Verdediger: Eichmann pleegde geen oorlogsmisdaden Jomo Keniatta als vrij man in Kenia PRINSES MARGRIET NAAR OPENING STATEN-GENERAAL TWEE JONGENS GEDOOD BIJ BOTSING TEGEN BOOM SCHILDERIJENDIEFSTAL ALS IN ZELFBEDIENINGSZAAK „MOBILE VOOR GELUIDSBAND EN SLAGWERK" GEEN SUCCES DINSDAG 15 AUGUSTUS 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Westduit-se minister van buitenlandse zaken Van Brentano, heeft maandag- ochtend op zijn ministerie in Bonn een conferentie ge had met de ambassadeurs van de westelijke geallieer de landen met betrekking tot de kwestie Berlijn. Na. de conferentie werd deze foto gemaakt. V.l.n.r. de Britse ambassadeur Sir Christopher Steele, minister Von Brentano, de Franse ambassadeur Francois Sey- doux en de Amerikaanse ambassadeur Walter C. Dowling. Vier Duitse vakantiegangers hebben dit weekeinde in Scheveningen de gevaren van de ree ondervonden. Dc eerste, de 48-jarige F. Hermsen uit Kraneberg werd gered door de 16- jarige Hagenaar P. Bal. Hij liad al zoveel water binnengekregen dat hij buiten kennis was en in het zieken huis moest worden opgenomen. De 21-jarige G. Schepp uit Neneirn- Husten kwam er beter af. Drie agen ten brachten hem op het droge na dat hij op 80 meter uit de waterlijn niet meer bij machte bleek zelf te rug te keren. De 15-jarige A. Tii Shout uit Marl die, voor het eerst van haar leven de zee zag, was, hoe wel zij nagenoeg niet kon zwem men, veel te ver gegaan Een agent bracht haar in veiligheid. De 12-jari- ge B. Kochendoffer uit Stuttgart tenslotte wilde een bal pakken die door de wind naar zee werd gedre ven. Het meisje dreigde op een golf breker te slaan toen twee agenten haar konden grijpen. Een van de red ders werd gewond. PROCES TOT NOVEMBER VERDAAGD Eichmanns verdediger, dr. Robert Servatius, heeft gisteren één voor één de punten onder de loep genomen van de aanklacht die is uitgebracht tegen zijn cliënt, Adolf Eichmann. Servatius heeft geprobeerd aan te tonen dat in de zin der wet niets hier van is bewezen, en voorts dat geen der punten rustte op feitelijke gronden. Zeggende dat Eichmann nimmer met het gezag was bekleed om de mis daden te kunnen begaan waarvan men hem beticht, beschreef de advocaat zijn cliënt als iemand die als zondebok had gediend voor de hooggeplaat ste nazi's en het ministerie van buitenlandse zaken. „Als waar is wat de officier zegt over het karakter en de bedoelingen van (Ie beklaagde, dan moet dit wef voldoening wekken in zekere kringen. Zo'n beschrijving zou kunnen dienen als fundament van het monument dat jodenhaters uit de hele wereld zouden kunnen oprichten. ïftaar, gelukkig, het fundament Is gebouwd op drijfzand", aldus Servatius. dan bedoel ik de welbekende speciale behandeling die geen toelichting no dig heeft. Maar wanneer ik spreek over „semi-speciale behandeling", dan kan dit een hele reeks van ver schillende soorten bijzondere behan delingen betekenen". Verdachte afgeschilderd als een zondebok De advocaat zei dat als men Eich mann beschouwde als een misdadi ger, omdat hij lid was geweeest van organisaties van een vijandig karak ter, dezelfde maatstaf werd aange legd als die welke de nazi's op de joden toepasten. „Een man wordt hier gewoon tot misdadiger omdat hij deel uitmaakt van een bepaalde groepering", aldus Servatius. De jurist uit Keulen, die zacht sprak zonder naai- zijn cliënt te kijken, was van mening dat het hof niet de competentie bezat om te beoordelen wat was gebeurd met jodén van an dere nationaliteiten. Hij noemde de