De radio heeft een geheel eigen taak Nieuws voor minnaars van modem comfort! SCHONE PRINSES EN LOUCHE MINISTER IN ATLANTIS ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 PROVINCIALE ZEEUWSS COURANT Esso introduceert campagne ter financiering van de installatie DIRECTE AANSCHAF, GESPREIDE BETALING Ook u kunt nu een olie- stook-installatie aanschaf fen, zonder dat de kosten meteen moeten worden betaald. Esso Nederland maakt u de financiering bijzonder gemakkelijk door een nieuw systeem van gespreidebctaling over maximaal vijf jaar. Maak gebruik van deze moge lijkheid; geniet nu reeds de luxe van een comfortabel verwarmde woning. OMBOUW, NIEUWBOUW Het attractieve financierings plan biedt tal van mogelijk heden. Heeft u al centrale verwarming, maar nog geen oliestook? De kosten voor overschakeling op de ideale oliestook-venvarming kunt u over verscheidene jaren ver delen. Beschikt u nog niet over centrale verwarming De totale aanlegkosten van pro pere, gemakkelijke en com fortabele centrale oliestook worden voor u gefinancierd! GENIET NU REEDS VAN DE LUXE VAN MORGEN VUL DE COUPON VANDAAG NOG IN! UITVOERIGE GEGEVENS LIGGEN VOOR U KLAAR Wilt u meer welen over deze unieke regeling? Zend dan omgaand de coupon in en u ontvangt - gratis en vrijblijvend - de brochures „Modern Comfort" en „Centrale-Oliestook Campagne". Hierin treft u alle bijzonderheden aan over de aanleg van een oliestook- ïnstallatie (of ombouw van een bestaande centrale verwarming) en de financicringsmogelijkheden. COUPON AD 1 Zend mij omgaand uw brochures „Modern Comfort" en „Centrale-Oliestook Campagne". Naam Adres Plaats Verstuur deze coupon in een open enveloppe, gefrankeerd met een postzegel van 4 cent, aan ESSO NEDERLAND N.V.. POSTBUS 110, DEN HAAG. Fris en gezond verder leven „Radio is een kapotte televi sie". Deze korte maar krach tige uitdrukking stamt van Wim Kan. Maar lieeft liïj ge lijk? Wie zijn oor te luisteren legt bij de medewerkers van de geluidsomroep, kan soms bittere woorden horen over de televisie. Vroeger waren radiomensen legendarische fi guren, maar hun populariteit, (zo die nog bestaat) wordt verre overvleugeld door die van hun televisiecollega's. Het gevaar bestaat dat zich bij de geluidsradio-omroep een mentaliteit ontwikkelt van „waarom zouden we ons best nog doen, iedereen kijkt naar de t.v. en het is toch allemaal boter aan de galg „gesmeerd". Bij sommige omroepen lioudt men met zijn radio programmering uitdrukke lijk rekening met de uitzend tijden van de t.v„ waaruit blijkt dat men de t.v. voor een onverslaanbare concur rent van de radio houdt. Natuurlijk speelt dit probleem een rol in alle landen waar televisie en geluidsradio naast elkaar werken, ïn het literair supplement van het Engelse blad ..The Times" heeft men onlangs uitgebreid aandacht aan de taak van de geluidsradio besteed. Heeft de geluidsradio zijn taak vervuld, zoals de stomme film had afgedaan toen de geluidsfilm zijn triomf begon? De geluidsfilm betekende een wezenlijke verbete ring. Wat de stomme film met kunst en vliegwerk duidelijk moest trachten te maken kon nu met de natuurgetrouwe mogelijkheden van de geluidsband gebeuren. Men zou zich de vraag kunnen stel len of op deze manier televisie de natuurlijke opvolger van radio is. Men kan niet ontkennen, dat de geluidsradio soms in moeilijkhe den komt om een omschrijving te geven van een bepaalde omgeving of om gevoelens tot uitdrukking te brengen, die door de gezichtsuit