Een maand geëist tegen chauffeur die fatale botsing veroorzaakte „Romeinen waren in Aardenburg" ffiRTINEZ SAWEMA NV Zl'CUWSI' lllllilllilk 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 RECHTBANK MIDDELBURG Verdachte waagde vlak voor helling te passeren Een aanrijding tussen twee auto's op de rijksweg te Sïnt- Philipslaud ter hoogte van de Noorddijk heelt op dinsdag 17 januari j.I. het leven gekost aan de 47-jarige mevrouw R. S. uit Beverwijk. De personenauto, die zij toen bestuurde, kwam ter hoogte van de helling naar de Noorddijk in frontale botsing- met de vrachtauto van de koop man A. v. d. H. uit Rotterdam. De nasleep van dit droevige on geval speelde zich vrijdagmor gen af voor de rechtbank te Middelburg, gepresideerd door vice-president mr. B. S. Sieper- da. Gedagvaard was de Rotter damse chauffeur, die hoogst roekeloos en onvoorzichtig rij den ten laste gelegd werd. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, achtte dit bewezen en eiste een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van één maand met drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, eveneens on voorwaardelijk. Het ongeval ontstond toen Van der H. een voor hem rijdende vrachtauto met aanhanger ter lengte van 14% meter wilde passeren. Dat gebeurde op vrij korte afstand van de helling naar de Noorddijk, waardoor de te genligger voor hem onzichtbaar was. Toen deze personenauto met me vrouw S. aan het stuur dan ook ver scheen was een botsing met de naast de vrachtauto met aanhanger rijden de wagen van Van der H. niet meer te voorkomen. Als getuige in deze zaak werd ge hoord de chauffeur van de auto niet aanhanger, J. P. M. P. uit Dinteloord, die met zijn voortuig van het veer Anna Jacoba naar Steenbergen reed. Vlak bij de helling naar de Noorddijk zag deze getuige in zijn spiegel, dat de auto van Van der li. hem ging in halen. Dat ging niet zo vlug, daar P. rond 55 km reed en de Rotterdamse auto met een vaart van rond de 70 km inhaalde. Moest fout gaan Toen de Rotterdamse auto vlak ach ter de cabine van P.'s wagenstel ge naderd was, zag de Dinteloordse chauffeur, die iets hoger zat, de te genligger aan de andere zijde van de helling naderen. Hij realiseerde zich in een onderdeel van een seconde, dat dit fout moe.st gaan en trapte uit alle macht op de rem, teneinde de naast hem rijdende chauffeur eventueel nog de gelegenheid te geven om langs hem de rechter zijde van de weg te bereiken. Van der H. probeerde dat inderdaad te doen, maar terwijl hij nog inaar net deze manoeuvre begonnen was, botste de personenauto dertig me ter voor het hoogste punt van de hel ling tegen Van der H.'s wagen. De personenauto draaide een slag om, kreeg toen nogmaals een duw en boorde zich toen in de naast de weg lopende sloot. Mevrouw S. was vrij. wel op slag dood. „U wist toch niet wat er aan de an dere kant van de helling reed", in formeerde de president. „Nee, edel achtbare", verklaarde Van der H. „Waarom bent U dan gaan inhalen. Had U haast?", vroeg de president verder. „Ilc heb altijd haast. Dat zit in me", verklaarde verdachte. Er op gewaagd De officier wees er echter op, dat Van der H. tegen de politie verklaard had: „Ik zag de helling, ik zag geen ander verkeer en toen waagde ik liet er maar op". Mr. Andreae kwam dan ook tot de overtuiging, dat de Rotter damse chauffeur hoogst roekeloos en onvoorzichtig gereden heeft. „Het komt niet vaak voor, dat men willens en wetens dergelijke risico's neemt", aldus de officier, die er aan toevoegde dat dit de ergste vorm van grove schuld is. Voorts wees mr. Andreae er nog op, dat de weg daar ter plaatse duidelijk gemarkeerd was door een ononder broken witte streep en een geblokte streep, waardoor Van