Verzot op Thoolse bot AFGELASTE vergadering L.B.A. Zuid I Zeelands ioerisiische iroeven: VERKIEZING GODS EN HET KERKELIJK DENKEN NIEUW VOORSTEL STICHTING SPORTBELANGEN GOES Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 JHI!llllllllllllllllllll[||||||||||||l!lllllllllllllllllllllllll!lllllllllll||||||||ltl||]|||||j|||||||||HIII!|||||||!lllllllll||||||||H g p\E THOOLSE BOT? Lekker is ie formidabel. In bet voór- 31 *-/ seizoen wordt-ie veel gevangen en september-november die tijd. Maart, april, mei is het beste seizoen. Tegen de win ter ook. De lente en de herfst zogezeid hé. Hier aan de Een dracht is het dan voornamelijk bot en pladijsjes. Paling van gen we ook graag. Een gepen in 't seizoen. Maar die kun je alleen vinden op Stavenisse. Misschien wel op Sint-Annaland en Gorishoek. Maar 't liefste gaan we met paling naar huis. Dat is natuurlijk wel het lekkerste. Krabbendijke en Yerse- ke, die kanten gaan we ook wel uit, naar gelang de wind staat. Soms ook wel eens op de Westerschelde, maar die vis is niet zo goed. Verschil van zuiverheid. Het water is op de Wester schelde meer verontreinigd dan hier". Dat komt allemaal uit de mond van de heer Constant Meys uit het Belgische Ekeren, als hij aan de Thoolse Eendracht voor de zoveelste maal zijn werphengel met een formidabele zwaai op scherp heeft gezet. Een man die het kan weten: twee, soms drie maal in de week komt hij uit het bij Antwerpen gelegen Ekeren op de bromfiets naar Tholen om te vissen, zoals zoveel van zijn (andgenoten doen. Ditmaal is, hij met de auto ge komen, met een bevriende sportvisser en de beide echt genotes, die achter een grote paraplu de verrichtingen van de beide heren met bewonde renswaardig geduld volgen. Ze zitten er met de wijsheid van vrouwen, die al in een grijs ver leden ontdekt hebben, dat mannen i altijd een beetje kinderen blijven, i Haar volgzaamheid is niet berus tend, maar begrijpend, i Ze hebben begrip voor de zaak van haar echtgenoten en vooral voor de Thoolse zaak. Want intussen heeft visser nummer twee, Mau- I rice van den Elsken uit Berchem onthuld: „We zijn wel een beetje verzot om hier te vissen. Want we I komen er voor uit Duitsland. We I zaten daar gisteren aan de Ruhr. Maar we zijn toch maar weer naar Tholen gegaan. Ach dat kan, we zitten toch in de verlofperiode". I Vakantie dus. Twee Belgische heren, die hun dames een vakantietrip per automobiel door Duitsland i hebben aangeboden. Hier en daar j een beetje vissen natuurlijk, zoals I aan de Ruhr op forellen. Dan zeg- gen ze plotseling: „Op Tholen is 1 het toch plezanter" en dan moeten de dames mee, allemaal vanwège het „stekkie". i Van den Elsken probeert zich nog i wat te verontschuldigen: ,,'t Is door m'n vriend. Zonder hem vis sen doe ik niet. Zie je, ik vat de visserij op als een tijdverdrijf, 't Komt eigenlijk omdat ik een erfe nis heb gedaan van m'n grootva der uit Mechelen. Ik heb toen de stokken gekregen enzovoorts hé. Zo gaan we nu geregeld op jacht, naar gelang we moeten werken of niet. Dan zijn we dus samen weg". Samen naar Tholen, maar het zit deze dag niet mee. Om elf uur is er voor het eerst inge legd en 's middags rond drie uur nog niets gevangen. „De krabben zijn nu te kwaad", licht de heer Meys toe, „ze zijn aanhoudend met het aas weg". Massa's wier halen de beide Bel gen uit de Eendracht en zo, met een tros wier aan de lijn, willen ze op de foto. ,,'t Lijkt net een vis in de krant", vinden ze, maar ln verband met afgelaste bui tengewone districtsvergadering der K.N.V.B. district Zuid I gaat de ver gadering van de landelijke bonds- amateurs Zuid I te Breda op heden, zaterdag 12 augustus eveneens NIET DOOR. Het bestuur