„Harlekinade", een kluchtig blijspel Caberetiers voor televisie 1 Hooi op Oostduitse weiden verbrandt GEEN SUBSIDIE VOOR „DE LAATSTE PASSAGIER" JERRY LEWIS ALS ZEEMAN EN ALS RUIMTEVAARDER GEBRADEN (KEMP)HAAN IN BRAZILIAANSE GEVANGENIS ZATERDAG 5 AUGUSTUS 196.1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Een stuk in een stuk Wie op de K.R.O.-gids van de ze week afgaat, zal zaterdag avond raar opkijken als liet stuk „Harlekinade" van Te rence Eattigan op liet scherm verschijnt. In een voorbe schouwing noemt de K.R.O.- gids het stuk „enigszins triest en wat weemoedig", al geeft de schrijver toe dat er „ruim te overblijft voor een glim lach". En dat allemaal omdat een in het stuk voorkomend acteursduo „angst voor het ouder worden" heeft en bang is „beschouwd te worden als afgedaan". Walter van der Kamp, die het stuk regisseert noemt deze beschrijving van het stuk „slaande waanzin". „Het is helemaal niet triest. Het is een blijspel wat naar de klucht neigt", zegt hij er van. Het spel van zaterdagavond is een stuk in een stuk. We zien de ge nerale repetitie van Shakespeares „Romeo en Julia", dat in een En gelse provincieplaats moet wor den opgevoerd. De befaamde bal- conscène dreigt te vallen als een baksteen, ook in letterlijke zin omdat het decorbaleon nogal wan- gcmakkelijk valt de minnaar uit te hangen.. Alle mislukkingen tij dens de generale repetitie leveren even zovele kluchtige situaties op, die het stuk beter voor de zater dagavond geschikt maken dan men uit de K.R.O.-gids zou ver moeden. Lege zaal „Harlekinade" is al eens eerder op de planken gebracht door de Haagse Comedie, maar de bezet ting van de rollen is nu totaal an ders. De hoofdrollen worden ge speeld door Ton van Duinhoven en zijn vrouw Ina van Faassen, die beiden ook in het cabaretwerk hun sporen hebben verdiend wat hun in deze harlekinade van pas kan komen. De uitzending geschiedt vanuit het Centraal Theater te Am sterdam. „Niet uit nood. Het stuk speelt nu eenmaal in een theater en we hebben er een lege zaal bij nodig. Waarom zal ik dat allemaal in de studio la ten bouwen als ik een theater bij de hand heb", zet Walter van der Kamp voor ons uiteen na afloop van de repetities donderdagmiddag. 1-Iij heeft drie camera's tot zijn be schikking, waarvan er twee op het podium staan. In de zaal zit een dame, ook een actrice, die er ei gen opvattingen over de Shal< speare-stijl op na houdt en die daarvan telkenmale op hinderlijke wijze blijk geeft. Niet alleen de le ge zaal van het Centraal Theater ook het souffleurshok, de ruimte achter de coulissen en natuurlijk het podium spelen een rol in het stuk. Walter van der Kamp heeft het er in veertien dagen „uitge draaid". „Een beetje kort? Ach, het stuk duurt maar 55 minuten en met die routines die wij heb benVan der Kamp maakt zijn zin niet af, maar het is duide lijk dat hij bedoelt: het loopt ge smeerd. T ranen Om half negen zaterdagavond kunnen we constateren of Van der Kamp gelijk heeft. En denkt C erom: als U vanavond de tranen over de wangen biggelen dan komt dat van het lachen en niet van huilen. Voor alle zekerheid de zak doek maar klaar leggen. GETOONDE DURF Vertoningsgebied en formaat te beperkt De Cefa (Christelijke Filmactie) heeft van de staatssecretaris van on derwijs, kunsten en wetenschappen, mr. y. Scholten, bericht ontvangen DaarTomï'ïij: da! Kom™ Mi «P ook «-een teener" meer is en hii meer van de »Kaad voor de kunst", fccm -iet ÏÏSSC^ÏÏÏSïSÏÏ: gier" subsidie te verlenen. Uit waardering voor de door de Cefa Ton van. Duinhoven vervult één getoonde durf, om een jeugdfilm- van de hoofdrollen in het televi- produktie ter hand te nemen en zo- siestuk „Harlekinade"dat de doende te trachten in een nijpend ge- A.V.R.O. vanavond uitzendt. Hij brek enigermate te voorzien, heeft speelt daarin de rol van een de staatssecretaris een tegemoetko- acteur, die de rol van Romeo ming van 10.000 ter