Wereldraad der Kerken vergadert in november te New Delhi Radioactieve besmetting in werkplaats Kon. Landmacht Gagarins volgende de naar maan BOER NOACK WAS HET NIET EENS MET DE MINISTER ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONDANKS MAATREGELEN VORIG JAAR Voor personeel bestaat geen gevaar De legervoorlichtingsdienst deelt liet volgende mee: „Op 28 juli is in de centrale werkplaats van de techni sche dienst der Koninklijke Land macht te Utrecht bij radiologische metingen door de R.V.O.-T.N.O. ge constateerd, dat in de afdeling me chanische instrumenten (een werk ruimte van 20\9 meter) de vloer en werktafels met bijbehorende laden met radium waren besmet. Boven dien werd in lichtgevende verf, die in deze werkplaats op snelheidsmeters, kompassen en andere apparatuur wordt aangebracht, de aanwezigheid van radium vastgesteld, ofschoon de ze verf slechts promethium 147 (een ongevaarlijk splijtingsprodukt van uranium en plutonium) mocht be vatten. In onderling overleg tussen de com mandant van de centrale werkplaats, de arbeidsinspectie en de R.V.O.- T.N.O. is terstond het werken met de bewuste verf gestaakt, zijn de werk ruimten ontsmet en de besmette ta fels en laden verwijderd in afwach ting van verdere verwerking door de genie. Tien werknemers, die regel matig in de werkruimte hebben ge werkt, zullen medisch worden onder zocht op de hoeveelheid radium die zij mogelijk in het lichaam hebben gekregen. De kans dat deze hoeveel heid het toelaatbare maximum over schrijdt of zelfs maar benadert, wordt echter zeer klein geacht. De kwartiermeester-generaal der Kon. Landmacht heeft voorts be paald, dat, in afwachting van de aan staande afkondiging van een mili taire radioactieve stoffen-beschik- king, een aantal voorbereidende maatregelen zal worden getroffen. Deze maatregelen komen neer op onmiddellijke inventarisatie van ap paratuur, uitrustingsstukken en wa pens, die radioactieve stoffen (waar onder lichtgevende verf) bevatten of kunnen bevatten, en controle op de radioactiviteit van dit materieel. Verleden jaar ook Ter toelichting op een en ander, deelt de legervoorlichtingsdienst nog mee, dat bij de afdeling mecha nische instrumenten van de centrale werkplaats der Kon. Landmacht te Utrecht centraal de revisie geschiedt van allerlei instrumenten, zoals snelheidsmeters, kompassen en sta tieven, die bij de Kon. Landmacht in gebruik zijn. Tot de revisiewerk zaamheden behoort het bijwerken of afkrabben en opnieuw aanbrengen van lichtgevende verf. Oprinitiatief van de commandant van de centrale werkplaats is reeds in maart 1960 door de arbeidsinspectie in samenwerking met de inspectie volksgezondheid te Utrecht een on derzoek ingesteld naar de beveili ging van het personeel tegen geva ren van radioactieve straling. Bij dit onderzoek werd on een aantal plaat sen (op diverse kasten, werktafels, laden en gereedschappen) een stra ling geconstateerd die aan de hoge KORTE PREDIKATIE Er is niemand die God ernstig zoekt. Romeinen 11. Wij mensen weten met een heleboel dingen in deze wereld, geen raad. Met liet rassenvraagstuk zitten wij verlegen en met dé kernwapens en ga zo maar voort. Zijn we ook niet verlegen met de maatschappelijke voorspoed die ons deel is? Waarom worden er tegenwoordig zo ontzag lijk veel narcotica gebruikt als dat het geval is? Behoort tot de dingen waarmee wij verlegen zitten ook niet hel Evan gelie? Behoort Jezus Christus daar ook niet bij? Hij is het Licht der wereld. Dat is een uitspraak van Hem zelf. Hij is het Licht dat in al onze duisternissen schijnen wil. Zit ten we daarmee niet. verlegen, om dat wij toch eigenlijk niet weten hoe wij Hem zoeken en grijpen moeten Hij maa het Licht zijn, maar waar is Hij dan? Of om het anders te zeg gen: Jezus Christus wil onder ons wonen. In Hem v il God zelf met ons zijn. Waar is Hij? In Japan ge- loofde men tot in de laatste oorlog nog dut de keizer zelf God was, zoals de oude Egvntenaren dat van hun koninaen hebben gedacht. 