Emigratiebeleid moet worden gehandhaafd PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer De groene hel Karelï KOFFIEHUIZEN DOEN THANS VEEL OPGANG IN FINLAND AUSTRALIË HEEFT GEEN EIGEN SPEELFILMPRODUKTIE lange- rijder ®SHO09 Het blanke mysterie van de Matto Grosso 10 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 ADVIES RAAD VAN EMIGRATIE: Vestiging Nederlandse boeren in Frankrijk (Van onze ïlaagse redactie). De Raad voor Emigratie lieeffc de minister van sociale zaken en volksgezondheid geadviseerd niet over te gaan tot stopzetting van het huidige positieve emi gratiebeleid. Hoewel de voort schrijdende Europese integratie ook voor ons land gunstige pers pectieven opent voor een ver dere economische expansie is het niet zeker, dat de economie en daarmede de werkgelegen heid in ons land op lange ter mijn eenzelfde hoog groeitempo te zien zullen geven als in de af gelopen tien jaar doorgaans het geval was. Dit is wel de voornaamste conclusie uit het advies, dat de raad voor emi gratie heeft uitgebracht aan de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid over het in de toekomst te voeren emigratiebeleid. De minister heeft dit advies ter kennisgeving toegezonden aan de leden van de bei de kamers der Staten-Generaal. De emigratieraad is van oordeel, dat de strijdigheid tussen een positief emigratiebeleid en de tewerkstelling van buitenlandse arbeidskrachten in ons land slechts schijn is. Emigratie betekent blijvende vestiging van Ne derlanders en hun nakomelingschap in het buitenland. Het effect daarvan is vooral van invloed op lange ter mijn. De raad voor Emigratie staat niet eensgezind tegenover het in de toe komst te voeren emigratiebeleid. Eni ge leden menen namelijk, dat in de bovengenoemde perspectieven door een voortschrijdende Europeso inte gratie, grote moeilijkheden schuilen voor de economische expansie van ons land en dat aan de eveneens c#n- derkende gevaren slechts kan worden ontkomen door het ten volle realise ren van deze mogelijkheden. Ook over andere zaken bestaan er in de Raad voor de Emigratie menings verschillen. De meerderheid is van oordeel, dat het inkomen per hoofd door emigratie per saldo gunstiger wordt beïnvloed en dat wat meer middelen per hoofd van de achter- terblijvende bevolking dienstbaar kunnen worden gemaakt aan investe ringen in woningbouw en publieke werken en dat door emigratie ook de vraagstukken op het terrein van de ruimtelijke ordening in ons land naar een verdere toekomst worden ver schoven, hetgeen hun oplossing eni germate vergemakkelijkt. Pogingen om, bij dalende aanmel- dingscyfers voor emigratie een toene ming van de belangstelling te force ren, dienen volgens de emigratieraad achterwege te biyven. Het teruglopen van de emigratie In een tijd van gun. stige conjunctuur dient als een feit le worden aanvaard. Voor enkele categorieën In de Neder landse samenleving acht de raad emi gratie een gunstige oplossing voor hun specifieke problemen, te weten (Advertentie) TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT 20 X KWALITEIT VOOR F 1,- voor bepaalde categorieën van agra riërs, voor gerepatrieerden uit Indo nesië, voor kleine zelfstandigen wier bestaan als zodanig door de huidige ontwikkeling wordt bedreigd. In dit verband ware te bezien hoe de oriën tering over emigratiemogelijkheden voor deze categorien zou kunnen wor den vergemakkelijkt. Van een beleid in E.E.G.-verband ge richt op emigratie naar overzeese ge bieden zal in de afzienbare toekomst geen sprake zijn, ten hoogste van eni ge coördinatie ten aanzien van de politiek van die E.E.G.