Amateur-archeologen speuren in Aardenburg Lippenstift in India gerehabiliteerd WIN! jemreklve zn/are! VOLGEND JAAR JUNI GROOT ACCORDEONFESTIVAL IN GOES BURGEMEESTER OPENDE DE ZOMERFEESTEN VAN CLINGE Waar zijn onze schepen? 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COUR AN MAANDAG 14 AUGUSTUS i961 WERK- EN STUDIEKAMP Praktische oefeningen bij opgravingen ARCHEOLOGIE in groot ver band. Dat wordt deze week in Aardciiburg bedreven. Veertig le den van de Archeologische Werk gemeenschap voor westelijk Ne derland hebben daar een werk- en studleknmp geopend, dat voor het grootste deel op de praktijk ge richt zal zijn. Zij zijn daarvoor op een historisch bezien unieke plaats „neergestreken", nu ir. J. A. Tl-hnpe Burger van de rijks dienst voor oudheidkundig bodem onderzoek te Amcrsl'oort daar, zo als wij zaterdag uitvoerig meld den, een bijzonder interessant pro ject onder handen heeft. Vier dagen lang zullen de veertig amateurs een soort E.H.B.Ó.- werk voor hun rekening nemen. Wat de rijksdienst in Aardenburg en andere archeologische „vind plaatsen" doet, is wetenschappe lijk en vakwerk. Zij kan daarbij best een helpende hand gebruiken. En zo zal er dus deze week in Aardenburg met veelvuldige ener gie worden gezocht naar de ge heimen, die de Zeeuws-Vlaamse bodem in zich bergt. Dat gebeurt onder de deskundige leiding van de heer Trimpe Burger, die daar bij wordt geassisteerd door de heer J. van Hinte. Zondagmiddag is het werkkamp gestart. Nadat de deelnemers in de jeugdherberg „Maris Stella" waren ontvangen, was het de waarnemend algemeen .voorzitter van de A.W.W.N., dr. C. de Wit. die hen met een openingswoord begroette. Hij noemde het speuren haar bodemrhohumenten een niet eenvoudige opgave. Sinds enige tijd is de monumen tenwet van kracht, die het gra ven naar oudheidkundige over blijfselen verbiedt op straffe van flinke boetes. „We gaan hier dus aan een gevaarlijk karweitje be ginnen". "aldus de heer De Wit. Maar hij stelde de pas gearriveer de amateur-archeologen onmid dellijk gerust door hen er op te wijzen, dat de wet slechts in het leven is geroepen om beunhazerij en diletlautisme op dit terrein te weren. Beëdiging marineofficieren Aan boord van het vliegkampschip „Karei Doorman" heeft commandant Ferwerda vrijdag 78 nieuwe marine officieren beëdigd, w.o. luit. ter zee elektr. techniek 3c- klasse K.M.R., P. R. Calbo uit'Terneuzen. „Want", zo voegde hij eraan toe, „voor het graven naar bodemnio- nuruenten is kennis en techniek nodig, liet gaat nu eenmaal niet om lucifersmerken of suikerzak jes, maar om een documentatie van de geschiedenis tot liet jaar 1000. De heer Do, Wit trok'een vergelijking met een boekenar- chief, waarin ook niet iedereen op eigen gelegenheid kan gaan grasduinen". Ter geruststelling besloot hij zijn begroetingstoespraak met de op merking, dat dé monumentenwet de deur opeen kier heeft gezet voqr instellingen eii personen, die onder deskundige leiding hun steentje willen bijdragen aan opr gravingen. „En daarvan 2ijn wij er een". 's Avonds volgde de eerste in structie over „amateuristische oudheidkundige in de een informatief de heer H. J. Cal! zitter van de A.W.W.N. en heer Trimpe Burger. Het pro gramma voor de openingsdag ver meldde verder een verkenning van het werkgebied in de vorm van een lezing met lichtbeelden over Aardenburg en omgeving door de heer J. van Hinte. Vandaag wordt ,het teri-ein in werkelijkheid verkend met een rondwandeling dooi- de stad, een ontvangst op het gemeentehuis,, een bezoek aan het museum en een bezichtiging van de St.