der H. er op gewezen werd op de rechterweghelft te blijven. Daar Van der H. reeds eer der een kleine serie ongelukken had veroorzaakt was de officier van oor deel, dat er iets aan de hand. is met de rijcapaeiteiten van verdachte. „P. is niet voldoende bekwaam een auto te besturen", aldus mr. Andreae, die daarna tot zijn eis kwam. De recht bank zal op woensdag 23 augustus a.s. uitspraak doen. VeekletSi BINNENYERINGBED k het beste bed ooit gemaakt Ijoatlwill SCHUIMRUBBERBED1 met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen f Aanbesteding aanleg van rijwielpad Provinciale Waterstaat heeft te Mid delburg aanbesteed het aanleggen van een vrijliggend rijwielpad langs gedeelten van de weg Rilland-Bath rijksweg door Zuid-Beveland. De in schrijving van deze aanbesteding luidt als volgt: Aannemersbedrijf M. P. Hol N.V. te Hulst, normaal uitgevoerd f 57.150, met visbektegels f 56.650; firma ge broeders Lucasse te Kloosterzande f57.740 en f57.540; J. en K. T. de Oude te Biervliet f 59.500 en f59.000; G. en A. Spónsele te Kloosterzande f 63.000 en f 62.500; firma gebr. J. en M. Moerland en Zonen te Sint-Anna- land f 65.840 en f 64.840. Directeur bureau voor de volksgezondheid in functie De directeur van het bureau van de provinciale raad voor de volksge zondheid in Zeeland, dokter L. C. Buysert, die op 16 maart j.I. als zo danig benoemd werd, is per 1 au gustus in functie getreden. Botsing op de rijksweg onder Sluis Op de rijksweg van Sluis naar Re- tranchement botsten vrijdagmiddag omstreeks half vier tweè auto's bij een inhaal manoevre. Een dame uit Utrecht werd hierbij licht gewond. De bestuurders, O. van D. uit Sluis en oen heer uit Utrecht, echtgenoot van de lichtgewonde, kwamen met de schrik vrij. De wagens werden zwaar beschadigd. Examens Bij de Leidsche Onderwijsinstellin gen slaagde dezer dagen de heer B. v. d. Broeke te Veere voor het diplo ma Nederlandse Handelscorrespon dentie. Slot van pag. J Saksen. In het midden van de der de eeuw hebben die in het Vlaam se kustgebied danig huisgehou den. Er zijn verder reeksen munt- schatten gevonden uit de tijd van keizers als Postumus en Gallie- nus, die in 268 n. Chr. plotseling afbreken. De Oude Ee ..In Domburg en Ouddorp op Goeree-Overflakkec zijn ook aan wijzingen in de richting van kust- versterkingen gevonden. En het is gewoon frappant hoe de op gravingen in Aardenburg geolo gisch overeenstemmen met die in Oudenburg". De funderingen liggen juist op de overgang van hoog naar laag land en bodemkartering heeft uit gewezen dat de Aardenburgse Ro meinse legerplaats aan een rivier tje de Oude Ec moet heb ben gelegen. Een riviertje, dat in verbinding stond met de zee. „WE VERMOEDEN, dat de spo ren van dit geweldige gebouw doorlopen tot aan dat riviertje", zegt de heer Trimpe Burger, ter wijl hij met een breed gebaar in westelijke richting wijst. Onder de weg door en dan misschien in een stuk bouwland. „Het zal wel een langdurige campagne worden, want er moet hier enorm veel zitten!" En wie dan even la ter met de heer Trimpe Burger naar het museum en het schoollo kaal stapt, waar de verzamelin gen worden geregistreerd en ge selecteerd, moet zich wel afvra gen: „Nog meer?" Want daar liggen ze in enorme hoeveelheden: scherven, allerhan de gebruiksvoorwcipen als benen Advertentie Centrale verwarming Nedersiraat 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 tf VAN TOT Olijfje BENELUX-VLOOTBEZOEIi In de vroege ochtenduren van vrij dag 8 september zullen zes oorlogs bodems elkaar op de rede van Vlis- singen ontmoeten, om vervolgens ge zamenlijk naar Antwerpen te trek ken. Hét gaat dan om een Belgisch- Nederlands vlooteslcader dat een of ficieel bezoek aan Antwerpen zal