-landen, die belang hebben bij emigratie, te we ten Duitsland, Italië en Nederland. Voor wat betreft de tewerkstelling van arbeidskrachten uit andere E.E. G.-landen in Nederland zal voors hands slechts rekening behoeven te worden gehouden met immigratie van Italiaanse arbeidskrachten. In bepaalde delen van Frankrijk be staat wellicht de mogelijkheid tot ves tiging van een beperkt aantal Ne derlandse boeren. Hiertoe zouden ech ter eerst de nodige voorwaarden moe ten worden vervuld. De tewerkstel- r (veelal op tijdelijke basis) van Nederlandse arbeidskrachten in W. Duitsland zal zolang er een ver schil in beloning is tussen dat en ons land ongetwijfeld voortduren. Voor degenen die emigratie overwe gen, vormt tewerkstelling in dat land wel geen alternatief, aldus de raad voor de emigratie. De Ghanese president, Kwame Nkroe- mah, is voor een staatslebezoelc aan Bulgarije in Sofia aangekomen. Nkroe- mah kwam uit Boekarest, waar hij 24 uur had doorgebracht, na bezoeken te hebben gebracht aan de Sowjet-Unie, Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakije. Na een bezoek aan Roemenië zal Nkroemah rechtstreeks doorvliegen naar communis tisch China. Duitser veroordeeld voor overval op juwelier De Amsterdamse rechtbank heeft vrijdagochtend de 22-jarige bankwer ker F. J. V. uit Anten in Duitsland, die op 17 mei een mislukte overval deed op een Bussumse juwelier, con form de eis veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 2 jaar en 6 maan den met aftrek. V. was op vakantie in Nederland snel door zy'n geld geraakt. Als klant diende hij zich bij de juwelier aan, maar toen deze op verzoek van de Duitser de sluiting van een collier probeerde, kreeg hij met een ijzeren staaf een slag op het hoofd. De ju welier wist na een worsteling de staaf in handen te krijgen en bracht zyn aanvaller een hoofdwonde toe. waarna deze door de politie werd gearresteerd. Geschil E.E.G.-commissie en Duitsland voor hof De E.E.G-commissie heeft besloten een geschil met de Westduitse Bonds republiek aan het hof der gemeen-, schappen in Luxemburg voor te leg gen. Het betreft hier de kwestie van het openen van globale contingenten voor kalveren en kalfsvlees, worst en vleesconserven. Volgens de Bondsrepubliek vallen die produkten in Duitsland onder een „nationale marktorganisatie" en zou de ontwikkeling van het onderlinge handelsverkeer nagestreefd moeten worden door het afsluiten van over eenkomsten of contracten op lange termijn tussen Duitsland en de overi ge E.E.G.-landen en niet door het openen van globale contingenten. De E.E.G.-commissie betwist het bestaan van dergelijke nationale marktorga nisaties in Duitsland. De president van Ecuador heeft de minister van binnenlandse zaken Milton Sanchez ontslag verleend. Sanchez had hierom gevraagd omdat hij de uitdaging tot een duel van de leider van de libe rale partij, Raul Clemente Huerta, heeft aangenomen. Beide mannen hebben een verschil van mening over de binnenlandse politiek. Advertentie In Finland is een nieuw aspect aan het dagelijkse leven toe gevoegd dat niet alleen onder de jongere ge neratie opgang maakt, maar ook bij de oude reu zeer geliefd begint te worden, het koffie huis. Nog niet zolang gele den kon men in Helsin ki slechts enkele kof fiebars vinden, koffie huizen in miniatuur waar men zich nauwe lijks wenden of keren kon. Nu treft men overal in Finland mo derne koffiehuizen aan, tot aan de poolcirkel toe, met grote ramen, stoelen en gordijnen van de modernste slof fen in de nieuwste Fin se