Drieëntwintig miljoen Amerikaanse vrouwen werken in het bedrijfsleven Sukristo Dan ozonfv Q tot OZOMi) ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Advertentie Derde van totaal aantal arbeidskrachten: Velen van haar hebben dubbele taak: werkneemster én huisvrouw De Nederlandse vrouw en de arbeidsmarkt worden tegenwoordig als vanzelfsprekend in één adem genoemd. Dat in Nederland een gehuwde vrouw werkt, is allang geen uitzondering meer, al is het nog niet zo heel lang geleden dat een vrouw, die naast haar huishouding een betaalde werkkring had, met bevreemding werd aangekeken en onderwerp werd van speculatie in de trant van „zou hij z'o weinig verdienen, dat zij ook moet gaan werken?" In de loop van de achter ons liggende jaren is echter ook de ge huwde vrouw een begeerde arbeidskracht geworden in Neder land. Er zijn inmiddels al studies en rapporten gewijd aan de positie van de gehuwde werkende vrouw, aan haar speciale „problematiek", aan de reacties van echtgenoot en eventuele kinderen op het feit, dat vrouw en moeder een buitenshuis wer kende vrouw is geworden. In Amerika is men al veel langer gewend aan het verschijnsel als men het zo mag noemen van de gehuwde vrouw, die buiten haar huishoude lijk werk ook nog andere arbeid verricht. De USIS, do United States In formation Service, publiceert in haar „Vakbondsnieuws", een paar cijfers, die een duidelijk beeld geven van het grote aandeel, dat de Amerikaanse vrouw in het bedrijfsleven heeft. In de Verenigde Staten zijn ongeveer 23 miljoen vrouwen, die een betaalde functie in het bedrijfsleven bekleden; dit komt neer op een derde van het totaal aantal arbeidskrachten. Zij vormen 36 procent van alle vrouwen, die tot het vervullen van een betaalde werkkring in staat kunenn worden geacht. Welk soort werkzaamheden verrich ten deze vrouwen in Amerika? Der tig procent van het totaal aantal werkende vrouwen doet kantoorwerk en bij dit percentage zijn dan ruim twee miljoen stenotypistes, typistes en secretaressen. In de zogenaamde dienstverlenende sector treft men een vierde deel van de werkende vrouwen aan (serveer sters en keukenpersoneel worden hiertoe gerekend), en als fabriekar- beidster wérkt een zevende deel. Een achtste deel van het werkend vrou wendom in de V.S. kan bogen op een middelbare of hogere studie (1% mil joen onderwijzeressen hoort daarbij); de helft van al deze vrouwelijke werknemers is veertig jaar of ouder, maar ook het gedeelte? dat ouder is dan vijfenveertig jaar, is nog altijd bijna tweevijfde. De helft van al deze werkende vrouwen is gehuwd, terwijl van alle getrouwde vrouwen meer dan dertig procent een betaalde func tie heeft. Wat de kinderen betreft: een achtste deel van alle vrouwe lijke werknemers heeft kinderen beneden de zes jaar, waaruit wel blijkt dat in Amerika diverse vrouwen huishouding, kinderop voeding en een baan buitenshuis combineren. Steeds meer I-Ict aandeel van de werkende» vrouw in de economische ontwikkeling van de Verenigde Staten wordt steeds groter. Het aantal werkende vrouwen stijgt nog steeds cn dat is ook een gevolg van het feit, dat er steeds meer voor-de-vx-ouw-geschikte func ties komen én van het feit. dat de vrouwen haar werk op doeltreffende wijze blijken te verrichten. Als hoofd zaken van deze ontwikkeling kan men onder meer wetenschap en techniek zien, die het huishoudelijk werk vereenvoudigen en minder tijd rovend maakten, en die bovendien leidden tot uitbreiding van de speci alisatie en van de werkgelegenheid in het bedrijfsleven. Ook de beide we reldoorlogen hebben veroorzaakt, dat zeer veel vrouwelijke arbeidskrachten werden ingeschakeld. En tenslotte was er de uitbreiding van mogelijk heden voor opleiding en studie: kos teloos onderwijs voor jongens en meisjes, én gelijke opleidingskansen voor het meisje en de jonge vrouw. In het Amerikaanse bedrijfsleven is men dan ook tot het duidelijk inzicht gekomen, dat de vrouwen de levensstandaard zéér daadwer kelijk hebben helpen opvoeren, en men is de vrouw steeds meer ver antwoordelijk