dubbel lekker Oostduitse atleten te sterk voor Nederland ..Ahrend schoolympiade Ahrend i U.N.O. UIT KRITIEK OP BELGEN IN KONGO-RAPPORT NEDERLANDER VERDUISTERDE IN AUSTRALIË 50.000 POND Advertentie Wacht even met schoolinkopen. 21 augustus start de„ gezellige wedstrijd voor (voordelig) winkelende scholieren aantrekkelijke prijzen voor vete schoolympische kampioenen. Middelburg Nieuwe Burg 31 en 32 .tel. 43 511 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 FOUTIEVE ADVIEZEN Hulp bij vermijden sociale en economische chaos In liet jaarlijks rapport over haar civiele werkzaamheden in Kongo, zegt de U.N.O. aanzienlijk succes te hebben geboekt op het gebied van technische hulpverlening, die „nergens wordt geëvenaard", aldus het rapport. Tegelijkertijd echter schemert in het rapport een sterk verwijt door aan het adres van het voormalige koloniale regiem van België. In het rapport wordt uitgebreid be schreven hoe een internationale staf van 750 personen ziekenhuizen heeft geleid, luchthavens, scholen, post kantoren, boerderijen en regerings departementen na het vertrek der Belgen. De U.N.O. „heeft een belangrijke rol gespeeld bij het vermijden van so ciale en economische chaos die op een gegeven ogenblik Kongo dreigde te overvallen", aldus het rapport. Tussen de regels door kan men ech ter kritiek bespeuren tegen de Bel gen, die na de uitroeping van de on afhankelijkheid weinig medewerking aan de U.N.O. in Kongo hadden ver leend. Robert Rossborough, het Brit se hoofd van de civiele werkzaamhe den van de U.N.O., heeft op een pers conferentie te Leopoldsstad toegege ven, dat deze gevolgtrekking inder daad gemaakt kon worden hoe wel dit nergens in het rapport met zoveel woorden wordt T raining Foutief advies „Er is een zekere hoeveelheid foutief advies door buitenstaan ders aan de Kongolese autoritei ten gegeven, wat ons aanvanke lijk gehinderd heeft", verklaarde Rossborough. „Maar deze advi seurs zijn nu voor het grootste deel vertrokken of hebben ten minste hun obstructie van het U.N.O.-werk gestaakt". In het rapport, dat de periode van juli 1960 tot juni 1961 behandelt, wordt gezegd, dat men met de ci viele werkzaamheden twee doelen trachtte te bereiken; personeelsver schaffing. advies en financiële steun om het dagelijks leven doorgang te doen vinden en de grondleg ging van trainingsprogramma's die het land in staat zou stellen in de toekomst dergelijke kwesties zelf op tc lossen. De trainingsprogramma's zijn vooral van belang gezien de cha otische toestanden na het vertrek der Belgen. Kongo had op '12 miljoen inwo ners slechts één bevoegd land bouwkundig ingenieur, geen enke le bestuurder voor landbouwtrek- kers, geen advocaten, geen volle- i dig bevoegde artsen en geen lera ren, die bevoegd waren boven het middelbaar-onderwijspeil les te geven. Zeventig procent van de onderwij zers op lagere scholen waren onbe voegd. Deskundigen van het voedsel- en landbouwprogramma hadden een spoedcursus georganiseerd om land- bouw-mecaniciëns op te leiden en 64 Frans sprekende onderwijzers wg- ren door de U.N.O. aangesteld om op de belangrijkste plaatsen het onderwijsstelsel gaande te houden. Een opleidingsprogramma voor on derwijzers zou dit jaar nog in Kongo beginnen, aldus bet rapport. Rossborough zei, dat de totale liulp v«n de U.N.O. voor Kongo tot dus verre meer dan 18 miljoen dollar had bedragen, welk bedrag reeds was uitgegeven of in de begroting opgenomen. Bovendien had men nog 12.9 miljoen dollar aan directe Ame rikaanse hulpverlening ontvangen in de vorm van voedsel. De uitgaven voor liet volgende jaar zouden sterk toenemen, wanneer de öpleidindiugs- programma's eenmaal begonnen. Franse boeren kondigen weer demostraties aan Boerenleiders uit twaalf Zuidfranse departementen hebben aangekondigd dat de „directe acties", zoals het blokkeren van wegen eind septem ber zullen worden hervat, wanneer de regering hun verlangens niet in willigt, De boeren eisen hogere prij zen voor hun produkten en een in grijpende wijziging van het