PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRANKRIJK VERWACHT PUTSCH TEGEN REGERING-DE GAULLE Gekaapt vliegtuig met vernielde banden Tienduizend kampeerders in Wesierschouwen Geheime leger juist in vakantie actief Protest bij Rusland tegen grenscontrole HERVATTING U-2-VLUCHTEN Zebra's Vandaag... 204e jaargang - no. 182 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 aug. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25- ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.G.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr 68-60. tel 3355 (b.g.g. red 3508/8348, adv 3647/3643; Middelburg. Markt 61. tel. 3841 (b.g.g. red 2078/3169. adv 2378); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853 adv 6213); Oostburg. tel 2395; Ter neuzen tel 2116; Zierikzee red tel. 2425 adm tel 2084. OPSTAND VAN BOEREN AANGEKONDIGD De algemene raad van de Franse boerenfederatie liet „bóeren- parlement" heeft donderdag geëist dat het parlement in bui tengewone zitting bijeenkomt om de agrarische hervormingen in behandeling te nemen. De raad bevestigde zijn verwerping van de concessies, die pre mier Michel Debré een week geleden had gedaan. De raad be sloot tevens opnieuw acties te voeren tegen de regering, hetgeen wijst op een herhaling van de grote betogingen der boeren in mei en juni, toen duizenden boeren verkeerswegen blokkeerden en steden afsloten. De raad wenst een buitengewone parlementszitting opdat snel wordt gestemd over de door de boeren geëiste maatregelen. De nieuwe zitting van het parlement zou niet eerder dan 3 okto ber beginnen. Premier Debré heeft verklaard, dat de door hem verleden week aange kondigde concessies „absoluut" het maximum zijn waartoe de regering zich voorlopig lïan binden. De concessies komen neer op prijs verhogingen van de landbouwproduk- ten, pensioenen en andere emolumen ten voor de boeren. Vier van Frankrijks grootste vakbon den hebben gisteren gezamenlyk een communiqué uitgegeven, waarin zij hun bezorgdheid uitspreken over de geruchten als zou een nieuwe aan slag op de regering van president Charles de Gaulle worden gedaan. Het invloedrijke ochtendblad Le Fi garo vermeldde gisteren de geruchten die reeds enige weken in de Franse hoofdstad de ronde hebben gedaan. Nieuwe putsch De voornaamste inhoud was. dat rechtse extremisten van de vakanties' in augustus zouden willen gebruik maken om een nieuwe putsch uit te voeren. De vier vakbonden, de door de Luchtmacht geeft toe De Amerikaanse luchtmacht heeft toegegeven, dat berichten over een hervatting van de op grote hoogte uitgevoerde ver kenningsvluchten met het U-2 vliegtuig, juist zijn geweest. Deze vluchten zullen voortaan boven het westelijk deel van de Gpote Oce aan plaats hebben. Een zegsman van de staf van de vijfde luchtmacht leg de er vooral de nadruk op, dat de vluchten boven internationale wate ren zouden worden uitgevoerd. De vliegtuigen zouden bovendien zijn voorzien van de gewone kentekens der Amerikaanse luchtmacht. De zegsman deelde nog mede, dat de vliegtuigen op de basis Naha op Okinawa zouden worden gestatio neerd en niet in Japan, zoals eerst het plan was geweest. De vluchten zouden slechts dienen om gegevens te verzamelen over weerfronten. Gemeente-ambtenaar L. A. Verliage ...