beschikking moet spelen, hoewel liet hem niet gesteld. gemakkelijk valt de minnaar uit te hangen. De eerste aanvraag van de Cefa voor de jeugdspeelfilm „De laatste passa gier" werd, zo bericht het bestuur van deze instelling, afgewezen, om dat formaat en vertoningsgebied te beperkt waren om voor subsidie in aanmerking te komen. „Kennelijk werd deze beslissing ver oorzaakt door het feit, dat het aan- Alain Delon en La Lollo in film over Marco Polo De Italiaanse filmster Gina Lol- lobrigida en de Franse acteur Alain Delon waren woensdag avond eregast aan een souper, dat het plan bezegelde voor een verfilming van het leven en de reizen van Marco Polo. De opnamen van de Frans-Ita liaanse co-produktie van drie mil joen dollar beginnen in december ergens in het verre oosten. Alain Delon zal Marco Polo spe len. De rol van zijn oosterse ge liefde de prinses van Cathay is uiteraard aan Lollobrigida voor behouden. Voor de oorlog is van het avon tuurlijke leven van Marco Polo al eens een film gemaakt, waar in de hoofdrol werd vervuld door wijlen Gary Cooper. vankelijke produktieplan was opge zet voor een film op 16 mm formaat, welke niet in de bioscopen kon wor den vertoond. De aanvraag werd daarna in handen gesteld van de Raad voor de kunst, die bezwaar maakte tegen regisseur- en medewerkers". De Cefa heeft daarna getracht aan de bezwaren tegemoet te komen door de film op 35 mm formaat te produ ceren. Zij heeft verder dc regie opgedragen aan Jef van der Heijden. De nieuwe aanvraag is voorzover de Cefa be kend door de staatssecretaris niet opnieuw toegezonden aan het pro- duktiefonds, dat bezwaren had ge opperd tegen formaat en vertonings gebied, maar bleef in handen van de Raad voor de kunst, die na het zien van een werkkopie zonder geluid, af wijzend adviseerde op de subsidie aanvraag, aldus de Cefa. RADIO- EN T.V..RUBRIEK «mVSWMWVWMVMIVWVl oren, yew en scArijven VANDAAG T elevisie De A.V.R.O. opent om half ne gen het zaterdagse amusement met het blijspel „Harlekinade" van Terence Rattigan in een ver taling van Alfred Pleiter. Het wordt een uitzending vanuit bet Centraal Theater te Amsterdam. Om tien voor half tien een West duits programma rond de bij on ze oosterburen inmiddels be faamd geworden televisiemuis „Mike Molto". Om tien uur de quiz „Kom er maar eens achter". De Vlaamse televisie zendt om half negen het feuilleton „Het is altijd Dennis" uit en brengt om negen uur het quizprogramma „Psychorama" op het scherm. Om kwart voor tien een film „Het raadsel van de speld" naar een verhaal van Edgar Wallace. Radio Het is vandaag een muzikale za terdag. Om tien voor half twee in net K.R.O.-programma via Hilversum I Weense operette klanken. om zes uur muziek uit Engelse en Amerikaanse musi cals. 's Avonds om acht uur wor den populaire klassieken voor die microfoon gebracht. Over de andere zender brengt de VARA in de 26e aflevering van de serie „Tsjaikowski, bekend en onbekend" de volledige uitvoerine van het ballet „Doornroosje", uit te voeren door het Suisse Ro- mande-orkest o.l.v. Ernest An- sermet. Om vijf over acht 's avonds „Muurbloempjes dei- lichte muze" en om tien over half elf in „Hooggeëerd publiek" een programmaatje rond de bejaarde liedjeszanger Paul Collin. MORGEN T elevisie In een gezamenlijk programma van AVRO, KRO. VARA en VPRO wor den zondagmiddag via de televisie van half drie tot vijf uur de zwem wedstrijden uitgezonden, die in Heer len worden gehouden om de Neder landse kampioenschappen. De NCRV herhaalt 's avonds om acht uur het stuk „Tobias en de engel", geschre ven door James Bridie. Dit stuk is al eerder uitgezonden in de zomer van 1959. Dit is het hele NCRV-program- ma voor morgenavond, want het duurt tot tien voor tien, als ds. O. Jager de dag sluit, waarna dan nog om tien uur „Sport in beeld" komt. De Vlaamse televisie zendt om half negen de muzikale t.v.