Drie miljoen Nederlanders gaan dagelijks door de schooldeur P.T.T. leidt meisjes op tot gezinsverzorgster 3 4 fijnproefsters vinden Rama veruit het lekkerst! IIE IHIEMPLM van de WEGENS STUDEREN GROTER ONDERWIJZERSTEKORT SPORT EN WEDSTRIJDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1901 SMAAKPROEVEN IN ALLE DELEN VAN HET LAND BEWIJZEN: Overal in Nederland worden smaakproeven gehouden. Aan honderden huisvrouwenis de vraag al gesteld: „Wilt U margarine X ea margarine Y eens proeven en vertellen aan welke van de twee U de voorkeur geeft?" En Rama komt tevoorschijn als de grote overwinnaar! RamaI Veel lekkerder! Dat is het antwoord, dat 3 van de 4 fijnproefsters geven. WAT IS UW KEUS ALS FIJNPROEFSTER? ProefcU maar! Vergelijke U maar!, Rama geofc U zoveel meer voor Uw gelrl. RAMA MAAKT DAT ALLES FIJNER SMAAKT ONDERWIJS GROOTSTE BEDRIJF IN ONS LAND.... 'Het is opvallend, dat in alle landen van West-Europa het aan deel van het onderwijs in de staatsuitgaven na de tweede we reldoorlog steeds toeneemt. Dit geldt niet alleen in absolute zin. uitgedrukt in guldens, maar ook relatief, uitgedrukt in pro centen van dc totaio staatsuitgaven. Dit is een kenmerk van hoogontwikkelde volken: de overheid draagt veel meer bij in de kosten van onderwijs en opvoeding. In primitieve culturen kent men nauwelijks overheidszorg ten aanzien van opvoeding en onderwijs. Daar zorgt primair het gezin ervoor, dat de jeugd wordt opgevoed en datgene leert, wat de maatschappij later van de volwassenen als noodzakelijke kennis en vaardigheid eist. Eigenlijk was dat tweehonderd jaar geleden in ons land nog regel en hon derd jaar geleden nog veel voorko mend; pas na de invoering van de leerplicht is dit beeld veranderd. En velen van de ouderen herinneren zich nog, dat njen het maar moest stellen met vier jaar lager onderwijs, want flat vader er op stond, dat de elfja rige ging meehelpen in het bedrijf om mee te verdienen. Kinderbijslag bestond niet, studietoeslagen- even min, wel moest schoolgeld worden betaald. Het gezin draagt geleidelijk meer aan de school over. Eerst (zo onge veer honderdvijftig jaar geleden nog) ging men alleen naar school om te leren lezen, schrijven en rekenen. Maar daarna kwam er achtereen volgens steeds meer bij: aardrijks kunde. geschiedenis, natuurkunde, zang, tekenen en handenarbeid. Met deze laatste drie vakken had men het enge terrein van het onder wijs reeds verlaten: ook al hadden deze vakken aanvankelijk zo rond 1900 nog tot doel de verstandelijke Als onderdeel van een campagne van de Engelse regering tegen de mis daad is een amnestie van drie maan den afgekondigd voor hen, die in het bezit zijn van vuurivapens en muni tie en deze inleveren. Aan het einde van de vierde dag van de amnestie waren in het Londense metropolitan district l.OJjO vuurwa pens en 6.000 patronen ingeleverd- Een kijlcjc bij Scotland Yard, waar de wapens worden nagekeken en ge registreerd. ontwikkeling, in de laatste decennia is dit veranderd. Nu worden deze vak ken vooral gegven om hun expres sieve waarde. Het schoolkind moet zich kunnen uiten, in vorm, in kleur, in woord en gebaar. Niet omdat hij daardoor direct „knapper" wordt, maar omdat hij zich daardoor beter en.harmonischer kan ontwikkelen^ Omdat het opgroeiende kind -méér nodig heeft dan onderwijs in lezen, schrijven en rekenen. En dat meer dere kan het gezin klaarblijkelijk niet geven. Of meestal niet. Daardoor is de taak van de