L.B.A. Zuid I CONSTANT MEYS: Ruhr verlaten (Foto P.Z.C.) 8) Tholen, hengelsportgebied dan wordt het de dames te erg. „Neen, geen leugens in de krant hé" wordt vanaf de dijk gesom meerd: ook het begrijpen kent be grenzingen. Een trip door Duits land afbreken om, zoals de heren minstens tweemaal per week doen, op Tholen te gaan vissen is tot daar aan toe. Maar geen mis leidende foto's. „Ge vangt niets en dan kunt g" ook met niets op de foto". Misschien hadden de dames wel heimelijk zo haar plezier. Of- schoon ze als commentaar op het afbuigen naar Tholen ga ven: „Ach, 't is hier goed. Ge kunt kreukels rapen of krabben of een wandelingske maken. Daarstraks zijn we nog het dorp in geweest". Daarmee werd Oud-Vossemeer be doeld. Gisteren nog in Sauerland bij een bergstroompje, vandaag in Oud-Vossemeer aan de Eendracht. „We zijn er zo verzot op" zeggen de heren dan al sinds 1957. Vanwaar die liefde voor Tholen en de Thoolse bot? „Ach, ge hoort het zeggen hé..." Men hoort het veel Belgen zeg gen. Van Gorishoek tot Stave nisse en langs de Krabbekreek en de Eendracht zitten ze niet hun werphengels. Verzot op Thoolse bot m DAMES MEYS EN VAN DER ELSKEN geen zeewier f§ (Foto P.Z.C.) p Middelbaar tuinbouwonderwijs nu ook in Zeeland Zoals gemeld zal met ingang van september a.s. een middelbare tuin- bouwopleiding aan de Rijks Middel bare Landbouwschool te Goes worden ingesteld. Deze opleiding is bestemd voor hen, die later werkzaam zullen zijn in het tuinbouwbedrijf en zich op breder vlak willen bekwamen, dan tot heden in Zeeland mogelijk was. Vereiste vooropleiding is: diploma la gere land- of tuinbouwschool óf be vorderd tot 4e klas ulo óf bevorderd tot 3e klas h.b.s. of lyceum. Voorts is praktische kennis van het land- of tuinbouwbedrijf gewenst. De eerste klas geeft hetzelfde pro gramma als dat van de middelbare landbouwschool, met dien verstande dat iets meer tuinbouwlessen in het programma zijn opgenomen. Na de overgang naar de 2e klas wordt dan een splitsing gemaakt in een landbouw- en een tumbouwrich- ting. De landbouwopleiding, zoals deze tot heden aan de school bestaat, blijft derhalve onveranderd. In de tweede klas tuïnbouwrlchtlng wordt dan een volledig tuinbouw- programma afgewerkt. Na het met gunstig gevolg afleggen van het eindexamen wordt men in het bezit gesteld van het diploma ener middelbare tuinbouwopleiding, welke meer mogelijkheden biedt. OP 26 SEPTEMBER A.S. Najaarsvergadering van Zuivelbond in Middelburg De algemene najaarsvergadering van de Koninklijke Nederlandse Zuivel bond (F.N.Z.) zal op 26 september te Middelburg worden gehouden. Het programma vermeldt de behandeling van actuele zuivelproblemen. Aan de F.N.Z.-vergadering is een centrale kaaskeuring verbonden. Voor de dag na de vergadering staan een aantal excursies op het programma. Personenauto tegen reclamezuil Het was waarschijnlijk ten gevolge van het slechte wegdek, dat een klei ne personenauto donderdagavond op de weg tussen Oostburg en Water landkerkje begon te slippen. Door dat de bestuurder de macht over het stuur verloor, botste de auto tegen een betonnen reclamezuil op en werd vrijwel geheel vernield. De inzitten den, twee jongelieden uit Axel. wer den licht gewond. Aanvaring voor de haven van Wemeldinge Voor de havenmonding van Wemel dinge heeft zich donderdagmiddag een botsing voorgedaan tussen het motortankschip Purfina 29 en het motorschip Telegraaf V. De 400 tons Telegraaf V was op weg van Rotterdam naar Antwerpen en lag te wachten op binnenvaren, toen de 245 tons tanker Purfina 29 met gasolie geladen, bij het verlaten van de Wemeldingse haven er op voer. Dit schip was op weg van België naar 's-Hertogenbosch. De