WESTEN ZAL DEFENSIE VERSTERKEN Home: onderhandelen heeft geen zin PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Gaulle wenst in Algerije referendum Eerste deel Grevelingendam zal in december voltooid zijn Vandaag.. OOSTDUITSERS IN PANIEK OP DE VLUCHT Service N.A.V.O.-LANDEN VOLGEN AMERIKA De Europese bondgenoten van de Verenigde Staten hebben dinsdag eensgezind hun instemming betuigd met de inwilliging van liet verzoek van de Verenigde Staten om de militaire kracht van de Atlantische Verdragsorganisatie te versterken. Dit in verband met de Russische dreigementen inzake Berlijn. De permanente raad van de N.A.V.O. heeft dinsdag te Parijs de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Busk aangehoord. Deze heeft erop aangedrongen, dat het westen machtsvertoon stelt tegenover Moskou^s dreigementen, die gaan gepaard met wapengekletter. Een woordvoerder van de N.A.V.O.-raad zei, dat de gedelegeer den „eensgezind" het Amerikaanse beroep hebben aanvaard. moet dat gebeuren op een basis die het slagen ervan mogelijk maakt en de situatie doet verbeteren. Over zijn beraadslagingen met zijn ambtgenoten van de V.S., Frankrijk en West-Duitsland zei Home dat de conferentie „zeer van pas is geko men en nuttig is geweest". „De bijeenkomst was zeer waarde vol on nuttig voor de dagen van be proeving die ons wachten" hij eraan toe. In het officiële communiqué, uitge geven na de zitting van de perma nente N.A.V.O.-i-aad werd gezegd: „de permanente raad, heeft besloten om, in verband met de ernst van de toestand, de besprekingen over deze zaken te verveelvoudigen". Dit in de geest van de beslissingen, genomen door de ministers van buitenlandse zaken van de N.A.V.O. tijdens de jongste vergadering te Oslo. De redevoering van minister Rusk heeft iets langer dan een uur ge duurd. Versterkingen Om 6 uur begaf de Amerikaanse be windsman zich naar het Elysee-pa- leis waar de Franse president hem verwachtte. De woordvoerder van de raad zei nog, dat minister Rusk had ver klaard te spreken uit naam van de Amerikaanse regering, maar dat En geland, Frankrijk en de Bondsrepu bliek zich hadden aangesloten bij de Amerikaanse zienswijze. De vergadering van de permanente aad was door de uitgebreide veilig heidsmaatregelen omgeven. De volle dige verklaring van Rusk werd niet vrijgegeven. In betrouwbare diplomatieke kringen is echter vernomen, dat hij tevens een waarschuwing heeft geuit aan het adres van de N.A.V.O.-deelnemers, dat zij hun gewapende macht moeten ver sterken teneinde aan de Russi sche dreiging het hoofd te kun nen bieden. Geen zin De Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home, heeft dinsdag in Parijs verklaard dat het geen zin heeft te onderhandelen over de kwes tie Berlijn tenzij er een kans is op succes. De minister zei dit tot verslagge vers op het vliegveld, alvorens naar Londen terug te keren. „Het heeft geen zin het woord on derhandelingen te herhalen. Wanneer onderhandelingen worden gevoerd, Gevechtsformaties Het Amerikaanse leger heeft dins dag bekendgemaakt dat drie in opleiding zijnde divisies op het ogenblik tot gevechtsformaties worden omgevormd. Men wil hiermee de conventionele vuur kracht vergroten. Het gaat hier om twee infanterie divisies en een pantserdivisie. Wan neer deze drie divisies gevechtsfor maties zijn geworden, zullen zij ook hun volle sterkte hebben, te weten 13.700 man voor een infanterie- en 14.600 man voor een pantserdivisie. Het Amerikaanse leger zal dan 16 gevechtsdivisies hebben. Voorts werd bekendgemaakt dat Fort Carson, in Colorado een oefencentrum is ge worden; 16.000 man zullen daar te gelijk kunnen worden opgeleid. Z.K.H. prins Bernhard is dinsdagoch tend op Schiphol teruggekeerd van een reis naar Mexico, ivaar hij de 22ste verjaardag can prinses Irene heeft mee gevierd. Na een kort op onthoud reed de prins per auto naar Soesterberg om in de loop van de dag met de koninklijke friendship" naar Italië te vliegen. Hij zal zich weer bij de overige leden van het koninklijk