m Procuratiehouder verduisterde in zestien jaar anderhalve ton 31 JF1 Kritiek op Duynstee en groep-Rijkens Verkiezing Gods, achtergrond van wat Kerk werkt en denkt VALSE SCHAAMTE VOOR ZIJN VROUW WAS DE AANLEIDING Wé'"'"* vh. DEBRÉ: FRANS REGIMENT UIT BIZERTA ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VERTROUWENSMAN MANIPULEERDE HANDIG Valse schaamte tegenover zijn vrouw is voor de 52-jarige orocuratie- liouder W. F. S. dinsdagnacht gearresteerd op verdenking van ver duistering de voornaamste drijfveer geweest tot zijn geraffineerde boehoudkundige manipulaties, die de Rotterdamse firma W. van Driei's stoomboot- en transport-ondernemingen X.V. uiteindelijk bijna 150.000 gulden hebben gekost. Opgeklommen van ondergeschikt ambtenaar bij de gemeentelijke dienst van sociale zaken in Rotterdam tot procuratiehouder en vertrouwensman van een vooraanstaand bedrijf, heeft hij zestien jaar op veel te grote voet geleefd, zijn vrouw in de waan brengend dat hij een fors salaris verdiende, aanmerkelijk meer dan in feite het geval was. Belast met de berekening en uitbetaling van de salarissen, kende hij zichzelf eenvoudig elke maand een vaste „toelage" to en jaarlijks kwam daar nog een aantrekkelijke „tantième" bij, die het gezin een grote mate van welstand gaven: goéde studie-mogelijkheden voor zijn zoons, lange vakanties en auto's van allure. De volkomen verbijsterde vrouw ver nam de waarheid pas maandagmor gen, nadat S., juist teruggekeerd van vakantie in Alassio, door zijn directie ter verantwoording was geroepen. Veertig uur later werd de procura tiehouder gearresteerd. Het nerveuze spel met interne kasstukken, fraudu leus geïnde cheques en verschuivin gen van termijnbetalingen een spel dat de man op de rand van een psy chische crisis had gebracht was uit. Nieuwe functie De man is reeds in 1945 met zijn ma nipulaties begonnen, zo heeft hoofd inspecteur L. Fonckert. die belast is met het onderzoek, na twee dagen van verhoor kunnen vaststellen. S. in 1942 aangesteld als sous-chef promoveerde toen tot chef van de administratie, een functie waarin hij voortdurend hoge geldbedragen, voor salarissen en dergelijke onder zijn be rusting kreeg, In 1948 volgde zijn be noeming tot procuratiehouder, die zijn macht en aanzien uitbreidde. S. was daarmee niet alleen de directe chef van de kassier geworden, maar ook voor directie en relaties de ver trouwensman van hét bedrijf. Een man tegen wie niet de minste ach terdocht werd gekoesterden zo is het 'gebleven tot maandag. De feitelijke aanleiding tot alle nadigheid was het lage salaris waarmee S. in 1942 zijn nieuwe be trekking aanvaardde. De zeer ge schoolde man, in het bezit van ve le boekhoudkundige en andere di ploma's, wilde zijn vrouw de illu sie van een nieuw leven van wel stand geven. En dat gelukte hem ook doordat zijn vader hem in de oorlogsjaren maandelijks een vas te toelage schonk. In april 1945 was. dit niet meer nbdig. S. was opgeklommen tot chef van de ad ministratie en had daarmee een mogelijkheid gekregen om zijn in komsten op andere wijze iiit te breiden. Het spel begint En zo begon 't noodlottige spel. Een geraffineerd spel. dat echter te veel lacunes had om het tot in lengte van dagen te kunnen voortzetten. S. heeft het zestien jaren achtereen vol gehouden, ondanks regelmatige con troles van drie onafhankelijk van elk aar werkende accountantsinstellin gen. En zelfs voor de geroutineerde politiemannen is het nog een raadsel dat het allemaal heef' kunnen ge beuren voor de procuratiehouder, die in alle opzichten meewerkt bij het onderzoek, trouwens ook De