Rusk dringt bij De Gaulle aan op bijlegging Bizerta-geschil Eichmann beslistte over leven en dood Moskou haalt Titov triomfantelijk in KLANKdOIiV IN NEW YORK ZAT LEEUW I J ACHTER IN EEN AUTO DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 AMERIKA: GEEN ALGEMENE V.N.- VERGADERING Crisis om Berlijn ernstig geacht Generaal De Gaulle heeft woensdag met zijn premier, Michel Debré, en zyn minister van buitenlandse zaken, Couve de Murvïlle, de kwestie-Bizer- ta besproken. Bij het overleg was vicc-admiraal Maurice Amman, de Franse bevelhebber van de basis, aanwezig. Vóór het gesprek had hij een onderhoud onder vier ogen met de generaal gehad. De bijeenkomst van woensdag volgde op besprekin gen van dinsdagavond tussen gene raal De Gaulle en Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Adlai Stevenson, de leider der Ameri kaanse delegatie bij de Verenigde Naties, verklaarde dinsdag dat de Verenigde Staten niet kunnen in stemmen met de poging van Afri kaanse en Aziatische landen om tot een speciale zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties over de kwestie-Bizerta te komen. Men neemt aan dat de Amerikanen flIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIM Beieren griezelt van „zwarte weduwe" ff De plaats Lichtenfels in Beie- f§ ren heeft sedert zaterdag zijn „grïezelkelder". Politie en dier- kundigen houden er zich bezig met de jacht op een reusach- tige zwartbehaarde, vergiftig- f| de vogelspin oftewel „zwarte M weduwe", die als blinde pas- sagier met een bananenboot ff moet zijn meegekomen en in ff de kelder van een levensmidde- g lenbedrijf in Lichtenfels werd M ontdekt. Het ondier trok zich, M bij de ontdekking, bliksemsnel ff in een donkere hoek terug en tot nog toe is men er niet in geslaagd het uit zijn schuil- H hoek te lokken Een oplossing zou misschien zijn de gehele ff kelder te vergassen, maar van- wege de schade die dit aan de ff daar opgeslagen voorraden zou iff toebrengen, wacht men daar nog even mee. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllT Gevechten tijdens conferentie Verscheidene Latijns-Amerikaanse delegaties op de inter-Amerikaansc conferentie van 21 landen te Punta del Este in l:ruguay hebben dinsdag kritiek geleverd op president Kenne dy's „bondgenootschap voor de vre de", maar de reactie op hef plan voor economische hulp was over het alge meen gunstig. De scherpste kritiek kwam van de Cubaanse minister van financiën Guevara. Hij zei dat de gehele confe rentie tegen Cuba was gericht. Toen de Cubaan was uitgesproken, werd er in koor „Cuba, Cuba" geroe pen. De verslaggevers mochten de bijeenkomst na de toespraak van Guevara niet langer bijwonen en het geluid van de interne televisie werd uitgeschakeld, zodat de kracht van de demonstratie moeilijk was te beoor delen. Er brak een handgemeen uit, nadat iemand had getracht de Cu baan te lijf te gaan. De aanvaller werd neergeslagen voordat hij Gue vara had bereikt cn de zaal' uitge werkt. Er klonken kreten als „lang leve Cuba" en „moord". Suppoosten leidden de aanvaller bui len de zaal. Men meent te weten dat bet een Cubaanse Journalist in bal lingschap is. Ook in aangrenzende vertrekken ont stonden vechtpartijen waarbij echter maar weinig schade werd aangericht. Drie mensen zijn opgebracht, behalve de balling ook nog twee leden van de Cubaanse delegatie. De drie mannen werden later op vrije voelen gesteld. Ook bij Boerenleenbanken 3l/2 beleggingsboekjes In aansluiting op de bij de rijks postspaarbank geopende mogelijk heid om gelden iii te leggen op