PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IJZEREN GORDIJN NEERGELATEN VOOR STROOM VLUCHTELINGEN Van vandaag af hoger afbetalingspercentage Middelburgse Abdij geeft haar historische geheimen prijs Oostduitse forensen uit hun huis gezet ZEVENHONDERD INDONESIËRS REPATRIËREN Vandaag.. Weg boot! 204e jaargang - no. 181 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse - Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter, Hoofdredacteuren: W, Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 06 cent per week, 7,00 p. few.; fr. p. p. 7,25 per few. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 aug. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m m. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlls3lngen Walstr 68-60, tel 2365 (b.g.g. red adv 3647/3643; Middelburg, Markt 61. tel 3841 (b.g.g. red 2078/3169, adv 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red 7853. adv 5218); Oostburg. tel 2395; Ter neu2en tel 2116; Zlerlkzee red tel. 2425. edro tel 2094. TOEGANGSWEGEN NAAR BERLIJN VERSPERD De Oostduitse grenswachten deden gisteren al het mogelijke om de stroom vluchtelingen uit de oostzone naar het westen af te dammen en honderden werden aangehouden door de communis tische politie. De Oostduitse politie werd geassisteerd door groe pen vertrouwde communisten. Ongeveer 1100 Oostduitsers wis ten door de mazen te glippen. Hun moeilijkheden waren groot. Alle toegangswegen naar het westen zijn versperd door bar rières, reizigers in treinen en bussen worden streng gecontro leerd. Naar schatting 500 vluchtelingen werden bij de grensposten aangehouden, anderen konden niet eens uit hun woonplaats komen. De vrijwillige burgerwachten offi cieel geheten „strijdcomités tegen de slavenhandel" hielden personen aan die werden verdacht van voor nemens om te vluchten of anderen te helpen vluchten. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldde dat de comités in geheel de ■oostzone waren gevormd om te strij den „tegen het westelijke komplot de Oostduitse economie te saboteren door de Oostduitsers te chanteren en naar het westen te lokken". Dit werd „slavenhandel" genoemd. Politietent Buiten Berlijn werden alle voetgan- gers, fietsers en automobilisten op de toegangswegen naar de stad aan gehouden en ondervraagd. Op de hoofdweg naar Potsdam had de Oostduitse politie een srrote tent op gericht om reizigers te ondervragen. Woensdagmorgen vroeg liet de poli tie de forensentreinen op het station Mali low, ten zuiden van Berlijn, ont ruimen. Oostdiiitscrs die liuu werk lu West-Berlijn hadden, moesten eveneens uit treinen en bussen stappen en kregen te hoven dat zij in hun eigen land werk moes ten zoeken. Zij werden uitge maakt voor verraders. Sommigen moesten hun woning ontrui men. Anderen kregen bevel zich op politiebureaus te melden en te verklaren waarom zij in het westen werkten. De druk die op deze Oostduitsers wordt uitgeoefend is zo groot, dat verleden maand duizend arbeiders ontslag in West-Berlijn namen. Ook Denemarken E.E.G.-kandidaat Volgens het te Kopenhagen verschij nende blad Berlingske Tidningen zal Denemarken vrjjdag direct na het be ëindigen van het debat in het parle ment een verzoek indienen om te worden opgenomen als lid door de Europese gemeenschappelijke markt. Omdat de ministerraad van (le Euro pese gemeenschap niet voor 25 sep tember bijeenkomt, verwacht men nog steeds, aldus de Kopenhaagse krant, dat de werkelijke onderhande lingen over een toetreding niet vóór oktober zullen beginnen. Enkele van de gebruiksvoorwerpen, die in de Abdij zijn opgegraven. Op de voorgrond twee zogenaamde glis- sen. Van onder glad geslepen benen, die men als schaatsen of als „ijzers" onder een slee heeft gebruikt. Ver der linies op de foto twee stukken van maalstenen, twee zogenaamde Jacoba-kunnetjes en enkele scherven van potten, alsmede een stuk van een benen kammetje. (Foto P.Z.C.) Vonnissen Honderden forensen verschenen gisteren niet op hun werk in West- Berlijn. Een fabriek, de Borsig-ma- chinefabriek, miste zestien van zyn Oostduitse arbeiders terwijl drie ont slag namen. De Westberlijnse politie meldde dat zij forensen bij de grenspost Staa- kèn zag worden aangehouden en te ruggezonden. De identiteitskaarten werden in