methode om aan extra geld te komen was op zich vrij eenvoudig: de procuratiehouder ontving iedere maand van zijn kassier een bedrag KORTE PREDIKATIE „Want Hij zorgt voor U". I Pc Lr. 5 7b. Dit zijn een paar heel eenvoudige moorden, maar met een rijke inhoud. Indien wij dit altijd echt zouden ge loven, zouden vele donkere wolken niet zichtbaar zijn in ons leven en dan zouden vele bergenwaar we tegen aan kijken, snel vlalc worden. De mens zit echter telkens vol vrees en bange gedachten. Hij ziet telkens mannetjes in de maan. Je zit in zorg voor de kinderen. Een ander maakt zich zorgen voor de toekomst. Men is bang voor een nieuwe oorlog. Weer anderen zijn bang voor nieuwe werkeloosheid. Talloos' vele mensen zijn beangst voor het leven na dit leven. Miljoenen mensen zitten echt ■vol angst en vrees. Wij kunnen dit niet anders betitelen dun met: onge lovigheid. De bijbel zegt: God zorgt voor U. God zorgt voor de vogelen des he mels en de leliën van het veld. Hij heeft de haren van ons hoofd geteld en zo zon ik nog vele ivoorden van Jezus kunnen aanhalen, die het dui delijk zeggen, dat God zorgt. Dat dit woord waar is, heeft God duide lijk getoond in het zenden van Zijn Zoon Jezus Christus. Het is geen holle fraze van God. Neen, Hij deed wat.-Hij gaf alles wat Hij had: Zijn enige Zoon. Dat deed Hij, omdat Hij ons lief had, omdat Hii zorgen wilde voor de mens. Hij gaf Zijn Zoon over aan de dood van het kruis en Hij liet Hem opstaanomdat God ernst heeft gemaakt met het zorgen voor de méns. Voor Hem is neen berg te hoog en geen zee. te diep om er ons overheen en doorheen tc voeren. En tocher is heel veel angst en vrees door ons ongeloot. Dat on geloof komt, omdat wil Zijn Woord niet vertrouwen, niet dicht genoeg bij Hem leven en Hij geen levende ■werkelijkheid voor ons is. Dat komt, omdat wij de zonden liever hebben dan de nabijheid van God. De rijk dom van dit woord wordt, alleen ge noten door het geloof. Daarom wordt van ons geloof gevraagd in deze God. Met dit; geloof in God, wordt dit le ren pas echt; leefbaar, vrolijk en blij. Daarom geloof, dat God ook voor lzorgt. Bruinisse J. v. d. Sar van-vele duizenden guldens en betaal de daarvan de salarissen. Later ver rekende hij het verschil door de nian enige contanten terug te geven plus een intern kasbewijsje, een notitie dat hij het restant in zijn bezit had ge houden om daarmee andere betalin gen te kunnen doen. Sleutels Die interne kasbewijsjes waren de „sleutels" van de fraude. Want de kassier boekte die niet Ln, legde ze als waardepapier bij het geld en kreeg daarvoor later weer con tanten of een ander bewijsstuk te rug. Boekhoudkundig bleef de kas dus altijd „in evenwicht". Het al les beslissende probleem hoe de kasbewijSjes. die na de verreke ning eenvoudig verscheurd wer den, later te kunnen verzilveren, loste S. op door frauduleus che ques te innen, van relaties. De meest geslaagde procedure was die om een voorbeeld te noemen met een werf, waaraan Van Driels (een dochteronderneming van de staatsmijnen) de schuld voor de bouw van een schip in termijnen afbetaal de. De overboeking geschiedde via de procuratiehouder het bedrag was 80.000 gulden en de zaak werd in de boeken verwerkt. Dat klopte dus allemaal. Maar beslist niet de bedoeling was, althans van de direc tie, dat S. enkele dagen later naar de werf stapte, zich verontschuldi gend dat een fout was gemaakt: niet het gehele termijnbedrag had moe ten worden overgemaakt, doch slechts de helft. „Er waren namelijk moeilijkheden met de belastingen", die de andere helft had moeten ontvangen. De pro curatiehouder