-comedie „Ani ta my love" uit. Ook dit is een her haling. Om tien uur de sportactua- liteitenrubriek en om tien minuten voor half elf de derde aflevering in de filmserie „Tussen licht en scha duw". Radio In het programma van Hilversum I zendt de NCRV om vijf minuten over half negen 's avonds Henry Purcells opera in drie bedrijven „Di- do and Aeneas" uit. Het wordt uit gevoerd door het Brabants Kamer orkest en het 's-Hertogenbosch' Jon gerenkoor met medewerking van so listen. Het geheel staat onder leiding van Evert van Tright. Daarna, om vijf minuten over half tien, wordt Joegoslavische folklore voor de V.P.R.0.-t.v. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) In het televisieprogramma van de V.P.R.O. op woensdag 9 augustus kan men kijken naar een telerecording van een folklo ristisch dans- en zangfeest, dat in het Joegoslavische stadje Koper is gehouden. Voor dergelijke fees ten trekken zang- en dansgroe pen uit alle republieken van Joe- go-Slavië naar één punt. in dit geval dus Koper, waar zij oor spronkelijke. ongekunstelde volks dans en -zang presenteren. De uitzending duurt van kwart voor negen tot vijf over half tien. Erna discussiëren Pierre Huis- kens, Piet Nortier, A. W. Ganze- voort en Henk van Zalinge over het voor en tegen van autorace, waarbij Henk van Zalinge met een heuse racewagen in de studio zal verschijnen. Het V.P.R.O.- programma wordt geopend met dokter van Swols medische ru briek, waarbij deze keer wordt stilgestaan bij de revalidatie van kankerpatiënten. Mr. van Doorn benoemd tot secretaris N.T.S. Het bestuur van de Nederlandse Te levisie Stichting heeft in de vacature van pater E. H. J. van Waesberge o.p„ benoemd tot secretaris van het bestuur mr. H. W. van Doorn. Auto's met radio veiliger Auto's, voorzien van een autoradio zijn veiliger dan auto's zonder radio. Dat is althans de mening van de Amerikaanse verzekeringsmaat schappijen. die hebben besloten de premies voor autoverzekeringen te verlagen, als de auto met radio is uitgerust. Volgens de Amerikaanse statistieken worden er veel minder ongelukken veroorzaakt door auto mobilisten, die naar de radio luiste ren onder het rijden, dan door degenen, die dit niet doen. Het luis teren, aldus deze statistieken, voor komt te hard rijden en het nemen van te veel risico. het eerste deel herhaald van het hoorspel „De kleine Johannes", be werkt door Manus van de Kamp naar het gelijknamige boek van Fre- derilt van Eeden. De andere zender laat om twee uur 's middags in het AVRO-programma opnamen horen van de violist Zino FrancescalLi, welke zijn gemaakt tijdens een optreden in het Konzert- haus te Wenen in het kader van de Wiener Festwochen. Francescatti voert werken uit van Beethoven, Schubert, Brahms, Prokofjew en Pa- ganini. De uitzending duurt tot vijf over viei en wordt van vijf voor drie tot vijf voor half vier onderbroken door het Symposion „Gezien, ge hoord, gelezen". Om tien minuten voor negen 's avonds begint dc AVRO met een nieuwe serie, getiteld „Bij ons thuis". Het zijn gewone gesprekken tussen man en vrouw, geschreven door de Deense auteur Jens Locher. Om tien minuten voor half twaalf speelt het New Yorks Filharmonisch Orkest onder leiding van Leonard Bernstein de „Schilderijententoonstelling" van Moussorgski in de orkestbewerking van Maurice Ravel. Jt!llllllll!llllllllllllMII!llllll!l!lflllll!!lil!ll!lllllll!l!Mllllllinillllllll!li!!lllllllll!ll![!!llllllll!lll!llllllll!llllll«!llllim^ p WIM SONNEVELD In het programma „In Avro's Televizier" heeft H Nico van Vliet vanavond vraaggesprel cabaretiers TOON HERMANS WIM KAN Wim Sonne veld en Toon Hermans. De uitzending van dit televisieprogram ma begint om 20.20 urn en duurt tot 20.35 uur. In verband met de tijds- is enige wijziging geko- imusementsprogramma; men in het tijdschema 21.20—22.15 blijspel en voor de overige televisie- 22.15—22.35 quizprogr. Advert entte) 0 De Sowjet-minister van defensie, maarschalk Malinofski, heeft