-Baafs- kerk onder leiding van de heer J. J. Rosseel. Aan het eind van de morgen beginnen de oefeningen in het verrichten van de handelin gen, die bij het oudheidkundig werk nodig zijn. in de praktijk". gesprek tussen alkoen. oud-voor- A<Jiitirteutl6i MEER KLINIEKEN! ƒ250.000 (EEN KWART MILJOEN GULDEN) aan prijzen, waaronder weer VIJF woonhuizen Bij aankoop (öf bestelling per giro 842) van tenminste 10 Kheumaloten voor verkoop aan familie, vrienden en kennissen ontvangt men een gratis waardecoupon, waaraan 20.000 prijzen zijn verbonden, te weten: 1 Austin A-40 personenauto 5750, 3 Aristona t.v.-ontvangers, 43 cm 1935, 1 Lambretta scooter, type 125 L.l1234, 2 Singer-naaimaehines met koffer 836, 20 huisbibliotheken Prisma-boeken 625,— 1 Gero Zilduro-cassette voor 12 pers. 512,50 10 Philishave-scheerapparaten 425, 1 Baukneeht compressor-tafelkoelkast 115 liter 478,— 2 Agfa Fiexilette kleinbeeldcamera's 520, Chief Whip, een jaar gratis roken 300,— Willem n, een jaar gratis roken '500,-^ Voor zoon/dochter een studiebeurs 1000H- Voor moeder eén bontjasje r'f lOÓO,— Voor vaders hobby (postzegels, gereed schappen enz.) f 1000,— Voor oma en opa een jaar extra A.O.W. 1884,50 Voor tante of oom aileeh, een vakantie reis 1000, 1 jaar huishuur 1000, Rlieunia-loten a 1,per stuk, in vijf verschillende kleuren verkrijgbaar bij winkeliers, kenbaar aan raambiljetten met nevenstaande afbeelding. NATIONALE RMËUMA-AKTIE HEEMRAADSSINGÉL 303 - ROTTERDAM - GIRÖ 842 - TËLEF. 50.000 Loterij ggk. d. d. Min. v. Just; onder nr. L.O. 520/052/677 d.cl. 5 juni 1961. 5 series elk 400.000 loten a. 1,per stuk. Trekkihg 29 september 1961. Baten zullen Wortien aahgeWehd iii het belaiig van de Rheumatiekbestrijding in Nederland. Adr. v. iiil;' A. M. Bèrgêrs, Hefemraadssingel 303, Rotterdam. Telefoon 5 00 00, Giro 842, t.u.v. Rheuma, Rotterdam. INITIATIEF „POLYHYMNIA" Minstens 20 orkesten moeten deelnemen In Goes zal in de tweede helft juni 1962 een groot Zeeuws accor deonfestival worden gehouden, waar aan zowel specifieke accordeonorkes ten als gemengde orkesten kuniien deelnemen. Minstens 20 orkesten zul len moeien meewerken om het fes tival te kunnen laten doorgaan. Mat KASMIDDELEN VERSTERKEN Demonstratie radiografisch bestuurbare vliegtuigen KERKNIEUWS Bevestiging en intrede ds. K. W. Slik Na 's morgens door ds. K. W. Slik in het ambt bevestigd te zijn, heeft ds. A. Sieders zondagmiddag zijn intrede gedaan bij de Nederlands hervormde kerk te Biezelinge. De dienst, waar voor de gemeente in groten getale was opgekomen en die werd bijgewoond door talrijke kerkelijke en burgerlijke vertegenwoordigers, werd begonnen mét liet zingen van psalm 122 vers 1. Als schriftlezing had de nieuwe pre dikant gekozen II Samuël 2 van Vers 29 tot 32; Samuël 3 vers 1 en Johan nes 3 van vers 22 tot 30. De tekst voor de prediking was „Die de bruid heeft, is de bruidegom: maar de vriend van van de bruidegom, die er bij staat en naar hem luistert, verblijdt zich met blijdschap over de stem van de brui degom. Zo is dan deze blijdschap ver vult. Hij moet wassen, ik moet minder worden". Hierbij wees de herder en leraar er op, dat het niet gaat om de eer van de kerk, maar om het staan in het Evangelie. Daarbll zai ook God Zijn plan met de wereld volvoeren. Namens de classis Goes werd de nieu we predikant toegesproken door ds. A. J. Mooij uit Schore. Namens de ring Kruln'ingen sprak ds. E. P. J. Jebbink uit Kapelle. Wethouder J. Balkenende richtte een kort woord namens de burgerlijke overheid tot de nieuwe predikant. Voor het college van kerkvoogden en notabelen sprak tenslotte de president-kerkvoogd, de heer Jae: de Jonge. Een Woord van dank richtte deze ook tot ds. K. W. Slik uit Wcmeldinge, die gedurende de negen maanden, dat de gemeente vacant was. als consulent is opgetre- den. Staande werd ds. Sieders hierna toegezongen gezang 264 vers 4. Ten slotte dankte ds. Sieders alle sprekers i voor de tot hem gerichte woorden. N-> i afloop van de dienst was er in dc consistorie gelegenheid om met de heer