brengen. Hel Belgische smaldeel zal bestaan uit bet kustescortevaartuig „De Brouwers" en de mijnenvegers „Artevelde" en „Van Haverbeke". Het Nederlandse smaldeel zal wor den gevormd door de kruiser „De Zeven Provinciën" en de onderzee bootjagers „Rotterdam" en „Fries land". VERKEER De hedendaagse jeugd groeit als hel ware met het. verlceer op. Op de la gere school wordt tn vele gevallen ul begonnen met het bestuderen van de verkeersregels en de jeugdige knaap, die zonder haperen de meest uiteenlopende automerken onderkent, is bepaald geen uitzondering. Wél een uitzondering vormde de jonge man uit Arnhem, die dezer dagen ons redaclieburean bezocht. Hij wil de graag foto's hebbenzeer speciale foto's dan. Hij verzamelde sinds enkele jaren foto's van verkeersongelukken. Een even macabere als actuele hobby, in een tijdwaarin een vijfjarig knaap je uit Goes onlangs bij het aanschou wen van een eenvoudige botsing tus sen twee auto's opgewekt uitriep: ..Kijk's, een kettingbotsing". Zijn oudere zus corrigeerde hem: „Nee, een kettingbotsing is anders", verklaarde ze, maar het knaapje hield vol. „Ik zag de ketting zélf op de weg liggen", betoogde hij hard nekkig én al was hij er dan een beetje naast, de term kende hij in ieder geval. Een goeie voor hel ver- keersèxamén, straks Het geheel zal vermoedelijk onder commando staan van de Nederlandse commandeur J. A. Bientjes, com mandant van smaldeel I. In Antwer- Een zullen de schepen voor het pu- liek toegankelijk zijn. terwijl door de marinemensen de gebruikelijke of ficiële bezoeken zullen worden uit gewisseld. Bij het graf van de on bekende soldaat te Brussel zal een krans worden gelegd, evenals voor het monument van de gevallen zeelle den te Antwerpen. In de avonduren zal een taDtoe worden gehouden en de Nederlandse Marinierskapel en die van de Belgische zeemacht zullen op de Grote Markt voor een concert zorgen. Antwerpen zal zich gereedmaken om de marinemensen een goed onthaal te bezorgen. Zo zal de officieren een bal worden aange boden en voorts staan sportwed strijden en een receptie od bet programma. Op zondag 10 sep tember zal de Nederlandse minis ter van defensie, ir. S. H. Visser, aanzitten aan een door zijn Bel gische ambtgenoot aan te bieden lunch aan boord van de ..Zeven Provinciën" Hierbij zullen ook de Belgische en Nederlandse chefs- staf van de marine. resnectiev<»- liik commodore Robins en vio.e- admiraal Brouwers aanwezig zijn. TEVREDEN Een sfeer van tevredenheid hing de zer dagen in de vergadering van be stuur en afgevaardigden van de stichting Dorpshuis Nlsse. Vooral toen voorzitter ds. J. G. Iiooren er in zijn openingswoord op wees dat het dorpshuis van Nisse zowel in als buiten de gemeente een goede naam heeft gekregen. Dat er van het dorps huis een veelvuldig gebruik wordt gemaakt bleek vooral uit het jaar verslag van de penningmeester, die kon meedelen dat er zelfs een batig slot van f 91.23 was overgebleven, Voor een bedrag van f 275 werd nieuw materiaal voor het dorpsbuis aangeschaft. JAN DE DIE dagelijkse vaat (Foto P.Z.C.) stopnaalden, spinstenen, meshef ten en produkten uit de pottebak- kerijen. En over dat laatste kan de heer Trimpe Burger wel uren vertellen. Er bestaan uitgebreide registers, waarin de signaturen van vele pottcbakkers uit alle tijdperken staan opgetekend. Er zijn dikke boeken met vaste mo tieven, die ook in Aardenburg telkens weer voor de dag komen en het dateren soms tot een rou tinekarweitje maken. V laams-Romeins". De tonputten, die men overal in deze Zeeuws-Vlaamse stad heeft gevonden leveren schatten mate riaal op. Typisch voor de streek is bijvoorbeeld het pottebakkers- werk „we noemen het Vlaams- Romeins" vervaardigd met een Romeinse techniek