Ruimtevaarder Titov kwam per parachute op aarde terug Vliegtuigrover spatte met zwarte verf Een zomers stukje Vlissingen OPDRACHT VAN BURGEMEESTER MAAKT RAADSLID DAKLOOS ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 ONTHULLING IN MOSKOU Ruimteschip kon in elke richting worden bestuurd De tweede Russische ruimtevaarder majoor Titov heeft gisteren op een persconferentie in Moskou gezegd dat liij per parachute was geland. Zijn zetel werd uit de ruimtecafaine ge schoten. Hij had het ruimteschip tij dens de vlucht geheel en al in zijn macht gehad. Ër was radioverbin ding in twee richtingen, die ook van- al' het verste punt van zijn route bruikbaar was. Soms zag hij door de patrijspoorten de horizon, alle kleuren van de regen boog tussen de verlichte aarde en de zwarte hemel. De maan zag er net zo uit als vanaf de aarde gezien. De eerste indruk die hij van de gewicht loosheid kreeg was dat hij met de benen omhoog vloog maar binnen en kele seconden werd alles normaal. Gedurende de vlucht bleef een nor maal klimaat in de ruimtecabine heersen. De temperatuur was nor maal en het luchtverversingssysteem functioneerde zeer goed. Hij had niet veel eetlust gehad maar dat kwam kennelijk door de vreemde toestand van gewichtloosheid en door een ze. kere opwinding. Handbesturing Toen hij zich nog in de schaduw van de aarde bevond, had hij de handbe sturing overgenomen. Hij kon het ruimteschip in elke gewenste rich ting sturen. Eerst sliep hij niet goed in de daarvoor vastgestelde periode maar later versliep liy zich zelfs. Na de laatste ronde werd de rem- raket in werking gesteld en begon het ruimteschip de afdaling. De hel dere lichtschijn van de lucht rond V.V.D.-rapport wettelijke regeling bijstand (Van onze parlementaire redacteur) Een door de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie ingestelde commissie, belast met de opdracht grondslagen te ontwerpen voor het vervangen van de geldende armenwet door een wet bijstand levensonderhoud, komt tot de conclusie dat het de rechtsplicht van de overheid is op aanvrage by- stand te verlenen aan hem of haar die zich het levensonderhoud niet kan verschaffen. Die plicht bestaat tegen over ieder, die op Nederlands grond gebied verblijft. Coureur kreeg 1 jaar voor verduisteringen Verkocht niet afbetaalde auto's aan derden door De strof, die de Amsterdamse recht bank gistermorgen de 34-jarige auto coureur en rally-rijder Joek T., ver dacht van verduisteringen en oplich tingen meermalen gepleegd, heeft opgelegd, is aanzienlijk lichter dan de eis van twee jaar met aftrek en tenuitvoerlegging van een eerder op gelegde voorwaardelijke straf van drie maanden. T. werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van één jaar (zonder af trek), waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, waarbij toezicht verplicht werd gesteld. De eerder opgelegde voor waardelijke straf van drie maanden wordt wel ten uitvoer gelegd. De president van de rechtbank, mr. B. van der Waerden, zei bij de uitspraak, dat men bil de strafbepaling de mogelijkheid voor een gedeeltelijk voorwaarde lijke straf wenselijk had geacht, waarbij toezicht van de reclasse ring. De president zei voorts, dat de aftrek van voorarrest nu ech ter niet gehandhaafd zal blijven. Nadat de autorijschool van T. in 1956 failliet was gegaan, slaagde hij erin met auto s, die op naam van een vriendin op afbetaling werden gekocht, de autosport voort te zetten. Driemaal werd een niet afbetaalde auto doorver kocht. De verdachte was tevens ten laste gelegd de oplichting van de weduwe C. E. van S.