ondervond begrip. De werf, die de goede klant niet graag wilde verliezen, schreef een cheque- aan-toonder uit voor 40.000 gulden, gaf hem aan S. mee, die op zijn beurt j het geld incasseerde en de voor hem riskante kasbewijsjes met zijn kas sier verrekende. In de boeken van Van Driel's bleef alles bij het oude, de werf verschoof eenvoudig een termijnbetaling en ook de procuratiehouder was weer voor enige tijd uit de zorgen Juridisch heeft de zaak daardoor een merkwaardig aspect gekregen: is er sprake van verduistering (bij Van Driel's) of van oplichting (van de werf) Kasbewijsjes De malversaties van de overleden kassier van het bankbedrijf Mees en Zonen, werden tenslotte ook voor S. fataal. De directie besloot namelijk de kas eens extra nauwkeurig te lar ten controleren. Toen kwam een kas bewijsje van ruim 38.000 gulden te voorschijn, een papiertje dat voor de kassier niets merkwaardigs had, doch de directie tot' d.enken bracht. De procuratiehouder werd op zijn va kantieadres in Alassio opgebeld en om opheldering gevraagd. Hij ant woordde dat het geld in zijn brand kast lag hetgeen niet abnormaal kon zijn maar begreep dat hij ont maskerd was. „Hoe gek het ook klinkt: het was een opluchting voor mij, na al die jaren vol spanning", zei hij later tijdens het verhoor. De vakantie met vrouw en kinderen werd nog enige dagen voortgezet, tot zon dag. Onmiddellijk na zijn terugkeer gaf hij de fraude toe. Dinsdagavond laat volgde de arrestatie, de politie was bang dat S. naar het buitenland wilde vluchten. Voorzover het Rotterdamse expeditie bedrijf heeft kunnen nagaan beloopt de fraude, waartegen men niet is ver zekerd, bijna 150.090 gulden. Slechts een blein gedeelte van dit bedrag kan door S. worden terugbetaald, hij heeft een bescheiden bankrekening en een Iuxueuse auto. Die zyn door hem in middels ter beschikking van zijn werkgeefster gesteld. De politie zal nog lange tijd nodig hebben om de zaak geheel op te los sen. De procuratiehouder wordt van daag voor de officier van justitie, mr. B. van dér Meulen, geleid. j- f V tg- ;iii f., V' Het was' gisteren precies 1)0 jaar ge leden dat klachten fitter J. H. C. ScheUings uit Goes in het gasvak kwam. In de kantine van het gasbedrijf te Goes werd de heer ScheUings dan ook hartelijk gehuldigd, waarbij het geschenk onder couvert, aangeboden door de heer P. C. Ambachtsheer (rechts), niet uitbleef. (Foto P.Z.C.) PARNA BESTAAT EEN JAAR Nieuw-Guinea is geen koopwaar Toen de heer Wajoi zijn opmerking maakte over de driehoeksconferentie onder voorwaarde, dat Nederland en Indonesië hun koloniale aspiraties lieten varen, werd hij onderbroken door levendig applaus. De heer Wajoi zal binnenkort naar Nederland vertrekken om ongeveer een half jaar aan de belastingacade mie te Rotterdam te studeren. Het voorzitterschap van de partij zal in die tijd worden waargenomen door ds. Morimuzendi. De bijeenkomst werd beëindigd met het zingen van „Hai tanah airgoe" (heil mijn vaderland), het lied dat wordt gedoodverfd als het toekom stige volkslied van Nieuw Guinea. Vrijdag is in het sociaal tehuis in Hollandia (Nieuw Guinea) een een jarig bestaan gevierd van de Partai Nasional van Nieuw Guinea. De voorzitter van de partij', H. Wajoi, zei in zijn toespraak, dat de Parna, zoals de partij „in de wandeling" heet. voelt voor een driehoeksconfe rentie Nieuw Guinea-Indonesië-Nc- derland, mits zowel Indonesië als Nederland de „koloniale aspiraties laten varen". In een felle, nationalistische rede le verde de heer Wajoi kritiek op prof. Duynstee en de groep-Rijkens, die hij beschuldigde van „kóopmanspoli- tiek"; Nieuw-Guinea is geen koop waar. De voorzitter toetste ook het partijprogramma aan de huidige toe stand en merkte op, dat veel van de eertijds verguisde opvattingen en doelstellingen van de partij thans in het regeringsbeleid zijn overgeno men, zoals de streefdatum 1970 voor de onafhankelijkheid van Nieuw- Guinea. De heer Wajoi betreurde het dat de stichting van een volkskre dietbank nog niet tot de plannen van de regering behoorde, hoewel hij zei, dat ook die zeer nodig was. De lieer Wajoi zei, dat hij de po litieke en de economische onaf hankelijkheid van Nieuw Guinea wilde zien gescheiden, omdat naar hij zei, grote economische hulp van diverse zijden, dikwijls alleen wordt gegeven aan landen dip politiek reeds onafhankelijk zijn. Driehoeksconferentie Ook zei hij. dat de Papoea niet kan akkoord gaan met een defensie, die moet steunen op een Papoeabatalion. waarvan de manschappen na drie I Bei(*e gebeurtenissen hadden plaats in onze provincie en deze twee Frankrijk zal een van de para- chutïstenregimenten terugtrek ken, die de vorige ntaand bij het aitbreken van het conflict rond Bïzerta naar de Franse basis bij deze stad zijn gezonden. Dit is vrijdagavond door het bureau van premier Debré bekendgemaakt. In een kort communiqué wordt ge zegd, dat de Franse regering, na de situatie rond Bizerta te hebben beke ken. heeft besloten één van de regi menten. die daar als versterking naar toe zijn gezonden, terug te trekken. l[!illl!l|lll!ll!IIIIIIIII!lllllll|llllllllllllllllll||lllllll![|llllllllllllllllllllllllllljlll Zonnig weekeinde (Van een weerkundige H medewerker) js Een kleine onweersstoring die vrijdagmorgen vroeg voor de Zeeuwse kust lag, is in de loop m van de dag naar het noordoos- m ten getrokken met plaatselijk in het westen en noorden van r7: Nederland nog flinke onweers- e§ buien. De storing verwijdert zich nu verder naar Dene'mar- ken en wordt over de Britse s- eilanden door een hoge-druk- gebied gevolgd. Tijdens het H weekeinde zal dit hoge-druk- gebied de Noordzee oversteken en bij ons weer een langzame verbetering brengen. De zwak- ke tot matige wind draait dan weer naar noordelijke richting, ee de buienkans neemt af, en eë vooral zondag belooft het overwegend zonnig weer te f§ worden. Toch zullen wij nog j§ geen zomerse temperaturen mogen verwachten, zolang de lucht ons via de Noordzee be- H reikt. Wij zullen met maxima s van ongeveer 20 graden ge- noegen moeten nemen. Een hittegolf beleeft momenteel het noordelijke deel van Italië waar vrijdagmiddag tempera- turen van 36 graden Celsius voorkwamen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Op wacht bij koffers Haagse politie arresteerde moordenaar De 28-jarige J. J. L. uit Rotterdam, die sinds enige weken zowel in Duits land als in Nederland door de politie werd gezocht wegens moord op een winkelier in Hamburg is vrijdag avond op het station Hollandse Spoor in Den Haag aangehouden, toen hij gestolen koffers, die hij in het bagagedepot in bewaring had gegeven wilde ophalen. Sinds zon dag, toen de koffers werden gedepo neerd, hebben twee rechercheurs dag en nacht bij de loketten op wacht gestaan. Toen zij hem fouilleerden vonden zij in zijn achterzak een op scherp ge steld 6,35 millimeter pistool met vier kogels. De eerste reactie van L. was: „Word ik uitgeleverd naar Duits land" De politie heeft hem nog niet ver. hoord. Wel is inmiddels uitgemaakt dat hij aan de officier van justitie van Den Haag zal worden voorgeleid. Geen 25.000 maar 80 liter water in vliegtuigtank De directeur van de Shell in Nieuw- Guinea, de heer L. J. Brocker, heeft tegenover United Press verklaard, dat het bericht, als zou een machine van de K.L.M. bjj het brandstof (kerosine) tanken op Biak een grote hoeveelheid water in de tanks heb ben gekregen, op een misverstand berust. De heer Brocker zei, dat in een diensttelegrani van Biak naar de K.L.M.