kleurencombinaties, Ëaars en groen. >e espressobar zoals wij die kennen is er bij de Finnen niet inge gaan, misschien omdat de prijzen te hoog zijn. In de Finse koffiehui zen. die in werkelijk heid een soort cafeta ria zijn, kan men be halve koffie een grote verscheidenheid aan spijzen krijgen, sand wiches, gebak, warme lunchschotels en pap. Het zijn niet alleen de jonge Finnen die de koffiehuizen opzoeken, ook de zakenlieden wier vrouwen de zo mer op het land door brengen, hebben de voordelen ervan ont dekt. Als men echter tot de conclusie zou komen, dat vele koffiehuizen ook het schenken van goede koffie moet in houden, dan heeft men te gehaast geconclu deerd. De koffie „is echter be ter dan een paar jaar geleden", haastte een koffiedrinker te ver klaren. Nog even wach ten dan maar. BOUGIES Thernra eiastiC afgestemd op hel hedendaagse verkeer KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Blija L. J. v. d. Kam te Berkenwoude; te Schiermonnik oog E. J. Alberts, kandidaat te Am sterdam. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Alplien aaan de Rijn G. Blom te Meerkerk; aangenomen naar Stadskanaal H. Biesma, kan didaat te Lisse, die bedankte voor Aalsmeer, Almelo, Broek op Langen- dijk, De Krim, Franeker en voor Haamstede-Kerkwerve. Oecumenische raad kreeg zes ton voor hulpwerk De stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen heeft liet vorig jaar aan bijdragen 631.294 ontvangen. Dit betekent een verdub beling van het totaal van 1958, aldus bl(jkt uit het jaarverslag over 1960 van de stichting. De binnengekomen gelden zyn naar 26 verschillende lan den gezonden. Bijna 100.000 ging naar het door een aardbeving getroffen Chili, ruim 64.000 werd besteed aan diverse projecten in Italië. Voorts ging ruim 61.000 naar het vluchtelingenwerk in Hongkong en ongeveer 47.000 naar de slachtof fers van de aardbeving van Agadir. Bedragen tussen 5000 en 30.000 gingen naar Algerije, Birma, Gaza, Griekenland, India, Japan, Jordanië, Kenia. Mauritius en Turkije. ERNSTIG GEMIS cna gevoelige verliezen Australië is het enige grote land In de wereld, dat er geen eigen speel- filmproduktie van enige betekenis op nahoudt. Slechts gedurende drie kor te perioden in de jaren dertig, de Jaren veertig en het midden van de Jaren vijftig is er in Australische geschiedenis sprake geweest van een enigszins continue speelfilmproduk- tïe. De laatste zuiver Australische film werd vervaardigd in 1955, na- Charles melijk „Jedda" van I i Chauvel. Voor het overige heeft de Australi sche activiteit op het gebied van de apeelfilmproduktie zich beperkt tot het verlenen van faciliteiten aan bui tenlandse filmprodukten, zoals „On the beach" en „The sundowners", die beide voor een belangrijk deel in Australië werden verfilmd. In Australië wordt het ontbreken van een eigen filmproduktie als een ernstig gemis gevoeld, temeer om dat het bioscoopbezoek zich in dit land op fcen betrekkelijk hoog peil bevindt. Vandaar dat in verschillen de kringen van het Australische openbare leven het pleit wordt ge voerd voor overheidsmaatregelen, die het ontstaan van een geregelde na tionale speelfilmproduktie zullen kun nen bewerkstelligen. Twee Britse filmmaatschappij en, Ealing en Rank, hebben in de afgelopen jaren al eens gepro beerd om een Australische speel filmproduktie in het leven te roe pen, maar beide ondernemingen moesten hun pogingen staken na De hoop van de Australische film wereld is thans gevestigd op de re- Tsjechische medewerker Van Frenzel kreeg 8 jaar Het federale hooggerechtshof te Karlsruhe, in