Metrecal Geen grote boot voor Kruiningen-Perkpolder MOLENBOEK OP KOMST DIAKONESSENHUIS NAARDEN. GEDEPUTEERDE SCHOUT WAS HET ONEENS MET GED. STATEN! B. en w. van Axel namen afscheid van J. A. de Smidt P.Z.E.M.-AMBTENAAR ONTVING BRONZEN EREMEDAILLE O.-N. PROVINCIALE ZEEUWSE COUR NT WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 Burgemeester en wethouders van Axel hebben dinsdagmiddag in tegenwoordigheid van het secretarie- personeel officieel afscheid ge nomen van de heer J. A. de Smidt, die de gemeentedienst wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd gaat verlaten. Tijdens deze bijeenkomst in de met bloemen versierde raadzaal vertolkte burgemeester M. K. van Dijke in een. toespraak de waarde ring van de gemeente voor het werk van de scheidende ambtenaar. Hij memoreerde daarbij enkele aardige gebeurtenissen uit de 45-jarige loop baan van de heer De Smidt en bood hem een platebon aan. De gemeentesecretaris, de heer P. G. van den Bosse, maakte gewag van de trouwe plichtsbetrachting en de collegialiteit van de heer De Smidt. De heer J. Francke, van de afdeling personeelszaken, bood namens de Automobilist reed te Serooskerke (W) in sloot Dezer dagen reed G. uit Rotterdam met zijn auto op de Vrouwepolderse- weg te Serooskerke (W.) ter hoogte van de Rijkebuurtweg in de naast de weg gelegen sloot. Het ongeval ont stond doordat G. naar links moest uit wijken voor een bromfietser en bij het weer naar rechts gaan in een sleuf van het ter plaatse in aanleg zijnde ijwielpad terecht kwam. Perc aonlijke ongelukken deden zich niet voor. collega's een elektrisch scheerappa- raat aan. De scheidende ambtenaar werd tenslotte toegesproken door de oud-gemeentesecretaris, de heer J. L. J. Maris, die vele jaren met hem heeft samengewerkt. Op de foto: de heer -J. A. de Smidt (rechts) en burgemeester Van Dijke bekijken een oud register van de bur gerlijke stand. (Foto P.Z.C.) Oud-reder W. Muller in Terneuzen ter aarde besteld Dinsdagmiddag is op de nieuwe al gemene begraafplaats te Terneuzen onder grote belangstelling het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van de zaterdag overleden oud-reder W. Muller. In het hervormd jeugdge- bouw „De Schakel" werd tevoren een rouwdienst gehouden, die werd geleid door ds. P. Scholten. Daarna begaf een lange stoet zich naar de begraaf plaats, waar het stoffelijk overschot werd bijgezet in het familiegraf. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heer P. van Aalst, directeur van het kantoor te Dordrecht, de heer R. de Visser, namens het varend personeel van het bedrijf en de heren J. en G. de Ridder, resp. schoonzoon en vriend van wijlen de heer Muller. Tot slot sprak een zoon van de over ledene, de heer L. Muller, een dank woord namens de familie. In <le Statenzaal was gisteren een kleine expositie ingericht van „molenboeken", werken waarin liet molenbezit van diverse pro vincies uitvoerig is geïnventari seerd. Dezer dagen is eveneens zulk een inventarisatie van de Zeeuwse molens tot stand geko men, verricht door de heer M. van Hoogstraten uit Dordrecht. Zijn boekvorm tot dusver nog slechts in stencilvorm voorhanden is uitgebreider dan van welke andere provincie ook en is voor belangstellenden bijzonder in structief. Het ligt in de bedoeling van de samensteller te trachten het Zeeuwse Molenboek te doen uitgeven, eventueel met medewer king van het provinciaal bestuur. Met toestemming van Gedepu teerde Staten was daarom deze kleine expositie ingericht, waar voor van de zijde der Statenleden een redelijke belangstelling was. Tijdens een korte schorsing van de vergadering vestigde de com missaris der koningin speciaal de aandacht op het boek, alsmede op de foto's die eveneens werden