-Nederland werd gespro ken van 25000 liter water, in plaats van 15000 liter brandstof met wa tersporen. Hij zei overigens, dat het, onver klaarbaar was hoe die watersporen 80 liter in de tanks waren ge komen. maar dat het vriiwel zeker was, dat het niet In Biak was se- beurd. De machine van de K.L.M.. die deze watersporén in de tanks had. kreeg 24 uur vertraging en vloog tpen weer verder od Biakse brandstof. Zowel de heer Brocker. de waarne mend gouverneur als de procureur- generaal was van mening, dat er geen enkele aanleiding was sabotage te vermoeden. In Leopoldstad is gemeld dat in de laatste tijd ruim 65.000 mensen in het gebsed van Kaheroba in Kongo zijn aan gekomen na gevechten in het noorden van Angola. Het Kongolese persbureau ACP meldde voorts dat levens- en ge neesmiddelen naar het gebied zijn ge zonden. STEMMEN UIT DE KERKEN Met verkiezing hangt roeping samen ..nationalistisch leger" noodzakelijk was en dat als men niet van plan tc vechten, men liet land beter direct kon weggeven. Meer vrijheid voor Franse bevelhebber in Algerije De Franse regering heeft de opper bevelhebber van de strijdkrachten in Algerije, generaal Ailieret, een gro tere vrijheid van handelen gegeven. Dit heeft het hoofd'van de afdeling politieke zaken en voorlichting in Algiers, Jean Sicurani, vrijdag op een persconferentie bekendgemaakt. 'Aan de andere kant zullen zekere li berale. maatregelen in Algerije wor den uitgebreid. Plotseling kwam de vraag van een van onze gemeenteleden naar aan leiding van een preek: U gelooft toch niet in de uitverkiezing? De ge dachte, die hij had gekregen was juist, maar dat had hein verontrust. Hij kon het zich eigenlyk niet indenken. In bepaalde kerken en sekten mocht op de uitverkiezing grote uadruk worden gelegd, maar daarvan had ij zich altijd zorgvuldig gedistaucieerd. Daar zou hy zich nooit thuis kuunen gevoelen. Zo bleek het uit het gesprek, dat na die vraag volgde. Ook een tegenovergestelde ervaring hebben wij wel eens opgedaan. Het was bij een begrafenis. Een van de aanwezigen had iets gemist, iets dat volgens hem niet kon worden gemist n.l. de verkiezing Gods en toen kwam er een heel lang verbaal over het verkoren zijn en het verworpen worden en daaraan mocht toch wel worden gedacht, wanneer we een mens naar zijn eeuwig huis hadden zien gaan. In zover hangen deze twee gcdach- tengangen met elkaar samen dat ze beide uitgaan van de verkiezing Gods. De een kan niet aanvaarden wat er zoal over wordt gezegd en daarom verwerpt hij alle gedachte aan de uitverkiezing. Zo is God voor hem geen God en zo is de mens geen mens meer die van God een eigen verantwoordelijkheid heeft gekregen. De andere slikt alles wat daarover is gezegd en getheologiseerd met huid en haar. Zou hij dit niet doen, dan was voor hem God geen God meer en dan zou de mens alleen maar overmoedig worden. In de gedachtengang van beiden is het menselijk denken over God het belangrijkste, ook al halen beiden er bijbelteksten bij aan tot staving van hetgeen zij zeggen te ge loven of niet te geloven. Waarom wij het dit keer over de ver kiezing hebben? Omdat er vanwege de synode van de N. H. Kerk, in wel ke kerk er in dit opzicht heel ver schillende meningen openbaar wor den, een geschriftje van 47 bladzij den is verschenen onder