PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PREMIER MACMILLAN: KOUDE OORLOG ZAL LANGDURIG ZIJN Kroesjtsjew leider, (nog) geen staatsman Auto's in Staphorst botsten: 4 doden Reuzenmasten tussen Vlissingen en Goes voor P.Z.E.M.- net GEMENEBEST: GEVOELENS EN HERINNERINGEN VADEREN ZOON ALS MISLUKTE KAPERS Vandaag... GEVANGENISSTRAFFEN VOOR 00STDU1TSE „GRENSGANGERS" Toezicht 204e jaargang - no. 183 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 aug. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125 ..Brieven öureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60. tel. 2355 (b.g.g, red Middelburg, Markt 61. tel. 3841 (b.g.g, Ted. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv 6213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel. 2110; Zierikzee red tel. 2425. adro tel 2094. „Het westen moet op zijn standpunt blijven staan in de kwestie- Berlijn, maar het moet ook bereid zijn onderhandelingen te be ginnen over de kwestie met de Sowjet-Unie", aldus premier Macmillan in een televisietoespraak tot het Britse volk. De eerste minister, die zijn rede vrijdagavond hield, zei: „Wij moeten bereid zijn om te praten, maar wij kunnen onze verant woordelijkheid ïiiet afzweren. Wij zijn verantwoordelijk voor die twee miljoen vrije mensen in West-Berlijn. Het zou noch verstandig, noch eerlijk zijn tegenover hen". De Britse premier zei, dat de toekomst van de omstreden stad en h*aar bewoners afhing van de Russen. Iedereen weet, dat Kroesjtsjew een krachtig leider is. Wat wij ons afvragen is, aldus Macmillan, of hij kan bewijzen óók een staatsman te zijn. E.E.G.-voord eleri Waarover wij ons bezorgd maken is, dat de Russische suggestie in houdt, dat onze rechten, de rech ten van de geallieerden om in Ber lijn te zijn, zonder onze toestem ming gewoon kunnen worden ver vallen verklaard. Misschien bestaat er een mogelijk heid om te onderhandelen Wij, en onze bondgenoten, hebben nu duidelijk genoeg laten blijken, dat wij bereid zijn om tot onderhan delingen over te gaan, indien dit de toestand kan verbeteren. Daarom moeten wij kalm en vastberaden blij ven, zei MacMillan. Macmillan noemde Berlijn niet anders dan „het slagveld van de koude oorlog". De koude oorlog zal een langdurige strijd zijn, meende liij. Hij vraagt eenheid van het westen. Leon Bearden en zijn 16-.jarïge zoon Cody z\jn voor de rederale rechter commissaris, Henry C. FIclifton, ge leid en in staat van beschuldiging gesteld terzake van mensenroof en het voornemen een gestolen vliegtuig over de grens te brengen, na roof te El Paso. Clifton stelde een borgsom vast van 100.000 dollar. Hij vermoedt dat de Beardons voornemens waren het vliegtuig naar Havana te doen vlie gen, het daar aan de Cubaanse rege ring te verkopen en van de opbrengst ervan als heren te leven. „Alles wat wij, de F.B.I. en wie dan ook, uit hen konden krijgen, was dat zij met het vliegtuig naar Cuba wil den gaan en het daar verkopen", zei Clifton. P.Z.C.-zaterdagnummer MET DE UITVOERING van de Deltawerken kreeg Zeeland een prachtige toeristische troef toegespeeld. Zo trekt de dam bij Vrouwenpolder reeds we kenlang veel belangstellenden uit binnen- cn buitenland. Meer hier over op pagina vier. Verder in dit zestien pagina's tellende P.Z.C.