werk, hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden gaan bieden, wat dus allemaal ook weer een extra prikkel is voor Op Damesbeurs: glazen miniatuur-wolkenkrabber Over een week of zeven gaan de poor ten van de „Damesbeurs" de negen enzeventigste) open; van 28 septem ber tot en met 10 oktober duurt deze beurs, die ook nu weer in de Haagse Houtrusthallen wordt gehouden. Een der meest spectaculaire- attracties zal ditmaal een glazen wolkenkrabber zijn, die geëxposeerd wordt door een onderneming uit New York, 52 eta ges hoog is en een afmeting van vier bij drie bij vijf meter heeft. De bedoeling' van deze miniatuur- wolkenkrabber is, dat leken zowel als ingewijden (architecten, aannemers, fabrikanten van klas en kunststoffen) hier van dichtbij kunnen sjïen, hoe glas met roestvrij staal en plastic als bouwmaterialen kunnen worden toe gepast; het „gebouw" is namelijk tot in details een kopij van het grootste en hoogste gebouw dat in New York op Park Avenue staat. Op de Damesbeurs zijn al eerder in teressante dingen op het gebied der woningbouw te zien geweest, zoals in dertijd het uit Frankrijk afkomstige „huis van plastic" dat door ruim hon derdertigduizend Damesbeursbezoe kers is bezichtigd. VOOR ZESHONDERD MILJOEN KINDEREN Nieuwe UNICEF-actie: melk voor kinderen in „ontwikkelingslanden" Dc wereld telt op dit ogenblik bijna een mil jard kinderen; kinderen wier levens- en voc-, dingsgewoonten zeer uiteenlopen. Die ge woonten hangen af van de levensstandaard der ouders, van het klimaat waarin de kinderen le ven, van nog veel meer faktoren, waarvan de „ontwikkelingsgraad" vau hun woongebied 'n wel heel belangrijke is. Want bijna zeshonderd miljoen van dit miljard kinderen leven in de zo genaamde minder ont wikkelde gebieden en deze zeshonderd miljoen hebben alleen daardoor al een achterstand bij de andere kinderen ter wereld. De voeding in deze ontwikkelingsge bieden is immers een grote internationale zorg. Deze zorg heeft het „Wereld Kinderfonds UNICEF" voor een groot deel op zich ge nomen. in samenwer king met diverse we reldorganisaties. UNI CEF streeft naar voor koming van ondervoe ding in de betreffende gebietlen door het ver strekken van de nodige, en vooral de juiste voe dingsstoffen. Ondervoe ding immers is vaak niet alleen een kwestie van te weinig voedsel, maar dikwijls ook van verkeerde voedingsge woonten; een feit dat bijvoorbeeld duidelijk wordt geïllustreerd door het antwoord van een Turks jongetje op de vraag van een voedsel deskundige. Het ging over boter en het jonge tje zei „Ik houd niet van boter tenminste, ik heb het nog nooit ge geten". Het Nederlandse UNI- CEF-comité heeft nu 'n actie ingezet, gericht op het propageren van melk drniken in de ont wikkelingslanden, onder het motto „Melk is vrouwen en meisjes, om te gaan werken. In de toekomst zal het vrouwelijk element in het Ameri kaanse bedrijfsleven steeds ster ker vertegenwoordigd worden, is de algemene verwachting. Temeer daar er in het zakenleven functies voldoende beschikbaar zijn voor vrouwen met gedegen opleiding en voldoende ervaring. Heel wat volwassen vrouwen in de Verenigde Staten hebben een dubbe le taak: zij zijn vrouwelijke werkne mers, maar daarnaast ook huisvrouw. Bijna een derde van alle gehuwde vrouwen, maar ook een groot aantal ongehuwde vrouwen doen haar eigen huishouding naast het werk, dat zij buitenshuis verrichten. Over dit on derwerp is een aantal maanden ge leden in Amerika eens een onderzoek verricht, dat uitwees dat circa 35 procent van alle vrouwen de hele week of een deel ervan buitenshuis werkzaam was: 55 procent was uit sluitend huisvrouw, bp de rest ging het hoofdzakelijk om meisjes beneden de twintig jaar en schoolkinderen. Ook over de toekomst heeft men al cijfers gereed: omstreeks 1970, wan neer de bevolking van de Verenigde Staten zo'n 208 miljoen personen zal bedragen en het totaal aantal ar beidskrachten op 87 miljoen kan wor den geschat, zal de toename van die arbeidskrachten in de tussenliggende tien jaar voor de helft uit vrouwelijke werknemers bestaan. Het grootste