„neuzen tellen'' (Foto P.Z.C.) communisten geleide algemene arbeidersbond, de katholieke bond, de bond van onderwijzers en de bond van studenten verklaarden: „Wij hebben de noodzakelijke maatregelen genomen en wij heb ben besloten met elkaar in con tact te bljjven, teneinde verzet te bieden, zoals wij hebben beloofd, aan elke nieuwe gewelddaad tegen de staat". Het artikel in Le Figaro en de ver klaring der bonden volgde op een tijd van verhoogde activiteit van de orga nisatie van het geheime leger. Onder meer heeft dit in de afgelopen weken steeds meer vlugschriften verspreid en waren verschillende dreigemen ten hierin afgedrukt direct tegen de persoon van de president gericht. V erslechtering De kleine verenigde socialistische partij heeft een verklaring afgegeven, waarin de nadruk wordt gelegd op de „snelle verslechtering van de bin nenlandse en buitenlandse positie van Franrkijk". Ook werd gezegd, dat het afbreken van het overleg in Algerije weer in hevigheid zou doen toenemen. „Zelfs onder hen die hun hoop hadden gebouwd op De Gaulle en die ver trouwen In hem hadden, leeft thans de overtuiging, dat men niet op De Gaulle kan rekenen om een einde te maken aan de oorlog in Algerije. De partij riep op tot „verscherping van de waakzaamheid in de komende dagen" en tot „een hervatting van de strijd tegen de oorlog en het be wind dat de verantwoordelijkheid draagt voor het voortduren hiervan". „LEVEN ONMOGELIJK GEMAAKT" Alle grensarbeiders naar oostzone teruggestuurd De westelijke garnizoenscom mandanten in Berlijn hebben een protest ingediend bij hnn Russische collega tegen de dis criminerende maatregelen, die door de conmiunistische Oost- duitse regering worden geno men tegen Oostduitsers, die in West-Berlijn werken. De Ameri kaanse, Britse en Franse com mandanten herinnerden kolonel Solof jew aan de overeenkomst, die na de heffing van de blokka de van Berlijn in juni 1949 werd gesloten en waarbij de Russen beloofden geen beletselen aan Oostduitsers, die hnn werk in West-Berlijn hebben, in de weg te leggen. Als deel van de huidige campagne om Berlijn, wordt aan deze „grens- gangers" het leven op allerlei manie ren onmogelijk gemaakt. Volgens de klacht van de westelijke commandan ten worden deze mensen uit hun hui zen gezet, moeten zij hun kinderen van school af nemen en wordt hun belet naar West-Berlijn te reizen om daar hun werkzaamheden te verrich ten. Er zijn ongeveer 53.000 Oost duitsers, die in West-Berlijn werken, maaf- 'n Oost-Berlijn of daarbuiten wonen. In het protest wordt ook gezegd, dat de discrimininerende maatregelen ten doel hebben de grensjagers zodanig te intimideren, dat zij hun werk in West-Berlyn opgeven. Verleden maand zouden duizend van hen dat reeds hebben gedaan. De Oostduitse „volkspolitie" heeft thans opdracht allen, die zich naar West-Berlijn wil len begeven, ook de grensarbeiders, bij de zonegrens terug te sturen. Vol gens de Westberlijnse politie hebben sommigen daarbij zelfs hun identi teitskaart verspeeld. De grensjagers worden door het communistische regime als „verra ders" beschouwd, omdat zij werken voor de Westberlijnse „oorlogshit sers". In de buurt van hun huizen zijn affiches aangeplakt, waarin zij aan de kaak worden gesteld. Rebellen in Atjeh geven zich over In totaal 1900 opstandelingen, die on der commando stonden van een voor malig kapitein van de Indonesische militaire politie, Hasanoeddin, hebben zich te Kuala Simpang, in Atjeh over gegeven aan de strijdkrachten van de regering. In verband met het feit dat de verga deringen van het congres tot september duren, gaat president Kennedy deze maand niet met vakantie, aldus heeft Het Witte Huis meegedeeld. H.K.H. Prinses Irene viert morgen haar 22ste verjaardag in Mexico, waar zij gast is van president Adolfo Loges Mateos H Prins Bernahrd is donderdag- middag aangekomen in Mexico, 3= waar hij zich bij prinses Irene H heeft gevoegd. (Foto Max Koot) BELEG VAN. NEGEN UUR Machine bestemd voor Castro Twee nianhen die zich donderdag ge wapenderhand hadden meester gemaakt