Purfina 29 kreeg een lek in de machinekamer en de Telegraaf een flinke scheur in de voorsteven. Nadat de schade voorlopig hersteld was, hebben de schepen hun weg vervolgd. (Slot van pag. 3) menselijk verstand ondoorgrondelijk. „De diepste van deze waarheid kun nen wij slechts doorgronden in het geloof; het geheimenis van de uit verkiezing kunnen wij slechts ver staan als wij leven in de gemeen schap met Christus". Het logisch redenerend verstand is voortdurend bezig geweest met de vraag hoe nu de verhouding is tus sen het vrijmachtig handelen van God en de verantwoordelijkheid van de mens. Hoe zit het nu, bewerken wij mensen onze eigen behoudenis of is het God alleen die dit doet? (Phil. 2 12). Het verstandelijk redeneren raakt hier vast. Het doet tekort óf aan Gods vrijmachtige genade óf aan de verantwoordelijkheid van ons mensen. „We zullen beide moeten vasthouden, hoe onlogisch dit ook moge zijn. „Deze spanningsvolle tweeëenheid wordt slechts daar verstaan en aan vaard, waar de mens in een levend geloof bij het geheimenis van Gods verkiezend handelen wordt betrok ken". De kerk heeft door alle eeuwen heen in haar lofzang niet gezongen van hetgeen wij mensen hebben ge daan of kunnen doen, maar alleen van Gods vrije gunst, waarin wij ons betrokken mogen weten. „Gij toch, Gij zijt hun roem, de kracht van hun ne kracht. Uw vrije, gunst wordt d'ere toegebracht". (Ps. 89 8). Wie het woord „gunst" of „genade" door grondt. belijdt daarmee de verkiezing Gods. Zijn trouw is het, waar het op aan komt. Wie tot het geloof in Christus komt en daaruit leeft, zal nooit zichzelf prijzen, maar God alleen. Vanuit zijn eeuwigheid draagt en leidt Hij dit ons tijdelijk bestaan. „In de uitver kiezing belijden wij dat de eeuwige God in Zijn genade ons kleine leven grijpt en draagt". In DE Uitverkoor- ne, Christus Jezus, heeft God zich tot ons gewendt. In Hem mag een gelovige zich verkoren weten. Gods genadige toewending in Chris tus werkt niet altijd geloof, maar kan ook met ongeloof worden beant woord. De vraag komt dan op hoe dit mogelijk is. „Hier ligt een logi sche redenering voor de hand: als het geloof een werk van Gods Geest is en uit de eeuwigheid stamt, dan moet ook het ongeloof ten diepste worden toegeschreven aan een eeu wig voornemen van God om aan be paalde mensen het geloof te onthou den". „Het is opvallend, dat de V.V.V.-P.Z.C.-wandeltocht Reeds vele inschrijvingen H Voor de V.V.V.-P.Z.C.-wandel- §f tocht welke zaterdag 2 sep- s tember in Goes van start gaat, heben zich nu reeds vele wan- 1 delsportliefhebbers gemeld. §1 Om vergissingen te voorkomen - zij er nog eens op gewezen, dat nien naar believen kan deelnemen aan de tochten over s 5. 10, 15 en 25 km. Voor de jongeren moeten ech- ter enkele restricties worden e H gemaakt. Voor het parkoers I over 5 km moet men minstens 1 I| zes jaar zijn, voor de tocht over'10 km minstens 10 jaar, voor de 15 km minstens 12 en voor de 25 km minstens 14 H jaar. Inmiddels is ook bekend, dat de start voor hotel „De Ko- s renbeurs" in Goes zal zijn. Daar zal op de dag zelf ook nog gelegenheid zijn tot in- schrijving. Dan zal de door ons blad beschikbaar gestelde re- ij ductiebon van 0,50 echter e niet meer geldig zijn. I De kleedgelegenheid enzovoort 1 zal dit jaar in „De Prins van i Oranje" zijn, welke voor dit doel geheel gratis ter^beschik- king werd gesteld. H Ook de prijsuitreiking ge- s schiedt in „De Prins van Oran- llllllillllllllllllllllllllllllllilllllllll!