-U. uit Reemvijk, die door het optreden van T. samen niet zijn vriend, de 20-jarige Frank, een zoon van de weduwe, werd geruï neerd. De weduwe had onder meer f 90.000 geïnvesteerd in een hotel in Wijk aan Zee, dat door haar zoon en T. zou worden geëxploiteerd, maar spoedig failliet ging. Ook wist liet tweetal een bedrag van 5500, van de vrouw los te krijgen. Schip met brandende lading naar Rotterdam De brandweer van Falmouth heeft de vorige nacht geprobeerd een brand te blussen aan boord van het 930 Ion metende Zweedse vrachtschip „Ma deleine". Het schip had een lading Jutezakken en vismeel aan boord. Terwijl het vuur vrijdagmorgen nog in het ruim smeulde, is hel schip naar Rotterdam vertrokken. Kapitein Eliasson uit Tullingc (Stockholm) zei, dat hij hoopte, dat men in Rotterdam cle lading zou kun nen lossen eu het vuur zóu kunnen doven. De brand was drie dagen geleden ontdekt, toen de bemanning één van de luiken had geopend. De rookont wikkeling had haar echter de blus- pogingen onmogelijk gemaakt. De brandweer to Falmouth had niet voldoende ruimte aan de nauwe kade waar het schip uit veiligheidsoverwe gingen lag gemeerd, om de branden de lading te lossen. BOUWPERIKELEN IN CHAAM Te Scherpenisse heeft de voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze op de foto vooraan vrijdagmiddag de gladiolententoonstelling Floratho 1961 geopend. Deze expositie, waar op de fraaiste Thoolse gladiolen zijn bijeengebracht, is tot eu met van daag. zaterdag, te bezichtigen. (Foto P.Z.C.) KORTER WERKEN HORECA De commissie arbeidswetgeving heeft namens de Sociaal Economi sche Raad aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid op diens verzoek advies uitge bracht op een voorontwerp van wet inzake de arbeids- en rusttijden In het horecabedrijf. De commissie kan zich verenigen met de opvattingen van de werkge vers- en werknemersorganisaties in deze bedrijfstak dat op grond van praktische overwegingen de verkor ting van de werktijd van gemiddeld 53 uren per week tot gemiddeld 48 uren geleidelijk dient te geschieden. Australische Nederlander in Engeland in arrest De Nederlandse verzekeringsagent W. C. van der T. is in Londen voor de rechter verschenen in verband met een uitleveringsprocedure, die tegen hem is ingesteld op verzoek van de Australische autoriteiten. De 39-jarige Van der T. afkom stig uit Naarden is door de Au stralische autoriteiten onder verden king van diefstal in New South Wa les gesteld. De sergeant van politie, Bevan Moss, die Van der T. in Lancashire (Enge land) had gearresteerd, verklaarde, dat biykens mededelingen van de Au stralische regering een bedrag van 13.000 pond was gemoeid met de dief stallen. Hy is voorlopig tot 18 augus tus in verzekerde bewaring gesteld. Personeelsgebrek oorzaak Britse vliegramp Een woordvoerder van het Noorse ministerie van luchtvaart heeft vrij dag verklaard, dat de kritiek in de Britse pers, volgens welke het vlieg tuigongeluk van woensdagavond bij Stavanger, waarbij 39 personen zijn omgekomen, had kunnen worden voorkomen als de radarinstallatie van bet vliegveld Sola had gewerkt, „volkomen ongerechtvaardigd" is. De woordvoerder zei nog, dat de ra darinstallatie van Sola gewoonlijk slechts functioneert van 9 uur 's ochtends tot 6 uur 's avonds. Buiten deze uren kan de installatie binnen zeer korte tijd in werking worden ge steld als een vliegtuig hierom ver zoekt en dit was met het (veronge lukte) Britse vliegtuig niet het ge val geweest. Volgens de woordvoer der werkt de radarinstallatie niet voortdurend door gebrek aan perso neel. Volgens de Daily Telegraph overwegen Britse marinedeskundigen de mogelijk heid om dolfijnen 3f te richten en te gebruiken bij de defensie van Britse ha vens. Men gelooft dat het mogelijk is dolfijnen zo af te richten dat zij onge wone bewegingen onder water, bijvoor beeld door duikboten of kikvorsmannen, opmerken. -r-i cn stukje Vlissingen gezien vanuit de lucht. Een bij- zonder «tukje Vlissingen, want heel wat aspecten die de Seheldcstad voor de vakantieganger aantrekkelijk ma ken zijn hier bij elkaar te zien: de zee, het strand, de zon nige boulevard, een kampeerterrein, een tennispark en hotel Britannia met terras. Een stukje Vlissingen waarop honderden naar hartelust kunnen genieten van de zomer se genoegens. (Foto Central