gezin voegen in de villa bij Porto Ercole. viert de bekende Neder landse radiospreker, journalist, violist en componist van lichte muziek Max Tak te New York zijn 70ste verjaardag is het 25 jaar geleden, dat de destijds populaire Ameri kaanse journalist en schrijver van detectiveverhalen Arthur B. Reeve te Trenton (New Jersey) overleed. NA OFFICIEEL ROOKGORDIJN Moslems aan hoofd van Raad voor Algerije Be strandgangers hadden het dins dag niet gemakkelijk: de storm zwiepte grote wolken zand met ge weld over de Nederlandse kust strook zoals op deze foto in President Charles de Gaulle heeft dinsdag een bespreking gehad met zijn minister voor Algerijnse aangelegenheden, Louis Joxe. Beide staatslieden hebben gesproken over de plan nen van De Gaulle voor vorming van een uitvoerende raad voor Algerije, die door moslems moet worden beheerst. De uitvoerende raad moet die nen als model voor een eventu ele „regering" in het Algerijnse Algerije, zoals dat door De Gaulle is ontworpen. Aan het gesprek van De Gaulle met minister Joxe is een vierdaags bezoek van de laatste aan Algerije vooraf gegaan. Ofschoon een „officieel rook gordijn" de juiste bewegingen van de minister aan het oog heeft onttrok ken, is in welingelichte kringen ver nomen, dat het doel van Joxe's reis ►is geweest, de volgende stap voor te bereiden ter uitvoering van de plan nen van De Gaulle. De nuödzaak van een eenzijdig Frans optreden öm een oplossing van de kwestie Algerije te forceren is ont staan na de „opschorting" van de on derhandelingen tussen Fransen en Algerijnen, eerst te Evian-les-Bains, en later te Lugrin. Uitvoerende raad De datum waarop de installatie van de „uitvoerende raad" voor Algerije zou moeten plaatshebben de 15e september zou samenvallen met de overplaatsing van de Franse rege ringsgevolmachtigde Jean Morin naar het nieuwe hoofdkwartier van het Franse bestuur te Rocher Noir op ruim 50 km ten oosten van Algiers. Tot nog toe heeft het Franse bestuur steeds in het hart van Algiers geze teld. Naar in welingelichte kringen is vernomen, zal de „uitvoerende raad" waarover De Gaulle reeds enige malen heeft gesproken be staan uit zeven moslems en twee Eu ropeanen. Haar eerste taak zou zijn het voorbe reiden van een eventueel zelfbeschik- kings-referendum, zoals De Gaulle dat aan de Algerijnen heeft beloofd. De stemming zelf zou waarschijnlijk niet onmiddellijk, doch pas na een geruime tijd, mogelijk zelfs twee jaar, plaatshebben. De stroom van Oostdultse vluchte lingen naar West-Berlpn heeft dins dag de afmetingen aangenomen die doen denken aan een algemene pa niek, klaarblijkelijk als gevolg van de rede van premier Kroes,jtsjew, die van geen compromis schijnt te willen weten wat de kwestie Berlijn betreft. In de vorige nacht werden in het doorgangskamp Marienfelde in West-Berljjn 1.157 refugie's geregis treerd. Charles Henry Sayer Lets moest voor de rechtbank te Londen uitleggen waar om hij 's avonds dronken was geweest. Hii vertelde: ..ik kwam een van mijn stiefbroers tegen. We dachten beiden van elkaar dat we dood en begraven wa ren en zijn toen een drankje gaan drin ken". Drie man op vlet zoek op de Waddenzee De reddingboten Prins Hendrik en Christiaan Huygens, beide uit Den Helder, zijn gisteravond uitgevaren om te zoeken op de Waddenzee naar een vlet met drie mannen aan boord. Zij waren 's morgens in de omgeving van Den Helder gaan rissen. Door de storm is de vlet van anker geslagen en afgedreven in de richting van Den Oever op Wieringen. Gezien de storm maakt men zich zorgen over het lot van de bemanning van de vlet. De reddingboten zijn later onverrich- terzake in Den Helder teruggekeerd. Bij het aanbreken van de dag zouden eventueel ook de reddingsboten van Harlingen en de Cocksdorp zee kie zen om aan het opsporingswerk deel te nemen. WERK IN ZANDSTORM.. „Onderlaag" van dam over plaat van Oude Tonge is bijna gereed Het zandeiland op de Plaat van Oude Tonge in de Grevelingen, het begin van de dam tussen Duiveland en Flakkee, had gis