deze titel. dachtengangen slaan niet los van elkaar, zij hel dan ook dat men tot een geheel tegengestelde conclusie was gekomen. De man die met schrik aan de uitverkiezing dacht, had er zoveel dingen over gehoord, waar mede hij zich onmogelijk kon vereni gen. vooral omdat, als je de eeuwige verkiezing Gods uunvaardde, je ook wel de eeuwige verwerping Gods moest aannemen. Dat was een lo gisch gevolg en dat was met elkaar volgens hem, alleen maar een ver werpelijke leer. Voor de ahder was „het eeuwig raadsbesluit Gods" het beginsel van heel zijn godsdienstig denken. Wanneer hij daarvan niet hoorde, was het niet goed. God heeft alle dingen in Zijn hand. Voor Hem zijn we als een veertje dat wordt weggeblazen op de adem van Zijn mond, waarheen Hij het wil. Het vorige jaar hebben we reeds ge hoord dat het zou verschijnen. Nu ligt het voor ons: „Richtlijnen voor de behandeling van de leer der uit verkiezing, aanvaard door de gene rale synode der Nederlandse Her vormde Kerk." Laten we beginnen met te zeggen dat we alle waardering hebben voor dit geschrift. Uitgezonderd in de theologische verantwoor ding, die vooraf gaat aan de vier hoofdstukken waarin dit boekje is verdeeld, beeft men de taal zo eenvoudig mogelijk gehouden, zo dat het voor een gewoon gemeen telid tc verstaan is. Gedachtig aan artikel X van de kerkorde, heb ben de opstellers de hoofdstukken getiteld I. dc kerk belijdt de uitverkie zing. 2. in dankbare gehoor zaamheid aan de Heilige Schrift, 3. in gemeenschap met de belij denis der vaderen, 4. in het besef van haar verantwoordelijkheid voor'het beden. V er borgen „Wanneer de diepste motieven van een menselijke daad ons veelal ver borgen zijn, hoeveel te meer Gods overwegingen aangaande zijn heils- handelen in deze wereld, dat ons in de Heilige Schrift is geopenbaard. Daarom past ons de grootste beschei denheid en de diepste eerbied". Het gaat bij de verkiezing dat is hier het vanzelfsprekende uitgangspunt. om een stuk openbaringswaarheid en als alle openbaring is het voor ons (Zie slot pag. 4 kol. 5) Het Wereldgebeuren Knip op de deur Niet bepaald uit naastenliefde (in de politiek wel heel moeilijk) heeft president Kennedy aan het congres om een flinke stapel dollars gevraagd voor de Zuidamerikaanse staten. Met andere werelddelen heeft Amerika al narigheid genoeg en men stelt in Washintgon geen enkele prijs op ruzies met landen van het Zuid amerikaanse halfrond. Cuba is meer dan voldoende. Om de op velo plaat sen heel gébrekkigc levenstandaard (waarop cummunisme altijd- welig vegeteert) iets te verhogen, heeft de Amerikaanse regering een econo misch hulpprogramma opgesteld dat deze week in Punta del Este in Uru guay is behandeld. Er was van de 21 Latijns-Amerikaanse landen wel kri tiek op de wiize van hulpverlening, maar men greep de mogelijkheid graag aan om de vrijwel het gehele- jaar door zieltogende schatkist wat te vullen. De meeste landen hebben zoveel uitgaven gehad bij het voor bereiden, uitvoeren en neerslaan van opstandjes dat de bevolking er wel eens wat bij te kort schoot. Maar men zou nietin Zuid- Amerika zijn geweest, als het niet op een heibeltje was uit gelopen. De keurig geklede minis ters van financiën mogen dan heel wat diplomatieke gewoonten zich hebben eigen gemaakt, onder hun kostuums van de laatste mode kookt het Zuidamerikaanse bloed. Zeker bij een man als Guevara, de Cubaanse president van de staatsbank, die voor- zijn communistische overtuiging openlijk uitkomt. Eigenlijk had de Cubaanse minister van financiën er moeten zijn, maar zijn'onkunde op financieel gebied heeft al