zijn Chi nese ambtgenoot, maarschalk Lioe Piao, ter gelegenheid van de 34ste verjaardag van de oprichting van het Chinese rode leger een felicitatie gezonden. „Moge de broederlijke, onverbrekelijke -vriendschap en de eenheid van de Chinese en Sowjet- russische strijdkrachten zich in het be lang van de veiligheid van onze landen, de vrede en het socialisme verder ontwikkelen en vergroten", aldus de Rus sische boodschap. FILMS IN ZEELAND „Ben Hur" voor de tweede week geprolongeerd De Amerikaanse komiek Jerry Lewis is deze week in twee bio scopen te zien. In GRAND (Goes) draait zijn film „Jerry, hou je roer recht" en LUXOR (Vlissingen) vertoont „Jerry als ruimtevaarder". Tot voor enke le jaren vormde Jerry Lewis een filmduo met zanger en acteur Dean Martin. Het feit, dat zij uit elkaar zijn gegaan, is aan hun carrière niet ten goede ge komen. De films, waarin zij sa men te zien zijn, hebben aan trekkingskracht door de slap stick-humor van Jerry Lewis én VIERMAAL PER MAAND VERS FRUIT De agitatoren van de communisti sche éénheidspartij, die op het ogen blik door de Duitse Sowjet-zone rei zen, hebben het zwaar bij hun voor bereiding van de gemeenteraadsver kiezingen. Ze willen graag gesprek ken aanknopen over het Sowjet-Rns- sisclie memorandum over Duitsland en het vraagstuk Berlijn en over UHbrichts „vredesplan". Maar de be volking stelt heel andere vragen: „Wanneer zal er weer genoeg melk zijn?" wil een huisvrouw in Maag denburg weten. „We willen niet al tijd in de rij moeten staan: wat denkt de regering te doen tegen de voedselmoeilijkheden?" vraagt een arbeider in Chemnitz. En weer een andere inwoner van de Sowjet-zone zou graag willen weten waarom men geen boter uit het buitenland invoert om de narigheid te bestrijden. Deze vragen liggen de Oostduitse bevolking meer op de lippen dan alle mogelijke politieke plannen. Want de voedselcrisis blijft voortduren. De boter is gerantsoeneerd. Men krijgt per hoofd van de bevolking tussen de 200 en 250 gram per week. In Görlitz wordt de afgifte van boter aangetekend op de achterzijde van de aardappelkaart. In Hallo worden klantenlijsten aangelegd. In Schwe- rin moet men kaartjes met een spe ciaal stempel laten zien. Ook de distributie van melk en kaas aan de winkels is overal beknot. In plaats van slagroom kan men slechts uit margarine vervaardigde crème krij gen. De slagers bieden hoofdzakelijk vet varkensvlees aan. Uit de margarine spuit bij het uit smeren het water. Reuzel is vrijwel niet te krijgen. Zuidvruchten ontbre ken vrijwel volledig. Vers fruit en groente kan de Oostduitse huis vrouw gemiddeld vier tot vijf keer per maand op tafel brengen. Én voor nieuwe aardappelen móet ze vaak urenlang in de rij staan. En dit is dan de situatie, niet in een door droogtecatastrofen geteisterd gebied ergens in Oost-Azië. Dit is de situatie in een landstreek, die tol dc vruchtbaarste van Europa behoort. Op school leerden we al van het voortreffelijke graan en de rijke sui kerbieten uit de omgevh.g van Maagdenburg en over de uitstekende aardappelsoorten uit de Uckermark. Het vee uit Mecklenburg en het land langs de Oder was ver over de grenzen beroemd. Wortelen uit Tel- tow, augurken uit het Spreewald. kersen uit Werder waren begrippen voor iedere Duitser. En op het ogen blik volgt in deze gebieden dc ene Advertentie door de ladykiller-capaciteiten van Deun Martin. Jerry Lewis, de Amerikaanse ko miek, die in twee Zeeuwse bioscopen te zien is als ruimtevaarder en als voedselcrisis de andere op. Die van dit jaar is echter groter dan de meeste voorafgaande. De oorzaak ervan moet hoogstwaarschijnlijk ge zocht worden in de gedwongen col- lectavisering van de totale landbouw in het afgelopen jaar. Het S.E.D.