Kermis verdreef „markt" naar Abdijplein BILT EXPOSITIE TEKENINGEN EN GRAVURES COR DE WOLFF &2win Wijfie Irnum Almanak Kont-- ftf/tje, Hfijw, toch zottTy*^ BELGISCHE SCHELDEFEE MAANDAG IN VLISSINGEN TIENDUIZEND KAMPEERDERS IN WESTERSCHOUWEN „NEUZEN TELLEN"... DAG EN NACHT NOG MAAR 5739... /ugrxnü SIGAREN Auto - na aanrijding - in sloot Het weer in Europa VERWACHT. PROVINCIALE ZéEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 t n de historische omgeving van Middelburgs 1 Abdij prezen gisteren hedendaagse koop lieden hun waren aan. Het grootste deel van de marktkraampjesdat anders een plaatsje op de markt vindt, was nu namelijk langs het oude plein gezet. Het was overigens niet voor de eerste maal, dat een hoofdstedelijke week markt in de Abdij werd gehouden. Want ook reeds voor de oorlog verhuisden de markt kooplieden naar het plein, wanneer de „don derdagse markt" in de kermisweek viel. Dat was ook gisteren het geval en om het 't steeds Intensiever wordende verkeer wat te vergemakkelij ken hebben b. en w. van Middelburg met mede werking van de diverse in het Abdijcomplex geves tigde diensten besloten om deze oude traditie weer in ere te herstellen. Tientallen kraampjes stonden aldus rond de pomp en het bomengroepje op het plein, terwijl voorts op het Koorkerkhof, de Koorkerkstraat en „Onder de Toren" wat „kleine winkeltjes" waren neergezet. En het moet gezegd: hel was in de Abdij bijzonder gezellig: drommen kooplustigen en kijken de toeristen en Walcherse huisvrouwen liepen zo lang de markt duurde het Abdijplein op en af. Soms leek het centrum van de hoofdstad van Markt vla Korte Burg naar de Abdij meer op een mie rennest dan op een normaal stadsdeel. En verder'was het in Middelburg.op-deze kermis- en weekmarktdonderdag druk. Bijzonder druk. Zoals op deze hoogtijdagen gebruikelijk hoorder men weer vele vreemde talen spreken, maar wel opmerkelijk veel Engels. Met tientallen bussen wa ren de Britten naar Walcheren overgestoken en al die bussen stonden met honderden personenauto's op de kaaien en in elke straat waar maar plaats voor ze was. VAN 30 AUGUSTUS TOT 8 SEPTEMBER In provinciale griffie te Middelburg Enige tijd geleden heeft het provin ciaal bestuur van Zeeland enkele drogfi-naaldgravures {uit de se rie getiteld Rampgebied 1953) en een collectie tekeningen, getiteld Walcheren 1945, aangekocht van de in Middelburg geboren 72-ja- rige kunstschilder en graficus Cor de Wolff, thans woonachtig in .Amsterdam. Cor de Wolff heeft tot zijn 18de jaar op Walcheren gewoond, eerst in Middelburg en VAN TOT LAMPIONNEN Het zal zaterdagavond in Oostkapelle een gezellige en kleurige drukte wor den. Dan zal nameljjk een lampion- optocht georganiseerd door de plaatselijke V.V.V. en de Oranjever eniging door de straten van liet dorp trekken. Alles wordt opgesteld in de Torenstraat. Dat alles wordt niet alleen gevormd door een groep met lampionnen gewapende kinderen, iiiaar ook door versierde wagentjes, fietsen en andere voertuigen. Start: half negen 's avonds. MILLIMETERS Onze weerkundige medewerker heeft het in de krant van gisteren geluk kig allemaal weer haarfijn uit de doeken gedaan. Wij weten nu ten minste met zekerheid, dat de maand juli te nat was en dat het „één grote teleurstelling is geworden Een teleurstelling, die hij aan het slot van zijn beschouwing zoals te doen gebruikelijk uitdrukt in de mil limeters regen, die er zo hier en daar gevallen zijn. Renesse spande be denkelijk de kroon met 132, gevolgd door Cadzand met 106 en Middel burg met precies 100 millimeter re gen. Alles bij elkaar is lie: inderdaad dvs maar een vochtige bedoening geweest en zo zijn ive dan min of ■meer augustus binnengespoéld, met al ons vakantie-icel-en-wee. De oogstmaand ligt voor ons, de top-vakantiemaand. Wat het zal ■worden, weet zelfs onze weerkundige medewerker nog niet, maar reken maar dat hij zijn regenmeters klaar heeft gezet. Zodat vje over rond vier weken weer precies zullen weten hoeveel millimeters er-hier en daar gevallen zijn. Daar hoeven we tenminste geen zor gen over te hébben.... LICHTINGEN De P.T.T. in het goede Axel trekt langs alle brievenbussen om er de aangeduide lichtingstijden op te veranderen. Aanleiding hiervoor