overbrenging van Po len en Slowenen gewone overplaat singen van bevolkingsgroepen. „De Polen werden overgebracht op Hit- Iers bevel. De opdracht ertoe werd gegeven door Himmler zelf als com missaris voor de veredeling van de Duitse rassenelementen", aldus Ser vatius. „Sonderbehandlung" Wat betreft de kinderen van het Tsjechische dorp Lidice, zei Ser vatius dat Eichmanns naam daar mee slechts zijdelings verband hield. „Men weet niet wat met hen gebeurde, maar het is duide lijk dat men hen niet wilde ver moorden omdat dit in Lidice zou kunnen zijn gedaan. Men hoefde zc daarvoor niet naar elders over te brengen". Naar aanleiding van het feit dat op dracht was gegeven om op de kin deren van Lidice de zogenoemde „sonderbehandlung" toe te passen, vroeg president Mosje Landau aan Servatius het verschil tussen „bijzon dere behandeling" en „semi-bijzonde re behandeling". Servatius antwoordde: „Er bestaat nogal wat linguïstisch verschil tus sen beide aanduidingen. Wanneer ik het heb over „speciale behandeling", Servatius gaf toe dat toen sonder behandlung aan de orde was, „ik de welbekende behandeling bedoelde die geen toelichting nodig heeft". Geen oorlogsmisdaden Servatius ontkende dat Eichmann zich aan plundering had schuldig ge maakt. „Hij is niet beschuldigd van het zichzelf verrijken. Hij is beschul digd van verrijking van de staat. Het feit dat staten de bevolkingen die zij hebben overwonnen plunderen, is algemeen bekend en wordt in oor logstijd aanvaard". Oorlogsmisdaden kunnen alleen be gaan worden door staten die met elkaar in oorlog zyn", vervolgde Servatius. „De interventie van een derde partij in de bestraffing van de belligerentèn is interventie die niet is gesanctioneerd door het internatio naal recht." De gebeurtenissen die hier aan de orde zijn, besloot Servatius, „kunnen niet betiteld worden als oorlogsmis daden, omdat, zij zo door een Israë lisch hof zyn aangeduid nadat zij hadden plaatsgevonden". Na het beëindigen van het slotplei- dooi van dr. Servatius werd het pro- ces tot november uitgesteld. GOUDEN KOETS TE KLEIN Zetel moest speciaal worden bijgemaakt (Van onze parlementaire redacteur) Prinses Margriet zal op de derde dinsdag van september, dat is de 19de, koningin Juliana vergezellen naar de Ridderzaal in Den Haag, waar de koningin de gewone zit ting van de beide kamers der Staten- Generaal met liet uitstreken -van de troonrede zal openen. De koningin zal op de verhoging in de Ridderzaal, waarop haar troonze tel is opgesteld, dus worden geflan keerd door prins Bernhard en de prinsessen Beatris, Irene en Mar- griet, alsmede door een aantal hof-1 dignitarissen. Voor prinses Margriet is er speciaal een zetel bijgemaakt, zoals er ook zijn opgesteld voor prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene. De hofdignitaris- sen horen de troonrede staande aan. Achttien jaar Prinses Margriet vergezelt dit jaar voor het eerst haar koninklijke moeder, omdat zij op 19 januari, achttien jaar is geworden. Het is na melijk gewoonte, dat de prinsessen van deze leeftijd af het staatshoofd vergezellen. Dat was indertijd ook het geval toen koningin Juliana, toen nog prinses, achttien geworden was. Aangezien de beroemde gouden koets maar aan vier vorstelijke per sonen plaatsbïedt, zal dit jaar voor het eerst een extra hofrijtuig mee rijden. Niet onmogelijk is, dat de ko ningin en de prins gebruik zullen maken van de gouden koets en de drie prinsessen van het rijtuig. „Nederlandse orgelpracht" verlengd tot 4 september