Gewonde Zeeuw in Duitse gevangenis :tvin lijfje In Kwadendamme werd raak geschoten BLOEMEN EN MUZIEK OP HET VISSERIJFEEST TE BRESKENS Zeeuwse Almanak 3 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 AUGUSTUS 1901 OM TE WORDEN VERHOORD Bij aanrijding werd zijn zoontje gedood De Nederlandse consul in Frankfort doet wat hij kan, zo vernemen wij, 0111 dé 45-jarige administratieve ambtenaar bij de marine, de heer C. den Hol lander, wonende in Den Haag, en afkomstig uit Oostkapelle, die op het ogenblik in de politic- gevangenis in Kassei Wehllici- den wordt verpleegd, uit de- voorlopige hechtenis, waarin hij door de Duitse justitiële auto riteiten, na een aanrijding met zijn auto, waarbij twee doden ter verpléging werd opgenomen, werd later naar de politiegevangonis in Kassel-Wehlheiden overgebracht. Zijn gezin is naar Nederland terugge keerd, doch hij zelf werd in voorlo pige hechtenis genomen. Dat ge schiedde. omdat de Duitse justitiële autoriteiten het antwoord op de schuldvraag willen vaststellen en de mogelijkheid willen behouden om hem te verhoren, wanneer zij dat in verband niet het onderzoek wenselijk achten alvorens zij hem naar Ne derland laten vertrekken. Van de kant van de familie is alles in het. werk gesteld om de heer den Hollander naar Nederland te krijgen. Zijn broers zijn naar Duitsltand ge weest om hem te halen, maar de Düitsers hébben hen onverrichter za ke laten terugkeren. Wel hebben zij een onderhoud met de heer Den Hol- lander gehad, doch dat geschiedde in j bijzijn van een cipier. De heer Den waren te betreuren, was gesteld,Hollander wordt nog steeds als een ontslagen te krijgen. De heer Den Hollander, die met zijn gezin in Duitsland op vakantie was. teed met een snelheid van ongeveer 60 km per uur, toen zijn auto begon te slippen en tegen een tegenligger botste, bestuurd door de 68-jarige Duitser Peter Welle uit Mainz. Dat was op 27 juli in Gros-Gerau. De gevolgen van deze aanrijding waren fataal. Het zevenjarige zoontje van de heer Den Hollander kwam om het leven. Zijn vrouw brak enige rib ben en zelf 'brak hij eveneens énkele ribben en een arm. Zijn dochter kwam er goed af. Zij liep nagenoeg geen verwondingen op. Ook de 68-jarige bestuurder van de Duitse auto werd gedood. Zijn vrouw, die naast hem in de auto zat, kreeg lichte verwondingen. Verhoren De heer Den Hollander, die aanvan kelijk in het ziekenhuis in Darmstadt Strandtelling voor derde en laatste maal afgelast I fa Het recreatie-onderzoek in de i ovincies Zeeland, Noord-Hol- and en een gedeelte van de j kust van Zuid-Holland, de zo- i genaamde .strandtelling, die i gisteren (zondag) zou worden j gehouden is wederom niet door- I gegaan wegens minder gunslï- ge weersomstandigheden. Dit is de derde en laatste maal voor dit jaar, dat de strandtel- ling moet worden afgelast. Het I zit de organisatoren van deze i strandtelling in Zeeland de Provinciale Planologische Dienst niet mee. In 1960 kon het onderzoek wegens het min- j der fraaie weer geen doorgang i vinden en nu heeft ook dit jaar i op alle drie de daarvoor vast gestelde zondagen 23 juli en 6 en 13 augustus het onder zoek niet kunnen houden. De strandtellingen worden ge- 'i houden om gegevens te krijgen i over de toenemende druk, die j wordt uitgeoefend op de recre- i atiegebieden langs de Noord- zeekust. Om de gasten naar be- i horen te ontvangen dienen de i kustgemeenten te beschikken j over recente