PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONDERHANDELEN MET RUSLAND ALS ER KANS OP SUCCES IS Sowjets liggen voor bij ruimtevaart Mislukte roof van Cubaans vliegtuig Vlaggetjesdag Zierikzee met toeristische invasie VANDAAG BESLIST REGERING OVER VERHOGING PARAATHEID Terugkeer Visserijleesten Vandaag... 204e jaargang - no. 188 Dagblad, uitgave van de ïlrraa Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 aug. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per ra.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g.red. adv. 2375)Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 71 adv. 5213); Oostburg, tel. 2395Terneuren tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425, adm. tel. 2094. PRESIDENT KENNEDY OP PERSCONFERENTIE President Kennedy heeft donderdag op een persconferentie in Washington verklaard dat het westen een topconferentie moet houden als dit van belang zou zijn voor het bundelen van de westelijke politiek met betrekking tot Berlijn of welk ander vraagstuk dan ook. In een topconferentie van oost en west zag hij slechts heil als deze zorgvuldig zou zijn voorbereid en kansen biedt op succes. Kroesjtsjews jongste rede bevatte volgens hem geen nieuwe voorstellen. Wel had de Russische premier duidelijk laten blijken dat hij wil onderhandelen. Het was Kennedy's diepe overtuiging dat men alle diplomatieke middelen moet ge bruiken om tot een vreedzame oplossing te komen. Wat de conferentie over het staken van de kernproeven betreft, merkte de Amerikaanse president op, dat hij van zijn adviseurs een geheim rap port had gekregen. Hieruit had hij kunnen opmaken, dat geen land er zeker van kan zijn dat een natie met een gesloten gemeenschap geen proe ven in het geheim doet, als er geen systeem van toezicht bestaat zoals het westen heeft voorgesteld. Hij had zijn onderhandelaar. Arthur Dean, verzocht op 24 augustus naar Genève terug te keren om daar uit te zoeken of de Russen nu bereid zijn een ge waarborgde overeenkomst over het staken van de kernproeven te sluiten. Het moest mogelijk zijn om op korte termijn te vertellen of er enige kans op succes bestaat. Mocht' die er niet zy'n, dan zou Dean naar Washington terugkeren en dan zou de president zelf een passend besluit nemen. Voorsprong van vele maanden Over het onderzüek van de ruimte zei Kennedy dat de Russen een voor sprong van vele maanden op de Ame rikanen hebben. „Maar wij kunnen onmogelijk toestaan dat een land, dat vijandige plannen tegenover ons kan hebben, In de ruimte domineert." Kennedy was ervan overtuigd dat de Russische ruimtevaarders rond de aarde hadden gedraaid. Daar de Russen vóór lagen op het ge bied van de ruimtevaart, kon men nieuwe blijken van hun superiori teit op dit gebied verwachten. De V.S. spannen zich echter tot het uiterste in om deze achterstand weg te werken. Biljoenen dollars waren hiermee gemoeid. De V.S. hadden vele jaren lang geen grootscheepse poging gedaan op het gebied van de ruimtevaart. Nu lagen zjj achter en betaalden zy de prijs voor het feit dat zij de Rus sen een groot propagandavoordeel hadden laten uitbuiten. De V.S. wil len dat de ruimte voor vreedzame Atlete Esther Schot hield zich gis teren in haar woonplaats Zierikzee bezig met. mosselen. Zij %oas ge- secundeerd door een ticee leden tel lende hofhouding de Mosselprin ses die de Zierikzeese vlaggetjesdag 1961 van de vroege morgen tot de late avond met veel charme opluis terde. (Foto P.Z.C.) doeleinden wordt gebruikt. Daarom zullen zij nog dit jaar in de algemene vergadering der V.N. een krachtige poging doen om dit te bereiken. Russische reactie Uit de opmerkingen, die president Kennedy op zijn persconferentie heeft gemaakt, kan men opmaken dat hij nog steeds een Russische te rugtocht verwacht, wat de kwestie- Berlijn betreft, zo meldt Tass. Ken nedy heeft gezegd dat Kroesjtsjew in zijn laatste rede geen nieuwe voorstellen heeft gedaan. Maar pre sident Kennedy heeft zelf geen enkel voorstel ingediend, waardoor de op lossing van dit vraagstuk kan wor den vergemakkelijkt. 