school veel omvatten der geworden. Als een jongen thuis wat onbehouwen doet, kan zijn vader zeggen: „Hebben ze je dat op school geleerd?" Blijk baar verwacht hij inderdaad, dat ze op school overal voor zorgen. Vraag dat maar eens aan de onderwijzer. Ze geven verkeerslessen, theoretisch en praktisch, ze bezoeken tentoon stellingen, houden sportwedstrijden, gaan op schoolreis, geven toneelvoor stellingen. organiseren tentoonstellin gen, helpen bij kinderpostzegelacties, innen geld voor de jcugdspaaractie, enz. Man van het leven Het is zóveel dat met recht kan wor den gezegd, dat de taak van de on derwijzer een heel bijzondere is ge worden. Hij mag niet meer alleen de ..knappe meestgr" zijn, die zo goed kan rekenen en zo wondermooi kan schrijven. Hij moet een man van het leven zijn, met maatschappelijke be langstelling. In verband daarmee is ook de „op leiding van onderwijzers" veranderd. Dat blijkt allereerst al uit de taak omschrijving van de kweekschool: daar moeten geen onderwijzers wor den opgeleid, maar gevormd. Dat houdt in, dat aan de toekomstige on derwijzer bewust andere eisen wor den gesteld dan alleen maar intellec tuele. Dat houdt bovendien in, dat de kweekschool meer heeft te doen dan ..knappe meesters" te maken. In het verleden bleken „knappe meesters" vaak „eigenwijze schoolmeesters" te zijn. Dat raakt uit dc tijd. Nu kan men niet meer aan zijn jas, of aan zijn bril, of aan zijn houding of aan zijn opmerkingen zien. dat je met een meester te doen hebt. Die meester loopt vermoedelijk ook in een sport hemd, hij voetbalt misschien in de plaatselijke club, hij rijdt in een auto en gaat 's zomers naar 't buitenland, misschien kamperend, misschen met een caravan. Dat kan die meester doen, onulat de overheid het hem mogelijk maakt: hij krijgt een behoorlijk aandeel van de miljoenen, die de overheid jaarlijks voor het on derwijs uitgeeft. Daarom hoeft liij na vieren niet meer naar huis te hollen om wat lesjes te geven; hij kan gaan tennissen en 's avonds zijn correctie afmaken. Of hjj lfan óm viër uur zijn correctie afma ken en 's avonds naar de schouw burg of naar de film. Of stude ren Studeren Dat studeren is wat wonderlijks. In de laatste honderdvijftig jaar is de werktijd per dag en per week belang rijk verminderd. Nauwelijks twintig jaar geleden moest nog op velerlei gebied worden gevochten voor een 48-urige werkweek. Nu is 45 uur al veel en 5 dagen wordt regel. Maar met deze werktijdverkorting is een leerverlenging gepaard gegaan. Je zou bijna kunnen zeggen, dat voor elk procent, dat de werktijd voor de volwassenen afnam, de leertijd voor de jeugd verscheidene procenten toe nam. Kijk maar in uw eigen omge ving: „Wie verlaat na 6 jaar onder wijs voorgoed de school?" Wie be zoekt niet de h.b.s., de huishoud school, de ulo, de l.t.s., het v.g.l.o. of de landbouwschool?" Vooral door deze leertijd-uitbreiding moet de staat steeds meer uitgeven voor het onderwijs. Er zijn steeds méér scholen nodig. Er zijn steeds nieuwe scholen nodig. Er zijn steeds meer onderwijzers en leraren nodig! Er zijn steeds nieuwe onderwijzers en leraren nodig. Op alle mogelijke manieren probeert men deze tekorten aan te vullen, vooral die aan onderwijzend perso neel. Daardoor verheugen de kweek scholen zich jaarlijks in een grote aangifte van leerlingen. De meeste kweekscholen tellen een viervoud aan leerlingen van het gemiddelde vóór de tweede wereldoorlog. Vooral ook omdat vele bezitters van liet 5-jarig H.B.S.