en mevrouw Sieders kennis te uuaken. van welke gelegenheid vele gemeenteleden gebruik maakten. Zaterdagmiddag heeft burgemeester P. V. M. Vercauteroii de eerste Clingese zomerfeesten officieel ge opend. Hierbij waren tegenwoordig de gemeentesecretaris, de heer CU. IJsebaert, de beide wethouders, de voorzitter van de organiserende ver eniging v.v. „Glinge", de lieer A. E. v. d. Kelen en de leden Vail het feest comité, de heren Jos. Ileijcns en E. Bom. De burgemeester zei in zijn ope ningswoord, dat de v.v. „Clinge" tij dens de dertig jaar van haar bestaan steeds actief is geweest. Hij roemde de organisatoren voor het initiatief en wees op het hoogtepuht van deze feestelijkheden, een demonstratie met radiografisch bestuurbare vlieg tuigen door een vijftal leden van de K.N.V.L. De heer Vercauteren toon de zich ten zeerste verheugd over het feit, dat de organisatoren ook de IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllM H In de nacht- van saterdag op zondag is een bruine beer, die §1 al ruim tien jaar tot de be- ziensioaardigheden van het Maastrichtse parkencomplex behoort, uit zijn kooi'ontsnapt. Een nachtelijke voorbijganger op weg naar huis zag bruintje op liet grasveld builen zijn kooi rondlopen. De politie werd gewaarschuwd. Deze trok een kordon rond de M plek waar de beer rustig rond- =e liep Telefonisch was inmiddels H hulp gevraagd aan de dieren- H tuin in Valkenburg. Men wist de beer na enkele vergeefse pogingen binnen te drijven in een daarvoor ovengebroken garage van een villa, waarvan de bewoners op vakantie i0d- ren. Met één véêdittd is Sé beer in zijn kooi teruggebracht. Een onbekende heeft het hek van de berenkoor opzettelijk ver- broken en de beer zodoende gelegenheid gegeven om te ontsnappen. Dé politie lleeft een onderzoek ingesteld. Op de foto: Max zit, weer ach- ter. tralies. middenstand bij dé feestelijkheden hadden betrokken. Hierna bood het tiénjarig dochtertje José van voorzitter Van der Kelen hem op een kussentje een schaar aan. Nadat de burgemeester het lint had doorgeknipt verklaarde hij de tentoonstelling officieel voor ge opend. Hierna verenigden zich het ge meentebestuur, liet feestcomité en de genodigden in de expositie ruimte, waar voorzitter Van de Kelen in korte trekken melnorcer- de, wat er was voorafgegaan aan de organisatie. Het doel, aldus de lieer Van de Kelen, is de kasmid delen van de v.v. „Clinge" te ver sterken. De voorzitter dankte het gemeente bestuur, de vijf leden van dé K.N. V.L. en de Rijkspolitie voor hun me dewerking. Ook roemde hij de acti viteiten van de heien Heijens en Bom. Vóór de officiële opening werd een bromfietsem-ally gehouden. Burge meester Vercauteren loste hiervoor het startschot. Zondag de laatste dag van de zo merfeesten gaf het teenageror kest „The Swifters" uit Clinge een uitvoering. De fanfare „Weldoen door vermaak" uit Clinge verzorgde een concert. Ook waren er demonstraties met de radiografisch bestuurbare vliegtuigen. In de grote tent speelde het Radio-damesorkest uit Slnt- Niklaas, onder leiding van Jules van Puyenbroek. Zoon van Indiase diplomaat vier uur zoek in New York De 22 maanden oude zoon van de eerste secretaris van de ambassade van India bij de Verenigde Naties in New York is vrijdagmiddag vier uur lang vermist geweest. De jongen, Dilip Rasgotra. verdween, alleen gekleed in een luier, van de plaats achter het huis van de diplo maat in de Newyorkse wijk Bronxen werd vier Uur later slapend aange troffen op de drempel van een huis twee straten verder. I Advertentie dit laatste betreft, is men in Zuid- Beveland optimistisch gestemd; Deze mededelingen werden zaterdagmid dag in „De Opril" te Goes gedaan, tijdens een vergadering van twee hoofdbestuursleden van de Neder landse Accordeon Bond te Amster dam, de lieren