zgn. beleggingsrekeningen. doelt de coöperatieve centrale boerenleen bank te Eindhoven mede, dat met in gang van vandaag bij haar en bij de bij haar aangesloten boerenleenban ken eveneens spaargelden op beleg gingsboekjes kunnen worden inge legd, waarover een rente van 3 per jaar wordt vergoed. ARTHUR MOET ETEN. Arthur Rowe, Europees kampioen kogelsto len is er de oorzaak van dat zijn moeder soms slapeloze nachten door maakt. Mevrouw Ethel Rowe onthulde in de Engelse plaats Barnsley dat het haar per week ongeveer hondevdtwintig gulden kost om haar 24-jarige zoon te voeden cn hem in prima conditie te houden. Arthur at volgens haar in een week tijds: tien pond biefstuk, zeven bro den, zes pond ontbijtspek, drie pond ham, dertig liter melk, 10 kilo aard appelen, drie pond appels, negen si naasappels. zes pond groente, 48 eie- j ren, drie kilo tomaten, een kilo sau- sijzen. twee varkenscoteletten, tien potten ingemaakte uitjes en drie kilo chocolade. „Soms lig ik 's nachts wakker cn pieker wat ik Arthur te eten moet geven". proberen de Fransen en Tunesiërs weer tot elkaar te brengen. Uit goedingelichte bron verluidt dat Rusk tegenover De Gaulle heeft ver klaard dat de Amerikaanse regering geen fundamentele redenen zag waarom Frankrijk en Tunesië onder ling het probleem niet zouden kunnen oplossen en de vriendschappelijke be trekkingen herstellen. Naar verluidt, zou De Gaulle hebben geantwoord dat er tekenen zijn van een vermindering van de spanning, doch dat het nog niet mogelijk' was reeds zeker te zeggen wanneer de Toestand ds. Niemöller is bevredigend Familieleden van ds. Martin Niemöl ler, het hoofd van de Evangelische Kerk in Hessen, hebben woensdag verklaard dat zijn toestand bevredi gend is. Zoals gemeld, is de predi kant maandag op de terugreis van een vakantietocht bij Apenrade ïn Zuid-Denemarken met zijn auto te gen een boom gereden, waarbij zijn vrouw en hun huishoudster om het leven kwamen. Volgens familieleden, die hem woens dag hebben bezocht, is ds. Niemöller volledig bij kennis. Hij is intussen in kennis gesteld van de dooa van zijn vrouw en hun huishoudster. 1 toestand zover zou zijn verbeterd, dat besprekingen zouden mogelijk zijn. Berlijnse kwestie In Parijs is woensdag vernomen, dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Amerika's bondgenoten erop heeft gewezen dat een ten top gedreven crisis om Berlijn onvermij delijk is, wanneer premier Kroesj- tsjew zijn pogingen de westelijke mo gendheden uit West-Bcrlijn te verdrij ven doorzet. Rusk zou onder de westelijke verte genwoordigers met «ie hy in de afge lopen «eek beraadslaagde, de indruk hebben achtergelaten dat liij de hui dige crisis om Berlyn ernstiger acht dan de vorige, omdat Kroesjtsjew mogelijk gelooft dat zijn strategische positie er gunstiger voorstaat. Volgens Amerikaanse zegslieden heb ben Rusk en zijn collega's lord Home (Engeland). Maurice Couve de Mur- ville (Frankrijk) en Heinrich von Brentano (West-Duitsland) besloten dat het westen een diplomatiek of fensief in de komende maanden on derneemt inzake de kwestie Berlijn. Maar het offensief zal zeker niet vóór 17 september, de datum van de alge mene verkiezingen in de bondsrepu bliek, een aanvang nemen. Alle vijf tien leden van de N.A.V.O. hebben dit besluit goedgekeurd na dinsdag het verslag over de conferentie van Rusk te hebben aangehoord. VOORTZETTING REQUISITOIR Niet bereid tot enige concessie De openbare aanklager in het pro ces Eichmann, Gideon Hausuer, heeft woensdag zijn requisitoir tegen de voormalige SS-officier hervat en be toogd, dat