7,o iets is ons al helemaal vreemd. Wij gelo ren dan misschien wel dat in Jezus Christus God met 0"s wil zijn. maar waar moeten wij Hem ernstig zoe ken? De raketten en de beursberich ten en Bizerta en Berlijn, dat. zijn reële werkelijkheden We weten wel vaar we die moeien zoeken, maar God en Jp-us ChristusZijn we er niet verlegen mee Wij aaan de mensen met wie wii in aanraking komen, aaarne onder scheiden, We plaatsen ze in allerlei verschillende vakies. Zo maken wij allerlei onderscheidingen. Zo maken wij ook wel eens onderscheid tussen mensen die God zoeken en. mensen die Hem niet zoeken. Doch dit on derscheid wordt ons in Romeinen X volkomen uit de hand nasla,non. I-b is niemand die God ernstig zoekt. En daar zitten we dan helemaal verle gen. niet het minst hii. die van zich ~elf meende dat hij een ernstia zoe ker run God was E'-nstia zoeken van TT em er niet 'n d>* opzicht siin nVe mensen gelijk. Tfet is er nok vief hii hen. die wij redeenden tot. de echte God-zoekers. Dit. is niet. liet laatste woord wat Paulas te zeggen heeft in Romeinen 3. Niemand die God zoekt! Maar wat is er dan welHeel het Evangelie roept, ons toe: God zoekt alle men sen in Christus Jezus. Hij blijft zoe ken tot Hii ons gevonden heeft. Dat is de Goede Boodschap. „En onder miljoenen, hebt- Gij ook mij in 't oog'' H. kant werd geacht. Aanbevolen werd toen een aantal maatregelen, waar aan uitvoering is gegeven. Niemand heeft er echter aan ge dacht, dat wanneer instrumenten ter revisie worden aangeboden, zich onder het glas van het in strument radioactieve stof kan hebben verzameld en bij het ope nen daarvan kan vallen. Voor het openen van instrumenten werd daarom niet voorgeschreven, dat dit voortaan slechts onder de kap niet afzuiginrichting zou mogen geschieden. Bij de controle op 28 juli, die werd gehouden in overleg met de ar beidsinspectie en de commandant van de werkplaats en nadat bij de ar beidsinspectie verdenking was gere zen tegen de in de werkplaats ge bruikte lichtgevende verf, is opnieuw besmetting van de werktafels en bij behorende laden, alsook van de vloer geconstateerd. Als oorzaak daarvan wordt nu verondersteld het stof van de lichtgevende verf. dat bij opening van ter revisie aangeboden instru menten op het beschermende glas kleeft of uit het instrument op de tafels en de vloer valt. Aangezien bovendien de lichtgevende verf die bij de revisie wordt ge bruikt, radium bleek te bevatten in plaats van alleen het onschuldige promethium 14, zijn alle verdere werkzaamheden daarmee gestaakt. Het gevaar van de geconstateerde besmetting schuilt niet in de stra ling, maar in de mogelijkheid dat ra dioactieve stof in het lichaam te recht komt. Tot zover de toelichting van de legervoorlichtingsdienst. ER IS DAAR PLAATS GENOEG.... Interview in Willemstad Joeri Gagarin meent, dat zijn vol gende missie een vlucht naar de maan zal zijn, zo heeft hij tegen over de Newyorkse uitgever van periodieken, Gerald Bartell, ver klaard. Volgens Bartell, president van de Macfaden Publications Inc. en Bartell Broadcasting Corp. had