PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GRENS VAN 00ST-BERLIJN GESLOTEN Vluchtelingenstroom tot staan gebracht Mislukte staatsgreep in Argentinië Bloemen, muziek en vlaggen op het visserijfeest van Breskens SAMENZWERING IN PARIJS 204e jaargang - no. 190 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 aug. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. BureausVllssingen Walstr. 58-60, tel. 235S (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/8643; Middelburg, Markt 61, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg. tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Zierlkzee red. cel. 2425. a dm. tel. 2094. In Algiers en in Parijs is zon dag een sterke politiemacht op de been geweest naar aanleiding van geruchten over een extre mistische poging om de Franse regering omver te werpen. De Parijse politie bewaakte de voornaamste punten, zoals de Place de la Concorde, de Are de Triomphe en Saint Germain des Pres. Automobilisten moesten hun papieren tonen. Hun wa gens werden onderzocht. De residentie van generaal De Gaul le, het paleis Elysée, werd het zwaarst bewaakt. De Gaulle verblijft in zijn huis in Colombey-les-deux- églises. In Algiers werden regerings gebouwen door tanks en gevechts wagens bewaakt. Burgemeester Willy Brandt is direct na het horen van de afsluiting van Berlijn van Neurenberg, waar hij een congres bijwoonde naar de vroegere rijkshoofdstad gevlogen om zich ter Jüaatse van de gebeurtenissen op de loogte te stellen. Hier is hij gefoto grafeerd aan de sectorgrens in de nabijheid van de Brandenburger Poort. (Links op de foto is Willy Brandt). PANTSERWAGENS ONDER BRANDENBURGERTOR Weer diefstal beroemde Franse kunstwerken Van een tentoonstelling van werken van de Franse impressionistische schilder Paul Cézanne in de Franse plaats „Aix-en-Provcnce zijn in de afgelopen nacht acht schilderijen gestolen, zo deelt de politie mede. De politie wenst, hangende het on derzoek, geen nadere mededelingen te doen. Dit is de jongste diefstal in een reeks ven diefstallen van Franse kunstwerken in de laatste maanden. De Franse politie heeft nog geen spoor gevonden van de schilderijen die meer dan een maand geleden uit het museum van moderne kunst in Saint Tropez zijn gestolen. Een beeld van het bloemencorso, dat zaterdag en zondag Ier gelegenheid van de visserijfeesten in Breskens werd, gehouden. Op de voorgrond de praalwagen met de titel „Met mu ziek door 't leven". (Foto P.Z.C.) (Van onze correspondent). Met knetterende pneumatische boren hebben de communistische machtshebbers gisteren een nieuw hoofdstuk van de scheiding der beide Duitslanden geschreven in de Berlijnse straat. Met Friese ruiters, prikkeldraad en ijzeren barrières is de bevolking van Oost-Berlijn en de Sowjet-zone in het duister van de nacht van de twee-en-een-half miljoen Westberlijners rigoureus ge scheiden. Op de kop af 15 jaar, nadat de vier mogendheden die samen een eind maakten aan de naziterreur, overeenkwamen de voor malige rijkshoofdstad als geheel militair te besturen en daarbij de Berlijners in alle sectoren vrijheid van beweging te garan deren, heeft de communistische partij en regeringschef Walter. Ulbrïcht met instemming van het gehele comunistische oostblok (inclusief de Sowjet-Unïe) deze afspraak geschonden en van de oostzone van Duitsland een concentratiekamp gemaakt. Sinds gisternacht is de "zonegrens tussen West- en Oost-Berlijn tot op 13 van de 80 vroegere overgangen na gesloten en door een dubbele prikkel- draadomheinig tot een „staatsgrens" gemaakt. Achter deze prikkeldraad versperring staan sterke eenheden van de Volkspolizei van de nationale Volksarmee en van de Betriebs- kampfpolizei (een soort arbeidersmi litie) geposteerd. Ze zyn gewapend met mitrailleurs en machinepistolen. Pantserwagens en tanks zün tot on der de Brandenburgertor gereden en richten hun lopen dreigend op de stad West-Berlijn en zijn burgers, van wie er gisteren tienduizenden te voet en per auto naar de zonegrens trok ken om met hun stad- en landgeno ten in dat andere Duitsland, in Oosfc- Berlyn, hun sympathie en solidari teit te betuigen. Dat liet daarbij niet tot noemens waardige incidenten is gekomen, is vooral te danken aan het optreden van de West-Berlïjnse politie en aan de autoriteiten in de stad en in Bonn, die herhaaldelijk tot rust en