Eichmann van begin tot einde rechtstreeks de hand heeft ge had in de deportatie en uitmoording van de joden ïn bezet Europa. Eich mann zat gespannen te luisteren met samengeknepen lippen. Af en toe zag men hem haastig notities nnir ken. Hausner ging tot ïn bijzonder heden in op de verantwoordelijkheid die de individu had, wanneer hij door de staat voorgeschreven misdaden bedreef. Eichmann, aldus Hausner, had het rechtstreekse beheer over concentra tiekampen en dodenkampen. Hij gaf instructies uit, welke joden naar wel ke kamp moesten worden gezonden, en bovendien heeft hij verscheidene kampen zelf bezocht. 'Hij herinnerde aan Eichmanns verklaring, dat hij Auschwitz vijf a zes maal had be zocht. Waarom moest hij de werk zaamheden daar zelf in ogenschouw nemen, als hij alleen maar bevelen ontving en doorgaf, zo vroeg Haus ner. Als het alleen maar ging om de trei nen voor het vervoer van de joden tc organiseren, dan was dat helemaal niet nodig geweest. Hausner haalde het voorbeeld aan an Stefer, een jood. voor \f-ie Eich mann iets wilde doen. Stefer zat in Auschwitz gevangen en Eichmann gaf een order uit, dat hij als perma nent baantje het bijharken van de grintpaden moest krijgen. Hoe kon hij dergelijke orders op de persoon lijke kaarten van de gevangenen schrijven, tenzij hij jurisdictie had over het hele kamp? Een inwoner van de Kavnagasalci volkswijk in Osaka werd aangereden door een taxi. De politie, die Icort, na het ongeval arriveerde, dacht dal het slachtoffer was overleden en ging rustig rapport, opmaken. Buurtgeno ten waren van mening, dat de. man nog in leven was en vonden hel schandalig dat de politie geen maat regelen nam. Meer dan 3.000 inwo ners van de achterbuurt kwamen in opstand en vernielden poUtiemelders auto's, tramwagens en zelfs' bezittin gen van gewone burgers. Na vier onrustige nachten moest de politie 6.000 man inzetten om de relletjes de kop in te drukken. Meer dan drie honderd mensen werden gewond. De aanstichters van de opstootjes zijn gearresteerd. Foto: Politie contra herrieschoppers. Hausner bleef kalm tijdens zijn laat ste kanonnade. Hij stond vrijwel voortdurend met zijn rug naar het publiek toegekeerd en richtte zijn betoog direct tot de rechters. Hij citeerde de woorden, die Eichmann tot Joël Brand had gesproken: „Ik heb de leiding van onze campagne in Europa, in Polen, in Tsjechoslowa- kijeen nu is Hongarije aan de beurt. Eichmann had al eerder toe gegeven. dat over het algemeen Brand de waarheid heeft gesproken. Hausner besteedde veel tijd aan Eichmanns activiteiten in Hongarije en zei, dat het verhaal, dat de be klaagde slechts daarheen was ge zonden om de treinenloop te organi seren als een kaartenhuis ineen stortte onder de bewijzen van het te gendeel. Hij schilderde hem af als de man, die kon beslissen over leven en dood van het Europese jodendom, het Hongaarse incluis. Toen Hitier zelf bereid bleek om een handeltje met admiraal Horthy te doen en 8700 Hongaarse joden 'naar Palestina te laten emigreren, deed Eichmann daarover zijn beklag, al dus Hausner. „Zelfs die concessie wilde hij niet doen". Water in plaats van kerosine in vliegtuigtank De Shell stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de vraag hoe 4000 liter -water kon terecht komen in een op het vliegveld van Biak (Niemv-Guinea) afgetankte Douglas DC 8 van de K.L.M, Op dit vliegveld heeft zich namelijk vorige week maandag een eigenaar dig incident voorgedaan, dat het K. L.M.