PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TITOV SLIEP VANNACHT IN DE RUIMTE Kroesjtsjew dreigt met waterstofbommen Uien bij Bruinisse gebombardeerd met X-stralen en neutronen Landing vanmorgen omstreeks acht uur Vandaag.. 204e jaargang - no. 184 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boei-. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 5G cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. j 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 aug. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-00, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546,adv. 3647/3643; Middelburg,Markt 81, tel. 3841 (b.g.g.red.2078/3169, adv.2375); Goes Gr.Markt2, tel. 6140(b.g.g.red.7853, adv.5213); Oostburg, tel.2395; Temeuzen tel. 2116; Zierlkzee red.'tel. 2425, adm. tel. 2094. STEVENSON: GEEN RUIMTE-BEWAPENINGS WEDLOOP Rusland heeft voor de tweede maal een man de ruimte ingezon den, maar deze keer om hem een aantal malen om de aarde te laten vliegen. Majoor Gherman Stepanowitsj Titov (26), de opvolger van Joeri Gagarin, ging zondag om 9 uur (7 uur onze tijd) de lucht in, aan boord van Vostok twee, een 4731 kg wegend ruimteschip. Naar verluidt, zal de Vostok 17 malen om de aarde vliegen in een tijdsbestek van ruim 25 uur. De raket en het daarop ge monteerde ruimteschip functioneerden klaarblijkelijk vol maakt. De baan van de Vostok stemt ongeveer overeen met de van tevoren berekende baan en Titov meldde herhaaldelijk: „ik voel me goed". Aan boord van zijn ruimteschip gebruikte hij een lunch van drie gangen tijdens zijn vierde omcirkeling van onze planeet. Deze vierde baan was om 14.30 uur (onze tijd) volbracht. Gagarin ging slechts eenmaal om de aarde. Luisterposten over de gehele aarde vingen signalen op van de Vostok, sommigen hoorden zelfs de stem van Titov. De maximale hoogte waarop de Vostok vliegt is 257 km en de mini male 178 km. De baan raakt met de evenaar een hoek van 61 graden 56 minuten. De koers van het ruimteschip vari eert van baan tot baan. De ene keer vloog de Vostok boven deze of gene stad of werd gemeld dat zij over een bepaald werelddeel vloog. Over Berlijn Berlijn op het ogenblik het middelpunt van de spanningen tussen Rusland en het Westen bevond zich ook op Titovs route, evenals Parijs waar dc ministers van de grote drie en West-Duits- land beraadslaagden over de kwestie Berlijn. Op de vierde vlucht rond de aar de, zo meldde radio Moskou, vloog Titov over Madrid, Parijs, Kopen hagen, Leningrad, Oelan Oede in de U.S.S.R., Sjanghai en Sydney. Eerder had Titov over Zuid-Amerika en Afrika gevlogen Volgens de mededelingen uit Moskou bestuurt Titov zelf zijn ruimteschip en is hij „meester van zijn eigen lot". Goedingelichte zegslieden zeiden dat het ruimteschip ook vanaf de aarde kon worden bestuurd Naar bed Majoor Gherman Titov, de tweede Russische kosmonaut is om kwart voor elf naar bed gegaan. Ook dat doet hij geheel volgens dienstrooster in het ruimteschip. Hij zal zeven-en- een-half uur mogen slapen. Op aarde blijft men intussen belangstellend luisteren naar zijn hartslag. De kos monaut kondigde zijn slaap aan, toen hij over Moskou vloog. Hij wenste alle Moskovieten „welterusten". In de afgelopen nacht deelde Tass mede, dat Titov hedenmorgen om 2 uur Moskoutijd, dat is middernacht van zondag- op maandag onze tijd, uit zijn slaap is ontwaakt. In Engeland hebben radio-installaties zondagmorgen om 11.30 uur flarden conversatie opgevangen van de Vos tok twee. Vraag (blijkbaar afkomstig van de Russische controlestations Lange rijen witte bordjes geven te Brumtsse, op ren één hectare groot ■perceel