teren, dinsdagmiddag, alles van een Sahara tijdens een zand storm. Met dit verschil, dat de bewoners geen dekking zochten achter hun kamelen, maar in de directieketen van rijkswater staat en N.V. Dijksbouw, het aannemersbedrijf dat na de dam door het Veerse Gat, de bouw van de Grevelingendam voor zijn rekening heeft genomen. In de zomerstorm van gisteren was het werken buiten de veilige ca bines van draglines en kranen vrijwel onmogelijk geworden. De zandverstuiving was zo sterk, dat het eiland in de Gre velingen er vaak uitzag als een schip, dat tegen de wind in koer ste en een grote witte rookpluim achterliet. De storm belemmerde niet alleen het verder afwerken van liet opgespoten zandlicliaam er ontstond ook scha de aan de taluds en liet uitvallen van verschillende motorvlotten, die de verbinding niet Bruinisse en de hoek van St.-Jacob Flakkee onderhou den, dreigde het „leven van alle dag" op het eiland te ontwrichten. Enkele grote sleepboten zorgden er echter voor, dat alle 275 mensen, die het ei land overdag bevolken deels af komstig van het GoereeOverflak- kec, deels van Schouwen-Duiveland 's avonds behouden thuiskwamen. Vandaag werken deze 275 mensen weer aan het begin van de Grevelin gendam, een drie en een halve kilo meter lange dijk, die over de plaat van Oude Tonge groeit. Dit deel moet vóór 1 december a.s. gereed zijn. De ..onderlaag" van dit dijksgedeelte op drie meter plus N.A.P., zal over 14 dagen gereed zijn. Tussen de aange legde dijkskoppen is nog een strook van 200 meter open. De westelijke dijkskop ligt op 500 meter uit de wal van Bruinisse de oostelijke dijkskop op 1600 meter van de Flakkeese wal is het eerste begin geweest van de Grevelingendam, nu het eiland waar de directieketen zijn gesitueerd en waar aan twee loswallen alle voor de dam benodigde materialen en grondstoffen worden aangevoerd. De beide loswallen, elk met een enor me kraan uitgerust, kunnen de aan voer nauwelijks verwerken. Cijfers Begrijpelijk als men de boeveel heden grondstoffen lioort opsom men die alleen reeds dit jaar in de dijk over <7 plaat van Oude Tonge worden verwerkt 2'/z mil joen kubieke meter zand, 200.000 ton mijnstcen, 100.000 ton klei van de Maasoevers in Noord-Bra bant 72.000 ton grint, 4-1.000 vierkante meter betonglooiing en 44.000 ton asfalt. Uit deze twee laatste groepen blijkt (Zie slot pag. 4 kol4) In een naburig land is tijdens een televisiespel een grapje gemaakt over de verkorte werkweek. Men had het over de maatschappij van de toekomst en het werd mogelijk geacht, dat in de ideale maatschap pij van de toekomst alleen nog maar op woensdag gewerkt zou worden. De daaropvolgende stilte werd ver broken door een stem, die vroeg: „Elke woensdag?" Na zo'n grapje doet dan een bevrij dende lach even vergeten hoeveel moeilijkheden thans nog worden ver oorzaakt in een ganse reeks van be drijven door het verminderen van het aantal werkdagen. Dat zijn voorna melijk de bedrijven, die „dienstbe toon" leveren aan het grote publiek. De P.T.T.-dienst in Nederland heeft zo pas aangekondigd, dat hij het aantal postbestellingen in de grote steden zal verminderen. Het dienst betoon bij de Spoorwegen is niet meer wat het zou moeten zijn en men zal daar straks terugvallen op een oudere en dus verouderde dienstregeling. Gemakkelijk zouden deze twee voor beelden met andere aangevuld kunnen worden, maar zij volstaan om dui delijk te maken, dat er in de wel vaartsstaat van vandaag een aantal bedrijven zijn, die niet meer het dienstbetoon kunnen leveren, waar op de klant in het verleden kon re kenen. Ter verontschuldiging wordt vrij wel altijd aangevoerd, dat er personeelsgebrek heerst, dat de werktijd verkort moet worden en dat „andere" bedrijven het personeel weglokken. Indien dit alles juist zou zijn, dan zou over twee of drie jaar als het aanbod op de ar beidsmarkt weer ruimer zal zijn, het „dienstbetoon" opnieuw op het oude peil gebracht kunnen worden. Welnu, men zal er goed aan doen dat laatste niet te geloven. Er lopen hier