H. Sloots, viee-voorzit- ter van de boncj- en de algemeen se cretaris C. E. van liet Groenewoud, en een aantal vertegenwoordigers van Zeeuwse accordeonorkesten, initiatiefnemer van het festival is de heer C. Giljan, voorzitter van de vereniging „Polyhymnia" te Hans- weert, die hierin enerzijds een mid del ziet voor een grotere band tus sen de verenigingen onderling en verhoging van het spelpeii. De ac cordeonvereniging „Polyhymnia" was de eerste vereniging in Zeeland, die toetrad tot de Nederlandse Accordeon Bond te Amsterdam. Deze laatste vereniging zal op het festival ook als gaètvvouwe optreden; de Nederland se Bond zal echter organisator zijn. Leden zowel als niet-leden vaii de Nederlandse Accordeon Bond zullen aan het festival, dat op een zater dag in de tweede helft vah jüni vol gend jaar zal worden gehouden, kun nen deelnemen. Zoals bekend is de landelijke bond lid van de werkge meenschap. een overkoepelend li chaam in Nederland. De Nederlandse Accordeon Bond telt momenteel 4500 leden, verdeeld over 135 landelijke verenigingen, grotendeels gevormd door de jeugd. Oostduitse politie arresteerde t.v.-correspondenten C.B.C. De Canadian Broadcasting Corpora tion heeft bekendgemaakt dat twee van haar televisie-correspondenten door de Oostduitse politie zijn ge arresteerd tijdens het maken van filmopnamen iu OOst-Berlihi. Zij werden na vier uur vastgehouden te zijn vrijgelaten. Een gedeelte Van de gemaakte opnamen werd in beslag genomen. Cubanen worden in Moskou opgeleid Een voormalige steward van de Cu baanse luchtvaartmaatschappij heeft in Miami verklaard dat de regering van Fidel Castro duizenden jonge Cubanen naar Moskou zendt voor politiek-militaire training. Dc zegsman, Seeundino Fernandez, die op 19 juli van dit jaar om poli tiek asiel vroeg in de Verenigde Sta ten, zei onder meer: „ik heb vier vluchten naar Praag gemaakt en elke keer vervoerde het toestel meer dan 80 jonge mensen. Ik weet door gesprekken met collega's dat hetzelf de metde overige vluchten het ge- Volgens de vluchteling, zijn boven dien honderden Cubaanse minderjari gen door Russische schepen naar communistisch Europa vervoerd. Amnestie doet Engelsen 2400 wapens inleveren In dé eerste week van de wapen- amnestie, die op 3 augustus door de Britse minister van binnenland se zaken, R. A. Butler, is afgekon digd, zijn op de politiebureau's in geheel Engeland een 2400 vuurwa pens en 15.000 patronen ingeleverd. Volgens de oproep wordt, een ieder, die voor 31 oktober van dit jaar zijii illegale wapens inlevert, 'niet vervolgd. Een woordvoerder van de politie heeft verklaard, (lat in deze ene Week meer wapens aan het'licht zijn gekomen, dan in het gehele jaar 1960 werden ingeleverd of geconfis- keerd. Meisje stak agent met stiletto-mes Een Amstcrdatnse hoofdagent is zondagavond aan zijn rechterhand gewond, toen een 19-jarig meisje (M. PO hem mét een stilètto-mes bedreigde. De jongedame, van wie opsporing was verzocht, omdat zij als minderjarige van huis was weg-- gelopen, werd na haar aanhouding overgebracht naar liet hoofdbureau van politie. Zij werd daar gefoulleerd door een vrouwelijk agent. Toen het meisje zich daarbij hevig verzette riep de agente hulp in van een mannelijke collega. Het meisje haalde daarop plotseling een stllettö-mes té voor schijn, waarmee zij de hoofdagent te lijf wilde. De politieman wist haar echter in bedwang te houden. Hij is voor de verwonding behandeld en kon zijn dienst normaal vervólgen. HOOFDSTEDELIJK BESTUUR ACTIEF Kruistocht tegen obscene bioscoopreclame Het stadsbestuur van Nieuw Delhi strijdt vóór de opeubare moraal: dezer dagen begon men op tal rijke filmaffiches „schoouheids- operatics" uit tè voeren, Aau deze actie vallen vooral welige rondingen en provocerende lippen ten offer, de anatomische ver