van de proefboerderi] „De Scheldernondcn'' de zeshonderd ver schillende soorten en kruisingen uien aan, waarmee hier wordt geëxperi menteerd ono een beter bewaarbare ui te krijgen, resistent voor het ge vreesde koprot. (Foto P.Z.C „hoe. is de lancering verlopen, hoe voelt U zich?" Titov: „ik antwoord. Ik voel me foed. Alles beschouwd, is het hier elcmaal niet slecht. Het is warm. De temperatuur is 22 graden (waarschijnlijk 71 graden Fahren heit). Ik voel me uitstekend. Hoe ontvangt TT mij?" De installatie van de B.B.C. ving het volgende op: „Lente één, len te één, hier adelaar, hier adelaar. Ik ontvang U hard en duidelijk. Ik ontvang U hard en duidelijk. Mijn toestand is in orde." (pauze). Hard en duidelijk „Lente één, lente één, lente één... onverstaanbaar..." (pauze). „Lente één, lente één. Ik ontvang U luid en zeer goed verstaanbaar. Ik ontvang U luid en zeer goed verstaanbaar. Ik voel me goed. Ik heb niets te melden." Het nieuws van de vlucht van Rus- lands tweede kosmonaut heeft de Moskovieten zondagmorgen overval len. Velen sliepen nog want zelfs in Rusland wordt er zondags niet ge werkt en alleen degenen dié aan een late ontbijttafel zaten, hoorden omstreeks 10.40 uur het nieuws door de radio. Het wordt druk in de ruimte Er vliegen thans in totaal 103 door mensenhanden vervaar- digde voorwerpen in de ruim- te rond, waarvan er vijf van Russische herkomst zijn en 98 door Amerikanen zijn ge- maakt. Bij dit totaal is niet meegeteld de Vostov twee, j waarmee majoor Titov zon- j dagochtend de ruimte werd in- geslingerd. j Bij deze 103 voorwerpen be- j vindt zich een dozijn Ameri- j kaanse satellieten, die nog steeds signalen naar de aarde j seinen. De rest bestaat uit sa- i tellieten, die niet meer uit- I zenden, of onderdelen van sa- j tellieten of van raketten, I waarmee de satellieten zijn af- I geschoten. Die onderdelen, die j thans doelloos door de ruimte i zweven worden in de wande- i ling wel „ruimte-afval" ge- I noemd. Westelijke ministers Onderhandelingen over Berlijn noodzakelijk De westelijke ministers van buiten landse zaken, die in Parijs over de huidige internationale problemen hebben beraadslaagd, hebben pre mier Kroesjtsjew van Rusland ge waarschuwd, dat Rusland niet moet proberen de vrijheid van Berlijn te beëindigen. „Het probleem Berlijn kan niet wor den geregeld door dreigementen van eenzijdige actie", zo werd gezegd in de verklaring van de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk, de V.S. en West-Duits- land. De ministers lieten blijken, dat zij nog steeds menen, dat de crisis om Berlijn slechts kan worden opgelost door onderhandelingen, en dat on derhandelingen slechts mogelijk zijn als Rusland een redelijke houding aanneemt. Hiermee is, voor wat deze ministerconferentie betreft, de kwes tie Berlijn doorgepraat. OM ENGELAND WEG TE VAGEN Hongaars vliegtuig verongelukt: 24 doden Radio-Boedapest heeft meegedeeld dat zondagmiddag boven de buiten wijken van de Hongaarse hoofdstad een Hongaars vliegtuig met 24 men sen aan boord is verongelukt. Het toestel behoorde aan de lucht vaartmaatschappij „Malev", die rond vluchten boven Boedapest organi seert. Het was een Dakota. De twin tig passagiers en vier bemannings leden van het toestel waren allen Hon garen. Treinenloop regelmatig gedurende weekeinde De Spoorwegen hebben het in liet afgelopen weekeinde over het alge meen minder druk gehad dan de laatste weken liet geval was. Zaterdag was het in het zuiden drukker dan in de rest van het land. In Eindhoven sprak men zelfs van de drukste dag van het jaar. De treinenloop was zowel zaterdag als zondag regelmatig. Zondag was het in de treinen vrij rustig. Er behoef den geen extra maatregelen te wor den genomen. Op het Rode Plein waren ploegen van de Russische televisieomroep bezig t.v.