distribu tiesysteem. Op 2S juni sloten premier Debré en de leiders van de bocrenorganisaties een „wapenstilstand.". FLINKE NEDERLAAG IN BEVERWIJK Gasten waren vooral op werpnummers oppermachtig Een oppermachtige Oostduitse da- mes-atletiekploeg heeft er zondag middag op het prachtig gelegen ge meentelijk sportpark „Adrichem" in Beverwijk tegen Nederland geen twijfel over laten bestaan wie de sterkste was, want geheel volgens de verwachtingen werd het Nederland se team met 72% tegen 44% punt verslagen. Een nederlaag die wel zeer duidelijk de kracht van de Oost duitse atletiek aantoonde. Vreugdevol was het, dat ondanks het gur^ weer, een Nederlandse vrouw driemaal tweemaal door Joke Bijleveld en eenmaal door Nel Zwier een zege uit het vuur sleep te. Gerda Kraan op de 400 meter en Jannie van Eyck-Vos op de 800 me ter kwamen tot een bevredigende tweede plaats en de Nederlandse ploeg als geheel gehandicapt door het niet starten van de Nederlandse kampioene op de 100 en 200 meter. Ellen Ort, kwam in deze laatste in terland tot goede prestaties. Joke Bijleveld was ongetwijfeld onze beste atlete. Zij won het was ove rigens een dubieus geval de 100 nieter voor Hannelore Raepke en Gi- sela Birkemeyer die beiden dit jaar snellere tijden op hun conto hadden staan. Indrukwekkend waren haar verrich tingen bij het verspringen. Na een slecht begin 5.64 en 5.12 meter ont spon zich een harde strijd tussen de Haagse atlete en de vroegere we reldrecordhoudster Hildrun Claus. Joke kwam bij haar derde poging tot 6.07 meter. Hildrun Claus ant woordde met 6.09 meter, maar In de volgende sprong toonde Joke Bijle veld haar juiste wedstrijdmentaliteit met 6.19 meter. Hildrun Claus kwam daarna niet verder. Nel Zwier, stond na 1.64 meter alleen voor de lat, want Karin Lenzke en even daarvoor Marian ne Kort en Renate Feige lieten 't afweten. De drie pogingen van de Sagitta-atlete op 1.68 meter mis lukten. Op de lange sprint was er zonder Ellen Ort geen kans. Want Hanne-Lore Raepke en Gu- drun Zuchner waren sneller. Wil Kapel liep ongetwijfeld goed en eindigde op de derde plaats in de zelfde tijd als Zuchner. Geen nieuw record Gerda Kraan, die speciaal had ge vraagd of zij op de 400 meter in- plaats van op de 800 meter mocht lopen, aangezien zij het Nederlands Zaterdag-twaalftal won met 7-2 van Engeland Het Nederlands zaterdag-twaalftal heeft zaterdag in Wantworth bij Lon den de interland korfbalwedstrijd te gen Engeland gewonnen met 72. Bij ae rust hadden onze landgenoten een voorsprong van 1. Zweden won op de degen in mil. toernooi te Breda In Breda is donderdag de landenwed- strjjd op degen geschermd van de Internationale militaire kampioen schappen. Het nummer werd gewon nen door Zweden. De beste indivi duele prestatie leverde de Oosten rijker Polzhuber, na barrage inet de Zweed Relibinder. Beiden wonnen De Einduitslag van de landenwed- strijd was: 1. Zweden 9 overw., 2. Frankrijk 8, 3 Oostenrijk 7; 4. Ver. Staten 6 (31 gew. part.) 5. Libanon 6 (46); 6. Italië 4 (45); 7. België 4 (45). 8. Luxemburg 4 (43), 9. Ne derland 3, 10. Denemarken 2, 11. Ver. Arabische rep. 0. Het individuele eindklassement was: 1. Polzhuber (Oostenrijk) 25 gew. part. 2. Rehbinder (Zweden) 25; 3. Boureuard (Fr.) 24. De beste Ne derlander was Mandl met 18 gew. part. record, dat met 55.5 sec. op naam staat van Ine Terlaalc Spijk, wilde verbeteren, moest na afloop onge twijfeld een teleurstelling verbijten. Keihard trok zij op de tweede baan lopend weg, maar de op de binnen baan startende Barbel Mayer kwam op de laatste 100 meter prachtig ge lanceerd naar voren. Vijftig meter voor de finish lagen beide atleten ge lijk, tien meter voor de streep stok te het ritme van Gerda Kraan, om dat zij de krachtig gebouwde Barbel Mayer iets naar voren zag gaan. Jannie van Eyck-Vos moest nu de Nederlandse kleuren op de 800 me ter verdedigen en deed dat op goede, wijze. Zeshonderd meter lang. volgde zij het tempo van de Öostduitsers Il se Schoeneman en Elsbeth Schu macher. Daarna ging» Schoenemam