-lijnvliegtuig Sydney-Biak-Toltio -Amsterdam anderhalf etmaal traging bezorgde. De DC-8 die vlucht KL 844 zou uitvoeren en maandag 31 juli van Biak zou vertrekken, stond volgetankt klaar, maar er klopte iets niet: de aanwijzingen van de brandstofmeters, die ook het in genomen gewicht en het soortelijk gewicht registreren, gaven een on begrijpelijke afwijking te zien. Gezagvoerder R. J. Mac Carthy stel de terstond het vertrek uit, waarna boordwerktuigkundigen de meetap paratuur controleerden en nog eens alle gegevens verifieerden. Zij ble ven echter met een onverklaarbare afwijking zitten. Daarna controleerde men de inhoud van de elf tanks van de DC-8 en toen kwam men tot een even onge looflijke als onplezierige ontdekking: van de 25 ton brandstof die het toe stel op Biak had ingenomen bestond een aanzienlijk deel uit... water. La tere analyses, die nog niet zijn beëin digd aldus de Shell tonen aan, dat het om 4000 liter water gaat, die met de kerosine vermengd in een aantal tanks terecht is gekomen. „WIJ WENSEN SLECHTS VREDE" Elke eend zingt de lof van eigen vijver Woensdag was het „ruimtevaarders dag" in Moskou. Tijdens de demon stratie op het Rode Plein zei premier Kroesjtsjew op triomfantelijke tnon tot de samengestroomde menigte: „Wij weten dat de tijd niet mee ver af ligt, dat bemande ruimteschepen naar de maan en andere planeten van bet zonnestelsel zulten vliegen. De vlucht van kameraad Titov staat, gelijk aan een reis naar de maan eu terug". Een omroeper zei: Wij zullen minder terughoudend staan tegenover maan landschappen, dan thans tegenover gebieden waar bordjes „privé eigen- .lom" staan. De Moskovieten toonden zich niet overdadig enthousiast ter gelegen heid van Titovs intocht. Het wel- komstvertoon «'as van het rode ta pijt op het Moskouse vliegveld tot aan het laatste stukje kavïaar op de i'eceptie in het Kremlin, een herha ling van Gagarins ontvangst. Nadat zijn vliegtuig was geland, liep majoor Titov enthousiast op premier Kroesjtsjew toe en bracht hem naar Russisch gebruik op drama tische wyzc verslag uit over zijn vlucht met de „Wostok t«'ee". Na omhelzingen van Kroesjtsjew. echt genote Tamara, ouders en verschei dene communistische leiders, stapte het echtpaar Titov in de open auto waarmee men de glorieuze intocht maakte in een feestelijk versierd Moskou langs een haag van belang stellenden. Receptie Kroesjtsjew begon zijn toast op ma joor Titov op de latere receptie met de woorden: „Alleen wij, bolsjewie ken, en niemand anders, hadden dit «'apenfeit kunnen behalen". Zich daarop Lot het corps diploma ten wendend, vroeg hij „de heren ka pitalisten niet beledigd te zijn". Eigen vijver Ieder meent zijn eigen uil een valk te zijn, zei hij. (Kroesjtsjew ge bruikte de uitdrukking:elke eend zingt de lof van de eigen vijver) en «'aarom ook niet? De gehele mensheid zou trots moeten zijn op dit succes. Laat niemand zich stoten aan onze vreugde. Als we alleen maar eens overeenstemming zouden kunnen bereiken om een einde ie maken aan de bewapenings«'edIoop. en onze gelden te gebruiken tot heil van liet volk. hoe snel zou de «e- tenschap zich dan niet kunnen ont«'ikkeIen". „Wij zouden geen behoefte meer hebben aan wapenen. Wij wen sen slechts vrede en een vredes verdrag met Duitsland, aldus Kroesjtsjew. Na de loftuitingen speldde de president van de Sov jetunie, Leonid Breznjew. de gou den medaille behorend bij de on derscheiding „held van de Sovjet- Unie" op de borst van majoor Ti tov. Ook ontving hij de medaille „kosmonaut van de Sowjet-Unie". De eerste persconferentie van ma joor Gherman Titov (links) na zijn tocht door de ruimte. Naast hem zit zijn