hij vorige week vrijdag een interview met Gagarin in Curasao toen de cosmonaut van Cuba öp weg was naar Brazilië. Bartell vertelde dat generaal Max well Taylor, president Kennedy's militaire adviseur, hem woensdag had opgebeld om vragen te stellen over de maanvlucht. Taylor wilde weten of Gagarin iets had gezegd over het tijdschema van een dergelijke vlucht. Maar Gagarin, aldus Bartell, had geen details verteld. Bartell sprak met Gagarin in hotel Curasao Intercontinental in Wil lemstad. Goede kans „Wat zou U de volgende keer willen doen. Wat is uw volgende op dracht?" vroeg Bartell. Deens parlement akkoord met E.E.G.-aanvrage Het Deense parlement beeft vrijdag met overweldigende meerderheid (152 tegen II stemmen) de Deense regering gemachtigd „samen met Engeland" te onderhandelen met de E.E.G. over toetreding. Bij die onderhandelingen moet vol gens het parlement worden rekening gehouden „met de andere landen van de Europese vrijhandelsassociatie" en er dient een parlementaire com missie van 34 leden te worden opge richt om de onderhandelingen te volgen. „Vliegen naar de maan", antwoord de Gagarin. „Bedoelt U dat U naar de maan gaat vliegen?" „Ik heb een zeer goede kans", was Gagarins antwoord. Volgens Bartell scheen de Rus er vrij zeker van te zijn dat hij zou worden uitgekozen voor een vlucht naar de maan. Bartell wees Gagarin erop dat de Verenigde Staten ook voornemens waren een vlucht naar de maan te organiseren en vroeg of Gagarin daar een conflict tussen de beide landen zag. „Er is voor iedereen plaats op de maan", antwoordde Gagarin. Gagarin zei nog dat hij "graag een bezoek aan de V.S. zou brengen maar dat hy geen visum had. „Ik zou graag zien hoe het Ameri kaanse volk leeft", voegde hij er aan toe. De Britse koningin-moeder, die vrij dag haar 61ste verjaardag vierde, is hier gefotografeerd op het vliegveld van Londen. De koningin-moeder loopt op tivee verschillende schoenenenige tijd ge leden blesseerde zij een voet, zodat zij nu een speciale, steungevende schoen moet dragen. Op een Bijeenkomst, waarop verscheidene Oostduitse topleiders aanwezig waren, stond de 20-jarige Oostduitse boer Noack plotse ling op en zei tegen de leiders: „Jullie kletsen maar wat en jullie moeten meer naar het westen luisteren". Het Oostduitse communistenblad „Neues Deutschland", dat dit meldt, brengt een verslag van deze boerenvergadering, waarop on der meer het woord werd gevoerd door Hans Reichelt, de Oostduitse minister van landbouw en Gerhard Griineberg, de partij-secretaris die verantwoordelijk is voor de landbouw. Verscheidene boeren vroegen waarom het nodig was nog dit jaar een vredesverdrag te sluiten. Griineberg hield hierop een uitvoerig vertoog over de voordelen van de collectivisering van de landbouw. Hij vroeg toen Noack: „Wil je niet samen met andere mensen werken?". Noack: „Dat wil ik wel, maar ruim eerst de moeilijk heden op die ons allen hier dwars zitten". Een plaatselijke partij-secretaris greep daarop in en vroeg Noack: „Wat wil je dan? Ben je voor of tegen de collectieve boerderijen? Noack: „Ik ben er voor als er tenminste genoeg mensen zijn om met mij te werken en als er genoeg machines zijn". Hier breekt „Neues Deutschland" het verslag af. Wat er met Noack is gebeurd, wordt niet vermeld. STEMMEN UIT DE KERKEN Ter voorbereiding: het boekje „Het Licht der wereld" In november van dit jaar zal er een vergadering zijn van de Wereldraad der Kerken. Dit is dan de derde die gehouden zal worden. De eerste was te Amsterdam, waar de definitieve