SOWJETLEGER AAN WESTERSE GRENS ZAL WORDEN VERSTERKT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Washington: conflict niet toegespitst Boeren hielpen Titov uit z'n ruimtepak Twee doden bij zware explosie op de F Azote te Sluiskil Vandaag.. Ruimte DS. NIEM0LLER ZWAAR GEWOND PREMIER KROESJTSJEW VOOR RADIO EN T.V. Premier Nikita S. Kroesjtsjew lieeft maandagavond voor het front van de Sowjetburgers en dat der wereldbevolking gezegd, dat de westelijke grote drie met de Sowjet-Unie aan een confe rentietafel moeten plaatsnemen om „de lucht te zuiveren" in de huidige gespannen internationale toestand. In zijn rede, uitgezonden door televisie en radio, in de Engelse, de Duitse en de Franse taal, zei de Sow jet-premier: „Laten wij eerlijk met elkaar rondom een tafel gaan zitten. Laten wij geen verdere oorlogspsychose veroorzaken. Laten wij de atmosfeer zuiveren. Laten wij ons doen voortdrijven op het gezonde verstand en niet op de kracht van thermo-nucleaire wapenen." Foto linksVoor zijn ruimtevlucht werd ondermeer de bloeddruk van de Rus Gherman Titoio gemeten. Foto rechtsboven: Titoiv tijdens de voorbereidingen voor de vlucht in een centrifuge. Foto rechtsonder: Gherman Titoio met zijn vrouw Tamara. Hij richtte zijn opmerking ook aan het adres van de zogeheten neutrale landen, tot wie hij zei: „gij kunt niet werkeloos blijven toezien. Slechts de gezamenlijke inspanningen van alle volkeren lcunne.ii tot gevolg hebben, dat de agressor in een dwangbuis wordt geperst, en dat de dreiging van de derde wereldoorlog van de mensheid wordt afgewenteld." Hij was zijn rede begonnen met de jongste Russische ruimtevaarder ma joor Titov geluk te wensen met diens geslaagde reis door het heelal die ruim 25 uren had geduurd. De bevolking van de Sowjet-Unie had door de historische heldendaad van Titov opnieuw een stap vooruit ge daan op de weg naar het verkeer tussen de planeten onderling, aldus de Sowjet-premier. Hij ging daarna snel over op de hui dige toestand van de Sowjet-Unie en zyn positie in de wereld. Hij had sle.chts krachtige taal voor de span ningen in de internationale politiek voor het ogenblik. Afgrondrand „De westelijke machten", zei hij, „brengen de wereld op het ogenblik gevaarlijk dicht naar de rand van de afgrond van een derde wereldoorlog. De dreiging van een militaire aanval door de imperialisten op de socialis tische wereld mag geensdeels worden uitgesloten. „Wij. zullen de ontwikkelingen scherp in het oog houden en overeenkomstig de ontstane toestand onze maatrege len treffen. is het 100 jaar geleden, dat de Engelse bioloog prof. W. Bateson, één der grondleg gers van de moderne erfelijk heidsleer, te Whitby werd ge boren. WVAW(WVW\VVVVWVW „Het zal nodig kunnen worden, dat wij in de toekomst de getals- sterkte van het leger aan de wes telijke grenzen zullen moeten ver groten, door divisies uit andere delen van de Sowjet-Unie te ver plaatsen. In samenhang hiermee zullen wy wellicht' ook zyn ge dwongen een deel van de reservis ten op te roepen, zodat onze divi sies op oorlogssterkte worden ge bracht en op alle gebeurtenissen zullen zijn voorbereid." „Dit is ons antwoord", zei Kroesj- tjsew. „De Verenigde Staten hebben in feite maatregelen genomen, ge lijkstaand aan die in een mobilisatie en een oorlogsdreiging voor ons in houdend." „De bondgenoten van de V.S. hebben in agressieve blokken verenigd deze gevaarlijke koers steun gegeven. „Wanneer er 'n toestand als deze ont staat, is het voor ons niet mogelijk met gevouwen handen te blijven zit ten en toe te zien. De geschiedenis leert- ons, dat indien een agressör ziet. dat hij niet wordt weerhouden of geen antwoord krijgt, hij overmoedig wordt. Wanneer hij daarentegen een afdoend antwoord krijgt, komt hij veelal tot bezinning", zei Kroesjtsjew. Met niemand oorlog „Wy zullen alles blyven doen wat in ons vermogen ligt om interna tionale geschillen op vreedzame wijze op te lossen. De Sowjet-Unie wenst met niemand een oorlog. Wy wensen niets van iemands grondgebied of rijkdom." Nadat hij had