en met in heemse versieringen. „Deze din gen zijn nog nooit bestudeerd", laat dè archeoloog er op volgen. „We hebben hier mooie nieuwe gegevens gekregen". EN ER is nog meer. Laag voor laag wordt de geweldige put uit gediept. Eerst kwamen de mid deleeuwse vondsten boven, toen de Romeinse en er bestaat nog een kans, dat we ook een Noor- mannenbureht zullen vinden. Pre historisch komt in Aardenburg ook veel interessants aan de op pervlakte. Materiaal uit de late en midden-steentijd., toen jagers en vissers in dit gebied rondtrok ken. Bewerkte vuurstenen zijn herinneringen, die op hun aanwe zigheid in Aardenburg en omge ving duiden. De heer Trimpe Burger haalt een tekening tevoorschijn, waarop alle vondsten keurig staan vereeu wigd. Aardenburg en de geologen willen weten, wat zich vroeger in en om de stad heeft afgespeeld: in een tijd toen in plaats van toe risten Romeinse militairen bezit namen van de veste aan de Oude Ee Een enorme put van meer dan 30 meter lengte. Daarin is een stuk weiland, even ten zuiden run de Aardenburgse Sl.-Baaf ver anderd. Duidelijk heeft men de sporen daarin 'gevonden van een Romeinse legerplaats, die zich nog zeker S0 meter meer naar rechts dan op deze foto is te zien. heeft uitgebreid. (Foto P.Z.C.) Carillonbespeling Veere De stadsbeiaardier van Middelburg, de heer Th. C. Fcrwcrda, bespeelt heden zaterdag)avond het carillon in de Stadhuistoren te Veere van 8-9 uur. Het programma begint met een Introductie van Flemming, waar na werken van Handel, Mozart, Beet hoven. Haydn, Czerny en Siep vol gen, afgewisseld met volksliedjes, 'terwijl het laatste nummer een chro matische fantasie is van Pepping. rfVVVWVVWVWVWVN'VWVSAA BONKJE ROEST WAS WAARDEVOL BEELDJE DIT BRONZEN BEELDJE op ware grootte gefotografeerd, is afkomstig uit de 30 meter lange put in Aardenburg, waar de rijks dienst voor oudheidkundig bo demonderzoek speurt naar de oude overblijfselen van een groot gebouw, dat, men als een Romein se legerplaats heeft geïdentifi ceerd. De verschillende grondlagen duidelijk van elkaar te onder scheiden hébben al heel wat kostbaar materiaal opgeleverd. Meer dan veertig Romeinse mun ten, spelden, géspen, mensen- en dierenbeenderèn, scherven, die kunnen worden gerestaureerd tot waardevolle pannen, vazen en pullen. Met een hiaat tussen de vijfde en de negende eeuw zijn uit alle tijdperken sporen van bewoning teruggevonden. Hét historische gegeven, dat Aardenburg in de dertiende en veertiende eeuw zijn grootste bloei had, is door de op gravingen duidelijk bevestigd. En dat alles ligt nu te bezichtigen in het museum en in een leeg staand schoollokaal. Over bezoek heeft men in Aardenburg niet te klagen. Een paar honderd toeris ten „doen" per dag even de stad aan en gaan dan een kijkje ne men in de St.-Baaf, het museum en vaak ook bij de opgravers. ,,'t Is doorlopende voorstelling", aldus ir. Trimpe Burger. „Maar dat museum wordt veel te klein en we hebben een tekort aan vi trines. Het ideaal van ir. Trimpe Burger is, een museum in te rich ten,"waarin de geologische- en de wordingsgeschiedenis van Zeeland wordt weerspiegeld. De opzet, is er dus. Daarin zouden interessan te vondsten kunnen worden uit gestald, als het beeldje van brons (foto), dat als een 'bonkje roest naar boven kwam en in het Amersfoort se laboratorium keu rig iverd gerestaureerd. (Foto P.Z.C.) KU NST Reimond Kimpe in Terneuzen Expositie in watertoren. DE BEZOEKERS van de als „toeris tische troef" geldende watertoren in Terneuzen hebben al sinds enkele weken kunnen constateren, dat deze „troef" nog aanzienlijk in waarde is gestegen, sinds daar de Middelburgse kunstschilder Reimond Kifnpe expo seert. Op de begane grond en eerste verdieping is