van een straalpassa- giersvliegtoig, toen het van Phoe nix, Arizona, naar El Paso, Texas, vloog, hebben zich na een belegering van negen uur overge geven. Het vliegtuig, een Boeing 707 van de Continental Airlines, was met 73 personen aan boord uit Phoe nix verdronken. Kort na het ver trek stonden twee mannen uit de groep passagiers op en maakten zich met hun vuurwapens mees ter van de machine. Toen het vliegtuig in El Paso was geland, werden de 59 passagiers uit het toestel gelaten, omdat een zwangere vrouw onder de passa giers tekenen van een zenuwaan val begon te vertonen. Vier passa giers bleven als vrijwillige gijze laars achter, evenals de zes be manningsleden en de twee man nen. Kapotte wielen ■Hierop dwongen de twee mannen de piloot op te stijgen, maar mannen van het F.B.I. en de grenspolitie stormden naar voren en schoten de wielen en een straalmotor stuk waardoor de machine tot stilstand kwam. Van 05.19 uur toen het toestel ar riveerde tot ongeveer 14 uur werd het vliegtuig belegerd door 200 politiemannen en leden van het FJ3.I. Het begin van het eind van het dra ma trad in, toen de eerste zich overgaf. Het tweetal had het vijf miljoen dollar kostende vliegtuig naar Havana willen laten vliegen. m m „Momentopname" van sociaal toerisme WESTERSCHHOUWEN, de nieuwe „recrèatie-gemeente", die de gehele Schouwse West hoek omvat met onder meer Burgh, Haamstede en Renesse telde gisteren (donderdag) 10.1332 kam peerders. Meer dan tiendui zend kampeerders op een be volking van ongeveer 4000 mensen en méér kampeerders dan de 28 erkende en niet er kende terreinen officieel mo gen bevatten. Dit cijfer werd bekend, toen twee gemeente ambtenaren gisteren een „momentopname" maakten van het sociaal toerisme in de gemeente Westerschouwen. Het cijfer van 10.132 omvat dus liet gehele sociaal toerisme, waar- worden gerekend die in lcampeer- hutten en op kampeerboerderijen verblijven. Het totaal aantal toe risten dat momenteel vakantie houdt in de Schouwse Westhoek ligt uiteraard nog beduidend ho ger dan dit kampeertotaal van 10.132. De hotelaccommodatie is in Westerschouwen niet bijzonder groot; in de hotels en de erkende Aantal toeristen op 15.000 te stellen pensions vertoefden gisteren 465 gasten. Wat wel gewicht in de schaal legt is de „gemeubileerde verhuur". Naar schatting is in de augustus maand ongeveer een derde deel van de huizenvoorraad in de ge meente voor verhuur ontruimd, een accommodatie voor nog eens 3000 gasten. Houdt men boven dien nog rekening met mensen in eigen bungalows en vakantiehuis jes, dan mag het totaal aantal toeristen, dat op het ogenblik van Scharendijke tot Westenschouwen /vUlflljX Als één van de laatste landen in West-Europa, krijgt Nederland nu ook een wat betere be scherming van de voetganger, die deelneemt aan het verkeer. Van één november a.s. af hebben voetgangers voorrang op alle zebra-oversteek plaatsen binnen de bebouwde kom van de gemeenten. Daarbuiten heb ben ze voorrang op zebra's, die voor zien zijn van knipperbollen. Het moet gezegd worden, dat de minis ter van verkeer en waterstaat veel te laat tot deze maatregel heeft be sloten. Blijkbaar is deze bewindsman te zamen met zijn adviseurs ten prooi geweest aan een jarenlange aarzeling, waarbij zelfs het dringend verzoek van de A.N.W.B. om een nieuwe voetgangersregeling geen be spoediging kon bewerken. Dat ver zoek is ongeveer drie jaar blijven liggen. Teleurge- stelden hebben in tussen al de ge dachte geopperd de naam van het ministerie Van „verkeer en waterstaat" te verande ren in „wegen en waterstaat", om dat de minimale bemoeienis van de minister met het verkeer op over dreven wijze tot uiting