De grote belangstelling die in het bijzonder de schilderijen, aquarellen en tekeningen van de tentoonstelling „Nederlandse orgelpracht" in de vis- hal in Haarlem ondervindt heeft dc commissie internationaal orgelcon cours doen besluiten, dit gedeelte van de tentoonstelling te verlengen tot maandag 4 september. OOK TWEE DODEN IN PURMEREND Zestienjarige jongen door auto overreden Op de Zelhcmseweg in Varsseveld zijn twee Duitse jongens uit Reck linghausen, H. D. LÓismaun en W. Schultz, niet een bromfiets tegen een boom gereden en om het leven geko men. Voorbijgangers zagen de beide verongelukte jongens op de weg lig gen. De bromfiets had bijna geen schade. Daar zich geen getuigen bij de politie hebben gemeld is de toe dracht van het ongeval nog niet be kend. Op de Purmerendenveg in Beemster is een motor frontaal tegen een te gemoetkomende auto gereden. De bestuurder en de duo-passagier van de motor werden met ernstige ver wondingen overgebracht naar het stadsziekenhuis in Purmerend. waar de duo-passagier, de 21-jarige heer J. Timmerman uit Purmerend, kort na aankomst is overleden. Zijn bijna even oude vriend, de heer B. Hooy- berg uit Beemster, is eveneens aan zijn verwondingen bezweken. Het ongeluk gebeurde, doordat de motor met vrij hoge snelheid uit de bocht vloog en op de linkerhelft van de weg terechtkwam, waarna een botsing met de auto volgde. De auto kwam na de botsing Legen een licht mast tot stilstand. De drie inzitten den, de heer D. Jonkman uit Haar lemmermeer met zijn echtgenote en veertienjarige zoon, liepen schaaf- en snijwonden op. Een ongeluk in de Burgtstraat in Nijmegen heeft het leven gekost aan de 16-jarige jongen Benny Hansen uit Zeist. Hij fietste met een groep jongens in de Burgtstraat, toen daar een langzaam rijdende vrachtauto Easseerde. Het is waarschijnlijk zijn edoeling geweest, zich door de auto te laten voorttrekken. Hij kwam on der de achterwielen van de aanhang wagen terecht. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is de jongen aan zijn verwondingen overleden. In een ziekenhuis in Arnhem is de 70-jarige heer W. S. uit Didani over leden. Hij werd ernstig gewond, toen hij in Didam door een motorrijder werd aangereden, terwijl hij met zijn bromfiets de weg overstak. DE VERDWENEN CËZANNES Dieven vertrokken na zorgvuldige keuze Dansende jongen neergestoken Naar de politie in Apeldoorn eerst gisteren bekendmaakte, heeft in het afgelopen weekeinde in een dansge legenheid te Apeldoorn een steek partij plaats gehad. Daar trapte de 23-jarigo D. L. uit Apeldoorn een zekere G. J. S. uit Voorst bij het dan sen per ongeluk op de tenen. Het tweetal kreeg hierdoor ruzie en het gevolg was, dat een vriend zich in de twist mengde. Dit was de 26-jarige A. C. uit Voorst, die plot seling een g?oot zakmes trok en daarmee L. in de buik stak. L. werd met vrij ernstige verwondingen naar het Julianaziekenhuis overgebracht. C. werd per arrestantenauto naar het politiebureau gebracht, waar hij in afwachting van een beslissing van de officier van justicie is ingesloten. De Franse politie heeft maandag de diefstal van acht beroemde wer ken van de Franse impressionist Paul Cézanne gereconstrueerd, maar tast nog in het duister wat betreft het motief van de mis daad. Alle gestolen doeken behoren tot de beroemdste werken van de Fran se meester, zijn gecatalogiseerd en door bijna iedere kunsthande laar onmiddellijk te herkennen. Zij waren alle tijdelijk afgestaan door andere musea, ó.m. het Lou vre te Parijs, voor