-diploma naar de derde klas van de kweck'w'mol Nijpend tekort En tóch blijft er een nijpend tekort. Dat wordt vooral ook veroorzaakt door het feit, dat heel veel onder wijzers na korte of langere tijd het lager onderwijs verlaten en nr<v le veren naar liet ulo, het technisch onderwijs ol' naar het middelbaar onderwjjs. Dank zij dat wonderlijke studeren Dat baart de onderwijsdeskundigen soms grote zorg 1-Iet tekort aan on derwijzers blijft maar bestaan! On danks de volle kweekscholen. Daardoor is het ook nog steeds niet mogelijk de leerlingenschaal te ver lagen. Daardoor vinden we nog steeds klassen van veertig, vijfen veertig, vijftig en nog veel méér leer lingen. Daardoor staan nog steeds gepen sioneerden voor de klas; daardoor stelt het middelbaar onderwijs nog steeds onbevoegden of onvolledig be voegden aan. „De toekomst van oen volk hangt vooral af van de zorg, die aan het onderwijs wordt besteed". Dat weet elke regering. Daarom nèemt ze de oDleiding van kleuter leidsters ter hand, daarom verhoogt ze in belangrijke mate de salarissen van kleuterleidsters, daarom orga niseert ze overal speciale cursussen voor onderwijzers, daarom bouwt ze overal nieuwe scholen, daarom is het onderwas haar „een voort durende zorg". Grootste bedrijf Het is ook het grootste bedrijf in ons land. Daar haalt Philips niet bjj en alle bouwvakken niet. Wist U, dat er elke dag In ons landje van II miljoen mensen er zo ongeveer drie miljoen naar school gaan? Dat al die mensen werken aan de toe komst van ons volk? En wist U, dat ons land in West-Europa heus niet aan de kop loopt met zijn onderwijs voorzieningen In onderwijskringen weet men, dat aan de scholen steeds hogere eisen zullen worden gesteld. Daarom weet men nog niet goed hoe men met die vijfdaagse schoolweek moet begin nen. Want elke ouder vraagt maar steeds een betere opleiding voor zijn kinderen. En zo'n betere opleiding is moeilijk te realiseren met kortere schooltijden. In de zomermaanden ligt het massale onderwijs-bedrijf stil. Ais de examens en overgangen achter de rug zijn, is de schoonmaker de baas in de school. Hij is één van die drie miljoen. Hij heeft maar drie weken vakantie. Hij zorgt, dat straks in september de leer-fabriek weer kan begin nen. Want de school is een immens be drijf, dat steeds opnieuw moet be ginnen, steeds nieuwe mensen vraagt steeds meer geld zal kosten en voor al steeds meer U aller aandacht verdient. Een volk heeft niet alleen de regering, die het verdient; het heeft ook het onderwijs, dat het waard is. En de acht miljoen, die niet naar school gaan, bepalen in hoofdzaak hoe goed ons onderwijs is. DIENSTVERBAND VOOR VIER JAAR Bedrijf kan personeel geen dag missen (Van onze Haagse redactie) De P.T.T. is voornemens aan meis jes de gelegenheid te geven voor re kening van het bedrijf een opleiding tot gezinsverzorgster te volgen. Na de gratis opleiding moet een dienst verband voor vier jaar worden afge sloten. Zou een meisje de P.T.T. eer der willen verlaten, dan moet een deel van de opleidingskosten af hankelijk van de werkelijke duur van het dienstverband worden te rugbetaald. Elk groot bedrijf kampt met de moeilijkheid, dat wanneer plotseling de vrouw van een werknemer ziek wordt, deze in de huishouding moet inspringen. Het bedrijf kan hiertoe incidenteel verlof geven. Doch voor een langere periode moet een andere oplossing worden gevonden, Deze op- lóssing is het inzetten