naar voren en drukte haar landgeno te het tempo. Jannie van Eyck-Vos had het echter goed gezien, ging in een ruk achter Ilse Schoeneman aan, maar kon haar net niet bereiken. Op de 80 meter horden en de 4 x 100 meter hadden de onzen niets in te brengen. Gisele Birkemeyer, derde bij de spelen in Rome zegevierde te gen de wind in, in 11.3, voor haar landgenote Karin Balzer in dezelfde tijd, terwijl op de 4 x 100 meter door het uitvallen van Ellen Ort en Ria van Kuik de Nederlandse ploeg aan kracht had ingeboet. Bij de werpnummers hebben de Ne derlandse dames hun ogen uitgeke ken en dat was niet verwonderlijk, want bij het kogelstoten met Renate Garlsch en Wilfriede Hoffmann, bij het discuswerpen met Doris Muller, Irene Schuch, Chrïsta Ranke en Inge Schwalbe en bij het speerwer pen hadden de Oranje atletes geen verweer. De Nederlandse dames bleven bij bet kogelstoten drie meter, bjj het dis cuswerpen zes nieter en bij het speerwerpen ruim drie meter achter de Oostduitse dames. Kustvaarder met smeulende lading in Rotterdam De Zweedse kustvaarder Madeline, die nu al vijf dagen rondvaart met een smeulende lading is in de Rotter damse haven aangekomen. Het schip meerde om half één af aan paal vier in de Rijnhaven. Uiterlijk was er weinig van de brand te bemerken. Een piket van de Rot terdamse brandweer, uitgerust met zuurstofmaskers, stelde onmiddellijk na aankomst een onderzoek in. De schade blijkt mee te vallen. Diep in beide ruimen zitten, weliswaar in de 60Ö ton vismeel kleine vuurhaarden, maar het schip loopt weinig gevaar. Acht doden bij ongelukken De 53-jarige lieer J. H. Schaeffer uit Amsterdam is op de spoorbrug bij Schardam, gemeente Oudendyk, door de trein van Hoorn naar Purnierend gegrepen en om het leven gekomen. Een zoon en een schoonzoon van de heer Schaeffer zagen het ongeluk voor hun ogen gebeuren. Zij zaten op de spoorbrug te vissen toen even over half negen een trein naderde uit de richting Hoorn. De heer Schaeffer wilde zich in veilig- hëid brengen, maar kwam daarbij op de rails. Hij was op slag dood. Zijn metgezellen sprongen van de brug op een landtong en wisten zo aan het gevaar te ontkomen. Tussen de kop afsluitdijk en Bols- ward, is een auto in botsing geko men met een motorrijder. De auto sloeg over de kop en kwam In een sloot terecht. De bestuurder, de heer A. Ferhaar uit Huizen (N.-H.) wei'd zwaar gewond en overleed ter plaat se. De motorrijder, de heer W. Steen- poorte uit Andijk en zijn verloofde, die op de duo zat, werden gewond en naar een ziekenhuis in Sneek ver voerd. De 50-jarige ongehuwde verpleegster W. C. van Eijken is omstreeks kwart voor tien om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in Wassenaar. De verpleegster, die een bromfiets bereed, sloeg daar links af. Zij werd aangereden door een haar achterop komende auto. De 21-jarige L. Knïjff uit Den Haag is om het leven gekomen bij een ver keersongeval. Hij zat achterop een motorrijwiel. De bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt en reed tegen het middenpad op. De motor sloeg over de kop en vloog in brand. De bestuurder liep geen verwondin gen op. Op de provinciale weg bij Drunen is de 18-jarige Herwijnen uit Babylo- niënbroek om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Hij zat in een vrachtauto, bestuurd door de 19- jarige F. Terpoorter uit Meeuwen, die in botsing kwam met een vracht auto. De chauffeur van deze auto, de heer Klerks uit Drunen, en de heer Terpoorter liepen beide zware ver wondingen op. Een ontploffing, die de indruk maak te dat een bom was ingeslagen, heeft zich omstreeks het middaguur in Arnhem voorgedaan op de hoek van de Johannastraat en de Rappard- dwarsstraat. Bij deze ontploffing, waarvan de oorzaak nog niet bekend ïs, is de heer J. Bolder, wonend aan de Johannastraat^ om het leven gekomen en zijn drie personen ge wond geraakt. Bij een verkeersongeluk op de rijks weg Arnhem - Utrecht bij de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal in Utrecht', is de 73-jarige heer