West-Duitsland, heeft vrijdag de 34-jarige majoor van de Tsjechoslowaakse geheime dienst Hindrich Augustin wegens spionage tot acht jaar dwangarbeid veroor deeld. Augustin, die onder de naam Franz Altmann had geopereerd, was degene die het voormalige Westduitse socia listische parlementslid Alfred Fren zel, 'n gewezen Sudeten.Duitser, tot diens zeer ingrijpende verraad had gebracht, waarby hij druk op Fren zel uitoefende door gebruik te maken van de omstandigheden, dat deze nog familieleden in Tsjecho-Slowakije had wonen. HOOG EN LAAG WATER 15 augustus Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge -r nap uur meter 4.13 2.31 4.37 5.23 5.56 2.46 2.62 -f- nap uur meter 16.21 2.11 16.50 17.24 17.55 18.23 2.27 2.39 1.43 1.71 nap uur meter 10.26 1.82 10.55 11.31 11.14 11.33 2.12 1.35 1.57 nap uur meter 23.00 2.10 23.28 2.26 23.35 23.51 1.63 1.87 1865. Het zonnefeest en de rituele dansen werden opeens gestaakt en de trommels zwegen toen de ze gevangene iret het ble ke gelaat en de vreemde kleren het dorp werd bin nengevoerd. Op de gezich ten om hem heen las piloot Storm een mengeling van triomf, onzekerheid en bij gelovige uigst. Het gaf hem op een of andere ma nier de zekerheid dat Char ley en Titia hier zeker niet in het dorp te vinden zou den zijn. Toen stond hij plotseling tegenover het stamhoofd. Het was een bejaarde man, wiens onbewogen gelaat de littekens vertoonde van een krijgshaftig bestaan en uit wiens blik de onbetwiste leider sprak. Toch kreeg Arend de indruk, dat hij zich niet erg op zijn gema* voelde en hij besloot daarvan zoveel mogelijk gebruik te maken. Met Lijna arrogante geba ren maakte hij duidelijk, dat hij uit die grote metalen hemel-canoe in het bos kwam en zeer vertoornd was, omdat zijn twee metgezellen niet bijtijds waren teruggekeerd. Het opper hoofd knikte, wees enkele malen naar de zon, daarna in noordelijke richting en maakte ver volgens enige gebarenPiloot Storm meen de daaruit te moeten opmaken, dat Charley en Titia drie dagen tevoren door vijandige krijgers waren weggevoerd gering, bij wie men de bereidheid veronderstelt om haar medewerking te verlenen bij de totstandbrenging van een eigen levensvatbare film industrie door het verstrekken van financiële faciliteiten. Noodzakelijk acht men een continu filmproduktieprogramma, waarbij steeds drie filmprojecten onder han den zijn: één in voorbereiding, één in produktie in de studio en één ter afwerking in liet laboratorium. Al leen op deze wijze zal liet mogelijk zijn een volledig ingeriebte filmstu dio en het daarin werkzame artistie ke en technische personeel op effi ciënte en economisch verantwoorde wijze te benutten. 9 Peter Mulgrew. de bekende Nieuwzce- landse alpinist wiens beide benen bene den de knie moesten worden afgezet als gevolg van bevriezingen die hij bij een recente Himalaja-expeditie had opgelo pen. wil het bergklimmen er niet aan ge ven. Hij hoopt aan een volgende expeditie van Sir Edmund Hillary naar de Himn- laja deel te nemen. Sir Edmund gelooft dat Mulgrew, als hij wérkelijk wil, zich met zijn kunstbenen zo kan oefenen dat hij aan verdere expedities kan deélne- men. (Advertentie) riffem- Vraagt vering die voldoet op èlk wegdek, snelheid, forse acceleratie. Vindt in SKODA: overgang van asfalt op klinkers zelfs vrijwel onvoelbaar, top op 125 bij 100 km kruissnelheid. Zittingen die vermoeidheid voorkómen (sponsrubber ruim uitzicht rondom. Degelijke afwerking die 't meest intensieve gebruik tot ver over de 100.000 glansrijk doorstaat. Tip voor hem die SKODA wil zien: morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. GOED UIT.... MET compleet mei verwar ming, rolhoes, slaapban ken, enz. f 5495.