gegevens. gevangene beschouwd. Dat blijkt ooi; hieruit, dat de zaal waarin hij wordt verpleegd, wordt bewaakt. Men ver denkt hem van schuld aan een aan. rijding met dodelijk gevolg. Oesterverordening blijft van kracht Teneinde richtlijnen op te stellen voor het a.s. nieuwe oesterseizoen hebben /le oesterver. Vervoex, Vebo en Zeeuwse Oester en Oesterbelangen dezer dagen verschillende vergaderin gen en besprekingen gevoerd. Beslo- sloten werd de bestaande verorde ning in zijn geheel te handhaven. Over prijzen en gewichten van de oesters kon men eveneens, behou dens enkele afwijkingen, tot over eenstemming komen. Op de oester adviescommissie-vergadering, welke donderdag a.s. zal worden gehouden, zullen de volgende prijzen en gewich ten worden voorgesteld. 2/0 gewicht 70-74 kg, walprijs f 115, exportprijs 170,3/0 82-86, 170, 240; 4/0 94-98, 220, 300; 5/0 106-110, 255, 350; 6/0 120, 290, 400. De groei van de oesters is nog zeer gering. De kwaliteit van de vis is bevredigend. Vijf Duitse ayto's met hakenkruizen beschilderd H Enkele Duitse loeristen be- p H merkten zondagmorgen, dat hun auto's, diegeparkeerd stonden op de Nieuwendijk te Vlïssïngen, met hakenkruisen H waren beschilderd. De haken- kruisen waren aangebracht s §1 met groene pasta. In totaal IH waren vijf auto's beschilderd, n §g De politie stelt een onderzoek in naar de dader(s). p iniBiiiiiiiiiiiiuiiLiiniiiiiiiiiNniiiiiiiiiHi'iiHiii'SiRiiiHiyfiiiiiiiiiijiiiiiiiiiu (Slot van pag. 1 de vele vishapjes, die. in de vishal te krijgen warén, of van het druk ke gedoe in de haven. Bloemencorso Het hoogtepunt van de eerste feest dag. was ongetwijfeld het bloemen corso. Hoewel de lucht betrokken was en er een frisse wind woei, toen het corso zich in beweging zette, ston den de toeschouwers rijen dik langs de route om te genieten van de kleu rige bloemenpracht, die door de fan tasie van de ontwerpers was geschikt tot vaak wonderlijke, maar steeds fraaie creaties. De visserijkoningin was tussen haar hofdames ge zeten in een open auto. Hierna kwa men de verschillende praalwagens en de muziekkorpsen „Uit het volk - Voor het volk" uit Breskens. „Albert Hcijn" uit Zaandam, „Euphonia" uil Goès, „Ons Genoegen" uit Vlissingen en de jeugddrumband uit IJzendijke. De praaUVagens symboliseerden on der méér de handélseerifieiil tussen Parijs en Breskens (de Eiffeltoren gecombineerd met een visnet), de toe komst of „met muziek door- 't leven". Bijzonder fraai, was ook het Viking schip, dat bemand werd door twee lieftallige Vikingdames. Vele duizen den bloemen waren In deze praalwa gens verwerkt. Skelterwedstrijden 's Avonds concerteerde op het Spui- plein de muziekvereniging „Eupho nia". Bijzonder spectaculair waren de skeltér-wedstrijden, die onder auspi ciën van de Stichting Karting Neder land werden gehouden. Op het Oran jeplein staken twaalf prominente skelterrijders elkaar naar de kroon. Met veel spanning hebben de toe schouwers gekeken naar deze sport, die in Zeeland nog niet zoveel be kendheid geniet. VAN TOT BADRIT IX ZOU T EL A X D E wordt aanstaan de zaterdag weer een badrit verre den. De vijfde in successie. Over een afstand van 30 kilometer zullen auto mobilisten het eiland Walcheren doorkruisen. Er wordt een gemiddel de snelheid aangehouden van 20 ki lometer per uur. „Theoretisch zal de rit dus anderhalf uur duren", zo hebben de organisatoren uitgerekend. Gaat het langzamer ook best. Al leen racepartijen