aantal werkende vrouwen zal dan worden gevormd door een nïel-meer- zo-jonge groep: de vrouwen tussen 45 en 54 jaar. Vooral in de administratieve sec- lor heeft zich in Amerika de werk gelegenheid voor vrouwen sterk uitgebreid; iets dat nauw samen hangt met de groeiende activitei ten van talrijke handelsbedrijven, van grote financiële lichamen en ook van de zogenaamde postorder firma's. Maar tegenover die aan zienlijke stijging van het aantal vrouwen en meisjes in verschei dene beroepen en vakken staat ook in Amerika een scherpe daling in de sector van de huishoudelijke arbeid, en dat geldt eveneens voor het gebied van de land- en tuin bouw en de sector van het onge schoolde werk. Waarom gaat de Amerikaanse vrouw buitenshuis werken? Uit een onder zoek, gehouden door het „Woman's Bureau" van het Ministerie van Ar beid, is gebleken dat de meeste vrou wen het om financiële redenen doen. Praktisch alle alleenstaande vrouwen voorzien niet alleen in haar eigen onderhoud, maar ook in dat van hen die geheel of gedeeltelijk van haar afhankelijk zijn. Gehuwde vrouwen gebruiken haar salaris bijvoorbeeld om de kinderen een universitaire stu die te kunnen geven en maar zelden blijken Amerikaanse vrouwen te wil len werken, uitsluitend omdat zij daarin bevrediging vinden of haar vakbekwaamheid op peil willen hou den. In Amerika kent men tal van rege lingen, die werkende moeders, aan staande moeders en haar kinderen beschermen. Zowel particuliere werk gevers als vakbonden hebben in dit opzicht de nodige voorzieningen ge troffen: kraamverlof, medische ver zorging, loonderving, recht op her plaatsing in een vorige functie zijn zaken, die al dan niet collectief ge regeld zijn. Veilig spelen in (Engelse) badplaats-der-toekomst Veertig miljoen gulden zal het eerst moeten kosten, maar dan zal het „vergeten stadje" Towyn in Wales, dat op een schiereiland aap de baai van Cardigan ligt, veranderd zijn in een hypermoderne badplaats, waar van een van de voornaamste attrac ties voor moeders van kleine kinde ren zal zijn, dat de jeugd er veilig kan rondlopen. In de badplaats zul len namelijk geen auto's worden toe gelaten. Kinderen kunnen er dus on gestoord op straat lopen, ze kunnen bovendien veilig spelen in alle moge lijke ondiepe kanaaltjes en fonteinen, en hun ouders zullen kunnen kiezen tussen één van de duizend bungalows of het luxe hotel, dat ter plaatse zal verrijzen en dat op zijn twaalf ver diepingen in totaal driehonderd bed den zal tellen. Maar niet alleen voor de jeugd zal deze badplaats-zonder-auto's attrac tief zijn, er komen tientallen winkels, men wil terrasjes bouwen in Italiaan se stijl en romantische figuren zullen kunnen dansen op een terras dat hoog boven de zee ligt... Het klimaat is vermoedelijk het enige, dat een verblijf in deze ideale badplaats-van- de-toekomst zal kunnen bederven! HOUDT UW GEWICHT IN BALANS Ik heb het niet op ol die pillen en drankjes. Je moet nog maar afwachten of ze helpen. Ik vraag me trouwens af of dat geforceerd vermageren nu echt wel goed is. Suiker - hoe lekker en gezond ook - is voor de meeste mannen en vrouwen een vijand. Kilo's gewicht kun je vermijden met Samengesteld volgens de nieuw ontdekte formule is de smaak van Sukristo 7 niet meer van suiker te onderscheiden. Doosjes a ISO tobl. f 1.15 en grolere verpakkingen. Vraog uw leverancier gratis monster H. TEN HERKEI N.V. HILVERSUM Nieuwe badhanddoeken moét men niet direct in de wasmachine wassen of in de wasserij doen. Dit advies geeft de Neder landse Huishoudraad, die door de behan deling van diverse huishoudelijke klach ten zo langzamerhand een heel arsenaal praktische wenken heeft kunnen verza melen. Wat die badhanddoeken betreft: als ze nieuw zijn is het weefsel nog zo los, dat de lussen heel gemakkelijk Sn de wasmachine kunnen worden opge haald. Na een paar maal „met de hand wassen" is het weefsel echter wel der mate vast geworden, dat het gevaar voor ophalen is verdwenen en dan kun nen de badhanddoeken gerust in de was machine óf wasserij behandeld worden. Een voedzame schotel bij de