drukking van de acteur, door een gebaar, door een bepaalde manier van lopen zonder meer duidelijk zouden zijn. Men^zou dus de ge luidsradio met de postkoets en de pianola naar het museum kunnen verwijzen. Kosten lager Er zijn echter alleen al zuiver praktische en economische over wegingen om zulks niet te doen. De kosten van welk radioprogram ma ook zijn veel lager dan bij de televisie. Dit betekent dat de ge luidsradio in alle zaken, die zij even goed of misschien nog he ter als de televisie kan behande len, de voorkeur verdient. Bij vele interviews, reportages en discus sies blijkt de zichtbare voorstelling niet ter zake en overbodig: zij schaadt weliswaar niet maar zij draagt ook weinig of niets bij aan hetgeen men wil overdragen. Er zijn zelfs vele commentatoren en politici die met een zekere heim wee aan de relatieve veiligheid van de geluidsradio terugdenken. Con certen en muzikale amusements uitzendingen passen uiteraard be ter bij de radio dan op het beeld scherm, waar het rijden en zwen ken der camera's slechts aflei dend werken zonder dat ook maar iets wordt bijgedragen tot beter begrip voor deze toch in de eerste plaats voor het oor bestemde wer ken. Bij educatieve programma's liggen zowel voor t.v. als radio specifieke taken. Een voordracht over beeldende kunst kan aanzien lijk winnen als men er plaatjes bij kan laten zien. een filosofische ver handeling of een politiek commen taar daarentegen heeft slechts te lijden onder cfe vaak statische ma nier waarop de camera's bij dit soort uitzendingen wel moeten worden behandeld. T heater-repertoire En tenslotte kan de geluidsomroep veel beter dan de televisie de waar devolle taak vervullen om een na tionaal theater-repertoire op te bouwen. Want nog afgezien van allerlei artistieke argumenten zou den alleen al de produktiekosten van bijvoorbeeld het gehele oeuvre van Ibsen of Shavv ruïneus en dus onuitvoerbaar zijn voor een tele visie-omroep. 'Wat dit betreft heeft de B.B.C.-radio zijn taak al ge zien, want hij heeft- voor het ko mende seffcoen een wekelijkse se rie op zijn programma staan van klassieke Britse werken. Al deze mogelijkheden van de geluidsom roep bewijzen zijn bestaansrecht en het is een gunstig teken dat ze zo voor de band liggen. Eigen kunstvorm Dit alles staat echter nog buiten het onloochenbare recht, dat de ge luidsomroep heeft om als schep- Eer van een eigen, onafhankelijke unstvorm op te treden, een kunst vorm die de volle aandacht ver dient van de scheppende en uitvoe rende kunstenaars. Een kunstvorm ook, die een eigen bijdrage kan leveren tot het geestelijke leven, Zaterdagavond -presenteert de N.C.R.V.-televisie „Flamenco's de Santa Maria", een programma van de Spaanse dansgroep Ma-, riemma, onder regie van Rob Ma- riouio Smit. Op de foto zien we de dansers tijdens een Flamenco: Paco de Ronda, Mariemma (met kam in het haar) en Conchita Fernandez. Nachtconcert Thelonious Monk over de radio De bewonderaars van de jazzmu sicus Thelonious Monk, die niet naar het nachtconcert op 15 april j 1. in het Amsterdamse Concert gebouw zijn geweest, kunnen dit concert op woensdag 16 augustus beluisteren over de radio, 's Avonds van tien over elf tot vijf over half twaalf zendt de VARA de opnamen uit, die tijdens het concert zijn gemaakt. omdat hij gebieden van het men selijk zijn kan benaderen die voor alle andere kunstmiddelen zijn af gesloten. Als men onpartijdig alle mogelijkheden van de televisie overziet dan blijft er