oprichting haar beslag kreeg. Dc tweede werd gehouden te Evanston in Amerika. De derde zal gehouden worden te New Delhi in India. Iedereen, zelfs wanneer men kerkelijk niet of weinig geïnteresseerd is, heeft wel eens van de Oecumene, de Wereldraad der Kerken, gehoord. We kunnen echter niet zeggen dat deze Wereldraad leeft in de gemeente. Het begint misschien iets beter te worden, maar we zijn toch nog lang niet waar we wezen moeten. De N.H. Kerk om er maar een bij de kop te pakken is lid van de Wereldraad en als zodanig zijn alle leden van deze kerk daarby betrokken. Maar we geloven niet dat het de leden enige trots getuigen: en dat is nu ook onze zaak! Er zijn er die er warm voor lopen, u.l. zij, die op een of andere wijze bij een stukje van het werk der Wereldraad betrokken zijn geweest. Maar over het algemeen ontmoeten we betrekkelijk weinig begrip en weinig medeleven, weinig geestdrift en weinig liefde voor het werk en het streven van de We reldraad der Kerken. We willen dit niemand kwalijk ne men, want hoe is het gegaan dat de N.H. Kerk lid geworden is van de Wereldraad? Haar synode heeft in dertijd daartoe besloten en het besef ontbreekt nog maar al te zeer dat, wat een synode van een kerk doet, zij dat doet namens al haar leden. Meer dan een vaag besef wat het be tekent dat een kerk lid is van de Wereldraad, ontmoeten we meestal niet. Wanneer men feitelyk alleen maar kijkt naar zijn eigen gemeente, wat nog steeds het meest gebruike- lyke is, of wanneer men kijkt naar het geheel van eigen kerk, waartoe een heel wat kleiner percentage van de leden het brengt, hoe zou men dan ook in eens een visie krygen op het wereldwijde verband waarin alle kerk, al dan niet in de Wereldraad, gebonden is. Vanaf de eerste eeuwen heeft de christenheid beleden: Ik ge loof één heilige algemene christelijke Kerk, de gemeenschap der heiligen Vandaaruit gezien zou het vanzelf sprekend moeten zijn dat ieder, die lid is van een kerk, belangstelling had voor hetgeen er in een beweging als de Oecumene gebeurt. Naast het J politieke gebeuren in deze wereld, dat van belang is voor het geheel van I onze aarde, is ook van belang wat er kerkelijk gebeurt en dit eveneens voor het geheel van deze wereld. Boekje j Opdat een ieder zou kumien meele- I ven met hetgeen er in de Oecu- j mene plaats vindt en opdat men zou kunnen weten waarover de af gevaardigden van al die kerken I straks in New-Delhi zullen spre ken, heeft de Wereldraad een boekje uitgegeven: Het Licht der I wereld. Het is al een hele tijd gele den dat het oorspronkelijke Engel se origineel verschenen is. Inmid dels is dit geworden een van de meest verkochte boeken op de boekenmarkt. De Nederlandse vertaling is uitgegeven als een pocket-editie met illustraties. Voor de prijs van nog geen twee doosjes sigaretten kan ieder het in zijn be zit krijgen. Dit is gebeurd opdat honderdduizenden leden van onze kerken zouden kunnen meeleven met het geen er straks in New- Delhi ter sprake zal komen, want de titel van dit boekje is tevens het centrale thema van hetgeen er in de verschillende sectics zal wor den behandeld. „Wat wij bedoelen is. dat wij behoefte hebben aan uw geestelijke aanwezigheid, uw persoonlijk betrokken-zyn bij deze gebeurtenis". „Dikwijls wordt ge vraagd, hoe men mee kan doen aan deze nieuwe oecumenische be- (Zie slot pag. 4 kol. 1 Democratisering Sowjet-Russisch partijreglement Een ontwerp voor een nieuw re glement voor de communisti sche partij, dat vandaag in het officiële partijorgaan Prawda