- uitstekende onderdelen- voorziening meer dan 60 dealers in Nederland H.ENGLEBERT N.V. Thcrcsiastraat 145, Den Haag TeL 070-723903* DEALERS: ADRIAANSEN, Oostburg Oude Stad 16, tel. 2679 WANDEL, Nieuwerkerk Zuidstraat 10, tel. 482 JOOSSE, N. S. Joosland Rijksweg 24G, tel. 318 HENRI VAN WERMESKERKEN 53 Zij kent nu al veel nieuwe klanken... Lopen... snel... buk... water,,drin ken... Ze zegt ze steeds met het woord vader ervoor en dat klinkt aandoenlijk Alleen deze woestijn nog. DE VERVOLGING Voort... voort, zo snel mogelijk. Taipeke heeft iets gezien. Hij heeft mij gewaarschuwd. Anderhalve dag zijn wij reeds in de woestijn. Taipeke heeft een welving beklommen en in ééns is hij snel neergedoken en naar ons toegekomen en heeft achter ons gewezen. „Aika-Aika!" Hebben zij dan toch onze vlucht ge merkt, hebben zij ons als vroeger gezien op de rand van de woestijn, toen ze ons tegemoet trokken? En zijn ze ons nu nagesneld? Wij wilden juist kamperen. De nacht was voorbij. En daar vallen zijn woor den: Aika-Aika, wrang ln de vrede, die de laatste dagen in ons was. Over welke duivelse middelen beschikken die Aikas, dat ze twee nachten ver kunnen zien of waarnemen? Ik ben snel op de heuveltop gaan zien. Ja, heel ver in de woestijn naar het zuiden, zwarte stippen, drie in tal. Groepen mensen. Ik zie tegen de zon in, die nog laag staat. Zij kunnen ons nog niet gezien hebben, maar zij vol gen ons spoor... Voort! Wij zijn niet moe, kunnen nog wel tot het 'heetst van de dag vol houden... Maar dan? Doch ze moeten ook moe zijn, zij zijn sneller gekomen, dan wij gingen. Ze moesten twee da gen inhalen. Maria begrijpt niets, ze moet ook niets weten. Als ik haar zeg... Lóóp Maria, snel, dan antwoord ze: „Vèder, loop Maria snel!" Ze is sneller dan wij nu. Ze heeft le ren lopen. WQ vermijden de heuvels, trekken die enigszins om, met het doel geen zwar te silhouetten tegen de lucht te to nen. Dan kunnen wij niet meer... Over zo veel mogelijk hard<- grond gaande, om geen sporen achter te laten, slaan wij links af achter een heuvelkam, terwijl Taipeke nog een aantal spo ren rechtdoor maakt, om hen af te leiden... Daar moeten wij kamperen, anders zouden wij erbij neervallen. Ik kruip liggend op de heuvel. Nergens een spoor meer van hun silhouetten. Ze zijn dus ook gaan kamperen, des te beter. Nog één nacht marcheren én dan bereiken wij terreinen waar zij zich misschien niet wagen zullen om andere Indianen die er kunnen wo nen. Dan zijn zc buiten de natuur lijke bescherming, die hun de woestijn biedt, en die ons nog gevangen houdt in zijn felgloeiende zand. Maria begrijpt nog niets. Ze is in haar gedachten kind. en blij en jong. Ze weet niet van strijd en oorlog. Ze weet alleen, dat ze bij vaader is. En vader bij haar. Er zullen vele, vele Aikas moeten sterven, als zij Maria terugkrijgen. Maar dat zal hun doel niet zijn, de vreemde blanke mag niet terugkeren uit dit land. Wij hadden nog enige we ken langer ln de grot moeten blijven, dan hadden zij er niet meer aan ge dacht, waren minder waakzaam ge worden. Minstens drie uur marcheren ver Is niemand. Wij kunnen dus veilig rus ten. Wij moeten ook rusten, want de dorst schroeit hevig. Bijna alle water is op. Het Is al koel, als Taipeke mij wekt. Van de Aikas nog geeri spoor. Nu voortmarcheren door de nacht. Eerst ieder een slok water. Dat geeft kracht. Als de dag komt, zie ik aan de hori zon een vage streep. Dat is de pampa... Dan is de woes tijn