van een g'e- zinsverzorgster. Is de huisvrouw thuis onmisbaar, het bedrijf kan,vooral in een periode van personeelsschaarste de man niet missen. Temeer klemt dit in bedrij ven, waar de vijfdaagse werkweek is ingevoerd. Dus ook bij de P.T.T. Dit staatsbedrijf heeft reeds in Den Haag en Amsterdam een korps van gezins verzorgsters. Men wil deze thans uitbreiden en bovendien een korps in Rotterdam gaan vormen. De opleiding van anderhalf jaar aan één der opleidingsinstituten voor dit beroep wordt geheel bekostigd door de P.T.T, Na een half jaar theorie op een internaat komen de meisjes voor een jaar in de praktijk. In deze periode ontvangen zij reeds een sa laris. Na een jaar kunnen zij zich zelfstandig gezinsverzorgster noe men. Bij de keuze van de opleidings instituten, waar de P.T.T. de aspi rant-gezinsverzorgsters onderbrengt wordt rekening gehouden met de godsdienstige overtuiging van de leerlinge. Negen overlevenden van het bus ongeluk bij Hergiswil in Zwitserland zijn in de Verenigde Staten teruggekeerd, waar zij door familie en vrienden op het vliegveld Idlewild in New York werden opgewacht. Twee van hén konden nog niet lopen. Een reed in een invalidenwagentje, de ander lag op een brancard. Stakend buspersoneel weer aan het werk De 139 chauffeurs en 24 conducteurs (trices) van de „Twentse Elektrische Tramwegmaatschappij", die dinsdag in een 24^uurs staking zijn gegaan, iiebben woensdagmorgen het werk hervat. Er hebben zich geen ernstige moeilijkheden voorgedaan. De staking betekende enig ongemak voor hen, die van elders de week markt in Enschede wilden bezoeken. Het passagiers-aanbod bij de ver schillende stations van de Nederland se Spoorwegen in oostelijk-Twente was enigszins groter dan normaal. Die fabrieken, die voor het vervoer van werknemers op de T.E.T.-auto- bussen waren aangewezen hebben 't uitvallen van deze pendeldiensten zo veel mogelijk zelf opgevangen, on der meer door het inschakelen van particuliere auto's en bedrijfsauto's. Hierdoor is vertraging in het arbeids proces voorkomen kunnen worden, het T.E.T.-personeel door de directie staking" een ernstige zaak genoemd. De directie heeft zich onthouden van enig commentaar op de staking, die ontstond nadat op de looneisen van het T.E.E.-jei-soneel door de directie niet was gereageerd. Het rijdend personeel overweegt om in de komende week opnieuw een 24-uurs staking te organiseren. Betaald voetbal Sectiebestuur neemt plannen jeugdcontracten voorlopig terug Het sectiebestuur betaald voetbal heeft, in een te Utrecht gehouden ver gadering besloten, gehoord de be sprekingen op de algemene vergade ring van het betaalde voetbal van 5 augustus j.l., het voorstel inzake de jeugdcontracten voorlopig terug te nemen. Hierdoor komen de buiten gewone districtsvergaderingen, de buitengewone algemene vergaderin gen en de bondsvergaderingen vastgesteld op respectievelijk zater dag a.s. 12 en zaterdag 19 augustus te Amsterdam te vervallen. Het ligt voorts in de bedoeling in overleg met de betrokken partijen uit het amateursvoetbal, het zater dagvoetbal, het afdelingsvoetbal en het betaalde voetbal op korte termijn gewijzigde voorstellen gereed te maken, die zo spoedig mogelijk op de gewone districtsvergaderingen, de gewone algemene vergaderingen en de gewone bondsvergadering in ok tober a.s. ter bespreking zullen wor den voorgelegd. De oorspronkelijke jeugdcompetities. die voor het be taalde voetbal zijn vastgesteld