-zaterdagnum mer: Stemmen uit de kerken (pag. 3); „Zeelands toeristi sche troeven" (pag. 4); letter kundige kroniek en kunst (pag. 9); Radio en T.V. plus Films in Zeeland (pag. 11); feuilleton (pag. 13) en de kin derkrant met klanken uit de ether op pagina 15. In dit verband bracht de Britse eerste minister ook de toetreding van Engeland tot de Europese ge- Russische nota zonder nieuwe voorstellen De Sowjet-Unie heeft in nota's aan de westelijke landen opnieuw aan gedrongen op een vredesverdrag met Duitsland. Rusland is bereid tot onderhandelingen over zulk een ver drag. Het heeft echter de indruk ge lere gen, dat Amerika niet voor der gelijke besprekingen voelt en een vreedzame regeling met Duitsland voor onbepaalde tijd wil uitstellen. De onderhandelingen zouden moeten worden gevoerd tussen de landen cl ie met Duitsland in oorlog zijn geweest enerzijds en de twee Duitse staten anderzijds. De Sowjet-Unie heeft er ook geen bezwaar tegen dat er twee vredes verdragen worden gesloten één met West- en één met Oost-Duits- land, als de basis van deze verdra gen gelijk is. Als West-Duitsland niet wil mee doen, zal er alleen een verdrag met Oost-Duitsland worden gesloten door de landen die dit wen sen. De Sowjet-Unie geeft er even wel de voorkeur aan, dat de weste lijke landen mèedoen. meenschappelijke markt ter sprake. Hij vond dat deze „vele grote voor delen zal bieden, want, tenzij de economische verdeling van Europa wordt opgeheven, vrees ik dat zij op dén duur de sterkste van het westelijk bondgenootschap zal onder mijnen". Volgens Macmillan kan toetreding tot de continentale markt voor Engeland aanzienlijke voordelen heb ben. Ver verleden Ik begrijp die gevoelens wel, of schoon ik niet geloof, dat ze waar zjjn. Het gemenebest steunt na tuurlijk voor een groot deel op ge voelens en herinneringen uit het verre verleden. Hoe belangrijk die ook moeten zyn, wij moeten de blik gericht houden op de toekomst. De toekomst ook van het geme nebest hangt af van de vraag of Engeland de wilskracht en de sterk te bezit de leiding te behouden. Ik geloof, dat indien wij deze overeen komst met Europa kunnen aangaan, Engeland een sterker en beter deel genoot van het gemenebest zal wór den, aldus de eerste minister. H is het 50 jaar geleden, dat i| de Nederlandse luchtvaart- pionier luitenant-ter-zee A. E. Rambaldo, initiatiefnemer tot oprichting van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, tijdens een ballonvaart bij een noodlanding aan de weg naar n Tjepoe op Java verongelukte. Ter herinnering aan deze ff H vlucht ontwierp Toon Dupuis een bronzen borstbeeld, dat lange tijd in Soerabaja stond, maar na de soevereiniteits- overdracht naar Nederland werd vervoerd. Het staat nu opgesteld voor het hoofdge- bouw van het marinevlieg- H kamp Valkenburg. 1 MORGEN is het zestien jaar gele- den dat Hirosjima door een atoombom werd verwoest. Het T H Britse „Comité van honderd" n belegt ter gelegenheid hiervan een protestbijeenkomst tegen kernwapens te Londen. Er worden afgevaardigden ver- §e wacht uit Japan, de V.S., Europa en Afrika. Tevens zal een krans worden gelegd bij het oorlogsmonument te White- I hall. BIJ MET VOLDOEN AAN VOORWAARDEN Westelijke nota door Russen afgewezen De Russen hebben gisteren een wes telijk protest tegen Oostduitse inter ventie in het vrije-zoneverkeer van Berlijn van de hand gewezen. Een woordvoerder van de Russische am bassade te Oost-Berlijn verklaarde dat Oost-Duitsland een soevereine staat was en als zodanig de naar zijn mèhing noodzakelijke maatregelen kon nemen. Deze woordvoerder be twistte de geldigheid van de over eenkomst der vier grote mogendhe den over Berlijn op grond van het feit dat deze niet was mede-onderte kend door Oost-Duitsland. Het westelijke protest was eergiste ren ingediend door de geallieerde commandanten in West-Berlijn