6) Volgens een mededeling van de voor zitter van de kamer van koophandel van Venetië, Usigli, zal waarschijnlijk vol gend jaar van Italië uit begonnen wor den met de aanleg van de sedert lang op het programma staande 280 km lange autoweg van Venetië naar Mtinchen. Voorlopig zal de weg aan Italiaanse zij de, via Cortina d'Ampezzo, tot Toblach gereed gemaakt worden. Donderdag is op de stenige heuvels ten noord-westen van de Noorse stad Stavanger het wrak gevonden van de Britse Vickers „Viking", die met 39 mensen aan boord verongelukte. Alle inzittenden van het toestel onder wie 3Jj schoolkinderen von den bij deze ramp de dood. Op de fo to zien we het wrak van het toestel op de onherbergzame heuveltop. (Voor verslag zie pag. 3) j^antliin Amerika roept 25.000 man onder de wapenen Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft donderdag bekendge maakt dat in september 25.000 man onder de wapenen zal worden geroe pen, als tenuitvoerlegging van een gedeelte van Kennedy's versterkings plan. DRIE DODEN, ZES GEWONDEN Tweede piloot maakte noodlanding Drie'personen zijn woensdag ge dood en zes anderen gewond toen een poging werd gedaan een vliegtuig van Aerovias Q, een Cubaanse luchtvaartmaat schappij, te kapen, zo is donder dag in Havanna bekendge maakt. De poging was ondernomen door Cu banen die tegen het regime van Cas tro zijn. Er ontstond een vuurge vecht aan boord van het toestel tus sen hen en soldaten. Drie personen werden hierbij gedood en zes anderen gewond. Volgens de autoriteiten werd de pi loot van het vliegtuig bij het gevecht midden in de lucht gedood, maar een tweede piloot wist een noodlanding te maken op een suikerplantage dichtbij Guira de Melena, een plaats die 48 km ten zuiden van Havana is gelegen. De poging het toestel te kapen had plaats op hetzelfde tijdstip dat het gekaapte vliegtuig van de Pan Ame rican op de internationale vlieghaven van Havanna landde. Onder de doden was één der kapers en één van de twee soldaten aan boord van het vliegtuig. LEGER WORDT VERSTERKT Twee lichtingen mogelijk niet met klein verlof (Van onze Haagse redactie). Naar wy vernemen, kan verwacht worden dat het kabinet in zijn verga dering- van vandaag zal beslissen, dat de liohtingsploeg, bestaande uit 6000 tot 7000 man, die in september met klein verlof naar huis gestuurd zou worden, onder de wapenen moet blyven. Deze maatregel is nodig om «Ie twee parate divisies van het leger korps op volle sterke te brengen. Eventueel zou daarom de lichlings- ploeg, die in november met klein verlof zou gaan, in dienst moeten blyven. Het betreft hier alleen de militairen van de landmacht die niet in een speciale opleiding zijn. De marine en de luchtmacht zijn steeds geheel pa raat, zodat voor deze krijgsmachton derdelen geen speciale maatregelen getroffen behoeven te worden. De militairen van de landmacht wor den na achttien maanden met klein verlof naar huis gestuurd. Dat wil dus zeggen, dat zij dan niet hun vol ledige diensttijd, die officieel 21 maanden duurt, hebben volbracht. Men zou er dus naar toe werken, dat zij wel de vollg 21 maanden in dienst blijven teneinde de paraatheid te ver hogen. Elke twee maanden komt er een nieuwe lichting op. Er zwaait er dan ook een af, die 18 maanden gediend heeft. Aan de volle sterk te ontbreken dan twee lichtïngs- ploegen, die nu dus, naar het zich laat aanzien toegevoegd zullen worden door de betreffende mili tairen van de 'landmacht niet met klein verlof te sturen. Zeer binennkort keren de troepen, die op het ogenblik in La Courtiue in Frankryk oefenen, naar Nederland terug. Onder normale omstandighe den zou dan de vierde