-camera's op te stellen, hetgeen erop wees dat later op de dag de een of andere gebeurtenis op het plein zou plaatshebben. Overigens bood het plein de gewone aanblik van toeristen die elkaar foto grafeerden met het Kremlin op de achtergrond en van de gebruikelijke rijen Russen die de tombe van Lenin en Stalin willen bezoeken. Ruimteregeling Adlaï Stevenson, Wasliingtons voor naamste vertegenwoordiger bij de V.N., heeft zondag verklaard dat het jongste Russische ruimtesucces aan toont dat het noodzakelijk is om tot een regeling over de ruimte te ko men teneinde te voorkomen dat de bewapeningswedloop zich ook daar doet gevoelen. Later werd van de zijde van Het Wit te Huis meegedeeld, dat deze visie van Stevenson door Kennedy wordt gedeeld. Kennedy zal geen verklaring afleggen over het nieuwe Russische succes. De voorzitter van het Franse genoot- Dit is Ruslands tweede ruimte vaarder majoor Gherman Ste- pauowitsj Titov, die zondagmor-. gen aan boord van het 4731 kg wegende ruünteschip Vostok 2 de lucht in ging. schap voor de ruimtevaart, prof. Alexandre Ananov, heeft tegenover U.P.I. verklaard, dat, nu Rusland op nieuw een mens een ruimtebaan om de aarde laat beschrijven, Amerika gedurende zeer lange tijd een achter stand zal behouden. „Ik vrees zelfs, dat die achterstand nu niet meer is in te halen", aldus Ananov. „De Ame rikanen presteren zeer veel op andere gebieden maar.zij hebben nog geen oplossing gevonden voor het pro bleem van de stuwkracht. Zij hebben dc motor niet en de Russische voor sprong kan geheel worden verklaard uit het feit, dat zij op dat terrein een zeker meesterschap hebben bereikt." Volgens berichten van vannacht drie uur zou Titov vanmorgen omstreeks acht uur in de Sowjet-Unie landen. Nieuwe luchtbrug zal worden beschoten Premier Nikita Kroesjtsjew heeft zaterdag juist voor het af scheid van de Italiaanse bezoe ker, premier Amintore Fanfani, aan de laatste gezegd, niet te geloven, dat 't Westen een oor log om Berlijn zal beginnen. Hij verbond hieraan de waarschu wing, dat hij geen nieuwe lucht brug zou dulden, omdat hij de westelijke vliegtuigen dan zou laten neerschieten. Dit is in be trouwbare Italiaanse kringen in Moskou vernomen. In dezelfde kringen zei men, dat Kroesjtjew zich verbolgen had ge toond over president Kennedy's jong ste rede over Berlijn. ...viert de Nederlandse por tret-, figuur-, landschap-, stil levenschilder en tekenaar Jaap Dooyewaard te Blaricum zijn 85e verjaardag. '...beginnen op het eiland Man wielerwedstrijden om het we reld-wielerkampioenschap vpor vrouwen en om het nationaal sprintkampioenschap voor mannen. vvvvvvvvvvvvvvvvvvv>»\^\v OP PROEFVELD VAN „DE SCHELDEMONDEN" „SNUIF" zoekt goed bewaarbare harde ui met vaste huid BIJ BRUINISSE, op de. proef boerderij „De Scheldemonden" groeien uien, waarvan het zaad aan een „bombardement" met X-stralen en neutronen blootgesteld is geweest. De uien groeien in keurige rijtjes, gemarkeerd door keurige bordjes met op schriften als „Primeur één uur neutronen" of „Primeur vier uur X-stralen". Als in een goed-geordend archief liggen de veldjes achter elkaar: uien, waarvan het zaad één uur aan de in werking van neutronen werd blootgesteld, worden gevolgd door „veldjes twee uur", drie uur en vier uur. Aan de groei is dat dui delijk te zien. De één-uur-uien zijn nagenoeg normaal uitge groeid. Bij het zaad, dat twee uur werd bestraald wordt het al iets minder, het drie-uurs perceeltje staat er magertjes