ten toongesteld. Later gaf de agenda gelegenheid aan gedeputeerde A. Schout er eveneens de aandacht van de Sta tenleden zowel bij de expositie als bij de molens te bepalen. Dat was bij de behandeling van een voor stel tot verlenen van provinciale subsidie in de onderhoudskosten van Zeeuwse molens. Bij dit punt werd overigens nog een opvallend punt ter sprake gébracht door de Statenleden mevrouw E. J. van den Broecke-de Man en J. M. A. C. van Dongen. Zij vroegen of deze subsidie 100 maximaal per jaar per molen) ook zal worden Feestelijke ontvangst in conferentiezaal Centrale Dinsdag vierde de heer H. de Kok te Oost- en West-Souburg, monteur-B in de elektrische centrale Zeeland der N.V. Provinciale Zeeuwsclie Electrici- teits-Maatschappij te Vlissingeu, zijn 40-jarig dicnstjubileum. Tot aan de stopzetting van het trambedrijf, was de heer De Kok als trambestuurder bij dat bedrijf werkzaam. 's Morgens werd de jubilaris met echtgenote, kinderen en kleinkinderen ontvangen in de feestelijk versierde conferentiezaal van de centrale Zee land, waar het gehele aldaar werken de personeel aanwezig was. De com missaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, voerde als eerste spreker het woord in zijn kwa liteit van voorzitter van de Raad van Bestuur der P.Z.E.M. Hij bracht de jubilaris in hartelijke bewoordigen dank voor de aan het bedrijf bewezen diensten. Grenswijziging Halsteren en Bergen op Zoom Rust rondom „Vrederust" zal niet worden verstoord (Van onze parlementaire redacteur) De minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus «heeft er zyn voldoe ning over uitgesproken, dat de vaste commissie uit de Tweede Kamer die de mondelinge behandeling van het wetsontwerp tot wyziging van de grens tussen de gemeenten Bergen op Zoom en Halsteren heeft voorbe reid, van oordeel is dat de terreinen waarop de haven van Bergen op Zoom zal worden aangelegd naar de ze gemeente zullen moeten worden overgaan. Het provinciaal bestuur van Noord- Brabant verwacht voor Bergen op Zoom een verdubbeling van het in wonertal omstreeks 1980. De. minis ter meent4echter dat de stad in staat zal zijn een eventuele verdubbeling van liet aantal inwoners binnen de eigen grenzen op te vangen. Indien de grens overeenkomstig het wetsontwerp wordt gew(jzigd, zul len 80 ha tuingrond, waaronder enige boomgaarden en 2 ha glascultuur,- van Halsteren naar Bergen op Zoom overgaan. Nadat de daarvoor in aan merking komende terreinen zullen zijn volgebouwd, zal de afstand tus sen de bebouwing van laatstgenoem de gemeente en de eigenlijke kombe- bouwing van Halsteren ongeveer l'/2 km zijn. Het ligt niet in het voornemen de gronden onder Noordgeest in de voorgenoemde stadsuitbreiding op te nemen. Tussen de positie van De Poort en Noordgeest bestaat in dit opzicht geen enkel verschil. Hot is niet de bedoeling dat Ber gen op Zoom zich in de richting van „Vrederust" zal uitbreiden, zodat de landelijke omgeving ter plaatse bewaard zal blijven. Er bestaat geen reden voor de vrees, dat de voorgestelde grensafbake- ning de rust rondom de inrichting in gevaar zal brengen. Spreker deed daarbij de verheu- gende mededeling, dat de jubilaris Was begiftigd met de eremedaille in brons, verbonden aan de Oran- je-Nassau-orde, waarna hij hem het eremetaal op de borst speldde. De burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Stemerding, wenste de heer De Kok in een hartelijk toespraakje geluk met zyn jubi leum en met de hem verleende koninklijke onderscheiding. De teöhnisch adjunct-directeur der P.Z.E.M., ir. H. Broekhoff, voerde vervolgens het woord, bracht hem namens de directie dank voor de langdurige bewezen diensten en bood de gebruikelijke gratificatie aan. be nevens de