bij Andrei I. Soloviov, de Russische, com mandant te Oost-Berlijn. In het protest werden de maatrege len tegen de 53.000 „grensgangers" veroordeeld als een schending van de overeenkomst, die een einde maakte aan de blokkering van Ber lijn van 19481949. Tot vandaag rouw in Nidwalden De gouverneur van het kanton Nid walden heeft eergisteren alle open bare vermakelijkheden verboden lot zaterdag als in de kerk te Hergis- wil de mis zal worden gelezen voor de 16 slachtoffers van het busonge luk bij Luzérn. De Oostenrijkse duiker, Siegfried Naumann, ciie eergisteren anderhall' uur onder water heeft doorgebracht om de positie van de bus vast te stéllen, heeft verklaard, dat het wrak vastzat, in het slik en geheel met modder was gevuld. Vrijdag heeft hij in de bus enkele lichamen aangetroffen. De communisten vervolgden hun campagne tegen de Oostberlijners die in het westen werken gisteren met een bevel tot registratie en een verordening waarin werd bepaald dat de „grensgangers" hun huren en gas-water-lichtrekeningen in West marken moesten voldoen. De regering deelde mede dat ieder een, die niet aan deze voorwaarden zou voldoen, hoge boetes of zelfs ge vangenisstraf zou riskeren. In Spandau hebben de Bussen weer plaatsgemaakt voor de Amerikanen: dezer dagen vond bij de gevangenis, waar Rudolf Hess, Baldur von Schi- rach en Speer hun straf uitzitten ■weer de aflossing plaats van de wacht. Op de foto ziet men de Rus sische bewakers bij de afmars door de gevangei\ispoort. TWEE DODEN IN EDE Meisje in Zwolle na aanrijding overleden By een verkeersongeval in de ge meente Staphorst, op do rijksweg Zwolle-Meppel, vonden vrijdagavond vier personen de dood. Een personen auto, bestuurd door de heer De Groot uit Apeldoorn raakte daar omstreeks zeven uur aan het slippen en kwam in botsing met een tegemoetkomen de auto van de familie Franken uit Harderwijk. Behalve de tweeënvijtfigjarige heer C. de Groot, vonden bij dit ongeval de dood het bejaarde echtpaar Eijer uit Gorredijk en het zesjarig zoontje van de familie Eijer uit Harderwijk. De tweede auto werd bestuur door de achtendertigjarige heer R. Franken uit Harderwijk. Deze werd ernstig gewond, evenals de heer A. Eijer uit Harderivijk- Op de rijksweg Utrecht-Arnhem bij Ede zijn bij een verkeersongeluk twee personen om het leven geko men en drie ernstig gewond. Een Duitse personenauto met vijf inzit tenden, allen afkomstig uit Barmen- Wuppertal, reed in volle vaart tegen de achterkant van een ervoor rij dende vrachtauto met aanhangwa gen uit Millingen. De 54-jarige heer H. Samberger en de 47-jarige mevrouw G. D. Rem- schusz kwamen om het leven. Zeer ernstig gewond werden de bestuur der, de 19-jarige H. Samberger, die onder meer een hersenschudding en een arm- en beenfractuur opliep, zijn 16-jarige verloofde mej. M. G. Rem- schusz en de 54-jarige mevrouw A. Samberger. De toestand van beide laatsten is zeer zorgwekkend. Iwolle overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. Eergisteravond is zij .door een motorrijder aangereden. Zij zou met twee andere kinderen op het laatste ogenblik de weg zijn overgestoken. De 60-jarige heer J. Nikkels uit Heemstede en zijn echtgenote zyn donderdag by een verkeersongeluk in Duitsland zo ernstig gewond, dat zij korte tyd later zyn overleden. De auto van het echtpaar Nikkels was op het kruispunt in Hardt (Baden- Würtemberg) in botsing gekomen met een vrachtwagen. AANLEG NIEUWE ISO hV-LIJN Toeneming van het verbruik te zien TUSSEN Vlissingen cn Goes zijn momenteel op onderling vrijwel gelijke afstand vijftig stalen reuzenmasten in aanbouw die in de naaste toekomst zullen dienen voor een beter transport f an liet elektrisch vermogen van de P.Z.E.M. De vijftig hoog spanningsmasten vormen de nieuwe 150 K.V. (Kilo Volt) bo- venlijn, die nodig is in verband met: het sterk toenemende ver bruik in de huishoudelijke en industriële sector; een veiliger voorziening van de beide Bevelanden, Schou- wen-Duiveland, Tholen en St.