is gepubliceerd is in de eerste plaats een democratisering van hét leidinggevend apparaat. Daarnaast wordt sterk dé nadruk gelegd op de morele code van de par tijleden die dient te zijn gebaseerd op grondbeginselen, zoals: Onverzoenlijk staan tegenover on rechtvaardigheid, leegloperij, oneer lijkheid en baantjesjagerij. Eerlijkheid en betrouwbaarheid, zuiverheid van denken, bescheiden heid en onomwondenheid. Trouw aan de zaak van het com munisme, liefde voor het socialisti sche moederland en voor andere so cialistische landen. Begrip voor het goede van de maatsehappy, wie niet werkt zal niet eten, collectivisme en een broeder lijke samenleving, één voor allen, en allen voor één. De nieuwe regels komen overeen mfet het ontwerp partijprogramma, dat in de Prawda van vorige week zondag werd gepubliceerd. Ontdekker 28 bij mislukte lancering in Stille Oceaan Amerikaanse geleerden hebben don derdag een mislukte poging gedaan een aardsafelliet, „Ontdekker 28" in een baan om de aarde te brengen. Kort na de lancering van dé lucht basis Vandenberg stortte de satel liet als gevolg van „technische moei lijkheden" in de Stille Oceaan. Men had willen proberen de ruimte cabine met wetenschappelijke in strumenten over enkele dagen bij te rugkeer naar de aarde in de lucht op te vangen. Vlammende intocht van burgemeester ..De burgemeester was op het terrein van de brand aanwe- zig". merkte één der toesehou- wers op. toen vrijdagmiddag s te Genemuiden een open auto, waarin een officieel gezel- schap was gezeten, plotseling 7 in lichter laaie stond. Het was een door het gemeentebestuur gehuurde wagen, waarin de Ui nieuwbenoemde burgemeester van Genemuiden. de heer M. H Soetendal uit Wieringerwerf. gemeente Wieringermeer, met es zijn gezin een rondrit door de H gemeente maakte. Het burge- is meesterspaar werd officieel s aan de grens der gemeente ontvangen. s De plotselinge autobrand ver- es wekte wel enige consternatie, maar de inzittenden bekwa- men geen letsel. Zij konden on- middellijk hun weg vervolgen. dank zij de bereidwilligheid H van een fabrikant, voor wiens 2= woning de gebeurtenis zich H afspeelde. Deze stelde zijn eigen wagen ter beschikking van het burgemeestersgezin. Zonder noemenswaardig opont- houd arriveerde de stoet bij het H raadhuis, waar de nieuwe bur- gemeester werd geïnstalleerd. iiiïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii,miiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiikïii Het Wereldgebeuren Darling, dans nog eenmaal met mij Kort na de wereldoorlog 1914-1918 verscheen er een aanplakbiljet van de Engelse oppositie-partij, die zo insloeg dat een Nederlandse uitgever er enkele tienduizenden liet vervaardigen die grif aftrek vonden. In zijn mémoires over de oorlogsjaren vertelt dr. Drees dat de hem arreste rende Duitser in de gang van de toe komstige Nederlandse minister-presi dent heel lang naar de plaat heeft ge keken en toen zo'n schouders ophaal de. Dr. Drees vond de plaat één der beste karikaturen. Op de prent ziet men John Buil. temidden van memo randa. nota's, dictaten, overwinnings- berichten. conferentie-papieren e.d. Op een vraag waarom hij zo droe vig kijkt en of hem misschien iets ontbreekt, zegt Buil: „Ik heb alles goed gedaan, behalve de oorlog ver loren". Eenzelfde satire kon men de ze week bemerken in de woorden van de Engelse oud-premier Attlee in het Hogerhuis. Bij de behandeling van de aanvraag tot het lidmaatschap van de E.E.G. sneerde Attlee dat Enge land wel heel diep moet zijn gezon ken, dat