divisie naar La Courtine vertrokken zijn voor verdere oefening. Hoewel wij daar omtrent nog geen zekerheid konden krygen, noemde men het ons wel als een mogelijkheid dat deze divisie ter versterking-van de paraatheid in Ne. derland zal blyven. Konjef bevelhebber van Russische troepen in Oost-Duitsland Het regeringspersbureau i Oost-Duitsland, A.D.N., heeft bekend gemaakt, dat de Russi sche maarschalk Iwan E. Kon jef het opperbevel van alle Rus sische troepen in Oost-Duits land op zich heeft genomen. Konjef is tot dusver opperbevelheb ber van de legermachten van het Warschau.pact geweest, de tegen hanger van de N.A.V.O. Als zodanig was hij dus de tegenspeler van de Amerikaanse N.A.V.O.-commandant, generaal Norstadt. DRUKKE DAG VOOR MOSSELPRINSES Vlootschouw, boegsprietlopen en demonstratie „verminkte fietsen" Vlaggetjesdag 1961 is donder- dag in Zierikzee een enorm toe ristisch festijn geworden. De oude veste had 's morgens voor tien uur reeds drieduizend toe risten binnen de muren die een gratis plaatsje zochten op één van de acht feestelijk ver sierde mosselvaartuigen. Men had op een dergelijk grote be langstelling gerekend. V.V.V.- Zierikzee zorgde voor een beurt schip, dut met de Zierikzeese vissersvloot de Oosterschelde opvoer om de symbolische eer ste mosselen te vissen. Dat gebeurde ter hoogte van Flaauwers door een door twee hofdames geëscorteerde Mossel prinses in wie men de charman te Zierikzeese atlete Esther Schot kon herkennen. Prinses en hofdames Jeanne Kouijzer uit Zierikzee en Rosa Iveus uit Graauw zouden de gehele dag de mosselfeesten opluiste ren. Een bedrijvig drietal: in een open calèche wervelden de prinses en hofdames van het ene evenement naar het andere. Die evenementen- lijst bevatte van alles: de door schit terend weer begunstigde vlootschouw op de Oosterschelde en een „open stelling" van de vismarkt, alweer door de Mosselprinses. De oude Zie rikzeese vismarkt, die elk jaar 364 'dagen lang als een verdroomd hofje aan de Sint Domusstraat ligt, is éér dag in het jaar, op vlaggetjesdag weer vismarkt. Een goedkope vis markt bovendien: tegen een geringe vergoeding kan men er mosselen eten en ook gisteren waren er weer honderden toeristen, die, moe van liet varen en het kijken naar boeg spriet: lopende vissers jongens, op de lange banken neerstreken. Was er 's morgens op de vloot geen plaatsje meer te krijgen, ook de vis markt werd zó door toeristen over stroomd. dat de Mosselprinses en hofdames bij het. uitreiken van de mosselen menigmaal in het gedrang kwamen. Gedrang was er in de middaguren voor de openstelling van de vis markt ook aan de Nieuwe Haven, waar de bemanning van de Zierik zeese- mosselvloot gaaf werk op de boegspriet liet zien. Gekostumeerd werk, waarbij iedereen. Neptunus incluis, te water raakte. Neptunus nog wel, aan wie de vissers in de vroege morgen bij het stadhuis had den gesmeekt de Mosselprinses voor één dag af te staan. Bij het stad- (Zie slot pag. 2 kol. 5) Een Tweede-Kamerlid heeft aan de regering vragen gesteld over het lot van een groep Ambo nezen, die uit Nederland terugkeer de naar Indonesië. Die terugkeer werd gefinancierd door de Nederland se regering. Het resultaat moet nog al teleurstellend geweest zijn voor de Ambonezen. Ze werden in Djakarta heel sober gehuisvest, terwijl er wei nig perspectief bleek te bestaan voor een „blijde" terugkeer naar hun ge boorte-eiland. Indien dat allemaal juist is. dan zal iedereen meevoelen met het minder prettige lot van deze Ambonezen. Maar het is toch niet duidelijk waar om de Nederlandse regering daar voor verantwoordelijk zou zijn. Er rustte na de soevereiniteits overdracht in Indonesië be paald wel een ere-sehuld op het Nederlandse volk voor wat betreft de Ambonezen. De regering heeft toen de Ambonezen, die zich niet bii het Soekarno-regime wilden neerleggen, de