M. van de Drift uit Scheveningen om het leven gekomen. Drie personen liepen bij dit ongeluk verwondingen op. Op de Helderseweg langs het Noord- Hollandskanaal in de gemeente Ber gen is een verkeersongeluk gebeurd, waardoor de 21-jarige mevrouw Sehrama-Van den Berg uit Hillegom om het leven is gekomen en vijf per sonen zijn gewond. IMMIGRANTEN GEDUPEERD Vrijgelaten met borgtocht en meldingsplicht De Nederlandse directeur van een Australisch reisbureau, Seven Seas Travel Service, blijkt een tekort van 50.000 pond in zijn boeken te hebben. Deze beschuldiging werd zaterdag voor de rechtbank in Melbourne uit gesproken door de rechercheur F. A. Sylvester,'tegen Aart B., 41 jaar oud, die bedrijfsleider van dit reisbureau is geweest. Volgens Sylvester ontving de firma geld van Nederlandse immigranten voor passage naar huis of voor het boeken van passage voor familieleden in Nederland. Sylvester verklaarde dat B. had be loofd niet uit Australië te vertrek ken, maar dat zijn vrouw reeds naar Amsterdam was vertrokken, reizend onder haar meisjesnaam. Hij ver klaarde dat B. van plan was geweest in Sydney een paspoort te verkrijgen op naam van een van zijn cliënten. B. had verteld dat zijn vrouw zich in Zürich bevond, maar een onderzoek aan het opgegeven adres bracht aan het licht dat zij daar niet was ver schenen, aldus Sylvester. De verdediger, L. W. Flanagan, zei dat hij een volledig antwoord had op alle beschuldigingen die tegen B. zijn ingebracht. De recliter-comniissaris, H. I'rowse, gaf bevel dat B. op 17 augustus voor de rechter zou worden geleid. Hij liet B. vrij op een borgsom van 500 pond en op voorwaarde dat hij zich dage lijks bij de politie zou melden. Q In Brits-Columbia roeden ruim drie honderd bosbranden, die door meer dan 2000 man worden bestreden. Voor de ko mende dagen is aanhoudend droog en warm weer voorspeld. Getrokken door vijf sleepboten pas seerde zondagmiddag om twee uur een reusachtig schip de Vlissingse sluizen; de J/.0.500 ton metende Znoeedse tanker Sea Serpent", voor reparatie onderweg naar ,fie Schel de". In bedwang gehouden door de Burgemeester Van Damme", de ,Jsfollé", de ,-Rammekens"de „Schelde'' en de Jean-ClGerling" gleed de Zweed, het grootste schip dat tot nu toe 'de sluizen van Vlis- singen passeerde, de binnenhaven in- Hier volgde een staaltje vakman schap van de sleepbootkapiteins, die het schip moesten keren en langs de Houtkade afmeren. Omstreeks drie uur was deze karwei gereed. Foto: de „Sea Serpent" is zojuist ge keerd en wordt, achterwaarts naar de Houtkade gedirigeerd. (Foto P.Z.C.) Barendregt op laatste plaats in Mariënbad In de tiende ronde van liet zone schaaktoernooi van Mariënbad wer den zondag slechts twee van de acht partijen tijdens de eerste zitting be slist, Sliwa verloor van Ghitescu en Nieme- la verloor van Bobotsov. De overige partijen werden afgebroken, ook het duel tussen dr. Barendregt en de Zuidslaviër Milic, waarin ae Neder lander op verlies staat. Na de tiende ronde luidt de stand: 1. Olafsson (IJsl.) 7 p. en 2 afgebr. part.; 2. Filip (Tsj. SI.) 7 en 1 afgebr. part.; 3. Glutescu (Roem.) 6% pnt.; 4. Uhlmann (O.-Dld.) 6 pnt. en 2 af gebr. part.; 5. Johanessen (Noorw.) 5% pnt. en 1 afgebr. part.; 6./7. Bo botsov (Buig.) en Szabo (Hong.) bei den 5 pnt. en 1 afgebr. part.; 8. Cirlc (Z.-Sl.) 4% pnt. en 1 afgebr. part.; 9. dr. Barendregt (Ned.) 4 pnt. en 1 afgebr. partij. Uittocht van honderden uil Nieuw-Guinea Do K.P.M. heeft medegedeeld dut thans reeds ruim driehonderd passa giers hebben geboekt op do „Zuider kruis", die op 21 september uit Hol- landia naar Nederland zal vertrek ken. Het aantal passagiers zal vermoede lijk nog stijgen tot omstreeks vier honderd. Voor de volgende reis van de „Zuiderkruis" naar Nederland, hebben eveneens reeds driehonderd mensen geboekt. Ook dit aantal zal vermoedelijk nog stijgen. Voor de ..Waterman", die begin februari naar Nederland vertrekt, hebben zich tot dusver vijftig mensen opgegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6