veel over, dat alleen door middel van het hoor spel, het klankbeeld, het stemmen- spel of hoe men dit ook noemen wilt valt te verwezenlijken. En zelfs beter te verwezenlijken dan met welke andere manier van dra matische vormgeving ook. En als wij, zo zegt de Times, spre ken van een eigen hoorspelkunst, dan moeten, onmiddellijk de namen van dichters en schrijvers als Dy lan Thomas, Samuel Beckett, Louis Mac-Neice, Giles Cooper en Henry Reed worden genoemd. Zij zijn de mensen die de speciale ei sen van de geluidsomroep begrij pen. Zolang deze schrijvers de radio ernstig nemen, met hem mee groeien zoals de radio door lien groeit, mag- men zonder ai te op timistisch te zijn aannemen dat de radio fris en gezond verder zal le ven. Zeker als de sensationele geestdrift waarmee de televisie nog steeds wordt gehuldigd, af zwakt, wat slechts een kwestie van tijd is. De luisteaarsschare zal on- twijfeld afnemen, maar juist daar door kan de geluidsomroep in zijn programma's veeleisender en kies keuriger worden, kunstzinnige ex perimenten bevorderen en tegelij kertijd voor het eervolle dagelijks brood des amusements zorgen. RADIOEN T.V.-RUBRIEK 3{ oren, 31CH en.... sclmjven VMDMG Jazzconcours Loosdrecht zondag op televisie Voor de vierde keer wqrdt dit jaar in het watersportcentrum Loosdrecht een jazzconcours ge houden. Tussen 2 juli en 13 au gustus hebben niet minder dan 35 orkesten al of niet wellui dend strijd geleverd. Die strijd zal aanstaande zondag beslist worden. Dan spelen de drie beste orkesten nieuwe stijl en de drie beste oude stijl in de eindronde. Daarna van vijf voor half tien tot tien uur komen de twee beste orkesten uit iedere groep voor de VARA-t.v. De zes orkes ten, die in de eindronde spelen zijn: het trio Rein de Graaff uit Veendam, het trio Louis van Dijk uit Amsterdam, het trio Jan Bath en Mia Nicola uit Rotterdam, het trio Carl Schulze uit Amsterdam, Rob Hoeke Boogie Woogie Kwar tet uit Heemstede en The River Town Dixieland Jazz-Band uit Deventer. T elevisie De N.C.R.V. begint 0111 tien voor half negen met een beproefd suc cesstuk „Vader weet het beter". De stemming wordt er om vijf voor negen ingehouden met een programma van zang en muziek uit verschillende Europese landen en moet en hoogtepunt bereiken in „De K van Kaart", een pro gramma rond Hans Kaart, dat overigens al twee keer op liet laatste nippertje wegens ziekte van deze acteur-zanger moest worden uitgesteld. Tenslotte om tien voor tien het tweede deel van een op telerecording vastgelegd studio-optreden van Mariemma en haar ensemble, die deze keer flamencos zullen dansen. De Vlaamse televisie levert om half negen het vierde deel af in de serie „Het is altijd voor Den nis". Om vijf voor negen een te lerecording van het K.R.O.-pro gramma „Piste", om vijf over half tien een filmreportage over Finland. Radio Do K.R.O. Iaat; 0111 hall vijl viool werkjes van Frits Kreisler horen, te spelen door Bronislaw Gïmpel met het Pro Musïca-orkest te Stuttgart. Om zes uur operette- melodieën en 0111 vijf voor half acht een om-en-om-programma van The Allisons en liet Oscar Peterson Trio. Om elf uur ten slotte concerteert het Radioka- merorkest o.l.v. Maurits van den Ber Over de andere zender laat de VARA om vijf over acht 's avonds de Marinierskapel o.l.v. H. C. van Lijnschoten optreden. MORGEN T elevisie Gé Gouwswaard heeft met zijn VARA-radioprogramma „Hoogge ëerd publiek" in de afgeiopen ja ren veel succes. Hierin haalt hij populaire