koffietafel is „knakworst napolitaine", een gerecht dat eventueel (in combinatie met een fruitdessert) ook als volledige maaltijd kan dienen. Voor het klaarmaken ervan heeft men wel een oven nodig. Op de bodem van een vuurvaste schotel legt men plakken mager rookspek. die bedekt worden met acht overlangs opengesneden knakworstjes, die op hun beurt weer be dekt worden met twee in plakjes gesne den hardgekookte eieren. Hierop komt nog een laagje van plakken tomaat, die bestrooid, worden met zout. peper, ge hakte peterselie, waarna het geheel wordt „afgedekt" met een mengsel van geraspte kaas en paneermeel. Met wat kluitjes boter erop gaat de schotel in de oven om een bruin korstje te krijgen. Uit een paar ons gehakt zijn zéér veel kleine gehaktballetjes (ter grootte van een soepballetje) te maken. Het is echter niet de bedoeling dat ze in de soep gaan. Paneer ze en bak ze op een voorzichtig vuurtje aan alle kanten bruin: het resul taat is een smakelijk borrelhapje dat ook koud heel goed smaakt. Wie van een exo tisch smaakje houdt, kan er wat gerasp te klapper en wat Indische kruiden door doen. De gehaktballetjes kunnen dan ook bij de rijsttafel gegeven worden. voedsel, goed voedsel". Waarmee UNICEF dus weer 'n activiteit heeft toegevoegd aan de ve le, die deze instelling tijdens de vijftien jaar van haar bestaan al heeft ontplooid. In die vijftien jaar zijn twaalfhonderd miljoen baby's ter wereld geko men, waarvan een zesde deel vóór het eerste le- vensjaar stierf. Een van de oorzaken van deze massale babysterfte: ondervoeding.... Doel matige voeding, zo meent UNICEF, is een van de beste manieren om dit soort dingen te voorkomen en om de dreiging van ernstige ziekten af te weren) De nationale actie omvat de verkoop van zoge naamde „melkbonnen" aan het publiek, en de opbrengst van deze bonnen is bestemd om hongerlijdende kinde ren in de ontwikkelings landen van melk te voorzien. Deze drie jongedames hebben zichzelf „de das omgedaan" en wel iu zeer letterlijke zin. De „cravatte", in «Ie derti ger jaren ook een ntode- snufje voor de vrouw, is teruggekeerd in de mode. ni.->ar dient wel gereser veerd te blijven voor haar die zo'n das met de nodige nonchalance en durf kan dragen. Eu dat laatste is het moderne jongemeisje wel toever trouwdOverigens zijn de drie modellen van de ze modetekening geheel verschillend. Twee van de pakjes zijn tweedelig, het één met een gladde rok, het andere met een plooirok. Het derde jurk je heeft een boothals met liggende kraag, korte kokermouwen en een ta melijk wijde rok die door :?/T X rnsa een smal ceintuurtje bij een wordt gehouden. Terylene of een katoenen stofje met wollen binnen, kant zijn voor deze jongemeisjeskfeding de meest praktische materi alen. Mógelijk heeft U. bij het lezen van deze regelen, uw zuurverdiende vakantie al achter de rug, en staat U met spijtig gezicht achter de vitrages naar elke streep zon over uw vensterbank te kijken. Want wat, zo vraagt U zich tereent af. heeft U na een jaar van drukte en deining nu feitelijk aan dié reikhal zend verbeide vrije dagen gehad? Wat bezielt een mens eigenlijk om zich vrijwillig in zoveel zelfgekozen narigheid te storten, alleen om de magere reden dat ledereen er toch nodig eens uit moet? Ik kan U verzekeren, al hebt U daar achteraf niet veel meer aan, dat ik met 'n warm hart al dat {lapper opge wekte vakantiegedoe achter mijn raam heb gadegeslagen, en van harte met al die zwaar beproefde huis moeders meegeleefd. De hele familie heeft geestdriftig plannen gemaakt, en argeloos op zijn minst paradijzen in de wil dernis verwacht. Zij hebben de bezwa ren, zo zij die al beliefden te zien, luchthartig weggeguifd, en de attrac ties breed uitgemeten. Er is immers ter wereld niets zaligers le bedenken dan de huisdeur achter je dicht te trekken en proefondervin delijk het eerste hoofdstuk van je oude geschiedenisboekje te gaan bele ven. Want rk maak me sterk dat daarmee heel die vreemde onrust begonnen is. Die ouwe Batavieren waren stellig uitgekookte jongens, die wisten hoe zij het leven