ruimtecollegamajoor Joeri Gagarin, die in ijltempo vanuit Ca nada naar de Sowjet-Unie was ge reisd om Titov te ontmoeten. Maatregelen van Castro Geldverkeer op Cuba aan banden gelegd De eerste minister van Cuba, Fidel Castro, heeft in een televisietoe spraak die in Key West is opgevan gen, nieuwe maatregelen voor toe zicht op particuliere bankrekeningen bekendgemaakt. De totale bankdeposito's, die Cuba nen mogen bezitten zullen aan be perkingen gebonden zijn, terwijl ook de opneming van geld beperkt zal worden. Deze nieuwe maatregelen volgen op de omwisseling van bankbiljetten in het afgelopen weekeinde, waarbij al le Cubaanse burgers verplicht waren hun geld boven een bedrag van 200 dollar op speciale rekeningen bij de Cubaanse nationale bank te plaat sen. Castro verklaarde, dat men van de speciale rekeningen tot eenbedrag van 1000 dollar -contant kan' opne men. Daarna mag men slechts 100 dollar per maand opnemen. De deposito's mogen in totaal 10.000 dollar bedragen. Bedragen boven 5000 dollar zullen automatisch op spaarrekeningen worden overge schreven, aldus Castro. Het bedrijfsleven zal een beginbe- drag van 5000 dollar mogen opne men. De bedragen boven dit totaal zullen eveneens op spaarrekeningen worden overgeboekt. Castro deelde mede, dat het doel van deze maatregelen is de Cubaanse economie en de contante middelen van Cuba te beschermen. OUD-CONCERTMEESTER POLAK OVERLEDEN In Amsterdam is op 87-jarige leef tijd overleden de Violist Alex A. Po lak, oüd-concertmeester van liet Concertgebouworkest, en medeop richter en (gedurende zijn hele loop baan) eerste secretaris van de ver eniging „Het Concertgebouw". De heer Polak heeft (van 1894 af) bijna een halve eeuw deel uitge maakt van het hoofdstedelijk orkest, waarvan hij in 1915 concertmeester 1 werd. Alex Polak, die ook veel als solist optrad, werd bij zijn afscheid onderscheiden met de zelden verleen de Concertgebouw-medaille. Twee ton juwelen Het Wereldgebeuren gestolen Drie gemaskerde mannen, van «ie er een was gewapend met een machine pistool, hebben woensdag uit een win kel in Cannes juwelen gestolen ter waarde van ruim 200.000 gulden. Een toerist, die voor dewinkel stond, kreeg een klap met de kolf van een revolver, toen hij de vluchtende die ven wilde tegenhouden. Bankrovers De Cubanen, die de laatste jaren al aan heel wat wonderlijke dingen 2ijn gewend geraakt, heb ben sedert gistermorgen ervaren dat de groezelig geüniformeerde baard- dragers in Havanna, het rariteiten kabinet van Fidel Castro, heel veel geld nodig hebben. Sinds men op het hoofdk«rartier van Castro droom de van een overwinning op Wash ington en alvast de Amerikaanse regering tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen uitdaag de en vooral na hetsuccesvolle af slaan van een uit Amerika komende invasie, heeft het volk op staatskos ten het ene feest na het andere ge vierd. Daar is geld voor nodig en dat «'as er blijkbaar. Vorige week heeft Castro eens in de schatkist ge keken en daar zat niet zo heel veel meer in. Men zou natuurlijk belastin gen kunnen heffen om het bankroet af te wenden, maar dat is moeilijk als men die als premier juist dras tisch heeft verlaagd. Castro had een heel andere maatregel. Hij had zijn licht eens opgestoken bij zijn marx istische vriendjes en daar heeft men hem een afdoend middel aan de hand gedaan: gewoon al het beschikbare geld in beslag nemen. Castro heeft deze maatregel aan het Cubaanse volk via een t.v.