beslag genomen, sommi gen werden gearresteerd. Dezelfde dingen gebeurden op an dere stations. Onder de vluchtelingen die erin slaagden in West-Berlijn te komen, bevond zich de eerste arts van het politieziekenhuis van Oost-Berlijn. Het Oostduitse hooggerechtshof ver oordeelde woensdag vijf personen wegens het verlenen van hulp aan vluchtelingen tot gevangenisstraffen variërende van twee tot 15 jaar. Duitser bedreigde Amsterdamse jeugd De 21-jarige Duitser H. E. L. uit Duisburg is aan de Amsterdamse vreemdelingenpolitie overgeleverd om over de grens te worden gezet. De jongeman heeft eergisteravond op de Dam vier jongens met een traangas pistool bedreigd en vier schoten ge lost, waardoor één van de jongens traangas in zyn ogen kreeg. Ook zou hij met een mes hebben ge stoken. De Duitser beweerde dat één van de jongens hem een bananenschil in het gezicht zou hebben geworpen. Het pistool werd in beslag genomen, evenals het mes dat later in een put werd teruggevonden. AUTO'S 40 PCT. VAN KOOPSOM Bestrijding verhoging conjuncturele spanningen In de Nederlandse staatscourant Is een wijziging van de afbetalingsbe schikking 1961 gepubliceerd. Deze wijziging, die vandaag in werking treedt, Iióudt in, dat voor een aantal goederen de verplichte eerste beta ling bij het sluiten van een afbe'ta- lingsovereenkomst, wordt verhoogd. Onder deze gewijzigde afbetalingsbe- sehikklng vallen de volgende goede ren (hierbij zijn vermeld de percen tages, die als minimum-kassastort.ing moeten worden betaald en de maxi male duur van het contract) Personenauto's (met uitzondering van bepaalde huurauto's en van au tobussen), waarvan de koopprijs be draagt: minder dan 6000 (40% 24 maanden), van 6000 tot 10.000 (45%—24 maanden), 10.000 en ho ger (50%24 maanden). motorrijwielen, met inbegrip van scooters, bromfietsen, rijwielen en losse hulpmotoren daarvoor, ra dio- en televisieontvangtoestellen (met uitzondering van televisie- ontvangtoestellen, waarbij het beeld op een los scherm wordt ge projecteerd) grammofoons, pla tenspelers, bandrecorders, accor deons, haarden, kachels, elektri sche fornuizen, gasfornuizen, warmwaterapparaten (alle voor huishoudelijk gebruik) (25%—18 maanden). Koelkasten met een inhoud van ten hoogste 200 liter, (behoudens indien zij uitsluitend of mede aan de bovenzijde kunnen worden ge opend), wasmachines, centrifuges voor het drogen van textielgoede ren, naaimachines (alle voor huis houdelijk gebruik), stofzuigers, meubelen, woningtextiel, bedden, matrassen, alle soorten vloerbe dekking (20%18 maanden). Huishoudtextiel, heren, dames- of kinderkleding (20%12 maanden). Noodzakelijk De wijziging werd noodzakelijk ge acht om verhoging van de conjunctu rele spanningen in het economische leven zoveel mogelijk tegen te gaan. Een stijging van de verkopen op af betaling zou deze spanningen mede In de hand werken, aldus een medede ling van het ministerie van economi sche zaken. Over het nemen van deze maatregel is van tevoren overleg gepleegd met vertegenwoordigers van het georga niseerde bedrijfsleven. De nieuwe re geling geldt niet voor die afbetalings overeenkomsten, waarbij de totale koopprijs van de goederen 150 of minder bedraagt. Wel dienen bij deze transacties ook de administratieve voorschriften, die op alle afbetalings transacties van toepassing zyn, te worde nïn acht genomen. In Hirschau, in Duitsland kan men skiën, midden in de zomer en zon der de eeuivige sneeuw te bestijgen: het is n.l. gebleken, dat een afual- produkt van een porseleinfabriek, kaolingenaamd, alle prettige eigenschappen van de beste ski- sneeuw vertoont. Zo kan men dus een helling afsuizen, beneden een koel drankje genieten en luttele se conden later een verfrissende duik in een zwembad nemen. Dinsdagmiddag zijn met het 3000- tons metende landingsvaartuig „Ro- bina", dat onder Panamese vlag vaart, uit Sorong (westpunt „Vogel kop") zevenhonderd Indonesiërs ver trokken. Onder hen zijn 160 gezins hoofden, allen voormalig arbeiders van de Ned. Nïeuw-Guinea Petro- leum-Maatschappij. De Indonesische regering heeft toestemming verleend voor deze reis, die via Singapore naar Indonesië voert. Een deel van de vertrekkenden pro testeerde aanvankelijk tegen de ac commodatie op dit landingsvaartuig, waarop toen