-regime krijgt thans de rekening gepresenteerd voor de so cialisering van de Oostduitse land- hpuw. De in hun zelfbewustzijn ge troffen boeren tonen geen enkele be langstelling voor gemeenschappelijk eigendom. Of op de velden of in de stallen iets gedijt of niet het is hun onverschillig. Ze pochen op hun acht-uren dag. op hun vrij week einde. op hun vakantie. En deze si tuatie wordt dan nog verschemt door het tekort aan arbeidskrach ten. De boerinnen verweren zich te gen toetreding tot de kolchosen. Ze beheren liever de kleine aan één fa milie behorende privébedrijven. En de boerenzoons gaan naar de stad, nu ze de hoop hebben laten varen, de hoeve van hun vader ooit te zul len erven. Zo komt het dat het hooi op de weiden verbrandt, dat de mensen op de velden meer kletsen dan werken, dat het vee onder liet voedseltekort lijdt. De inelkopbrengst zakt voort durend. Een koe, die vroeger 5500 liter melk per jaar leverde, geeft thans nog slechts 3000 liter. Ook de grote sterfte onder de dieren houdt aan. Alleen al in liet „rundereombi- naat" van het „volksgoed" Damm stierven tussen 1 januari en 15 mei van dit jaar 218 van de 1700 run deren. En een zelfde aantal moest in 1 noodslneliting worden afgemaakt. Tweeënvijftig van de 54 vechthanen, waaronder een Cubaanse kam pioen, Fidel Castro, die by een overval op een hanenmat te Belo Horizonte in Brazilië in beslag waren genomen, hebben de gevan genen van de staatsgevangenis een onverwachte traktatie bezorgd. Cipier Josc de Andrade heeft er een scherpe terechtwijzing aan te danken, omdat hij de krijgslustige vogels de gevangeniskok ter beschikking had gesteld die dezelfde avond gebraden haantjes op het anders niet zo uitgebreide gevangenïsmenu had geplaatst. De schuld van dit alles was de Braziliaanse president Janio Qua- dros die opdracht had gegeven een einde te maken aan de hanen gevechten in Brazilië. In zijn instructies stond echter ook, dat buit gemaakte hanen in leven,moesten worden gehouden. „Ik moest er iets aan doen", protesteerde Andrade. „Die beesten zaten hier met z'n allen en waren elkaar aan het uitmoorden. Ik wist niet dat president Quadros hen in leven wilde laten." De twee hanen die niet in de pot zijn verdwenen, hebben hun le ven te danken aan het feit, dat ze de lievelingen van de kok wa ren geworden. De eigenaar van de hanenmat is voortvluchtig met de 500 dol lar die op de vogels waren ingezet. De politie neemt echter aan dat hij wel weer zal opduiken; hij is namelijk belastinginspecteur. Het is niet helemaal duidelijk of Jerry zichzelf speelt of een fabel achtige acteerprestatie levert, dooi de indruk te wekken, dat hij debiel is. Het verhaal is echter meestal alleen het middel om Lewis in staat te stellen zijn speciaal soort gooi en smijthumor te debiteren. In „Jerry als ruimtevaarder" zien we hem vanzelfsprekend als argo naut. Jerry is in deze film de eer ste bewoner van een ander zonne stelsel, die op aarde landt. Merk waardig is het dat er ook een be zoek aan een café van „beatniks" is ingelast. Hollvwood blijkt hen dus ook al ingedeeld te hebben bij de typetjes, zoals indianen, gangsters enz. In „Jerry, hou je roer recht" kiest Jerry het ruime sop en beleeft op zee vele uiteraard zotte avon turen. Een andere film met „roomtaar- tenhumor" draait in Electro (Middelburg): „Kon op, handen thuis". Het is een nieuwe rol prent van enkele filmkomieken, die zich presenteren onder de naam „Kop-op-team". Het verhaal speelt in een wat vreem de school, waar exentrieke docenten trachten de oproerige leerlingen on der de duim te houden. We maken kennis met de voluptueuze wiskun- delerares, die alle boeken over opvoedkunde ten spijt vaak een ouderwets pak slaag uitdeelt. Dit alles is al voldoende voor een dolle komedie. CITY (Middelburg) en ALHAMBRA ("Vlissingen) prolongeren voor de tweede week William W.vlers spek takelstuk „Ben Hur", welke film wij reeds eerder bespraken. De hoofd rollen worden vertolkt door Charl ton Heston, Jack Hawkins. Stephen Boyd en het Israëlische sterretje Haya Harareet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7