vormen de gewijzigde werktijden bij de P.T.T. Vele Axelaars zien een en ander wel als een nadeel. Want de brieven die zij 's maan dagsmorgens op hun bestemming willen <,loen komen, moeten op za terdagen reeds voor tien uur wor den gepost. Voor de „buitenbus sen" ligt dit tijdstip zelfs een half uur vroeger. TOURNEE De Zaamslagse muziekvereniging „De Volharding" gaat binnenkort op tour nee. O)) dinsdag 15 augustus, om pre cies te zijn, zullen de Zaamslagse mu zikanten naar Antwerpen trekken om cr enkele concerten te geven. In de middaguren zullen de Volhardings klanken door de dierentuin klinken en 's avonds wordt opgetreden in het „Bestendig-festïval". NOGMAALS PALING We komen in dit hoekje nog even terug op de paling van twee dagen geleden. Toen schreven we op deze plaats, dat de heer A. Haarsnia, trouw lielitwachter op het licht schip „Noord-Hinder" dat voor de Westcrscheldemond ligt, een pa ling aan zijn sterke haak naar bo ven haalde, die liet respectabele gewicht van zes en een halve kilo had. De lengte van de paling was volgens ons bericht anderhalve meter. Dit was allemaal juist. Maar we schreven nog iets: de omvang van de paling was twaalf centimeter. „Dan zou het een beestje van niets geweest zijn", zo vertelde ons telefonisch de geluk kige hengelaar. We bedoelden dus: de doorsnee. In ieder geval, de pa ling zal toch wel goed gesmaakt hebben.... daarna in Vlissingen. Op zijn 18de jaar vertrok hij naar Haarlem, alwaar hij de kunstnijverheids school bezocht. Zijn grafisch werk geniet internationale bekendheid. Naar aanleiding van een verzoek van bevriende zijde besloten Ge deputeerde Staten hun medewer king te verlenen aan de totstand koming van een tentoonstelling van een kleine selectie uit zijn veelomvattend grafisch werk. Zij stelden daartoe de benedenhal van de provinciale griffie te Middel burg ter beschikking. De daar in te richten tentoonstelling zal op dinsdag 29 augustus a.s. worden geopend door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F- C. de Casembroot. De tentoonstelling zal voor het pu bliek toegankelijk zijn vanaf woensdag 30 augustus a.s. tot en met vrijdag 8 september. Examens De heer J. K. Stroo, onderwijzer aan de Pieter Louwerseschool te Sou burg, slaagde te Amsterdam voor de akte Engels L.O. Het Belgische passagiersschip Flandriazal aanstaande maan dag in de Vlissingse Koopmans haven meren mei een bijzonder charmant gezelschap aan boord: de Scheldefee met haar twee hof dames uit het stadje Rupelmonde. Aan de kade zullen b. en w. van Vlissingen, vertegenwoordigers van de Zeeuwse V.V.V. en. Mid denstandscentrale gereed staan oni de hoge gaste met haar ge volg van 'ongeveer 25 Belgen te verwelkomen. De loco-burge meester van Vlissingen, wethou der W. Poppe zal dee fee, die haar stad en streek op vele plaat sen vertegenwoordigt, begroeten. Er worden dan bloemen aangebo den en daarna gaat het naar de Nederlandse Lbodsensociëteit op de Boulevard De Rugter. De Scheldefee wordt in Rupel monde ieder jaar gekozen, oudere meer om hét toerisme langs de rivier te bevorderen. In het geselschap, dat rond één uur arriveert en drie uur later met de „Flandr.ia," naar Antwer pen vertrekt, bevinden zich ver tegenwoordigers van het com- m'issariaat-generaal voor het toe risme in Belgiëvan het vreem delingenverkeer in de provincie Antwerpen en Rupelmonde, de burgemeester van de stad en ver- teqenwoordiqers van de Belgische pérs. Raad St.-Jansteen ging over tot onteigening In de donderdagmiddag gehouden vergadering van de raad Sint-Jan steen, die slechts 15 minuten duurde, ging de raad zonder hoofdelijke stemming akkoord met het voorstel om, in overeenstemming met het ad vies van de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnij verheid in Zeeland, te besluiten tot onteigening van enkele perceelsge deelten. Deze liggen in het exploita tieplan „zuid-west", hetgeen een on derdeel is van het uitbreidingsplan in onderdelen. Verder ging do raad nog akkoord met het voorstel de woning Julianastraat 113 onbewoon baar te verklaren. Tenslotte keurde men de wijziging van de gemeente begroting voor de jaren 1960 en 1961 goed. Ook kon men zich verenigen met een voorstel tot een auto-onkos tenvergoeding