koopargumenten van een Brigitte Bardot en andere fiimsclioonhe- den uit het Westen. Van een af fiche waarop een Amerikaause wild-west-lield een dame stevig in de armen hield, werd keurig al leen de dame verwijderd, zodat de cowboy er thans uitziet ais éen pantomimische bokser, slechts schaars beklede bijbelse figuren Salomo en Bathseda heeft men volledig verbannen van de gevels der bioscopen, terwijl men in andere gevallen er genoegen mee nam het te diepe décolleté van een heldin met verf wat min der diep te maken. Ook de tempels? De puriteinse ijver vah het stadsbe stuur is waarschijnlijk hierdoor ontketend, dat kort geleden een Indiër, die in het gehele land groot aanzien geniet, tot een „kruistocht tegen obscene bio- soop-reclame" heeft opgeroepen. Het is Vinole Bhave die zich in de af gelopen jaren door zijn campagne voor de geweldloze bodemhervor ming de roep van een „opgestane Ghandi" heeft verworven. Hij wordt door vele Indiërs reeds als een heilige vereerd. In ieder ge val wil vmoba de bioscoopeigena ren evenals bij de geweldloze bodemhervorming'de groot-grond bezitters moreel hervormen en hen ertoe brengen vrijwillig af te zien van hun reclamemethoden, terwijl daarentegen het stadsbe stuur van Nieuw Delhi zijn „her vormingswerk" ambtelijk en te gen de wil der bioscopexploitan- ten doorvoerde. Men heeft het daarom niet gespaard met kritiek over deze maatrege len, voornamelijk in (le vorm van ingezonden brieven aan de dag bladen. Daarin wordt o.m. voor speld dat men nu waarschijnlijk spoedig wel de klassieke beeld houwwerken van de Indische tem pels zal verwijderen, omdat men ook In de erotische voorstellingen van deze beeldhouwwerken een bedreiging van de ópenbare mo raal zal zien. Attdere briefschrij vers Wijzen êröp dat de anti-ron- dittgen-cartflbagrte uitsluitend ge richt is tegen de reclames van de films uit het wésten, terwijl men blijkbaar aan (1c „provocatie" door de vormen van Indische film sterren geen aanstoot néémt. Verdwaalde minister Ongetwijfeld kan men van mening verschillen over de goede smaak in de reclame voor films, even als over het effect van de weste lijke fllmproduklies op het oos terse filmpubliek. Maar dit- In dische puritanisme slaat toch wel wonderlijke wegen in. Dat geldt ook voor de censuur, die er over moet beslissen welke litteratuur Aan westelijke oorsprong men het Indische publiek kan voorzetten en welke niet. Zeer opmerkelijk is daarbij dat deze gestrengheid in schrille tegenstelling staat tot die natuurlijke vreugde der zihneii, diè ëehs een westelijk element ge weest moet zijn in het leven van dit \Tolk. Deze richtingverandering naar een meer ascetisch levensideaal heeft Vele oorzaken. Eén daarvan is de verontwaardiging over de weste lijke invloed, die vooral door de streng-gelovige Hindoes ais ver derfelijk wordt ondervondèn. Dit moraal-cliauvinisme werpt' soms zeer merkwaardige vruchten af. Zo verklaarde enige tijd geleden de Indische minister van gezöhd- heid lippenstift en nylons tot ge vaarlijk voor de gezondheid. Hij baseert dit o.m. op het feit dat in het moderne westen alle mo gelijke civilisatieziekten voorko men. In een parlementsdebat over dit probleem kreeg de minister te horen dat cosmetica een oer-oude uitvinding van het Oosten zijn. Dit inzicht heeft er welllóht toe bijgedragen dat het lippenstift of ficieel werd gerehabiliteerd. Over het ih gevaar brengen van ge zondheid of moraal door nylon- kousen heeft men zich voorlopig geen zorgen te maken, omdat de Indische vrouwen onder hun tot aan de enkels reikende sasi's nooit kousen dragen. Aitrei entte f EeNOALEN 12 v. Lok Anaêlo» n, son Fronolsco CALT. OORINCHEM 13 te WOENSDhBCHT 11 ten or WONOSO*0 12 te Fort Swa N V, Tabaksfabriek J. GrUno - Nljkerfc

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8