herinnerd aan de ant woorden op het Sowjet-memorandum van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, zei de premier: „op nieuw trachten de westelijke mogend heden het sluiten van een vredesver drag tegen te houden, en er de idee van een zelfbeschikkingsrecht van de Duitsers over een al of niet aan te gane hereniging tegenover te stellen. „Het zijn juist de door de wol geverf de vijanden van de nationale eenheid van het Duitse volk, die schermen met de leuze „zelfbeschikking." „Op het ogenblik", zo zei Kroesj tsjew, „is die leus steeds op de lippen van kanselier Adenauer, die er ook een bepaalde waarde aan toekent n.l.: de opslokking van de Duits Democra tische Republiek" Oost-Duitsland „In dat geval zouden de westelijke machten de liquidatie hebben ge- eist van het socialistische systeem van de „D.D.R." en zij zouden zich er toe hebben gezet om van Polen en Tsjecho-Slowakije de stukken grond terug te vorderen die by de overeenkomst van Potsdam aan deze landen waren teruggegeven. Geen uitstel .Wanneer zij dit hadden volbracht zouden zij met de voornaamste eis zijn gekomen de opheffing van het socialistische systeem in alle landen van het socialistische kamp. „Daarom kan de oplossing van het vraagstuk van het te sluiten vredes verdrag niet langer worden uitge steld. „Het sluiten van dit vredesverdrag; met de D.D.R. zal een ontzaglijke po sitieve waarde hebben in de ontwik keling van de gehele internationale situatie", zo besloot de Sowjet-pre mier In Washington Kroesjtsjews verklaring dat htf mis schien troepen naar de westelijke grenzen zal sturen en reservisten zal oproepen, is een dreigement, zo zei den diplomatieke waarnemers in Washington, maar een dreigement dat toch wel minder gevaarlijk is dan op het eerste gezicht blijkt. Men meent in Washington dat Kroesjtsjew niet zijn jongste rede geen nieuwe by- drage heeft geleverd voor een oplos sing van het geschil. Maar hy had de zaak ook niet verder toegespitst, wat hy wel zou hebben gedaan als hy ver klaard zou hebben dat hij Kennedy's militaire maatregelen met tegen maatregelen van gelyke strekking en omvang had beantwoord. President Kennedy zal vandaag met de Amerikaanse veiligheidsraad over leg plegen, zo heeft Het Witte Huis bekendgemaakt. „Ik was niet alleen, Kroesjtsjew volgde me" Terwijl Titov zich op een af stand van 200 kilometer van de aarde versliep, deed zijn 24-jari- ge vrouw Tamara geen oog dicht. De Russische televisiekij kers konden maandagochtend op hun scherm zien, hoe zij bleek en gespannen bij de radio op het laatste nieuws zat te wachten. In zijn telefoonge sprek met Kroesjtsjew zei Titov dat zijn vrouw aanvankelijk niet erg was ingenomen met zijn ruimtevlucht, doch dat zij later toch had ingestemd. Kroesj tsjew vond deze aarzeling, ge zien de gevaren die er nu een maal aan verbonden waren, be grijpelijk en menselijk. Blijkens een ooggetuigeverslag van de start, zondagochtend 9 uur plaat selijke tijd, droeg Titov een oranje ruimtepak met de letters U.S.S.R. erop. Bij de start waren leden van de Sow- jet-regeringscommissie voor ruimte vaart en vooraanstaande deskundi gen aanwezig. Op het platform vaan de lift, die hem in de zilverkleurige raket moest hijsen, stak Titov een korte redevoering af. Hij beloofde dat hij de opdracht die de party en de regering aan hem hadden toever trouwd. getrouw zou uitvoeren. De eersten die Titov bij z'n terugkeer begroetten, waren een groepje boe ren. De Wostok kwam bij de landing in een graanveld terecht, waar zij aan het werk waren. Zij omhelsden hem en hielpen hem zijn zware ruimtepak uittrekken. Ti tov vertelde hen dat hij vanuit de ruimte duidelijk de meren, bossen en velden had kunnen zien. Op de vraag of hij zich niet eenzaam had gevoeld, antwoordde hij: „Ik was niet alleen, mijn vlucht werd gevolgd door Kroesjtsjew en het gehele Sowjet- volk". Vanuit de boerderij waarbij hij was geland, telefoneerde Titov met Kroesjtsjew. Nadat hij zich had op gefrist. vertrok hij met een inmid dels gearriveerde vliegtuig naar de plaats