discipli ne maanden. Een gewapend incident aan de zonegrens zou de communis ten in Oost-Berlijn waarschijnlijk maar al te welkom zijn geweest. Eén Westberlijner werd met een Vopo-ba jonet gestoken. Een Oostduitse auto bus werd bijna door Westberlijners omgekanteld en een Oostduitse tank werd net als op 17 juni 1951 met stenen bekogeld. Niet onverwacht Niemand zal kunnen beweren dat de spermaatregelen die de communisten hebben genomen, volkomen onver wacht kwamen. Het was al dagen lang duidelijk, dat zij de vluchtbewe- ging, die dit jaar in acht maanden reeds de 150.000 Oostduitsers naar het vrije westen bracht, niet op hun beloop konden laten. Niemand had evenwel verwacht dat de communis ten zo snel tot actie zouden overgaan. Het moet allemaal al ruim van tevo ren zijn beraamd. Natuurlijk is de sluiting van de zone grens een flagrante schending van het vier-mogendheden-statuut, dat nog maals werd bevestigd in 1949 toen de Oostduitse „Vopo's" bezig met het oprichten van prikkeldraad versperringen op de Potzdam- merplatz, een van de doorgan gen tussen Oost- en West-Ber lijn. Model-actie van Franse douane De Franse douaniers zijn zaterdag avond een model-actie begonnen die tot dinsdagavond zal duren. Zij lieten elke koffer openen en be keken elk reisdocument. Op de we gen over de grenzen moesten duizen den automobilisten op bun bdfort wachten. De douaniers willen met hun actie kracht bijzetten aan hun eis om hogere salarissen. De actie was het meest effectief In Henday aan de Frans-Spaanse grens. Daar stonden auto's in een rij van meer dan een kilometer. Op de vlieghavens van Orly en Le Bourget bij Parijs hebben lucht- vaart-employé's de vrees geuit dat er vertragingen in de vliegdiensten zul len optreden. Tot dusver zijn de vliegtuigen echter op tijd vertrokken. Bij de Frans-BelgiscKe grens ston den rijen auto's. Later werden de formaliteiten aan Frankri'jks noordgrens sneller afge wikkeld. De douaniers zouden er voor bevreesd zijn, dat de stagnatie te ernstig zou worden, zodat zij de situatie niet meer in de hand zouden hebben. beroemde Berlijnse bolkkade een ein de nam en de vroegere geallieerden de Berlijners de vryheid van bewe ging binnen hun stad en een ononder broken verkeer garandeerden. Aan dit alles is een einde gekomen. Oost- berlijners mogen niet meer naar W. Berlijn, Oostduitsers mogen zelfs niet meer naar Oost-Berlijn. Oostber- lijners mogen niet meer in West-Ber lijn werken. De métro en de ringbaan lopen van het oosten niet meer naar het wes ten. De treinen uit het Oostduitse binnenland naar Oost-Berlijn stoppen niet meer aan de stationnetjes in de omgeving van de stad. De oostzone is in öe isolatie gevlucht. Overleg In Berlijn en in Bonn is inmiddels voortdurend overleg gepleegd met de geallieerde autoriteiten. In Berlijn ge schiedde dit door de stadsregering, de senaat, onder leiding van burgemees ter Brandt, die zaterdag niet in de hoofdstad was, toen de zaak daar aan het rollen ging. Hij moest haast- je-repje uit Neurenberg komen waar hij een verkiezingscongres van de so cialistische partij toesprak. Het stads- parlement kwam in een speciale zit ting byeen en sprak als zijn overtui ging uit, dat het ditmaal niet bij pro testen kan blijven en dat er iets moet worden gedaan om de Oostberlijners te helpen. Er waren er in Berlijn zelfs, die spraken van de noodzake lijkheid om in de oostzone van Duits land eindelijk rust en orde te her stellen. In Bonn en in Rhöndorf bleven bonds kanselier Adenauer en zijn regering in contact met de westelijke mogend heden. De regeringen in Washington, Parys en Londen zullen tegen Mos kou protesteren. LUCHTMACHTOFFICIER IN ARREST Caceres zei. dat de beweging van „ultra-nationalistische" aard was. Zegslieden van het léger hebben ver klaard, dat „er geen revolutionaire beweging in het land bestaat en dat de toestand bij de strijdmachten nor maal is," De aanwezigheid ran leden van de luchtmacht bij de twee rebellengroe pen wijst er e'chter op, dat het leger op de één of andere wijze hierbij be trokken is geweest. „Toestand bij leger is weer normaal" Een poging om (le regering Frondizï omver te werpen is za terdag mislukt, toen eenheden van het Argentijnse leger een groep rebellen gevangen namen, die een telefooncentrale te Bue nos Aires hadden bezet en over vier plaatselijke radiostations die over de