gelegenheid ge geven naar Neder land te komen. Dat was geen ideale oplossing, want de Ambonezen moes ten hun tropische omgeving verla ten en zij moesten zich in een vreem de samenleving en in een moeilijk klimaat bezinnen op een nieuwe toekomst. Het lag voor de hand, dat sommigen van hen zouden terugver langen naar hun geboortegrond en het was even vanzelfsprekend, dat een terugkeer voorlopig ontraden moest worden, gezien de toestanden in Indonesië. Toch heeft een groepje Ambonezen kort geleden de voorkeur gegeven aan terugkeer en daarmee hebben ze als vrije mensen zelf een beslis sing genomen over hun toekomst. Een beslissing, waarvoor naar onze mening de Nederlandse regering nimmer verantwoordelijk gesteld kan worden. Ook mocht men niet van de Neder landse regering verlangen, dat ze tevoren een regeling-zou treffen voor de ontvangst van deze emigranten in een land, waarmee Nederland zelfs geen diplomatieke betrekkin gen onderhoudt. Hst gold hier een tocht, die geheel op eigen risico werd onderno men en gelukkig kan zoiets nog in een vrije democratische samenle ving. Ieder, die uit Nederland wil vertrekken om in een ander land zijn heil. te zoeken, heeft daartoe de ge legenheid. Vooral wanneer aan zo iemand is duidelijk gemaakt, dat hij daarna niet meer bij de Nederlandse regering om hulp kan aankloppen. Wil het Tweede-Kamerlid nu, dat de Nederlandse regering zich zorgen maakt over mensen, die zelf beslis ten, dat ze op de zorgen van de Ne derlandse regering geen prijs meer stelden? Dat gaat wel iets te ver en in elk geval kan hier geen sprake zijn van een verantwoordelijkheid, die nog bij Nederland zou berusten. Morgen beginnen de visserijfees ten in Breskens, die een van de voornaamste gebeurtenissen vormen in het Zeeuwse toeristensei zoen. Hoewel het pas de negende maal is, dat ze worden gehouden, is het toch alsof die visserijdagen al een oude traditie zijn... omdat ze zo volkomen passen in dit Zeeuwse wa terland en omdat de visserij zelve een eeuwenoud en traditioneel bedrijf in deze provincie la. Het is een bedrijf, waarop Zeeland trots en zuinig moet zijn, want het is het enige bedrijf, dat deze provincie nog sterk bindt aan de zee. De koopvaardij glorie van de ze ventiende en de achttiende eeuw verdween nagenoeg geheel uit Zee land... De band met de marine ver minderde sterk. Alleen de visserij bleef en zij toont vandaag aan de dag gelukkig tekenen van vooruitgang. n de jongste jaarverslagen van de Zeeuwse visserij werd gesproken van gunstige jaren en wat de vis sersvloot betreft kon er gewezen wor den op verbetering en vernieuwing. De secretaris van de „Zevibel" schreef enkele maanden .geleden over: „de groeiende belangstelling en het begrip voor de vele problemen in de Zeeuwse visserij bij overheid en Dubliek". Wij zijn er zeker van, dat die groeien de belangstelling bg het publiek voor een deel te danken is aan het effect van de visserijdagen te Breskens. Duizenden mensen hebben in Bres kens voor het eerst een voet op het dek van een vissersschip gezet. Beter dan welk gedrukt verhaal of welke vaardig gesproken redevoering ook, wekt een bezoek aan een vissershaven en het bekijken van de schepen be langstelling voor de visserij. Wanneer zo'n bezoek dan nog een feestelijke tint krijgt en vaardig uit gebouwd wordt tot een toeristische attractie krijgt het visserijbedrijf de sympathieke aandacht, waarop het recht heeft en die het ook nodig heeft om te bouwen aan zijn (betere) toe komst! M is het 100 jaar geleden, jg dat de Russische componist H Anton S. Arensky te Nowgo- i= H rod werd geboren. is het 60 jaar geleden dat aan de rooms-katholieken te Witmarsum en omgeving toe- 1= stemming werd verleend om M een eigen kerkelijke gemeen- te op te richten onder leiding van de paters Augustijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1