^^ GEWIJZIGDE STATUTEN Algemeen bestuur van ten hoogste 35 leden B. en w. van Goes hebben de raad van deze gemeente een nieuw voor stel tot oprichting van een „Stich ting Sportbelangen Goes" doen toe komen. Een reeds eerder gedaan voorstel van het college had in de laatste vergadering niet de goedkeu ring van de raad kunnen wegdragen, omdat de ontwerp statuten niet vol doende waarborg voor de gemeente zouden bieden. Naar aanleiding hier van hebben b. en w., zoals in het nieuwe voorstel wordt gemeld, be sprekingen gevoerd met de raads commissie voor onderwijs, hetgeen resulteerde in een tweetal concept- raadsbesluiten. Te weten: een ontwerp-besluit tot het oprichten van een „Stichting Sportbelangen Goes" en een ont werp-besluit tot het vaststellen van een algemene regeling voor het be heer en de exploitatie van de sport terreinen, speelvelden, zweminrich tingen en andere voor sportbeoefe ning bestemde inrichtingen. In het ontwerp-besluit tot oprichting 'van de „Stichting Sportbelangen Goes" zijn tevens de gewijzigde sta tuten voor deze stichting uitvoerig opgenomen. De werkzaamheden van de stichting staan hierin als volgt omschreven: het propageren van een juiste sport beoefening, bevorderen van een me dische sportkeuring, verhogen van het organisatorisch paedagogisch peil en het stimuleren van de school sport. Verder zal de stichting b. en w. van Goes van advies dienen over sportaangelegenheden en kan de stieh ting bij raadsbesluit het beheer en de exploitatie van de verschillende sportaccommodaties worden opge dragen. Het bestuur van de stichting wordt in de ontwerp-statuten als volgt gedacht: een algemeen be stuur van ten hoogste 35 leden en een dagelijks bestuur van ten minste 7 leden. In het algemeen bestuur zullen onder andere ver tegenwoordigers van de diverse sportorganisaties, een lid van het college van burgemeester en wethouders, ten hoogste drie le den van de raad en een door het college aan te wijzen ambtenaar zitting hebben. Voorts wijzen b. en w. een ambte naar aan, die als boekhouder-kassier van de stichting optreedt. Ook be hoort volgens deze ontwerp-statuten het benoemen van personeel, schor sen en het ontslaan tot de compe tentie van het college De bezoldigin gen van het personeel worden echter vastgesteld door de raad cn komen ten laste van de gemeente. Partiële herziening uitbreidingsplannen Goes 5. en w. van Goes hebben bij de raad een drietal voorstellen aanhangig ge maakt tot partiële herziening van de uitbreidingsplannen in onderdelen Zuid, van Zuid n en Zuid-West. Te gen deze ontwerpplannen zijn ver schillende bezwaarschriften van be langhebbenden binnengekomen, die slechts in enkele gevallen aanleiding hebben gegeven tot een onderge schikte wijziging. De bezwaren zijn verder naar de mening van het col lege niet van dien aard, dat zij vast stelling van het ontwerp in de weg kunnen staan. Bij een procedure ex. art. 20 der Wederopbouwwet, waarbij een bouw vergunning werd voorbereid voor een flatgebouw in het uitbreidingsplan in onderdelen Valckeslot I, hebben een drietal aangrenzende eigenaren be. zwaren tegen deze bouw ingediend. Dit delen b. en w. van Goes de raad mee in een toelichting op een voor. stel tot herziening van het uitbrei dingsplan Valckeslot I. Deze bezwa ren acht het college gegrond aange zien het nieuwe geprojecteerde en zcör hoge flatgebouw mot de vrij brede eindgevel op een afstand van niet meer dan 16 meter van de be staande eengezinswoningen aan de Reigerstraat zou verrijzen. Hierdoor zou de bezonning van deze huizen ernstig geschaad worden. In verband hiermee acht het college het van be lang dat het ontwerp herzieningsplan op dit onderdeel wordt gewijzigd. Tijdens de ter inzagelegging zijn ver der geen bezwaren ingediend, zodat de raad wordt voorgesteld het ont werp plan partiële herziening 1961 uitbreidingsplan in onderdelen Val