het alstublieft moet spelen bij twee voormalige vijanden en bij lan den die hun vrijheid aan Enge land hebben te danken. Over dat laat ste zullen de Nederlanders als be vrijd volk wel iets anders denken dan Attlee (de Russen en de Amerika nen hebben niet minder hard gevoch ten), maar de bitterheid over Duits land klinkt in de woorden van Attlee door. Hoe hoog men bij onze oosterbu ren te paard zit, blijkt wel uit de verkiezingscampagne die on danks de vakantie in volle gang is en niet zal eindigen voor de verkiezings dag, 17 september. Kosten noch moei ten worden gespaard om de eigen par tij minzaam aan de adspirant-kiezer aan te bevelen. De meeste Duitsers zijn een beetje kopschuw om hun po litieke gezindheid openbaar te ma ken. Onder de nazi's was dat verbo den en na de bezetting was het ge zonder niet te laten blijken dat men ooit iets met de nazi-partij van doen had gehad. Maar de leiders van de politieke partijen reizen stad en land af voor een zieltje en ze hanteren daarbij methoden die een enorme post op hun verkiezingsbegroting zal zijn. De partij van Adenauer heeft een reclamebureau in de arm geno men. Want men was er van overtuigd dat de meeste folders die nijvere bezorgers avond aan avond rondbrengen in de kachel verdwijnen, dat de politieke samenkomsten alleen door de mensen worden bezocht, van wie men tevoren al weet wat ze stem men en dat het gilde van de „straten- plakkers" tot de verleden trjcl behoort. Adenauers partij heeft een stripver haal het licht doen zien, dat niet spe ciaal voor de jeugd is bestemd, maar voor kiezers die niet tot de geletter den" behoren. Het gaat altijd in die stripverha len om een strijd tegen een ben de die een lieflijk, welvarend dorp aanhoudend kwelt. De bende mannetjes zijn in het stripboekje roodgekleurd (dat vereist niet veel verder nadenken) en de goeden heb ben een zacht blauw kleurtje gekre gen. Het opperhoofd van de blauwen is altijd Adenauer, die er in zo'n stripverhaal twintig jaar jonger uit ziet dan in werkelijkheid. Öp één van de bladzijden krijgt hij bezoek van een koningin (Elisabeth van Enge land) en hij staat erbij alsof hij haar vader in plaats van haar grootvader kon zijn. Adenauer zit in de blauwe wolk die hem als een „goede" tekent. Overigens blijft het niet bij dit blauw sel alleen, want de radio-zendtijd is op de jeugd gericht. „Verzoekplaten" voor de aanstaande kiezers. Er is veel vraag naar jazz, aardige wijsjes en 's avonds naar vlotte dansmuziek. De meeste verzoeken betreffen de jongeman, die de laatste dans al zin gend opeist van zijn liefje. Het ziet er, gezien de leeftijd van Adenauer, naar uit dat dit toch wel z'n laatste kanseliersehap zal worden, natuurlijk als hij wint. Vandaar zijn vraag mis schien aan de kiezers: save the last dance for me. ADENAUER Bonn's blauw Duitse jongens over grens gezet Twee Duitse jongens, die gedurende zes weken in Assen en naaste om- gering hebben rondgezworven, zijn door de Asser gemeentepolitie aan gehouden en over de grens gezet. In Duitsland werd het duo gezocht voor verscheidene overtredingen. De jongens hebben zo lang in de ge meente Assen kunnen verblijven, omdat de familie, bij wie ze verble ven, niet had voldaan aan de ver plichting bij het verschaffen van on derdak aan vreemdelingen de plaat selijke politie op de hoogte te stel len. De jongens hebben gedurende deze weken geleefd van geld. dat hun gastheer hun gaf. De knapen stonden als ongewenste vreemdeling gesig naleerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3