centrale lopen, een „revolutionaire verklaring" uit zonden. De onderminister van defensie, José Caceres Monie, heeft in een commu- leros die woensdagochtend een aanval niqué verklaard, dat een officier van j op het krachtstation bij Orbaiceta de luchtmacht vijfentwintig soldaten wilde doen, afkomstig zou zijn uit en twee burgers door soldaten van de j Frankrijk, aldus blijkt uit berichten luchtmacht, die de regering trouw waren gebleven, zijn gearresteerd. Hij verklaarde, dat de telefooncen trale door een tweede groep burgers en mannen in uniform was bezet ge weest. Dode bij gevechten aan Frans-Spaanse grens Spanje heeft bij Frankrijk „krachtig" geprotesteerd omdaj de groep gueril- TAPTOES EN CONCERTEN Kleurige bloemenpracht en fraaie creaties bij het corso Duizenden toeristen en streek bewoners bevolkten zaterdag en zondag het feestvierende Bres kens. De vissershaven lag vol kleurig gepavoiseerde schepen en de huizen en gebouwen waren getooid met velerlei soorten vlaggen. Muziekkorpsen mar cheerden lustig blazend af en aan en praalwagens met bloemen in vrolijke kleuren re den door de straten. Dit beeld bood Breskens tijdens de eerste twee dagen van het negende vis serijfeest. Middelpunt van al de ze feestelijkheden was de visse rijkoningin, de charmante 21- jarige Anneke Vermeulen, die zich een goed, maar bovenal lief tallige vorstin toonde voor haar vrolijk feestvierende onderda nen. Een grote menigte was zaterdagmid dag bij de vissershaven samenge stroomd,: toen omstreeks twee-uur-de Breskens 14 het vlaggeschip van de Breskense vissersvloot meerde, met aan boord de visserijkoningin en haar twee hofdames. Anneke Vermeulen, die vier dagen lang de scepter zwaait over de Zeeuws-VIaamse vissersplaats, was gekleed in een lang wit toilet met een sjerp in de Breskense kleuren (rood cn groen). In het haar droeg zij een tiara. De beide hofdames droe gen roze toiletjes. Na een inleidend woord van de voor zitter van het comité visserijdagen, de heer M. Quikelberger, spi*ak de visserijkoningin haar „onderdanen" toe. Ze zei onder meer blij te zijn. dat ze zich tussen de vissers van Bres- T roetelkind Burgemeester J. A. Eekhout van kens bevond, die haar zo na aan het hart liggen. Breskens bracht naar voren, dat de visserijdagen een tweeledig doel heb ben: een recreatief doel en het tot uitdrukking brengen van de dank baarheid van de bevolking jegens de visserij. „Want de visserij", zo zei de heer Eelchout, „is het troetelkind van Breskens". De visserijkoningin overhandigde1 daarna de. groen-rode Breskense vis- i blijkt i in de Spaanse pers. Bij dit gevecht werd één lid van de guardia civil ge dood en één gewond. De bladen herinneren in dit verband aan de brieven die generaal Gonzalez, „el campesino", aan westelijke staats lieden heeft gericht. Het monarchistischeblad „A.B.C." meent dat de Spanjaarden „pijnlijk zijn getroffen door te moeten consta teren dat notore bandieten in een nabuurland vrijheid genieten. Nu wij weten dat dit banditisme aan de Franse zijde van de grens ongestraft kan voortwoekeren, nu wij ons meer dan ooit bewust zijn van de hulp en steun die het van Frankrijk ontvangt, zullen wij streng toezien op ieder die via deze grens binnenkomt". Cuba geeft buitgemaakte Electra-machine terug Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag avond bekendgemaakt, dat de Cu baanse regering zich heeft bereid verklaard de Electra van de Eastern Airlines terug te geven, waarvan de bemanning op 24 juli door een gewa pende Cubaan werd gedwongen een landing op het vliegveld van Havan na te maken. Het toestel zal dinsdag door een Amerikaanse bemanning naar Miami worden gevlogen. serijwimpel 1961 aan de heren J. Asard en L. Moelker, schippers van de Br. 45. Zij kregen deze wimpel voor het feit, dat zij de hoogste be somming voor garnalen hadden ge maakt, namelijk gemiddeld 3.06 per kilogram. Vlag Terwyl de muziekvereniging „Uit het volk voor het volk" uit Bres kens speelde, hees de visserijvor- stin de vlag, ten teken dat de feestelijkheden ter gelegenheid van de visserijfeesten waren ge opend. Vol wuivende en vrolijke mensen verlieten de vissersboten daarna één voor één de haven voor een tocht va neen half uur op de Schelde. Zij, die aan land bleven, konden ondertussen genieten van Zie slot pag. 2 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1