ckcslot 1 vast te stellen. FAPENDRECHT i CALTEX DELFT ■one Mar P< MERIVELLOYO ARNEOIJK 10 v BARENDRECHT ENINKUS1 10 CAMEROUNKUST CARTAGENA 10 MELISKERK 11 U KI MAA3LL0YD 10 3*0 r MARIANNE lO 40 m PENDRECHT HENDRIK 10 Schrift ons nergens in de richting van deze logica wijst". Ongeloof wordt in de Schrift toegeschreven aan de schuld van de mens. Wat wij telkens weer in de Bijbel vinden is, dat met Gods verkiezing samenhangt een roeping, waarmee Hij in de we reld roept, zoals Abraham wordt ge roepen opdat in hem alle volken zou den worden gezegend. Het geschrift eindigt er mee dat de verkiezing Gods actueel is ook voor onze tijd. De moderne mens is over- bewust. Hij „graaft in zichzelf". Hij is ook overmoedig. Dit is een gevolg van zijn prestaties. En tegelijk is hij ook angstig. „Hij weet met zijn mens-zijn en zijn toekomst geen raad". „Wat hem voor wanhoop kan bewaren, is het weten dat het initia tief en de overmacht in zijn eigen leven en in heel de wereld, niet bij de mens berust, maar bij God en dat deze God geen willekeurige tyran is, maar een Licht, in Wie gans geen duisternis is". Interessante gegevens kunnen wij in dit boekje vinden over verschillende plaatsen uit de Bijbel (hoofdstuk 2) en over hetgeen de belijdenisge schriften zeggen over de uitverkie zing (hoofdstuk 3). Ook de oecume nische betekenis van het belijden van dit „kernstuk van het gereformeerd protestantisme", dat zijn stempel heeft gezet „op ons kerkelijk leven en zelfs op heel ons volksleven, een stempel dat ook in onze tijd nog niet is uitgewist". Eeuwig vraagteken In het laatste nummer van „Wen ding" maakt dr. Buskes opmerkin gen bij het cijfermateriaal dat dr. Vermooten bijeen heeft gebracht en waarin hij laat zien de ontluistè- ring van de hervormde gemeente van Amsterdam". Buskes eindigt zijn ar tikel: „Waarom zoekt God Amster dam? Ik weet het niet. Een eeuwig vraagteken. Geen raadsel dat lean worden opgelost. Wanhopen aan Am sterdam betekent evenzeer als alles verwachten van de Hervormde Kerk van Amsterdam, een verraden van het geheim". Hij zou zo niet kunnen schrijven als hij' niet ten diepste ge loofde in de eeuwige verkiezing Gods. Bij alles wat er in de kerk wordt ge daan en gedacht, gepreekt en ge werkt, vormt de verkiezing Gods de achtergrond, ook al wordt ze niet ge noemd. H. Nagekomen advertenties. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed, na een kortstondig ziek bed, onze lieve vader, behuwd- cn grootvader de heer, CORNEL1S JOHANNES VAN A SPEREN VERVENNE op de leeftijd van 67 jaar. C. S. A. Hagc- Vervenne. D. Hagc en kleinkinderen. Domburg, 11 augustus 1961. De begrafenis zal plaatsvinden vanuit Ter Mantelinge te Domburg op dinsdag 15 augustus 1961 te 12 uur. Geen bezoek. GIESSENKERI QAAST EPn' II' CASAMANCE Heden is geheel onver wachts van ons heen gegaan mijn innig ge liefde man en zorgza me vader, behuwd- en grootvader, CASPER EMILE COENRAAD, op de leeftijd van 68 jaar. Souburg: C. Coenraad- van de Kerckhovo, U.S.A.: E. H, Coenraad. E. Coenraad- van Waversveld. Wezep: A. F. Coenraad. Y. D. Coenraad- Weintré. U.S.A.: H. V. Bouwer- Coenraad. E. H. Bouwer. Amsterdam: H. P. Schuys- Coenraad. H. W. Schuys. U.S.A.: R. C. Moulhaan- Coenraad. D. H. Mouthaan. Souburg: Emy En kleinkinderen. Souburg, 11 augustus 1961. Poortugaalstraat 15. De teraardebestelling zal plaatshebben op dinsdag 15 augustus a.s. Vertrek Poortu gaalstraat 15, de3 na middags 2 uur. Directie cn beambten der N.V. De Vitrite Fa briek te Middelburg geven met leedwezen kennis van het over lijden van hun mede werker en collega, de heer I. JOZIASSE. Middelburg, 11 aug. '61

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 14