voor spelers tot 19 jaar zullen echter wor den gehandhaafd. Dit houdt dus in dat. indien dc bondsvergadering in oktober met de plannen akkoord gaat, nog dit jaar dc jeugdcontrac ten zullen kunnen worden ingevoerd. NIET GEWIJZIGD Het sectiebestuur heeft voorts te Utrecht zich nogmaals beraden over zijn besluit inzake de promotie- en degradatie van het betaalde voetbal in dit seizoen, naar aanleiding van de besprekingen in de algeméne ver gadering van de sectie betaald voet bal, die zaterdag j.l. is gehouden. Na ampele overwegingen heeft 't be stuur geen aanleiding kunnen vinden hel genomen besluit in te trekken of te wijzigen, zodat de vast gestelde promotie-degradatie rege ling 1961/62 ongewijzigd wordt door gevoerd. Aan het eind van dit seizoen zal het betaalde voetbal dus een ere-divisie, een Ie divisie en twee 2de divisies van allen zestien clubs kennen. Het plan „Hekman", de Groningse afgevaardigde diende op de vergade ring van Amsterdam een plan in waardoor dit schema in twee jaar zou worden bereikt is dus niet door het sectiebestuur overgenomen. Zoneschaaktoernooi in Marienbad De uitslagen van de partijen ge speeld in de achtste ronde van het zoneschaaktoernooi in Marienbad luiden Johannessen (Noorwegen) Olafsson (IJsland) 01. Filip (Tsj.) Ciric (Z.-Sl.) Yt. Niemela (Finland)Percz (Spanje) 1- Gragger (Oost.)dr. Barcndregt (Ned.) 1—0. Mille (Z.-Sl.)— Ghitescu (Roem.) afgebroken. Sliwa (Polen) Blom (Denemarken) afgebroken. Lundquist (Zweden) - Bobotsov (Bul garije) afgebroken. Uhlmann (O.- Dld.)—Szabo (Hong.) 1—0. De partij uit de zevende ronde tussen Olafsson en Niemela eindigde zonder verder spelen in remise. De stand na de achtste ronde ziet er als volgt uit 1. Olafsson. 7 punten. 2. Filip, 61/-! punk 3. Uhlmann, 5 punten en 1 af gebroken partij. 4. Johannessen, punt en 1 afgebroken partij. 5. Ghi tescu, 4 punten en 1 afgebroken par tij. 6. Ciric, 4 punten. 7. en 8. Bobot sov en Szabo, 3% punt en 1 afgebro ken partij. 9. Dr. Barendregt 3% pnt. 10. en 11. Milic en Perez, 3 punten en 1 afgebroken partij. 12. Niemela, 3 punten. De afgebroken partijen zullen van daag worden gespeeld. Jaap Kersten zesde in Ronde in Grobbendonck Op i ,en internatiouale profwedstrijd, woensdag bij Grobbendonck in België werd gehouden, is Jaap Ker sten zesde geworden. Winnaar van de wedstryd, die ging over 150 km, werd de Belgische wereldkampioen Rik van Looy. Van Looy versloeg met gering ver schil zijn landgenoten Fore er Schroeders. Voor Kersten werd de zelfde tijd als voor Van Loo (3.28.0) genoteerd. Van de Nederlanders be zetten Geurt Pos de 15e en Jo de Haan de achttiende plaats. Zweed Lindberg verbetert record 100 ineter vrije slag Tijdens de Noordse zwomkampioen- schappen in llalinsted heeft de Zweedse vrije slag zwemmer Per- Ola Lindberg woensdag het Euro pese record op de 100 meter verbe terd tot 55,5 seconden. Dit is 0.2 seconde beter dan het ou- de record, dat sinds 18 oktober van het vorig jaar met 55.7 seconden op naam stond van de Hongaar Gyula Dobay. Het. wereldrecord op de 100 meter vrije slag Is sinds vier jaar in handen van de Australiër John Devitt met een tijd van 54,6 seconden, Beslissingswedstrijd om kampioenschap waterpolo De beslissingswedstrijd om het wa- terpolo-kampioenschap van de kring Zeeland, tussen Ganze II uit Goes en Schelde uit Terneuzen, is geëin digd in een 5-4 overwinning voor Schelde. De zeer spannende strijd, scoreverloop: 1-0. 2-0, 2-1, 3-1 te vens ruststand. 