India neemt 2 Portugese enclaves in de unie op India heeft stappen genomen om twee. voormalige Portugese enclaves over te nemen. In het parlement is een wetsontwerp ingediend namens prémier Nehroe waarin wordt voorgesteld de beide onafhankelijke gebiedsdelen Dadra en Nagar Haveli, die een 150 kilometer ten noorden van Bombay op enige kilometers afstand van de Portugese enclave Daman gelegen zijn, in de Indiase unie op te nemen. De wet, die zeker zal worden aange nomen, geeft India het gezag de vroe gere enclaves te besturen en de in woners krijgen het recht afgevaar digden naar het Indiase parlement te zenden. Nadat India in 1955 Portugal toegang tot de beide enclaves had ontzegd, verklaarden deze gebieden zich onafhankelijk. 1866. Hét was allesbehalve eenvoudig voor piloot Storm om uit de hem vol komen onbekende gebaren taal iets wijs te worden. Met veel geduld van de zijde dér Indianen en de nodige fantasie van hem zelf, kreeg hij tenslotte toch een vrij duidelijk beeld van de gebeurtenis sen. Hij was hier bij een stam der Delawaren en het opperhoofd heette Zwarte Havik. Enkele dagen tevo ren hadden verkenners de grote „hemel-canoe" ont dekt en gezien hoe eën vreemde man en vrouw bij de rivier waren gevangenomen door een troep Mohikanen. De verstandhouding tussen Delawaren en Mohikanen was niet al te best en Zwarte Havik Scheen van plan de oorlogsbijl op te graven, zodra 'de tijd der zonnedansen voor bij was. Arend maakte hem duidelijk, dat hij daarop niet kon wachten en er onmiddellijk alleen op uit zou trekken. Zwarte Havik vond het blijkbaar belachelijk dat de dappere bezoeker zulks ongewapend wilde doen en daarom liet hij een volledige krijgsuitrusting aandragen. Boog en pijlen, .nes, speer en schild werden aan zijn voeten gelegd. Bi) p ;n, (riep tl ..Iiniuij" g«voet lerjl een cikil iic.'i:, I tit U ir.it plesitr Uxntrkkufitdosn! Krttri20l»i!«lnnt0.J0. (Advertentie) Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent lader tablet Chefarins „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dientin het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chofarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. pure bessenjenever rC Zonneschijn et volle teugen 1/1 literfles f6.95 (excl. statiegeld HENRI VAN WERMESKERKEN Ook de derde man van mijn V-kant ligt reeds in het gloeihete zand. In de woestijn betekent elke wonde de dood. want niemand kan deze mensen te- rugdragen. Zij wilden Maria offeren. Gooiden haar van de rots...... daar ligt de vierde en ook de vijfde man. Begrijpen ze dan niet wat hier ge beurt, dat ze nog steeds maar nade ren Over de lijken van hun voorgan gers Wie commandeert hen dat Zschie ten ook niet De afstand is immers te groot voor hun pijlen. Voor ons is de afstand aangenaam dichtbij. Welk een doelwitten. DE SLACHTING Ahahet commanderen komt van achteren. Daar hebben de achterste mannen zich ineens neergelegd. De hele rij volgt. Het is ineens of zij allen dood zijn... alleen aan de spits liggen er zes bij elkaar. Vijf doden en een stervende. Het gééft ons tijd om te herladen Ziezo, kom nu maar weer op. De In plaats van te stormen, wat het enige* gevaarlijke zou zijn, kruipen ze nu nader. Ik laat ze nóg enige me ters naderen, omdat het doel nu moei lijker isDan knal ik weer de eerste rechts van mij neer. Of liever gezegd op, want hij springt tweemaal omhoog en gaat dan voor altijd lig gen. Het is bijna een sport. En tege lijk een genoegen om te zien hoe Tai- peke schieteven rustig als bij het schijfschieten. Met een wrede trek om de mond en na elk schot een tevreden snauw. Maar ineens zie ik een groot gevaar ontstaan. Ze zijn in V-vorm opgetrokken, de zijkanten legden wij neer. Die waren terzijde van ons. Maar nu is van de twintig overgeblevenen de kern in eens vóór ons, en schuift sneller op. Voelen ze niet, wat voor verliezen ze nog moeten lijden op die manier. Of- ferën ze zich alleen op, opdat maar enkelen van hen ons nog met de gif tige pijlen bereiken kunnen en uit blussen Ik begrijp hen nu ineens. Het is niet om Maria te doen, die menen ze dood. Het is ernstiger, het gaat om het ge heim van hun bestaan. Om hun land. Het geheim van hun land mag nooit naar buiten. Dan zgn ze verloren. Ik heb juist weer geladen, als ik deze ontdekking doe. Nu is de kern, de punt van de V, waaruit het comman do ook schijnt op te gaan, geen twee honderd meter van ons vandaan. Ik begin sneller te schieten. Ik heb jeen tijd om Taipeke uit te leggen, het midden te