niet barder dan 60 km per uur! zullen met dis kwalificatie worden „beloond". In het verenigingsgebouw „Midden dorp" worden 's avonds de prijzen uitgereikt. AANSLUITING liet karwei was klaar. In die loa ning, ergens in Zeeuivsch-Vlaande- renwas telefoon aangelegd en de vrouw des huizes stond tevreden te kijken ngar dat zwart glimmende kastje, dat nog in de gang aan de muur was bevestigd,. Hoewel, tevre den Helemaal tevreden was ze er toch niet mee, want plotseling sprak ze ontsteld tot de monteur: .fiat is ook wat.' 11: heb nog nooit getelefoneerd" De man glimlachte geruststellend. Hij had meer met. dat bijltje gehakt. Heeft U geen familie niet tele foon/", vroeg hij. „Ja zeker, ru'n doch,ter", antwoord de de vrouw, trots. „Nou dan?" zei de man heel eenvou dig, „dan draaien we haar nummer even". - Het nummer werd gedraaid en doch terlief kwam aan het toestel. Moeder riep opgetogen „hallo'' in de microfoon en wederzijds heerste er vreugde over de vlot tot stand ge brachte verbinding. Totdat het gelaat van moeder betrok. Plotseling keerde ze terug naar de huiselijke werkelijkheid van alledag en bijna in paniek sprak ze tot de monteur: „Hier, hou die telefoon eens even vast:. Eerst m'n vutle schort afdoen" FOLKLORE TIEN PAREN van dc folkloristische dansgroep van „Medioburgum" heb ben zaterdagmiddag hun bijdrage ge leverd aan een folkloredag op de ex positie „Nu Breda". Met accor deonist Ad de Priester als begeleider trad men voor het voetlicht in de rij van groepen uit vijf andere provin cies. De belangstelling voor deze folkloredag was kleiner dan de or ganisatoren hadden verwacht. VETERANEN.... DE HEER A. J. de Vey uit Ycr- seke, bekend als organisator van voetbalwedstrijden ten bate van liefdadige doeleinden en sociaal- culturele instellingen zal als laat ste evenement van dit seizoen vooraanstaande zaterdag een wedstrijd organiseren tussen oud spelers van de voetbalvereniging „Yersebe". Het ene elftal zal zoveel mogelijk worden samengestled uit spelers van het kampioensèlftal 1947, het andere uit spelers, die in later jaren deel uitmaakten van enig elftal van Yer- seke. ...EX ASPIRANTEN IN DE VIJVER op de Markt van Aardenburg werd een viswedstrijd gehouden voor de jeiigd, georgani seerd door de Aardenburgse Henge laarsvereniging. Er waren 28 deelne mers. Elf knapen wisten een visje te verschalken en daar er 16 prijzen wa ren werden de overgebleven prijzen onder de niet pi-ijswinnaars verloot. De vangst bestond uit paling en bra sem. De uitslag was: 1. Harry Breijaert; 2. Ate de Jong: 3. Hubert van den Bossche; 4. Eddy de Croock; 5. Pros per Raemen; 6. Roland de Vreeze; 7. Adri Rabbout; 8. Jac. Timmerman; 9. M. Nobus; 10. Johan Praat; 11. Harry Praat. GOUD IX VLISSINGEN was het zaterdag feest voor het echtpaar Louwerse- Roelse in de Irislaan 5. Zij vierden hun gouden huwelijksfeest samen met familie, vrienden en bekenden. De eerste dag van de Breskens© vis serijfeesten had een muzikaal besluit. De muziekvereniging „Albert Heijn" voerde op het Oranjeplcin een taptoe uit, waarvan velen hebben genoten. Watersport De tweede dag (zondag; stond enigszins in het teken van de wa tersport. Om één uur 's middags arriveerden de jachten, die deelna men aan de zeilwedstrijden Zcc- bruggeBreskens. In de vissers haven werden daarna watersport demonstraties gegeven. Ook zon dag trok het bloemencorso door de straten van Breskens. Het corso werd nu opgeluisterd