te veel ver maardheid gekregen. Terwijl Gueva ra de ene vervloeking na de andere de Amerikanen in het gezicht slin gerde, begon er plotseling op de tri bune iemand „moord" te roepen. Als of er sprake was van een machtige regie, veranderde de plechtige ver gaderzaal in een vechtende massa, die alleen nog maar bekend was uit de spreekwoordelijke vooroorlogse Poolse landdagen. Een anti-Castro man drong de perstribune op en kreeg het aan de stok met een jour nalist van een regeringsgezind blad in Havanna. Zelden hebben journalis ten van zo dichtbij een vechtpartij meegemaakt. De voorzitter schorste de verga dering, maar niemand luisterde naar hem. De meeste excellen ties haden een goed heenkomen ge zocht in de foyer of in één van de vele kamers van het gebouw. Maar ook daarheen werd de strijd ver plaatst. Gelukkig de minister die in een „kamer" was gevlucht, waarvan de deur op de knip kon. Die was veilig. Want de leden van de Cubaan se delegatie wilden laten zien dat ze behalve hoge ambtenaren ook niet bang waren van een robbertje vech ten. Suppoosten vormden een cordon voor de tierende Cubanen. Het ge lukte hun met moeite een treffen tussen Cuba en Amerika te voorko men. Vrijdag was de rust in het gebouw weergekeerd. Er waren wat lam pen gebroken, het meubilair had evenals de suppoosten hier en daar een schrammetje en er waren wat papieren zoek geraakt. In elk geval heeft men een zekere mijnheer Va- rona, die zich de leider van het vrije Cuba noemt, verboden een voet te zetten op de tribune van de conferen tiezaal. Twee leden van de Cubaan se delegatie hebben een bonnetje ge kregen wegens ordeverstoring. En zo is er gisteren weer vergaderd over de besteding van de hulpfondsen. Ieder land heeft grote plannen, waarbij de armsten het eerst worden- genoemd Maar menige conferentie ganger zal er liever wapens voor ko pen. Want paupers en wapens be horen lot de Zuidamerikaanse inven taris. Violist Alex Polak ter aarde besteld Op de begraafplaats „Zorgvliet" in Amsterdam is gistermiddag de op 87- jarige leeftijd overleden violist Alex A. Polak ter aarde besteld. In de aula werd het woord gevoerd door de oudste zoon en een schoondochter van de overledene. Venlose-politie ving - onwetend - Duitse dief (Van onze correspondent) Het was louter geluk dat de gemeen tepolitie te Venlo vrijdag een goede vangst kon doen met de inhouding van een berucht Duits inbreker, die in zijn land reeds een groot straf blad heeft in verband met door hem gepleegde diefstallen met braak. Aanleiding tot de aanhouding van de Duitser, die blijkbaar kans had ge zien met valse papieren over de grens ons land binnen te komen, was een onbetekende aanrijding van een geparkeerde auto, die door de Duit ser werd veroorzaakt. Zonder zich daarom te bekommeren, reed hij door. De politie die hiervan werd verwittigd, slaagde er toch na deze aanrijding reeds in de man met zijn auto aan te houden. Het bleek een belangryke aanhouding te zijn, want oehalve een verzameling inbre kerswerktuigen vond de politie in zijn auto een groot aantal personal- auswèise en rijbewijzen. Op één van deze rijbewijzen kwam wel de foto van de aangehoudene voor, doch al spoedig bleek dat dit rijbewijs was vervalst. Uit een verder onderzoek kwam aan het licht dat ook de auto niet aan de aangehoudene toebe hoorde, doch dat deze donderdag in Krefeld was gestolen. Verder is reeds gebleken dat ook de Duitse po litie veel belangstelt in het heerschap de 28-jarige "K. K. uit St.-Thuönis, die al een reeks veroordelingen ach ter de rug heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13