een tentoon stelling van werken van Cézanne in het paviljoen Vendome in Aix- en-Provence. De geschatte waar de is acht miljoen frank. De dieven moeten in de nacht van zaterdag op zondag de tentoon stelling langs zijn gegaan als een huisvrouw in een zelfbedienings winkel, zorgvuldig hun keuze doend uit de 20 tekeningen, 20 aquarellen en 20 schilderyen van de impressionistische schilder. De tentoonstelling was ingericht op de eerste en tweede verdieping van het in 1665 voor kardinaal De Vendome, hertog.de Merceu, gebouwd huis. Een met een machinepistool gewa pende waker bewaakte de parter re, terwijl de concierge en haar echtgenoot op de derde verdie ping sliepen. Nederlander wordt aan Australië uitgeleverd De Nederlandse verzekeringsman Willem Cornelis van der Top zal door Engeland aan Australië worden uitgeleverd om daar terecht te staan op beschuldiging van verduis tering. De politie te Sydney heeft bekend gemaakt dat een beambte van de po litie van de staat Nieuw Zuid-Wales naar Londen zal reizen om Van dei- Top naar Sydney over 4e brengen. Vrijdag is Van der Top voor een Londense rechtbank verschenen om dat Australië zijn uitlevering had gevraagd in verband met malversa ties, waarbij een bedrag van 13.000 pond gemoeid zou zijn geweest. STUNT VAN B.B.C. liet stond geprogrammeerd als „eerste uitvoering in Engeland van Piotr Zalc's mobile voor geluidsband en slagwerk". Het werd uit gezonden door het culturele „derde programma" vau de B.B.C. Het was lawaaierig en het had géén succes. De programmaleiding van de B.B.C. glimlacht als zij denkt aan de ernst waarmee de muziekcritici van twee van Engelands meest gedegen kranten, Times en Telegraph, de grap opnamen. De grap was het werk van Hans Keiler, hoofd afdeling kamer muziek van de B.B.C.,' en zijn assistente Susan Bradshaw. In de studio liepen beiden rondjes, intussen timmerend op alles wat zij aan drums, cymbalen en gongs te pakken hadden kunnen krijgen. Het „stuk" duurde twaalf minuten. De B.B.C. had Piotr Zak aangekondigd als „een van de meest omstreden figuren onder de hedendaagse componisten". Schreef de Times met een frons in het eerbiedwaardige voorhoofd: „Het was bepaald moeilijk eruit te halen wat erin zat, gedeeltelijk van wege het grote aantal hoge tonen". De Telegraph schreef: „Piotr Zak maakte van de mogelijkheden van het slagwerk maar beperkt gebruik en zijn geluidsband produceerde een opeenvolging van fluitjes, ratels en zuchten die onbeschaamd hun niet-muzikale afkomst verraadden". De B.B.C. heeft de twee argeloze critici uitgenodigd deel te nemen aan een forum onder de titel: „The strange case of .mr. Pitr Zak". Een woordvoerder van de B.B.C. zei: „Het was bedoeld als een experiment om aan te tonen dat bepaalde eigentijdse composities zo duister zijn, dat men ze niet kan onderscheiden van zo maar voor de vuist weg gespeelde geluidsbanden en slagwerk". Hagenaars redden vier Duitse toeristen uit zee Vliegerstaking bij Sabena afgelast De Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena heeft meegedeeld, dat tussen de maatschappij en vertegen woordigers van het vliegend perso neel een akkoord is bereikt. In verband hiermede is de stakings aanzegging tegen 20 augustus, die op 5 augustus namens ongeveer 800 vliegers, boordwerktuigkundigen en marconisten bij de Sabena was In gediend, ingetrokken. Alleen de algemene centrale van li berale vakbonden had haar steun gegeven aan de voorgenomen sta kingsactie. die werd gevoerd ter ver krijging van beteie