Aviation). VVVVVV\*A'VVVV\AA'\*VWV\'VWWVVWV\*A'VVVV\<\AA/<^VVW Keniatta roept landgenoten op tot vrede en eenheid Jomo Keniatta, de acht jaar geleden veroordeelde leider van de terreur organisatie Man Mau in Kenia, heeft een beroep op de zwarte bevolking gedaan, om „terwille van vrede en eenheid van ons ireliele volk" kalm en rustig te blijven. De bejaarde nationalistische leider sprak gedurende viif minuten in een nationaal radioprogramma. Keniatta komt volgende week vrij. Werklieden braken onder dwang kippenhok af In cle nacht van donderdag op vrydag is de heer -1. Schoenmakers, lid van de Provinciale Staten van Noord- Brabant, nuil-welhoiider en thans raadslid van de gemeente Chaarn, dakloos geworden door een maatregel van het gemeentebestuur van Chaam. De heer Schoenmakers had in dit landelijke dorp eerst, een bungalow gebouwd. Hij verkocht die echter om dat hét uitzicht, naar zijn zeggen, belemmerd werd door een later in de buurt gebouwde boerderij. Hij kocht elders grond in het dorp om een nieu we bungalow te bouwen. Maar toen het ministerie van volks huisvesting en bouwnijverheid zijn beperkende bepalingen met betrek king tot de eigenbouw had afgekon digd, zag het er voor de heer Schoen makers niet rooskleurig uit. Hij had op zijn grond alvast een kippenhok gebouwd, dat hij toen tijdelijk be woonbaar maakte en met zijn vrouw- betrok. Burgemeester A. Schram consta teerde dat de heer Schoenmakers daartoe niet gerechtigd was om dat hij de vereiste vergunning niet bezat en deelde hem mee dat hij zijn tijdelijke behuizing moest verlaten. Maar de heer Schoenma kers. die vond dat dit besluit wat al te formeel was, weigerde en bleef er wonen. Na tevergeefs getracht te hebben slopers het kippenhok te laten af breken. besloot de burgemeester met de wethouders F. Adams en J. de Roy contact op te nemen voor on middellijke afbraak met als resultaat dat deze heren met behulp van de acht gemeentelieden van hel dorp probeerden het afbraakwerk ter hand te nemen. Aanvankelijk wilde dit niet vlotten, want de heer Schoenmakers had de werklieden „bewerkt" en deze weiger den te gaan slopen. Nadat de hurge- meester drie van de werklieden op staande voet bad ontslagen, gingen cle andere vijf, geassisteerd door de wethouders, schoorvoetend aan het werk. Conferentie over verdrag met Oost-Duitsland Deze herfst zal een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Warschau-pactlanden worden gehouden om de voorbereiding van een vredesverdrag met Oost-Duits land te bespreken, aldus heeft de Oostduitse minister van buitenlandse zaken> Lothar Bolz, vrijdag in de Volkskammer (het parlement) mee gedeeld. Het „parlement" nam een motie aan die de regering de bevoegdheid geeft „alle noodzakelijke maatregelen te nemen om een eind te maken aan de slavenjacht die in West-Duitsland en West-Berlijn wordt georganiseerd." Het afgelopen etmaal zijn 1532 Oost duitsers naar West.Berlijn uitgewe ken, tegen 1709 donderdag. Het Westduitse Rode Kruis heeft een op roep de vluchtelingen financieel te steunen doen uitgaan. In de week van 5 tot 11 augustus zijn. 12.448 Oost duitsers uitgeweken, tegen 10.419 de week daarvoor. het ruimteschip toen het in de atmos feer terugkwam was interessant om te zien. Toen de snelheid werd verminderd kwam er aan de toestand van ge wichtloosheid een einde maar Ti tov nam geen scherpe of abrupte overgang waar. Hij voelde alleen maar dat hij in de normale toe stand teruggekeerd was. Hij had na de vlucht geen verande ringen in zijn lichamelijke conditie bemerkt, ook de dokters niet. Gedu. denre de vlucht was de cabine vol Brandende wagen blokkeerde weg naar hoofdstad Een brandende vrachtauto met op legger uit België heeft vrijdagmid dag een half uur lang onder de rook van Amsterdam de rijksweg van Den Haag naar Amsterdam geblokkeerd. De wagen was van garage Jules Oor beek te Brussel en was zwaar bela den met grote en kleinere rollen pa pier, bestemd voor Amsterdam. Al wat er