bij en van het zaad, dat vier uur werd bestraald, zijn slechts enkele uien normaal uitgegroeid. Naar verluidde zou de Sowjetpremier hebben opgemerkt, dat een geallieer de luchtbrug de aanleiding zou kun nen worden voor een volslagen kern oorlog. Geen verkiezingen Ook zou de Sowjetpremier hebben ge zegd, dat de Sowjetrussische gedele geerden zich zouden terugtrekken van elke conferentie met het Westen, waarop zou worden gesproken over een hereniging van de beide Duits- landen door het houden van vrije ver kiezingen. De premier zou zich opnieuw hebben uitgesproken voor een confederatie van Oost- en West-Duitsland in plaats van de voor de beoogde her eniging. In een, wat door welingelichte zegs lieden werd beschreven als, „grim mig, informeel gesprekje" had Kroesjtsjew voorts gezegd, dat zes tot acht waterstofbommen voldoende zouden zijn om Engeland van de kaart te vagen, en dat de Sowjet- Unie eventueel bereid is een dozijn bommen hiervoor te gebruiken. Deze uien zijn hel belangrijkst voor de „S.N.U.I.F.", de Stichting Nederlandse Uien Federatie, die momenteel hard zoekt naar een ui, die hard is en vast van huid en zo mogelyk nog meer eigenschap pen heeft die liein goed bewaar- baar en goed transporteerbaar maken. Dat is begrijpelijk: het zaad, dat ge durende vier uur de Inwerking van neutronen of X-stralcn goed door stond, moet bijzonder sterk zijn ge weest, en derhalve zeor geschikt om er mee voort te telen. Toch neemt het veld met „bestraalde uien" slechts een klein gedeelte in van het proefveld van de „Snuif" bij Bruinis se. Op een één hectare groot perceel heeft de stichting in samenwerking met de proefboerderij „Scheldemon- de" niet minder clan zeshonderd ver schillende rassen, soorten en kruisin gen van uien uitgezet. Het is het be langrijkste proefveld van de.te Mid- Zie slot pag. 2 kol. 5) Warschau-landen wensen eveneens vredesverdrag Het officiële communistïscïie partijorgaau Prawda lieeft zon dag medegedeeld dat de acht communistische landen, die bij het Warschau-pact zijn aange sloten, o.ni. Polen, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Albanië, een geheime vergadering heb ben belegd in Moskou, waarbij is besloten de „bevoegde licha men" instructie te geven de noodzakelijke voorbereidingen te treffen voor de sluiting van een vredesverdrag met Oost- Duitsland. Volgens de Prawda gaf de vergade ring „de. vastbeslotenheid van de lan den weer, de soevereine rechten van de Duitse Democratische Republiek te beschermen (te land, ter zee en in de lucht) en voor het eind van dit jaar nog een vredesovereen komst te tekenen". Het acht-landenpact, het antwoord van het communistische blok op de westelijke N.A.V.O. herhaalde de woorden, die premier Kroesjtsjew eerder uit sprak, namfelijk dat West- Berlijn „vrije verbindingen zou kunnen houden met de buitenwereld in geval er een vredesverdrag met beide Duitse staten zal worden ge sloten". Prinses Irene sneed in Mexico verjaarslaart Prinses Irene heeft haar 22ste ver jaardag zaterdag gevierd met een rustig feestje in Acalpulco. Gasten waren haar vader, prins Bernhard, en vrienden van haar gastheer, de president van Mexico, Adolfo Lopez Mateos. In het zomerhuis van de presiden tiële familie „De briesjes", sneed de prinses een grote taart aan, waarna ze met veel enthousiasme de pre sentjes van haar vader en aanwe zige gasten uitpakte. De opening van liet feestje werd voorafgegaan door een serenade, ge bracht door een plaatselijk orkest, dat tot kennelijk genoegen van prin ses Irene vele bekende en onbekende Mexicaanse liedjes ten gehore bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1