tegen de wanden een aantal werken van deze befaamde kunstenaar opgehangen, zodat de „kenners van Kimpe" zich ook in de ze. wel een beetje bizarre, expositie ruimte onmiddellijk thuis moeten voelen. Voor de vreemdelingen moet het een verrassende ervaring zijn om in deze omgeving geconfronteerd te wordén met de bezielende kunstwer ken van een Kimpe, zoals die ook hier weer te zien zijn. Géén onthul lende nieuwe doeken, maar het ver trouwde, boeiende werk van Kimpe. Diens hoekige, strakke composities, in de felgloeiende. veel blauw en ci troengeel bevattende kleuren. Zijn „vrouwen-mét", zouden wii het bijna willen noemen, immers: „Vrouw met sigaret kat viool zwarte kat telefoon waarin hij zijn eer bied voor de vrouw blijft belijden. Eerder, ter gelegenheid van de 75-ste jaardag van de kunstenaar, schreven wij al 'eens, dat men met een variant op een Franse filmtitel van Kimpe zou kunnen zeggen: en schiep de vrouwMet penseel en palet. dan, wel te verstaan: een palet, dat blijft gloeien en dat slechts een en kele maal een milder toon ademt, wanneer het onderwerp zulks ver eist. Zoals men kan constateren in 't devote doek „Annociatie", teer van lijn en kleur en een verkwikkend moderne benadering van een aloud gegeven. Dé blikvanger van deze vrij besehei den gehouden tentoonstelling is uiteraard het doek, voorstellende eni ge Zeeuwse vrouwen en mannen in klederdracht op het dek van een pro vinciale boot. Een kloeke moment opname, met een bijna fotografisch effect en in zeer flagrante tegen stelling tot de enkele, spaarzame „abstracties", die Kimpe eveneens aan de hier geëxposeerde collectie toevoegde. Overigens moge uit deze summiere bespreking (Kimpe's wijn behoeft in Zeeland immers echt geen krans meergenoegzaam blij ken, dat de Middelburgse meester zich ook om met Goethe te spre ken in de beperking zijn meester schap waardig toont. De keuze uit zijn werk voor deze expositie bleef beperkt, maar het was een voortref felijke selectie. Tot half september kan men er zich nog van overtuigen. v. B. Advertentie _J L Ja, de „heer" onder dc sigaren! SANTOSA - 22 cent, .een vondst als u een fijne, lichte sigaar prefereert. Het weer in Europa Volgens rapporten van gisteravond Den Helder, half bewolkt li Ypenburg, regenbui 2< Vlissingen, licht bewolkt li Eelde, zwaar bewolkt li De Bilt, half bewolkt 2< Twente, onweer 2! Eindhoven, zwaar bewolkt 2'. Zuid-Limburg, liclit bewolkt 2'. Helsinki, onbewolkt 2: Stockholm, onbewolkt 2 Oslo. zwaar bewolkt 2: Kopenhagen, half bewolkt l' Aberdeen, half bewolkt 1* Londen, zwaar bewolkt 11 Amsterdam, half bewolkt 2 Brussel, half bewolkt 2 Luxemburg, zwaar bewolkt 2. Parijs, half bewolkt 2: Bordeaux, zwaar bewolkt 2 Grenoble, regenbui 2' Nice, zwaar bewolkt 2: Berlijn, zwaar bewolkt 2 Frankfort, zwaar bewolkt 2 München, zwaar bewolkt 2, Ziirich, zwaar bewolkt 2: Gcnève, zwaar bewolkt 2 Locarno, onweer Wenen, licht bewolkt 3' Innsbruck, zwaar bewolkt 2 Athene onbewolkt 3 Rome, onbewolkt 3 IETS LAGERE TEMPERATUREN Plaatselijk opklaringen maar ook hier en daar enkele buien met een kans op onweer. Over liet algemeen iets lagere temperaturen. Overwe gend matige wind In hoofdzaak tus sen noordwest en noord. STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag overwegend droog en vrij zonnig weer met een zwakke tot ma tige noordelijke wind. Temperatuur in dc middag 18 tot 19 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Hogedrukgebied na dert uil het westen en zal zondag overwegend zonnig en goed strantf- weer brengen. ZON EN MAAN 13 augustus Zon op 5.20 onder 20.09 Maan op 7.17 onder 21.01 14 augustus Zon op 5.21 onder 20.07 Maan op 8.21 onder 21.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2