nemen. Ik schiet, snel achter elkaar, maar met eeri dodelijk schot, op zo makkelijk doel. Het kunnen er nu geen vijftien meer zijn, die overleefden. Wat deed Tai peke? Neen, het zijn er geen tien meer...... Bravo, jongen, je schiet raak. Hij is ook in het midden aangeland. A Is we nog eens laden, zijn ze weer dichterbij. Ze glijden nu ontzettend snel, maar geven daardoor ook teveel hun lichamen bloot. Ik heb een ogen blik medelijden. Nee, in de woestijn moet niemand medelijden hebben. De natuur heeft het zelf niet, is er on meedogend. Mijn Winchester knettert fel en raak. Dan hoor ik iets suizen, de eerste pijl slaat direct achter mij in de grond Weg Maria, weg, Maria! „Weg vaderweg Maria!" hoor ik haar antwoorden. Nu zijn het er nog vijfWelk een slachting en tegelijk welk een gevaar. Ik moet weer laden. Ik doe het in mijn snelheid onhandig", moet de ma noeuvre overdoen Een pijl vóór mij in het zand. Een treffer en alles is voorbij. Waar kwamen die pijlen vandaan? De Winchester doet snel zijn plicht. Nu zie ik hetDaar ligt een ge wonde te schietenWreed zegt mijn kogel hem, dat verder te laten. Nu leren die aterlingen, die op vreem de stam neerzagen, wat Europeanen zijn, wat geweren doen, die zij ver smaadden. Kon ik het stamhoofd nog maar één kogel geven. Maar die ls er niet bij. „Goed zo Taipeke, dat zag je goed, een andere gewonde begon te schie ten. Je hebt hem uitgeblust", Twee mannen zijn nu heel nabij. Ik schijn de ene te missen, want hij mikt weer. Nog een kogel. Hij mikt nog... Dan zie ik pas, dat hij zo dood is blijven liggen. De laatste ligt nog te schieten. Ook hij legt zich in de woes tijn. Het is in die groep van doden moei lijk te onderscheiden wat nog leeft... Ik voel iets tegen mijn schouder slaan Ik weet, dat je een schot of wonde eerst als een stomp voeltDus heeft het mij toch getroffen? Die laatste. Hij zal mijn kogel nog heb ben, vóór ik verlamNeen. Taipeke heeft hem al gelegd. Maar ik voel geen verlamming ko men, de pijl is op mijn jas afgeslagen. Daar zijn tweeëndertig moedige mannen gestorven. Als helden Nee, nog niet allenDaar schiet weer een gewonde. Houdt die slach ting nooit op? Taipeke trekt me snel achter de tent En dan heeft de laatste jammerlijke slachting plaats. Als dieren loeren we wat nog beweegtEen uur lang. Dan volgt snel een schot. Nu klinkt er al uren geen schot. Ze liggen te sterven in de brandende zon. Ze rek ken met armen en benen. Arme, jon ge kerels. Ze offerden hun leven voor een enkel bevel. Voor hun doel, hun land. Dan voor we weg willen trekken, zend ik Tai peke rond met één van hun pijlen. Het is slechts een daad van piëteit. Eén prik met eigen gif, wat nog te sterven ligt. Taipeke doet het met vreugde. Het is ook zijn bestaan. Zo vele doden. Maria, je moet als godin toch wel geschreid hebbenen er zullen veel kinderen sterven. Ik lief koos haar. Ze lacht. Vader, zegt ze. Dit alles spreekt zo van zelf voor haar. Het gaat haar voorbij. En nu voort, van deze plek van ellende. Daar is Taipeke terug van zijn rond tocht. Hij wijst naar de horizon Nieuwe Aikas. En vóór ons de nacht. Maria, je moet vele tranen hebben gestort. Voort, voort Misschien houden al deze doden hen op! Misschien schrikken die hen af... I Voort! Voort, voort. Ze zijn nog ver. Maar ze zijn snel. En nu zullen ze het voordeel hebben van de nacht. Waarin onze ogen en geweren machteloos zijn, en ze kun nen ons besluipen. Ze zijn tegen de van avondzon lich tende woestijn slechts stippen, maar wij hebben gezien hoe snel die groter worden. Nu we bijna geen water meer hebben, is er niet veel te dragen. Wij kun nen dus sneller zijn, maar Maria is moe. En ik ben nog meer moe. Men doodt niet zo uren achtereen, als er geen noodzaak is, een dwingende. Maar men doet het ook niet, zonder dat het gemoed zware schokken krijgt. In de hitte van de strijd, de angst om Maria, vergat ik dat. Nu drukt het mij. Och kom, in onze Europese oorlog werden door één bom meer mensen gedood. Door gas eenS in een nacht twaalfduizend jon ge Europese mannen. Twintig mil joen mensenlevens kostte die oorlog. Wat zijn dan deze? Wij zijn inplaats van rechtdoor te trekken linksom geslagen op een hard stuk woestijn, dat weinig sporen nalaat en die dus weinig zichtbaar zullen zijn in de nacht. Het zal avond zijn als zij hier aanko men. De doden zullen hen ophouden, misschien terugjagen. Neen, daar heerst een ijzeren discipline...... daar is een ideaal, dat voortjaagt. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12