bij de eremedaille behoren de draagmedaille. Namens het personeel sprak de tech nisch ambtenaar, de heer T. Duym, onder aanbieding van een blijvend aandenken. Mevrouw De Kok werd een bloemstuk aangeboden. Namens de personeelsvereniging sprak de heer J. J. de Kok geluk wensen uit, eveneens onder aanbie ding van een aandenken. Tenslotte dankte de heer De Kok -allen voor de vriendelijke woorden en aangeboden'geschenken. Velen maak ten daarna van de gelegenheid ge bruik om de heer De Kok en familie leden geluk te vrensen. Benoemd tot gezworene bij waterschap St. Philipsland Bij koninklijk besluit zijn met ingang- van 1 augiistus benoemd tot gezwo rene van het- waterschap St.-Philips- land, de heren A. Chr. Wisse en J. A. Stols, beiden te Sint-Philipsland. Advertentie Ook in het mooie Gooi kun je LEERLING VERPLEEGSTER worden. Het Diakonessenhuis in Naarden is geen grote inrichting, maar een kleiner ziekenhuis, waar je goed wordt opgeleid in een prettige kring. De nieuwe kursus begint 1 Septem ber. Een MULO-, INAS- of gelijkstaand diploma is vereist. Salaris, voorzieningen en werktijden volgens officiële regeling. Vraag eens inlichtingen bij de Direktie. Vergoeding van reiskosten na op roep. MEDEDELING VAN RIJKSWATERSTAAT Ged. Staten willen nu een kleiner schip, passend bij havenoutillage De directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, heeft het provinciaal bestuur van Zeeland meegedeeld, dat de ingrijpende verbeteringen van de veerhavens van Kruiningen en Perkpolder voorshands zijn uitgesteld. De redenen daarvan zijn gelegen in de thans beschikbare fondsen, en de overspanning op de arbeidsmarkt. Dit uitstel betekent tevens- dat er voorlopig géén sprake kan zijn van een nieuwe grote veerboot op het tra ject Kruiningen-Perkpolder, omdat een dergelijk schip geen gebruik kan maken van de huidige havenoutillage. In verband daarmee hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat machtiging verzocht thans een ontwerp te doen maken voor een eenvoudiger schip, van geringer afmetingen dan aanvankelijk was voorzien. I)it schip zal wél passen in de hui dige havens. Voorts is de suggestie gedaan verbéteringen aan te brengen op de pont „Dordrecht" zodat dit schip makkelijker manoeuvreerbaar wordt, zodat bij slechte weersomstan digheden langer kan worden doorge varen. Gedeputeerde Staten zyn van mening dat de situatie op het veer Kruiningen-Perkpolder èen verbete ring op een zo kort mogelijke termijn noodzakelijk maakt. Deze mededelingen deed het lid van Gedeputeerde Staten, de heer M. J. van Poelje," gistermiddag in de ver gadering, van de Zeeuwse Staten, in antwoord op vragen van het Staten lid A. H. Vermeulen (p.v.d.a.). Deze bracht vervolgens een. vooroor logse Statenmötie-Staverman in her innering, waarin als wens was neer gelegd, dat op het traject Zierikzee- Kats op zondagen tenminste de helft van het aantal diensten op werkda gen zou worden gevaren. Dat zou in de huidige omstandigheden beteke nen. dat er vijf diensten behoorden te zijn. maar er zijn er slechts drie. De heer J. Hommes (a.r.) verklaarde daarop tegen een uitbreiding van de zondagsdiensten te zijn. De heer Van Poelje zegde de heer Vermeulen toe te bekijken of het volgende zomerseizoen de dienst- regeling op Kats-Zierikzee op zon dagen kan worden uitgebreid. Maar als een uitbreiding van de diensten op de werkdagen als con sequentie zou. hebben, dat automa tisch ook de zondagsdiensten uit gebreid moesten worden, dan schrok de Gedeputeerde hiervkn - toch wel enigszins. „Jeder Konse- quenz führt zum Teufel", zei de Gedeputeerde, er aan'toevoegend: „Dat zal de heer Hommes in dit geval wel letterlijk met me eens zijn......". De heren Vermeulen en H. IJssel (e.h.) spraken