komt in de huidige naamgeving van het minis terie. Ter verontschuldiging van de minis ter dient dan wel gezegd te worden, dat hij een bijzondere moeilijke ma terie moet behandelen met een bij zonder moeilijk (Nederlands) pu bliek. Er is al eerder gepoogd enige bescherming aan de voetganger in het verkeer te verlenen door het in stellen van de oversteekplaatsen met knipperbollen. Dat liep op een volledige mislukking uit en daarvan ligt de schuld heel duidelijk bij het Nederlandse publiek, dat in alle schakeringen van autobestuurder tot en met voetganger te weinig ver- keerswellevendheid bleek te bezitten. Men beschouwde de knipperbol niet als een uitnodiging tot wellevend heid jegens elkaar, maar als een ge legenheid om eikaars rechten te be twisten. Dat in het algemeen de voetganger daarbij wat meer aan het kortste eind trok dan de gemotoriseerde weggebruiker lag voor de hand. Nu heeft dan de minister de bij zondere kwetsbaarheid van de voetganger erkend door de voorrang op de zebra-oversteek plaatsen. Daarbij moet nog wel even aangetekend worden, dat de zeggen schap over deze zebra's in de be bouwde kommen van de gemeenten, berust bij de gemeentebesturen en niet bij de minister. Het zijn' dus de gemeentebesturen, die bepalen, waar deze zebra's ko men en die dus in zekere zin een nieuwe verantwoordelijkheid krijgen voor de veiligheid van het voetgan gersverkeer in hun gemeenten. Verwacht moet daarom worden, dat alle gemeentebesturen voor één no vember a.s. zullen nagaan op welke plaatsen zebra's nodig zijn voor de veiligheid van het verkeer en dat ze die zebra's daar ook zullen ma ken. En laat men liever een zebra te veel dan er een te weinig maken, want dat laatste zou verminderde veilig heid en méér verkeersslachtoffers betekenen. Bovendien neemt het verkeer nog dagelijks in omvang toe en stijgt dus het risico bij het deelnemen aan het verkeer. Ook daarmee zal men rekening moeten houden bij het kie zen van de zebra-oversteekplaatsen. Op één november a.s. treedt de nieuwe regeling in werking en daarna zal het de eerste maan den wel klachten regenen. Men leert nu eenmaal aan een publiek als het Nederlandse niet in korte tijd de no dige wellevendheid langs de weg. Het zal ongetwijfeld bij de nieuwe regeling herhaaldelijk voorkomen, dat voetgangers zich op het laatste nippertje toch nog op een lege zebra-kruising begeven als de wel levendheid zou gebieden een auto te laten passeren, die tot op een meter afstand deze lege zebra-kruising is genaderd. Het zal ook voorkomen, dat autobestuurders zich haastig bij een autofile aansluiten, die een zebra-kruising passeert en dat ze daardoor die file alsmaar verlengen en de voetgangers dwingen tot lan ger wachten. Dat zijn nare dingen, die vermoede lijk dan pas zullen verdwijnen als het Nederlandse publiek meer ver- keersbeschaving heeft aangekweekt dan het op dit ogenblik bezit. En zo lang die verkeerebeschaving tekort schiet, zal de orde in het wegver keer toch wel met harde hand ge handhaafd dienen te worden. Dat betekent dan stevige straffen voor overtreders of „misbruikers" bij de zebra-oversteekplaatsen, en stevige straffen ook voor alle andere over treders, die de veiligheid op de weg en het leven van hun medemensen bedreigen. Totdat over een aantal jaren de „wellevendheid op de weg" een natuurlijke zaak is geworden. ...viert koningin-moeder Eliza- H betli van Engeland haar 61e g H verjaardag; ...tot en met 13 augustus viert f§ de harmonie „Kolpingszonen" h; H in tuin Thalia te Bergen op Zoom haar 90-jarig jubileum g met een zomerfeest. lllllilllllllllllllllllllllllllllM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1