-Philipsland; een eerste begin om te ko men tot een betere koppeling met de provincie Noord-Bra bant. Ir. H. Broekhoff van de Centrale te Vlissingen, adjunct-directeur van de P.Z.E.M., onder wiens supervisie de dagelijkse leid'ng is in handen van ir. H. Spiele ait miljoenenwerk wordt uitgevoerd, vertelde ons, dat de huidige ondergrondse 50 K.V. ka bel tussen Vlissingen en Goes door het steeds toenemende verbruik overbe last dreigt te worden. Uitbreiding wordt thans niet gezocht in 'n tweede ondergrondse kabel, maar in een bo vengrondse lijn die ir aanleg veel goedkoper is. Hoewel de nieuwe lijn gebouwd wordt, voer 150K.V. zal voor lopig niet £e volle capaciteit worden benut. De eorst komende jaren kan men volstaan met een 50 K.V.-lijn. De bestaande ondergrondse kabel blijft in bedrijf, zodat bij ingebruik neming van de bovengrondse lijn de huidige capaciteit reeds meer dan ver dubbeld is. De werkzaamheden zijn thans al zover gevorderd, dat het nieuwe transportsysteem omstreeks 't eind van dit jaar in bedrijf kan wor den gesteld. Méér verbruik Het verbruik van elektriciteit in de huishoudelijke en industriële sector neemt de "laatste jaren hand over hand toe. Zeeland de P.Z.E.M. dus staat wat toeneming betreft aan de kop in ons land. De afgelopen zes maanden bijvoorbeeld was een stij ging van het verbruik te zien ten op zichte van de overeenkomstige perio de in 1960 met 10,6 procent. Daarbij was niet berekend een van de grootste afnemers, de C.N.A. te Sluiskil, die binnenkort zelf stroom gaat opwek ken waardoor minder stroom zal wor den afgenomen van de P.Z.E.M. De gemiddelde stijging van het verbruik van elektriciteit in ons land bedraagt rond 7 procent, in Zeeland daarente gen haalt men de 10 procent grif. Dit is zowel het gevolg van de in dustrialisatie in Zeeland sis van een groter huishoudelijk gebruik, mede door aanschaf van elektri- (Zie slot pag. 4 kol. 5) fiahtL ■IK In Zeeland is de laatste tijd wel duidelijk geworden, dat in finan ciële zaken een goede controle een belangrijk element is: allerlei administratieve onregelmatigheden, die bij overheidsdiensten werden ge signaleerd, waren voor een groot deel terug te brengen tot een gebrek aan f;oed toezicht, een falen van het con- rolesysteem. Zodra een dergelijk sy steem ontbreekt, staat de deur open voor allerlei vormen van ongerech tigheden en treedt de verleiding on gehinderd naar binnen. In Nederland wekt het woord „ambtenaar" geluk kig nog altijd associaties op met een begrip als „onkreukbaar". En de re cente historie van de Zeeuwse onre gelmatigheden bewijst, dat een der gelijke gedachten- gang over het al gemeen door de feiten wordt ge staafd: er is al thans niets geble ken van eigen bevoordeling. Maar dat neemt niet weg, dat ondanks alle goede hoedanigheden een grondige controle voortdurend nodig is om een in opzet waterdicht stelsel in een goede conditie te houden. Dat is trouwens een eis, die in het alge meen geldt zodra er geldelijk beheer in het geding is, dus niet alleen bij de overheid maar ook bij private on dernemingen. In Rotterdam heeft men daar onlangs een opvallend