door de mu ziekverenigingen „Uit het volk voor het volk" uit Breskens, „Do Unie" uit Breda, koninklijke mu ziekvereniging „Eendracht maakt macht" uit Groedc. „Elk naar zijn krachten" uil. St. Kruis, Kon. Aardenburgs Fanfare, koninklijke muziekvereniging „Veronica" uit Zuidzande en de Jeugddrumband 'uit Haarlem. Na het corso concerteerde de mu ziekvereniging „Veronica" op het Spuiplein. De Jeugddrumband uit Haarlem gaf een show op het haven terrein en de muziekvereniging „Elk naar zijn krachten" speelde op het haventerrein. Cabaret Zondagavond was er een cabaretvoor stelling, waaraan onder meer mede werkten Willeke Alberti, de Corita's en Joop Reynolds. Ook deze tweede dag werd besloten met oen taptoe, nu door „De Unie" uit Breda. Nog twee dagen staat Breskens in het teken van de visserijfeesten. Waar zal de pijl neerkomen Terwijl de heer M. J. Almekinders uit Baar land zich volkomen geconcentreerd heeft op het doel, heeft de kleine pij- lenraper, die ter bescherming een grote hoed draagt, al zijn aandacht bij de pijl. Rechts op de foto de heer M. G. de Baar van „Victoria", de handboogsociëteil, die zaterdag het 110-jarig bestaan herdacht met een soMëting te Kwadendamme. Foto P.Z.C.) HANDBOOGSCHUTTERS IN ACTIE De Breskense t;isserijkoningin ge flankeerd door haar beide hofdames werd omstuwd door belangstellen den, toen zij zaterdagmiddag voet aan wal zette. (F-oto P.Z.C.) Duitser bij aanrijding te Wouw gedood Op terugweg van Zoutelande Op de rondweg bij Wouw ontstond 1 zondag een verkeersongeval, dat het leven heeft gekost aan de 40-jarige Duitse motorrijder E. Pern uit Mühl- heim aan de Ruhr. Deze was uit Zoutelande op weg naar huis. om zijn vrouw en kinderen op te halen voor een vakantie in Zeeland. Vermoedelijk doordat een band van de motor-zijspancombinatie klapte, j verloor de bestuurder de macht over zijn voertuig. Daarbij kwam hij in aanrijding met een Duitse personen auto, bestuurd door F. W. uit Solin gen. De heer Pern werd van zijn motor geslingerd en kwam daarbij zo ongelukkig terecht dat hij vrij wel onmiddellijk aan de bekomen verwondingen overleed. Het Groene Kruis houdt in Veere jaarvergadering Op de jaarvergadering van de pro vinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis", zaterdag 7 oktober in het verenigingsgebouw te Veere, zal jlir. R. Roëll afscheid nemen als voor zitter van de vereniging. De heer Roëll heeft zich niet herkies baar gesteld. In de vacature van voor zitter zijn voorgesteld de burgemees ters H. P. Everwijn. Zuidzande. mr. H. Rijpstra. Terneuzen en A. A. Schuit te Kortgene. Aftredend en herkiesbaar zijn de be stuursleden P. L. Abrahamse, J. Blok en dokter L. P. Maas. De agenda vermeldt voorts de vast stelling van de jaarvergadering 1962, waarvoor is voorgesteld Terneuzen. Sociëteit „Victoria" bestond 110 jaar Zaterdagmiddag was het uitkij ken geblazen op het sportterrein van Kwadendamme. Onophoude lijk snorden daar pijlen door de lucht, die ter gelegenheid van het 110-jarig bestaan van de plaatse lijke handhoogschntterij „Victo ria" werden afgevuurd. Want dit bijzondere jubileum van Victoria wérd gevierd met een extra con cours, waarvoor 59 handboog schutters uit geheel Zuid-Beveland en zelfs enkele uit Belgiënaar Kwadendamme waren gekomen. Stuk voor stuk mannetjesputters op het gebied van het handboog- schieten, want met vaak dodelijke precisie snorden de pijlen op de hoofdvogel en de vele