- uitzending meegedeeld. Natuur lijk heeft hij niet gezegd dat hij geld nodig had en daarom maar wat nam. Dat zou een te nare indruk ma ken. Na een schexpe aanval op de Amerikanen, die hij na veel omhaal toch nog de schuld kon geven van zijn lege staatsportemonnee, heeft hij verklaard als dienaar van zijn volk de economie te willen redden. Daarom is alle geld op de spaarban ken geblokkeerd. Er waren nogal wat Cubanen die in de baarden- anarchie niet veel vertrouwen stel den en hun geld van de bank hadden gehaald. Ook daarvoor weet Castro wel een oplossing. De bankbiljetten zijn ongeldig. Men kan ze alleen in wisselen. Deze maatregel doet denken aan het systeem dat Nederland na de bevrijding invoerde bij de geld- sanering. Ook toen werden gelden geblokkeerd, werden bankbiljetten ongeldig verklaard en kreeg men wat zakgeld om de eerste week na de geldzuivering te leven. Alleen zrj, die in de oorlog flink hadden verdiend, moesten een aanzienlijke geldelijke veer laten. Voor de overige Neder landers leverde deze geldsanering «'einig narigheid op. Men was ervan overtuigd dat het rechtmatige eigen dom slechts tijdelijk was geblok keerd. De Cubanen zijn er niet zo zeker van da't ze iets van hun geld terugzien. Aan het hoofd van de Cubaanse bank staat Guevara, een overtuigd communist, die zich op een openbare bijeenkomst een tegen stander heeft verklaard van particu lieren die geld bezitten. Alle Cu baanse banken staan onder zijn con trole en het is te begrijpen dat men niet erg gerust 13. „Aan de revolutie komt geen eind", schreeuwde Castro voor de t.v. „Nu krijgt iedereen even veel geld om van te leven", jubelden Cubaanse kranten. Voorlopig «rordt de Cubaanse schatkist weer gevuld. Prettig voor Castro die veel kan ge bruiken. Maar met dat al blijft Cuba de ontstoken zenuw van het weste lijk halfrond. Want men kan niet ten eeuwigen dage blijven potverteren. FIDEL CASTRO bankroet De Nieuwzeelandse alpinist. Peter Mul- grew, die onlangs heeft deelgenomen aan een expeditie in de Himalaya van Sir Edmund Hillary is in Aukland geope reerd. Zijn beide benen zijn onder de knie afgezet als gevolg van bevriezingen die hij bij die expeditie had opgelopen. flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ M Een leeuw in een sneeuwwitte auto heeft grote opschudding ver- M oorzaakt in New York. Hij werd vastgeketend aan de achterbank p van deze slee aangetroffen, die stond geparkeerd voor het Penn- ff sylvaniastation. If Twee uur lang verdrongen de mensen zich om de auto zich afvra- ff Ij gend waarom „koning Kado de leeuw" daar zat. Kort nadat uit li ij veligheidsoverwegingen de auto met een groot net was bedekt, H M keerde de eigenaar van leeuw en auto terug, de 37-jarige Richard H j| Flyn uit St. Louis. Hij kreeg meteen een verwijt te incasseren van H een functionaris van de dierenbescherming, omdat hij Kado zonder |f water in de zon had achtergelaten. ff Een verontwaardigde Flyn zag zijn „wreedheid" niet in. „Wat M g voor wreedheid bedoelt U? De temperatuur in het Afrikaanse veld ff waar de leeuwen leven bedraagt 120 graden Fahrenheit en hier is H het maar 91. Hij heeft het best naar zijn zin". g Flyn verklaarde dat hij met Kado op weg was naar een jaarmarkt f§ H en had besloten over New York te rijden om met zijn vroegere f| partner te lunchen, de 25-jarige Laurette Bass, die ondere de naam s H „Bon-Bon" nu een danseres was in Ne«' York. Ze waren verloofd M H geweest maar na een ruzie uiteengegaan. M „Ik ben dol op de leeuw", verklaarde de ex-verloofde, „maar wat H Flyn betreft iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiliJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3