door tussenkomst van de N.N.G.P.M. verbeteringen zijn aan gebracht. Het gevolg van deze uittocht is ge weest, dat in Sorong nu enkele scho len moeten worden opgeheven, Randolph Churchill, de 50-jarige zoon van Sir Winston, heeft vrijdag echtschei ding toegewezen gekregen. Zijn vrouw, June Hermoine, heeft hem in 1956 veria- Proces Eichmann wegens ziekte uitgesteld De hervatting van het proces-Eich- mann is tot volgende week dinsdag uitgesteld wegens ziekte van rechter Benjamin Halevi. ...geeft de postadministratie van Suriname ter gelegenheid van de Jamborette 1961 een serie postzegels uit, die zijn ontworpen door Nic. Loning uit Paramaribo. ...is het 25 jaar geleden, dat ing. Pulgence Bienvenue, de aanlegger van de Parijse Me tro, wiens naam nog slechts voortleeft in het station Mont- parnasse-Bienvenue, op 84- jarige leeftijd vrijwel vergeten in Parijs overleed. ...bestaat het jazzgezelschap Dixieland Pipers van Eric Kranz te Den Haag 15 jaar, welk lustrum zal worden ge vierd met een uitvoering voor de radio in een jubileumpro gramma. VONDSTEN UIT DE NEGENDE EN TIENDE EEUW Opgravingen in vroegere commissariswoning Stukje bij beetje geeft de bodem in de Abdij te Middelburg, op de plaats waar vroeger de commis sariswoning stond, haar gehei men prijs. Geheimen, die voor een leek slechts bestaan uit een oude vloer van kloostermoppen, de boogvorm van een schouw, wat beenderen, half verrotte houten palen en wat kleine ge bruiksvoorwerpen. Maar voor een archeoloog liggen de zaken even anders. Aan de hand van deze vondsten, hoe bescheiden soms ook, weten zij over de ge schiedenis van dit kleine stukje -nog niet herbouwde grond in de historische Abdij een heleboel te vertellen. Zo heeft men ge constateerd, dat op de plaats van<de vroegere commissaris woning in de tiende eeuw de Karolingische tijd een houten gebouw heeft gestaan met plag- genvloer. Toen de opgravingen enkele maanden geleden in opdracht van de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek in de Abdij begonnen, stuitte men al spoedig op een oude vloer van klooster moppen en vijftig centimeter die per op een tweede vloer. Ook trof men bij de opgravingen tientallen scherveu aan van oude potten en schalen jen van de bekende Jaco- ha-kanuetjes. In dit stadium wer den do vondsten bevredigend, ■naar nog niet interessant ge noemd en tevreden was men nog allesbehalve. Dieper Dus groeven de vier arbeiders van de Ned. Heidemaatschappij, die het werk uitvoeren, dieper. Een nauwgezet karweitje, want bij elke schep aarde die men uitgroef, moest men bedacht zijn op een klein geheimpje in de vorm van een scherf, een gebruiks voorwerp of misschien slechts, een stuk been, dat ieder ander achteloos op zij zou werpen, maar dat voor een archeoloog juist het ontbrekende stukje in do legpuzzel kan zijn. Het werk vorderde dan ook lang zaam, want bedachtzaamheid diende voorop te staan. En deze bedacht zaamheid werd beloond! Onder de béide vloeren, die dateren uit de der tiende eeuw, trof men de resten van een gebouw uit de Karolingische tijd (negende of tiende eeuw). In de grond vond men resten van de lemen muren en een paalconstructie met een lemen plaggenvloer. Zelfs heeft, men kunnen nagaan, dat voor de bouw van dit huis berken stammetjes zijn gebruikt, doordat de schors prachtig in tact was gebleven, hoewel de palen door en door verrot waren. Rond de woning groef men ook liopen beenderen en een oude stook plaats op, zodat het niet onwaar schijnlijk moet worden geacht, dat deze beenderen de resten vormen van vele Karolingische diners. (Zie slot pag. 2 kol. 4) II* Wat was het belangrijkste punt van de dinsdag gehouden Sta- tenzitting? De buitenstaander zal zeggen: het verschrijvingsdebat. Eén der Statenleden .daarentegen noemde als zodanig het Kreekrak- plan, terwijl de journalistieke bena dering nog weer een ander onder werp oplevert. De journalist name lijk steeds in gespannen aandacht voor het nieuws zal zonder twijfel als hét punt van de Statenzittïng aandüiden de mededeling van Gede puteerde Van Poelje, dat de plannen van rijkswaterstaat voor verbetering van de veerhavens Kruiningen-Perk- polder voorlopig zijn uitgesteld. En in verband daarmee, zo luidde het vervolg van de mededeling, is een nieuw, groot