brandde, niet liet papir, dat zo vast opgerold was, dat het geen vlam kon vatten. De chauffeur bemerkte, dat zijn wa gen niet goed liep en reed tegen vier uur de parkeerstrook op, nadat hij het viaduct over de Schipholweg was gepasseerd. Hij stapte uit zijn cabine en keek onder de motor. Op hetzelf de moment zette een steekvlam de gehele motorkap in brand. De chauf feur, een Belg, liep daarbij een lichte verwonding aan zijn hand op. Gedurende een half uur brandde het voorste deel van de wagen als een fakkel en kon het overige verkeer op de rijbanen naar Amsterdam niet passeren. Brandweerauto's uit vier plaatsen rukten uit. De voorkant van de vrachtauto, inclusief de hoge cabine brandde, geheel uit, doch alle banden hielden stand. zonlicht en hij had het kunstlicht kunnen uitdraaien. Per parachute Het landingssysteem kwam volgens plan in werking. Hij mocht kiezen tussen twee methoden, landing in de cabine of per parachute, na er uit geschoten te zijn. Hij koos het laat ste. Het ruimteschip landde veilig en wel dichtbij. Op een vraag antwoordde professor Keldysak, de voorzitter van de Sow- jetrussische academie voor weten schappen, dat buitenlandse correspon denten ongetwijfeld in staat zouden worden gesteld om getuige te zijn van toekomstige lanceringen van Sowjet- russische ruimteschepen. Professor Keldysk deelde mede, dat de resultaten van Titovs vlucht zul len worden gepubliceerd ten behoe ve van alle deskundigen overal ter wereld. Professor Jazdovski verklaar de dat Titovs toestand van gewicht loosheid soms „onplezierig gevoel" veroorzaakte, maar als de kosmonaut rechtop ging zitten en zijn hoofd niet te vlug bewoog, verdween dit gevoel vrijwel geheel. Varken verkoos vrijheid H Een varken verkoos vrijdag de H vrijheid boven het Sowjet-para. djjs. Het varken maakte deel uit van een groep varkens, die p H naar Rusland zouden worden geëxporteerd van Stockholm ee uit. Het dier zag kans van de n vrachtauto te springen en er H van door te gaan. Toen de Rus- sische schepelingen en haven- arbeiders van Stockholm het H beest weer hadden ingesloten, n sprong het van een twee meter H hoge kade in het water. De brandweer moest er bij komen met een kleine kraan om het o varken aan boord van de Rus- ee sische vrachtboot te krijgen. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï NYLON EN CADON Vliegtuigstelen beschouwd als een grapje De echtgenote van de Franse artiest- vliegtuigrover Albert Charles Cadon heeft tegen verslaggevers gezegd dat haar man in gezelschap meermalen had gesproken over de moderne pira ten, die vliegtuigen roofden. „In on ze vriendenkring beschouwde men het stelen van vliegtuigen als grapje". De agenten van de Amerikaanse fe derale recherche onthulden inmid dels dat de in Parijs geboren schil der een straflijst had in Frankrijk en België en dat hij in 1951 door een Frans gerechtshof ter beschikking was gesteld voor psychisch onder zoek. Vorig jaar december werd Cadon te New York gearresteerd wegens vernieling, gepleegd in de toonka- mer van een Amerikaanse nylon industrie. Cadon had uitbundig ge spat met zwarte verf omdat hij van mening was dat de maatschappij hem behoorde te betalen voor het feit dat een nylonprodukt zijn naam droeg. Een woordvoerder van de firma verklaarde: „nadat hij enige ke ren had opgebeld, verscheen hij op een dag met zijn dochtertje aan de hand en maakte ruzie. We wisten hem te kalmeren, maar kort daarna kwam hij te rug met een pot verf en be gon te kliederen. Het bleek over duidelijk dat hij zich niet goed voelde en eigenlijk had iedereen medelijden met hem. ook de rech ter, die zijn zaak tenslotte maar schrapte." Mevrouw Cadon zei dat de New- Yorkse politie om haar onbeken de redenen afgelopen herfst had voorgesteld dat Cadon zich maar eens psychisch moest laten onder zoeken. Hij ging toen gedurende eni ge dagen naar het Bellevue-zieken- huis, maar werd weer ontslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3