overwonnen. Dan is er weer wa ter. Want er is niet veel water meer. Om zo door te marcheren, hebben wij meer moeten drinken dan berekend was. Nu is er nog een kleine zak, en ik deel voorzichtig de rantsoenen uit. Alleen Maria krijgt iets meer. Zij is mijn dochtertje. Ik klim weer even op een heuvel, het komt als een schok. Op geen drie kilometer afstand zie ik een dertigtal Aikas. Ze dragen niet de lange mantels om. Ze hebben die zeker achtergelaten om sneller te kunnen marcheren... Op geen drie kilometer... Dat is voor hen niets. Het geeft me zulk een schok, dat ik een ogenblik, niet weet, wat ik doen moet. Aan ontkomen is geen denken, ze zijn sneller dan wij. Dc pampa kunnen we niet meer halen. En dan nog? Neen, geen pampa, geen gras, waar in ze zich verbergen kunnen, om ons hun giftige pijlen toe te zenden. Het open veld dat is het enige wat ons redden kan. Dóór de geweren. Door onze superieure wapenen, waarvan zij de kracht niet erkennen cn verwaar loosden, door ze ons te laten. Snel maak ik mijn plan opEn vreemd, ik voel ineens geen angst. Zelfs niet voor Maria. Het geluk is, dat de dag kwam vóór ze ons be reikten, dat ilc ze zag, vóór ze ons inhaalden. Taipeke heeft het ook al gezien. Hij volgt mijn korte bevelen snel op. In eens voel ik mij weer Europeaan, en superieur boven die mensen. Want ik heb het terrein op hen voor. En de hersenen, de stategie. Geen dekking zoeken, neen juist op de hoogste top van het nog hete zand.,. Haastig laat Ik er de tent opzetten. Maria doet het al. Zy kijkt verbaasd naar die verre gestalten, zwarte plekken op wit zand. Ze kykt vragend, wat we dan gaan doen. Haastig reinig ik de Winchesters van zand, leg dc revolvers geladen klaar. Twee Winchesters, twee geladen re volvers, twee mannen die goed schie ten kunnen... Zij slechts hun schitte rende pijlen, die echter op honderd meter neervallen, hun doorns die geen vijftig meter halen. Ik leg de pakken voor ons neer, niet als dekking, maar om het schot zui verder te maken, W(j moeten met hen afgerekend hebben in deze enkele dag. Als de nacht weer valt, zijn we verloren. Maria zeg ik ln de tent te blijven. Taipeke begrijpt me direct. Ik heb een vast doel voor ogen. Daar begint het al... zo zwermen uit. Ze hebben ons gezien. Zwerm maar gerust... je V-vorm maakt me niet bang. Als je maar doorloopt... Goed zo, ze naderen dapper en onbevreesd, leggen de pijl al op hun enorme bo gen. „Telkens de voorste man Taipeke! Jij rechts, ik links; zeg ik, jc schiet steeds na mij. Dat is je teken en elke kogel één dode". Taipeke grijnst. Hij is eindelyk voor het eerst in zijn element. Eindelijk heeft hij weer een baas die doden wil, zelfs mensen. Pancho wil woedend vooruitrennenIk roep hem terug. Hij ligt in de tent bij Maria, die door de opening kijkt. Bij het moeras heb ik haar al gewend aan de knallen van de geweren. Nu zijn ze op een kilometer afstand, nu is het een halve... En nu is het Ogenblik daar... „Goed mikken, Tai peke". Daar knalt mijn eerste schot, even daarna als ik reeds wil omzien naar het zijne... knalt dit. Taipeke is dood rustig. Mijn voorste man is achterover ge slagen, de zijne struikelt nog even, maar zinkt dan neer. Meteen gaat myn volgende. Het zijn cr 33 tegen 2. Maar tussen ons ligt de afstand en... de civilisatie die betere moordtuigen uitvond. Ik zal ze allen doden, als het moet. Om Maria te redden. Er is iets ontzaglijks wreeds in mij, een felle haat, nu het om haar gaat. Mijn klei ne dochtertje... Hier is het: G(j zult doden! (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12