figuren uit het lichte en klassieke genre uit vroeger jaren voor de microfoon, opdat hun glo rie zal herleven. Vanavond is deze rubriek overgeplant naar de tele visie onder de titel „Zo de oude zongenU kunt kijken en luisteren naar Cato Culp, Albert de Booy en Paul Collin. Als eigen tijdse tegenhangers fungeren Greetje Kanffeld, Adèle Rloemen- daal en Jan van der Most. Deze uitzending begint om kwart over acht. In de afgelopen we leen heeft zich weer in Loosdrecht het jazz concours afgespeeld waaraan 35 jazz-ensembles in de oude en nieu we stijl hebben meegewerkt. Om vijf minuten voor half tien kunnen we enkele orkesten zien en horen. De Vlaamse t.v. zendt om half 8 een aflevering uit van de serie „Vader weet het beter" en komt na het nieuws, om half negen, met het amusementsprogramma „Zeg hé, spaar je mee?", waaraan deze keer o.a. Juliette Greco meewerkt. Om kwart voor tien de sportru. briek en om vijf over tien een nieuwe aflevering in de filmserie „Tussen licht en schaduw". Radio In het pi'ogramma van Hilversum I wordt om half tien 's avonds via de KRO het tweede deel uitge zonden van de hoorspelscrie „De kleine Johannes" naar het gelijk namige boek van Frederik van Eeden. Over de andere zender wordt 0111 tien minuten voor half drie 's mid dags door de AVRO een opname ten gehore gebracht van „Die Walkure" van Wagner. Deze op namen zijn gemaakt op 27 juli tij dens de Bayreuher Festspielen. Het tweede en derde bedrijf van deze opera wordt donderdag uit gezonden. 's Avonds om vijf voor negen kan men luisteren naar een show rond de Amerikaanse balladezanger Harry Belafonte, die wordt bijge staan door topartiesten uit de Scandinavische show-business, Alice Babs, Svend Asmussen, Ul- rik Neumann en The Swe-danes. Deze uitzending duurt tot tien uur. 'Advertentie) De negentigjarige Joseph Morris tn Los_ Angeles, die vorige maand wegens bedelarij werd gearresteerd en naar het FILMS IN ZEELAND „Winden waaien om de rotsen" in drie theaters Volgens de overleveringen moet er duizenden jaren geleden in de Atlantische Oceaan een wereld rijk gelegen hebben, dat de naam „Atlantis" droeg, en dat later geheel is verdwenen. In dit al of niet fictieve rijk speelt de film „Slavenopstand in Atlantis", die deze week in Luxor (Vhssingen) wordt ver toond. Hoofdpersonen in dit verhaal zijn een jonge Griek en de dochter van koning Kronas van Atlantis, de uitermate scho ne Prinses Antillia. Het gaat hier dus om de verfilming van het tweede deel uit Trygve Gul- branssen's trilogie „Het geslacht Björndal": De sfeer is dezelfde als in de eerste film. Tegen de achter grond van het machtige Scandina vische landschap speelt de familie geschiedenis van stoere Scandina- viërs, die zich de kaas niet van het brood laten eten. Hoewel hun uiter lijk onbewogen blijft, worden hun harten verscheurd door gevoelens van velerlei aard. Ook in „Winden waaien om de rotsen" worden- de hoofdrollen gespeeld door Maj-Britt Nilsson en Joachim Hansen. Electro (Middelburg) is de plaats, daar de teenagers zich kunnen ver meien met Conn.v Froboess. Daar draait „Echt iets voor Conny", waar in mejuffrouw Froboess, zoals ge woonlijk enkele schlagers ten beste geeft. De vijftienjarige Hayley Mills, één van de jongste filmsterretjes in En geland, en de 73-jarige Franse vete raan Maurice Chevalier gaan hand in hand over het terrein van de Brit se Pinewood studio's. Zij spelen in een nieuive film van Walt Disney, „De schipbreukelingen", gebaseerd