zijvogels, die onder gejuich van de omstan ders van de 27 meter hoge streng naar beneden tuimelden. Zestien sociëteiten toonden op deze wijze belangstelling voor hun bejaarde, maar overigens nog schietgrage broer „Victoria" in dc handboog sport. Negen leden telt de handboog- schutterij van Kwadendamme, die indertijd is ontstaan uit de sociëteit Sint-Sebastiaan. In deze sociëteit was echter al leen plaats voor getrouwde in gezetenen van Kwadendamme, hetgeen de ongehuwden derma te verdroten moet hebben, dat zij een eigen vereniging op richtten. Victoria werd de naam van deze nieuwe sociëteit en victorie heeft de verenigingshaan van Kwaden* damse jongelingen gekraaid. Want Sint-Sebastiaan werd opgeheven en ging over naar de nieuwe ver eniging. En ondanks het groeien der jaren bleef de Victoria-hnan victorie kraaien over de ouderdom. zodat tien jaar geleden op grootse wijze het honderdjarig bestaan kon worden gevierd. De herden- king van het 110-jarig bestaan had men daarom ook wat rustiger opgezet. Men beperkte zich in Kwadendamme tol een extra con cours. Jong en oud Op bijzondere genoeglijke wijze is dit zaterdagmiddag verlopen, waarbij de deelnemers zich "van de jongste schutter J. Smallegan- ge uit Ellewoutsdijk, 14 jaar tot de oudste L. Lous.iii.t Hoe- dekenskerke, 84 jaar duchtig weerden. Voordat het echter zo ver was, had de heer J. de Beste uit Oude- lande namens de Bond van wip- sehutters in Zeeland het jubileren de Victoria eerst nog eén hcrin- neringsmodaillc voor de prijzen- kast toegezegd. Bij het schieten zorgde de heer F. Wolse van de soeïteit Zorg vliet uit Ellewoutsdijk in dc eerste ronde al voor een flinke verrassing, toen hij met een prachtig schot de hoofdvogel van zijn 27 meter hoge plaats naar beneden deed tuimelen. De eerste zijvogel was voor A. de Jonge, Willem Teil Ovezande. Uitslag De verdere uitslag luidt: 2e zijvo-' gel A. Rentmeester, Willem Teil Ovezande: le bovenkal J. Drie- dijk, Doel naar hoger Wolf aarts dijk; 2e bovenkal S. Nijsten, Eensgezindheid, 's-Heerenhoek; lc onderkal L. Meijaert. Juliana, Oudelande: 2e onderkal M. Alme kinders, Victoria. Kwadendamme; le klep C. Baart, Juliana, Oude lande; 2e klep J. de Baar, Willem Teil, Ovezande; 3e klep J. Plat- schorre. Zorgvliet. Ellewoutsdijk, die hiermee met zijn zestien jaren een bijzondere prestatie leverde. De meeste kleine vogels gingen naar de voorzitter van Victorie, de heer M. G. de Baar. De laatste geldige kleine vogel was eveneens Voor een Victoriaan, namelijk cle heer M. Almekinders. Tot slot van de schieting heeft voorzitter De Baar in café De Kroon de verschillende prijzen uitgereikt. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 8. VVVV\A*VVWV\*VWVWWW DEZELFDE TEMPERATUREN. Plaatselijk enkele buien en slechts enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. STRANDVERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker). De onbetrouwbaarheid van het zo merweer bleek dit weekeinde nog weer eens duidelijk. Een niet ver wacht front bereikte ons zóndag met veel bewolking en vooral in Het noordwesten regen van betekenis. Ook vandaag nog koel en wisselval lig met een kleine regenkans en een matige zeewind. Temperatuur in de middag ongeveer 17 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: wisselvallig en te koel. ZON EN MAAN 15 augustus Zon op Maan op 5.23 onder 20X15 9.25 onder 21.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2