staaltje van meegemaakt: een inmid dels overleden kassier van een zeer respectabele bankinstelling heeft, zo is gebleken, bijna een half miljoen verduisterd. Als buitenstaander vraagt men zich met enige verbazing af hoe het mogelijk is, dat zulke geval len zich nog kunnen voordoen. Hier moet het toch wel aan een degelijke controle ontbroken hebben. In grote bedrijven heeft men meestal twee vormen van toezicht: een interne, die in handen is van het eigen bedrijf, voorts een externe, uitgeoefend door buitenstaanders, bijvoorbeeld accoun tants. Over het algemeen brengt de externe controle meestal dergelijke onregelmatigheden aan het licht en niet het interne toezicht. En dat is begrijpelijk, want wie tot het bedrijf zelf behoort, is onderworpen aan vaak allerlei ongeschreven regelen en gebruiken, die een doelbewuste controle heel moeilijk maken. Er is een oude kassier om maar een voorbeeld te noemen die het ver trouwen van de directie geniet, wel licht een tikje excentriek, maar hij is nu eenmaal een oud erfstuk. Zulk een figuur zal door employés van het bedrijf zelf ontzien worden, maar de accountant, buitenstaander dus, heeft van deze soms zo moeilijk te peilen gezagsverhoudingen geen last en stoot zonder op reputaties van trouwe kassiers te letten sneller door tot de kern van de zaak. In de berichten over de Rotterdam se fraude heeft ons een opval lend feitje getroffen: de bewuste kassier was vele jaren niet met va kantie geweest. Dit nu schijnt een symptoom te zijn in het algemeen van dit soort verduisteringen: de be trokkenen durven hun administratie geen minuut alleen te laten, laat staan veertien dagen of drie weken. En zo doet zich het paradoxale ver schijnsel voor, dat over een in het bedrijf vergrijsde employé de directie mild glimlachend en vooral waarde rend zegt: „Hij is zo verknocht aan de zaak, dat hij nooit met vakantie gaat", terwijl juist uitgerekend dit verschijnsel iedereen in de hoogste alarmtoestand had behoren te bren gen. Men zou geneigd zijn te vragen of in zulke gevallen niet beter een „vakantieplicht" moet worden inge voerd... De les ook in de Zeeuwse zaken is duidelijk: met de controle kan het niet op een akkoordje worden gegooid. Want waar de con trole niet klopt, wordt de deur open gezet voor verleiding; verleiding" die niet altijd fraude tot gevolg behoeft te hebben, maar ook tot administra tieve onregelmatigheden aanleiding kan geven. Toezicht is nodig, hij de overheid zowel als bij particulieren. Soms zijn de eerste stappen op het pad der onregelmatigheid héél sim pel: men neemt even wat geld met de bedoeling het later weer aan te zuiveren. Maar aan dat aanzuiveren komen sommigen niet meer toe en zij vervallen van kwaad tot erger. Nog niet zo heel lang geleden heeft men een dergelijk verschijnsel aan getroffen bij een Zeeuwse vereniging, waar elke vorm van toezicht op de kas ontbrak. Er is een uitdrukking, die zegt dat regeren vooruitzien is. Men zou er aan kunnen toevoegen: regeren en besturen betekenen óók toezien! Tunesië vraagt hulp aan Rusland De Tunesische m mister van bui tenlandse zaken, Sadok Mokad- dem, zal zaterdag door de Rus sische premier, Nikita Kroesj tsjew, worden ontvangen, zo is vrijdag in Moskou vernomen. Mokaddem, die woensdagavond in de Russische hoofdstad arriveerde, zai Kroesjtsjew de steun van de Sowjet- Unie vragen in het geschil met Frankrijk over de kwestie Bizerta. Donderdag had hij een onderhoud van drie uur met zijn Russische collega. Andrei Gromiko.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1