waar hij van zijn vermoeienis sen kon bekomen en werd onder zocht. Titov „is gezond en voelt zich uitste kend", aldus het Russische commu niqué. Hij had ongeveer 700.000 ki lometer afgelegd, in de 25 uur en 18 minuten die waren verstreken tussen zijn lancering, zondagochtend 7 uur en zijn daling om 8.18 uur maandag morgen. Drie maaltijden Hij heeft drie maaltijden aan boord van de Wostok 2 gebruikt, namelijk zondag een middag- en een avond maal en maandagochtend een ont bijt. Hij heeft meer dan acht uur ge slapen, een half uur langer, dan in het programma was voorzien. Het gebied van Saratof, waar Titov is geland, ligt ongeveer 720 kilome ter ten zuid-oosten van Moskou. KLAP IN VERRE OMTREK TE HOREN Ketelommanteling vloog de lucht in Met een enorme klap die tot in verre "omtrek te horen \vtis, ex plodeerde maandagmiddag rond half twee de dekselommanteling van een van de vijf gaselotke- tels op de fabriek van de Com pagnie Neerlandaïse de l'Azöte Een honderdtal meters werd vol gens ooggetuigen de dekselom manteling van de gaselottank de lucht ingeslingerd, bij de ontploffing, die zich maandagmiddag op het ter rein van de Compagnie Neerlandaïse ■ie l'Azöte te Sluiskil voordeed. Het gevaarte dat een diameter van ongeveer 15 meter heeft bleef hangen op een pijp, op een hoogte van zestig meter. Twee arbeiders kwamen bij deze explosie om het leven. '.(FoLo P.Z:C.) te Sluiskil. Twee arbeiders: de 53-jarige A. Geensen uit Ter- neuzen en de 32-jarige C. Dix- boorn uit Sluiskil, kwamen bij deze explosie om het leven. De luchtdruk was zo groot, dat in Axel op 7 km van de fabriek gelegen openstaande deuren werden dicht gesmeten. Hoe het ongeluk zich precies heeft voorgedaan, is niet precies te zeg gen, daar behalve de twee slachtof fers op dit wat achteraf gelegen deel van het bedryf niemand aanwezig moet zijn geweest. De beide mannen bankwerkers van de l'Azöte waren op het moment van de explosie bezig met herstelwerkzaamheden aan de dekselommanteling van één van de vijf gaselotketels. Plotseling deed zich een hevige ontploffing voor, waarbij volgens ooggetuigen de dekselommante ling ongeveer honderd meter de lucht ingeslingerd werd, waarna hefci gevaarte, dat een diameter van plrn. 15 meter heeft, op onge veer zestig meter hoogte op een van de gaselotpijpen terechtkwam en daar bleef hangen. Door de enorme luchtdruk werden de beide slachtoffers, die op het deksel aan het werk moeten zijn geweest, in het luchtruim geslingerd. Hun deerlijk verminkte lichamen werden op geruime afstand van de onheils- plek teruggevonden door de bedrijfs arts, die juist op het terrein aanwe zig was. De installatie, waartoe de ketels be hoorden, was buiten werking toen de explosie zich voordeed. Het bedrijf ondervond daardoor geen stagnatie. De rijkspolitie van de groep Axel was spoedig ter plaatse, evenals de ambtenaren van de arbeidsinspectie uit Breda, die een onderzoek instel den. Omtrent de oorzaak van deze ontploffing is nog niets bekerd. Naar verluidt zouden de arbeiders aan het, lassen zijn geweest. Beide slachtoffers waren gehuwd. De heer Geensen had drie kinderen en de heer Dixhoorn één kind. De stoffelijke overschotten zijn opge baard in do rouwkamer van het St.- Elisabethziekenhuis te Sluiskil, Bewondering moet wel iedereen hebben voor de Russische tech nici, die het ruimteschip Wostok II bouwden en bewondering ook voor de dappere cosmonaut, die dit ruim- tetuig gedurende een etmaal rond de aarde stuurde. Deze tweede ruimtevaart is in ver schillende opzichten belangrijker dan de eerste, maar voornamelijk toch wel daarom, omdat ze de ruimte vaart tot een gewone zaak maakt, die willekeurig herhaald kan worden. Het gaat niet langer om een „uitzon derlijke toevalstreffer". Wij weten nu, dat over weinige ja ren de ruimteschepen een normaal verschijnsel zullen zijn aan ons aard se firmament en dat daaraan voor altijd de glorie van het Russisch technisch vernuft verbonden zal zijn. En misschien met enige spijtigheid zullen we ook moeten erkennen, dat het Russische