nog over de tarieven op. Kats-Zierikzée, waarop de heer Van Poelje erop wees dat het uit gangspunt bij de vaststelling van de nieuwe veergelden was geweest, dat de totale reis (inclusief de buskos- ten) op dit traject na de opening van de nieuwe veerhaven niet duurder mocht worden. (Advertent tej Maak van vermageren geen (mode) spelletje De beproejde en serieuze voeding voor gewichlsvermindering. Vervangt op ver antwoorde wijze uw gewone maaltijden zonder dat u honger krijgt. Binnen één weekjrappanlegewichlsvermindering. Ver krijgbaar in poeder en in vloeibare vorm. Kies uit 3 smaken! Vanille, chocolade, sinaasappel. volg de veilige weg Edward .Dalton weten',clnppclijkc vocdïn;sprodukten Voor Nederland: Daerai N.V. Diei „DE MACHT IN HET COLLEGE" Merkwaardige situatie rond subsidie Stichting Zeeland Een merkwaardige situatie deed zich gistermiddag in de Zeeuwse Staten voor: de woordvoerder van Gedeputeerden vertolkte zo weinig het standpunt van liet college, dat een ander lid daarop in de bres moest springen. Deze zaak speelde zich bij de behandeling van een verzoek tot verhoging van de sub sidie aan de Stichting Zeeland. Er was door deze Stichting J' 18.000 méér gevraagd, maar Gedeputeer den wilden slechts 16.000 geven. Daarmee was de meerderheid van de Staten het Wel eens, zo bleek, maar enkele leden voelden er toch meer voor het volle bedrag te ge ven. Met name mevrouw E. J. van den Broecke-de Man (p.v.d.a.) pleitte met veel verve voor de 18.000. Gedeputeerde Sellout moest daar na het standpunt van het college verdedigen en iedereen in de Sta tenzaal was benieuwd hoe hij dat zou doen. Uit de stukken was na melijk gebleken dat het voorstel om slechts 12.000 te geven door Ged. Staten was genomen tijdens zijn vakantie, terwijl hij zelf vice-voorzitter van de Stichting Zeeland een fervent voorstan der was van het volle bedrag. En wat gebeurde nu tot grote ver bazing met name van zijn mede- verleend aan in bedrijf zijnde molens, die ook als toeristenobject worden 'geëxploiteerd. Mevrouw Van den Broecke noemde een voorbeeld, waarbij zoals zij zei „de man maalt, de vrouw aan de kassa zit en de dochter- rondleidt". In een dergelijk geval voelde zij niets voor subsidie. De heer Schout verklaarde te willen afwachten hoe de rijkssubsidie regeling in zo'n geval zal worden toegepast. leden in het college? De heer Schout ging het standpunt van de Stichting verdedigen en niet dat van G.S. En hij deed het zelfs op een zeer opvallende manier. „Ik heb ten aanzien van dit onderwerp geen hoop meer op het college van G.S. gevestigd", zei hij. „Het besluit om maar f 12.000 -te geven is genomen tijdens mijn vakantie en het is wel duidelijk dat het college op dit besluit niet kon terugko men. Als het dat wél had ge daan, dan had het er op gele ken alsof Schout alle macht in het college in handen zou heb ben. En dat kon niet". Somber voegde hij er aan toe: „Géén hoop meer dus op het college", om daarna hoopvol uit te roe pen: „Daarom is al myn hoop thans op U gevestigd, mevrouw en myne heren Statenleden". Na deze oratie sprak de commis saris der koningin slechts een kor te zin: „Ik geef thans het woord aan de heer Van der Weel om nu het standpunt van Gedeputeerde Staten te laten horen". „Het argument, dat hier is ge bruikt namelijk als zou de wil van de lieer Schout die van het college zijn is niet helemaal juist" zei de heer Van der Weel op zijn beurt. „Trouwens, dat zul len de Statenleden wel begrepen hebbenEn vervolgens zette hy uiteen, dat de werkelijke reden was gelegen in de subsidiepolitiek A an de provincie:e er zijn nog vele subsidieverzoeken te verwachten en daarmee behoort nu reeds reke ning te worden gehouden. Boven dien zijn ook de gemeenten