schip voor dit veer voorlopig eveneens van de baan. zo dat Gedeputeerden nu de minister van verkeer en waterstaat machti ging hébben verzocht om een ont werp te doen maken voor een een voudiger schip. De Statenleden hebben deze mede deling zonder blikken of blozen aan gehoord, een passiviteit die ons ho- felijk heeft verwonderd. Want de taten van Zeeland zijn over het al gemeen snel geraakt als de veerdien sten in het geding komen en vooral als het rijk niet meewerkt, worden er vaak scherpe dingen gezegd in de vergaderzaal. Maar ditmaal was de ban der verschrijvingen kennelijk nog niet geweken: men zweeg. Welk. een vreemd verschijnsel! De mededeling van Gedeputeerde Van Poelje was naar het ons voorkomt bijzonder teleur stellend. Immers, in september van het vorige jaar bleek uit de rijksbe groting, dat het rijk ernstige plannen had voor verbetering van de veerha ven te Perkpolder. De minister van verkeer en waterstaat wees er de Kamer toen op, dat deze haven de enige was van de vier Westerschel- deveerhavens, die niet aan de eisen voldoet. Aanvankelijk gingen de ge dachten uit naar verruiming van de bestaande haven, aldus de bewinds man, maar de gedragingen van de zandplaten in de Westerschelde vóór die haven maken de aanleg van een nieuwe op enige afstand van de be staande gewenst. De totale kosten zouden drie miljoen bedragen, waar van de minister om te beginnen voor 1961 één miljoen wilde hebben. Welk bedrag de Staten-Generaal toestond. In het najaar kwam daarop de provinciale begroting en daarin werd medegedeeld, dat er voor dit veer ook een mouw schip nodig was, met een zelfde vervoerscapaciteit als dc boten op Vlissingen-Breskens. En daarbij werd gesteld, dat vooral de uitwissel baarheid van de schepen op deze beide grote veren gewenst was. La ter werd de noodzakelijkheid van deze nieuwe boot voor Kruiningen- Perkpolder nog eens omstandig aan getoond aan de hand van de toene mende vervoerscijfers, waarbij erop werd gewezen, dat het aantal achter gebleven auto's weer steeg. Een ge lukkig feit was echter, dat met de rijkswaterstaat in Zeeland in begin sel overeenstemming was verkregen over het te bouwen schip. Bij de be handeling van de provinciale begro ting werd er vervolgens nogmaals op gewezen, dat uitwisselbaarheid van de nieuwe boot met de schepen van Vlissingen-Breskens nodig zal zijn. „Het college vindt dit een voorwaar de, waaraan zeker zal moeten wor den voldaan", zei Gedeputeerde Van Poelje letterlijk. En wat nu De ver betering van Perkpolder is uitge steld, daarmee óók de bouw van het nieuwe, grote schip en noodgedwon gen moest het college nu besluiten machtiging te vragen voor een klei nere boot. Dat is plotseling wel héél wat anders dan de berichten van ze ven maanden geleden! Maar de Sta ten zwegen. De mededeling van de heer Van Poelje achten wij gelet op dit alles het belangrijkste punt van de Statenzitting. Want deze gang van zaken rond Kruiningen- Perkpolder betekent niet alleen, dat Zeeland nu genoegen zal moeten ne men met aanzienlijk minder dan het gevraagd heeft, het betekent ook dat deze mindere verbetering tijdverlies met zich meebrengt: de machtiging voor een nieuw schip (een kleine boot) moest opnieuw aangevraagd worden, terwijl uiteraard een paar jaar voorbijgaan voor deze nieuwe, deine boot in de vaart komt. Men moet helaas constateren, dat in de eerste plaats de klok wordt terugge draaid géén groot, maar een klein schip en dat bovendien die klok ook nog wel een tijd zal stilstaan. En dat, terwijl deze verbinding voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en de in dustrialisatie aldaar van zulk uitne mend belang is. We vragen ons af: moet dit nu allemaal zo? En voorts: wat zegt het Zeeuws-Vlaamse be drijfsleven ervan? Geen hoop voor ingesloten mijnwerkers bij Metz Een reddingsploeg heelt woensdag op 700 meter diepte het verbrijzelde lichaam gevonden van één van de zeven mijnwerkers, die sinds dinsdag morgen vroeg door een instorting iu een myn by Metz zyn ingesloten. Men heeft niet veel hoop dat er nog overlevenden zullen worden gevon den. Rond 250 mijnwerkers hebben woensdag voor het hoofdkantoor van d« mijn betoogd voor betere veilig heidsmaatregelen en meer loon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1