op zijn plezierigst moes ten inrichten. Zij sloegen, man geworden, een bees- tevel om en staken dat ergens vast met een doorn. Zij bonden hun haar stevig boven op hun hoofd', vast en lieten het verder lustig groeien, fabri ceerden zonder hamer of nijptang een pijl en boog, een speer of een bijl en trokken het bos in om op heerlijk gevaarlijk gedierte te jagen. Waren zij wat /poezelig geworden door dat bedrijf, dan sprongen zij onbekommerd te water, en als 't regende scholen zij hoogstens onder een van Wodans eiken. Gingen zij met een of ander dood beest einde lijk huistoe. dan braken zij zich het hoofd niet over voeten vegen of han denwassen. maar roosterden hun buit boven een houtvuur en kropen einde lijk slaperig hun hut binnen. Maar wat let ons om eei in het jaar opnieuw voor Bataviertje te spelen, en lak te hebben aan al het moois dat men ons nadien heeft opgedrongen? Zo, en niet anders gelooft U mij, heeft al wat jongen is zitten luis teren op school, en wij moeten toegeven dat zij het consequent in praktijk brengen. Zij draven weer prinsheerlijk rond in een minimum aan kledij, zo groezelig err ongekamd als maar mogelijk is. zij vissen en zwemmen en jagen en heffen een ijse- lijk krijgsgehuil aan. zij kokkerellen boven een takkenvuurtje en eten het liefst met hun handen, om 'avonds on bekommerd een of ander hoi binnen te kruipen en zich in dekens te rollen. Maar wij, de kleine meisjes van wel eer, hebben diezelfde attracties van meet af aan met veel nuchterder ogen bekeken. En. hoe luchtig de meester, zelf een man. ook over allerlei prak tische bijzaken heengleed, onfeilbaar begrepen dat hier iets niet klopte. Dat er. zelfs in de oerbossen van tweeduizend jaar geleden, niets van zelf ging. en mevrouw de Bataviersc de stippeltjes in het geschiedenisboek wel zal hebben ingevuld. Dat zij weer thuis kon zitten om het vuur aan te houden, hout te sprokkelen, de vloer te vegen, de beestevellen schoon te schrappen, de schrammen en blutsen te verbinden, op het kleine grut te passen, het bier te brouwen en zelfs de potten en pannen te fabriceren. Daar was zij de hele dag ook weer mooi mee en als zij dan net wat onder haar eik zat uit tc blazen kwam het manvolk brullend van plezier met een nieuwe os aanslepen en begon het lieve leven van voren af aan. r s er. vraagt U zich stellig af, wel zo heel veel veranderd? Hebben de heren Batavieren nog altijd niet de tijd van hun leven, als zij eens pet- jaar dolgelukkig aan het verwilderen slaan, terwijl moeder de vrouw moet zien dat zij nog iets van de bescha ving redt en een zekere mate van or de en regel bij eten. drinken, wassen en slapen handhaaft? En als het daarbij nog met bakken van de hemel giet, "zegent moeder, die ook nog het onbewogen goedgehu meurd middelpunt van al dat rumoer moet zijn, de dag dat zij de sleutel weer in de huisdeur steekt en de voet over drempel der beschaving zet.... Maar wat. zo vraagt zij in stilte, heeft zij nu eigenlijk aan die zo genaamde vrije dagen gehad? Vrijwel niets het zij direct toege geven. Zij houdt echter één troost over, die zij naarstig in praktijk moet brengen nadien: haar tijd komt ook, zij het wat later. Als de mooie septemberdagen aanbre ken, de kudde weer in het gareel loopt en het huis urenlang leeg, stil en op geruimd is dan kan zij eindelijk van haar vrijheid genieten, méér dan de slovende Batavierenmoeder, Want kwam die ooit toe aan een lig stoel in de tuin, een paar hoofdstuk ken uit een mooi boek, een radiocon cert of een wandeling door een na zomers park? SASKIA. Is appelmoes een groente, dat wil zeggen: kan appelmoes bij de maaltijd de groente volledig vervangen? Waarschijnlijk denken vele huismoeders dat dit wel het geval is. het voorlichtingsbureau voor de voe ding echter wijst erop dat appelmoes dc groente niét kan vervangen- Dit ter waar schuwing voor die vrouwen, die in dit appelrijke jaar wellicht in de verleiding zouden komen, dit snel-klaar gerecht een of meermalen per weck als groente te la ten dienen....,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17