op het bekende verhaal van Jules Verne. Chevalier speelt de rol van de Franse professor Jacques Paga- nél, die Hayley helpt haar vader, de zeekapitein, te zoeken ergens bij de zevenendertigste breedtegraad. Hay ley ts een dochter van de acteur John Mills. Italiaanse deelneming aan filmfestival van Venetië In de Italiaanse filmwereld is een strijd gaande over de vraag, welke films zullen worden aangemeld voor de officiële deelneming aan het In ternationale Filmfestival te Venetië dat van 20 augustus tot 3 september voor de tweeëntwintgste keer in het Lïdo zal worden gehouden. Verschillende Italiaanse filmprodu centen hebben films gereed of in het laatste stadium van produlttie, die zii graag voor vertoning in Ve netië in aanmerking zouden zien ko men. Renato Castellani heeft de film „II brigante" gereed. Dino de Laurentiis brengt twee kandidaten uit: „Het laatste oordeel", geregis seerd door Vittoria de Sica en „De beste der vijanden" onder regie van Guy Hamilton. In aanmerking ko men voorts Roberto Rossellini's „Va- nina Vanini" en twee films van Vi des: „Un giorno da leoni" en „Sal- vatore Giuliano". Eveneens liggen twee films van debuterende regis seurs gereed voor het festival, na melijk „Accattone" van de schrijver Pier Paolo Pasolini en „Tiro al Pic- cione" van Giuliano Montaldo. Bo vendien komt nog een film beschik baar, waarvan thans de titel nog niet vaststaat. In het programma van het Venetl- aanse Filmfestival zullen dit jaar twee of ten hoogste drie films van Italiaanse makelij kunnen "worden opgenomen. De festivalleiding is na melijk voornemens om streng de hand te houden aan een beoerking van de Italiaanse inzending. Het vo rige jaar stond de leiding van het Filmfestival te Venetië aan scherpe kritiek bloot wegens de toelating van vier Italiaanse films, terwijl uit andere landen slechts twee. films tot het festival werden toegelaten. qJyi MO kmd mém 5jtuvt-ejetuX&i cwZtafe ofoutotrk CONNY FROBOESS De jonge Griek Demetrius vist op een goede dag de prinses op van een vlot, waarmee ze hulpeloos ronddrijft op de Middellandse Zee. De fraaie koningsdochter wordt snel verliefd op de niet minder knappe Griek en ze haalt hem er toe over haar te rug te brengen naar haar vader in het verre Atlantis. Demetrius stemt toe. maar als zij hun doel bereikt hebben, begint het gesmijt in de gla zen. De Griekse minnaar wordt gedegra deerd tot slaaf door een bijzonder louche eerste minister. Deze minis ter blijkt echter een uiterst modern man, want hij wil de gehele wereld veroveren en daarom laat hij een alles vernietigend kristal vervaardi gen (de atoombom kende hij niet). Maar het loopt heel anders dan de moderne louche eerste minister had verwacht,'want op een kwade dag treedt de vulkaan in werking. Het gehele rijk, compleet met boosdoe- ters. slaven en al, wordt bedolven •nder de lava. Voor de beide geile en loopt het echter goed af, want het nippertje weet de Griek de •inses te redden. Dit weekeinde waaien de winden 0111 de bioscooprotsen van Grand (Goes), Alhambra (Vlissingen) en City (Middelburg). In deze theaters draait „Winden waaien om de rotsen", het vervolg op „En eeuwig zingen de bossen", de film die de afgelopen week in enkele Zeeuwse theaters te zien was. ziekenhuis werd gebracht, blijkt na zijn dood een fortuin van minstens 50.000 dol lar te hebben nagelaten, in geld, aandelen en obligaties die bij banken waren re- deponeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 15