economisch- politieke stelsel blijkbaar geen be lemmering vormt voor het bereiken van grote technische prestaties. Daarnaast is dan weer plaats voor verbazing over het feit, dat in een Russische maat schappij, die zo weinig „geestelijke ruimte" en zo weinig vrijheid kent, plaats is voor zoveel technische ruimte als zondag j.l. werd gedemonstreerd. Overigens ging ook zondag die „technische ruimte" wel heel duide lijk gekleed in een gewaad van gees telijke armoede. Om te beginnen was de ruimtevlucht om politieke redenen tevoren niet aangekondigd, want ze had eens kunnen mislukken en dat zou heel erg zijn geweest, omdat ze was be doeld als propagandastunt voor het Sowjet-regjmeVan de misluk kingen die ook Sow jet-technici overkomen mag de buitenwereld niets horen. Daarnaast was er een overvloed van wrevelig-makende politieke franje.... zoals het opdragen van de vlucht aan een communistisch partijcongres, de persoonsverheerlijking van Nikita Kroesjtsjew, de holle fraseologie over vrede en welvaart Van politiek standpunt bezien was deze ruimtevlucht niet anders, dan een propagandastunt voor een rede va Kroesjtsjew of zo men wil een wereld-vuurwerk ter ere van het Russische communisme. Kort geleden ging een „schot op de maan'7 vooraf aan een rede van Kroesjtsjew, zondag was het een opzienbarende ruimtevaart, straks za.1 het wellicht een serie ruimte vaartuigen zijn, die politieke propa ganda latèn neersuizen op alle radio- en televisieantennes. t j oor de westerse wereld is die V propaganda zeker niet gevaar lijk! Zolang een Kroesjtsjew nog met bevende stem na de terugkeer van de eerste Russische ruimtevaar der moet waarschuwen tegen zelf overschatting op het stuk van de welvaart en moet toegeven, dat Rus land in vele opzichten ver achterligt bij de westerse wereld, zolang zal men zich in de westerse wereld niet spoedig vergapen aan de Russi sche propaganda. Maar wat men in Rusland doet is wél gevaarlijk voor de volkeren, die in Afrika en Azië op de grens van de armoede leven. In die landen zouden velen zich wel eens kunnen verkijken op de Russische propagandastunts en zich gewilliger dan tot nog toe voor het karretje van het communisme la ten spanen. Dat weet men heel goed in Moskou en op die volkeren zijn dan ook voornamelijk de Russische propagandastunts gericht. Ook deze onverwachte ruimtevaart van majoor Ti tow! Echtgenote overleden De bekende Westduitse predikant Martin Niemöller heeft maandag in Zuid-Jutland in Denemarken een au to-ongeluk gehad. Hij werd zwaar gewond. Zijn vrouw kwam om ®het leven. Niemöller is nu 69 jaar. In de eerste wereldoorlog was hij duikbootkapi tein. Tijdens het bewind van Hitier heeft hij acht jaar in een concentra tiekamp gezeten. In 1919 trouwde hij met Else Bremer. Het echtpaar kreeg drie zoons en twee dochters. Niemöller is, zoals bekend, één van de belangrijkste figuren in de paci fistische beweging. Hij is lid van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken. Windstoot niet oorzaak van autobusongeluk Volgens een mededeling van de bus onderneming „Naco" uit Alkmaar is de zondag in Denemarken veron gelukte bus niet door een windstoot van de weg geraakt. De bus zou vol gens de Naco hebben moeten uitwij ken voor een „Messcherschmidtje", dat door de windstoot op de linker helft van de weg kwam. Tijdens de uitwijkmanoeuvre zou de bus in de berm zijn geraakt. Vol gens een Ritzou-bericht heeft de chauffeur, zoals gemeld, verklaard dat de windstoot de oorzaak van het ongeluk was. De twee gewonde Amsterdamse dames kunnen .het zie kenhuis-binnenkort verlaten. 204e jaargang no. 185 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagtcr. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 8 aug. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Viissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546,adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel.Hl (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Zierikzee red, tel. 2425. adm. tel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1