arbeidsvoor waarden. Politieman hield gevonden bankbiljet: 2 maanden Het gerechtshof te Arnhem heeft de 40-jarige wachtmeester der rijkspo- j litie H. T. J. L. uit Wijchen veroor- deeld tot een gevangenisstraf van twee maanden onvoorwaardelijk met aftrek. L. wordt er van beschuldigd een bankbiljet van honderd gulden, dat door kinderen was gevonden en aan hem was overhandigd, in zijn bezit te hebben gehouden. De procureur- generaal had bevestiging van het vonnis van de rechtbank gerequi- reerd, zijnde drie maanden gevange nisstraf waarvan een maand voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar. Tijdens een atletiekwedstrijd in Frankfort enkele dagen geleden heeft Jay Sylvester een nieuw wereldrecord discuswerpen gevestigd met een worp van 60.56 meter. Geen wonder, dat Jay'na zijn gooi alle re den had om zijn discus te kussen! NA NEGEN JAREN BALLINGSCHAP Dansende Afrikanen juichten hem toe Jomo Keniatta.' veroordeeld als de leidinggevende geest achter de ter reur van de Mau Mau, is maandag na negen jaar gevangenschap en ballingschap in triomf naar zijn ge boorteland teruggekeerd. „Mijn politieke filosofie is: heb uw naaste lief gelijk uzelf. De wereld is mijn naaste", zo verklaarde de man, die wellicht de eerste premier van Kenia zal zijn. Op de persconferentie na zijn komst in Gatoendoe zei Keniatta: de kou de oorlog tussen oost' en west is zeer gevaarlijk voor Afrika. Wij moeten neutraal zijn.. Drie vliegtuigen van de politie had den Keniatta en zijn gezelschap van zijn oord van ballingschap in Mara- lal naar het vliegveld Kahama ge vlogen. Een sterke politie-eenheid escorteerde het gezelschap naar Ga toendoe, 24 km buiten Nairobi gele gen, waar Keniatta zijn intrek zou- nemen in een door de regering voor hem gebouwd huis. Duizenden dansende en op trommen» slaande Afrikanen juichten de man toe die zij beschouwen als de vader van het Afrikaanse nationalisme. Een Aziaat viel op zijn knieën en kuste Keniatta's voeten toen deze het huis betrad. Keniatta was verge zeld van zijn vrouw, Ngina. die in verwachting is. en zijn drie dochters. In zijn nieuwe woning werd hij be groet door Keniase leiders. Ronald, Ngala, namens het gouvernement, en de oppositieleiders James Gïtsjoe- roe, Tom -Mboya en Masinde Moeliro. Mboya was hevig ontroerd toen Ke niatta hem omhelsde en kon niet spreken, maar Ngala zei: Dit is de grootste dag van Afrika. Nu gaan wij naar een nieuwe bestemming. Ik koester geen bittere gevoelens omdat ik weet dat mijn zaak recht vaardig was, zei Keniatta. toen ik gevangen zat, diende ik mijn land. Over de toekomst zei lüj: Ik zal mijn volk verenigen, de Afrika nen en de burgers van Kenia. Ik kan niet zeggen of ik in het bui tenland zal reizen, maar ik zal in geheel Kenia vergaderingen toe spreken zodra ik weer mag spre ken. Ik laat het aan mijn volk over of ik al dan niet president zal zijn. Ik wil het dienen. Kardinaal Cicognani staatssecretaris Paus Johannes XXIII heeft kardi naal Amleto Cicognani benoemd tot zijn nieuwe staatssecretaris, een functie die overeenkomt met die van eerste-minister en minister van bui tenlandse zaken. De 78-jarige kardi naal volgt kardinaal Tardini op. die op 30 juli gestorven is. Deze krukasmet een lengte van 1!J meteris de langste, ooit in Duits land vervaardigd. Het gevaarte is bestemd voor de 10 cilinder diesel motor van een Noorse supertanker. Het is vervaardigd in Dortmund en wordt bij Krupp-Essen in de motor gebouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11