voor burgemeesters. Daarna ging de raad ïii besloten- zitting over. (Slot van pag. 1 niet te verwarren met de naam van de gemeente: Westerschou wen, met r geschreven van strand, duinen en bossen geniet op 15.000 stellen. Een raming, die de werkelijkheid dicht zal bena deren, nu men over een exact cij fer van het aantal kampeerders beschikt. Twee gemeenteambtenaren zijn gisteren een lange dag in touw geweest om op de 28 kampeerter reinen en een twintigtal „aanver wante bedrijven" de neuzen te tel len. En tegelijk het aantal tenten en caravans te registeren: rond 2250. Dat „neuzen tellen" moet men uiteraard niet te letterlijk opvatten: bij deze momentopname waren de exploitanten van de kampeerterreinen ingeschakeld, die met de gastenlijsten in de hand de taak van de beide secre tariemensen de heren L. A. Vernage en S. Meerhof tot de dragelijke proporties terugbrach ten. Hoewel Westerschouwen deze tel ling uitvoerde op verzoek van dc Nederlandse Kampeerraad, wen ste dc gemeente zelf ook over cij fers te" beschikken om zo de be hoefte aan uitbreiding van het aantal kampeerterreinen en de ac commodatie op de bestaande ter reinen te kunnen bezien. Dat zal dit najaar het geval zijn en men mag verwachten dat dan ook de verzoeken aan de orde zul len komen van de getroffen -fruit telers in de Westhoek, die hun boomgaarden na verdrogings- en verdrinkingsverschijnselen willen rooien en de grond rendabel ma ken voor kampeerterrein. Bij een dergelijke toeristentoe- vloed, die ieder jaar groeit en die na de totstandkoming van een vaste-oeververbinding met de randstad Holland nog veel groter zal worden, dient zich - uiteraard een complex van consequenties aan. Een enkel facet: de dorpen in Westerschouwen -tellen elk maar enkele bakkers. Genoeg voor 4000 mensen. Maar thans werken zij dag en nacht om de bijna vervijfvoudigde bevolking van Westerschouwen van brood te voorzien. Wat het sociaal toerisme betreft: bijna alle kampeerterreinen her bergen thans meer mensen dan liet' in de exploitatievergunning bepaalde vastgelegde toegestane maximum. Verschillende terrei nen, waarvoor tot nu toe geen ex ploitatievergunning is afgege ven, zijn thans ook volgestroomd. Ook op de bekende terreinen is de accommodatie met het aantal gasten te gering. Omdat men de toeristen, die de moeizame reis over het Zijpe naai de Schouwse Westhoek hebben gemaakt, niet wil teleurstellen, worden er steeds nieuwe kam peerders op de terreinen toegela ten. Er is bovendien te Haamste de nog wel een groot kampeer terrein aan te wijzen, dat het of ficieel toegestane maximum nog lang niet heeft overschreden. Be grijpelijk overigens, dat het ge meentebestuur van Westerschou wen geporteerd was voor een der gelijke momentopname: dit na jaar kan men de consequenties Van deze cijfers bezien. Bij de telling van gisteren werd ook de balans van een dag in juli opgemaakt: maandag- 17 juli, toen het' totaal aantal kampeerders „nog maar" 5799 bedroeg. Bij de registratie werd een splitsing ge maakt in het aantal Nederlandse en buitenlandse kampeerders. Dat ..buitenlandse" kan men gevoeg lijk vervangen door Duitse: een van de gemeenteambtenaren die Renesse en omgeving in kaart bracht.- telde 1215 buitenlandse toeristen. 1213 Duitsers en zegge^ en schrijve 2 Belgen. Toch werd bij deze telling afgere kend met het fabeltje, dat in de Schouwse Westhoek het meren deel van de toeristen uit Duitsers zou bestaan. Uit de hierbij ge plaatste statistiek blijkt dat liet aantal Duitse kampeerders (1953) maar een kwart van het aantal Nederlanders (8179) is. Momentopname van sociaal toerisme Westerschouwen Tellingen van gisteren, 3 augustus, en van 17 juli Telling van gisteren, donderdag 3 augustus. Totaal Ned. Buit. Burgh, Haamstede en Westenschouwen 5247 4509 738 Renesse en ohigeving 4885 3670 1215 TOTAAL WESTERSCHOUWEN 10132 8179 1953 In tenten en caravans In kampeerhutten In kampeerboerderijen 7425 1741 966 5667 1658 854 1758 83 112 TOTAAL WESTERSCHOUWEN 10132 8179 1953 Telling van maandag 17 juli Burgh, Haamstede en Westenschouwen Renesse en omgeving 3372 2427 3043 1999 329 428 TOTAAL WESTERSCHOUWEN 5799 5042 757 Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4 en 5. wwv\*\wwwwwwwvv f Advertentie) Geniet er van! PARADISO22ct. Donderdagmorgen kwamen op de Veerseweg, halverwege tussen Mid delburg en Veere, twee personen auto's met elkaar in botsing. Eén van de auto's, bestuurd door mevr. E. B. uit Veere, reed tengevolge van de botsing in een naast de weg liggende sloot (foto). Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De beide auto's werden flink bescha digd. Het ongeluk ontstond, doordat me vrouw B. rechts wilde afslaan en daarvoor vaart minderde. Dc be stuurder van een achter haar rijden de personenauto, die met een flinke vaart reed, kon haar auto niet links passeren, omdat er tegenliggers na derden. Daarom remde hij, waardoor de auto slipte en een halve slag om draaide. Bij deze slippartij werd de wagen van mevrouw B. geraakt dooi de andere auto cn kwam in de sloot terecht. (Foto P.Z.C.) Raad Hoek handelde „formele" agenda af Tijdens de donderdagavond gehou den vergadering van de raad Hoek is het voorstel .van b. en w. tot het intrekken van een raadsbesluit van 21 juni j.I. inzake de vaststelling van de verkoopsprijs bouwgrond op het Boerengat goedgekeurd. Deze grond werd destijds aan de heer P. Hamelink te Hoek in optie gegeven, nuiar deze heeft er geen gebruik van gemaakt. Een verzoek van de heer J. F. Rouw tot betreffende de aan koop van bouwgrond in het uitbrei dingsplan Oud Westenrijkpolder A-oor de houw van 14 particuliere wonin gen, werd met algemene stemmen aangenomen. Ook met een voorstel lot vaststelling van dc interimregeling ziektekosten ambtenaren 1961 volgens rijksrege ling stemde de raad in. Aan de heer J. de Kraker werd een premie tot woningverbetering toe gekend. De huur van de woningwet woningen Beatrixstraat 9-14 zal f12,(ministeriële beschikking) be dragen. Met de autokosten vergoe ding voor burgemeesters ging de raad eveneens akkoord. Binnen de gemeente zal deze vergoeding bo dragen 1200,per jaar, buiten de gemeente per afgelegde kilometer 0,14. De raad stelde verder de rekening over 1959 vast. De gewone dienst geeft aan inkomsten 459.717.94, te zien, aan uitgaven 459.291,08. Het batig slot bedraagt 426.86. De kapitaaldienst vermeldt aan inkjm- sten 1.130.906.64, aan uitgaven 1.235.983,33. Een nadelig slot van 105.076.69. Tijdens de rondvraag informeerde J. van der Peijl (jp.v.d. a.) naar bepaalde toestanden fn de Sint-Hubrccntstraat achter een oud café in verband van een vergaande vervulling Deze buurt is momenteel onbewoonbaar; omwonenden klagen hierover. Volgens weerrapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, geheel bewolkt, 17 gr. Ypenburg, geheel bewolkt. '18 gr. Vlissingen, geheel bewolkt, 13.gr, Eelde. geheel bewolkt. 18 gr. De Bilt, zwaar bewolkt, 18 gr. Twente, zwaar bewolkt, 18 gr. Eindhoven, geheel bewolkt. 20 gr. Zuid-Limburg, geheel bewolkt. 20 gr. Helsinki, zwaar bewolkt. 19 gr. Stockholm, zwaar bewolkt. 20 gr. Oslo. zwaar bewolkt. 16 gr. Kopenhagen, licht bewolkt, 18 gr. Aberdeen, regen, 16 gr. Londen, regen, 21 gr, Amsterdam, zwaar bewolkt, 13 gr. Brussel, zwaar bewolkt, 20 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt, 19 gr. Parijs, half bewolkt, 23 gr. Bordeaux, zwaar bewplkt, 24 gr. Grenoble, half bewolkt, 23 gr. Nice, zwaar bewolkt, 26 gr. Berlijn, licht bewolkt. 19 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 21 gr. Milnchen. hall bewolkt. 20 gr. Zürich. zwaar bewolkt, 20 gr. Genève, onbewolkt. 23 gr. Locarno, half bewolkt, 28 gr. Wenen, licht bewolkt, 22 gr. Innsbruck, half bewolkt, 18 gr. Rome, onbewolkt, 31 gr. Ajaccio. zwaar bewolkt. 26 gr. Madrid, onbewolkt, 31 gr. Mallorca. half bewolkt, 21 gr. Lissabon, onbewolkt. 29 gr. VEEL WIND Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige, langs de kust harde tot stormachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. STK ANDVERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag ongunstig strandweer met nog enige regen, later opklaringen. Krachtige tot harde zuidwesten wind. Temperatuur ongeveer 17 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: depressie bereikt de Noordzee, ge volgd door koele lucht met enkele buien. ZON EN MAAN 5 augustus. Zon op 5.07 onder 20.24 Maan op 00.24 onder 15.43'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2