namelijk twee verschijnselen parallel, die maar weinig verband met elkaar houden. Het eerste ver schijnsel is inderaad het personeels tekort, maar het tweede verschijn sel is de massaficatie van het dienst betoon in de welvaartsstaat en het terugdrukken van het dienstbetoon tot starre schema's en half- automatische handelingen. Er is in zulke bedrijven' als de P.T.T. en de Spoorwegen vandaag (maar men zondere de grotere particuliere be drijven vooral niet uit!) veel minder een verhouding van mens-tot-mens, dan vroeger. Er is slechts een ver houding van een bedrijf tot een „ge nummerde" klant, die tegen betaling een minimaal dienstbetoon kan ver krijgen en dat strikt binnen de vast gestelde schema's. Het is op dit ogenblik zelfs eniger mate gevaarlijk in Nederland om het ouderwetse woord „dienstbetoon" nog te gebruiken. Geen personeelschef zal in zijn wer vingsadvertenties dat woord opne men. Op zichzelf is dat al een aan wijzing waar het heengaat met het dienstbetoon. Als er toch met dat be- frip gewerkt moet worden, dan iedt men het aan in een buiten landse verpakking en dan heet het „service", waarbij niet gedacht mag worden aan dienstbaarheid of onder- f;eschiktheid. n onze groeiende welvaartsstaat ont wikkelt zich een geheel ander „kli maat" voor het dienstbetoon. Een klimaat, dat omschreven kan worden met de woorden: snel, minimaal en onpersoonlijk. Straks zal daar nog bijkomen: aan gepast aan de automatisering en de mechanisatie. Het Is niet zo moeilijk dit alles te voorspellen, want we behoeven daarvoor slechts te kijken naar een land dat al een eind verder op weg is naar de welvaartsstaat. Kort geleden schreef de Franse jour nalist R. Escarpit een boekje over zijn verblijf in de Verenigde Staten en in Sowjet-Rusland. Hij vergelijkt in dat boekje het dagelijks leven in Rusland met dat in de Verenigde Staten en hij laat daarbij duidelijk blijken, dat hij Fransman is. Dat is hij ook als hij vertoeft in de Verenigde Staten, het land, dat van alle staten ter wereld het verst op weg is naar de welvaartsstaat. Deze man, die de halve wereld bereisde, had nog al moeite met zijn reisbil jetten in de Verenigde Staten. Hij moest eerst leren welke „service" men op het gebied van reizen niet in de Verenigde Staten mag verwach ten, ook al biedt het oude Europa die service nog wel! En dan om schrijft hij iets van het dienstbetoon in de Verenigde Staten als hij het heeft over: „ae weloverwogen traag heid van het kantoorpersoneel, de aristocratische ongeïnteresseerdheid van de verkoopsters in de warenhui zen, het methodische lijntrekken van metselaars op een bouwwerk en de artistieke vertragingen in de be zigheden van obers en diensters in de restaurants Hij komt dan tot de conclusie dat deze Amerikanen toch wel verstan dig zijn, want ze moeten energie overhouden voor het verrichten van allerlei dingen, die niemand anders voor hen doet in de welvaartsstaat en die zij dus beslist zelf in hun eigen tijd moeten doen. Of hij dat laatste goed ziet of niet, moet ieder voor zichzelf uitmaken, maar hét zit er wel in, dat hij een belangrijke aanwijzing heeft gege ven voor de ontwikkeling van het dienstbetoon in de Westeuropese lan den waar de welvaartsstaat tot steeds groter bloei komt! Dat dienstbetoon zal afnemen, naar mate de welvaart stijgt en nimmer zal er sprake zijn om tenslotte even bij de P.T.T. terug te keren van vier postbestellingen per dag, waarin de grote steden zich anno J910 konden verheugen! 204e jaargang - no. 186 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 aug. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m m. Minim, p. advertentie *i—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.O., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3608/3546, adv.3647/3643; Middelburg,Markt 51, tel..41 (b.g.g. red.2078/3169, adv.2375): Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg. tel. 2395; Terneuzen te) 2116; Zierikzee red. tel. 2425, adm. tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1