be langhebbend bij de Stichting, zo dat ook van die kant iets gedaan behoort te worden. Mocht dit niet gaan, dan zyn Gedeputeerde Sta ten bereid om in het licht van de dan blijkende omstandigheden de ze zaak opnieuw te bekijken. Tenslotte besloten de Staten de subsidie overeenkomstig het voor stel van G.S. met 12.000 en dus niet met 18.000 te verhogen. Vragen aan ministers over extra kosten zoutschade Het Zeeuwse Tweede-Kamerlid de heer Van der Peijl (c.li.u.) heèft aan de ministers van financiën en volks huisvesting en bouwnijverheid schrif telijke vragen gesteld over het her stel van de „zoutschade'? in wonin gen in de voormalige rampgebieden op de Zeeuwse en Zuïdhollandse eilanden. Hij stelt, dat dit werk voor de huur ders van die huizen veel ongerief en extra kosten met zich brengt, door dat zij in vele gevallen tijdelijk hun woningen moeten verlaten. Met alle gevolgen van dien. Terwijl zij hier voor van de verhurende instanties of personen geen of slechts een geringe vergoeding ontvangen, die in geen enkele verhouding staat tot de wer kelijk gemaakte kosten. Hij vraagt of de ministers bereid zijn om, waar de bestaande „vergoeding zoutschade-oorlogsschade" hierin niet voorziet, aan deze gedupeerden die vaak on- of minvermogend Examens Aan de kon. militaire academie in Breda slaagde voor het officiersexa men infanterie S. J. M. Schoonen uit Bergen op Zoom; voor het examen technische dienst J. F. Riteco uit Roosendaal; voor het examen genie J. Stoffels uit Terneuzen; verbindin gen M. Tange, Oost- en West-Sou burg en voor het officiersexamen luchtmacht A. Vos te Middelburg. Voor het diploma ..Weg- en "Water bouwkunde" slaagde te Goes, de heer A. van den Berg te Axel. De heer A. Kuijpers uit Hulst slaag de te Amsterdam voor de akte l.o. Engels. De lieer H. Clarisse te Vlissingen slaagde voor het examen sterk stroommonteur van de Vereniging tot bevordering van electro-technisch vakonderwijs in Nederland. zijn een zo mogelijk integrale ver- foeding met betrekking tot de uit et ongerief voortvloeiende extra kosten te verlenen. Vlissingse politie presenteerde zich in nieuw uniform De Vlissingse politie bestaat echt niet uit „paradepaar den", maar toch moeten de leden van het korps zich wel even zo hebben gevoeld toen zij dinsdag voor het eerst in hun nieuwe unifor men op straat verschenen. Eigenlijk had de incomste van de nieuwe politie-uni- formen gisteren al niet meer zo veel'belangstelling moeten trekken, want oor spronkelijk was 1 juli als datum gesteld, waarop liet gehele Nederlandse politie korps „in-het-nieuw" zou verschijnen. Produktiemoei- lijkheden bij de leverancier van de nieuwe kledij ver hinderden dit en zo kon het gebeuren, dat de uniformen „mondjesmaat" naar de ver schillende korpsen hun weg vinden. Waar nodig kon men dan een bepaalde voor rang Icrijgen. Zo konden bij voorbeeld de Nijmeegse po litiemannen vorige week in liun nieuwe uniform de vier daagse wandelaars door de stad loodsen. Vlissingen had 1 augustus de traditione le begindatum van de va kanties voor de 'metamor fose aangevraagd. Dit is dan wat de Vlissin- gers en de badgasten giste ren in de Scheldestad van ■hun politiemannen te zien kregen: een R.A.F.-blauwe tuniek boven een donker blauwe broek met Nassau- blauwe biezen afgezet. Daarboven een donkerblau we pet. met een stalen klep- rand. Op de koppelen de ■pet het embleem met het zvjaard, waaromheen de spreuk „vigilat ut quiescat" (waakzaam voor orde en rust). Het korpswapen van Vlissingen zal nog rechts op de tuniek vjorden aange bracht. Agent P. Maljaars poseerde in zijn nieuwe uni form voor onze fotograaf. (Foto P.Z.C.) VEERTIGJARIG JUBILEUM H. DE KOK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8