3-2, 3-3, 4-3. 5-3, 5-4, werd uitgevochten in het westelijk kanaalbad in Terneuzen. De spelers van Schelde, dat zich vorig seizoen slechts met moeite wist te handha ven, hadden hun overwinning te dan ken aan het feit, dat zij hun zenu wen iets beter in bedwang hadden dan de Goesenaren, waardoor zij de geboden kansen beter wisten te be nutten. Coördinatie bij westelijke inlichtingendiensten Gedurende het topgesprek van de minister van buitenlandse zaken van Amerika, West-Duitsland, Engeland en Frankrijk in Parijs, hebben de chefs van de inlichtingendiensten ook de hoofden bij elkaar gestoken en een ontwerp gemaakt voor coördina tie van de inlichtingendiensten dei- vier grote mogendheden met als hoofddoelstellingen het hoofd te bieden aan het enor me Russische propaganda-offensief. het vermijden van het uitgeven van elkaar tegensprekende verklarin gen door individuele regeringen over zaken, die betrekking hebben op gc- meenschapelijk gevoerde politiek. het nauwkeurig bestuderen van de enorme activiteit die Rusland mo menteel ten toon spreidt op het ge bied van de radio-uitzendingen ge richt op het buitenland, waarbij de programma's in een steeds grotere variëteit van talen worden gebracht. Amerika beproeft volledig luchtverdedigingssysteem Generaal Laurence Kuter, hoofd van het Amerikaanse luchtverdedigings commando, heeft in Colorado Springs meegedeeld, dat op 14 oktober ruim tweeduizend vluchten van do burger luchtvaart niet kunnen worden ge maakt, omdat dan de Amerikaanse luchtmacht de oefening „Sky Shield 2" houdt. De 1800 Amerikaanse, 273 Canadese en 31 andere buitenlandse vluchten, zullen gedurende twaalf uur worden lamgelegd. Tijdens deze uren zal het gehele Amerikaanse luchtverdedi gingssysteem aan een proef worden onderworpen. Nederlandse vrachtvaarder verkocht aan Israël De Nederlandse vrachtvaarder Wulp (de vroegere Blockland) is door de Rotterdamse rederij Smith en Van Ommeren verkocht aan een niet na der genoemde Israëlische firma. Het schip, dat een draagvermogen heeft van 1240 ton, onderhield de lijndienst tussen Rotterdam en Man chester. De Wulp besloot woensdag haar laatste thuisreis naar Rotterdam. Daar krijgt het schip nog een dok beurt. Voltreffer van „Atlas" na een vlucht van 5000 mijl Een nieuwe Atlasraket vau de „F" serie, bestemd voor opslag onder de grond op strategische vestigingen in de Verenigde Staten, is dezer dagen afgevuurd op een baan van 5000 mijl richting Atlantische Oceaan. Twintig minuten na de lancering kwam de rgket precies neer op de aangegeven plaats. „Het was in de roos", zei een woordvoerder op do basis. „We zijn hier erg blij om, om dat eens te.'meer de slagkracht en capaciteit van onze raketten bewe zen is". ^üan en voor Westfalen, een krentenbrood W).-, -ieitiing, de Zutphense journa list, die op vlotte wijze enkele jaren geleden over de Achterhoek schreef, heeft nu een kijkje over de grenzen Hij bezocht Westfalen, niet om de toeristische bijzonderheden op te snorren- en zo een reisgids samen te stellen, maar als luisteraar. Luiste rend naar oude verhalen uit het Westfaalse land en deze in zijn boek navertellend, brengt Heitling ons dichter bij het leven in één van de grensgebieden van ons land, een streek, nauw verweven met het leven en de historie van Gelderland. Het boek „Westfalen, een krentenbrood" is een fraaie uitgave van Dc Tijd stroom in Lochem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6